İzmir’de Nerede Kalınır? En İyi 6 Bölge & Oteller

İzmir’de nerede kalınır? diyenler için kendi deneyimlerimle hazırladığım rehberde en güzel konaklama bölgeleri ve İzmir otelleri için tavsiyelerimi paylaşacağım.

İzmir, Türkiye’nin en çok turist çeken ve en keyifli şehirlerinden biri. İş gezileri, turistik geziler, kültürel geziler ve daha birçok nedenle her sene yolu İzmir’e düşen sayısız turist oluyor.

Ben de bu rehberde İzmir’de konaklama bölgelerini, bölgelerin özellikleriyle ele alarak İzmir’de otel seçiminizi kolaylaştırmak istedim. İzmir’de her tarz gezgini mutlu edecek semtler olduğu gibi birbirinden farklı otel, pansiyon, hostel gibi seçenekler de var.

Umarım size uygun alternatifi bu rehberde bulabilir ve mükemmel bir İzmir seyahati geçirirsiniz!

Acelesi olanlara…

İzmir’de konaklama için en ideal bölgeler arasında Konak, Alsancak, Basmane ve Karataş geliyor.

Otel tavsiyesi isteyenlere de Konak’taki kaliteli Park Inn by Radisson ile 5 yıldızlı, lüks Renaissance İzmir adlı otelleri tavsiye edebilirim.

İzmir’de Nerede Kalınır?

izmir'de nerede kalınır, hangi bölge

İzmir’de konaklama için ideal başlıca 6 bölge bulunuyor:

 1. İzmir’in en hareketli ve merkezi ilçesi Konak,
 2. Kordon boyu, limanı, meydanlarıyla İzmir’in en popüler ve dinamik bölgelerinden Alsancak,
 3. Konak ilçesine bağlı, İzmir’de uygun fiyatlı otellerin yoğun olduğu Basmane,
 4. İzmir’in en eski ve tarihi semtlerinden Karataş,
 5. Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin yanında İzmir’in genç yüzünü ve gece hayatını da yansıtan Bornova,
 6. İzmir şehir merkezinin karşı yakasında yer alan, şehrin en popüler noktalarından Karşıyaka.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Konak

izmir otel tavsiyesi Konak otelleri

İzmir’de nerede kalınır diyenler için ilk önerim, şehrin en önemli ilçelerinden olan Konak. Bölge İzmir gezilecek yerler listemizdeki birçok yeri sınırlarında bulunduruyor.

Konak, İzmir’in en popüler, merkezi ve hareketli ilçesi. İzmir’de konaklama için en çok tercih edilen bölgelerin ve mahallelerin neredeyse hepsi Konak ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Siz de İzmir’de nerede kalınır diye merak ediyorsanız ilk bakmanız gereken yer Konak olmalı.

Konak’ta konaklama için birçok olanak dahil gezilecek yerler, yeme içme alternatifleri ve alışveriş olanakları da var. Öncelikle Konak’ta neler yapılır kısaca ondan bahsedeyim sonrasında ise Konak’ta nerede kalınır ve Konak otelleri konularına geleceğim.

Konak’ta gezilecek yerler ile başlayacak olursak Konak Meydanı, Konak’ın merkezi denilebilir. Burası turistik açıdan popüler olduğu kadar yerlilerin de sıklıkla zaman geçirdiği bir yer.

Konak Meydanı’nı süsleyen, İzmir’in simgesi olan Konak Saat Kulesi ve yine meydanda yer alan İlk Kurşun Anıtı da bölgede görülmesi gereken başlıca eserler.

Konak Meydanı’ndan denize doğru ilerlediğinizde ise Kent Tarihi Parkı ve Konak İskelesi ile karşılaşıyorsunuz. Konak İskelesi’nden Karşıyaka, Pasaport, Bayraklı gibi diğer bölgelere feribotla gidebilirsiniz. Konusu gelmişken de belirtmekte fayda var.

İzmir’de ulaşım açısından düşündüğümüzde Konak en ideal konaklama noktası. Yalnızca Konak’tan Karşıyaka tarafına ulaşım açısından değil, İzmir’in diğer bölgelerine de ulaşım alternatifleri oldukça zengin.

Konak’ta konaklama için tercih edebileceğiniz en ideal seçenek eğer konaklama için bütçenizi çok düşük tutmak istemiyorsanız Konak Meydanı çevresi oteller olabilir. Burası en merkezi yer olduğu için otel fiyatları daha yüksek.

Mezarlıkbaşı semtinden başlayarak Konak Meydanı’na kadar uzanan Tarihi Kemeraltı Çarşısı da hem Konak’ta görülmesi gereken yerler hem de Konak’ta otel seçimi için belirleyici noktalar arasında geliyor.

Konak’a dair son tavsiyem Konak Pier çevresi. Konak otel seçiminizi yaparken belirleyici nokta olarak Konak Pier’i göz önünde bulundurabilirsiniz.

Konak Pier, yat limanı, alışveriş merkezi, restoranları, kafeleri, sinema salonları ve daha birçok olanağıyla İzmir’in en önemli noktalarından biri haline gelmiştir. Bu çevrede bir otel seçimi hem merkezi hem de ideal olacaktır.

Konak Tüneli, Ümran Baradan Çocuk Müzesi, İzmir Resim ve Heykel Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Milli Kütüphane ve Hükümet Konağı ise Konak’ta yer alan diğer turistik yapılar ve noktalar diyebiliriz.

Konak’taki En Popüler Oteller

L’agora Old Town Hotel & Bazaar: Sıra dışı konaklama deneyimleri yaşamayı ve hareketli otellerde kalmayı seviyorsanız Anafartalar Caddesi üzerinde, çarşı içerisinde yer alan bu tesise göz atabilirsiniz.

Avlulu taş binası, şık odaları, restoranı ve konumuyla keyifli bir seçenek ancak iş seyahatleri ya da sessiz, sakin bir tatil bekleyenler için pek uygun olmayabilir.

Dutlu Konak: Konak’ta butik otel tercih etmek istiyorsanız bu tesise göz atmalısınız. İzmir Saat Kulesi’ne 700 m mesafede yer alan tesis keyifle döşenmiş, taş bir konakta hizmet veriyor.

Hotel 86 by Katipoğlu (★★) Konak Meydanı, Kemeraltı Çarşısı, Alsancak gibi turistik noktalara yakın olan bu tesis İzmir’de nerede kalınır diyenler için ideal konumlu ve fiyat performans açısından iyi bir seçenek.

Park Inn by Radisson (★★★★) İzmir Kordon’da lüks otel arıyorsanız bu seçeneğe bakabilirsiniz. Cumhuriyet Meydanı’na birkaç dakika, Çankaya Metro İstasyonu’na ise 600 m mesafede.

Renaissance İzmir (★★★★) Konak’ta lüks otel arayanlar şehrin kalbinde yer alan, olanaklarıyla hem iş gezileri hem de turistik geziler için ideal bu tesise göz atabilir.

2. Alsancak

Alsancak otelleri izmir'de konaklama

İzmir’de nerede kalınır diyor ve en keyifli, hareketli ve tercih edilen bölgeyi arıyorsanız cevap Alsancak!

Yukarıda da belirttiğim gibi Konak’ın semtleri ve bölgeleri İzmir’de konaklama için en ideal bölgeleri oluşturuyor. Alsancak da bu bölgeler arasında gelen en popüler seçenek.

Konak ilçesine bağlı Alsancak, İzmir’in en nezih, genç ve keyifli bölgelerinden biri. Sakin, kendi halinde ara sokakların yanında cıvıl cıvıl, her daim hareketli caddeleri ve meydanlarıyla herkesin seveceği bir şeylere sahip.

Kordon boyunca sıralanmış meyhanelerden restoranlara, kafelerden parklara Alsancak’ın ara sokaklarında gizli eğlence mekanlarından barlara bölgede yeme içme ve gece hayatı için pek çok olanak var.

Bir yandan da tarihi Alsancak Rum evleri, kiliseler, sinagoglar ve irili ufaklı birçok müze gibi Alsancak’ta gezilecek yerler de bulabiliyorsunuz. Kısacası Alsancak’ta gece hayatı, alışveriş, yeme içme dahil pek çok olanak elinizin altında.

Alsancak’ta otel seçiminizi yaparken işinizi kolaylaştırmak ve Alsancak’ta nerede kalınır diyenler için yol göstermek için semtin olanaklarından biraz bahsetmek isterim.

Konak Meydan’a kadar sahil boyunca uzanan Kordon yalnızca Alsancak’ın değil, İzmir’in en popüler yerleri arasında sayılıyor. Kordon üzerinde yer alan Gündoğdu Meydanı ise Alsancak’ın en merkezi noktası. Konak’a daha yakın tarafta yer alan Cumhuriyet Meydanı da Alsancak’ın hareketleri meydanlarından biri.

Alsancak ulaşım açısından da ideal bir bölge. Kordon’un üzerinde yer alan Pasaport İskelesi ve Alsancak İskelesi ulaşım açısından oldukça değerli.

İzmir’in neredeyse tüm sahil şeridine feribotlarla ulaşabilirsiniz. Alsancak’ta otel tercih edecekseniz bu iki meydanı ve iskeleleri kriter olarak göz önünde tutabilirsiniz.

Alsancak’ta konaklama için tercih edebileceğiniz caddeler ve bölgelere gelecek olursak İzmir’in İstiklal Caddesi olarak kabul edilen, trafiğe kapalı ve kafe, bar, dükkanlarla çevrili Kıbrıs Şehitleri Caddesi ilk göz atmanız gereken seçenek.

Muzaffer İzgü Sokak, Can Yücel Sokak, Gazi Kadınlar Sokak, Gül Sokak gibi Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin ara sokakları da hem konaklamak hem de zaman geçirmek için Alsancak’ın en ideal noktaları.

Kordon’a yani denize daha yakın olmak isterseniz ise Alsancak otelinizi Atatürk Caddesi veya Cumhuriyet Bulvarı çevresinde seçebilirsiniz.

Alsancak’taki En Popüler Oteller

Viva La Vita Butik Otel: Butik otel sevenlerdenseniz Alsancak butik otelleri arasında en sevimlilerinden biri olan bu tesise bakmalısınız. Alsancak’ın en popüler sokaklarından Can Yücel Sokak’ta, oldukça merkezi bir konumda yer alan otel keyifli dekorasyonuyla güzel bir seçenek.

Deniz Pension: Alsancak’ta uygun fiyatlı otel arayanlar için Kordon’a yalnızca 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan ideal bir seçenek.

Pasaport Pier Hotel (★★★) Alsancak’ta merkezi otel bakıyorsanız fiyat performans olarak en ideal seçeneklerden olan bu tesise göz atmanızı öneririm.

İzmir Palas Hotel (★★) Alsancak’ta, Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan bu tesis denizi kucaklayan bir konuma sahip aynı zamanda 1927’den beri İzmir’in simge oteli olmuş bir otel olarak tarihi değeri de yüksek.

Swissotel Grand Efes (★★★★) Alsancak’ta lüks otel isteyenler için Kordon’da yer alan en şık tesislerden biri. Deniz manzaralı ve iş gezilerine özel oda seçenekleri var.

3. Basmane

Basmane otelleri izmir'de konaklama

İzmir’de konaklama için tercih edilebilecek diğer bölge Basmane. Basmane, Konak ilçesine bağlı semtlerden biri. Konak ve Alsancak arasında yani İzmir’in oldukça merkezi bir bölgesinde yer alıyor.

Öncelikle Basmane’de konaklama için hem pozitif, hem negatif durumlar olduğunu söylemek gerek. Eksiden başlayacak olursak Basmane çoğu kişiye göre pek güvenilir olmayan bir bölge olarak kabul ediliyor.

Gar çevresi olması dolayısıyla Basmane de insan profili biraz fazla çeşitli ve karışık denilebilir ancak bence çok kuytu köşelere ve ara sokaklara girilmedikçe korkulacak bir bölge değil.

Basmane’de konaklamanın artı yanlarına gelecek olursak şu şekilde sıralayabilirim: ideal konum ve İzmir’de uygun fiyatlı otel seçenekleri.

Alsancak ve Konak bölgelerinin birleşim noktasında yer alan Basmane bölgesi her iki semti de keşfetmek için ideal. Basmane otel fiyatları ise İzmir’de merkezi diğer bölgelere göre oldukça uygun. Hatta Basmane’de konaklama birçok gezgin tarafından tam da bu nedenle tercih ediliyor.

Benim kişisel görüşüm İzmir’de uygun fiyatlı otel için Basmane bölgesini tercih edilebilir ancak otel seçiminizi ve otelinizin konumunu çok iyi yapmanız gerekiyor. Gerçekten kötü, eski veya güvenilmez görünen çok uygun fiyatlı otelleri seçmemenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda da çok ara sokaklarda, çıkmazlarda otel tercih etmemelisiniz.

Basmane’de nerede kalınır diyecek olursanız 9 Eylül Meydanı çevresi, Gazi Bulvarı, Anafartalar Caddesi ve Fevzi Paşa Bulvarı göz atabileceğiniz bölgeler.

Basmane’deki En Popüler Oteller

Life Corner Hotel: Basmane’nin kalbinde, metro istasyonuna birkaç adım mesafede yer alan tesis modern odaları ve spa, hamam, sauna, bahçe gibi olanaklarıyla İzmir’de bulabileceğiniz en uygun fiyatlı, zengin olanaklara sahip otellerden biri.

Oğlakçıoğlu Park Boutique Hotel: İzmir’de uygun fiyatlı otel arıyorsanız bu tesise mutlaka göz atın. Mimarisinden dekorasyonuna nostaljik bir atmosfere sahip tesis Fevzi Paşa Bulvarı’na oldukça yakın bir noktada yer alıyor.

Lotus Garden Hostel: İzmir’de hostel arıyorsanız Basmane’de sizin için güzel bir seçenek var. Hostelde yatakhane odaların  yanında özel oda seçenekleri de yer alıyor. Bahçesi olan samimi ve keyifli bir alternatif.

Emen’s Hotel (★★★) Konak Pier’e yürüyerek 10 dakika mesafede yer alan bu tesis Basmane bölgesinin en iyi otellerinden biri. Otel fiyatına göre oldukça şık, modern ve temiz.

Smart Hotel İzmir (★★) İster iş, ister turistik gezi olsun; İzmir’de uygun fiyatlı lüks otel arıyorsanız Basmane bölgesinde, Basmane Metro İstasyonu’na yalnızca 100 metre mesafede yer alan bu tesise göz atabilirsiniz.

4. Karataş

Karataş izmir'de nerede kalınır

İzmir’in en eski ve tarihi semtlerinden Karataş, İzmir’de nerede kalınır diyenlere vereceğim diğer bölge tavsiyesi.

Konak ilçesine bağlı bir semt olan Karataş, İzmir’in en nostaljik bölgesi denilebilir. Hem ev sahipliği yaptığı yapıları, hem de geçmişten günümüze birlikte anıldığı hikayeler ve isimler Karataş’a fazlasıyla nostaljik bir hava katmış.

Yalnızca nostalji değil; Karataş’ta gezilecek yerler ve yeme içme, ulaşım, alışveriş olanaklar da Karataş’ı, İzmir’de konaklama için en tercih edilebilir bölgeler arasına sokuyor.

Karataş’ta otel seçimi yaparken işinizi kolaylaştırmak adına göz önünde bulundurabileceğiniz en popüler ve önemli noktalar ise şöyle:

İzmir’in kuşbakışı izlenebilecek en güzel yerlerinden olan Tarihi Asansör Kulesi, Karataş’ın en popüler noktası.

Adını, Yahudi asıllı Türk gitarist, piyanist ve sinema oyuncusu Dario Moreno’dan alan Dario Moreno Sokağı ise Karataş’ın en turistik sokağı. Eski Rum evleri, kafeler, barlar, butiklerin dışında Tarihi Asansör de aynı zamanda bu sokakta yer alıyor.

Sokağın hemen yanındaki 305. Sokak da oldukça popüler. Bu  sokağın bitişinde ise Beth – İsrael Sinagogu karşılıyor sizi. Bunun dışında Hoşgör Hamamı da Karataş’ın turistik noktalarından biri.

Bu noktalar haricinde Karataş’ta konaklama için Mithatpaşa Caddesi, Şehit Nihatbey Caddesi, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ve bu caddeler çevresinde yer alan paralel sokaklar en ideal seçenekler.

Karataş’taki En Popüler Oteller

Büyük Konak İzmir: Konak Meydanı ve Karataş merkez arasında ideal bir konumda yer alan tesis daireler ve odalarla hizmet veriyor. Deniz manzarası, teras ve ücretsiz otopark gibi olanaklar var.

Sarı Konak Business Hotel: Karataş’ta otel arıyorsanız oldukça keyifli dekore edilmiş, aydınlık odaları ve kaliteli hizmetiyle dikkat çeken bu tesise göz atabilirsiniz.

Pastor Pension The Gulf of İzmir: Karataş’ta uygun fiyatlı otel arayanlar için ideal bir seçenek. Beth – İsrael Sinagogu yürüyerek birkaç dakikalık mesafede yer alıyor.

Best Western Plus Hotel (★★★) İzmir Karataş’ta lüks otel için göz atabileceğiniz bu tesis, Konak ve Karataş arasındaki ideal konumuyla bölgenin en tercih edilebilir otellerinden biri.

5. Bornova

izmir'de nerede kalınır Bornova otelleri

İzmir’in merkez ilçelerinden olan Bornova, İzmir’de konaklama için tavsiye edebileceğim 5. bölge.

Bornova, İzmir’in üniversite bölgesi olarak biliniyor. Bölgedeki üniversitelerin fazlalığı öğrenci nüfusunun da yoğunluğuna sebep olmuş. Durum böyle olunca ilçenin atmosferi de daha dinamik ve genç bir hal almış diyebiliriz ancak Bornova’nın tek özelliği bu değil.

Bornova’da doğal güzelliklerden tarihi yapılara, alışveriş olanaklarından yeme içme alternatiflerine zaman geçirecek pek çok seçenek var.

Peki Bornova’da nerede kalınır? ve Bornova’da otel seçiminizi nasıl yapmalısınız? Öncelikle Bornova’da konaklama için en ideal bölgeler Erzene, Kazımdirik, Mevlana, Karacaoğlan ve Barbaros denilebilir.

Erzene Mahallesi, Bornava’nın merkezi sayılıyor. Ege Üniversitesi kampüsüne ev sahipliği yapan mahalle hem üniversite yaşamının hem de Bornova’nın kalbi.

Erzene’de TC Bornova Hükümet Konağı, Mustafa Kemal Caddesi, Kazım Karabekir Caddesi, Bornova Büyük Park otel seçiminizi kolaylaştıracak noktalar.

Kazımdirik ise üniversitelilerin daha yoğun olduğu bir bölge. Meşhur Forum Bornova AVM bu bölgede yer alıyor. Mevlana mahallesi Ege Üniversitesi’nin arka kısmında yer alıyor, yine oldukça hareketli bir bölge.

Son olarak da İzmir Şehirlerarası Otogarı ile anılan Karacaoğlan ve Alsancak’a daha yakın bir lokasyon isteyenler için Barbaros mahallesi, Bornova’da konaklama için tavsiye edebileceğim bölgeler.

Bornova otelleri arasından seçimini turistik noktalara göre yapacak olanlar ise Sultan Hamamı, Santa Maria Katolik Kilisesi, Arkas Deniz Rarihi Merkezi, Paterson Köşkü, Bornova Cumhuriyet Meydanı, Bornova Büyük Çarşı ve Saint Mary Magdalena Kilisesi çevresi otellere göz atabilir.

Bornova’daki En Popüler Oteller

Mom Hotel: Hem Bornova merkeze, hem de Alsancak’a yakın bu otel Bornova’da ideal konumlu bir otel arayanlar için uygun olabilir.

ibis Styles İzmir Bornova (★★★) Bornova’da nerede kalınır diyor ve güvenilir, garanti bir seçenek istiyorsanız bu tesise göz atmalısınız. Hem konumu, hem olanaklarıyla oldukça iyi bir otel.

Villa Levante (★★) Erzene Mahallesi’nde yer alan tesis, Bornova’da sessiz, sakin bir konaklama deneyimi arayanlar için ideal.

Grand Ocakoğlu Hotel (★★★) Bornova’da uygun fiyatlı otel arayanlar göz atabilir. Kazımdirik’te yer alan tesis Ankara Caddesi üzerinde bulunuyor.

Anemon Hotel Ege (★★) Bornova’da lüks otel isteyenler, Kazımdirik bölgesinde yer alan bu tesise göz atabilir. Forum Bornava, Agora Açık Hava Müzesi gibi popüler noktalar oldukça yakın.

6. Karşıyaka

Karşıyaka otelleri izmir

İzmir’de nerede kalınır sorusuna vereceğim son cevap Karşıyaka.

İzmir şehir merkezi Konak’ın tam karşısında yer alan Karşıyaka, 1800’lü yılların sonlarına doğru şehir merkeziyle ulaşım sağlayan deniz seferlerinin başlamasıyla günden güne gelişerek şehrin en merkezi ve hareketli ilçelerinden biri olmuş. Aynı zamanda çoğu yerde şehrin modern yüzü olarak da anılıyor.

İlk olarak Karşıyaka’da nerede kalınır sorusuna cevap verecek olursam ilçenin en merkezi ve hareketli bölgeleri başlıca Bostanlı, Aksoy, Atakent, Donanmacı, Bahariye ve Nergiz diyebiliriz. Bu bölgeler arasında en merkezi yer ise Bostanlı.

Bostanlı İskelesi boyunca sağlı sollu, sahil boyunca uzanan Hasan Ali Yücel Bulvarı ve Cemal Gürsel Caddesi, Karşıyaka’nın en hareketli kısımları.

Girne Bulvarı, İsmail Sivri Sokak başta olmak üzere sahil boyunca uzanan caddeyi kesen sokaklar ve paralelindeki caddeler de Karşıyaka’da otel bakmak için en doğru lokasyonlar.

Benim tavsiyem otel seçiminizi özellikle Karşıyaka İskelesi, iskele karşısında yer alan Karşıyaka Çarşısı, Bostanlı Rıhtım ve Bostanlı Sahil Parkı noktalarına yakın yapmanız.

Karşıyaka’da konaklamanın artılarına gelecek olursak ise biraz Karşıyaka’da gezilecek yerler nereler ya da Karşıyaka’da yapılacak şeyler onlardan bahsetmek isterim.

Öncelikle Karşıyaka’da otel tercih edecekseniz çevrenizde görülmeye değer birçok tarihi mekan olacak. Penetti Köşkü, Van Der Zee Köşkü, Latife Hanım Köşkü Anı Evi, Alibey Hamamı, Atatürk Heykeli ve İnsan Hakları Anıtı, Karşıyaka’da görülecek yerlerden sadece bazıları.

Tarihi noktalar dışında Bostanlı Açık Hava Arkeoloji Müzesi, Karşıyaka Bilim Müzesi ve Haberleşme Müzesi başta olmak üzere Karşıyaka’da yakın çevrenizde pek çok müze bulabilirsiniz.

Karşıyaka’daki En Popüler Oteller

Elara Hotel: Bostanlı Sahil’e yürüyerek 20 dk mesafede yer alan tesis Karşıyaka otelleri arasında nezih, modern ve şık bir seçenek.

İtimat Hotel Karşıyaka: Karşıyaka İskelesi’ne yakın otel arayanlar için en ideal seçeneklerden biri olan bu otel fiyat performans olarak bakıldığında oldukça iyi bir alternatif.

Cordelio Pension: Karşıyaka’da uygun fiyatlı otel için ideal bir tesis. Karşıyaka Çarşısı, Karşıyaka Vapur İskelesi gibi önemli noktalara yürüme mesafesinde yer alıyor.

Best Western Premier Karşıyaka (★★★) Karşıyaka’da lüks otel isterseniz bu tesise göz atabilirsiniz. Hem turistik geziler, hem de iş seyahatleri için ideal bir İzmir oteli.

İzmir’de Şehir İçi Ulaşım

izmir'de konaklama tavsiyeleri

İzmir’de nerede kalınır sorusuna cevap ararken işinizi kolaylıştırmak için biraz İzmir’de ulaşım hakkında da bilgi vermek isterim.

Öncelikle İzmir’de toplu taşıma ağı oldukça gelişmiş ve yaygın. Bu nedenle eğer rehber boyunca bahsettiğim bölgelerde konaklayacaksanız şehir merkezi içinde ulaşımı dert etmenize gerek yok.

Hatta yürümeyi seviyorsanız İzmir’de merkezi bir otelde konaklayarak turistik birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz ancak tabii ki ulaşım için pek çok seçeneğiniz de mevcut.

Eğer sadece İzmir merkez odaklı bir seyahat düşünmüyor ve Urla, Seferihisar, Çeşme, Şirince, Alaçatı gibi yerlere de gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle araç kiralamanızı tavsiye ederim.

İzmir’de araç kiralama için havaalanında yer alan firmalara ya da İzmir şehir merkezi araç kiralama firmalarına göz atabilirsiniz.  Araç kiralama olanağınız yoksa da bu bölgelere tabii ki yine otobüs veya trenle ulaşabilirsiniz.

İzmir’de toplu taşıma otobüs, vapur, arabalı vapur, metro, tramvay ve İzban banliyö tren hattından oluşuyor. Sefer sıklıkları ve saatleri şehri gece gündüz doyasıya gezmek için ideal.

Tüm bunları kullanabilmek için İzmirim elektronik kart ya da 3 – 5 ve 10 binişlik kullan at tipindeki Bilet35 isimli bilet sahibi olmanız lazım. Kartınızı dolum makinelerinden, büfelerden ya da gişelerden satın alabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim toplu taşıma araçlarına artı olarak İzmir’de BİSİM isimli bir bisiklet kiralama sistemi var. Kıyı şeridi boyunca uzanan istasyon ve park noktalarından bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Kredi kartınız ya da İzmirkart ile mobil uygulama üzerinden ya da kiosk ekranlarından kiralamayı gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir Otel Fiyatları & Rezervasyon

izmir'de nerede kalınır rezervasyon

İzmir otel fiyatları ve İzmir’de otel rezervasyonu konularına da bu rehberde kısaca yer vermek istedim.

Öncelikle İzmir’de otel rezervasyonu için booking.com web sitesini tavsiye edebilirim. Booking.com üzerinden İzmir otelleri araması yaparak bütçenize ve zevkinize uygun bir konaklama seçeneği bulabilirsiniz.

Lüks otellerden pansiyonlara, standart seçeneklerden butik otellere birçok alternatif var. Üstelik İzmir seyahati için planınız kesinleşmediyse ücretsiz iptal seçeneğiyle otel rezervasyonu yaparak paranızı garantiye alabilirsiniz.

İzmir otel fiyatları konumuza gelecek olursak tek tek otel ya da bölge değerlendirmesi yapamasam da İzmir merkezde ortalama otel fiyatları hakkında fikir verecek birkaç bilgi paylaşabilirim.

İzmir, büyük bir şehir olduğu için her tarzda ve fiyat aralığında konaklama seçeneği bulmak mümkün. Bu nedenle bütçeniz ister düşük, ister yüksek olsun dert etmenize gerek yok. Ancak İzmir’de otel fiyatlarının bölgesel ve tabii ki dönemsel olarak değiştiğini söyleyebiliriz.

İzmir otelleri yaz dönemi ve bayramlar gibi özel günlerde daha yüksek fiyatlı oluyor. Eğer sizin de seyahatiniz bu dönemlere denk geliyorsa erken rezervasyon yaptırarak konaklamanızı daha uygun fiyata getirebilirsiniz.

İzmir otellerini fiyat – konum olarak sınıflandırırsak ise şunları söyleyebilirim:

 • Kordon boyunca otel fiyatları genele göre daha yüksek. Özellikle Alsancak bölgesi otelleri yüksek fiyatlı oluyor.
 • Konak bölgesinde de sahil kesiminde oteller daha yüksek fiyatlı ancak iç kısımlara girildikçe uygun fiyatlı seçenekler de var.
 • İzmir’de uygun fiyatlı otel için bakılması gereken ilk yer Basmane bölgesi.
 • Güvenlikle ilgili tedirgin olanlar ama yine de uygun fiyatlı otel arayanlar ise Bornova bölgesine bakabilir.

İzmir’de ortalama otel fiyatları da aslında çoğu büyük şehirle aynı. Eğer uygun fiyatlı otel arıyorsanız 2 kişi gecelik 250 TL’den başlayan fiyatlara pek çok seçenek bulabilirsiniz.

Ne çok pahalı ne çok lüks bir otel içinse bu fiyat 350 – 500 TL civarı oluyor. Zincir otelleri tercih edecekseniz 3 – 4 yıldızlı seçenekler genelde 5000 – 1.000 TL arası değişiyor.

Özetle İzmir’de Nerede Kalınır?

izmir'de nerede kalınır gezip gördüm

“İzmir’de Nerede Kalınır?” rehberini özetleyecek olursam İzmir’de konaklama için önerebileceğim başlıca 6 bölge var: Konak, Alsancak, Basmane, Karataş, Bornova ve Karşıyaka.

İzmir’in kültürel, ekonomik, tarihi ve turistik en merkezi noktasında konaklamak isterseniz tavsiyem Konak. Yalnızca olanaklar açısından değil hem otellerden pansiyonlara bir sürü konaklama seçeneği sunması, hem de ulaşım açısından da en ideal bölge olmasıyla Konak, İzmir’de konaklama için en çok tercih edilen yer.

Daha nezih, sakin ama yine de merkezi bir noktada kalmak istiyorsanız Alsancak otelleri sizin için uygun olacaktır. Alsancak dilediğinizde sessiz sokaklarında keyifle kaybolacağınız, dilediğinizde kalabalık caddelerinde ve ışıl ışıl Kordon’da harekete karışacağınız bir bölge yani aslında herkes için uygun bir bölge diyebiliriz ancak otel fiyatlarının İzmir geneline göre biraz daha yüksek olduğunu belirtmiştim.

Konak’a yakın bir diğer bölge olarak Karataş otellerine göz atmanızı öneririm. İzmir’in en eski ve tarihi semtlerinden Karataş, Alsancak’ın aksine daha yeni ve modern İzmir’in ötesinde nostaljik bir İzmir deneyimi sunabilir.

Basmane bölgesine gelecek olursak İzmir’de uygun fiyatlı otel için en çok tercih edilen bölge burası. Güvenlik problemlerinden yukarıda daha detaylı bahsetmiştim ama otelinizi ve konumunu doğru seçerseniz Basmane’de güvenle konaklayabilirsiniz. Üstelik semtin konumu da Konak ve Alsancak arasında mükemmel bir noktada yer alıyor.

Risk almak istemiyor yine de uygun fiyatlı otel arıyorsanız Bornova tarafına bakmanızı öneririm. İzmir’in üniversite merkezi Bornova genç ve dinamik atmosferinin yanında günden güne daha turistik bir hal almaya devam ediyor.

Son bölge tavsiyem olarak da İzmir şehir merkezinin karşı yakasında yer alan, şehrin en popüler noktalarından Karşıyaka. Şehrin diğer ilçelerine göre daha yeni şehirleşmenin arttığı Karşıyaka, İzmir’in modern yüzü olarak anılıyor. Konak ve Alsancak’ın her daim hareketli atmosferinden kaçmak için tercih edilebilir.

İzmir’de otel tavsiyesi konusuna geçecek olursak;

İzmir’de lüks otel ihtiyacınız varsa Renaissance İzmir adlı tesise göz atın. Eğer butik otel seviyorsanız Viva La Vita Butik Otel hem konumu, hem tarzıyla İzmir’de butik oteller arasında en iyilerden biri.

Uygun fiyatlı olsun ama aynı zamanda da modern ve zengin olanaklara sahip bir otel olsun derseniz Smart Hotel İzmir ve son olarak ruhu olan, tarihi değeri de var denilebilecek bir seçenek isterseniz İzmir Palas Hotel isimli tesis size uygun olacaktır.

İzmir’de nerede kalınır konusu kısaca bu şekilde. Eğer sizin de İzmir’de nerede kalınır? konusunda eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

“İzmir’de Nerede Kalınır? En İyi 6 Bölge & Oteller” üzerine bir yorum

 1. İş seyahati için en iyisi gerek konum,gerek kalite gerekse hizmet bakımından four points sheraton sık sık tercih ettiğim misafirlerinde beğendiği bir yer tavsiye ederim

  Yanıtla

Yorum yapın