Seul’de Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Seul’de nerede kalınır?Seul, dünyanın en gelişmiş şehirleri arasında sayılıyor. Güney Kore‘nin başkenti, bir yandan modern atmosferi ile konuklarını büyülerken diğer yandan kökenleri yüzyıllar öncesine dayanan geleneklerinden de kopmadığını kanıtlıyor.

Tapınaklar, saraylar, müzeler, parklar ve çok daha fazlası kentin kökenleri ile bağlantısını kaybetmediğini gösterirken eğlence dolu alışveriş caddeleri farklı arayışlar içerisindeki gezginleri tatmin ediyor. Kentte gezilecek yer ve yapılacak aktivite sayısı çok olunca gezginlerin aklına takılan ilk soru haliyle “Seul’de nerede kalınır?” oluyor.

Acelesi olanlara…

Seul’de konaklama için en ideal bölgeler arasında Jongno, Myeongdong, Insadong ile Itaweon yer alıyor.

Otel tavsiyesi isteyenlere de merkezde, ekonomik ibis Ambassador Insadong, gezilecek yerler ve ulaşım ağına yakın L7 Myeongdong by LOTTE ve kaliteden ödün vermek istemeyenlere Four Seasons Hotel Seoul adlı otelleri tavsiye edebilirim.

Seul’de Nerede Kalınır?

Seul'de konaklama yapılacak bölgeler, Seul haritası
Seul’de nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Seul’de konaklama yapabileceğiniz 6 bölge bulunuyor. Bunlar:

  1. Kentin tarihi merkezinin kuzey kısmını oluşturan Jongno;
  2. Alışveriş denildiğinde akla gelen ilk yer olan Myeongdong;
  3. Seul’ün kültürel kalbi olarak kabul edilen Insadong;
  4. Gece hayatını tanımak isteyen gezginler için ideal Itaewon;
  5. K-Pop kültürünün kaynağını oluşturan ışıl ışıl Gangnam;
  6. Bütçe dostu konaklama seçenekleri bulabileceğiniz Sinchon-Hongdae.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Jongno

seul konaklama jongno otelleri

Jongno, güneydeki komşusu Jung ile birlikte Seul’ün tarihi merkezini oluşturuyor. Kentin ruhunu yansıtmak konusunda son derece cömert olan bölgenin dört bir yanında Joseon Hanedanı zamanından kalma saraylar, dini yapılar, parklar başta olmak üzere çok sayıda turistik mekân bulunuyor.

Durum böyle olunca da Jongno, özellikle kente ilk defa seyahat edecek gezginler için Seul’de nerede kalınır? sorusunun en ideal cevabı haline geliyor.

Otel yoğunluğu oldukça fazla olan Jongno’da konaklamayı tercih ederseniz, kentin diğer kısımlarına metro aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölgede, dört ana metro istasyonu bulunuyor. Gwanghwamun (Hat 5) haricindeki tüm istasyonların 3 numaralı hat ile bağlantısı mevcut. Jongno-3ga aracılığıyla ayrıca 1 ve 5 numaralı hatlarda çalışan trenlere de binebilirsiniz.

Tüm tatil günlerinizi Jongno sınırları içerisinde geçirseniz bile asla sıkılmayacağınızı garanti edebilirim. Bölgeye yönelik gezi programı hazırlarken ilk sıralara Gyeongbokgung, Changdeokgung, Changgyeonggung saraylarını yazabilirsiniz.

Yerel mimariye ve kültüre ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek için Bukchon Hanok Village’a gidebilirsiniz. Alışveriş konusunda ise önceliği geleneksel pazarlara verebilirsiniz.

Jongno Bölgesindeki En Popüler Oteller

Grid Inn Hotel (★★★) 3 yıldızlı otel, misafirlerine rahat hareket alanına sahip konaklama birimleri sunuyor. Otel, Gimpo Uluslararası Havalimanı yalnızca 17 kilometre uzaklıkta faaliyet gösteriyor.

Centermark Hotel Insadong Myeongdong (★★) Seul’de nerede kalınır? sorusuna Jongno sınırları içerisinde yanıt arıyorsanız araştırmanıza 4 yıldızlı bu oteli de dâhil edebilirsiniz. Tesis ile Changdeokgung ve Gyeongbokgung sarayları arasında kısa yürüme mesafesi bulunuyor.

Four Seasons Hotel Seoul (★★★★) 5 yıldızlı otelin artıları saymakla bitmiyor. Gezi listenize almanızı önerdiğim birçok yere yakınlık, şık ve modern dekore edilmiş odalar, panoramik şehir manzarası bunlardan yalnızca birkaçı.

2. Myeongdong

myeongdong seul otelleri

Kente gidiş amacınız damak çatlatan lezzetlerin tadına bakmak, yerel halkla iç içe olmak ve farklı deneyimler yaşamaksa Seul’de nerede kalınır? sorusunun cevabını Seul gezilecek yerler listemizin de önemli duraklarından biri olan Myeongdong sınırları içerisinde aramanızı tavsiye ederim.

Kentin en havalı ve hareketli bölgelerinden biri olarak anılan Myeongdong ayrıca her bütçeye uygun konaklama seçeneklerini bünyesinde barındırıyor.

Myeongdong ile kentin geri kalanı arasındaki bağlantıyı metronun 2 ve 4 numaralı hatları üzerinde yer alan iki durak sağlıyor. Dilerseniz Seul’ün ana alışveriş bölgesi konumundaki caddede bulunan metro istasyonlarının yakınındaki duraklardan otobüslere binerek de diğer semtlere gidebilirsiniz.

Gün boyunca hareketliliğin bir an için bile azalmadığı Myeongdong, dünya üzerindeki en pahalı alışveriş bölgelerinden bir tanesi. Tabii Kore Savaşı’nın ardından ülkenin ne kadar geliştiğini gösteren yerler arasında sayılan caddenin bu ününe aldanıp mağazaları ve pazarları gezmekten sakın vazgeçmeyin.

Hatta gezintiniz esnasında Myeongdong’un her yanına yayılmış yiyecek tezgâhları aracılığıyla açlığınızı bastırma ve az da olsa yerel mutfağı tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Akşam ise etkileyici performansları izlemek için bölgedeki tiyatrolardan birine gidebilirsiniz.

Myeongdong Bölgesindeki En Popüler Oteller

The Grand Hotel Myeongdong (★★★) Konumu sayesinde alışveriş tutkunu gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştıran 3 yıldızlı tesis, Myeongdong Metro İstasyonu’nun 10 numaralı çıkışına birkaç adım uzaklıkta hizmet veriyor.

Tmark Grand Hotel Myeongdong (★★) Hoeheyon Metro İstasyonu’nun hemen önünde yer alan 4 yıldızlı otel bölgedeki bir diğer popüler tesis. Başta ana saray olmak üzere birçok cazibe merkezine yakın oluşu, oteli Seul’de nerede kalınır? sorusu için ideal yanıtlardan biri haline getiriyor.

L7 Myeongdong by LOTTE (★★★★) 4 yıldızlı L7 Myeongdong by LOTTE, modern tarzda konaklama tesislerinden hoşlanan gezginlere hitap ediyor. Otelden, Myeongdong Metro İstasyonu’na ulaşmak sadece birkaç dakika alıyor.

Lotte Hotel Seoul (★★★★) 5 yıldızlı Lotte Hotel Seoul, eğlence mekânlarına yakın olmak isteyen gezginler için kentteki en iyi seçeneklerden. Lotte Department Store ile direkt bağlantılı olması, yüksek konforu ve modern atmosferi ile birlikte tesisi sizlere önermemdeki ana nedenleri oluşturuyor.

3. Insadong

seul konaklama insadong otelleri

Bir zamanlar sadece Joseon Hanedanlığı üyelerini giriş yapabildiği Insadong, günümüzde yerel kültüre meraklı bireyler tarafından sahiplenilmiş durumda.

Kentin kültürel açıdan kalbi olarak anılan bölge, aynı zamanda Myeongdong ve Gangnam’ın gürültülü atmosferinden uzak kalmak isteyen gezginler tarafından tercih ediliyor.

Eğer siz de hareketli kent yaşamından bir nebze olsun uzak kalmaya ve yerel kültürü tanımaya niyetliyseniz Seul’de nerede kalınır? araştırmanızda Insadong otellerine odaklanabilirsiniz.

Huzur dolu yapısıyla çocukları ile birlikte seyahat eden gezginlere önereceğim Insadong’da ulaşım için metronun 1 ve 3 numaralı hatlarını kullanabilirsiniz.  Tabii yeterince zamanınız varsa Anguk İstasyonu yakınındaki duraktan otobüse de binebilirsiniz.

Insadong’da geçireceğiniz tatil günlerinizde Cheondogyo Central Temple başta olmak üzere kökenleri yüzyıllar öncesine dayanan birçok dini yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Alternatif olarak zamanınızın büyük bölümünü sayıları yüzü bulan sanat galerilerini gezmeye ayırabilirsiniz. Insadong sokaklarında dolaşırken enerjinizin düştüğünü hissederseniz ya da tatlı krizine girerseniz hotteok gibi yerel tarifleri deneyebilirsiniz.

Gücünüz yerine geldiğinde ise hediyelik ve anı eşyaları bulmak için el işi ürünler satan dükkânları dolaşabilirsiniz.

Insadong Bölgesindeki En Popüler Oteller

ibis Ambassador Insadong (★★★) Gezginlerin kentte yoğun ilgi gösterdikleri yerlerden biri olan kültür caddesine 5 dakikalık yürüme mesafesindeki 3 yıldız kategorisindeki tesisten kentteki en önemli iki saraya ve Jongmyo Tapınağı’na yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz.

Centermark Hotel Insadong Myeongdong (★★) Seul’de nerede kalınır? araştırmasında Insadong’a yoğunlaştıysanız Jongno için de önerdiğim bu 4 yıldızlı tesisi değerlendirmeye alabilirsiniz.

Hotel Aventree Jongno (Myeongdong) (★★) Huzurlu ve sofistike atmosferi ile gezginlerin beğenisini kazanan 4 yıldızlı otel, üç metro hattına da yakın mesafede. Otelin yüksek Booking.com puanının olmasındaki en önemli etken olarak merkezi konumu göze çarpıyor.

4. Itaewon

Seul'de nerede kalınır itaewon otelleri

Güney Kore’nin başkentinde tatil yaparken dilerseniz farklı kültürlerin etkisi altında şekillenmiş bir bölgede konaklamayı tercih edebilirsiniz. Itaewon, bu amaç doğrultusunda şehre seyahat eden gezginlerin Seul’de nerede kalınır? sorularına yanıt aradıkları yegâne bölge olma özelliği taşıyor.

Kentin ilk “Özel Turizm Bölgesi” olarak tasarlanan yerleşimin bu özelliği kazanmasında, Kore Savaşı’nın ardından Yongsan Garnizonu’na yerleşen Amerikan askerlerinin payı yadsınamayacak boyutlarda.

Vermiş olduğum bilgilerden Itaewon’un pek de yerel kültürü yansıtmadığına kanaat getirebilirsiniz. Ancak karar verme aşamasında yerleşim bölgesinin bünyesinde Doğu ile Batı’nın bu coğrafyada başarıyla harmanlandığı nadir yerlerden biri olduğunu gözden kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Ataları sömürge döneminde buraya yerleşmiş Japon topluluğunun da ev sahipleri arasında olduğu Itaewon’da konaklarken önce Leeum Samsung Museum of Art’ı, sonrasında ise Seoul Central Mosque’u ziyaret edebilirsiniz.

Müzede modern sergilerin yanı sıra geleneksel tarzda çalışmalara da yer veriliyor. Kentin tek camisi ise hem çok kültürlülüğe vurgu yapıyor hem de mimarisi ile dikkat çekiyor.

Hava karamaya başladığında ise Itaeon’da gece hayatını deneyimlemek için birçok seçenek bulabilirsiniz. Daha sakin ve romantik bir akşam içinse içerisinde restoranların yer aldığı N Seoul Tower’a çıkıp manzarayı seyredebilirsiniz.

Itaewon Bölgesindeki En Popüler Oteller

Imperial Palace Boutique Hotel (★★★) Çarpıcı tasarımlara sahip tesislerde konaklamak hoşunuza gidiyorsa 3 yıldızlı oteli Seul’de nerede kalınır? araştırmanız için değerlendirmeye alabilirsiniz. Tesisten arabayla Seul Kulesi’ne ve Namdaemun Pazarı’na ulaşmak sadece 10 dakika sürüyor.

Hamilton Hotel (★★) Bölgedeki bir diğer popüler tesis olan bu otelde sadelik ön planda tutuluyor. 4 yıldızlı tesis, 6 numaralı hatta dâhil olan Itaewon Metro İstasyonu’nun hemen önünde faaliyet gösteriyor.

5. Gangnam

seul konaklama gangnam otelleri

Adı dilimizde “Nehrin Güneyi” anlamına gelen Gangnam, son yıllarda popülaritesi iyiden iyiye artmış bir bölge. İşin açıkçası kentin bu kesimi, kuzeydeki semtler gibi kültürel ve tarihi açıdan zengin bir profile sahip değil.

Bir zamanlar pirinç tarlaları ile kaplı bir tarım bölgesi olan semt, 1988 Olimpiyatları öncesinde gerçekleştirilen projelerle ışıl ışıl ve cazibe dolu kimliğe bürünmüş. Bu durumdan etkilenen gezginler ise “Gangnam Style” ruhunu yakalamak için buraya gelmekten kendilerini alamaz olmuş.

Seul’de nerede kalınır? araştırmanız esnasında Gangnam otellerinden birini tercih ederek siz de semtin ışıltılı ve hareketli atmosferini deneyimleme olanağına kavuşabilirsiniz. Hatta gezi listenizde ilk sıraya bölgeyi Seul’ün diğer yerleşimlerine bağlayan metro istasyonunun çıkışındaki sahneyi yerleştirirseniz tatilinize keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.

İstasyon aynı zamanda K-Pop tarzına uygun kıyafetlerin satışının yapıldığı mağazalarla dolu bir yeraltı alışveriş merkezine ev sahipliği yapıyor. Daha seçkin markalar içinse rotanızı Galleria’ya çevirebilirsiniz. Tokkijung ve Yang Good gibi mekânlarda Güney Kore mutfağının en özel lezzetlerini deneyebilirsiniz.

Nereye gideceğinize tam olarak karar veremezseniz Gangnam’ı otobüs ve yürüyüş turlarına katılarak da gezebilirsiniz. Böylece bölgeye özgün kimliğini kazandıran yerleri ıskalamamış olursunuz. Bu turlar, Gangnam Turizm Bilgilendirme Merkezi tarafından organize ediliyor.

Gangnam Bölgesindeki En Popüler Oteller

ibis Styles Ambassador (★★★) Posco Center’ın yanı başındaki 3 yıldızlı otel, gezginlerin konaklama ihtiyaçlarına pratik çözümler getiriyor.

Mercure Ambassador Gangnam Sodowe (★★) İş bölgesine, metro istasyonuna ve havalimanına yakın konaklamayı amaçlıyorsanız 4 yıldızlı bu otel tam da size göre olabilir. Tesiste odaların tasarımı dikkat çekici.

InterContinental Seoul COEX (★★★★) InterContinental Seoul COEX, Seul’de nerede kalınır? sorusunun cevabını Gangnam’da arayan gezginlere önereceğim son otel. 5 yıldızlı lüks tesiste konaklama üniteleri son derece geniş ve konforlu.

6. Sinchon-Hongdae

seul konaklama hongdae otelleri

Seul’de nerede kalınır? araştırmanızda bütçenizi zorlamayacak seçenekler bulmayı amaçlıyorsanız Sinchon-Hongdae sınırları içerisindeki otelleri değerlendirmeye öncelik verebilirsiniz.

Sinchon ve Hongdae, Ewha ile birlikte kentin genç nüfusunun en fazla vakit geçirdikleri bölgeler olarak anılıyor. Nüfusu büyük oranda üniversite çağındaki gençlerden oluştuğundan, bu semtlerde renkli atmosfer ön plana çıkıyor.

Sinchon-Hongdae popüler hale gelmelerini 1990’lı yıllarda açılan Hongik Üniversitesi’ne borçlu. Sanat okulunun öğrenci sayısı arttıkça bu semtler hem Seul’ün başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bir kimliğe bürünmeye hem de bünyelerinde birbiri ardına kulüpler ve barlar açılmaya başlamış.

Tabii bu arada şimdilerde duvarları süsleyen sokak sanatı geleneği de gelişme fırsatı bulmuş.

Modaya dair birçok trendin çıkış noktası konumundaki Sinchon ve Hongdae’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak Sculpture Park ve Trick Eye Museum geliyor.

Tabii öğrencilerin tasarladığı ürünlerin satışının yapıldığı moda sokağını da atlamamak gerekiyor. Hazır üniversite bölgesinde dolaşırken fırsatınız olursa kampüsleri de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Özellikle Ewha Kadınlar Üniversitesi’nin yerleşkesinde Gotik ve modern tarzda binaları görebilmek mümkün.

Bu mekânları dolaştıktan sonra ise 370 bin metrekarelik alanı kaplayan Times Square isimli alışveriş merkezinde zaman geçirebilirsiniz. Eğer alışveriş kompleksi size sıkıcı gelirse eğlenmek için B-Boy Theater’da her gün sahnelenen Kung Festival’i izleyebilirsiniz.

Sinchon-Hongdae Bölgesindeki En Popüler Oteller

Holiday Inn Express Hongdae (★★★★) Konumu, hijyen seviyesi ve hizmet kalitesi ile konuklarını memnun eden 4 yıldızlı otelin yakınında Namdaemun Pazarı ve I’Park Mall gibi alışveriş tutkunlarının gözdesi mekanlar bulunuyor.

L7 Hongdae by LOTTE (★★) Tıpkı bir önceki otel gibi 4 yıldızlı L7 Hongdae by LOTTE de Booking.com kullanıcılarından yüksek puan almış. Alışveriş odaklı bir tatil planlıyorsanız Seul’de nerede kalınır? araştırmanızda bu tesise öncelik verebilirsiniz.

RYSE, Autograph Collection Marriott (★★★★) 5 yıldızlı otel, şık tasarımı ve lüks olanakları ile gezginlerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Otele yakın konumda iki metro istasyonunun bulunması, gezilecek yerlere ulaşımı sorun olmaktan çıkartıyor.

Seul’de Şehir İçi Ulaşım

Seul'de nerede kalınır ulaşım

Seul’de toplu taşıma olanaklarının son derece gelişmiş olması gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor. Özellikle kent merkezindeki tüm semtleri birbirine bağlayan metro ağını kullanarak gitmek istediğiniz noktaya dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz.

Seul metro ağı, havalimanı ile kent merkezi arasında bağlantı sağlayan AREX ve banliyölere uzananlar da dâhil olmak üzere 18 hattan oluşuyor. Ağa bağlı tüm istasyon ve trenlerde bilgilendirme panolarında İngilizceye yer verilmiş. Hatta seyahat ederken kablosuz interneti sorunsuzca kullanabilir, yeraltındayken bile telefon görüşmelerinizi kesintisiz yapabilirsiniz.

Seul’de seyahat ihtiyacınızı dilerseniz otobüsler vasıtasıyla da karşılayabilirsiniz. Şehirde yolcu taşıyan otobüsler, güzergâhlarına bağlı olarak 4 farklı renkteler.

Sarı otobüsler, genelde turistik alanların etrafında kısa turlar atıyor. Yeşiller ise yerleşim bölgeleri ile metro istasyonları arasındaki bağlantıyı sağlıyor.

Eğer gezi programınız otobüs veya metroyu sıkça kullanmanızı gerektirecek kadar genişse bütçenizi korumak adına T-Money isimli temassız kartı almanızı tavsiye ederim.

Kart, 500 KRW fiyatla satışa sunuluyor. Kartı kullanan yolcular 30 dakika içerisinde aktarma hakkına sahip oluyor. Kart sayesinde ayrıca her yolculukta 100 KRW tasarruf sağlanıyor.

Bu arada havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı konusunda detaylı bilgileri Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Seul Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Seul'de nerede kalınır internetten otel rezervasyonu

Dünyanın tüm popüler şehirlerinde, genelde merkeze yakın noktalar fiyat bakımından en yüksek seviyedeki konaklama tesisleri faaliyet gösteriyor.

Seul ise özellikle sırt çantalı gezginler adına bu ezberi bozuyor. Kentin tarihi merkezinden başlayarak hemen hemen her bölgesinde farklı bütçelere hitap eden konaklama tesisleri bulunabiliyor.

K-Pop kültürünün son yıllarda zirve yapması, Seul’e olan ilgiyi artıran nedenlerin başında geliyor. Popüler kültüre ve tarihe meraklı gezginler için tatil yapılabilecek en doğru destinasyonlardan biri olan kentte, bu durumdan etkilenmeden uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine ulaşmanın yolu ise her zaman olduğu gibi otel rezervasyon sitelerini kullanmaktan geçiyor.

Seul’de nerede kalınır? araştırması yaparken tüm otellerin sitelerine tek tek bakmak yerine siz de Booking.com‘u tercih ederseniz en uygun fiyat garantisi ile cazip teklifler yakalayabilirsiniz. Üstelik zamandan da kayda değer oranda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Booking.com’da yer alan tüm Seul otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Seul’de Nerede Kalınır?

Seul'de konaklama rehberi

Güney Kore’nin kökenleri ile bağını korumuş modern başkenti Seul’de; güvenlik, tesis çeşitliliği, gezilecek yerlere yakınlık ve yapılabilecek aktiviteler göz önünde bulundurulduğu 6 bölge öne çıkıyor.

Jongno, sınırları içerisindeki otel sayısı bakımından diğer bölgelerden bir adım önde yer alıyor. Yerleşim aynı zamanda tarihi dokusu ile dikkat çekiyor.

Gezginler arasında popüler bir diğer konaklama bölgesi olan Myeongdong ise şehirde alışverişin kalbi olarak adlandırılıyor. Eğer hareketli şehir yaşamı ile iç içe olmaktan hoşlanıyorsanız otelinizi kentin bu kesimindeki seçenekler arasında seçebilirsiniz.

Hareketli günlük hayat ve alışveriş fırsatları yerine kültürel faaliyetlerin fazla olduğu, sakin bir bölgede konaklamak size göreyse bu iki bölgeyi es geçip Seul’de nerede kalınır? araştırmanızda Insadong otellerine yoğunlaşabilirsiniz.

Itaewon gece hayatına meraklı gezginlere aradıkları fırsatları sunarken, Gangnam ışıltılı atmosferi ve modern olanakları ile konuklarının aklını çeliyor.

Bütçeniz kısıtlıysa da asla üzülmeyin. Çünkü öğrenciler sayesinde renkli atmosfere kavuşan Sinchon-Hongdae bünyesindeki oteller, bütçe dostu olmaları ile tanınıyor.

Seul’de otel tavsiyesine gelecek olursak, eğer şehir merkezinde ekonomik bir yer arıyorsanız 3 yıldızlı Grid Inn Hotel ve ibis Ambassador Insadong, güzel birer seçenek.

Tercihiniz yine merkezde ama biraz daha kaliteli, 4 yıldızlı bir otelden yana olacaksa L7 Myeongdong by LOTTE ve Tmark Grand Hotel Myeongdong adlı tesislere ya da daha kaliteli, lüks bir yer arıyorsanız 5 yıldızlı Four Seasons Hotel Seoul‘e göz atabilirsiniz.

Seul’de nerede kalınır rehberi boyunca şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Eğer sizin de Seul’de nerede kalınır yazımıza eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Yorum yapın