İskoçya

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’yla beraber Birleşik Krallık’ı oluşturan 4 ülkeden biri olan İskoçya, Britanya Adası’nın kuzeyinde konumlanıyor. Batısında Atlas Okyanusu, doğusundaysa Kuzey Denizi bulunan ülkenin tek kara sınırıysa güneyindeki İngiltere ile.

Günümüz Hollywood filmlerine konu olan “Braveheart”dan  William Wallace ve İskoçya’nın Robin Hood’u da diyebileceğimiz Rob Roy gibi pek çoğumuzun yüzünde bir tebessüm oluşturan halk kahramanlarından da tanıdığımız İskoçya, faal 100’ün üzerinde damıtım eviyle de dünyaya kabul ettirdiği “viski” uzmanlığını sürdürmekte.

Tarihi Glasgow Katedrali ve müzeleriyle ülkenin en büyük kenti olan Glasgow’un yanı sıra Kraliyet Botanik Bahçesi, kafeleri, barları, restoranları ve Ortaçağ havasını yaşayabileceğiniz sokaklarıyla başkent Edinburgh da yabancı turistlerin en sık ziyaret ettikleri şehirler arasında bulunuyor.

500 yıllık İngiliz hakimiyetinden mutfak olarak da etkilenen İskoçya’da kırmızı etli yemekler ağırlıkta olmakla birlikte, okyanus balıkçılığının getirisi olarak midye, yengeç, ıstakoz ve karides gibi deniz ürünleri açısından da oldukça zengin seçenekler sunuyor.

Edinburgh'da ne yapılır?

Edinburgh’da Ne Yapılır? Yapılacak 11 Şey

İskoçya‘nın başkenti Edinburgh’da ne yapılır? Kültürel açıdan zengin, tarihi binlerce yıl öncesine uzanan, sanatla iç içe, festivallerle dolup taşan ve efsaneleriyle yaşayan bir kentte yapılabilecek her şey diyebiliriz.