Prag’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Avrupa’nın yılda 8 milyondan fazla sayıda turist ağırlamasıyla en popüler şehirlerinden biri olan Prag aynı zamanda Çekya’nın da başkenti. Sanattan mimariye, yemeklerinden müzelerine kadar bir gezgin için sunacağı çok şey var Prag’ın.

Ayrıca Prag Orta Çağ’dan kalma yüzlerce iz taşıdığı için çoğu kişi için en az Paris kadar romantik ve büyüleyici bir şehir. Eğer gündeminizde Prag’a seyahat etmek varsa mutlaka “Prag’da nerede kalınır?” konusunu da düşünmeye başlamışsınızdır.

Şimdiye kadar 2 kez gitmiş olduğum Prag gezilmesi çok keyifli olan bir şehir. Hem kültürel hem eğlence ve sanat açısından dolu dolu bir tatil geçirdim. Tabii ki tatilimin verimli geçmesinde konakladığım bölgelerin büyük rolü var çünkü genellikle merkeze yakın, çoğu turistik noktaya yürüme mesafesindeki yerleri tercih ettim.

Prag’da normalde 22 semt ve 18 bölge bulunuyor ama “Nasıl seçim yapacağım?” diye hemen endişelenmeyin. Prag’da konaklama yazımız boyunca özellikle Prag’a ilk kez gidecekler için ideal olan 7 popüler bölgeyi seçip anlattım.

Her bir bölgede farklı bütçelere hitap eden otel önerileri de yer alıyor. Ayrıca konaklayacağınız yeri seçerken bu bölgelerde hangi turistik yerlerin bulunduğunu ve mutlaka yapılması gereken şeyleri öğrenmeniz de ideal bir tercih yapmanıza yardımcı olabilir.

Bu nedenle yazıda her bir bölgede bulunan popüler noktalara ve turistik atraksiyon imkanlarına da yer verdim. Hazırsanız artık Prag’da konaklama yazımızın detaylarına geçebiliriz…

Hızlıca Prag Otel Tavsiyesi İsteyenlere…

Prag’da ilk kez giden gezginler için en uygun bölge eski şehir merkezi olan Stare Mesto (Old Town), Mala Strana (Lesser Town) ve yeni şehir merkezi Nove Mesto (New Town). Bu bölgelerde konaklarsanız şehrin en turistik noktalarına ve birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Benim Prag’da kaldığım otellerden biri ise eski şehir merkezindeki Art Nouveau Palace Hotel. Genel olarak şık, konforlu ve özellikle yemekleri güzel olan bir tesisti. Şehrin tam merkezinde bulunması nedeniyle ana turistik noktalara çok kısa sürede ulaşabildim ve ayrıca toplu taşıma aracı kullanmam gerektiğinde otelin konumu bana bu açıdan da avantaj sağladı.

Bunun dışında farklı bütçelere göre şu iki otel de şehirdeki en popüler tesisler arasında yer alıyor:

Exe City Park Hotel (★★★)
Little King U Malvaze (★★★★)

Prag’da Nerede Kalınır? Prag’ın Bölgeleri

“Prag’da nerede kalınır?” yazımızda otel tavsiyelerini, popüler konaklama yerlerinin özellikleri ile faydalı önerileri yazının devamında görebilirsiniz. Bu bölümde ise Prag’da konaklayabileceğiniz bölgeler hakkında çok temel bilgiler yer alıyor.

Ayrıca tüm bölgeleri harita üzerinde de inceleyebilir, Prag’daki konaklama yerlerini gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Prag'da konaklama yapılacak bölgeler
Prag’da nerede kalınır haritası. Özellikle ilk 3 madde şehre ilk kez gidenlerin tercih etmesi gereken bölgeler.

Prag’da aslında 18 tane bölge bulunuyor ancak ben bu içerikte en popüler olan 7 tanesine yer ayırdım ve her birinin özelliklerini kapsamlı olarak verdim. Şimdi Prag’da konaklayabileceğiniz 7 popüler bölgeye önce kısa kısa sonrasında ise detaylı olarak göz atalım…

Stare Mesto (Old Town): Prag’a ilk kez gidecek olan gezginler için ideal konaklama bölgesi eski şehir merkezi yani Stare Mesto. Prag ile özdeşleşmiş birçok turistik noktaya yürüme mesafesinde ve aynı zamanda çok sayıda otel seçeneği barındırıyor.

Mala Strana (Lesser Town) : Ünlü Prag Kalesi’nin altında uzanan Mala Strana (Lesser Town) aileler için çok uygun bir yerleşim bölgesi. Yokuşlu, eğri büğrü sokakları ile otantik ve samimi bir havası olan Mala Strana evleri, Barok ve Rönesans stil mimari yapıları ile de çok dikkat çekici. Üstelik merkeze kıyasla biraz daha sakin ve sessiz bir bölge.

Nove Mesto (New Town): Yemek tutkunu iseniz Prag’da kalmak için en iyi bölgeler arasında Nove Mesto yani yeni şehir merkezi başı çekiyor. Wenceslas Meydanı’nı çevreleyen Nove Mesto özellikle geniş bir yelpazede yer alan yemek çeşitleri ve farklı damak tatlarına hitap eden lezzetler ile ünlü.

Hradcany (Castle District) : Prag’ın en eski semti olan yaklaşık 1000 yıllık Hradcany şehrin en muhteşem ve büyüleyici manzaralarından birini ayaklarınız altına seriyor. Küçük bir kasaba kadar büyük olan Prag Kalesi bölgesinde kalmak değişik ve unutulmaz bir deneyim olabilir.

Vinohrady: Farklı dünya mutfakları sunan restoranlar, eğlenceli gece kulüpleri, yemyeşil parklar ve popüler kafeler ilginizi çekiyorsa Prag’da konaklama yapabileceğiniz bölgeler arasında Vinohrady de yer alıyor. Sokakları biraz kasvetli, pek manzarası yok ancak tarihi havası ve eğlenceli ortamı ile semt çok sayıda gezginin favorisi.

Zizkov: Prag’da gece hayatının merkezlerinden biri de Zizkov çok sayıda bara ev sahipliği yapması ile nam salmış. Ayrıca Prag’da ucuz kalacak yer arıyorsanız Zizkov başlıca seçeneklerinizden biri olabilir.

Karlin: Eskiden bir sanayi bölgesiyken hızla gelişmeye başlayan Karlin şehir merkezinin biraz uzağında kalan popüler konaklama bölgelerinden biri. Sevimli, bohem bir havası olan Karlin aynı zamanda gece hayatı, restoranları ve eğlenceli mekanları ile de ünlü.

1. Stare Mesto (Old Town)

Stare Mesto Old Town Prag şehir merkezinde konaklama

Prag’a daha önce hiç gitmediyseniz Stare Mesto yani eski şehir merkezi konaklayabileceğiniz en güzel bölge.

Stare Mesto şehrin en eski semtlerinden biri ve zaten başlı başlına büyüleyici Orta Çağ atmosferiyle insanı hemen içine çekiyor. Aynı zamanda Prag’ın tam kalbi burası.

Stare Mesto’da konaklarsanız Prag’ın dünyaca ünlü ikonikleşmiş çok sayıda yerine yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Prag gezilecek yerler listesinde bulunan çoğu turistik noktanın burada bulunduğunu söyleyebilirim.

Ulaşım ve seyahat zamanını iyi kullanma avantajı sadece popüler noktalara yürüme mesafesi ile sınırlı değil. Metro ve tramvay durakları da Stare Mesto’dan geçtiği için bölge Prag’ın diğer semtleriyle güçlü bir bağlantıya sahip.

Peki, “Stare Mesto’da hangi popüler yerler bulunuyor?” diye sorarsanız öncelikle tarihi Astronomical Clock’un burada yer aldığını söyleyebilirim. Saat bir başka meşhur yapı olan ünlü Old Town Hall’un üzerinde yer alıyor. Saat başı küçük bir şov da gerçekleştiriliyor, izlemenizi mutlaka öneririm.

Stare Mesto Meydanı’nın biraz kuzeyinde ise şehrin tarihi yönüne ışık tutan the Jewish Quarter ve sinagoglar var. Şehrin en büyük Yahudi topluluğu bu bölgede yaşıyor ve turistlerin yoğun ilgisini çeken yerlerden biri.

14. yüzyıldan kalma Church of Lady before Tyn ise Prag’ın en popüler ve Gotik yapılarından birini oluşturur. Aynı zamanda bölgeden meşhur Vltava Nehri ve Charles Köprüsü’ne yürümek yaklaşık 10 dakikanızı alır. Charles Köprüsü üzerinden yürüyüş yaparak geçebileceğiniz Prag Kalesi bölgesi ise ortalama 20 dakikalık bir uzaklıkta bulunur.

Stare Mesto’da popüler yerleri yürüyerek keşfetmenin keyfini sürerken alışveriş moduna girerseniz eski şehir merkezi çok çeşitli alışveriş seçenekleri ile donatılmıştır. İsterseniz Prag’a özgü birçok ürün de bulabilir, kendiniz ve sevdikleriniz için şehri hatırlatan keyifli hediyelerle dönebilirsiniz. Ayrıca meraklıysanız belirtelim, bölgede galeriler ve müzelerin de sayısı oldukça fazladır.

Stare Mesto’da konaklamanın en çekici yönlerinden bir diğeri ise tahmin edebileceğiniz gibi böyle merkez bir bölgenin çok sayıda restoran, bar, kafe ve mekan ile çevrilmiş olmasıdır. Meydanda bir kafede oturup bir şeyler içmek, hafif bir şeyler atıştırmak bile çoğu gezgin için oldukça zevkli bir deneyimdir. Mekanların yer aldığı tarihi sokaklar ise keşif için çok davetkardır.

Adeta Barok ve Gotik bir şölenin sunulduğu eski şehir merkezinde pahalı lüks otellerin sayısı oldukça fazladır. Diğer bölgelerdeki otellerle kıyaslandığında Stare Mesto otellerinin fiyatları genel olarak yüksekse de daha uygun fiyatlı tesislerle karşılaşmanız da mümkün.

Son olarak Stare Mesto’da konaklamak özellikle şehre ilk kez gelen bir gezgin için çok avantajlı olsa da yüksek fiyatların yanı sıra kalabalık ve gürültüyü de göz önüne almanızı öneririm. Yoğun kalabalıklar ve gürültü ile aranız yoksa eski şehir merkezinde konaklamak sizin için pek iyi bir seçim olmayabilir.

Prag Stare Mesto’daki En Popüler Oteller

Stare Mesto Prag'da konaklama

Stare Mesto bölgesinde otel seçenekleri çok çeşitlidir. Aşağıda bölgede her bütçeye uygun farklı otel önerileri yer alıyor:

Cloister Inn Hotel (★★★) Prag meydanda ekonomik ve sessiz bir bölgede kalmak isterseniz Cloister Inn Hotel iyi bir tercih. Otel eski şehir meydanına yalnızca 10 dakika iken meşhur Charles Köprüsü’ne ise ortalama 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Yakınlarda metro istasyonu mevcut. Odalar rahat ve temiz.

Little King U Malvaze (★★) Meydana yaklaşık 500 metre, Karl Köprüsü’nün yanında bulunan Little King U Malvaze 14. yüzyıla ait heybetli ve tarihi binasında hizmet veriyor. Otele ortalama 5 dakika uzaklıkta bir metro istasyonu var. Ayrıca tesislerde yüksek puan alan özellikler arasında dünya mutfağı yemekleri, Çek yemekleri ve bira çeşitleri bulunuyor.

Grandior Hotel Prague (★★★★) Grandior Hotel Prague Eski Şehir Meydanı’na yaklaşık 1.2 km’lik bir lokasyonda yer alıyor. Charles Köprüsü ile tesisler arasında ise 2 km kadar bir mesafe mevcut. Otel aynı zamanda toplu taşıma araçlarına da çok yakın bir konumda. Geniş odalar, çok çeşitli yemek-içki menüleri ve şık dekorasyon da otelin artıları arasında.

2. Mala Strana (Lesser Town)

Mala Strana Prag'ın hangi bölgesinde kalmalı?

Prag’ın Old Town ile birlikte en eski ve tarihi semtlerinden biri Mala Strana. Lesser Town veya Little Quarter olarak da biliniyor.

Çok romantik ve nostaljik bir havası var Mala Strana’nın. Eski taş sokaklar, yüzlerce yıllık Orta Çağ evleri, merdivenlerle bağlanan mahalleler, küçük sevimli dükkanlar, güzel restoranlar ve harika şehir manzaraları…Tabii ki başta Prag Kalesi ve St. Nicholas olmak üzere şehrin en önemli turistik noktalarına olan yakınlığını da unutmamak gerekir.

Mala Strana Vltana Nehri’nin öteki tarafında kalıyor. Old Town’dan bölgeye Charles Köprüsü üzerinden sadece 10 dakikalık bir yürüyüş ile geçiş yapabiliyorsunuz. Gerçi köprüden geçerken de acele etmeye pek gerek yok zira Charles Köprüsü’nün harika bir nehir ve şehir manzarası var!

Üstelik ünlü heykelleri, mimarisi, sağda solda performans sergileyen sokak sanatçıları ve müzisyenler de köprüden geçiş anlarını daha da keyifli hale getiriyor.

Charles Köprüsü’nü geçtiğiniz andan itibaren Mala Strana’nın başlangıcındasınız demektir. Buradan yürümeye başladığınızda yolunuza Orta Çağ’dan kalma nostaljik sokaklar, eski taş evler ve çok sayıda küçük dükkan ile mekanlar çıkmaya başlıyor.

Mala Strana ile Hradcany (Prag Kalesi bölgesi) birbirlerine çok yakın olsalar da teknik açıdan ikisi farklı bölgeler. Hradcany Prag Kalesi’nin içinde yer aldığı bölgeyken Mala Strana Vltava Nehri kıyısını da kapsayan ve kalenin alt kısmında uzanan bir semt.

Vltava Nehri demişken bölgeyi Prag’ın en romantik ve büyüleyici yerlerinden yapan unsurlardan biri de nehrin harika manzarası ve havası. Nehir üzerinden Old Town’un görüntüsü başlı başlına tablolara konu olacak bir güzelliğe sahip. Üstelik yorucu bir günün sonunda Vltava Nehri manzaralı restoranlardan birinde çok keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Mala Strana’nın en ünlü meydanı ise Malostranska Meydanı. Bölgede bir de aynı isimde bir metro ve tramvay istasyonu bulunuyor. Bu istasyon aynı zamanda Prag Kalesi bölgesine de çok yakın.

Mala Strana’da konaklamanın en güzel taraflarından biri bölgenin hem Old Town kadar etkileyici ve merkezi hem de ona göre daha sakin bir yapıda olması. Sakinliği ve sessizliği seven gezginler, romantik çiftler ile aileler için ideal bir konaklama tercihi Mala Strana.

Otel fiyatlarının ise Old Town’dan çok daha ekonomik olduğunu söyleyemeyeceğim. Fiyatlar genellikle yüksek fakat bütçeniz uygunsa buna değdiğini görebilirsiniz. Konaklama tesisleri arasında eski taş evlerden yapılma oteller de var. İlginizi çekiyorsa onlardan birini de tercih edebilirsiniz.

Son olarak hazır Mala Strana’ya gelmişken ünlü John Lennon Wall’ı da ziyaret etmeden dönmeyin.

Prag Mala Strana (Lesser Town) Bölgesindeki En Popüler Oteller

Mala Strana Prag'da konaklama

Mala Strana bölgesinde konaklamak isteyenler için farklı beklenti ve bütçelere yönelik otel önerileri şunlar:

Pytloun Kampa Garden Hotel (★★★) Prag Kalesi, Vltava Nehri ya da Charles Köprüsü’nün muhteşem manzaralarına karşı ekstra keyifli bir konaklama deneyimi yaşamak isterseniz Pytloun Kampa Garden Hotel Prague tam da size göre! Charles Köprüsü’ne ve birçok mimari güzelliğe çok yakın bir konumda. Otelden çıkıp Vltava Nehri boyunca uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Appia Hotel Residences (★★) Romantik ambiyanslı kaliteli bir butik otel olan Appia Hotel Residences benim de konakladığım ve tekrar gitmek istediğim bir tesis. Prag Kalesi’nin hemen aşağısında, ünlü Nerudova Caddesi’nin yanı başında ve Charles Köprüsü’ne 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Otobüs durağı ise yalnızca 50 metre mesafede.

Three Storks (★★★★) 14. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren Three Storks Orta Çağ ambiyansı ile ultra modern dekoratif öğeleri ahenkle bütünleştiren bir tesis. Charles Köprüsü’ne 5 dakika yürüme mesafesinde, ünlü Prag Kalesi’nden ise yalnızca 300 metre uzaklıkta. Çoğu oda kırmızı çatılı ev manzaralarına sahipken, odaların bir bölümü ise Prag Kalesi’ne bakıyor.

3. Nove Mesto (New Town)

Nove Mesto Prag'da konaklama yapılacak yerler

Size Prag’ın modern yüzünü, şehir ve iş yaşantısını gösterirken bir yandan da sizi alıp sürprizli tarih yolculuklarına çıkartabilecek (Geniş, yüksek tavanlı, geçmişi 7. yüzyıla kadar uzanan binaları var.) semtlerin başında Nove Mesto yani yeni şehir merkezi geliyor.

Nove Mesto Old Town’un hemen yanı başında, çok merkezi bir konumda. Eski şehir merkezi ile birlikte birbirlerini tamamlayıp şehrin merkez bölgesini oluşturuyorlar. Çok merkezi bir bölgede konaklamak isterken bir yandan da Old Town kadar curcunalı, aşırı kalabalık bir yeri tercih etmeyenler için ideal bir lokasyon burası.

Nove Mesto’nun ismi sizi yanıltmasın çünkü aslında hiç de yeni bir bölge değil. Tarihi 14. yüzyıla uzanıyor. 700 yıllık bir geçmişi var ama şehrin modern iş yaşantısının kalbi olarak tanımlanıyor Nove Mesto.

Özellikle Wenceslas Meydanı yeni şehir merkezinin en büyük olmasa bile en popüler ve çok fazla turist çeken yeri. Büyük, geniş bir bulvar hissi yaratıyor. En büyük meydan ise Charles Meydanı.

Nove Mesto şehrin bazı en güzel restoranlarına, geleneksel Çek tarzı barlara, çok sayıda alışveriş seçeneğine, kültür/sanat merkezlerine ve müzelere ev sahipliği yapıyor. Örneğin Prag’da yaşamış olan ünlü yazar Franz Kafka’ya adanmış olan Franz Kafka Müzesi, National Museum, National Theatre ve Mucha Museum yeni şehir merkezinde yer alan ünlü yerler arasında.

Nove Mesto Prag’ın ticari merkezi ama aynı zamanda geniş mi geniş yemek seçenekleri ile de ünlü! “Prag’da ne yenir?” listemizdeki tüm geleneksel Çek yemeklerini bulmanız mümkün.

Üstelik sadece Çeklere ait yöresel yemekleri değil dünyanın çok çeşitli yerlerine ait birçok etnik lezzet var Nove Mesto’da! Dolayısıyla bölge gurme ve yemek tutkunu gezginlerin de uğrak adreslerinden biri durumunda.

Yeni şehir merkezini gezerken bu bölgede de Old Town’daki gibi Barok ve Gotik stildeki tarihi binalara rastlayacaksınız ancak bunların sayısı eski şehir merkezinde olduğu gibi yoğun değil. Ayrıca eski şehir merkezindeki yapılar genel olarak daha çarpıcı bir mimariye sahipler. Yine de görülmeye değer pek çok güzel yapı bulunuyor Nove Mesto’da da.

Bahsettiğimiz yapılar arasında özellikle bir tanesi var ki Nove Mesto’ya gitmişken sakın görmeden dönmeyin; zira kendisi Prag’ın belki de en dikkat çekici yapısı: Dancing House. Ünlü dansçılardan esinlenilerek yapıldığı için Fred ve Ginger olarak da isimlendiriliyor. Etrafındaki mimariyle çok uyumsuz, tamamen kendine has ve özgün bir tasarıma sahip. Binanın tasarımı dans eden bir kadın ve erkeği andırıyor.

Nove Mesto’ya yemek, içmek, nehir kenarında yürüyüş yapmak, müze gezmek, tiyatroya gitmek, mimari yapıları incelemek, alışveriş yapmak için gelinir de bölge aynı zamanda kısa süreli geziler için çekim noktası. Nove Mesto şehrin merkez tren istasyonuna sadece yürüme mesafesinde olduğundan dolayı kısa süreli seyahat edenler ile trenle günlük geziler düzenlemek isteyenler için de çok uygun bir konaklama bölgesi.

Ulaşımdan söz açılmışken bölge toplu taşıma araçları bakımından da gezginlere kolaylık sağlıyor. Her ne kadar eski şehir merkezinin ve merkezi tren istasyonunun hemen yanı başında olsa da zaman zaman toplu taşımaya ihtiyaç duyarsanız metro-tramvay ile istediğiniz yere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Son olarak Nove Mesto’da konaklamaya karar verdiğiniz takdirde çok sayıda otel seçeneğiniz bulunduğunu da belirtelim. Bölgede konaklamak için Prag otel tavsiye isteyenler özellikle bir sonraki bölümde yer alan önerilere göz atabilir.

Prag Nove Mesto (New Town) Bölgesindeki En Popüler Oteller

Nove Mesto Prag'da konaklama

Nove Mesto bölgesi Prag’da konaklayabileceğiniz en iyi yerler arasında. Nove Mesto’da konaklamak için otel önerisi istiyorsanız aşağıdaki seçenekleri inceleyebilirsiniz:

Exe City Park Hotel (★★) Prag Merkezi Tren İstasyonu’nun hemen karşısında ve ünlü Wenceslas Meydanı’na sadece 300 metre uzaklıkta olan Exe City Park Hotel konum açısından bölgedeki en iyi tesislerden biri. Tesislerden çıkıp Stare Mesto Meydanı ve Ulusal Müze gibi popüler noktalara yürüyerek gitmeniz mümkün.

BoHo Prague Hotel (★★) Wenceslas Meydanı’na 500 metre, Eski Şehir Meydanı’na ise 600 metre mesafede olan BoHo Prague Hotel şehrin tüm ana turistik noktalarına son derece yakın. Yürüyerek hemen her yere kısa sürede gidebilme imkanınız var. Otel aynı zamanda dünyadaki “Küçük Lüks Oteller” listesinde bulunuyor.

Art Nouveau Palace Hotel (★★★★) Dış ve iç mimarisi ile göz alan Art Nouveau Palace Hotel son ziyaretimde konaklayıp çok memnun kaldığım bir otel. Konum olarak çoğu ikonik noktaya çok yakın bir mesafede. Otelin yakınlarında Prag Astronomik Saat, Prag Ulusal Müzesi, Belediye Binası, Eski Şehir Meydanı gibi çok sayıda turistik nokta bulunuyor. Metroya da yakın olan otelin özellikle yemekleri ve zengin kahvaltısı konuklar tarafından yüksek puan alıyor.

4. Hradčany (Castle District)

Hradcany Prag'da nerede kalmalı?

Vltava Nehri’ne ve Prag manzarasına üstten bakmak, Avrupa’nın en nefes kesici manzaralardan birine şahitlik etmek için rotanızı Hradcany bölgesine çevirin. Bölge dünyanın en büyük kale kompleksi olan, 7 futbol sahası büyüklüğündeki Prag Kalesi’ne ev sahipliği yaptığı için Kale Bölgesi olarak da anılıyor.

Böyle önemli bir yapının bulunduğu ve harika şehir manzaraları sunan bir bölgede çılgın turist kalabalıkları bekliyorsanız biraz şaşırabilirsiniz! Prag’ın en güzel, tarihi ve eski yerlerinden biri olmasına karşın Hradcany öyle Stare Mesto gibi popüler bir turistik bölge değil. Buraya geldiğinizde sessiz sakin sokaklar, huzurlu köşeler ve biraz da kırsal bir ambiyans sizi karşılıyor.

Bölge turistik açıdan oldukça cazibeli olmasına rağmen henüz geniş kitleler tarafından keşfedilmemiş. Dolayısıyla tam da böyle bir yer arıyorsanız Prag Kalesi’nin yakınlarında konaklamak, kalabalık ve gürültüden uzak şekilde rahatlatıcı bir gece uykusu çekmek bir sonraki gün için sizi fazlasıyla deşarj edebilir.

Peki, Hradcany’ye gitmişken mutlaka görmeniz gereken yerler neresi? Bölgede konaklamanın en güzel yanı Prag’ın ve hatta dünyanın en ikonik yapılarından biri olan Prag Kalesi’nin burada olması. Kalenin içinde ayrıca Başbakanlık konutu da bulunuyor. Prag gezi rehberi yazımızda da yer alan Prag Kalesi Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Kale kompleksinin içinde ve çevresinde yer alan St.Vitus Katedrali, Prag’ın ikinci en eski kilisesi olan St. George Basilica, National Gallery of Bohemian Art ile Royal Garden da görülmesi gereken önemli gezi noktaları arasında.

Bölgede yeşil alan ve geniş parkların sayısı oldukça fazla. Doğa ortamlarından hoşlanıyorsanız bölge bu yönüyle de size hitap edebilir. Ayrıca romantik Arnavut kaldırımlı sokaklar, Orta Çağ dönemindeki orijinalliklerini büyük oranda koruyan taş evler nostaljik gezileri sevenler için oldukça cezbedici bir atmosfer sunuyor.

Hradcany’deki The Golden Lane ise Prag Kalesi ile beraber 11 tarihi evi barındıran şehrin en eski ve nostaljik sokaklarından biri. Burayı keşfetmek yüzyıllar öncesinde tarihi bir yolculuğa çıkmak ile eş değerde. Tarihi sokak büyüleyici bir ambiyansa sahip.

Bölgede konaklamanın en büyük avantajlarından biri Stare Mesto, Nove Mesto ve Mala Strana kadar popüler olmaması. Daha sakin, daha az turist çeken bir bölge. Aynı zamanda trafik açısından da Prag’ın diğer birçok bölgesine kıyasla çok daha sakin.

Merkezi bölgelere yakın olmasına rağmen Hradcany diğer bölgelere kıyasla ulaşım konusunda biraz daha kısıtlı bir semt. Hradcany’de Malostranska istasyonundan metro ve tramvay kalkıyor. Aynı zamanda Mala Strana’dan bir süre yürüyüş yaptıktan sonra da bölgeye ulaşabilirsiniz yalnız arada dik ve biraz zorlu bir tepe bulunuyor.

Bölgede konaklamanın dezavantajlarından bir diğeri ise Hradcany’de diğer bölgelere göre daha az sayıda restoran ve kafe var. Fiyatlar ise genel olarak biraz yüksek.

Tesis seçimlerine gelirsek Hradcany’de konaklamak için lüks otellerden Orta Çağ taş evlere ve kiralık dairelere kadar birçok seçeneğiniz bulunuyor. Her bütçeye uygun bir otel bulmak mümkün. Prag Kalesi’nin gölgesinde konaklamak ve şehrin en güzel manzaralarına karşı daha fazla vakit geçirmek istiyorsanız Hradcany’de kalabilirsiniz.

Prag Hradčany (Castle District) Bölgesindeki En Popüler Oteller

Hradcany Prag'da konaklama

Kale bölgesindeki Prag otelleri gezginlere geniş bir yelpaze sunuyor. Aşağıda Hradcany bölgesinde konaklamak isteyenler için farklı beklenti ve bütçelere hitap eden otel önerilerimi görebilirsiniz:

Loreta Hotel (★★★) Yüzlerce yıl öncesinde inşa edilmiş olan otantik bir binada konaklamak ilginizi çekerse Loreta Hotel’de kalabilirsiniz. Otel 14. yüzyıldan kalma bir evde hizmet veriyor ve çok huzurlu bir yaz bahçesine sahip. Prag Kalesi’ne 200 metre, eski kent merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta olan tesisler Malostranska Metro İstasyonu’na ise 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesinde.

Golden Star (★★★★) Barok stil göz kamaştırıcı mimarisi ile Prag Kalesi’nin altında yer alan Golden Star Mala Strana, Old Town ve kale manzaralarıyla da konuklarını mest ediyor. Stare Mesto ve Charles Köprüsü’ne yaklaşık 15-20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunan otelde sunulan Çek ve dünya lezzetleri de beğenilen özellikler arasında.

Golden Well (★★★★) Kraliyet Bahçeleri ve romantik Prag çatıları manzaraları ile uyanmak hoşunuza giderse Prag Kalesi’nin hemen yanındaki Golden Well’de konaklayabilirsiniz. Charles Köprüsü’ne yaklaşık 7-10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunan otel Mala Strana’ya da çok yakındır. Ayrıca yakınlarda yer alan tramvay durağı sayesinde eski ve yeni kent merkezine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

5. Vinohrady

Vinohrady Prag'da konaklama yapılacak bölgeler

14. yüzyılın üzüm bağları günümüzde Prag’ın en bohem ve havalı bölgelerinden biri haline geldi. İsmini bölgedeki üzüm bağlarından alan Vinohrady turistik açıdan birbirinden güzel ve cazibeli özelliklerle anılıyor.

“Prag’da nerede kalınır?” sorusuna verilebilecek ideal cevaplardan biri kesinlikle Vinohrady! Öncelikle bölge tam bir yeşil semt! Prag’ın yemyeşil alanlarından biri olan Vinohrady’de şehrin ikinci büyük parkı Havlicovy Sady bulunuyor.

Vinohrady’nin huzurlu ve yeşil doğası oldukça cazibeli ancak bölge yine de şehir merkezine pek de uzakta sayılmaz. Hatta yürüyerek eski şehir merkezine ulaşmanız mümkün çünkü Vinohrady Wenceslas Meydanı’nın yakınlarından başlıyor. Merkezin biraz doğu tarafında.

Bölgeyi tanımlayan en önemli niteliklerden bir diğeri ise buranın şehrin en kozmopolit yerlerinden biri olması. Kültürel çeşitlilik oldukça fazla hissediliyor hatta öyle ki bölgede İngilizce konuşanların sayısı Çekçe konuşanların sayısını geçiyor olabilir.

Prag zaten genel olarak kültürel farklılıklara karşı hoşgörülü bir şehir ancak Vinohrady bu konuda bir adım öne çıkıyor. Hatta buradaki gay barların sayısı Avrupa genelinde değerlendirildiğinde de oldukça yüksek.

Biraz da yeme-içme konularına değinelim. Vinohrady’de konaklamayı tavsiye edebileceğim kesimin belki de başında foodiesler geliyor! Bölge türlü türlü restoranlar, dünya ve geleneksel Çek mutfağı bakımından çok zengin. Yelpaze çok geniş. Yemek tutkunu bir gezginseniz ve farklı kültürlerin mutfaklarına büyük bir ilginiz varsa Vinohrady muhtemelen sizin de gönlünüzü fethedecek.

Yeme-içme konusundaki zenginlik sadece yemeklerle sınırlı değil. Vinohrady coffee shopları ile de Prag’ın diğer bölgelerine fark atıyor. Buradaki kahve dükkanları ve kahve çeşitleri son derece meşhur. Gitmişken mutlaka bu kahve dükkanlarına da uğramanızı tavsiye ederim.

Konu barlardan açılmışken eğer Vinohrady’de konaklamayı planlıyorsanız özellikle gece kulüplerinin, bistro ve barların yoğun olduğu yerlerin çok gürültülü olabileceğini belirtelim. Bölge aynı zamanda Prag’da gece hayatının en yoğun olduğu semtler arasında. Yine de özellikle Stare Mesto ve Nove Mesto’ya göre daha sakin kalan yerler de var Vinohrady’de.

Ulaşım konusunda da bölge oldukça avantajlı. Çok sayıda tramvay ve metro istasyonu var. Prag’ın herhangi bir yerine buradan kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca belirttiğimiz gibi bölge eski ve yeni şehir merkezlerine de yürüme mesafesinde bulunuyor. Old Town’dan birkaç tramvay durağı ötede.

Vinohrady’de günlük yaşamın merkezi ise Peace Square. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Çok küçük ama etkileyici bir görünümü var. Meydanda özellikle Noel zamanında açılan Noel Pazarı turistlerin ilgi odağı haline geliyor.

Gotik stilde 19. yy’da inşa edilmiş olan St. Ludmila Katedrali de meydanda görmeniz gereken tarihi yapılardan biri. Aynı zamanda yolunuz Peace Square ve Vinohrady’ye düşmüşken meydanın yakınlarında yer alan Vinohrady Theater ile Town Hall’u da görmenizi tavsiye ederim.

Bölgedeki en özgün mimari yapılardan biri ise Church of the Most Sacred Heart of Our Lord. 1932’de yapılmış çok eski değil ancak enteresan mimarisi ile dikkatleri üzerinde topluyor. Vinohrady aynı zamanda Art Deco tarzı evleri ile de çok ünlü. Mimari yapılara meraklıysanız mutlaka ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Konaklama tesislerine gelirsek lüks otellerden butik, pansiyon ve dairelere kadar farklı seçenekler sunuyor Vinohrady. Bütçeniz uygunsa burada kalmak için tercih edebileceğiniz en güzel alternatifler arasında görkemli eski malikaneler yer alıyor.

Genellikle bu tip binalarda hizmet veren otellerin fiyatları biraz yüksek. Eğer daha uygun fiyatlı bir konaklama seçeneği arıyorsanız kiralık apartman dairelerine de yönelebilirsiniz.

Prag Vinohrady Bölgesindeki En Popüler Oteller

Vinohrady Prag'da konaklama

Prag’da ne yapılır?” diye düşünüyorsanız alışverişten müze/sanat etkinliklerine, şehrin en özel kahve dükkanlarından Çek ve dünya spesiyallerini tatmaya kadar birçok etkinlik olanağını Vinohrady’de bulabilirsiniz.

Vinohrady bölgesinde konaklamak istiyorsanız aşağıda hizmet kalitesi ve konum olarak avantajlı olan bazı otelleri görebilirsiniz:

Hotel Beránek (★★★) Prag’ın kent merkezine ve ünlü Wenceslas Meydanı’na yürüyüş mesafesinde olup, Stare Mesto’ya göre daha sakin bir bölgede konaklamak isterseniz Hotel Beranek iyi bir seçim. Otelin şık ve zarif mimarisi hem dış hem iç cephede sıcak bir ambiyans yaratıyor. Ayrıca tesislerin hemen önünde metro durağı var.

Elizabeth Suites (★★) Wenceslas Meydanı ve Old Town’a yürüyerek ulaşabileceğiniz Vinohrady otellerinden biri de Elizabeth Suites. Tesislere 1.2 km uzaklıkta ünlü Prague National Museum da bulunuyor. Tesislerin çevresinde metro ve tramvay durakları mevcut.

Le Palais Art Hotel Prague (★★★★) Vinohrady’de 19. yüzyılda saray olarak inşa edilmiş tarihi ve heybetli bir binada konaklama ayrıcalığını tatmak isterseniz 5 yıldızlı butik otel Le Palais Art Hotel Prague’ı tercih edebilirsiniz. Otelin konumu merkezi olup Vaclav Meydanı’na 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde.

6. Zizkov

Prag'da nerede kalmalı? Zizkov bölgesi

Geceleri sabaha kadar dans etmek, bolca eğlenmek istiyorsanız Prag’da gece hayatının kalbi Zizkov’da atıyor!

Zizkov’daki barlar, gece kulüpleri saymakla bitmez; öyle ki bölge Avrupa’nın en çok bar ve eğlence mekanının bulunduğu semtlerden biri. Prag’ın da en dinamik, eğlenceli ve aksiyonları bölgesi durumunda.

Zizkov tahmin edebileceğiniz gibi daha çok genç gezginlere ve üniversitelilere hitap ediyor. Tabii ki eğlenmeyi seven her yaştan gezgin için de favori bir konaklama bölgesi. Bunların yanı sıra ekonomik bir seyahat yapmayı planlıyorsanız Zizkov bu açıdan da avantajlı. Şehirde Old Town ya da Mala Strana gibi yerlerde bulunan tesislere göre çok daha ekonomik konaklama imkanları sunuyor.

Prag’da kalınacak ucuz yer arıyorsanız ve eğlenceli, hareketli ortamlar size hitap ediyorsa Zizkov’u tercih edebilirsiniz. Bölgede kaliteli ve ucuz pansiyonlar, mutfaklı kiralık daireler ekonomik bir konaklama alternatifi yaratıyor.

Zizkov bölgesi Vinohrady’nin hemen yanıbaşında, iki bölgeyi Vitkov Tepesi ayırıyor. Bölgede konaklarsanız Vinohrady ve Karin gibi bölgelere de kolaylıkla ulaşma imkanınız var. Ayrıca Old Town’a gitmek istediğinizde kısa süreli bir metro ya da tramvay yolculuğu sizi şehrin merkezine ulaştıracaktır.

Toplu taşıma sistemi Prag’ın genelinde olduğu gibi Zizkov’da da gelişmiş düzeyde yalnız bölge biraz büyük olduğu için bazı yerlerinde kısıtlanmalar ile karşılaşabilirsiniz. Yine de bu durum büyük bir sorun teşkil etmiyor. Otobüs, tramvay ve metro seçenekleri ile Zizkov’dan hemen her yere ulaşmanız mümkün.

Prag’ın en cıvıl cıvıl bölgelerinden biri olan Zizkov’da konaklarsanız özellikle eğlenmek için yapabileceğiniz birçok şey var demektir. Parti havalarında olan bira bahçeleri, Çek usulü barlar/birahaneler, çok çeşitli gece kulüpleri ve eğlence mekanları bölgede yoğunlaşmış durumda. Ayrıca alışveriş ve yemek seçenekleri de gittikçe çeşitleniyor.

Peki, Zizkov’da konakladığınız takdirde hangi turistik noktaları gezmelisiniz? Zizkov ismini ünlü Çek savaşçı ve asker Jan Zizka’dan almış. Öncelikle onun 9 metrelik heykeli bölgede mutlaka görmeniz gereken eserler arasında yer alıyor.

Zizkov ile özdeşleşmiş olan ve komünistler tarafından radyo sinyalleri almak için inşa edilmiş TV Tower da bölgenin simgeleri arasında. Mimarisi çok ilgi çekici değilse de kulenin üstünde güzel bir Prag şehir manzarası sizi bekliyor! Üstelik burada bir de restoran var. Panoramik Prag manzarası eşliğinde güzel bir yemek yemeyi de yapacaklarınız arasına ekleyebilirsiniz.

Zizkov’daki en ünlü yerlerden bir diğeri ise şehirdeki en büyük mezarlık olan Olsany Cemetery. Tarihi mezarlık özellikle ev sahipliği yaptığı Art Nouveau tarzı eserler için görülmeye değer.

Son olarak Zizkov’da konaklamanın bazı dezavantajları da var. Bölgedeki kirlilik ve suç oranı Prag’ın diğer yerlerine göre biraz daha fazla.

Prag Zizkov Bölgesindeki En Popüler Oteller

Zizkov Prag'da konaklama

Genç ve enerjik bir bölge olan Zizkov merkezden uzak sayılmaz ama diğer bölgelere göre biraz daha dışta kaldığı için buradaki otel fiyatları da daha uygun. Zizkov’da kalmayı düşünüyorsanız aşağıdaki otel önerilerim size konaklama tercihi yaparken iyi bir fikir verebilir:

Gregory House (★★★) Ekonomik ve aynı zamanda konum olarak avantajlı bir otel için Zizkov’daki en iyi seçenekler arasında Gregory House yer alıyor. Otelin etrafında marketler var. Tesisler Eski Kent Meydanı’na 3.1 km, Prag Ulusal Müzesi’ne 1.9 km ve Belediye Binası’na 2.2 km uzaklıkta.

Theatrino Hotel (★★) Eski bir tiyatro salonundan dönüştürülmüş ve Art Nouveau tarzının en güzel örneklerinden biri olan binasında hizmet veren Theatrino Hotel eşsiz bir konaklama deneyimi sunuyor. Sanatsal havasıyla konuklarına hoş anlar yaşatan otel ile Old Town arasında 3 tramvay durağı mesafe var. Tramvay durağı ise tesislere 50 metre uzaklıkta.

Carlton (★★★★) Old Town’a kısa sürede ulaşabileceğiniz ve aynı zamanda sanatsal mimarisi ile estetik duyguları canlandıran bir otelde kalmak isterseniz Carlton’da konaklayabilirsiniz. Tesislerin yakınlarında metro, tramvay ve tren istasyonu bulunuyor. Tramvaya binip 4 durak sonra Old Town’da inebilirsiniz.

7. Karlin

Karlin Prag'da nerede kalmalı?

Prag gezi rehberi yazımızda da sıkça vurgulandığı gibi Prag tarihi güzellikleri, yüzlerce yıllık eski binaları ve birbirinden etkileyici Barok-Rönesans ya da Art Nouveau stildeki yapıları ile özdeşleşmiş bir şehir. Prag ziyaretinizde çok eski yapılara ya da tarihi yerlere değil de modern bir ambiyansa yönelmek isterseniz Karlin’de konaklayabilirsiniz.

Karlin Prag’ın eski tarihi bölgelerinden biri değil; yani burayı gördüğünüzde bir Old Town, Mala Strana, Novo Mesto ya da Castle District havası beklemeyin. Eskiden sanayi bölgesi olan Karlin özellikle 2004 yılından itibaren hızla gelişmiş ve şimdiki görünümüne kavuşmuş. Prag’ın yeni ve modern yüzünü yansıtıyor.

Karlin’de konaklamanın en büyük avantajlarından biri şehrin en ucuz semtlerinden biri olması. Şehir merkezine tramvay veya metro ile yalnızca 10 dakikada ulaşabilirsiniz, yani aynı zamanda merkeze de yakın bir konumu var.

Bölge toplu taşıma açısından da büyük kolaylık sağlıyor. Çok sayıda metro, tramvay durağı mevcut. Ayrıca Karlin ana tren istasyonu ile otobüs duraklarına da yakın. Prag’da nereyi görmek istiyorsanız Karlin’den hedeflediğiniz yere kısa sürede ve rahatlıkla gitmeniz mümkün.

Konaklama konusuna dönecek olursak ucuz otel bulmak ve Prag gezinizi daha ekonomik şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız Karlin ideal bir tercih olabilir. Yalnız aynı zamanda çok fazla seçeneğinizin bulunmadığını da belirtelim. Diğer bölgelerdeki gibi çok fazla konaklama seçeneği sunmuyor Karlin ama yine de her bütçeye uygun seçenekler mevcut.

Karlin’de konaklamak için en popüler seçenekler arasında ise kısa süreli olarak kiralanabilen daireler ve pansiyonlar yer alıyor. Ayrıca etraf daha sakin ve sessiz olduğu için huzurlu bir konaklama deneyimi yaşamak isteyenler de sıklıkla rotasını Karlin’e çeviriyor.

Genel olarak ucuz konaklama fiyatları Karlin’i sanatçılar ve genç yetenekler için de bir cazibe noktası haline getirmiş. Bağımsız galeriler ve sanat atölyeleri bölgede sıkça görebileceğiniz mekanlar arasında bulunuyor. Dolayısıyla bölgede biraz bohem esintilere de rastlayabilirsiniz.

Karlin çok turistik değil demiştik, ancak özellikle seçkin kahve lezzetleri sunan kafeleri, şarap barları, güzel restoranları ve eğlence mekanları ile konuklara güzel deneyimler sunuyor. Yemekler ve gece hayatı bakımından da hızla gelişip sunduğu seçenekleri çeşitlendirmeye devam ediyor.

Karlin’e gitmişken mutlaka görmenizi önerdiğim yerlerden biri ise yemyeşil ortamı ve Prag şehir manzaraları ile sizi huzurlu bir atmosfere davet eden Vitkov Hill. Yürüyüş yapmak, biraz doğa havası almak belki paten kaymak ve çeşitli outdoor aktiviteler gerçekleştirmek için ideal bir yer burası.

Bir de ünlü Çek savaşçı Jan Zizka heykeline de ev sahipliği yapıyor. (Vitkov National Memorial) Ayrıca Karlin’deki Church of Saints Cyril and Methodius (Şehirdeki en büyük dini yapılardan biri) da görülmeye değer bir eser.

Prag Karlin Bölgesindeki En Popüler Oteller

Karlin Prag'da konaklama

Modern ve konaklama ücretlerinin daha ekonomik olduğu bir bölgede kalmak isteyen gezginler için Karlin ideal alternatiflerden biri. Karlin’da kalmayı planlıyorsanız size aşağıdaki otelleri tavsiye edebilirim:

B&B Hotel Prague City (★★★) Şehir manzaralı odalarda güne uyanabileceğiniz B & B Hotel Prague City Vltava Nehri’ne yalnızca 100 metre mesafede konumlanıyor. Ayrıca “Prag’dan ne alınır?” diye düşünüyorsanız çok çeşitli alışveriş seçeneklerinin yer aldığı Namesti Republiky da tesislere 1 metro durağı uzaklıkta. Old Town ile otel arasında ise 3 km bulunuyor. Metro ve tramvay durakları otele çok yakın.

Hotel Royal Prague (★★) Modern, şık bir tarzda dekore edilen Hotel Royal Praque ise Old Town’dan 3 metro durağı uzaklıkta yer alıyor. Otelden hem eski şehir merkezine hem de Ulusal Müze ve New Town gibi ünlü turistik noktalara ulaşım oldukça kolay. Ayrıca otelin kahvaltı ve yemek servisleri de çoğu gezgin tarafından başarılı bulunuyor.

Hotel Mucha (★★) Otelden çıktıktan yaklaşık 400 metre sonra Vltava Nehri’nin kıyısında keyifle dolaşmak, eski şehir merkezine ortalama 20 dakikalık bir yürüyüş sonrası ulaşabilmek isterseniz Hotel Mucha size göre! Otele 200 metre uzaklıkta olan Florenc İstasyonu ise Prag’ın birçok ünlü noktasına kısa sürede ulaşmanızı sağlar.

Prag’da Ben Hangi Otelde Kaldım? Konakladığım Prag Otelleri

Prag'da nerede kalınır blog

“Prag’da nerede kalınır?” yazımız boyunca şehirde konaklayabileceğiniz en güzel yerlerden detaylı olarak bahsettik. Ben de son iki Prag seyahatimde yaşadığım konaklama deneyimlerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Prag’a ilk gidişimde tercihim merkeze yakın ama daha çok sevimli, romantik ve Old Town’a kıyasla nispeten sakin bir bölge olan Mala Strana oldu. Mala Strana’da kaldığımız butik otelden de memnun kaldım. Hem konum hem hizmet kalitesi bakımından beni tatmin etti.

Şehri ikinci ziyaretimde ise eski kent merkezine daha yakın bir konumda olan Nove Mesto bölgesinde kaldım. Özellikle seçtiğim otelin 5 yıldızlı hizmet sunup oldukça uygun fiyatlı olması tercihimde önemli bir rol oynadı.

Her iki bölge ve tesisin de kendine göre avantajları dezavantajları var. Şimdi konakladığım oteller hakkında detaylara geçelim…

Art Nouveau Palace Hotel (★★)

Prag şehir merkezi otel tavsiyesi

Prag’daki son seyahatimde yeni şehir merkezi olarak da adlandırılan Novo Mesto’da yer alan 5 yıldızlı Art Nouveau Palace Hotel’de konakladım. Otelin konumu Prag seyahatim boyunca bana büyük bir kolaylık sağladı.

Otel şehir merkezine 10-15 dakika yürüme mesafesinde. Yürümek istemezseniz de tramvay, metro ve otobüs durakları tesislere oldukça yakın. Herhangi birini kullanarak şehrin hemen her yerine ulaşmak mümkün.

Oteli araştırırken tesisin Booking.com üzerinden yapılan değerlendirmelerde 10 üzerinden 8.9 puan aldığını gördüm. Ayrıca 5 yıldızlı bir otel hizmetine göre fiyatlar da çok uygundu. Ben 2 kişilik kahvaltı dahil Temmuz ayında gecelik €120 ödedim. Otelin sezon fiyatlarının bile ekonomik olduğunu düşünürseniz erken rezervasyon yaptırarak ya da kış döneminde çok daha uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

Oteli seçmemdeki en önemli nedenlerden biri de konumuydu. Art Nouveau Palace Hotel Mucha Müzesi’nin karşısında yer alıyor. Aynı zamanda Prag’ın en ünlü alışveriş caddesi olan Na Prikope de hemen otelin sokağının başında. Otelden şehrin birçok turistik bölgesine yürüyerek ya da toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede ulaşılabiliyor.

Tesislerde beni çeken bir diğer unsur ise estetik açıdan da göze hitap etmesi. Art Nouveau stili mimarisi ile otelin tarihi binası son derece şık ve zarif. 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. İç dekorasyon ise etkileyici ve zevkli detaylarla beni cezbetti. Odalar geniş, konforlu ve donanımlı.

Otelin kahvaltı hizmetinden de memnun kaldım. Açık büfe olarak sunulan kahvaltı servisi oldukça tatmin ediciydi. Ayrıca otelin hemen çevresinde Burger King, Pizza Hut ve Mc. Donalds gibi restoranlar da yer alıyor. Yemek konusunda seçiciyseniz bile hem tesis bünyesinde hem otelin çevresinde damak tadınıza hitap eden lezzetleri bulabilirsiniz.

Sonuç olarak “Prag’da nerede kalınır?” diye düşünüyorsanız merkezi konuma sahip, uygun fiyatlı ve yüksek kalitede hizmet sunan Art Nouveau Palace Hotel’e mutlaka bir göz atın derim. Güncel bilgileri görmek ve rezervasyon için tıklayın.

Appia Hotel Residence (★★)

Prag otel önerisi

Prag’da ilk ziyaretimden önce aşırı turist kalabalığı olmayan, güvenli, şirin ve biraz da romantik bir bölgede kalmayı istemiştim. Prag’ın en güzel yerlerinden biri olan Mala Strana ve bölgede yer alan Appia Hotel Residence bana istediğim konaklama deneyimini sundu.

Appia Hotel Residence butik tarzda, kaliteli, bahçeli ve geniş odalı bir otel. Booking.com kullanıcılarından 10 üzerinden 9.5 gibi yüksek bir puan almış. Prag’daki en iyi fiyat-performans otelleri arasında yer alıyor. Ben çift kişilik odada gecelik €79’ya konakladım. Tabii ki fiyatlar sezonda daha yüksek olabiliyor. Bu açıdan erken rezervasyon imkanlarından mutlaka yararlanmanızı öneririm.

Otelin güvenli, sakin ve şehrin turistik kalbi Old Town’a da 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesinde olması benim için artı özellikler arasındaydı. Üstelik manzarası ve mimarisi ile çok ilgimi çeken meşhur Charles Köprüsü’ne de tesislerden yaklaşık 5 dakikalık bir süre içinde yürüyerek gidilebiliyor.

Toplu taşıma kullanmak istediğinizde ise otelin çevresindeki otobüs, tramvay ve metro duraklarından yararlanabilirsiniz. Özellikle otobüsle eski kent merkezine ulaşım oldukça rahat. Genel olarak otelin yer aldığı bölgenin Prag’ın merkezi ve diğer bölgelerle bağlantısı oldukça güçlü, ulaşım sorunu yok.

Sonuç olarak Prag’a ilk gelişimde tam istediğim gibi bir konaklama deneyimi yaşamaktan memnun kaldım. Prag’a tekrar gittiğimde müsaitlik durumunu kontrol edeceğim tesisler arasında mutlaka Appia Hotel Residence da yer alacak. Otel hakkındaki güncel bilgileri öğrenip rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Prag’da Konaklama Konusunda Tavsiyeler

Prag'da konaklama konusunda dikkat edilmesi gerekenler

“Prag’da nerede kalınır?” rehberimizde konaklama hakkında size faydalı olabilecek bazı tavsiyelere de yer vermek istedim. İşte Prag’da konaklama için öneriler:

1. Prag’a ilk kez gidiyorsanız Old Town’da kalın!

Şehrin en merkezi yeri olan Old Town Prag’daki en turistik yerlere, Barok-Rönesans tarzı eski binalara, birçok restorana, mekana ve müzeye ev sahipliği yapıyor. Hemen her yere yürüyerek ulaşmak mümkün.

2. Kısa süreli seyahatlar için New Town’da konaklayın!

New Town (Novo Mesto) ana tren istasyonuna da çok yakın olması sebebiyle özellikle günübirlik geziler planlayan ya da kısa süreli seyahat edenler için uygun bir konaklama bölgesi.

3. Romantik ve sakin bir bölge için Mala Strana’yı tercih edin!

Vltava Nehri’nin batısında kalan Mala Strana (Lesser Town) özellikle balayı çiftleri ve romantik bir gezi planlayan gezginler için ideal bir konaklama bölgesi.

4. Prag yerlilerinin yaşamını gözlemlemek için Zizkov ve Karlin’de konaklayın!

Prag’da yerel yaşamı en çok yansıtan iki bölge Zizkov ve Karlin. İki bölgeden yürüyerek 30 dakikada, toplu taşıma ile 15 dakika içinde eski şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

5. Uzun ve keyifli yürüyüşler için Mala Strana’ya yönelin!

Mala Strana nehir kenarında, parklarda, romantik sokaklarda ve tarihi binaların arasında keyifli yürüyüşler yapmak için en ideal bölgelerin başında geliyor.

6. Zizkov’da gece saatleri dikkatli olun!

Zizkov gece hayatının merkezi ama aynı zamanda Prag’da en çok suç işlenen bölgeler arasında. Özellikle gece saatlerinde Zizkov’da dikkatli olun ve mümkünse tek başınıza dolaşmayın.

7. Yemek tutkunuysanız Vinohrady ve Novo Mesto’da konaklayabilirsiniz!

Prag’ın birçok bölgesi yeme-içme seçenekleri açısından oldukça zengin olsa da özellikle Novo Mesto ve Vinohrady hem geleneksel Çek spesiyalleri hem de dünya mutfaklarından çok çeşitli lezzetler sunuyor.

8. Harika şehir manzarası ve sessiz sakin tarihi sokaklar için Hradcany yani Kale Bölgesi’nde kalın!

Prag Kalesi’ne ev sahipliği yapan Hradcany bölgesi şehrin en güzel manzaralarını ayaklarınızın altına seriyor. Ayrıca nispeten sessiz sakin ve tarihle dolu nostaljik sokaklar da çok ilginizi çekebilir.

Prag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

Prag havaalanı otel ulaşımı

Prag Vaclav Havaalanı şehir merkezinin 20 km uzağında yer alıyor. Çok işlek olan bu havalanından şehir merkezine ulaşmak için en yaygın olarak kullanılan toplu taşıma araçları ise şunlar:

Havaalanı Expresi (Airport Express)

Prag Havaalanı Şehir içi Ulaşım için kullanılan en yaygın ulaşım seçeneği Airport Express. Airport Express otobüsleri merkez tren garının içindeki otobüs duraklarına yaklaşık 33-35 dakika içinde ulaşıyor.

Havaalanı ulaşımının en kolay sağlandığı bölge ise Novo Mesto yani yeni şehir merkezi. Yeni şehir merkezine çok yakın olan merkez tren garından havaalanına kısa sürede gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Express otobüsleri dışında belediye otobüsleri ile de havaalanından kent merkezine daha ekonomik koşullarla gitmeniz mümkün. Havaalanındaki 3 büyük terminalden de geçen belediye otobüsleri bu açıdan oldukça avantajlı bir seçenek.

Belediye otobüsleri ile şehrin birçok yerindeki metro istasyonlarına ulaşabilir, aktarma yaparak da ulaşım sağlayabilirsiniz. Eski ve yeni şehir merkezinde konaklarsanız özellikle otobüs ulaşımı açısından rahat edebilirsiniz.

Shuttle

Havaalanı ulaşımında konforu ön plana alıyorsanız servis hizmetleri sunan birçok firmadan da yararlanabilirsiniz. Özel ya da paylaşımlı servis seçeneklerinden birini tercih ederek Prag merkeze kısa sürede ve konforlu şekilde ulaşmanız mümkün. Shuttle araçları genellikle kent merkezindeki Narodni 40 durağına gidiyor.

Prag’da Şehir Merkezi Nasıl Gezilir?

Prag'da şehir içi ulaşım

Çekya’nın başkenti Prag’da gelişmiş bir toplu taşıma sistemi var. Aynı zamanda çok sayıdaki turistik noktaya yürüyerek ulaşmak mümkün. Prag şehrini gezmek sonuçta oldukça kolay. Aşağıda en yaygın üç ulaşım yönteminden bahsetmek istiyorum:

Yürümek

Prag’ın kültürü ile iç içe olmak, özellikle merkezin dar sokaklarındaki trafikten kaçınmak ve şehri detayları daha çok görebileceğiniz şekilde keşfetmek istiyorsanız yürüyüş yapın.

Prag’da yürüyerek hemen hemen her ikonik yere gidebilirsiniz. Prag’ı kesinlikle bol bol yürüyüş yaparak keşfetmek istiyorum diyorsanız özellikle eski kent merkezi, yeni kent merkezi ve Mala Strana’da konaklamak avantajınıza olacaktır.

Metro

Prag’ın en popüler toplu taşıma araçlarından biri de metro. 3 farklı hattı olan metro sabah 05.00 ile 00.00 arasında çalışıyor. Hızlı ulaşım imkanı sağlayan metro birçok önemli turistik bölgenin güzergahında olduğu için yürümek istemediğiniz zamanlarda metrodan faydalanabilirsiniz. Otelinizi metro durağına yakın bir konumda tercih etmeniz tabii ki çok avantajlı.

Tramvay

Prag’ın en popüler toplu taşıma araçlarından bir diğeri ise tramvay. Tramvay hatlarının uzunluğu yaklaşık 500 km kadar ve turistik gezi noktalarının birçoğunu içine alıyor. Özellikle 22 ve 23 numaralı tramvaylar gezginlerin sık kullandıkları hatlar arasında.

Çoğunlukla 04.30’tan gece yarısına kadar tramvay seferleri var. Gece yarısından sonra ise gece seferleri başlıyor. Geceleri tramvay kullanmak istiyorsanız Lazarska merkez istasyon. Nove Mesto, Old Town ve Vinohrady bölgeleri ise tramvay kullanımı açısından en avantajlı yerler.

Prag nasıl gezilir? başlıklı yazımızda konu ile ilgili ilave bilgileri de bulabilirsiniz.

Prag Otel Fiyatları & Rezervasyon

Prag otel fiyatları

Prag otel fiyatları Avrupa’nın birçok ünlü turistik şehri ile kıyaslandığı çok daha uygun seviyede bulunuyor.

Paris, Roma, Amsterdam gibi şehirlerde 2-3 yıldızlı otellere vereceğiniz parayı Prag’da çok daha lüks, 4-5 yıldızlı otellere verebilirsiniz. Şehrin merkezi sayılan yerlerinde bile ekonomik fiyatlı ve 5 yıldızlı tesisler bulmak mümkün.

Prag şehrinde konaklamak için gecelik olarak ortalama €40 ile €400 arası bir bütçe ayırmak gerekiyor. Otel fiyatlarında merkeze yakınlık, hangi dönemde rezervasyon yaptırdığınız, hizmet kalitesi gibi faktörler de oldukça etkili.

Prag şehir vergisi ise diğer birçok Avrupa şehrine bakıldığında çok düşük kalıyor: 60 güne kadar tek kişinin gecelik ödemesi gereken şehir vergisi €1’nun altında.

Hesaplı bir otel arıyorsanız Prag’da bu tarzdaki otellerin gecelik fiyatları yaklaşık €70 ile €100 arasında. Biraz daha kaliteli otellerde ise gecelik fiyatların ortalama olarak €100-€200 arasında olduğunu söyleyebilirim.

Lüks otellerin gecelik fiyatları ise çoğunlukla €200 başlıyor ve €400’ya kadar yükselebiliyor. Bazı lüks otellerin gecelik fiyatı €200’dan da düşük; özellikle Nove Mesto’nun bazı bölgelerinde daha hesaplı olan 5 yıldızlı tesislerde konaklamak mümkün. Bu fiyatlara genellikle kahvaltı dahil ediliyor.

Benim internet üzerinden rezervasyon yaptırmak için kullandığım site ise Booking.com. İnternetteki en güvenilir ve popüler rezervasyon sitesi olan Booking.com ücretsiz iptal imkanı da sunuyor. Üstelik belirlenen tesisler için otel ödemenizi oraya vardığınızda da yapmanız mümkün.

Erken rezervasyon fırsatlarından faydalanarak Prag’da sezon döneminde bile çok uygun fiyatlı ve kaliteli bir tesiste kalabilirsiniz.

Özetle Prag’da Nerede Kalınır?

Prag'da konaklama yapılacak yerler

“Prag’da nerede kalınır?” yazımızda Avrupa’nın en romantik ve tarihi gezi noktalarından biri olan şehirde konaklamaya yönelik öneriler sunduk. Umarım içerik konaklama için yapacağınız tercihlerde sizin için iyi bir rehber olur.

Prag’a ilk kez gidiyorsanız mümkünse Old Town (Stare Mesto)’u tercih edin. Burası şehrin tam kalbi ve Prag’daki en ünlü turistik noktaların hemen hepsine yürüyüş ile kısa sürede ulaşma imkanı sunuyor. Aynı zamanda bölge toplu taşıma araçları bakımından da çok avantajlı.

Eski kent merkezine 15-20 dakika yürüme mesafesinde olup Vltava Nehri’nin öteki yakasında bulunan Mala Strana da özellikle kale bölgesine yakınlığı, nispeten sakinliği ve nehir manzaraları ile ünlü. Tramvay ve metro istasyonları da olduğu için ulaşım konusunda rahat bir bölge.

Şehirde Old Town’a çok yakın olan Novo Mesto (Yeni şehir merkezi) ise konaklamak için en ideal yerler arasında. Özellikle ana tren istasyonuna ve merkeze yakınlığı kısa süreli seyahat eden ya da trenle günübirlik geziler yapan turistler için ideal. Aynı zamanda yakın mesafedeki tren garı nedeniyle bu bölgeden havaalanına da rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Prag Kalesi’ne ev sahipliği yapan ve birbirinden etkileyici şehir manzaralarına şahitlik edebileceğiniz kale bölgesi (Hradcany) ise en otantik Prag bölgelerinden biri. Üstelik turistler tarafından kalenin çevresindeki alanlar pek de keşfedilmemiş. Old Town’a göre nispeten sakin bir bölge.

Vinohrady ve Zizkov ise özellikle gece hayatı ile ünlü iki bölge. Bol bol aksiyon içinde yer almak istiyorsanız sizin için ideal bir konaklama tercihi olabilir. Vinohrady özellikle Prag’ın yemek çeşitliliği ve dünya mutfakları açısından da dillere destan bölgeleri arasında. Zizkov ise Karlin ile birlikte en ucuz otel imkanı bulabileceğiniz bölgelerden biri. Geceleri tehlikeli olabilen bir bölge olduğu için dikkatli olmanızda fayda var.

Karlin’e gelirsek burası son yılların yükselişteki popüler bölgesi. Otantik ya da tarihi bir dokudan ziyade modern Prag’ın bir yansıması. Meraklıları her yıl daha da artıyor.

Prag’da konaklama yazısı boyunca çeşitli otel önerileri sunduk. Benim konakladığım oteller arasında ise Old Town’a yakın konumdaki Art Nouveau Palace Hotel ve Mala Strana’daki Appia Hotel Residence yer alıyor.

Peki, siz Prag’da konaklama konusunda neler düşünüyorsunuz? Varsa kendi deneyimlerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Prag’da Nerede Kalınır? Sıkça Sorulan Sorular

Prag'da nerede kalınır konusunda sıkça sorulan sorular

Prag’da nerede kalınır? konusunda gezginlerin en çok yönelttikleri soruları ve cevaplarını aşağıda görebilirsiniz:

Prag’a ilk kez gidecekler nerede kalmalı?

Prag’a ilk kez gidecek olanlar için ideal bölge Old Town (Stare Mesto)’dur.

Prag’da en ucuz nerede kalınır?

Prag’da en ucuz konaklama yerleri Zizkov ve Karlin’dir.

Prag’da aileler için en uygun konaklama yeri neresi?

Prag’da aileler için en uygun konaklama yeri Mala Strana’dır

Prag’da gece hayatı için nerede kalmalı?

Prag’da gece hayatının en dinamik olduğu bölgeler Old Town, Vinohrady ve Zizkov’dur.

“Prag’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…” üzerine bir yorum

 1. Sami Bey selamlar , Prag’tan Budapeşte ye geçiş alternatifleri ile ilgili bilginiz varsa paylaşabilir misiniz ?

  Yanıtla
  • Burcu Hanım merhabalar, maalesef Budapeşte’ye henüz gitme şansım olmadı. Ama raileurope.com gibi sitelerden Avrupa içi tren seferleri ve tarifeleri hakkında bilgiler alabilirsiniz. Saygılar.

   Yanıtla
 2. Merhabalar , Mayıs ayında Prag’a gideceğim. Konaklama için Charles Bridge Residence’ta kalmaya karar verdik. Netleştiremediğimiz bir şey var . Bu otel nehrin sol kenarında kalıyor . Gitmek istediğimiz bir çok yer de nehrin sağ tarafında kalıyor. Özellikle geceleri nehrin sağ tarafından sol tarafına geçerken zorluk yaşar mıyız ? Lokasyon olarak mantıklı bir seçim mi yapmışız . Tüm bunları cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler 🙂

  Yanıtla
  • Gamze Hanım merhabalar. Ben de Prag gezimde nehrin sol tarafında kalmıştım. Mayıs başı olmasına rağmen hava akşamları soğuk oluyordu. Yanınıza hırka benzeri bir şey alırsanız gün sonunda otelinize dönerken sıkıntı yaşamazsınız. Ben kendi gezimde otel dönüşlerinde güvenlik konusunda da bir sıkıntı yaşamadım. Eğer seçim yaptığınız otel fiyat/performans olarak yüksek değere sahipse otel seçiminizde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Şimdiden keyifli seyahatler 🙂

   Yanıtla
 3. Merhaba, ben de eşim ve 2.5 yaşındaki oğlumla Prag’a gideceğim. Çocukla konaklamak için Appia Hotel Residences uygun mu? Bir de havaalanından ulaşım kolay oldu? Şehir içi ulaşım esnasında toplu taşıma kullanmanıza gerek kaldı mı? Teşekkur ederim şimdiden

  Yanıtla
  • Ece Hanım merhabalar. Appia Residence güzel bir tesis fakat yolu biraz taşlıktı değişmediyse. Eğer çocukların yaşı ufak ve bebek arabası kullanmayı düşünüyorsanız otel yolunun bazı noktaları taşlıktı. Onun dışında otelin ortak kullanım alanları da oda içi de çocukla konaklama için ideal. Otelden merkeze yürüyerek 15 dakikada ulaşmak mümkün. Eğer merkeze gidiş gelişte yürümek zor olursa Eski Şehir Meydanı’na daha yakın bir otel tercih edebilirsiniz.

   Yanıtla

Yorum yapın