Seul

Şehir merkezi nüfusu 10 milyonu bulan, dünyanın en kalabalık onüçüncü şehri, dev metropol Seul, Güney Kore’nin başkenti. Kore Yarımadası’nın orta-batı bölümünde, Sarı Deniz’e yakın konumlanan, Hangang Nehri’nin ikiye böldüğü şehir Kore Savaşı yıkımı sonrası gökdelenlerle yeni bir çehreye bürünmüş durumda.

Sizlere, işe gidiş-dönüş saatlerinde İstanbul “tatlılığı”ndaki trafiğinden dolayı geniş metro ve otobüs ağını önereceğimiz Seul, dünyanın ikinci büyük meydanı olarak kabul edilen Seul Ulusal Büyükşehir Alanı’yla biliniyor.

Simge yapısı 1397’de yapılan Gyeongbokgung Sarayı olan şehrin en çok ziyaret edilen yeri, oldukça makul fiyatlara her türlü elektronik ürünü bulabileceğiniz Gangbyeon’daki Tekno Pazarı.

1950-1953 yılları arasındaki, ülkemizin de güneyden yana taraf olduğu Kore Savaşı’nın detaylarını görebileceğiniz, içinde  Türk ordusuna ait bölümler de bulunan Kore Savaş Anıtı Müzesi, “Gangnam Style”la dünyaca ünlenen, K-Pop kültürünün anavatanı olarak kabul edilen Gangnam bölgesi ve bizdeki Kapalı Çarşı benzeri Dongdaemun Pazarı’nı da görmenizi önerebileceğimiz Seul, tavuk eti, domuz eti, pirinç ve sebze ağırlıklı Kore mutfağına sahip. Seul Gezi Rehberi kategorisindeki diğer yazılar…

Scroll to Top