Edinburgh Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Edinburgh gezilecek yerler nereler? İskoçya’nın başkenti Edinburgh, gerek mimarisi gerekse de atmosferiyle Orta Çağ’a takılıp kalmış gibi bir izlenim yaratıyor.

“Birleşik Krallık’ın en çok ziyaret edilen ikinci şehri” unvanını taşıması ise kentin bu özelliklerini korumak konusunda ne kadar başarılı olduğunu fazlasıyla gösteriyor.

Sıra dışı eğlence mekânlarına ev sahipliği yapan, gastronomik açıdan konuklarına inanılmaz deneyimler yaşatan, kültürel zenginlikleri ile beklentileri fazlasıyla aşan kente dair edindiğim deneyimden yola çıkarak hazırladığım Edinburgh gezilecek yerler listesi aracılığıyla kendi tatil programınızı kolayca oluşturabilirsiniz ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Old Town & The Royal Mile, New Town & George Street, West End ve Leith çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Edinburgh’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Edinburgh şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ ibis Edinburgh Centre Royal Mile, 4★ Radisson Blu Hotel, 5★ InterContinental Hotels

Yapılacak şeyler: Edinburg: Kraliyet Anıtları ve İndi Bindi Otobüs Turları ve Edinburgh Kalesi turu şehirde yapmanız gereken en popüler aktivitelerden. Edinburgh’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Edinburgh’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Edinburgh Gezilecek Yerler Listesi

Edinburgh gezilecek yerler harita konumları
Edinburgh gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Edinburgh’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Edinburgh Castle
 2. Holyrood Palace
 3. Royal Botanic Garden
 4. St Giles Cathedral
 5. National Museum of Scotland
 6. Arthur’s Seat
 7. Calton Hill
 8. Scott Monument
 9. Camera Obscura
 10. Scottish National Gallery
 11. HMY Britannia
 12. Royal Mile
 13. Princess Street
 14. Mary King’s Close
 15. Museum of Childhood
 16. Victoria Street
 17. The Edinburgh Dungeon
 18. Scottish National Portrait Gallery
 19. Holyrood Park
 20. The Scotch Whisky Experience

1. Edinburgh Castle

Edinburgh Castle Edinburgh gezilecek yerler

Kraliyet Yolu’nun en üst kısmındaki, 2. yüzyıldan beri yerleşim bölgesi olarak kullanılan alan üzerinde yükselen Edinburgh Castle, 12. yüzyılda I. David tarafından inşa ettirilmiş.

Gezginler, İskoçya tarihi açısında önemli birçok olaya sahne olduğu için kaleyi Edinburgh gezilecek yerler listelerinin ilk sıralarına yazmaya özen gösteriyor.

Böylece hem bünyesinde barındırdığı müzeleri gezip ülke tarihi hakkında değerli bilgiler edinme hem de enfes kent manzarasının tadını çıkartma fırsatına sahip oluyorlar.

İskoçya tarihinin açık ara en çok kuşatma gören yapısı konumundaki Edinburgh Kalesi’nde gezilecek yerlerin başında, St. Margaret Şapeli geliyor.

Şapelin ardından birçok gezgin gibi siz de Taç Odası’na gidip kraliyet mücevherlerini yakından inceleyebilirsiniz. Her gün saat 13.00’da sembolik top atışının yapıldığı kaleden ayrılmadan önce İskoçya Ulusal Savaş Müzesi’ne de uğramanızı tavsiye ederim.

Tur Tavsiyesi: Biletinizi internetten satın alıp sezonda olası kuyrukların önüne geçmek isterseniz tıklayın.

 • Adres: Castlehill, Edinburgh EH1 2NG
 • Ziyaret Adresi: 09.30-17.00
 • Giriş Ücreti: £19.50
 • Web Sitesi: edinburghcastle.scot

2. Holyrood Palace

Holyrood Palace Edinburgh'da gezilecek yerler

Kraliyet Yolu’nun başlangıcında ise sizleri, mimarisiyle dikkat çeken Holyrood Palace bekliyor. Orta Çağ’da kraliyet ailesi, kış aylarında kale soğuk ve nemli olduğu için günümüze sadece dış duvarlarının bir kısmı ulaşabilen Holyrood Manastırı’nın misafirhanesine yerleşiyormuş.

Ancak 1503’te IV. James manastırın hemen yanına Barok tarzdaki sarayı inşa ettirmiş. Yapının yoğun ilgi gören ve İskoç Kraliçesi Mary’nin 1561-1567 yılları arasında esir tutulduğu kulesi ise V. James döneminde tamamlanmış.

Holyrood Sarayı’nı ziyaretiniz sırasında çeşitli törenlerde kullanılan ve kraliyet üyelerinin konakladığı odaları ziyaret edebilirsiniz.

Duvar halıları, portreler ve antika değeri taşıyan eşyalarla süslü sarayda, özellikle kraliçeye ait yatak odası hayranlık uyandırıyor. İskoçya’daki en güzel saraylar arasında gösterilen kudretli yapıda, Büyük Galeri de zarif süslemeleriyle göz dolduruyor.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz biletinizi Getyourguide.com üzerinden de satın alabilirsiniz, ilgili tur için tıklayın: Edinburgh: Holyroodhouse Bilet Sarayı

 • Adres: Canongate, Edinburgh EH8 8DX
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-16.30
 • Giriş Ücreti: £15
 • Web Sitesi: rct.uk/visit/palace-of-holyroodhouse

3. Royal Botanic Garden

Royal Botanic Garden Edinburgh'da gezilecek yerler

Holyrood Sarayı’na yakın konumdaki Royal Botanic Garden, şifalı bitkiler ile ilgili çalışmalar yapan iki akademisyen önderliğinde 1670 yılında kurulmuş.

Alanında Britanya’nın en eski ikinci enstitüsü olan botanik bahçesi, ilk başlarda Holyrood bünyesinde faaliyet gösteriyormuş. Ancak 1820’de daha uygun ortam sunduğu için Inverleith’e taşınmış. Günümüzde 72 dönümlük alanı kaplayan tesiste, 10 binden fazla bitki türü bulunuyor.

Çin Tepesi ve Kraliçe Anne’in Anıt Bahçesi gibi her biri farklı bitki türlerini barındıran tematik alanlarla dolu tesis, kalabalıktan uzaklaşıp kısa molalar vermek isteyen gezginlere tam da aradıkları ortamı sunuyor.

Dünyanın farklı yerlerine özgü manzaralarla karşılaşabileceğiniz Edinburgh Botanik Bahçesi’nde yalnızca seralara girmek isteyen ziyaretçilerden bir miktar ücret talep ediliyor.

 • Adres: Arboretum Pl, Edinburgh EH3 5NZ
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Web Sitesi: rbge.org.uk

4. St Giles Cathedral

St Giles Cathedral Edinburgh gezilecek yerler

Tarih boyunca kente yönelik gerçekleştirilen neredeyse her saldırıda ağır yaralar alan St Giles Cathedral, Kral I. David’in emri doğrultusunda 1124 yılında kurulmuş.

Dini yapı, günümüzdeki Gotik görünümünü, İngilizler’in 1385’te ateşe vermesinin ardından gerçekleştirilen kapsamlı restorasyon çalışması sonrasında edinmiş. Haç şeklindeki tasarımı ise yıllar içerisinde inşa edilen ek yapılar nedeniyle büyük oranda bozulmuş.

St Giles Katedrali’nin iç kısmında en dikkat çekici bölümü, 19. yüzyılda yerleştirilen vitraylar oluşturuyor. Orta bölümünde yer alan ve reform sırasında Protestanlar’a liderlik eden John Knox’un heykeli de dikkatlerden kaçmıyor.

Bu eserleri inceledikten sonra katedralin güneydoğu tarafındaki Thistle Şapeli’ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca rehberli turlara katılırsanız kent manzarasını gözler önüne seren çatıya çıkabilirsiniz.

 • Adres: High St, Edinburgh EH1 1RE
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: £6 (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: stgilescathedral.org.uk

5. National Museum of Scotland (İskoçya Ulusal Müzesi)

National Museum of Scotland Edinburgh'da gezilecek yerler

1998 yılında ziyarete açılan National Museum of Scotland, zengin içeriği sayesinde ziyaretçilerinin İskoçya’nın antik dönemlerden günümüze kadarki süreçte geçirdiği değişimler hakkında bilgi sahibi olmalarına imkân tanıyor.

Büyük bölümü sanat eserlerinden, silahlardan ve mücevherlerden oluşan 10 binin üzerinde eserin sergilendiği müze, zarif Chambers Sokağı’ndaki biri modern, diğeriyse Viktorya stili iki binada konuklarını ağırlıyor.

İskoçya Ulusal Müzesi’nin giriş katında, ülkedeki ilk yerleşimcilerin yaşam tarzları hakkında detaylar bulabilirsiniz. Birinci ve ikinci katlara yayılan İskoç Krallığı adlı koleksiyon, ülkenin tarihine odaklanıyor.

Bir üst kata çıktığınızda 1707’den 19. yüzyıla kadarki zaman diliminde ülkede yaşanan önemli olaylar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dördüncü ve beşinci katlara çıkan ziyaretçiler, Sanayi Devrimi sırasında İskoçya kırsalından kentlere doğru yaşanan göç hareketi ve beraberinde getirdiği değişimleri irdeleme olanağı buluyor.

Altıncı katta, I. Dünya Savaşı sonrasından günümüze kadarki dönemde İskoçya’da yaşamış ünlü şahsiyetler ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

 • Adres: Chambers St, Edinburgh EH1 1JF
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Web Sitesi: nms.ac.uk

6. Arthur’s Seat

Arthurs Seat Edinburgh'da görülecek yerler

Sönmüş bir volkan olan Arthur’s Seat, Holyrood Park’ın büyük bölümünü kapsayan tepelerin en yüksek zirvesini oluşturuyor. 251 metrelik yüksekliğe sahip zirve, tırmanma ve yürüyüş parkurlarının varlığı nedeniyle doğa tutkunlarını kendisine çekiyor.

Zirvenin en üst bölümüne çıkmayı başaran gezginler ayrıca Forth köprüleri ile North Berwick Law ve Ochil tepelerini kapsayan eşsiz manzarayı seyretme ayrıcalığına kavuşuyor.

Arthur’s Seat, konumu nedeniyle tarih öncesi dönemlerden itibaren yerleşim bölgesi olarak kullanılmış. Çünkü jeolojik yapısı gereği, yerel topluluklara savunma konusunda bir hayli avantaj sağlıyormuş.

Adını dünyaca ünlü mitolojik hikâyeden alan tepenin farklı noktalarında 19. yüzyılda keşfedilen buluntular, günümüzde Edinburgh Kraliyet Müzesi’nde sergileniyor.

Tur Tavsiyesi: 24 Saatlik Hop-on Hop-off Otobüs Turu satın alarak Edinburgh’da gezip görülmesi gereken birçok yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

7. Calton Hill

Calton Hill Edinburgh gezilecek yerler

Yeni Şehir bölgesinin doğusunda yer alan Calton Hill, çarpıcı güzellikteki manzarası nedeniyle günün her saati ziyaretçi akınına uğruyor.

Üstelik farklı noktalarında bulunan anıtlar sayesinde tepe, kentin “Kuzey’in Atinası” yakıştırmasına layık görülmesinde etkin rol oynuyor. Bu eserlerin en önemlisi olarak Nelson Anıtı gösteriliyor.

Bu anıt, Trafalgar Savaşı’nın kazanılmasını sağlayan amirali onurlandırmak için 1807-1815 yılları arasında inşa edilmiş. Hemen yanı başındaki Ulusal Anıt ise Napolyon Savaşları’nda hayatını kaybeden askerler için tasarlanmış.

Calton Tepesi’ndeki gezintiniz sırasında ayrıca bir zamanlar Thomas Short’un teleskopuna ev sahipliği yapmış ve halen daha kullanımda olan gözlemevini görebilirsiniz.

Tepeye yönelik ziyaretinizi 30 Nisan tarihine denk getirdiğinizdeyse kentte düzenlenen en önemli kültürel etkinlik konumundaki Beltane Ateş Festivali bünyesindeki kutlamaları yerinde izleyebilirsiniz.

8. Scott Monument

Scott Monument Edinburgh'da nereler gezilir

Dünyada bir yazara adanmış en büyük anıt olma özelliği taşıyan Scott Monument, 1846 yılında Gotik tarzda inşa edilmiş. 61 metrelik yüksekliğe sahip eser, Sir Walter Scott’un romanından çeşitli karakterleri temsil eden 64 figürle süslenmiş.

Siyah renkli anıt ile tezat oluşturan beyaz mermerden yapılma heykel, günün farklı saatlerinde meydana gelen ışık oyunlarının da etkisiyle fotoğrafını çekmeye değer görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Scott Anıtı, aynı zamanda Edinburgh’un göz kamaştırıcı manzarasının izlenebileceği en iyi yerler arasında sayılıyor. Tabii bunun için öncelikle 287 basamaklı merdiveni aşarak eserin üst kısmına ulaşmanız gerekiyor. Manzaranın tadını çıkardıktan sonra yazarın hayatına dair değerli bilgiler barındıran müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: E. Princes St Gardens, Edinburgh EH2 2EJ
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Giriş Ücreti: £8

9. Camera Obscura & World of Illusions

Camera Obscura World of Illusions Edinburgh gezi notları

Edinburgh’un Eski Kent bölgesindeki Camera Obscura & World of Illusions, dünyaca ünlü teleskop imalatçısı Thomas Short’un kızı Maria Theresa tarafından 1835’te kurulmuş.

Önceleri Calton Hill’deki bir binada faaliyet gösteren eğlence odaklı cazibe merkezi, 1892’de şimdiki yerine taşınmış. Outlook Tower’ın 6 katında konuklarına illüzyonlarla dolu büyülü bir dünya sunan tesis, halen daha her yaş grubundan bireyi kendisine çekmeyi başarıyor.

Camera Obscura Show, nostaljik deneyim yaşamak isteyenlere hitap ediyor. World of Illusions ise eğlence tutkunlarının beklentilerini aşmak konusunda hiçbir zaman sıkıntı yaşamıyor.

100’ün üzerinde görsel yanıltmacıyı içeren şovun, özellikle Eye Spy Edinburgh ve Bewilderworld adlı bölümlerinde herkes gibi siz de şaşkınlığınızı gizlemekte zorlanabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Biletinizi Getyourguide.com’dan satın almak isterseniz tıklayın: Camera Obscura ve İllüzyon Dünyası Bileti

 • Adres: Castlehill, Royal Mile, Edinburgh EH1 2ND
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-20.00
 • Giriş Ücreti: £16
 • Web Sitesi: camera-obscura.co.uk

10. Scottish National Gallery

Scottish National Gallery Edinburgh'da nereler görülmeli

William Henry Playfair tarafından Neo-Klasik tarzda tasarlanmış gösterişli binasında 1859 yılından bu yana konuklarını ağırlayan Scottish National Gallery, Rönesans’ın doğuşundan Empresyonizm dönemine kadarki süreçte üretilmiş İskoç ve uluslararası sanat eserlerine odaklanıyor.

Bu nedenle üç katlı kültürel tesis, sanatseverlerin Edinburgh gezilecek yerler listelerinde vazgeçilmez konumda olmayı sürdürüyor.

İskoç Ulusal Sanat Galerisi’ndeki en dikkat çekici eserler, zemin ve birinci katlarda sergileniyor. Müzenin bu bölümlerinde; Tiziano, Velazquez, Rembrandt, Van Gogh gibi sanat tarihine damgasını vurmuş ustaların birbirinden değerli çalışmalarını yakında inceleyebilirsiniz.

İskoç sanat eserleri, galerinin bodrum katındaki özel tasarlanmış alanda sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. En üst kat ise Belçikalı, Hollandalı ve İtalyan sanatçılara ayrılmış durumda.

 • Adres: The Mound, Edinburgh EH2 2EL
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Web Sitesi: nationalgalleries.org/visit/scottish-national-gallery

11. HMY Britannia (The Royal Yacht Britannia)

HMY Britannia Edinburgh'da gezilecek yerler

1953 yılında John Brown & Co tarafından inşa edilen HMY Britannia, 44 yıl boyunca Kraliçe II. Elizabeth ve kraliyet ailesine hizmet vermiş.

968 resmi gezide kullanılan 37 metrelik görkemli deniz taşıtı, aynı zamanda bir devrin sonunu temsil ediyor. Zira 1660 yılında başlayan Britanya kraliyet gemisi geleneği, 1997’de Britannia’nın kızağa çekilmesi ile son bulmuş.

Günümüzde gezginlere lüks konaklama ve yeme-içme olanakları sunan Kraliyet Gemisi Britannia’nın koridorlarında dolaşırken kraliçe ile çocuklarının ve torunlarının yolculuk esnasında çekilmiş birçok fotoğrafını görebilirsiniz.

Görevde olduğu süre boyunca 135’ten fazla ülkedeki 600 limana uğrayan ve 1 milyon deniz milinden fazla mesafe kat eden geminin köprüsü, kamaraları, personele ait alanlar ve motor dairesi ziyarete açık tutuluyor.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz Edinburgh: Kraliyet Yat Britannia Bilet & Ses Kılavuzu adlı tura katılarak da bu ilgi çekici yapıyı gezebilirsiniz.

 • Adres: Ocean Dr, Edinburgh EH6 6JJ
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-16.30
 • Giriş Ücreti: £16.50
 • Web Sitesi: royalyachtbritannia.co.uk

12. Royal Mile (Kraliyet Yolu)

Royal Mile Edinburgh'da görülmesi gereken yerler

Edinburgh Kalesi’nden Holyroodhouse Sarayı’na kadar uzanan ikonik Royal Mile, kentin tarihi kısmının kalbi sayılıyor. 1,81 kilometre, yani yaklaşık 1 İskoç mili, uzunluğundaki cadde, kentin Orta Çağ atmosferini yansıtmak konusunda gayet cömert davranıyor.

Her metresinde kentin geçmişine ışık tutan ayrıntılarla karşılaşacağınız yol, her biri farklı açıdan değerli 6 bölüme ayrılıyor.

Castlehill ve Castle Esplanade, Kraliyet Yolu’nun en eski bölümü olduğundan her daim yoğun ilgi görüyor. Şehrin ilk kurulduğu yerde, her yıl Edinburgh Military Tattoo isimli müzik festivali düzenleniyor.

Eskiden pazar yeri olarak kullanılan Lawmarket, günümüzde Uluslararası Edinburgh Festivali’ne ev sahipliği yapan The Hub’ı Bank Street’e bağlıyor.

Yolun en popüler bölümü konumundaki High Street’te St. Giles Katedrali, Tron Kirk ile çok sayıda pub ve restoran bulunuyor. Abbey Strand ve Canongate ise caddenin en az ilgi gören kısımlarını oluşturuyor.

13. Princess Street

Princess Street Edinburgh gezisi

1688-1746 yılları arasındaki Jakobit ayaklanmasının bastırılmasının ardından gerçekleştirilen kentsel yenileme projesi kapsamında inşa edilen Princess Street, Edinburgh’un en gözde alışveriş bölgesi olarak öne çıkıyor.

Alışveriş tutkunlarına Eski Kent’in muhteşem manzarasını sunan cadde üzerinde Debenhams, New Look, House of Fraser gibi ünü ülke sınırlarını aşmış perakende mağazaları bulunuyor. Caddede ayrıca Geleneksel Alman Noel Çarşısı ve Edinburgh Çiftçi Pazarı kuruluyor.

Princess Street’te sizleri bekleyen alışveriş fırsatlarını değerlendirdikten sonra mola vermek isterseniz cadde ile aynı adı taşıyan bahçeleri ziyaret edebilirsiniz.

1820 yılında kurulan Princess Street Gardens, kentin tarihi ve modern bölümleri arasındaki bağlantıyı sağlıyor. 37 dönümlük alanı kaplayan bahçeler, Noel zamanı kurulan Winter Wonderland sayesinde kentin en eğlenceli yerine dönüşüyor.

14. Mary King’s Close

Mary Kings Close Edinburgh gezilecek yerler

2003 yılında yeniden ziyarete açılan Mary King’s Close, 16. ve 17. yüzyıllar boyunca kenti karanlığa boğan sefaletin ve salgınların izlerini taşıyor.

Geçit; Eski Şehir bölgesinde, Kraliyet Yolu’nun hemen altında yer alıyor. Düzenlenen rehberli turlar sayesinde bir zamanlar buradaki yaşam şekli hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Mary King’s Close turları boyunca Eski Kent’in en fakir bölgesindeki evler ziyaret ediliyor. Hatta geçidin sakinlerinden bazıları ile tanışma fırsatı yakalayıp Annie’nin oyuncağı ile ilgi hikâyeyi dinleyebilirsiniz.

Özellikle bölgede yaşamış bireylere yönelik canlandırmalar gerçekten de oldukça başarılı.

Tur Tavsiyesi: Bölgeyi gezebileceğiniz en popüler turlardan bir tanesi: Gerçek Mary King’in Yakın Rehberli Turu

 • Adres: 2, Warriston’s Close, High St, Edinburgh EH1 1PG
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-21.45
 • Giriş Ücreti: £16.50
 • Web Sitesi: realmarykingsclose.com

15. Museum of Childhood

Museum of Childhood Edinburgh gezilecek yerler

1955 yılında ziyarete açılan Museum of Childhood, 19. yüzyılın ortalarından günümüze kadar uzanan zaman diliminde üretilmiş oyuncaklardan oluşan renkli koleksiyonu ile yediden yetmişe her yaş grubundan bireye hitap ediyor.

Dolayısıyla dünyanın çocukluğa odaklı ilk müzesi, kente seyahat edecek tüm gezginlerin Edinburgh gezilecek yerler listesinde kendisine kolaylıkla yer bulabiliyor.

Britanya’da oyuncakların yıllar içerisindeki değişimini gözler önüne seren Çocukluk Müzesi’ne ait koleksiyonun en eski parçasını, Kraliçe Anne bebeği oluşturuyor.

Kültürel tesiste, 2 binden fazla obje ile dekore edilmiş 21 odalı oyun evi ve 1980’lerden kalma minyatür kasap dükkânı gibi oldukça detaylı tasarıma sahip oyuncaklara ek olarak klasikleşmiş video oyunlarına da yer veriliyor.

 • Adres: 42 High St, Edinburgh EH1 1TG
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Web Sitesi: realmarykingsclose.com

16. Victoria Street

Victoria Street Edinburgh gezisi

1829-1834 yılları arasında inşa edilen Victoria Street, Edinburgh’un Neo-Klasik harikalarının yaratıcı Thomas Hamilton’ın ustalık eseri olarak nitelendiriliyor.

1837 yılına kadar Bow Street adıyla anılan cadde; renkli binaları, farklı büyüklükteki dükkânları, kemerleri ve hareketli atmosferi ile Harry Potter dünyasındaki ünlü Own Diagon Alley’e benzetiliyor. Aynı zamanda bu cadde, kentte en fazla fotoğraf çekilen yer olma özelliği taşıyor.

Harry Potter temalı birçok mekânla karşılaşacağınız Victoria Street’te, mimari açıdan Eski Flemenk stilini yansıtan binaların altında yerel tasarımcılara ait mağazalarda birbirinden güzel ürünler bulabilirsiniz. Tabii zamanınız genişse daha üst katlarda yer alan pub ve restoranların teraslarında oturmayı da tercih edebilirsiniz.

17. The Edinburgh Dungeon

The Edinburgh Dungeon Edinburgh gezi notları

Tatil günleriniz tekdüze bir hal almaya başladığında hemen rotanızı The Edinburgh Dungeon’a çevirebilirsiniz. Kentteki en popüler cazibe merkezlerinden biri olan mekânı ziyaret eden konuklar, 11 şov ve 2 yeraltı treni aracılığıyla macera dozu hayli yüksek saatler yaşıyor.

2000 yılında kurulan tematik eğlence merkezinde, kent tarihinin en korkutucu dönemlerine ışık tutma görevini ise 15 profesyonel oyuncu üstleniyor.

The Edinburgh Dungeon’a gittiğinizde cadıların yargılanmasına şahit olabilirsiniz. Tabii dilerseniz kaledeki hayaletlerin izini sürebilir, işkence odasında ne kadar cesur olduğunuzu test edebilir ya da Burke & Hare’ın bir sonraki kurbanı olmamak için çabalayabilirsiniz.

Mekâna ağustos ayında giderseniz her yıl yoğun talep gören Fringe Festival’e katılma fırsatı elde edebilirsiniz.

 • Adres: 31 Market Place, Edinburgh EH1 1DF
 • Ziyaret Saatleri: 11.00-16.00
 • Giriş Ücreti: £17.95
 • Web Sitesi: thedungeons.com/edinburgh

18. Scottish National Portrait Gallery

Scottish National Portrait Gallery Edinburgh gezilecek yerler

Venedik saraylarına benzeyen, kırmızı kum taşı kullanılarak Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş binasıyla kent merkezinde dikkatleri hemen üzerine toplayan Scottish National Portrait Gallery, 1889 yılında kurulmuş.

Kültürel tesis, duvarlarını süsleyen portreler aracılığıyla ülke tarihi hakkında ziyaretçilerini bilgilendirmeyi amaçlıyor. Müzede, portrelerin dışında bazıları 16. yüzyıldan günümüze ulaşmış çizimleri, tabloları, heykelleri ve kabartmaları da inceleme şansı yakalayabilirsiniz.

İskoç Ulusal Portre Galerisi’nin eşsiz koleksiyonunun büyük çoğunluğu, ülke tarihinin şekillenmesinde önemli katkılar yapmış krallara, politikacılara, mimarlara, sanatçılara, şairlere ve filozoflara odaklanmış çalışmalardan oluşuyor. Ancak alanında dünyanın en eskisi olan müzede, yakın tarihe yönelik içeriğe de yer veriliyor.

 • Adres: 1 Queen St, Edinburgh EH2 1JD
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Web Sitesi: nationalgalleries.org/visit/scottish-national-portrait-gallery

19. Holyrood Park

Holyrood Park Edinburgh gezilecek yerler

650 dönümlük alanı kaplayan Holyrood Park, Edinburgh sınırları içerisindeki en büyük yeşil alan olarak nitelendiriliyor. Adını aldığı saray ile Arthur’s Seat arasında kalan bölgeyi kapsayan park, halka açık olmasına rağmen halen daha kraliyet mülkü konumunda olmayı sürdürüyor. Hatta 12. yüzyılda burası, yalnızca kraliyet ailesi tarafından av sahası olarak kullanılıyormuş.

İskoç Parlamentosu’nun tam karşısında yer alan Holyrood Park’ın tarihini, jeolojik ve arkeolojik özelliklerini merak eden gezginler, doğrudan bilgi merkezine yöneliyor.

Sonra da birçoğu Demir Çağı’nda inşa edilmiş kalelerin ve Tunç Çağı’ndan günümüze ulaşan tarım teraslarının kalıntılarını keşfe çıkıyor. Yaban hayatı merak edenlerse Duddingston Loch’ta su kuşlarını gözlemlemeyi tercih ediyor.

 • Adres: Queen’s Dr, Edinburgh EH8 8HG

20. The Scotch Whisky Experience

The Scotch Whisky Experience Edinburgh gezilecek yerler

Edinburgh gezilecek yerler listenizin son sırasına The Scotch Whisky Experience’ı yazarak kentte asırlardır viskinin nasıl damıtıldığı ve kaç farklı türde üretiminin gerçekleştirildiği hakkında önemli ipuçları yakalayabilirsiniz.

Koleksiyonu ile göz kamaştıran dükkânda, gastronomiye meraklı gezginlere 6 farklı tur seçeneği sunuluyor. Rehber gözetiminde gerçekleştirilen bu turların büyük çoğunluğu 50 ila 90 dakika arasında tamamlanıyor. Yemek kültürünü tanıtmayı amaçlayan The Taste of Scotland ise yaklaşık 3 saat sürüyor.

1988 yılında açılan The Scotch Whisky Experience’daki turlar esnasında viski yapım tekniklerinden üretim için kullanılan ekipmana kadar birçok konuda bilgiler veriliyor.

Farklı aromalara sahip viski çeşitlerinin tadımının gerçekleştirildiği turlarda dilerseniz öğrendiğiniz bilgileri uygulama fırsatı da bulabilirsiniz.

 • Adres: The Royal Mile, 354 Castlehill, Edinburgh EH1 2NE
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Giriş Ücreti: £28
 • Web Sitesi: scotchwhiskyexperience.co.uk

Edinburgh’da Nerede Kalınır?

Edinburgh'da nerede kalınır Radisson otel tavsiye
4 yıldızlı Radisson Blu Hotel, Edinburgh City Centre, şehirdeki popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Edinburgh’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Edinburgh’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Old Town & The Royal Mile, New Town & George Street, West End ve Leith bölgeleri.

Booking.com’da yaklaşık 5000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 9,0 gibi muazzam bir puan alan 4 yıldızlı Radisson Blu Hotel, Edinburgh City Centre, şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz güzel tesislerin başında geliyor.

Tarihi Royal Mile’da yer alan otel aynı zamanda Waverley Tren İstasyonu’na sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Edinburgh Kalesi’ne yürüyerek sadece 10 dakika, hareketli Princes Street’e ise 500 metre uzaklıkta yer alan otel kısacası Edinburgh gezilecek yerler listemizdeki birçok yere yakın mesafede yer alıyor.

Bağımsız değerlendirmelere göre gezginlerin Edinburgh’da en beğendikleri kesimde yer alan otel hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Edinburgh’da nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Şehirde yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı bilgileri ise Edinburgh’da ne yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Edinburgh gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Eğer sizin de mutlaka Edinburgh gezilecek yerler listesine eklemelisin dediğiniz yer varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

Yorum yapın