Seul

Şehir merkezi nüfusu 10 milyonu bulan, dünyanın en kalabalık onüçüncü şehri, dev metropol Seul, Güney Kore’nin başkenti. Kore Yarımadası’nın orta-batı bölümünde, Sarı Deniz’e yakın konumlanan, Hangang Nehri’nin ikiye böldüğü şehir Kore Savaşı yıkımı sonrası gökdelenlerle yeni bir çehreye bürünmüş durumda.

Sizlere, işe gidiş-dönüş saatlerinde İstanbul “tatlılığı”ndaki trafiğinden dolayı geniş metro ve otobüs ağını önereceğimiz Seul, dünyanın ikinci büyük meydanı olarak kabul edilen Seul Ulusal Büyükşehir Alanı’yla biliniyor.

Simge yapısı 1397’de yapılan Gyeongbokgung Sarayı olan şehrin en çok ziyaret edilen yeri, oldukça makul fiyatlara her türlü elektronik ürünü bulabileceğiniz Gangbyeon’daki Tekno Pazarı.

1950-1953 yılları arasındaki, ülkemizin de güneyden yana taraf olduğu Kore Savaşı’nın detaylarını görebileceğiniz, içinde  Türk ordusuna ait bölümler de bulunan Kore Savaş Anıtı Müzesi, “Gangnam Style”la dünyaca ünlenen, K-Pop kültürünün anavatanı olarak kabul edilen Gangnam bölgesi ve bizdeki Kapalı Çarşı benzeri Dongdaemun Pazarı’nı da görmenizi önerebileceğimiz Seul, tavuk eti, domuz eti, pirinç ve sebze ağırlıklı Kore mutfağına sahip. Seul Gezi Rehberi kategorisindeki diğer yazılar…

Seul'de nerede kalınır?

Seul’de Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Seul’de nerede kalınır?Seul, dünyanın en gelişmiş şehirleri arasında sayılıyor. Güney Kore‘nin başkenti, bir yandan modern atmosferi ile konuklarını büyülerken diğer yandan kökenleri yüzyıllar öncesine dayanan geleneklerinden de kopmadığını kanıtlıyor.

Seul'den ne alınır?

Seul’den Ne Alınır? En Güzel 15 Hediye

“Seul’den ne alınır?” Konu Seul’de alışveriş olunca tıpkı tarihi ve yemek kültürü gibi sunacağı seçeneklerin bir sınırı yok. Haliyle çeşitlilik fazla olunca önce nereye gidelim? Ne alalım? Diye bir çıkmaza düşürüyor insanı bu şehir.

Seul'de ne yenir?

Seul’de Ne Yenir? En Popüler 15 Lezzet

“Seul’de ne yenir?” Türkiye ile sıcak ilişkiler içinde olan Güney Kore, ülkemizden ve dünyanın birçok yerinden dört mevsim boyunca çok sayıda turist çekiyor. Seul ise hem ülkenin başkenti hem de dünyanın en büyük şehirlerinden biri. Seul mutfağındaki lezzetler şehrin birçok yönüyle olduğu gibi yemekleriyle de ilgi çekmesini sağlıyor.

Seul Havaalanı Ulaşım Rehberi

Seul Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Seul Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusu bu kente ilk defa gidecekler için tedirgin edici bir araştırma olabilir. Hatta daha önceden gitmiş olanlar için bile. Ancak havaalanı son derece düzenli, sistemli bir yer ve Seul de ulaşım açısından diğer Asya kentlerine kıyasla çok daha avantajlı bir şehir. Dolayısıyla endişeye gerek yok.

seul gezilecek yerler rehberi

Seul Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Seul gezilecek yerler listesi hazırlamadan Güney Kore‘nin başkentine gitmek iki nedenden dolayı oldukça riskli. Bu durumun ilk nedeni, kent merkezinin dört bir yanına dağılmış çok sayıda cazibe merkezi, müze ve tarihi yapının bulunması. İkinci sebep ise bu yerleri gelişigüzel bir gezi programı oluşturup ziyaret etmenin ciddi zaman kayıplarına yol açması.