Viyana’da Nerede Kalınır?

Dünyanın en yaşanabilir şehri seçilen Viyana milyonlarca insanın gözünde güzel ve keyifli bir yaşamı temsil ediyor. Şaşalı imparatorluk döneminden kalma sarayları, gotik-barok tarz ağırlıklı büyüleyici mimari dokusu, müzeleri, opera gösterileri, meşhur tatlıları, enfes şinitzeli ve çok daha fazlası ile gezginlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken şehirlerden biri.

Size de yakın zamanda Viyana yolu gözüktüyse ve doğal olarak “Viyana’da nerede kalınır?” diye düşünmeye başladıysanız rehber niteliğindeki bu içeriği okumaya devam edebilirsiniz.

Viyana’yı ziyaret edişimizde hayranlıkla konuşulan yönlerinin hiç de abartı olmadığına bizzat şahitlik ettik. Tabii ki Viyana’nın genel olarak Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olduğu da gerçekti ama yine de eski imparatorluk şehrini ilk kez ziyaret edecekseniz maliyetlere değdiğini görebilirsiniz. Konaklama imkanlarına gelirsek seçenekler hem bölge hem otel bazında oldukça fazla.

Viyana’da toplamda 22 tane bölge bulunuyor, her biri merkezden uzaklaştıkça büyüyen numaralarla temsil edilmiş. Dolayısıyla biz de merkeze yakın olan ilk 7 bölgeyi ele almak, gözlemlerimi ve bizzat yaşadığım deneyimleri sizinle paylaşmak istedim. Böylece şehrin merkezi bölgelerinden uzaklaşmadan, şehir ile özdeşleşen hemen her yeri gezebilir, kısa sürede bile Viyana’yı dolu dolu yaşayabilmenin keyfiyle evinize dönebilirsiniz.

İçerikte konaklama için tercih edebileceğiniz yerler dışında her bir bölgeye yönelik popüler otel önerilerini, gezi noktalarını ve yapılması gereken önemli şeyleri de bulacaksınız. Hazırsanız görüp göreceğiniz en görkemli şehirlerden biri olan Viyana’da nerelerde konaklayabileceğiniz ile ilgili detaylara geçebiliriz…

Viyana gezilecek yerler otel tavsiyesi


ACELESİ OLANLARA…

Viyana’ya ilk kez gidiyorsanız sizin için özellikle önerebileceğim en ideal konaklama bölgeleri arasında şehrin eski merkezi Inner Stadt, Leopoldstadt, Landstraße ve Wieden yer alıyor. Her birinde turistik noktalara yürüyerek kısa sürede ulaşmanız mümkün.

Otel tavsiyesi isteyenlere de son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3 yıldızlı Ibis Wien Hauptbahnhof otelini önerebilirim. İstasyonun hemen yanı başında, temiz ve görece olarak ekonomik bir yer.

Bir önceki seyahatimde konakladığım Leonardo Hotel Vienna Schönbrunn merkezin biraz dışında ama metro istasyonunun hemen yanı başında yer alan daha ekonomik bir yer.

Daha kaliteli bir yer arıyorsanız da merkezdeki 4 yıldızlı Austria Trend Hotel Europa Wien ile 5 yıldızlı Hilton Vienna Park otellerine göz atabilirsiniz.

Bu arada Viyana seyahatinizi planlarken bir akşamınızı Golden Hall’de Mozart Konseri‘ne ayırmayı unutmayın.

Viyana’da Nerede Kalınır? En Popüler 7 Bölge

Viyana aslında birçok bölgeye ayrılıyor; toplamda 23 tane bölgesi var. Ben Viyana’da nerede kalınır rehberimizde en popüler 7 bölge hakkında bilgiler vereceğim.

Viyana’da konaklama için en uygun bölgeler sırasıyla Innere Stadt, Leopoldstadt, Landstrasse, Wieden, Mariahilf, Neubau ve Margareten.

Viyana'da konaklama yapılacak bölgeler
Viyana’da nerede kalınır haritası. 1 numaralı “Innere Stadt” şehrin en hareketli noktası. Google Maps üzerinden oluşturduğum haritayı açarak hangi bölgede hangi gezi noktası var rahatça inceleyebilirsiniz, tıklayın.

Bölümü takiben konaklama yerleri hakkında detaylara geçeceğiz ancak öncelikle 7 temel bölgeyi kısaca tanıyalım:

Innere Stadt: Viyana’ya ilk kez gidecekseniz eski şehir merkezi Innere Stadt konaklamak için en ideal olan bölge. Şehrin nostaljik havasını her yönüyle hissettiren Innere Stadt toplu taşımanın da merkezi. Ayrıca Viyana gezilecek yerler listesindeki çoğu turistik nokta da Innere Stadt’ta yer alıyor. Tüm yerlere ise yürüyerek kısa sürede ulaşmanız mümkün.

Leopoldstadt: Eski şehir merkezine çok yakın ancak ona nazaran biraz daha sakin ve ekonomik bir bölgede konaklamak istiyorsanız Leopoldstadt sizin için ideal! Özellikle aileleri ile gezen turistlerin tercihi olan bölge toplu taşıma, eğlence ve yeşil alanları ile de oldukça çekici bir yer.

Landstrasse: Merkeze yakın, Viyana’ya dair birçok güzelliğe rastlayabileceğiniz, nispeten ekonomik bir konaklama bölgesi olan Landstrasse ise otantik ambiyansı ile öne çıkıyor. Viyana’yı çok turistik değil de biraz daha yerel bir gözle gözlemlemek isteyenlerin favori yerleri arasında. Belvedere Sarayı ise bölgedeki en ünlü turistik yapı.

Wieden: Viyana’da merkezi konumun yanı sıra bohem ve hippi ambiyans denildiğinde akla ilk küçük yüz ölçümü ile Wieden geliyor. Bölgede çok sayıda sanat galerisi yer alırken, Naschmarkt, Wien Museum, Karlsplatz ve Karlskirche gibi ünlü yerler de Wieden’de görebileceğiniz popüler noktalar arasında. Metro ile şehrin diğer bölgelerine hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

Mariahilf: Viyana’da alışveriş yapmadan dönmeyi düşünmeyen gezginler için en eğlenceli yerlerden biri de Mariahilf. Otantik ambiyansı ile dikkat çeken bölgede etkileyici mimari yapıları ve çeşitli galerileri de görmeniz mümkün. Otel fiyatları ise Inner Stadt’taki tesis fiyatlarına nazaran daha ekonomik.

Neubau: Eski şehir merkezinden 20 dakika kadar yürüyerek ulaşabileceğiniz Neubau ise genç, dinamik ve gece hayatı ile ünlü bir bölge. Üniversite havasını yoğun olarak hissettiren bölgede ekonomik konaklama imkanlarının yanı sıra ucuz restoran ve mekanlar da bulabilirsiniz.

Margareten: Şehrin merkezine yakın, bohem ve yerleşik yaşamı simgeleyen yerlerden biri de Margareten. Turistik noktalar olarak şehrin merkezine göre daha kısıtlı olsa da hem toplu taşıma hem de konaklama fiyatları açısından avantajlı bir yer. Bölge özellikle gençler ve öğrenciler tarafından çok tutuluyor.

1. Innere Stadt (District 1)

Innere Stadt Viyana şehir merkezi konaklama

Viyana’yı ilk kez ziyaret edecekseniz sizin için en iyi konaklama bölgesi şüphesiz Innere Stadt yani Viyana’nın eski şehir merkezi. Innere Stadt aynı zamanda şehrin 1. bölgesi olarak da tanımlanıyor.

Innere Stadt konaklama önerisi isteyen gezginler için ilk sırada tavsiye edebileceğim bölge; bunun başlıca nedeni Viyana’nın dünya klasındaki gezi yerlerinin çoğunun burada bulunuyor olması.

Neler mi var eski şehir merkezinde? Innere Stadt’ta kalmaya karar verirseniz Hofburg ailesine uzun yıllar boyunca ev sahipliği yapan Hofburg Sarayı, otelinizin neredeyse yanı başında olacak.

Çarpıcı güzellikteki mimarisi, tarihi önemi bir yana saraydaki imparatorluk odaları, Sisi Museum, National Library, Spanish Riding School gibi başlı başlına Viyana gezilecek yerler listesine koyulabilecek birçok turistik noktayı da aynı yerde görme imkanınız olacak.

Konakladığınız otelden yürüyerek kısa sürede ulaşabileceğiniz bir diğer ikonik tarihi Viyana yapısı da St. Stephen’s Cathedral.

Mozaikleri ile kulesindeki büyüleyici şehir manzarasından iç ve dış mimarisine kadar her detayı ile görenleri kendine hayran bırakan kilisenin yanı sıra meşhur Vienna State Opera da bölgedeki popüler yerler arasında. Fırsat bulursanız belki dünya klasmanındaki klasik müzik gösterilerinden birine bilet alarak keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Innere Stadt’ı konaklamak için önerdiğim kişiler arasında Viyana’da alışveriş yapmayı planlayan gezginler de yer alıyor. Zira tarihi kent merkezinin en belirgin özelliklerinden biri de birkaç tane popüler alışveriş caddesine ev sahipliği yapıyor olması.

Merkezde alışveriş için bol bol vakit ayırabilir, The Graben, Kohlmarkt, Kaerntnerstrasse, Ringstrasse gibi caddelerde uzun uzun keşif turu atabilirsiniz.

Klasik ve orijinal Viyana’nın kalbi olan Innere Stadt’ta yer alan popüler gezi noktaları saymakla bitmez. Fakat birkaç tanesinden daha bahsetmem gerekirse sizin için The Rathaus (City Hall), The Museum of Art History, The Museum of National History ve Volksgarten’i de sıralayabilirim. Tüm bu yerlerin kalacağınız tesislere kısa bir yürüyüş mesafesinde olması Innere Stadt’ta konaklamanın en önemli artısı.

Bölgede konaklamak görüldüğü gibi ulaşım açısından çok avantajlı. Ayrıca tarihi kent merkezi toplu taşımaya erişim açısından da oldukça konforlu olduğu için kısa bir metro yolculuğu sizi Viyana’nın diğer bölgelerine ulaştırabilmektedir.

Innere Stadt’ın konaklamak için neden çok avantajlı olduğundan bahsettik ama biraz da olumsuzluk yaratabilecek özelliklerine değinelim. Viyana’yı ekonomik olarak gezmek istiyorsanız, bütçeniz kısıtlıysa Innere Stadt’ta kalmak sizi zorlayabilir.

Anlaşılabilir nedenlerle şehrin eski tarihi merkezindeki otel fiyatları diğer bölgelerdeki tesislere nazaran daha yüksek. Belki nispeten ekonomik daire ve oda kiralama seçenekleri bulabilirsiniz ancak bunlar bile diğer bölgelere kıyasla biraz pahalı gelebilir.

Eski şehir merkezi daha çok lüks ve yüksek fiyatlı tesisler ile dolu. Dolayısıyla Innere Stadt’ın pek de bütçe dostu bir bölge olduğunu söylemek zor.

Yüksek fiyatlar dışında tarihi merkezin çok turistik bir havası olduğunu ve günün hemen hemen her saati yoğun insan kalabalıkları ile dolup taştığını da belirtelim. Öyle ki bazen mekanlarda yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Aranız yoğun kalabalık ve gürültü ile iyi değilse konaklamak için merkeze yakın daha sakin bölgeleri seçmeniz daha verimli olabilir.

Kalabalıklardan ve mekanlardan bahsetmişken tarihi kent merkezinde sayısız bar, eğlence mekanı, restoran, kahve dükkanları ile cafe bulunduğunun da altını çizelim. Ayrıca sadece Viyana’nın meşhur tatlısı Sacher Torte’yi tadabilmek için orada kalmasanız bile Hotel Sacher Wien’i ziyaret etmekten pişman olmazsınız.

Innere Stadt Bölgesinde Viyana Otel Tavsiyesi

Innere Stadt Bölgesi Viyana'da konaklama

Şehre ilk kez gidecekler, kısa süre için Viyana’da kalacaklar ve çocuklu gezginler için Innere Stadt’a kalmak çok avantajlı bir seçim. Eski kent merkezinde Viyana otel önerisi isteyenler aşağıda farklı bütçelere yönelik sunulan popüler seçeneklere göz atabilir:

Motel One Wien-Staatsoper (★★★) Eski kent merkezindeki çoğu tesise göre daha ekonomik fiyatlı Viyana otelleri arasında yer alan Motel One Wien-Staatsoper konforlu merkezi konumu ile de sıkça tercih ediliyor. Otel ünlü Ringstrasse Bulvarı’na 50 metre, devlet opera binası ile Karlsplatz Metro İstasyonu’na sadece 100 metre mesafede. Temiz, şık ve özenli bir tesis.

Austria Trend Hotel Europa Wien (★★) Viyana’daki günlerinize şehrin en ünlü alışveriş bulvarlarından biri olan Kartnerstrasse’de uyanmak isterseniz Austria Trend Hotel Europa Wien tam size göre! Dinamik ortamı, çok merkezi konumu ve zengin kahvaltısı ile yüksek puan alan tesis St.Stephen’s Cathedrali ile Viyana Devlet Opera Binası’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde.

Hotel Ambassador (★★★★) Geniş, antikalar ile donatılmış seçkin odalarda uyumak ve tarihi kent merkezinin tam da ortasında konaklamak isteyenler için tavsiyem Hotel Ambassador. Lüks konaklama koşulları sunan otel Kaerntnerstrasse Caddesi’nde ve Viyana’daki popüler yerlerin hemen hepsine çok yakın.

2. Leopoldstadt (District 2)

Leopoldstadt Viyana'nın hangi bölgesinde kalmalı

Viyana’da kalınabilecek en iyi bölgeler arasında eski kent merkezinden Tuna Nehri ve birkaç köprü ile ayrılan Leopoldstadt da yer alıyor. Leopoldstadt aynı zamanda şehrin ikinci bölgesi olarak da biliniyor.

Leopoldstadt ile ilgili enteresan özelliklerden biri buranın aslında şehrin ortasındaki bir ada olması. Son derece geniş bir bölge olduğundan ötürü çevreyi dolaşmak ve eski şehir merkezine gitmek için toplu taşıma kullanma durumunda kalabilirsiniz. Öte yandan Viyana’nın güçlü metro bağlantıları sayesinde kısa sürede gideceğiniz yere varabiliyorsunuz.

Yemyeşil sokaklar, doğa ortamları, kahve dükkanları, alışveriş dükkanları, büyük eğlence parkı, sayısız bar ve restoran bölgeyi zaman içinde popüler bir yer haline getirmiş. Eskiden Yahudi Bölgesi olan Leopoldstadt günümüzde ise yeşillikler arasında stres atmak, keyifli aktivitelere katılıp eğlenceli anlar yaşamak için gidilebilecek trend yerler arasında. Özellikle genç ve orta yaş grubu kişiler ile sanatçılar bölgenin müdavimi haline gelmiş durumda.

Leopoldstadt’ta konaklamayı tercih ederseniz burada yapabileceğiniz çok sayıda şey var. Öncelikle Viyana’nın en geniş yeşil alanlı eğlence parkı The Prater bölgede yer alıyor.

Çocuklarınızla birlikte tertemiz havanın, yeşil alanların tadını çıkarıp rahatlayabilir, meşhur Viyana simgelerinden Ferris Wheel’a (Dünyaca ünlü devasa dönme dolap) binerek şehirden fotoğraflar çekebilir ve eğlence parkında coşkulu bir gün geçirebilirsiniz.

Leopoldstadt’ta konaklamanın özel yanlarından bir diğeri ise Danube Kanal’ın önündeki kumsal. Gelenekselleşmiş olarak Viyanalılar bu kumsala yaz aylarında ve güneşli havalarda gelip, öğleden sonralarını tatlı bir tembellikle geçiriyor. Ayrıca bölgede stres atıp, doğanın tadını çıkarabileceğiniz alanlar bunlarla sınırlı değil. Örneğin Augarten Parkı da bana göre mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri.

Leopoldstadt’ta konaklayan gezginlerin memnun kaldıkları bir yerden daha bahsetmek istiyorum: Karmelitermarkt. Burası Viyana’nın ünlü alışveriş pazarlarından biri ve yalnızca cumartesi günleri açık. Yerli ve organik ürünler bulma açısından ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak Innere Stadt’ın aşırı kalabalığından, gürültüsünden ve pahalılığından biraz da olsa uzak kalmak istiyorum derseniz Leopoldstadt iyi bir alternatif. Bölgede konaklayabileceğiniz birçok otel var.

Bunların geneli orta ve üst skalada yer alan tesisler. Hem kent merkezinden çok uzaklaşmayıp hem de daha sakin ve uygun fiyatlı bir konaklama isteyenlere Leopoldstadt’ı tavsiye ediyorum.

Leopoldstadt Bölgesinde Viyana Otel Tavsiyesi

Leopoldstadt Bölgesi Viyana'da konaklama

Tesis yelpazesinin geniş olduğu Leopoldstadt Viyana’da konaklanabilecek en iyi yerlerden biri. Leopoldstadt’ta Viyana otel tavsiyesi isteyen gezginler aşağıdaki bazı popüler tesis önerilerine göz atabilir:

MEININGER Hotel Wien Downtown Franz (★★) Viyana’nın fotoğrafları ile dekore edilmiş modern ve sıcak bir ortamda konaklamak isterseniz MEININGER Hotel Wien Downtown Franz’da kalabilirsiniz. Otel ünlü Augarten Parkı ile kanal arasında yer alıyor. Yaklaşık bir 700 metre mesafede ise tramvay, otobüs ve metro durakları mevcut.

Hotel IMLAUER Wien (★★★★) Konaklama tercihinizi Viyana’da olduğunuzu hissettiren, şık, modern ve donanımlı bir otelden yana kullanmak isterseniz önerim Hotel IMLAUER Wien. Özenle dekore edilmiş tesisler bölgenin popüler turistik noktaları olan Ferris Wheel, Wien Prater ve Augarten Parkı’na oldukça yakın. 200 metre yakınlarda ise metro istasyonu bulunuyor.

SO/ Vienna (★★★★) İkonik dev dönme dolap, St. Stephen’s Cathedral ya da kanal manzaraları ile Viyana gezginlerini mest eden SO/Vienna hotel lüks konaklama sevenlerin adresi. Metro duraklarına yakın olan otelin konumu ise birçok popüler noktaya yürüme mesafesinde.

3. Landstrasse (District 3)

Landstrasse Viyana'da konaklama yapılacak semtler

Gezinizi mümkün olduğunca ekonomik şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız Viyana’da ucuz kalacak yer olarak Landstrasse bölgesini önerebilirim. Landstrasse şehrin üçüncü bölgesi olarak isimlendiriliyor.

Innere Stadt’ın güneydoğusunda; eski kent merkezi ile Leopoldstadt arasında kalan Landstrasse ulaşım açısından stratejik bir konuma sahip. Merkeze çok yakın sayılmaz ama uzak da değil. Hem yürüyerek hem metro ile Innere Stadt’a gitmeniz mümkün.

Aslında Landstrasse’nin ulaşım açısından bazı avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. Öncelikle bölge havaalanından kalkan express trenlerin durduğu Landstrasse İstasyonu’na ev sahipliği yapıyor. Yani havaalanına ulaşım için en avantajlı bölge burası.

Merkez ve havaalanı ulaşımı dışında Viyana’nın diğer bölgelerine giden toplu taşıma araçlarının sayısı bakımından ise nispeten elverişsiz bir konumda Landstrasse. Zira diğer bölgelere kıyasla daha az seçeneğiniz var.

Ulaşım açısından bölgenin bazı dezavantajlar barındırması ve genel olarak Viyana’nın çekici yerlerinden biri olarak görülmemesi bir yandan Landstrasse’yi fiyatlar açısından avantajlı kılıyor. Yine de Landstrasse’nin turistlere pek de çekici gelen bir yer olmaması size burada hiçbir önemli gezi noktasının olmadığını düşündürtmesin.

Bölge özellikle Viyana içeriklerinde de sıkça yer alan 2-3 ikonik yapıya ev sahipliği yapıyor.

Viyana seyahatinizde Landstrasse’de kalmayı tercih ederseniz imparatorluğun yazlık mekanı olan dünyaca ünlü Belvedere Sarayı’na, kraliyet bahçelerine, sanat galerilerine, Instagram’da en çok paylaşılan Viyana karelerinden biri olan Hundertwasserhaus ile Museum of Military History’e yürüyerek gitme şansını yakalayabilirsiniz.

Otel önerilerime geçmeden önce Landstrasse’de konaklamayı düşünen gezginlere son olarak bölgenin gece hayatı bakımından pek canlı bir yer olmadığını da belirtmek istiyorum. Hareketi, eğlenmeyi seven gece kuşları arasındaysanız başka bir bölgede konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Landstrasse Bölgesinde Viyana Otel Tavsiyesi

Landstrasse Bölgesi Viyana'da konaklama

Viyana’da kalınacak ucuz oteller bakıyorsanız Landstrasse bölgesinde çok sayıda ekonomik fiyatlı tesis bulunuyor. Ayrıca lüks otel seçenekleri de bulmanız mümkün. Aşağıda bölgedeki bazı popüler otelleri görebilirsiniz:

Rioca Vienna Posto 2 (★★★) Tramvay hattına ve havaalanı ulaşımını sağlayan tren istasyonuna yakın konumu ile Rioca Vienna Posto 2 konaklamak için tercih edebileceğiniz konforlu tesislerden biri. Belvedere Sarayı’na yaklaşık 2,4 km uzaklıkta bulunan otel uygun fiyatlı odaları ve özenli hizmeti ile yüksek puan alıyor.

Austria Trend Hotel Savoyen Vienna (★★) Belvedere Sarayı’nın neredeyse yanı başındaki romantik bir Viyana atmosferinde uyanmak isterseniz Austria Trend Hotel Savoyen Vienna’da konaklamanızı tavsiye ederim. Otelin yakınlarında havaalanına direkt ulaşım sağlayan bir tren istasyonu ile eski kent merkezine 2 durak uzaklıktaki tramvay hattı yer alıyor.

Hilton Vienna Park (★★★★) Wien-Mitte Metro İstasyonu ile Havaalanı Treni CAT’ın hemen karşısında konumlanan Hilton Vienna Park ulaşım bakımından konforlu bulunan tesisler arasında. Otelin çoğu odasında ise keyifle seyre dalıp bolca dinlendiğinizi hissedebileceğiniz birbirinden güzel panoramik Viyana manzaraları yer alıyor.

4. Wieden (District 4)

Viyana'da konaklama yapılacak yerler Wieden
Karl Kilisesi (Karlskirche) sadece bölgenin değil aynı zamanda şehrin en popüler yapılarından bir tanesi…

Viyana geziniz için kafanızda sabahlara kadar eğlenmeyi, şehrin canlı ve genç enerjisini doyasıya yaşamayı planlıyorsanız Wieden sizin için doğru adres!

4. bölge Wieden aslında çok küçük bölge ama oldukça heyecan verici. Burayı Viyana’nın en cazibeli konaklama bölgelerinden biri yapan özelliklerin başında ise Innere Stadt’a olan yakınlığı ile hareketli gece yaşamı geliyor.

Eski tarihi kent merkezine yürüme mesafesinde olan Wieden kendine has güzellikleri ve Innere Stadt’ın haricinde direkt sınırları içinde kalan bazı turistik yerlerle de ünlü. Örneğin bölgede seçkin mimarisi ile her mevsim turistlerin akınına uğrayan meşhur Karlskirche Kilisesi yer alıyor ki burası Viyana’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Viyana’ya kış aylarında giderseniz Aralık ayında; tam da kilisenin bulunduğu meydanda (Karlsplatz) şehrin en meşhur Noel pazarlarından biri kuruluyor. Ayrıca kilisenin hemen önündeki Wien Museum’u da ziyaret ederek Viyana’nın tarihini taş devrinden bugüne kadar olan süreç içinde takip etme imkanı bulabilirsiniz.

Wieden’de konaklamanın turistler için pek cazip yönlerinden bir diğeri de bölgede Viyana’nın en büyük ve zengin sokak pazarının bulunması. Kilise ve müzenin bulunduğu köşeyi döndüğünüzde karşınıza çıkıyor. Nam-ı diğer: Naschmarkt.

Ünlü pazar “Viyana’da ne yenir?” diye soranlara ziyaret etmesini önereceğimiz başlıca yerler arasında. Pazarda Viyana yerel yemekleri ile uluslararası mutfaklardan çok sayıda yemek, her çeşit taze yiyecek ve organik-yöresel ürünler bulunuyor.

Wieden’de konaklamanın diğer artılarına geçecek olursak öncelikle burası üniversiteye de yakın olduğu için ağırlıklı olarak öğrencilerin ve gençlerin takıldığı bir bölge. Birçok uygun fiyatlı bar, mekan, restoran ve kafe bulmak mümkün. Ayrıca belirttiğimiz gibi çok sayıda gece mekanı sabahlara kadar açık ve turistlerle dolup taşıyor.

Tüm bunların yanı sıra günübirlik gezi yapmak isteyenlerin kullandığı Merkez Tren İstasyonu da Wieden’e oldukça yakın. Bilhassa Bratislava’ya görmek isteyenler için Wieden’da kalmak büyük bir kolaylık.

Bir de alışveriş konusuna değinmek gerek. Özellikle Vintage giysiler, mobilyalar, hipster ürünler, tasarım butikleri bu bölgede yoğunlaşıyor. Meraklıysanız alışveriş için Wieden sokaklarına dalabilirsiniz.

Son olarak Wieden’da kalmanın olası zorluklarından bahsedecek olursak öncelikle bölge 7/24 çok kalabalık ve gürültülü. Eğer sizin hayalinizdeki konaklama bölgesinde bol bol yeşil alan, sessiz ve sakin bir atmosfer canlanıyorsa Wieden pek size göre değil.

Onun dışında merkeze yakın, hareketli, Innere Stadt’a göre daha ekonomik ve lokal bir konaklama yeri bakıyorsanız Wieden sizi memnun edecektir.

Wieden Bölgesinde Viyana Otel Tavsiyesi

Wieden Bölgesi Viyana'da konaklama

Innere Stadt’a çok yakın konumu, hareketli gece hayatı ve birçok keyifli mekanı ile gezginlerin en çok kaldıkları bölgelerden biri Wieden. Bölgede kalabileceğiniz bazı popüler otel seçeneklerini aşağıda görebilirsiniz:

Drei Kronen Hotel Wien City (★★★) Otelden çıkıp kısa bir yürüyüş yaparak Naschmarkt, Müzeler Bölgesi ve Viyana Devlet Operası gibi birçok popüler noktaya ulaşabilmek istiyorsanız Drei Kronen Hotel Wien City konum olarak bunu sağlıyor. Yakınlarındaki otobüs ve metro durakları sayesinde başka bölgelere de kolaylıkla gidebilirsiniz. Otelin keyifli yönlerinden biri de Viyana tarzı açık büfe kahvaltısı.

Hotel Erzherzog Rainer (★★) Wieden ve eski şehir merkezindeki birçok ikonik Viyana gezi noktasına yürüyerek gidebileceğiniz bir konum için rotanızı Hotel Erzherzog Rainer’e çevirebilirsiniz. Otelin civarında Naschmarkt, Viyana Devlet Operası, alışveriş caddeleri, birçok Viyana tipi restoran ve kafe yer alıyor. Otelin 20. yüzyıldan kalma binası ise oldukça zarif ve etkileyici.

Hotel Kaiserhof Wien (★★) SPA, fitness salonu, buhar odası, zengin açık büfe kahvaltı gibi keyifli imkanları olan merkezi bir Viyana otelinde kalmak isterseniz Hotel Kaiserhof Wien’i tavsiye ederim. Otel Karlsplatz Metro İstasyonu’na, ünlü Ringstrasse Bulvarı’na ve Viyana Devlet Operası’na çok yakın bir konumda bulunuyor.

5. Mariahilf (District 6)

Mariahilf Viyana'da kalınacak yerler

“Viyana’da nerede kalınır?” yazımızda yer alan bir diğer ideal konaklama bölgesi de Mariahilf. Mariahilf’ten bahsederken özellikle altını çizmek istediğim iki önemli nokta var. Bunlardan biri alışveriş diğeri ise otantik yaşam tarzı.

Old Town’a aşağı yukarı 30 dakika yürüme mesafesinde olan 6. bölge Mariahilf’e U-Bahn ile de 10 dakikadan kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Yani konumu bazı bölgeler kadar olmasa da eski şehir merkezine oldukça yakın.

1800’lü yıllarda inşa edilmiş olan Mariahilf aynı zamanda Viyana’nın en eski bölgeleri arasında. Bölgede modern turistik hava kadar yöresel yaşam tarzı da dikkat çekiyor. Özellikle Gumpendorferstrasse üzerindeki hipster barlar, birbirinden keyifli restoran/kafeler, sanat galerileri ile dükkanlar Mariahilf’e otantik bir hava katıyor.

Mariahilf ile özdeşleşen ve gün boyu çok yoğun turist kalabalıklarının akın ettiği Mariahilferstrasse ise Viyana’nın en büyük alışveriş caddesi. Şehrin en ünlü ve kalabalık alışveriş caddelerinden birine ev sahipliği yapması doğaldır ki Mariahilf’i alışveriş sevdalısı gezginlerin gözdesi haline getiriyor.

Viyana’dan ne alınır?” diye düşünüyorsanız Mariahilferstrasse’yi mutlaka turlayın. Caddede gönlünüze göre aradığınız ne varsa hemen hepsini bulmanız mümkün.

Mariahilf aynı zamanda Wieden bölgesine de bitişik olduğu için burada konaklarsanız Müzeler Bölgesi’ne de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Müze gezmeyi seviyor, müzeler şehri olarak anılan Viyana’nın bu yönüne de ilgi duyuyorsanız Mariahilf’i konaklama seçenekleriniz arasına dahil edin derim.

Mariahilf konaklama maliyetleri açısından ise farklı alternatifler sunuyor. Ucuz, ekonomik konaklama imkanları var; bunlar daha çok Margareten tarafına doğru yoğunlaşıyor. Genel olarak baktığımızda ise Mariahilf’in pek de ekonomik konaklama imkanları sağladığını söylemek güç. Yine de Innere Stadt’a nazaran uygun fiyatlı bir bölge.

Mariahilf Bölgesinde Viyana Otel Tavsiyesi

Mariahilf Bölgesi Viyana'da konaklama

Viyana konaklama önerilerimiz arasında bulunan Mariahilf bölgesinde farklı fiyat ve hizmet skalasında oteller bulunuyor. Aşağıda bölgedeki bazı popüler otel önerilerine göz atabilirsiniz:

elaya hotel vienna city west ehemals (★★) Viyana’nın en büyük alışveriş caddesine 3 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz konumdaki otel metro ve Vienna Havaalanı Hatları’na da çok yakın. Otel çocuklu ailelerin ve çiftlerin de sık sık tercih ettiği tesisler arasında bulunuyor.

Hotel Josefine (★★) Viyana sabahlarına tam da Mariahilfer Strasse’nin kalbinde uyanıp hemen şehrin enerjisine akmak isterseniz Hotel Josefine sizin için ideal bir seçenek. Metro durakları ve yakınlardaki tren istasyonuna çok yakın olan otelin iç/dış dekorasyonu ise çarpıcı detaylarla bezenmiş. Huzurlu, keyifli ve kaliteli bir konaklama deneyimi sizi bekliyor.

Jaz in the City Vienna (★★★★) Viyana’da müze gezme planları yapıyorsanız Müzeler Bölgesi’ne en yakın otellerden biri olan Jaz in the City Vienna tam da size göre olabilir! Otel, Leopold Müzesi’ne 700 metre, Doğa Tarihi Müzesi’ne ise 1,1 km uzaklıkta konumlanıyor. Ayrıca otelden eski şehir merkezindeki cazibe noktalarına ulaşmak da kolay. Civardaki toplu taşıma duraklarına kısa sürede gidebilirsiniz.

6. Neubau (District 7)

Neubau Viyana'da konaklama

Viyana her köşesiyle güzel bir şehir olsa da çoğu kişi için “Viyana’da ne yapılır?” sorusuna verilecek ilk yanıt sanat ve kültür merkezlerini gezmek olacaktır. Siz de Viyana’nın kültürel ve sanatsal zenginliğine ilgi duyuyor, “En iyi kültür-sanat merkezi neresi?” diye merak ediyorsanız MuseumsQuartier’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Türkçeye Müzeler Bölgesi olarak çevrilen MuseumsQuartier Viyana’daki en büyük kültür sanat merkezi ve Neubau bölgesinin sınırları içinde yer alıyor.

Neubau bölgesinin ünü az önce belirtmiş olduğum gibi Müzeler Bölgesi’ne ev sahipliği yapmasından ve bir de hareketli gece hayatından geliyor. Wieden ile beraber Neubau da şehrin kıpır kıpır, genç ve çok sayıda gece eğlencesi seçeneği sunan bölgesi durumunda.

Tekrar Müzeler Bölgesi’ne dönecek olursak Neabau’da kalmanın en güzel yanı bir gününüzü müzeden müzeye galeriden galeriye geçerek doya doya değerlendirebilecek olmanız. Milyonlarca insan gibi siz de Viyana’nın sanatına, kültürüne hayranlık duyuyorsanız Neubau bölgesi size doyamadığınız bir rüyayı andırabilir.

Bölgede konakladığınız takdirde Müzeler Bölgesi’ndeki yaklaşık 60 kültür merkezi arasında öne çıkan Leopold Müzesi, Zoom Kinder Müzesi, MUMOK ve Kunsthalle’e de çok kısa sürede ulaşmanız mümkün. Ayrıca bölgede organik marketler, kış aylarında kurulan 3 tane Noel pazarı ve yakınlarda havaalanı ulaşımını sağlayan tren istasyonu (Westbahnhof Train Station) da bulunuyor.

Bölgede ağırlıklı olarak gençler ve üniversiteliler takılıyor. Dolayısıyla burada birçok bar, restoran, kafe ve kahve dükkanı bulmak mümkün. Özellikle Spittelberg Caddesi barlar ve güzel mekanlarla dolu. 7/24 dinamik bir enerjiye sahip.

Bir de Vintage ürünlere ilginiz varsa civarda bu kategoride yer alan çeşitli dükkanlara rastlayabilir, alışveriş için keşfe çıkabilirsiniz.

Peki, “Eski şehir merkezine uzak mı?” diye merak ediyorsanız ulaşım konusundan da bahsedelim. Viyana’nın 7. bölgesi Neubau Innere Stadt’a ortalama 20 dakika yürüme mesafesinde olup aynı zamanda otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma seçeneklerine sahip. Ulaşım açısından turistlere herhangi bir problem ya da kısıtlama yaşatmıyor.

Bölgede kalmanın temel avantajlarından bahsettik. Burası kısaca modern, genç Viyana ile nostaljik, orijinal Viyana’nın bir harmanı. Görülmeye değer. Neubau’daki otel fiyatları ise genel olarak yüksek ancak tren istasyonu civarında daha uygun fiyatlı konaklama alternatifleri bulabilirsiniz.

Neubau Bölgesinde Viyana Otel Tavsiyesi

Neubau Bölgesi Viyana'da konaklama

Viyana’nın en hareketli bölgelerinden biri olan Neubau’da konaklamak isterseniz aşağıda sizin için bazı popüler otellere yer verdim:

Hotel Pension Museum (★★★) Sanat kültür tutkunlarının uğrak adresi Müzeler Bölgesi ile yan yana olma ayrıcalığını deneyimlemek isterseniz Hotel Pension Museum’u tercih edebilirsiniz. Otel her yere oldukça yakın bir konumda. Konforlu odalar ve özenli hizmet ise tesislerin diğer artıları arasında bulunuyor.

K+K Hotel Maria Theresia (★★) Güzel restoran, kafe, galeri ve butiklerle çevrili ama aynı zamanda sessiz sakin bir ambiyansta konaklamak ilginizi çekerse K + K Hotel Maria Theresia’da kalmanızı öneririm. Tesislerden eski şehir merkezine 10 dakika yürüyerek gidilebiliyor. Müzeler Bölgesi ve Hofburg Sarayı da civardaki ünlü yerler arasında. Modern ve şık iç tasarım ise göz dolduruyor.

Hotel Sans Souci Wien (★★★★) Otelden çıkar çıkmaz Müzeler Bölgesi’ne adım atıp hızlıca Viyana’nın sanat ve kültür miraslarını keşfe başlamak için Hotel Sans Souci Wien ideal bir tesis! Otel aynı zamanda Ringstrasse Bulvarı’na da yalnızca 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Ayrıca sanat eserleriyle donatılmış zarif ve lüks dekorasyona da fazlasıyla çekilebilirsiniz.

7. Margareten (District 5)

Margareten Viyana'da kalınacak bölgeler

5. bölge Margareten “Viyana’da nerede kalınır?” rehberimizde size konaklama için tavsiye edebileceğim son yer. Bölge daha çok orta sınıfa hitap ediyor. 4 yıldızlı oteller arasından bile uygun fiyatlı bir tesis bulmak mümkün. Onun dışında 5 yıldızlı otellerin pek yer aldığı bir bölge olduğu söylenemez.

Viyana seyahatine çıkarken konaklama masraflarınızı düşük tutmak istiyorsanız eski kent merkezi Innere Stadt’a çok yakın olan Margareten bölgesini kesinlikle düşünün derim. Özellikle nehre yakın bir otelde rezervasyon yaptırırsanız kent merkezine yürüyerek bile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bölge ekonomik konaklama imkanları sunuyor ama aynı zamanda Viyana’nın en cazibeli turistik noktalarına da yakın bir konuma sahip. Ayrıca toplu taşıma açısından da şehrin diğer bölgeleriyle güçlü bir bağlantısı var.

Ünlü Müzeler Bölgesi ile gurme gezginlerin mutlaka uğradığı Naschmarkt da Margareten civarında yer alan ikonik Viyana lokasyonları arasında. Aynı zamanda Mariahilfer ile Wieden bölgeleri de Margareten’e çok yakın.

Ekonomik seyahat yapmak isteyen gezginler için Margareten’da konaklamak gördüğünüz gibi oldukça avantajlı. Öte yandan bölgenin yakınlarında çok sayıda turistik yer olsa da kendisi pek de çekici sayılmaz. Direkt Margareten’da yer alan turistik noktaların sayısı oldukça sınırlı. Akla gelen ilk yerler ise Barok stilde inşa edilen St. Joseph Kilisesi ile Madame Tussauds Müzesi.

Margareten’da konaklamak isteyenler için bir noktaya daha değinmek yerinde olur. Özellikle bölgenin yakınında yer alan Gürtel Sokak pek güvenli bir bölge değil. Burası Viyana’daki Red Light District olarak anılıyor. Rezervasyonuzu yaptırırken bu hususa dikkat etmenizi öneririm.

Margareten Bölgesinde Viyana Otel Tavsiyesi

Margareten Bölgesi Viyana'da konaklama

Viyana’da ucuz otel arıyorsanız Margareten bölgesine öncelik verebilirsiniz. İşte Margareten bölgesinde yer alan bazı popüler otel seçenekleri:

ibis Wien City (★★) Ekonomik fiyatlarla konaklayıp Viyana’ya dair cazibeli noktalardan da uzak kalmamak için tercih edebileceğiniz en iyi otellerden biri merkeze 2 km uzaklıktaki ibis Wien City. Çevrede çok sayıda restoranın yanı sıra Naschmarkt, Schönbrunn Sarayı, Mariahilferstrasse gibi ikonik yerler bulunuyor. Ayrıca birkaç dakika içinde metro ve otobüs duraklarına ulaşabilirsiniz.

Holiday Inn Vienna City, an IHG Hotel (★★★★) Yoğun turist kalabalığından uzak merkezi bir tesis arayışı içindeyseniz Holiday Inn Vienna City, an IHG Hotel’de konaklamaktan memnun kalabilirsiniz. Otelin 450 metre yakınındaki metroya bindiğinizde 2 dakika içinde şehir merkezine ulaşıyorsunuz. Ayrıca Naschmarkt 5 dakika, Mariahilferstrasse ve Viyana Devlet Operası da 15 dakika yürüme mesafesinde.

Hotel Indigo Vienna – Naschmarkt (★★) Kaliteli hizmet sunan Hotel Indigo Vienna-Naschmarkt, an IHG Hotel ise merkezi konumu ile sıkça tercih edilen bir diğer Margareten oteli. Viyana Devlet Operası, Albertina Müzesi, Karlskirche, Musikverein gibi pek çok popüler gezi adresi yakınlarda yer alıyor. Otelin modern ve sempatik mimari detayları ise size keyifli bir konaklama deneyimi vadediyor.

Viyana’da Nerede Kalınır? Konakladığım Viyana Otelleri

Viyana'da konaklama, oteller

Normalde Gezip Gördüm’deki konaklama rehberlerimi okuduysanız genellikle şehirlerde konaklama yapacağım yerleri seçerken belli başlı bazı kriterlere göre seçtiğimi bilirsiniz.

Bazen şehrin en popüler ve ünlü meydanına yakın bir yerde konaklamak isterken bazen de merkez tren istasyonlarına yakın yerlerde konaklamayı tercih ediyorum. Gar bölgesi seçimlerimi genellikle yapacağım seyahat tipi belirliyor zira ben Avrupa içinde hızlı trenler ile seyahat etmeyi çok seviyorum.

Eğer bir yerden bir yere trenle gelip gideceksem büyük ihtimal o şehirdeki gar bölgesi otellerini seçmeye çalışıyorum. Elde bavul şehir içinde oradan oraya gezmek yerine gara varıp hemen otelime geçmek, hızlıca check in işlemlerimi halledip şehri keşfetmek bana daha güzel geliyor.

Üstelik gar bölgelerindeki oteller merkez bölgelere göre daha cazip fiyatlar sunabiliyor. Tabi her yerde olduğu gibi güvenlik konusuna dikkat etmeniz gerekiyor. Avrupa merkezlerinde gündüz vakitlerinde ben sıkıntı olacağına inanmıyorum. Tam tersine Roma gibi şehirlerde, en turistik yerlerin metro istasyonların gündüz vakti hırsızlık yaşandığına çoğu gezgin şahit olmuştur.

Yine de siz tercihiniz benim gibi gar bölgesi otelleri olursa mümkün ölçüde eşyalarınıza dikkat edin. Çok geç saatlerde ara sokaklarda dolaşmadan otelinize giriş sağlayın. Eğer metroların son seferlerine kalacaksanız da belki Uber gibi alternatifleri düşünebilirsiniz.

Ibis Wien Hauptbahnhof (★★)

Ibis Wien Hauptbahnhof Viyana otel önerisi
Ibis Wien Hauptbahnhof son seyahatimde konakladığım güzel bir otel…

Son Viyana seyahatimde biraz daha merkezi ama yine ekonomik bir yer arayışına girdim. Çünkü her konuda olduğu gibi Viyana’da otel fiyatları gerçekten yüksek olabiliyor.

Seyahatimde ben otel-havaalanı arası ulaşımımı Railjet’e ait trenler ile sağladım. Bunun yanı sıra tatilde 1 günümüzü Viyana’ya trenle çok yakın konumda yer alan Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya ayırdım. Gerek Railjet gerekse de Bratislava trenlerinin kalkış noktası merkezdeki Hauptbahnhof Wien istasyonu.

Bu nedenle tren istasyonuna yakın bir yerde konaklamak seyahat boyunca bana büyük kolaylık sağlayacaktı. Ben de tercihimi garın hemen yanı başında bulunan 3 yıldızlı Ibis Wien Hauptbahnhof otelinden yana kullandım.

Dünyanın bir çok farklı şehrinde Ibis otellerinde konaklamış biri olarak hemen hemen ödemeyeceğiz rakamlara ne gibi imkanlara sahip olacağınızı biliyorsunuz. Standart bir oda tasarımı, seçenek bakımından yeterli bir sabah kahvaltısı ve en önemli makul oda fiyatları.

Ben kendi seyahatimde burada konaklamaktan açıkçası memnun kaldım. Tekrar Viyana’ya gidecek olsam güncel rakamlara mutlaka göz atardım. Otel hakkında siz de detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Star Inn Wien Schönbrunn, by Comfort (★★★)

Viyana otel önerisi Star Inn

Bir önceki Viyana seyahatim öncesinde “Viyana’da nerede kalınır?” sorusuna yanıt bulmak için oldukça fazla bilgi topladım. Uzun araştırmalarım sonucunda 15. bölgede yer alan Star Inn Wien Schönbrunn, by Comfort (yeni adı ile Leonardo Hotel Vienna Schönbrunn) adlı oteli buldum.

Tesisin konum olarak 15. bölgede olması pek sorun yaratmadı çünkü Langenfeld Metro İstasyonu otelin hemen önündeydi. Bu istasyon U4-U6 hatlarının geçtiği yer. Şehir merkezi sayılan Stephansplatz ile arasında 5 durak var. Schönbrunn Sarayı ile Westbahnhof Tren İstasyonu’na ise 5 dakikada gidebiliyorsunuz.

Açık büfe kahvaltı sunan otelin en güzel yönü ise 2 gece için çift kişilik oda fiyatı olarak sadece €108 ödeme yapmamdı. Tesis kesinlikle şimdiye kadar konakladığım en yüksek fiyat-performans oranına sahip oteldi. Zaten otel Booking.com üzerinden 7000+ gezginin yaptığı değerlendirmeler sonucu 10 üzerinden 8.4 gibi dikkat çekici bir puan almış.

Star Inn Wien Schönbrunn, by Comfort ile ilgili detaylı bilgi almak ve Booking.com üzerinden rezervasyon yapmak için tıklayın.

Viyana’da Konaklama Konusunda Tavsiyeler

Detaylı bir Viyana’da nerede kalınır rehberi hazırlamışken Viyana’da konaklama konusunda dikkat etmeniz gereken konular hakkında da ufak notlar eklemek istiyorum.

Viyana tatili sırasında daha verimli ve keyifli bir deneyim yaşamak için dikkate alabileceğiniz bazı tavsiyeler

Viyana Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Viyana havaalanı otel ulaşımı, tren

Viyana Havaalanı şehrin merkezinden yaklaşık 16 km uzaklıkta. Havaalanından şehir merkezine gitmek için kullanılan en popüler seçenek ise tren.

Viyana havaalanı şehir içi ulaşım yazımızda yararlanabileceğiniz tüm toplu taşıma araçları hakkında detaylı bilgi yer alıyor. Burada ise en popüler 3 alternatiften bahsetmek istiyorum:

S-Bahn

Havalimanından şehir merkezine gitmek için ekonomik ve pratik bir ulaşım aracını tercih ederseniz S-BAHN S7 express trenlerden yararlanabilirsiniz. S7 Express trenleri yaklaşık 25 dakikada Wien-Mitte Tren Garı’na ulaşıyor.

Wien-Mitte Tren Garı şehir merkezindeki St. Stephen’s Katedrali’ne ortalama 15-20 dakika yürüme mesafesinde. Aynı zamanda U3-U4 metro hatlarına da bu gar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tren garına yakın bir lokasyonda konaklayıp havaalanına kolaylıkla ulaşmak istiyorsanız en ideal seçim Landstrasse bölgesi.

Railjet

Railjet havaalanından şehir içine ulaşım sağlayan diğer bir tren seçeneği. Hızlı sefer treni olarak da isimlendirilen Railjet 15 dakikada Viyana’nın merkez tren istasyonu olan Wien Hauptbahnhof’a ulaşıyor. Merkez tren istasyonundan U1 metro bağlantısı da mevcut.

Railjet ile havaalanı ulaşımını sağlamak için en ideal bölge ise Wieden. Aynı zamanda Neubau ve Mariahilf de merkez tren istasyonuna kolaylıkla erişim sağlanan diğer bölgeler arasında.

CAT

City Airport Tren isminin kısaltılmışı olan CAT Viyana’nın havaalanı ulaşımını sağlayan en popüler toplu taşıma araçlarından biri. 15 dakika içinde Landstrasse bölgesindeki Wien-Mitte Tren İstasyonu’na ulaşıyor.

Wien-Mitte Garı’ndaki bagaj bırakma ofisi ise çoğu gezginin oldukça işine yarayan bir uygulama ancak bunun için biletinizi Star Alliance üyesi bir havayolu şirketinden almanız gerekiyor.

Önemli Not: Railjet ve CAT trenlerinin şehir merkezindeki varış istasyonları farklı. Bu yüzden ulaşım aracı seçerken otelinize yakın olanı tercih etmenizi öneririm.

Viyana’da şehir merkezi nasıl gezilir?

Viyana'da şehir içi ulaşım

Viyana şehir merkezini gezmek için birçok alternatif olsa da şüphesiz ki en ideal yöntem yürüyüş. Şehir merkezinde ikonik hale gelmiş çok sayıda gezi noktası var ve hepsini kısa bir süre yürüyerek görebilmek mümkün. Bölgeyi baştan sonra yürümek ise aşağı yukarı 1 saat.

Yine de zaman zaman toplu taşıma araçlarından da yararlanmak durumunda kalabilirsiniz ki şehirde çok gelişmiş bir sistem mevcut. Kısacası Viyana’da ulaşım oldukça rahat işliyor.

Aşağıda şehir merkezini dolaşmanın en popüler 3 yöntemini görebilirsiniz:

Yürümek

Viyana’yı detaylarıyla yakından tanımak için birçok yere yürüyerek gitmek gibisi yok. Şehrin farklı bölgeleri arasında dahi çoğunlukla 15-30 dakika arasında geçiş yapma imkanınız var. Şehrin eski kent merkezi Innere Stadt ise yürüyerek dolaşmaya doyamayacağınız kadar çok sayıda güzellik sunuyor.

Seyahatiniz esnasında sık sık yürüyüş yaparak Viyana’daki en önemli noktaları dolaşmak isterseniz tabii ki ilk tercihiniz Innere Stadt olsun. Tarihi merkezdeki oteller ve konaklama imkanları bütçenizi aşarsa Margareten, Neubau, Landstrasse, Leopoldstadt gibi merkeze yakın ama daha ekonomik bölgeleri de tercih edebilirsiniz.

Metro

Viyana’da metro (U-Bahn) ulaşım ağı çok gelişmiş olduğu için şehrin neredeyse her yerine metro ile çok kısa bir sürede gitmek mümkün. U1, U2, U3, U4, U5 ve U6 olmak üzere toplamda 6 adet metro hattı var. Çoğu metro hattı da şehrin biraz daha dışında kalan bölgelerle tren bağlantılı olarak çalışıyor.

Metrodan yararlanarak şehir içi ulaşımınızı daha konforlu hale getirmek için konaklayacağınız oteli metro yakınlarında seçmeye özen gösterin. Viyana’da Innere Stadt, Leopoldstadt, Neubau, Margareten, Mariahilf gibi birçok bölgede metro istasyonları mevcut.

Şehir içi ulaşım konusu için ayrıca Viyana şehir içi ulaşım rehberi başlıklı içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Hop On Hop Off Otobüsleri

Şehirdeki turistik noktaları pratik şekilde dolaşmak içinse Hop on hop off otobüslerine binebilir, en popüler yerleri keyifli bir turla gezebilirsiniz. Hop on hop off otobüsleri genellikle Viyana Devlet Operası ve Innere Stadt çevresindeki noktalardan kalkar, şehir içi birçok duraktan geçer. Turlara katılmak için özellikle eski kent merkezi ve civarında konaklamak size kolaylık sağlayacaktır.

Viyana’daki hop on hop off otobüs tur biletinizi online olarak da satın alabilirsiniz, tıklayın.

Viyana Otel Fiyatları & Rezervasyon

Viyana otel fiyatları

“Viyana’da nerede kalınır?” sorusuna cevap ararken çoğu gezgin gibi sizin de dikkatinizi yüksek otel fiyatları çekebilir. Viyana Avrupa’nın birçok popüler şehrine kıyasla daha pahalı bir kent ve bunu genel olarak kentin her yerinde hissetmek mümkün. Viyana otelleri de bu genel koşulların dışında değil.

Viyana otellerindeki yüksek fiyatlar özellikle Innere Stadt bölgesi ve civarında anlaşılabilir nedenlerle daha da belirgin seviyede. Bölgede çok sayıda lüks otel hizmet veriyor. Her yere kolaylıkla ulaşmak ve orijinal Viyana’nın kalbinde konaklamak tabii ki size büyük avantajlar sağlayacaktır.

Eski kent merkezindeki Viyana otel fiyatları gecelik olarak ortalama €113 – €343 arasında. Hafta sonları ise bu fiyat aralığı genellikle €137 – €430 olarak belirleniyor. Viyana’da 3 yıldızlı otellerin ortalama gecelik fiyatı €113, 4 yıldızlı otellerin ortalama gecelik fiyatı €158 ve 5 yıldızlı lüks otellerin ortalama gecelik fiyatı ise €343.

Sezonda ve hafta sonları fiyatlar yükseliyor. Sonuçta Viyana için ne kadar erken tarihte rezervasyon yaptırırsanız o kadar avantajlı fiyatlarla konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Örneğin eski kent merkezinde faaliyet gösteren ortalama standartlarda çift kişilik kahvaltı dahil bir oda için ortalama €150’yu gözden çıkarmanız gerekir. Kahvaltıyı ekstra sipariş edecekseniz de Viyana otellerinde kahvaltı ortalama fiyatları kişi başı €13 – €32 arasında. Konaklama vergisi içinse her gün için yine kişi başı €3,02 ödeme yapmanız gerekiyor.

Merkeze yakın ama biraz daha ekonomik koşullarla konaklamak isterseniz sadece 1-2 durak uzakta hizmet veren uygun fiyatlı oteller bulmanız mümkün. Öyle ki 3-4 durak ötedeki bir otelde kaldığınız takdirde Viyana gezinizin gecelik konaklama ücretini €65’ya getirebilirsiniz. Neticede sağlam bir araştırma sonucunda pahalı yaşam standartları ile ünlü Viyana’da bile temiz, kaliteli ve ekonomik otel bulmak mümkün.

Ben tüm yurt dışı seyahatlerimde olduğu gibi Viyana gezim için de araştırma ve rezervasyon işlemlerimi internetin en güvenilir sitesi Booking.com üzerinden yaptım.

Milyonlarca gezgine büyük kolaylık sağlayan sitede otel araştırmalarınızı fiyat ve bölgeye göre filtreleyip gerçekleştirebilir, erken rezervasyon indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Planlarınızda bir değişiklik olması halinde ise endişelenmenize gerek yok, ücretsiz iptal hakkınız var.

Viyana’da Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Konular

Viyana'da konaklama konusunda dikkat edilmesi gerekenler

1. Favoriten’den (10. Bölge) uzak durun!

Viyana’nın neredeyse her bölgesi oldukça güvenli ancak 10. bölge olarak geçen Favoriten suç oranlarının yüksek olduğu bir yer. Konaklama tercihinizi yaparken bunu göz önünde bulundurun.

2. Viyana’daki numaralandırmalara dikkat edin!

Viyana’daki bölgeler Innere Stadt’tan başlayarak 1’den 22’ye kadar numaralandırılır. 1. bölge Innere Stadt’tır. Merkeze yakınlık açısından “Viyana’da nerede kalınır?” yazımızda yer alan ilk 7 bölge oldukça konforludur.

3. Metro veya tramvay istasyonlarının yakınında konaklayın!

Viyana, toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş bir şehir. Konaklayacağınız yeri seçerken U-Bahn (Metro) veya tramvay duraklarının yakınında olmasına özen gösterin. Metro veya tramvay ile tüm şehri 10-20 dakika içinde dolaşmanız mümkün. Ayrıca U-Bahn 24 saat hizmet veriyor.

4. Viyana’ya ilk kez gidiyorsanız Innere Stadt’ta kalın!

Viyana’yı ilk kez ziyaret edenler veya kısa süreli kalacak olanlar için ideal konaklama bölgesi Innere Stadt. Kent merkezi Viyana’nın çok sayıda popüler yerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca toplu taşıma açısından da merkezi noktalardan biri.

5. Gece hayatı için Neubau ile Wieden’ı tercih edin!

Neubau ile Wieden Viyana’da gecelerin en hareketli geçtiği bölgeler. Çok sayıda gece kulubü, bar ve eğlence mekanına ev sahipliği yapıyorlar.

6. Müze ve galeri gezmeyi seviyorsanız Neubau’da konaklayın!

Viyana’nın en büyük sanat-kültür kompleksi olan Müzeler Bölgesi (Museumsquartier) Neubau sınırları içinde yer alıyor.

7. Alışveriş tutkunları için Mariahilf bölgesi ideal!

Viyana’nın birçok bölgesinde pek çok alışveriş seçeneği bulabilirsiniz ama şehrin en büyük alışveriş caddesi olan Mariahilferstrasse Mariahilf’te yer alıyor.

8. Yemeklere meraklıysanız mutlaka Naschmarkt’a uğrayın!

Viyana yöresel yiyecekleri ile envai çeşit organik ürünün yanı sıra dünya mutfaklarından çok sayıda lezzetin yer aldığı Naschmarkt açık hava pazarı Wieden sınırları içinde bulunuyor. Gurme gezginlerin favori adreslerinden biri.

9. Bol yeşil alan ve eğlence istiyorsanız Leopoldstadt’ta kalabilirsiniz!

Viyana’nın en büyük yeşil alanlarına sahip olan Leopoldstadt özellikle çocuklu aileler için ideal bir konaklama bölgesi. Ünlü eğlence parkı The Prater ve dev dönme dolap Ferris Wheel da bu bölgede yer alıyor.

10. Merkeze yakın ucuz konaklama imkanları için Margareten’e yönelin!

Margareten bölgesi hem Innere Stadt’a yakın bir konumda hem de toplu taşıma bağlantıları güçlü. Bu avantajlara karşın otel fiyatları diğer bölgelere kıyasla oldukça ekonomik.

11. Havaalanına direkt ulaşım için en uygun bölge Landstrasse!

Havaalanına giden express trenler Landstrasse’de duruyor. Ayrıca bölge Belvedere Sarayı, Hundertwasserhaus gibi çok turistik yerlere de yakın bir konumda.

Özetle Viyana’da Nerede Kalınır?

Viyana'da konaklama yapılacak yerler

Avusturya’nın başkenti Viyana seyahatine çıkmaya hazırlanan gezginler için “Viyana’da nerede kalınır?” rehberimde çok detaylı bilgiler sunmaya çalıştım. Ne tür zevkleri, beklentileri olan bir gezgin olduğunuzdan bütçenize kadar pek çok faktörü göz önüne alarak yararlanabileceğiniz bu rehber umarım en iyi tercihi yapmanıza yardımcı olur.

Viyana’da konaklama konusunu kısaca özetlemek gerekirse şehri ilk kez görecek bir gezginseniz üstüne kısa süreliğine kalacaksanız önceliğinizin Innere Stadt olmasına dikkat edin.

St. Stephen’s Cathedral, Hofburg Sarayı, Vienna State Opera, The Ringstrasse gibi Viyana’nın dünyaca ünlü en önemli turistik noktaları eski tarihi kent merkezinde. Ayrıca burası toplu taşımanın da merkezi ve Wien-Mitte Tren Garı’na da yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde. Kısa süre yürüyüş yaparak çok sayıda ikonik noktayı aynı bölgede görmek mümkün.

Çocuklu ya da aileniz ile seyahate çıkmış bir gezginseniz, Innere Stadt kadar gürültülü ve kalabalık değil de daha çok bol yeşillikli parkları tercih ediyorsanız Leopoldstadt size daha uygun olabilir.

Burası şehirde en çok yeşil alanın bulunduğu nokta olup çocukların ve yetişkinlerin çok sevdiği The Prater eğlence parkına da ev sahipliği yapıyor. Park dünyaca ünlü Ferris Wheel’i (Dev dönme dolap)’ı da barındırıyor.

Viyana’nın birçok turistik bölgesi kadar çekici görünmese de Hundertwasserhouse ile Belvedere Sarayı gibi ikonik yerlere ev sahipliği yapan Landstrasse de konaklamak için ideal yerler arasında. Özellikle havaalanına en kolay ulaşabileceğiniz bölgeyi araştırıyorsanız Landstrasse’yi tercih edebilirsiniz. Bölgede havaalanı express trenlerin durduğu tren garı yer alıyor.

Gezi planlarınızda sabahlara kadar eğlenmek varsa ve “Viyana’da gece hayatının nabzı nerede atıyor?” diye merak ediyorsanız konaklamak için iki bölgeye öncelik verebilirsiniz. Bunlardan biri Wieden diğeri de Neubau. İki bölge de birbirine yakın, toplu taşıma açısından avantajlı ve çok sayıda bar, kafe, restoran ile eğlence mekanı barındırıyor.

Aynı zamanda gurmelerin uğrak adresi Naschmarkt açık hava pazarı Wieden bölgesinde yer alırken, Viyana’nın en büyük kültür sanat kompleksi olan Müzeler Bölgesi ise Neubau’da bulunuyor.

Her tarzdan gezgine çok çeşitli yönleri ile seslenebilen Viyana alışveriş tutkunlarının da gözdesi. Çoğu bölge alışveriş yapmaya son derece uygun olsa da şehrin en büyük alışveriş caddesi olan Mariahilferstrasse Marihalif bölgesinin sınırları içinde yer alıyor.

Bu arada şehirde alışveriş konusunda detaylı bilgileri Viyana’da nerede alışveriş yapılır? ve Viyana’dan ne alınır? başlıklı içeriklerimizde bulabilirsiniz.

Viyana gibi pahalı bir şehirde merkeze yürüme mesafesinde ve kısa bir metro yolculuğu uzaklığında olan Margareten ise ekonomik seyahat edenlerin favorisi! Margareten’de diğer yerlere göre oldukça uygun fiyatlı, temiz ve kaliteli otel bulmak mümkün.

Hangi bölgede kalacağınızı kararlaştırdıktan sonra sıra konaklayacağınız otele geldiğinde ise yazımız boyunca her bir bölge ve farklı bütçeler için önerdiğim oteller seçiminizi kolaylaştırabilir.

Otel tavsiyesine gelirsek; Ibis Wien Hauptbahnhof ile Star Inn Wien Schönbrunn benim bizzat konaklayıp fiyat-performans oranından oldukça memnun kaldığım, şehri merkezine, toplu taşıma araçlarına yakın, temiz, kaliteli ve en önemlisi uygun fiyatlı güzel tesisler.

Bunun dışında farklı bütçeler için önerebileceğim diğer yerler:

Peki, siz “Viyana’da nerede kalınır?” sorusu özelinde neler düşünüyorsunuz? Deneyimlerinizi, fikir ve önerilerinizi gezginlerle paylaşmak için yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Viyana’da Nerede Kalınır? Sıkça Sorulan Sorular

Viyana'da nerede kalınır konusunda sıkça sorulan sorular

Viyana gezginleri tarafından en çok merak edilenleri ve soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz:

Viyana’da kaç gün kalınmalı?

Viyana’da gezip görülmesi gereken çok şey var ancak en önemli yerleri yüzeysel olarak görmek için 3 tam gün ayırmanız önerilir.

Viyana’da nerede kalınmamalı?

Genel olarak güvenli bir şehir olan Viyana’nın suç oranı en yüksek ve tehlikeli yeri 10. bölge Favoriten.

Viyana Downtown bölgesi neresi?

Downtown olarak geçen Viyana’nın en ünlü ve turistik bölgesi Innere Stadt’ta (1. bölge) yer alan Stephansplatz ile St. Stephen’s Cathedral’in bulunduğu alandır.

Viyana’da gece hayatı için nerede konaklamalı?

Viyana’daki gece hayatının en canlı olduğu bölgeler Wieden, Neubau, Mariahilf ve Leopoldstat’dır.

Viyana’da aileler için en uygun konaklama bölgeleri hangileri?

Viyana’nın birçok bölgesi çocuklu aileler için oldukça idealdir. En popüler olan yerler ise Innere Stadt, Leopoldstadt, Landstraße, Neubau ve Museumsquartier’dır.

Viyana’daki ucuz konaklama bölgeleri hangileridir?

Viyana’da diğer bölgelere kıyasla daha ucuz konaklama imkanları sunan bölgelerin başında Margareten ve Landstrasse gelir.

“Viyana’da Nerede Kalınır?” üzerine 10 yorum

 1. Çok açıklayıcı, konaklama için sadece genel değil de, herkesin talebine göre, her bakımdan bilgi alabileceğimiz bir yazı olmuş, ellerinize sağlık, çok teşekkürler.

  Yanıtla
 2. Merhaba, gerçekten süper bir anlatım olmuş çok teşekkürler. District 3 teki bir yerden uluslarası otobüs terminaline nasıl geçilebilir oradan prag’a gideceğiz çünkü yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Yanıtla
 3. Merhaba,

  ibis oteli ile Pension Dr. Geissler pansiyonu arasında kaldık. Fiyat olarak Pension daha uygun ve 1.bölge. bu oteli yazmamanızın özel bir sebebi var mı ? Yoksa göremediniz mi ? Yer olarak aziz stefan kadatraline 5 dk yürüme mesafesi olarak gözüküyor. Siz olsanız iki otel arasında hangisini tercih edersiniz ?

  Yanıtla
  • İsmail Bey merhabalar;

   Şehirde bildiğim kadarı ile birkaç tane İbis Hotel var. Hangisine baktınız tam bilemiyorum lakin Pension Dr. Geissler gayet güzel duruyor 3 yıldızlı, 8,2 gibi güzel bir puana sahip, yakınında metro istasyonu var, hatta yürüyerek gezebileceğiniz bir konumda. Fiyat olarak da uygunsa tercih edilebilir diye düşünüyorum. Saygılarımla…

   Yanıtla
 4. Elleriniz dert gormesin, cok acik net ve bilgilendirici bir yazi olmus. Sayenizde son dakika da tek bir blog okuyarak otele karar verip rezervasyon yaptirdik. 20 agustos ta 2 gece 985 tl ye iki kisi ucret odedik. Suan kampanyasi varmis.

  Yanıtla

Yorum yapın