Seul’den Ne Alınır? En Güzel 15 Hediye

“Seul’den ne alınır?” Konu Seul’de alışveriş olunca tıpkı tarihi ve yemek kültürü gibi sunacağı seçeneklerin bir sınırı yok. Haliyle çeşitlilik fazla olunca önce nereye gidelim? Ne alalım? Diye bir çıkmaza düşürüyor insanı bu şehir.

Gelin Seul’un dört bir yanından, gelenekselden modern yaşama kadar ne alınırmış küçük bir gezintiye çıkalım.

Seul’den Ne Alınır?

Güney Kore’nin başkenti Seul’un kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

Kozmetik Ürünleri

Seul'den ne almalı? Kozmetik

Seul’den ne alınır denince hiç düşünmeden akla gelen ilk şey kesinlikle kozmetik malzemeleridir. Güney Kore’nin tüm dünyada büyük popülerlik kazanmış “Kore kozmetiği” Seul’de kendi krallığını kurmuş durumda.

Asyalı kadınların beyazlama merakından doğan çeşitli kremler, maskeler ve gözlerini büyütmek için kullandıkları kalemlerin aklınıza gelemeyecek kadar çok çeşidini buradaki kozmetik dükkanlarında bulabilirsiniz.

Göz farlarının, fondötenlerin, Kore markalarının çeşitli yüz temizlik ürünlerini ve daha bir çok makyaj malzemesini ana vatanında gerçekten çok uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Geleneksel Kıyafetler

Seul'den ne alınır? Hanbok

Kore’nin sokaklarda yürürken de görebileceğiniz geleneksel Hanbok adı verilen giysileri özel Hanbok mağazalarından alabilir ya da gün içinde giymek için kiralayabilirsiniz.

Insa-dong’da çok fazla geleneksel Hanbok dükkanları ve Hanboklu fotoğraf çekim yerleri bulunmaktadır. Dilerseniz yine Insa-dong’daki turist bilgi merkezlerinden Hanboklu gezinti de içinde olan kültür turlarına katılabilirsiniz.

Seul’den ne alınır yazımızdaki en orijinal hediye seçeneklerinden bir tanesi olan Hanbok’ları siz de satın almayı düşünebilirsiniz.

Ginseng Çayı

Seul hediyelik eşya Ginseng Çayı

Kırmızı Ginseng, Korelilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam için tükettikleri bir bitki. Kanserden ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ginsengi Seul’den almanız gerekenler listesine ekleyebilirsiniz.

Kırmızı ginsengi Seul’de marketlerde, Namdaemun pazarında ve şehir genelindeki çeşitli yerlerde ginseng dükkanları bulabilirsiniz. Ginseng çayı dışında şeker, yüz temizleme toniği olarak da karşınıza çıkacaktır. Bu güzel bitkinin değişik formlarını da edinebilirsiniz.

Kore Atıştırmalıkları

Seul'de alışveriş Kore atıştırmalıkları

Seul’de şaşıracağınız diğer bir konu marketlerdeki ürün çeşitliliği olabilir. Pişmiş ve kutulanmış yemeklerden konservelere kadar her türlü yiyeceği bulabileceğiniz konbini denilen marketlerde  atıştırmalık bölümünü görünce tüm ürünleri çantanıza atmak isteyebilirsiniz.

Bu marketlerin en ünlü atıştırmalıklarının başında pepero denilen çubuk krakerler, yengeç cipsleri, ünlü bir yemek olan pirinç keki tteokbokki krakerleri gelmektedir.

Siz de Seul’un marketlerinin bu çok çeşitli ürünlerinden ülkenize götürmek için alabilirsiniz. Marketleri Seul’un her köşe başında bulabilirsiniz.

Not: Adı geçen ürünlerde alkol bulunuyor olabilir. Konu hakkında hassassanız alışveriş esnasında bilgi almanızı tavsiye ederim.

Çorap

Seul'den ne almalı? çorap

Evet çorap! Bu ülkede makyaj ürünleri kadar yaygın olan bir diğer şey de pasajlarda, yol üstünde, dükkanlarda, metro içi pazarlarda satılan renk renk ve sayısız desendeki çoraplar. Üstelik çok ucuzlar.

Yaz-kış ayrımı yapmadan siz de Seul’un bu ucuz çorap çılgınlığından yararlanmalısınız.

K-pop Ürünleri

Seul'den ne alınır? K pop ürünleri

Nasıl Japonya’nın gelirinin büyük bir kısmını anime sektörü oluşturuyorsa, Güney Kore de gelirinin büyük bir çoğunluğunu K-pop eğlence sektörüne borçlu.

Kore eğlence sektörünün dünyaya hızla yayılmasını tanımlayan bir terim olan Hallyu ile özetleyebileceğim K-pop ve K-drama akımı Seul’de nereye adım atarsanız atın karşınıza çıkabilecek bir şey adeta “hayat biçimi” olarak varlığını sürdürüyor.

Buradaki k-pop sektörünün gerçekten şakası yok. Özellikle şehrin kalabalıklaştığı Myeong-dong, Hongdae, Itaewon gibi noktalarda her dükkandan yükselen müzik sesleriyle kendinizi bambaşka bir dünyanın içinde bulabiliyorsunuz.

Seul’den k-pop ünlülerinin üzerinde yer aldığı yiyeceklerden, albümlere, telefon kaplarına kadar her şeyi görmeniz mümkün.

Kore Yastıkları

Seul'de alışveriş Kore yastıkları

Kore’nin içi karabuğday kabuğu ile doldurdukları yumuşacık  yastıkları alışveriş listeniz için farklı bir alternatif olabilir. Kore yastıklarının eşsiz olmasını sağlayan özelliği ise herkesin özel kafa şeklini almaları. Bu da farklı bir rahatlığı beraberinde getiriyor.

Bu yastıkları E-mart, Homeplus gibi büyük marketlerde ya da Namdaemun pazarında bulabilirsiniz.

Kırtasiye Ürünleri

Seul'den ne alınır? Kırtasiye

Seul, eğer kırtasiye ürünlerini seviyorsanız sizin için bir cennet olabilir. Bu şehirde tonla kırtasiye dükkanını bulabilirsiniz. Sayısız çeşitte renkli kalemler, sevimli defterler, stickerlar, silgiler ve daha bir çok şey…

Bu konuda en sevimli ürünleri Seul’un her tarafında karşınıza çıkabilecek kırtasiye ve yaşam ürünleri satan Artbox ve Asya ülkelerinin bizdeki “1 Lira” mantığıyla çalışan Daiso adlı mağazalarında bulabilirsiniz.

Kore Chopstickleri

Seul'den ne alınır? Kore Chopstickleri

Asya’nın geleneksel yemek yeme aracı chopstick denilen çubukları bilmeyeniniz yoktur. Seul’den evinize götürebileceğiniz eşyalar arasında bu chopstickler de mutlaka olmalı. Eğer bu çubukları kullanmada pek başarılı değilseniz üzülmeyin.

Burada çeşitli pazarlarda ve özellikle Daiso market zincirinde satılan “kolay chopstick” setleriyle yemeklerinizi çubuklarla yemek çok daha basit hale gelecek.

Çeşitli desenlerdeki bu çubuklardan edinebilir veya daha klas görünümlü Kore’ye özgü metal chopsticklerden de alabilirsiniz.

Choopstickten bahsetmişken, Seul’un en ünlü ve popüler yemekleri hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Seul’de ne yenir? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Hanji (Kore Kağıdı)

Seul'den ne alınır? Hanji

Kağıt yapımı Kore’nin en eski sanatlarından biridir. Yaklaşık 1000 senelik bir tarihi olan Hanji denilen sanat ve yine aynı adı taşıyan kağıt Kore’ye özgü bir dut ağacının kabuğundan yapılır. Hanji sanatı Seul’de bulabileceğiniz en otantik eşyaların başında gelmektedir.

Binden fazla  farklı renk ve çeşitteki kağıtları Namdaemun market ve Insadong sokaklarındaki Hanji dükkanlarında bulabilirsiniz. Hanji sanat severler için muhteşem bir hediye seçeneği  olacaktır.

Line ve Kakao Friendsstore

Seul'de alışveriş Line Kakao friendstore

Ülke genelinde çok yaygın bir mesajlaşma uygulaması olan Line ve Kakao friends’in sevimli karakterlerinin eşyalarının satıldığı bu dükkanlar günün her saati dolu olan ve gezerken zorlanacağınız yerlerin başında geliyor.

Bu dükkanlarda hediyelik eşya alışverişinizi yapabilir, uygulamaların sevimli karakterlerinin anahtarlıklardan, boyun yastığına, bornoz ve terliklerine kadar çok fazla çeşitte ürününü bulabilirsiniz.

Seul halkı bu dükkanları öyle çok seviyor ki içeride 5 yaşında çocuktan 60-70 yaşlarında insanlara kadar her yaştan insanı görmek mümkün. Bir de bu uygulamaların karakterlerinin kafelerin ve özel yapılmış maketlerinin önünde çok uzun fotoğraf çekilme kuyrukları olduğunu eklemeden geçemeyeceğim.

Telefon Kabı

Seul'den ne alınır? Telefon Kabı

Bir ülkede her şeyin mi çılgınlığı olur demeyin. Güney Kore’de tıpkı Japonya gibi sevdikleri şeyleri moda olmaktan bir tık öteye götürüp çılgınlık haline getirebiliyorlar. Telefon kabı da bunlardan biri.

Telefon kaplarına stres atıcı küçük lastik toplar bile eklettirebiliyorsunuz. Telefonunuzun elinizden düşmesini zorlaştıran telefonun arkasına yerleştirilen yüzükler de başka bir seçenek.

Kendinizi herhangi bir telefon kabı dükkanına atıp sayısız renk desen ve modeldeki kaplardan bir tane edinmek Seul’den ne alınır listesinin olmazsa olmazlarından bana göre.

Çift Eşyaları

Seul'den ne alınır? Çift Ürünleri

Bu şehirde evli insanlar, sevgililer birbiriyle aynı giyinmeye bayılıyor! Olur da Seul sokaklarında gezerken aynı renk ve modelde giysileri, birbirini tamamlayan yazılı tişört giymiş çiftler görürseniz bunlar ne yapıyor? Demeyin.

Bu da Güney Kore’nin artık sektör halini almış ilginçliklerinden biri. Üstelik bu olayı sadece sevgililer gününde yapmıyor oluşları da durumu daha da ilginç kılıyor.

Soju ve Makgeolli

Seul'den ne alınır? Soju Makgeolli

Ülkenin geleneksel pirinçten yapılan ve her yemeğin yanında içilen, özellikle kış aylarında çok daha fazla tüketilen bir içkisi olan Soju ve bir tür pirinç likörü olan Makgeolli, Seul’de en çok karşınıza çıkacak şeylerin başındadır.

Kore dizilerinde karakterlerin plastik çadırlı yerlerde oturup yemekleriyle birlikte tükettikleri Soju’yu siz de böyle bir yerde, akşamları kurulan pazarlarda içebilirsiniz, tabi alkol kullanıyorsanız.

Marketlerden ve şehrin pek çok yerinden de edinebilirsiniz. Başta hafif gibi gelen Soju’nun alkol oranı o kadar da masum değil diye de uyarmalıyım.

Hediyelik Eşyalar

Seul'den ne almalı? hediyelik eşya

Geleneksel motifli keseler, kağıttan el yazılı yelpazeler, anahtarlıklar, kitap ayraçları, porselen bardaklar ve kaseler Seul’de hediyelik eşya olarak alabileceğiniz şeylerden yalnızca bir kaçı.

Geleneksel hediyelik eşya için en  uygun adres yine Kore tarihinin baş semti Insa-dong olacaktır.

Seul’den ne alınır yazısı boyunca Kore’nin güzel başkentinden kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en güzel hediyeler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım. Sizin de Seul’den ne alınır yazısında olmasını düşündüğünü notlar varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Bunlar dışında, Seul’de gezilecek yerleri Seul gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyelerimizi ise Seul’de nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

“Seul’den Ne Alınır? En Güzel 15 Hediye” üzerine 2 yorum

Yorum yapın