Edinburgh gezilecek yerler

İskoçya‘nın başkenti Edinburgh, Georgian ve Orta Çağ mimari özelliklerini taşıyan yapıları ile Avrupa’nın en ilgi çekici görünüme sahip şehirleri arasında yer alıyor. Tarihi ve turistik bir yer olan Edinburgh, keşfedilmeyi bekleyen gezi noktaları ve farklı etkinlikleri ile gezilip görülmeye değer önemli bir kültür kenti. Gezilip görülecek çok sayıda turistik yere sahip olan şehri gezmeye başlamadan önce Edinburgh gezilecek yerler listesi hazırlayarak gezinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

Edinburgh gezilecek yerler yazısında neler var?

Edinburgh Gezilecek Yerler Listesi

Sanatla iç içe olan tarihi şehir Edinburgh, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış tarih kokan bölgeleri ve sokakları, kayalar üzerine inşa edilmiş ihtişamlı şatoları ile her yıl çok sayıda turisti kendisine çekmeyi başarıyor.

Old Town” ve “New Town” adındaki turistik özelliğe sahip önemli tarihi bölgeleri ile hayranlık uyandıran güzel kent için hazırladığımız gezilecek yerler listemizden yararlanarak şehre dair önemli detaylar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bu arada Edinburg’da konaklama yapılacak bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Edinburg’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

1. Edinburgh Kalesi

Edinburgh Kalesi

Turistik öneme sahip tarihi bir yapı olan Edinburgh Kalesi (Edinburgh Castle), “Old Town” denilen eski şehir merkezinde yer alıyor.

Heybetli görünüme sahip mimari yapısı ve hakkında anlatılan efsaneler ile dikkatleri üzerine çeken tarihi kaleyi detaylıca gezmek için birkaç saatinizi buraya ayırmanız gerekebilir.

M.S 600 yılında savunma amacı ile inşa edilen kalenin Edinburgh’a tamamen hakim olan konumundan dolayı kaleden şehir manzarasını rahatlıkla seyredebilirsiniz.

2. Royal Botanic Garden

Edinburgh Royal Botanic Garden

Bitkilerin çeşitliliğinin sağlanması ve korunması amacı ile 1670 yılında kurulan Royal Botanic Garden, Edinburgh’un turistik cazibeye sahip popüler yerleri arasında bulunuyor.

Onbinlerce canlı bitki türünü ve herbaryumunda binlerce bitki örneğini bulunduran dev bahçede zamanın nasıl hızlı geçtiğine tanık olabilirsiniz.

3. Holyrood Sarayı

Holyrood Sarayı Edinburgh

Britanya kraliyet ailesinin İskoçya’daki resmi ikametgahı olan Holyrood Sarayı (Holyrood Palace), 16. yüzyıldan bu yana resmi resmi davetlere ve törenlere ev sahipliği yapıyor. Royal Mile’nin güney kısmında yer alan halka açık saray, Edinburgh gezilecek yerler listesinde ise ilk sıralarda yer alıyor.

4. Scott Anıtı

Scott Anıtı Edinburgh gezilecek yerler

Yüksekliğinden dolayı Edinburgh ve çevresinin panoramik manzarasını seyredebileceğiniz Scott Anıtı (Scott Monument), ihtişamlı gotik mimarisi ile ön plana çıkıyor. Dünyanın en büyük yazar anıtı olan ve 1840 yılında inşa edilmeye başlanan Scott Anıtı üzerinde 68 adet heykelcik bulunuyor.

Edinburgh geziniz esnasında Princes Street Garden’da yer alan Scott Anıtı’nı detaylı inceleyebilir ve eşsiz karelere imza atabilirsiniz.

5. St Giles Katedrali

Edinburgh gezilecek yerler St Giles Katedrali

Şehrin ünlü silüetini öne çıkaran tarihi yapılarından biri olan St Giles Katedrali (St Giles Cathedral), kendine özgü mimarisi ve çan kulesi ile turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

19.yüzyılda restore edilerek günümüze kadar ulaşması sağlanan katedral, yaklaşık olarak 900 yıldan beri şehrin dini odak noktalarından biri. İskoçya’nın dini kültürü hakkında bilgi edinmek isterseniz ve katedralin mimari özelliklerini daha yakından görmek isterseniz tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

6. Royal Mile (Kraliyet Yolu)

Royal Mile Edinburgh

Edingburgh Kalesi’nden başlayıp Holyrood Sarayı’na kadar devam eden Royal Mile (Kraliyet Yolu), eski şehir bölgesinin en önemli turistik yerleri arasında sayılıyor.

Oldukça renkli bir atmosfere sahip olan Kraliyet Yolu boyunca yürürseniz sokak sanatçısını dinleme ve gösterileri izleme şansını elde edebilirsiniz.

7. İskoçya Milli Müzesi

İskoçya Milli Müzesi Edinburgh

İskoçya’nın geçmiş dönemlerden günümüze kadar geçirdiği değişimi gözler önüne seren İskoçya Milli Müzesi (National Museum of Scotland), ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz önemli bir müze.

Müzede gerçekleştirilen animasyon gösterileri ve interaktif sergiler sayesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

8. Princess Street

Edinburgh'da gezilecek yerler Princess Street

Edinburgh’un önemli ana caddesi olan Princess Street, “New Town” bölgesinin en güney bölümünde yer alıyor. Genellikle özel araçların girmesine izin verilmeyen caddeye toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Princess Street’ten eski şehir merkezini ve Edinburgh Kalesi’ni geniş bir açı ile görebilirsiniz. Ayrıca caddede yer alan dünyaca ünlü mağazaları gezebilir ve alışveriş edebilirsiniz.

9. Calton Hill

Edinburgh gezilecek yerler Calton Hill

Edinburgh’un ana caddesi Princess Street’in doğu bölümünde yer alan Calton Hill, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor. Şehrin merkezindeki tepe, şehir manzarasını seyretmek ve fotoğraf çekmek için gezginler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

10. Holyrood Park

Holyrood Park Edinburgh

Edinburgh Kalesi’nin doğusunda bulunan Holyrood Park, 650 dönümlük bir arazinin içinde konumlandırılmış. 12. yüzyılda avlanma sahası olarak kullanılan ve dağlık bir arazide yer alan Kraliyet Park’ı çok sayıda tepeden ve bazalt kayalıklardan oluşuyor.

Holyrood Park’ını oluşturan tepelerin ana zirvesi olan Arther Seat’te mükemmel bir manzara seyredebilirsiniz. Şehrin gürültüsünden biraz kaçmak isterseniz parkı Edinburgh gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

11. Mary King’s Close

Mary King's Close Edinburgh

Eski Edinburgh bölgesi hakkında bilgi edinmek isteyenler için muhteşem bir deneyim sunan Mary King’s Close, hayalet ve cinayet hikayeleri ile dikkat çekici hale geliyor.

Yer altına kurulmuş evler ve sokaklardan oluşan Mary King’s Close, ürkütücü ve ilginç atmosferi ile görülmesi gereken turistik noktalar arasında yer alıyor.

12. Rosslyn Şapeli (Rosslyn Chapel)

Rosslyn Şapeli Edinburgh gezilecek yerler

15. yüzyıldan kalma bir şapel olan Rosslyn Şapeli (Rosslyn Chapel), gotik mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Taş işçiliği, dekoratif ögeleri, vitrayları ile her köşesi görülmeye değer bir yapı olan Rosslyn Şapeli’nin içini belli bir ücret karşılığında gezebilirsiniz.

13. Scottish National Gallery

İskoçya Milli Müzesi Edinburgh

1859 yılında halka açılan Scottish National Gallery, Edinburgh merkezinde yer alıyor. İskoçya’nın ulusal sanat galerisinde hem İskoçya’nın hem de farklı milletlerin sanat koleksiyonlarına rastlamak mümkün.

Neoklasik bir mimari tarza sahip olan Scottish National Gallery’de, Van Dyck ve Jacopo Bassano gibi ünlü sanatçıların başyapıtlarını yakından görebilirsiniz.

14. Arthur’s Seat

Arthur's Seat Edinburgh

Holyrood Park’ın büyük bir bölümünü oluşturan tepelerin ana zirvesi olan Arthur’s Seat, Edinburgh’un oldukça popüler yerlerden bir tanesi. Kaya tırmanışı yapabileceğiniz ve şehrin panoramik manzarasını seyredebileceğiniz ünlü tepeye Edinburgh’a gitmişken bir şans verebilirsiniz.

15. The Edinburgh Dungeon

The Edinburgh Dungeon Edinburgh gezilecek yerler

Heyecanlı bir deneyim sunan The Edinburgh Dungeon, tarihte yolculuk etmenize imkan veriyor. Özel efektler, muhteşem yetenekli tiyatro oyuncuları, sahneler ve sahne şovları ile büyüleyici ve benzersiz olan etkinlikler sayesinde eğlenceli ve korku dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Eğer yeterli seviyede İngilizce bilginiz varsa Edinburgh gezilecek yerler listenize burayı ekleyerek eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Edinburgh’da Gezilecek Diğer Yerler

Yazı boyunca Edinburg gezilecek yerler listenize ilk etapta eklemeniz gereken yerler hakkında bilgiler verdik. Eğer Edinburgh seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa şu yerleri de gezi listenize ekleyebilirsiniz:

 • Edinburgh Zoo
 • Scottish National Portrait Gallery
 • Britanya Kraliyet Anıtı
 • Greyfriars Bobby Heykeli
 • HMY Britannia
 • The Royal Yacht Britannia
 • Scottish National Gallery of Modern Art
 • Blair Kulesi
 • Craigmillar Castle
 • Edinburgh Science Center
 • National Library of Scotland
 • Museum of Childhood

Edinburgh’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Novotel Edinburgh gezilecek yerler
4 yıldızlı Novotel Edinburgh Centre, konaklama için güzel bir seçenek.

Edinburgh’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Novotel Edinburgh Centre oteline göz atabilirsiniz.

Tesisin hem ziyaretçi değerlendirme puanı yüksek hem de gecelik konaklama fiyatları benzerlerine oranla daha makul seviyelerde. Üstelik otelin konumu da oldukça güzel. Bu tesis dışında Edinburgh’da yer alan her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Edinburg’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Edinburgh gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler paylaştım, umarım faydalı olur. Şimdiden iyi tatiller!

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın