Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupa turlarının popüler rotalarından Çek Cumhuriyeti; göz alıcı doğal güzellikleri, mimari dokusu, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çekiyor.

Turistlerin uğrak mekanlarından biri olan başkent Prag’da; dünyanın en büyük antik kalesi kabul edilen Prag Kalesi, Charles Köprüsü, Astronomik Saat, St. Nicholas Kilisesi, Kafka ve Mucha müzeleri görülmeye değer mekanlar arasında yer alıyor.

İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından toplama kampı olarak kullanılan Terezin Kasabası, Prag’ın 65 km kuzeyinde bulunuyor. Kasabadaki Ghetto Müzesi, krematoryum ve Küçük Kale gibi ziyarete açık tarihi mekanlar bilet alınarak gezilebiliyor.

Başkente 135 km uzaklıkta bulunan Karlovy Vary şehri şifalı kaplıcaları, antik hamamı, şehre özgü kağıt helvası ve porselenleriyle biliniyor. Tüm şehir, Diana Gözlem Kulesi’nden kuş bakışı izlenebiliyor. Güney Bohemya’da yer alan Plzen şehrinde ise dünyaca ünlü bira fabrikaları ve Gotik mimarinin nadide örneklerinden Bartolomeje Katedrali bulunuyor.

1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Kutna Hora şehrinde, Kemikli Kilise olarak bilinen Sedlec Şapeli ve Bakire Meryem Kilisesi başta olmak üzere Barok tarzda inşa edilmiş pek çok yapı ziyaretçi akınına uğruyor.

Prag'da nerede kalınır?

Prag’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Avrupa’nın yılda 8 milyondan fazla sayıda turist ağırlamasıyla en popüler şehirlerinden biri olan Prag aynı zamanda Çekya’nın da başkenti. Sanattan mimariye, yemeklerinden müzelerine kadar bir gezgin için sunacağı çok şey var Prag’ın.

Prag gezilecek yerler rehberi

Prag Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 29 Nokta)

Çek Cumhuriyeti’nin başkentine gitmeyi planlıyor ve Prag gezilecek yerler listesi mi oluşturmak istiyorsunuz? Orta Avrupa’nın en romantik şehri olarak görülen Prag‘da renkli barok binalardan Katolik azizlerin heykellerine, gotik kiliselerden tarihi bina ve meydanlara kadar gezip dolaşabileceğiniz birçok yer var.

Prag'da nerede alışveriş yapılır

Prag’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Prag’da nerede alışveriş yapılır  sorusunun cevabı çok çeşitli. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag alışveriş severlere gerek AVM, gerek sokak pazarları gerekse uluslararası ve yerel mağazaların sıra sıra dizildiği caddeler açısından fazlasıyla zengin bir alternatif sunuyor.

Prag nasıl gezilir?

Prag Nasıl Gezilir? Ulaşım Seçenekleri

Prag nasıl gezilir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Yüzölçümü açısından küçük bir alanı kaplayan Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag şehir içi ulaşım konusunda gezginlere pek çok imkân sunuyor. Yürüyerek neredeyse tüm önemli noktalarını görebileceğiniz şehirde toplu taşımayı kullanmayı tercih edenleri; metro, tramvay ve otobüslerin başı çektiği gelişmiş bir ağ bekliyor.

Prag Kalesi gezi notları

7 Soruda Prag Kalesi

Prag şehrindeki görülmesi gereken duraklar arasında bir başka zengin bölge de Vltava Nehri’nin batısında, şehre hakim geniş bir tepeye kurulmuş olan Prag Kalesi. 1000 yılı aşkın bir süredir şehrin yönetim bölgesi olan Prag Kalesi ve içerisindeki çeşitli yapılar bugün de Çek Cumhurbaşkanlığı Resmi Konutu olmaya devam ediyor.

Prag'da ne yenir?

Prag’da Ne Yenir? En Popüler 16 Lezzet

“Prag’da ne yenir?” Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Prag, Çekya’nın başkentidir. Biraz kasvetli ve biraz da romantik bir havaya sahip olan şehir, Vltava nehri tarafından ortadan ikiye ayrılır. Kendine özgü mimarisi ile dikkat çeken Prag, tarihi değerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de etkileyicidir.

Prag'da ne yapılır?

Prag’da Ne Yapılır? Yapılacak 11 Şey

“Prag’da ne yapılır?” 30 yıl kadar önce şimdiki adı ile Çekya başkenti Prag “Kadife Devrimi” adı altında komünist rejime baş kaldıran barışçıl protestolarla tarihe imzasını attı. Ve o günden sonra da Prag Avrupa’nın en bohem turistik destinasyonlarından biri olmaya başladı.

Prag Havaalanı Ulaşım Bilgileri

Prag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Prag‘ın tüm sivil hava taşımacılığı ihtiyacını, kent merkezinin 20 kilometre kadar dışındaki Václav Havel Havalimanı karşılıyor. Prag havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusuna çeşitli seçeneklerle cevap bulacağımız bu havaalanına dünyanın çeşitli noktalarındaki 150 farklı destinasyondan 60 hava yolu şirketi düzenli direkt uçuşlar gerçekleştirerek yılda ortalama 13 milyon yolcu taşıyor.

Prag'dan ne alınır?

Prag’dan Ne Alınır? En Güzel 11 Hediye

“Prag’dan ne alınır?” Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Tarihi yapıları, özgün dokusu korunmuş mahalleleri, dar sokakları, sudan ucuz birası ve hareketli gece hayatı ile kent turistlere hem görülecek yerler hem de yapılacak aktiviteler açısından zengin seçenekler sunuyor.

Prag gezi rehberi blog

Prag Gezi Rehberi & Tavsiyeler

İster Viyana ve Budapeşte’nin de dâhil olduğu Orta Avrupa kültür turlarına katılarak isterseniz de tek başınıza esnek bir tatil programı yaparak görme fırsatı yakalayabileceğiniz Prag’ı öne çıkaran özellikleri; mimarisi, mistik atmosferi ve renkli eğlence hayatı.