Viyana gezilecek yerler blog

Viyana Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Viyana gezilecek yerler bakımından Orta Avrupa’nın en zengin şehri. Avusturya‘nın başkenti ve en büyük şehri olan Viyana‘da birbirinden güzel saraylar, müze ve sanat galerileri, cadde ve meydanlar ile kiliseler yer alıyor.

Yüzyıllar boyu Habsburg Hanedanlığı’na ev sahipliği yapan Viyana’da görülecek en önemli eserlerin birçoğu bu döneme ait yapılardan oluşuyor. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Innere Stadt, Landstrasse, Neubau ve Wieden, Viyana’da konaklama için en uygun yerlerden. Detaylı bilgileri Viyana’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Son gezimde ben 3 yıldızlı Star Inn Hotel Wien Schönbrunn adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım, göz atabilirsiniz. Viyana şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Ibis Wien Mariahilf, 4★ Austria Trend Hotel Europa, 5★ Hotel de France

Yapılacak şeyler: Viyana’ya gidip de konser dinlemeden olmaz. Şehirdeki en popüler konserlerden bazıları şunlar: Kursalon Viyana’da Mozart ve Strauss Konseri ve Karlskirche’de Vivaldi’nin Dört Mevsimi. Viyana’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Viyana’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler Listesi

Viyana gezilecek yerler harita konumları
Viyana gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Viyana’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Hofburg Sarayı
 2. Schönbrunn Sarayı
 3. Stephansdom
 4. Belvedere Sarayı
 5. Museumsquartier
 6. Hundertwasser Evi
 7. Opera Binası
 8. Viyana Belediye Binası
 9. Karlskirche
 10. Kunsthistorisches Museum
 11. Graben Caddesi ve Veba Sütunu
 12. Albertina Müzesi
 13. Prater & Dönme Dolap
 14. Naschmarkt
 15. Tiergarten Schönbrunn Hayvanat Bahçesi
 16. Naturhistorisches Museum
 17. Kärntner Caddesi
 18. Avusturya Parlamento Binası
 19. İspanyol Binicilik Okulu
 20. Burggarten ve Mozart Heykeli

1. ‌Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı Viyana'da görülecek yerler

Viyana gezilecek yerler listenizin ilk sırasına 13. yüzyılda bir Orta Çağ kalesi olarak inşa edilen ‌Hofburg Sarayı’nı yazabilirsiniz. ‌

Marie Antoinette’nin doğum yeri olan saray, uzun yıllar boyunca ‌Habsburg Hanedanı tarafından kışlık konut olarak kullanılmış. Yapı, zaman içerisinde tahta geçen hükümdarların istekleri doğrultusunda yeni bölümler eklenerek genişletilmiş.

Günümüzde resmi konut ve çalışma ofisi olarak cumhurbaşkanına tahsis edilen sarayın 3 bölümü müze haline getirilerek ziyarete açılmış. ‌

Stephan dairelerinde faaliyet gösteren Sisi Müzesi, hayatı boyunca bazı davranışlarıyla yanlış anlamalara yol açan Kraliçe Elizabeth’in şahsi eşyalarına ev sahipliği yapıyor.

Kraliyet Daireleri‘nde ise ‌Habsburg Hanedanı üyeleri tarafından kullanılan mobilya ve dekoratif eşyalar sergileniyor. Saray içerisinde ziyaret edebileceğiniz son bölümde ise kültürel ve tarihi öneme sahip gümüş eşya koleksiyonunu inceleyebilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Eğer şehrin bu önemli yapısına yakın, kaliteli bir yerde konaklamak isterseniz 5 yıldızlı Radisson Blu Style Hotel‘e göz atabilirsiniz.

 • Adres: ‌Michaelerkuppel, 1010 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €13,90 (Sesli Rehberlik)
 • Web Sitesi: hofburg-wien.at/en/

2. ‌Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

Viyana gezilecek yerler listesi, Sami Altınay, gezipgordum.com, Gezip Gördüm Viyana

‌Habsburg Hanedanı döneminde yazlık konut olarak kullanılan ‌Schönbrunn Sarayı‘nın bulunduğu alana, 17. yüzyılın sonunda İmparator I. Leopold’un emri doğrultusunda oğlu Prens ‌Joseph için bir av köşkü inşa edilmiş.

Babasının ölümünün ardından tahta geçen İmparator I. ‌‌Joseph, Mimar ‌Johann ‌Bernhard ‌Fischer ‌von Erlach’ın tasarımını yaptığı köşkün eşi ile oturabileceği bir imparatorluk konutuna dönüşmesi için genişletme çalışmaları başlatmış.

Sarayın iç kısmını görmek isteyen ziyaretçilere biri 22, diğeriyse 44 odayı kapsayan 2 farklı tur seçeneği sunuluyor.

Saraya ilginin yüksek olmasını sağlayan bahçeleri ise 1779 yılında halkın ziyaretine açılmış. Barok stilde tasarlanan yeşil alanların oluşturulması için ilk çalışmalar, 1569 yılında İmparator ‌II. ‌Maximilian zamanında başlatılmış.

Bahçelerin genişletilmesini ise Kraliçe ‌Theresa sağlamış. Birçok çeşme ve heykelle süslü bahçeleri gezerken hayvanat bahçesine, Neptün Çeşmesi’ne ve labirente zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Otel Tavsiyesi: Saraya yakın hatta hemen metro istasyonu yanında bir yerde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Courtyard by Marriott Vienna Schoenbrunn‘a göz atabilirsiniz.

Tur Tavsiyeleri: Schönbrunn, şehrin en önemli gezi noktalarından. Sezonda saray girişinde uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Bu nedenle dilerseniz bu güzel sarayın biletlerini internetten satın alıp rehber eşliğinde de gezebilirsiniz.

Konu ile ilgili en popüler turlardan bir tanesi: Hızlı Giriş: Schönbrunn Sarayı Rehberli Turu.

 • Adres: ‌Schönbrunner Schloßstraße 47, 1130 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-18.30
 • Giriş Ücreti: €14,20
 • Web Sitesi: schoenbrunn.at/en/

3. Aziz ‌Stefan Katedrali ‌(Stephansdom)

Stephansdom Viyana turu

Osmanlı kuşatmaları sırasında yerel halkın sığınak olarak kullandığı Aziz ‌Stefan Katedrali, 1147 yılında inşa edilmiş.

Katedralin günümüzde Avusturya’nın en güzel Gotik yapısı olarak gösterilmesini sağlayan ayrıntılarsa 1304-1433 yılları arasındaki yenileme çalışmaları sırasında eklenmiş. Etrafı kentin önemli alışveriş caddeleri ile çevrili dini yapının içerisinde altın ve değerli taşlardan, ayin metinlerinden ve kitaplardan oluşan bir koleksiyon sergileniyor.

Katedral aynı zamanda güney tarafındaki kulesi vasıtasıyla ziyaretçilerine enfes kent manzarasının tadını çıkarma fırsatı veriyor.

136,44 metrelik yüksekliğe sahip kulede yer alan ve “Türk Çanı” adıyla tanınan çan ilk olarak, Osmanlı ordusunun ardında bıraktığı metaller eritilerek yapılmış. ‌II. Dünya Savaşı sırasında 22,5 ton ağırlığındaki çan zarar görünce ‌Sankt ‌Florian kentinde benzer boyutlarda yeni bir tane daha yaptırılmış.

Otel Tavsiyesi: Katedralin hemen karşısında yer alan 4 yıldızlı Hotel Am Stephansplatz bölgenin en popüler otellerinden.

 • Adres: ‌Stephansplatz 3, 1010 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-22.00
 • Giriş Ücreti: €14,90
 • Web Sitesi: stephanskirche.at

4. ‌Belvedere Sarayı

Belvedere Palace Viyana turu

Barok stildeki eserleri ile tanınan ünlü Mimar ‌Johann ‌Lucas ‌von Hildebrandt’ın imzasını taşıyan ‌Belvedere Sarayı, yazlık konut olarak Prens ‌Eugene için inşa edilmiş.

Alp stilinde tasarlanmış, inanılmaz güzellikteki bahçelerle çevrili saray kompleksi, Aşağı ve Yukarı ‌Belvedere adıyla anılan iki binadan oluşuyor. 1712-1716 yılları arasında Aşağı ‌Belvedere’in, 1717’den 1723’e kadarki süreçte ise Yukarı ‌Belvedere’in yapım çalışmaları gerçekleştirilmiş.

Günümüzde her iki yapı da sergiler için kullanılıyor. Aşağı ‌Belvedere ağırlıklı olarak geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. Gösteriş için inşa edilen Yukarı ‌Belvedere‘deki kalıcı sergi ise Orta Çağ’dan günümüze çeşitli sanatçıların yarattıkları tablolardan oluşuyor. Yapı grubunda ayrıca ahır ve kış bahçesi de ziyarete açık tutuluyor.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz saray biletlerinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Belvedere’ye Giriş Biletleri

 • Adres: ‌Prinz Eugen-Straße 27, 1030 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €22
 • Web Sitesi: belvedere.at/en

5. ‌Museumsquartier

Viyana gezilecek yerler Museumsquartier

Sanat tutkunu gezginler için Viyana gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki yerlerden bir diğeriyse, Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında yer alan ‌Museumsquartier.

60 bin metrekarelik alanı kaplayan bölgedeki eski kraliyet ahırları, 1998-2001 yılları arasında yenileme çalışmalarına alınarak kültürel tesislerin faaliyet gösterebilecekleri hale getirilmiş. Bu çalışmalar sırasında 150 milyon ‌Euro harcanmış ve dünyanın 8. en büyük kültürel alanı ortaya çıkmış.

Bölgede; Modern Sanat, ‌Leopold, ‌ZOOM ‌‌Kindermuseum, ‌Tanzsquartier, ‌Q21, ‌Architekurzentrum ‌‌Wien, ‌Monochrom, ‌Modepalast ve ‌Kunsthalle ‌Wien adlı kültürel tesisler bulunuyor.

Modern Sanat Müzesi, alanında Avrupa’nın en çağdaşı sayılıyor. Leopold‘da ise Egon ‌Schiele ve ‌Gustav Klimt’in birçok çalışmasını inceleyebilirsiniz.

Tanzsquartier‘de dans ağırlıklı etkinlikler düzenlenirken, ‌ZOOM ‌Kindermuseum 12 yaşından küçük bireylere müze kültürünü aşılamayı amaçlıyor.

Otel Tavsiyesi: Eğer müzeler bölgesine yakın bir yerde konalayıp çevrede bolca zaman geçirmeyi planlıyorsanız 4 yıldızlı Austria Trend Hotel Europa Wien oteline göz atabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri:
 • Tur Ücreti: €6
 • Web Sitesi: mqw.at/en/

6. ‌Hundertwasser Evi

Viyana gezilecek yerler Hundertwasser House

Sıra dışı görünümü nedeniyle Gaudi’nin eserlerine benzetilen ‌Hundertwasser Evi, Sanatçı ‌Freidensreich ‌Hundertwasser ile Mimar ‌Joseph Krawina’nın ortak çalışması sonucu ortaya çıkmış.

Ekspresyonist mimarinin tüm özelliklerini yansıtan yapının bünyesinde 53 daire, 4 dükkân ve 16 özel teras bulunuyor. Yapıya özgün görünüm kazandırmak için terasların tümünün zemini toprakla kaplanarak toplam 250 adet ağaç ve çalı dikilmiş.

Apartmanda yaşayan aileler olduğundan içerisine girip gezmek mümkün değil. Ancak altındaki hediyelik eşya dükkânına girip aynı havayı soluma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İlgi çekici yapının bol bol fotoğrafını çektikten sonra eğer zamanınız varsa aynı kişilerin eseri olan ‌Kunst ‌Haus ‌Wien’i de ziyaret etmenizi öneririm.

 • Adres: ‌Kegelgasse 36-38, 1030 ‌Wien

7. Opera Binası

Opera Binası Viyana'da nereler gezilir

Klasik müzikten hoşlanan gezginler için adeta bir mabet niteliğindeki Opera Binası, İmparator ‌Franz ‌Joseph’in emri doğrultusunda 1861-1869 yılları arasında inşa edilmiş.

Şehrin simgelerinden biri olan yapıda Avusturya Ulusal Operası yıl boyunca 19. yüzyıl eserleri ağırlıklı olmak üzere Barok’tan 21 yüzyıla kadar geniş bir ‌repertuarla müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

‌II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar alan ve ‌Neo-Rönesans stilinde yeniden inşa edilen yapıda en yoğun ilgiyi Büyük Merdiven, ‌Schwind Fuayesi ve Çay Salonu çekiyor.

Düzenlenen rehberli turlara katılarak opera binasını bütçenizi sarsmadan gezebilirsiniz. Tabii tatile ayırdığınız bütçe yeteri kadar genişse performans sırasındaki büyülü havayı solumanızı tavsiye ederim.

Tur Tavsiyesi: Eğer Viyana’da güzel bir konser dinlemek isterseniz Kursalon Viyana’da Mozart ve Strauss Konseri adlı tura göz atabilirsiniz.

 • Adres: ‌Opernring 2, 1010 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-16.00
 • Giriş Ücreti: €9 (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: wiener-staatsoper.at/en/

8. Viyana Belediye Binası

Viyana gezilecek yerler Belediye Binası

Parlamento ve Ulusal Tiyatro ile aynı alanı paylaşan Viyana Belediye Binası, 1872-1883 yılları arasında eski yapının yerine ‌Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş.

Şehrin en etkileyici binaları arasında başı çeken ‌Neues Rathaus’un tasarımını ‌Friedrich ‌von ‌Schmidt üstlenmiş. 2.804 metrekarelik alana sahip iç avlusu Avrupa’nın en büyüklerinden biri olarak değerlendirilen yapının görünümüne ihtişam katan kulesi ise 97,9 metre yüksekliğinde.

Viyana Şehir Kütüphanesi‘ne de ev sahipliği yapan belediye binasının önünde ve içerisindeki balo salonunda her yıl Mayıs ayında Life ‌Ball isimli etkinlik düzenleniyor.

Kasım ayının başında ise ön tarafındaki alana etkileyici bir Noel pazarı kuruluyor. Ocak ile Mart ayları arasında şehre seyahat edip yapının bulunduğu bölgeye giderseniz, dünyanın en güzel buz pateni pistinde kayma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 • Adres: ‌Friedrich-‌Schmidt-Platz 1, 1010 ‌Wien

9. ‌Karl Kilisesi ‌(‌Karlskirche)

Karlskirche Viyana görülecek yerler

Kentteki en büyük yapılardan biri olan ‌Karl Kilisesi, İmparator ‌VI. ‌Charles tarafından veba salgınından etkilenen halkın bir an önce iyileşmesi umuduyla kentin koruyucu azizi adına inşa ettirilmiş.

1716’da başlayan yapım süreci 1737 yılında tamamlanan kiliseyi ‌Johann ‌Bernhard ‌Fischer tasarlamış. Ancak 1723 yılında vefat edince inşaatı tamamlama sorumluluğunu oğlu ‌Joseph ‌Emanuel ‌Fischer üstlenmiş.

Sadakate ve cesarete vurgu yapan kuleleri Roma zafer kolonlarını andıracak şekilde tasarlanan dini yapının iç kısmına görkem katan heykel ve duvar kabartmalar, ‌Daniel ‌Gran ile ‌Martino Altomonte’nin imzasını taşıyor.

Kiliseyi ziyaret ettiğinizde, asansör yardımıyla 32,5 metrelik platforma çıkarak bu çalışmaları daha etkileyici bir açıdan görme imkânına sahip olabilirsiniz.

Tur Tavsiyeleri: Kilisede güzel konser organizasyonları yapılıyor. En popüler olanlardan bir tanesi: Karlskirche’de Vivaldi’nin Dört Mevsimi.

 • Adres: ‌Kreuzherrengasse 1, 1040 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: karlskirche.at

10. Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum)

Kunsthistorisches Museum Viyana'da görülecek yerler

Eğer dekoratif ve güzel sanatlar alanlarına ilgi duyuyorsanız,  Sanat Tarihi Müzesi‘ni Viyana gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Kültürel tesis, İmparator I. Franz Joseph’in emri doğrultusunda 1891 yılında açılmış. Kraliyet Sarayı’nın yan tarafında yer alan müze, dünyanın en büyük Bruegel koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Raphael, Rubens, Rembrandt, Dürer, Velazquez gibi Avrupa sanat tarihine değerli katkılarda bulunmuş isimlerin eserlerini de inceleme fırsatına sahip olacağınız müzedeki en ayrıcalıklı koleksiyon Kunstkammer Vienna (Sanat ve Harikalar Odası) adlı bölümde sergileniyor.

Bu bölümü ziyaret ederseniz, başta İmparator II. Rudolf’a ait koleksiyon olmak üzere Orta Çağ, Rönesans ve Barok dönemlerine ait sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €15
 • Web Sitesi: khm.at/en/

11. Graben Caddesi ve Veba Sütunu

Graben Caddesi Viyana turu

Kentteki en popüler alışveriş bölgelerinden biri olan Graben Caddesi, Stephansplatz ile Palais Equitable arasında uzanıyor. Aziz Stefan Katedrali’ne yakın konumdaki cadde üzerindeki yapıların büyük çoğunluğu 17. ve 18. yüzyıllarda inşa edilmiş.

Araç trafiğine kapalı caddede seçkin markalara ait mağazalarda alışveriş yapabilir, restoran ve kafelerde yerel mutfağın en özel lezzetlerinin tadına bakabilir, gurme süpermarketlerde taze çiftlik ürünleri bulabilirsiniz.

Caddede ilerlerken görebileceğiniz eserlerin başında ise Veba Sütunu geliyor. Eser, 1679 yılında yaşanan salgın sırasında şehri terk eden İmparator I. Leopold’un isteği ile hazırlanmış.

Hükümdarın şehre geri döndüğü yıl, Johann Frühwirth ahşaptan geçici bir sütun inşa etmiş. Mermer sütunun inşa süreci ise Matthias Rauchmiller tarafından 1683’te başlatılmış. Ancak Rauchmiller’ın ölümünün ardından projeyi tamamlamak Paul Strudel’e kalmış.

1693 yılında tamamlanabilen ve üzeri kutsal üçlemeyi, melekleri, imparatoru tasvir eden figürlerle bezeli eserde Tobias Kracker, Johann Bendel gibi isimlerin de imzası bulunuyor.

Otel Tavsiyesi: Viyana’nın tam merkezinde, alışveriş caddelerine yakın, hareketli bir bölgede konaklamak isteseniz 5 yıldızlı DO&CO Hotel Vienna oteline göz atabilirsiniz.

12. Albertina Müzesi

Albertina Museum Viyana seyahati

60 bin çizimden ve 1 milyonun üzerinde basılı eserden oluşan gösterişli bir koleksiyona sahip Albertina Müzesi, İmparatoriçe Maria Theresia’nın damatlarından Dük Albert’ın destekleriyle 1776 yılında kurulmuş.

Hofburg Sarayı’nın bahçesinde, adını aldığı yapı içerisinde konuklarını ağırlayan müzenin hem dönüşümlü hem de kalıcı sergilerinde dünyaca ünlü birçok sanatçının çeşitli dönemlerde ürettikleri çalışmaları yakından görme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

Müzenin dönüşümlü sergilerinde eserlerini inceleyebileceğiniz isimlerin başında Dürer, Picasso ve Rubens geliyor. Kültürel tesiste ayrıca Schiele, Klimt, Rauschenberg gibi önemli sanatçıların da çalışmaları farklı dönemlerde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Kalıcı serginin konusunu ise Avrupa’da son 130 yılda etkili olan sanat akımları oluşturuyor. Sergilere ek olarak yapı içerisinde Habsburg Hanedanı üyelerinin kullandığı özel odaları da inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Albertinaplatz 1, 1010 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €12,90
 • Web Sitesi: albertina.at/en/

13. Prater & Dönme Dolap

Viyana gezilecek yerler Prater Dönme dolap

Bünyesinde nostaljik araçlardan modern hız trenlerine kadar her yaştan bireyin ilgisini çekebilecek 250 farklı oyuncak bulunan Prater, hem huzuru hem de eğlenceyi aynı anda bulabileceğiniz oldukça özel bir yer.

Tuna Nehri ile aynı adlı kanal arasında kalan adanın büyük bölümünü kaplayan ormanlık alan, uzun yıllar boyunca kraliyet ailesi tarafından av sahası olarak kullanılmış.

1766 yılında İmparator II. Josef alanı halka açmış ve günümüzde faaliyette olan lunaparkın temellerini oluşturan eğlence bölümlerinin inşasını başlatmış.

Fuar merkezi ile bir stadyumun da bulunduğu adadaki lunaparkın simgesi konumundaki Dönme Dolap ise İmparator I. Franz Joseph’in tahta çıkışının 50. yılı onuruna kurulmuş.

Yerel dilde “Riesenrad” adıyla anılan 30 vagonlu eğlence aracının yapımını, İngiliz Mimar Walter Basset üstlenmiş. Ancak bu oyuncağın tamamına yakını II. Dünya Savaşı sırasında yanınca, 1947’de 15 vagonlu bir versiyonu hizmete alınmış.

 • Adres: A-1020 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-01.00
 • Web Sitesi: prater.at

14. Naschmarkt

Viyana'da görülmesi gereken yerler Naschmarkt

Tarihi pazar yeri Naschmarkt, kentin merkez ilçeleri Margareten, Mariahilf ve Wieden ile İç Şehir’in arasına kuruluyor. 16. yüzyılda süt ve süt ürünlerinin satışının yapıldığı alanı kaplayan pazardaki 200’e yakın tezgâhta ağırlıklı olarak sebze, meyve, et, şarküteri ürünleri ve balık satılıyor.

Yerel halkla iç içe olmaktan ve taze ürünler almaktan hoşlanan gezginlerin keyifli saatler geçirebilecekleri pazar yerinde Cumartesi günleri çevre yerleşimlerden gelen köylüler de satış yapıyor.

Akşam saatlerinde ise stantlar yerini yemek tezgâhlarına bırakıyor. Bu tezgâhlarda yerel lezzetlerin yanı sıra Türk, Yunan ve Asya mutfaklarından farklı tatları deneme imkânı bulabilirsiniz. Eğer Cumartesi yolunuz buraya düşerse pazar yerinin yakınına kurulan Flohmartkt’ı da gezebilirsiniz.

 • Adres: Wienzeile 1060 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-19.30

15. Tiergarten Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

Viyana Tiergarten Schoenbrunn Hayvanat Bahçesi

Her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçiyi kendisine çeken Tiergarten Schönbrunn Hayvanat Bahçesi, kraliyet misafirlerinin hoş vakit geçirmeleri amacıyla İmparator I. Franz’ın isteği doğrultusunda 1752 yılında inşa edilmiş.

Alanında dünyanın en eskisi sayılan tesis, 1906 yılında insan gözetimi altında ilk kez bir Afrika filinin doğumuna sahne olarak adını tüm dünyaya duyurmuş. Benzer bir olay 2007 yılında bir kez daha yaşanmış. Bu kez aynı şartlarda bir panda yavrusu doğal yollarla dünyaya gelmiş.

Vahşi yaşama ilgi duyan gezginlerin Viyana gezilecek yerler listelerine aldıkları hayvanat bahçesi günümüzde kutup ayısından Sibirya kaplanına, koaladan gergedana 700’den fazla türe ev sahipliği yapıyor.

Her türe özel bir yaşam alanının bulunduğu modern tesisi özel turlara katılarak detaylı bir şekilde gezebilir ve atölye çalışmalarına katılarak bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

 • Adres: Maxingstraße 13b, 1130 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.30
 • Giriş Ücreti: €20
 • Web Sitesi: zoovienna.at/en

16. Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum)

Viyana gezilecek yerler Viyana Ulusal Tarih Müzesi

Doğanın inanılmaz çeşitliliği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak Doğa Tarihi Müzesi‘nin temelleri, İmparator I. Franz Stephan’ın Jean de Baillou‘ya ait koleksiyonu satın alması ile atılmış.

İmparatorun ölümünü ardından eşi Maria Theresa nadir görülen fosillerden, mercanlardan ve değerli taşlardan oluşan 30 bin parçalık koleksiyonu hükumete bağışlayarak halka açık sergilenmesinin yolunu açmış. Kültürel tesisin faaliyet gösterdiği bina ise İmparator I. Franz Joseph döneminde inşa edilmiş.

Müzeler Bölgesi’nde yer alan tesiste günümüzde 20 milyondan fazla objenin gösterimi yapılıyor. Bu parçalar arasından 1908’de Aşağı Avusturya’da bulunan 29.500 yaşındaki Willendorf Venüsü isimli heykele ziyaretçiler yoğun ilgi gösteriyor.

Dinozor Salonu’nda tarih öncesi dev canlılara ait iskeletler sergilenirken, 1.100 adet örneğin bulunduğu Meteor Odası’nda 3 boyutlu gösterimle uzaydan gelen bir kütlenin yeryüzüne düşmesi sonucunda ortaya çıkan gücün boyutları anlatılıyor.

 • Adres: Burgring 7, 1010 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.30
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: nhm-wien.ac.at/en

17. Kärntner Caddesi

Viyana gezisi Kartner Caddesi

Eski Kent sınırları içerisinde yer alan Kärntner Caddesi, tıpkı Graben gibi bünyesinde birçok alışveriş ve yeme-içme mekânının barındırıyor.

Stephansplatz ile Karlsplatz arasında bağlantı sağlayan yaya yolunun geçmişi, Roma İmparatorluğu’na kadar dayanıyor. O zamanki adı Strata Carinthianorum olan cadde, günümüzdeki halini 19. yüzyılda almaya başlamış. Ancak o dönemden çok az bina, II. Dünya Savaşı’nın yıkıcı atmosferinden sağlam olarak çıkmayı başarmış.

1974’te dönemin başarılı mimarları Windbrechtinger ve Holzbauer’in planlarına bağlı kalınarak yenilenen cadde üzerinde tarihi binaları, geleneksel tarzda eşyaların satıldığı dükkânlar ve uluslararası markaların bayrak gemisi konumundaki mağazaları ile yan yana görebilirsiniz.

Yeme-içme mekânlarında ise Avusturya mutfağına özgü lezzetleri bulabilirsiniz.

18. Avusturya Parlamento Binası

Viyana gezilecek yerler Avusturya Parlamento Binası

Neo-Klasik mimarinin kentteki en güzel örneklerinden biri olan Avusturya Parlamento Binası, 1874-1883 yılları arasında inşa edilmiş.

13.500 metrekarelik alanı kaplayan yapının tasarımını, Mimar Theophil Hansen Yunan Canlandırmacılığı’ndan esinlenerek yapmış.

Resmi toplantılara ek olarak cumhurbaşkanlığı yemini ve ulusal gün konuşmaları gibi önemli organizasyonlara da ev sahipliği yapan etkileyici binanın hemen önünde Tanrıça Athena’yı tasvir eden bir çeşme bulunuyor.

Parlamento binasını ücretsiz rehberli turlara katılarak detaylı bir şekilde gezme imkânına kavuşabilirsiniz. Turlar yıl boyunca düzenlense de binada gerçekleştirilen resmi aktiviteler nedeniyle kimi zaman yapılamayabiliyor.

Bu nedenle binayı gezi programınıza dâhil etmeden önce web sitesinden turlarla ilgili güncel bilgileri takip etmeniz gerekiyor.

 • Adres: Dr.-Karl-Renner-Ring 3, 1017 Wien

19. İspanyol Binicilik Okulu

Viyana gezilecek yerler İspanyol Binicilik Okulu

Lipizzan cinsi atlarla eğitimlerin ve gösterilerin yapıldığı İspanyol Binicilik Okulu, 1729-1735 yılları arasında inşa edilmiş. Hofburg Sarayı’nın içerisinde yer alan okul, kuruluş tarihi itibariyle dünyanın en eski ve tek kraliyet binicilik okulu olma özelliği taşıyor.

Mimar Joseph Emanuel Fischer’ın Barok stilde tasarladığı binada faaliyet gösteren eğitim kurumuna, atların anavatanlarının İber Yarımadası olması nedeniyle “İspanyol” adı verilmiş.

Okulda sabah saatlerinde halka açık olarak eğitim faaliyetleri sürdürülüyor. Yaz aylarında gerçekleştirilen eğitim programı ile binicilik konusundan daha fazla sayıda bireyin bilgi ve tecrübe sahibi olması amaçlanıyor.

Eğer fırsatınız olursa bir akşam buraya gelip profesyonel binicilerin gösterilerini izlemenizi tavsiye ederim.

Tur Tavsiyeleri: İspanyol Binicilik Okulunda düzenlenen gösterilerin biletlerini internetten de satın alabilirsiniz. En popüler turlardan bazıları: İspanyol Binicilik Okulu Sabah Egzersizi ve İspanyol Binicilik Okulu Rehberli Turu.

 • Adres: Michaelerplatz 1, 1010 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-16.00
 • Giriş Ücreti: €18 (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: srs.at/en/

20. Burggarten ve Mozart Heykeli

Viyana Burggarten Mozart Heykeli

Viyana gezilecek yerler listesinde sizlere anlatacağım son yer, güneşli günlerde çimlerine uzanıp huzurlu bir şekilde dinlenebileceğiniz Burggarten.

Gezginlerin bir kısmının Albertina Müzesi’ne ulaşım için kestirme yol olarak kullandıkları yeşil alan, 1863’te genişletilmiş ve 1919 yılında halkın kullanımına açılmış.

38 bin metrekarelik alanı kaplayan park; Ring Bulvarı, Neue Burg Sarayı, Kelebek Evi ve Palmiye Evi ile çevrelenmiş durumda.

Tasarımında İngiliz bahçe stilinden esinlenilen parkta gezerken karşınıza çıkacak Mozart Heykeli, 1896 yılında yaratılmış. Eserin bugün bulunduğu yere yerleştirilmesi içinse savaşlar ve diğer sebeplerden dolayı 1953 yılına kadar beklenilmesi gerekmiş.

 • Adres: Josefsplatz 1, 1010 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-22.00

Viyana’da Gezilecek Diğer Önemli Yerler

Viyana gezilecek yerler Mariahilfer Caddesi
Kentin en popüler alışveriş caddelerinden olan Mariahilfer Caddesi.

Yukarıda adı geçen yerler ilk etapta Viyana gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerler. Eğer listede yer alan müze ve sanat galerileri yerine farklı bir yer gezmek isterseniz daha Viyana’da gezip görülecek onlarca yer var.

 • St. Peter Kilisesi (Peterskirche)
 • Donauturm, İşkence Müzesi (Foltermuseum)
 • Sigmund Freud Müzesi
 • Ankeruhr Saati
 • Madame Tussauds Müzesi
 • Mozart Evi (Mozarthaus Vienna)
 • Votiv Kilisesi (Votivkirche)
 • Kohlmarkt Caddesi
 • Cafe Demel
 • Arsenal Müzesi (Museum of Military History)
 • Burgtheater
 • Cafe Central
 • Cafe Hawelka
 • Hermesvilla
 • Kelebekler Evi (Imperial Butterfly House)
 • Mariahilfer Caddesi
 • Minoritenkirche
 • Schwarzenberg Sarayı
 • St. Michael Kilisesi (Michaelerkirche)
 • Time Travel Vienna
 • Viyana Efes Müzesi (Ephesos Museum)
 • Viyana Şehir Parkı (Stadtpark)
 • Volkstheater

Viyana’da Nerede Kalınır?

Viyana gezilecek yerler otel tavsiyesi
Viyana geziniz boyunca ulaşımı rahat, temiz ve ekonomik bir otelde konaklamak isterseniz Star Inn Hotel Wien Schonbrunn adlı tesise göz atabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Viyana’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Viyana’nın merkezi Aziz Stefan Katedrali‘nin de içinde yer aldığı Stephansplatz bölgesi.

Kärntner, Graben ve Mariahilfer, şehirdeki en hareketli alışveriş caddeleri. Bunlar dışında Viyana çok güzel bir metro ağı var. Otelinizi metro durağına yakın seçerseniz gezi boyunca rahat edersiniz.

Gelelim otel tavsiyesine. Ben Viyana gezimde Star Inn Hotel Wien Schönbrunn adlı otelde kaldım. 3500’den fazla değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,9 gibi yüksek bir puana sahip olan tesis, Längenfeldgasse Metro İstasyonu’nun hemen yanında bulunuyor.

Üstelik biz gezimizde bu otele çift kişilik oda için 2 gecelik 108 Euro gibi çok uygun bir ücret ödedik. Yani gecelik sadece 54 Euro. Metro ile şehir içinde rahatça dolaştık. Şimdi Viyana’ya tekrar gidecek olsam ilk göz atacağım tesislerden biri burası olur. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bu gibi tüm önemli otel tavsiyelerimi ve Viyana’da konaklama konusundaki detaylı bilgileri Viyana’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Viyana gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Viyana seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 Yorum

 1. Viyana da gezilecek yerler duragina Tuna nehri uzerindeki adayi da ekleyebilirsiniz. Metro ile gidilebiliyorsunuz ve Prater’den birkac durak sonra inebilirsiniz. Ozellikle cocuklu aileler buradaki su konseptli parki mutlaka gorsunler. Cocugunuzun bu parklarda Viyana’li cocuklarla zaman gecirmesini mutlaka saglayiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top