Viyana Gezilecek Yerler – En Güzel 35 Yer

Orta Avrupa ve Avusturya’nın; tarihi dokusu, ihtişamlı yapıları, sanatsal ve entelektüel yönü ile en zengin şehirlerinden biri Viyana. Tuna Nehri’nin kıyısındaki konumuyla görkemli görüntüsünü pekiştiren başkent Viyana, her köşesiyle keşfedilmesi oldukça keyifli bir şehir.

Yakın komşuları Prag ve Budapeşte ile birlikte Türk gezginlerin de en sevdiği gezi noktalarından olan başkent Viyana’yı gezmek içinse 2-3 günlük kısa bir tatil yeterli. Tabi süreyi dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz ama şehirdeki pahalılığın diğer turistik yerlere nazaran çok daha yüksek olduğunu akıllardan çıkartmamak gerek.

Yine de Avusturya’nın bu dünyaca güzel başkenti her gezginin en azından ömründe bir kez gezip görmesi gereken bir yer. Eğer siz de yakın zamanda bir Viyana gezisi planladınız ama Viyana gezilecek yerler listesine nereleri eklemeniz gerektiğini bilmiyorsanız hemen panik olmayın çünkü doğru yerdesiniz.

Viyana gezginleri için hazırladığım listede hem popüler turistik noktalar hem de ulaşım, yemek, konaklama gibi diğer önemli konular hakkında yararlı olabilecek bilgileri paylaştım. Uzatmadan Viyana gezilecek yerler listesine geçelim…

Viyana Gezisi Öncesi Bunlara Dikkat

Viyana’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Viyana’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım Star Inn Wien Schönbrunn güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Ben bu tesisi konaklama yaptığım dönemde çok uygun fiyatlı olduğu için tercih etmiştim. Toplu taşıma ile şehrin merkezine 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Eğer biraz daha şehrin merkezinde, daha kaliteli bir yer arıyorsanız 4 yıldızlı Austria Trend Hotel Europa adlı otele göz atabilirsiniz.

Viyana’da yapılacak en güzel aktivitelerin başında Golden Hall’de Mozart Konserine katılmak geliyor. Bunun dışında seyahatiniz öncesinde Belvedere Sarayı giriş biletinizi almayı da unutmayın.

Viyana Gezilecek Yerler Listesi

Viyana gezilecek yerler rehberinde unutulmaz anılar biriktirebileceğiniz kentin en güzel 35 yerini tanıttım. Şehirde gezip görülecek tüm önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı sonundaki Viyana gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz.

Bu arada listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri ilgili resmi web sitelerinden edinebilirsiniz.

1. Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı Viyana hakkında bilgiler

Saraylar şehri Viyana’daki en ihtişamlı tarihi yapılardan biriyle başlayalım: Hofburg Sarayı. Hofburg Sarayı’na baktığınızda öncelikle ne kadar büyük olduğu dikkatinizi çekiyor.

Tam 240 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen kraliyet sarayında 18 farklı bina, şapeller, kiliseler, avlular, meydanlar ve 2.600 tane de oda bulunuyor! 1996 senesinde saray UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmiş.

13. yüzyılda inşa edilen saray 700 yıl boyunca Hofburg Hanedanlığı’na hizmet etmiş ve dönem dönem ihtiyaca göre genişletilmiş. Görkemli mimarisi ise tek bir stili değil; gotikten baroğa, klasikten rönesans tarzına kadar dikkat çekici bir farklılığı yansıtıyor.

Schönbrunn Sarayı hanedanlığın yazlık yeri olduğundan burası daha çok kış aylarında tercih edilmiş ve 1918 yılında ise şimdiki demokratik Avusturya yönetimine devredilmiş. Sisi Müzesi, Albertina Müzesi ve Efes Müzesi ise sarayın görülmeye değer bölümleri arasında.

2. Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom)

Aziz Stefan Katedrali Viyana gezilecek yerler

Viyana gezilecek yerler arasında şehrin simgelerinden biri haline gelmiş Aziz Stefan Katedrali de yer alıyor. Katedral 12. yüzyılda inşa edilmiş ve Viyana tarihi boyunca sayısız önemli olaya tanık olmuş.

Katedralin tasarımında gotik ve Roma mimari stilleri hakim. Yapının en dikkat çekici detaylarından birini ise çatı bölümündeki renkli semboller oluşturuyor. Ulusun tarihi açısından büyük önem taşıyan katedral, sembolik renkli çatısıyla da ilgiyi üzerine çekiyor.

Şehrin tam da merkezinde yer alan katedralde aynı zamanda çok görkemli kuleler var. 136 metrelik en yüksek kuleye 343 basamakla çıkmanız gerekse de karşılaşacağınız Viyana manzarasına değeceğini söyleyebilirim. Hem çok meşhur olan hem de Avrupa’nın ikinci büyük çanı olarak geçen Pummerin de kuzey yönündeki kulede yer alıyor.

Tarihteki önemli bazı kişilerin mezarları, dini semboller, yapılar, birbirinden ilgi çekici eserler, bazı el yazmaları ve eski kitaplar da kilisede görebilecekleriniz arasında. Viyana’ya gitmişken bağımsızlık sembolü olarak da görülen bu katedrali ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın!

Eğer otelden dışarıya adım attığınız anda kendinizi Viyana’nın tam kalbinde bulmak isterseniz bu katedralin bulunduğu bölgede konaklayabilirsiniz. Katedralin hemen karşısında yer alan 4 yıldızlı Hotel Am Stephansplatz bölgenin en popüler otellerinden.

3. Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

Viyana gezilecek yerler

Viyana’da barok mimarinin en iyi örneklerinden biri olan Schönbrunn Sarayı, yüzyıllar boyunca şehre hakim olan Habsburg Hanedanlığı’nın yazlık ikametgahı. Saray aynı zamanda meşhur imparatoriçe Sisi’nin de en sevdiği yer olarak anılıyor.

İmparatoriçe Maria Theresa tarafından 1700’lü yıllarda tamamlatılan saray, o zamandan günümüze kadar birçok kez restore edilmiş ve genişletilmiş. 1441 odalı saray, tarihe ve doğaya ilgi duyan gezginler için her köşesi ve bölümüyle merak uyandırıyor.

Sarayın bahçesine değinmeden geçmek imkansız; bence Viyana’da görülmesi gereken yerler arasında ön sıralara koyulmalı. Geniş alana yayılan çimler, şatafatlı tarihi çeşmeler ve yürüyüş yolları ile saray, ziyaretçileri için büyüleyici bir bahçeye sahip.

Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçelerinden biri de bu alanda yer alıyor. Bitki ve kelebek teraryumları ise Avusturya’nın en çok ziyaretçi çeken yapısında görebileceğiniz etkileyici bölümler arasında.

Sadece bahçesini bile gezerken birkaç saat geçirebileceğiniz ve monarşik döneme ait izleri, müzeleri görebileceğiniz Schönbrunn Sarayı’nı da Viyana gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Sarayı Rehber Eşliğinde Keşfedin

Schönbrunn Sarayı rehberli turuna katılara şehrin bu en tarihi ve en turistik sarayını rehber eşliğinde hızla keşfedebilir, sarayın tüm önemli noktalarını görebilirsiniz.

4. Belvedere Sarayı

Viyana rehberi Belvedere Sarayı

Savoy Prensi Eugen tarafından 1668-1745 seneleri arasında yaptırılan Belvedere Sarayı, göz kamaştıran barok stildeki iki parçadan oluşuyor: Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı.

Yukarı Belvedere Sarayı tarihte halka açık ilk müze olmasının yanında 2. Dünya Savaşı’nın ardından Avusturya’ya özgürlüğünü veren anlaşmanın imzalandığı yer olarak da ünlü.

Saray çok bakımlı, büyük ve göz alabildiğince yeşil bahçesi ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Şehrin merkezinde konumlanan bu komplekste Orangery Galeri, ahırlar ve müzeler yer alıyor. Belvedere Sarayı’nda aristokrat yaşamın izlerinden ziyade sanatsal açıdan çok değerli eserler ile karşılaşıyorsunuz.

Heykel ve resim müzeleri sarayın en çok ilgi toplayan bölümleri. Özellikle dünyanın her yanından yoğun şekilde turist çeken ünlü Viyanalı ressam Gustave Klimt’in “The Kiss” isimli eseri galerideki en değerli parçalar arasında öne çıkıyor. Kısacası çok özel bir sanat koleksiyonu sanatsever gezginlere etkileyici bir zaman dilimi vadediyor.

Biletiniz Hazır Mı?

Belverede Sarayı şehrin en popüler yapılarından biri. Bu yüzden turizm sezonunda girişte uzun bilet kuyruklarında zaman kaybetmemek adına Belvedere Sarayı giriş biletinizi online olarak satın alabilirsiniz.

5. Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi Viyana hakkında bilgiler

Viyana’da gezilecek yerler arasında özgün, yaratıcı bir tarza sahip olan özgür ruhlu bir binayı da görmek isteyebileceğinizi düşündüm: Hundertwasser Evi!

Evin tasarımı Viyana’daki çoğu binadan oldukça farklı, yani fark edilmemesi imkansız. Mimarisindeki en dikkat çeken detay ise yapıda hiçbir düz ögeye yer verilmemiş olması. Ayrıca çok ilginç terasları da var. Terastan ziyade bahçeye benzeyen toprak zeminli alanlarda 250 adet ağaç bulunuyor.

Çok renkli dış cephesiyle cazibesi artırılan Hundertwasser Evi, Avusturya’nın ünlü sanatçılarından Friedensreich Hundertwasser tarafından inşa edilmiş. Ayrıca mimar Joseph Krawina da binanın tasarımına büyük katkılar sağlamış.

Binanın içinde 4 dükkan ve 53 daire var. Tabii içinde apartman sakinleri yaşadığı için turistler daha çok fotoğraf çekmek ve Viyana’nın en ilginç tasarımlı binalarından birini görmek için buraya uğruyorlar.

6. Opera Binası

Opera Binası Viyana görülecek yerler

Viyana, her yanından klasik müzik sesleri yükselen ve operalarıyla ünlü bir kent. Sanatsal açıdan büyüleyici bir ambiyans sunan şehir, alanında dünyanın bir numarası olan opera binasını da barındırıyor.

Neo-Rönesans stilindeki tasarımıyla iç ve dış dekorunda ihtişamlı detaylar sunan opera binası 1869 yılında tamamlanmış. Mimar Josef Hlavka tarafından tasarlanan opera binası göz kamaştıran ve ağırladığı ziyaretçilerinde derin etki bırakan ortamıyla Viyana gezilecek yerler listesindeki en önemli yapılardan biri.

1709 koltuklu opera binası, büyüklüğü ile de çok etkileyici. Koltuklu seyircilerin yanı sıra çok sayıda ayakta seyirci de sığabiliyor operaya.

Opera binasında opera, konser, tiyatro ve çeşitli şovlar izlemek unutulmaz bir deneyim olsa da etkinlik ücretleri ne yazık ki çoğu kişi için biraz pahalı. Ayrıca turistik açıdan da opera binasının içini turlar aracılığıyla gidip görme şansına sahipsiniz.

Unutulmaz Bir Konsere Hazır Olun

Viyana’da yapılacak en güzel şeylerin başında güzel bir konsere katılmak geliyor. Golden Hall’de Mozart Konseri şehirdeki en popüler etkinliklerden bir tanesi.

7. Viyana Belediye Binası

Neues Rathaus Viyana gezilecek yerler

Gündüz saatlerinde olduğu kadar akşam ışıklandırmalarıyla da çok güzel görünen Viyana Belediye Binası, kentin öne çıkan neogotik yapıları arasında bulunuyor.

Orijinal ismi Rathaus olan Viyana Belediye Binası şehrin dokusunu, kültürünü ve mimarisini en iyi yansıtan binalardan biri. Şu an yerel yönetimin çalışmalarına ev sahipliği yapan belediye binası aynı zamanda turistik açıdan da çok popüler.

Mimar Friedrichvon Schmidt tarafından tasarımı ele alınan Viyana Belediye Binası’nın önü ise sıklıkla gösteri, etkinlik ve festivallere sahne oluyor. Viyana’ya gitmişken tarihi 19. yüzyıla dayanan ve kentin en değerli mimarilerinden biri olan belediye binasını görmeden dönmeyin derim.

8. Prater & Dönme Dolap

Prater Viyana'da görülmesi gereken yerler

Viyana’nın dünyaca tanınan yerlerinden biri de Prater Eğlence Parkı! Gitmemişseniz bile filmlerde bu parka rastlamış olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Prater Parkı şehrin macera, heyecan ve sürprizlerle dolu yerleri arasında. Eskiden avlanma alanıyken yıllar geçtikçe eğlence adına hemen her şeyi bulmanın mümkün olduğu bir parka dönüşmüş.

Park demişken hiç de küçük bir bölgeden bahsetmiyorum. 3.200 hektarlık bu alanda nostaljik-modern lunapark oyuncakları, kafeler, sinema, bowling salonu, dans yerleri, yürüyüş, bisiklet, piknik alanları, pastane, restoran, havuz gibi birçok seçenek var.

Prater Eğlence Parkı denildiğinde akla Viyana’nın da simgelerinden olan dönme dolap geliyor. 1827 yılında yapılmış olan bu devasa dönme dolap hasar aldığı dönemlerden sonra özenle yenilenerek şimdiki ihtişamına kavuşmuş. Dönme dolabın tepesinden Viyana manzarası çoğu kişiye olduğu gibi muhtemelen size de bir başka güzel gelecek.

Viyana’nın ağır kış koşulları ekim ve mart arasında parkın ve oyuncakların işleyişini etkileyebilse de genellikle burada doyasıya eğlenmek için en uygun dönemi mart ve ekim ayları arası oluşturuyor.

Son olarak parkın tarihini merak ediyorsanız özellikle buharlı tren ile tüm ana bölgeleri dolaşarak eşsiz Viyana deneyimlerinizden birini yaşayabilirsiniz.

9. Museumsquartier

Museumsquartier Viyana gezilecek yerler

Viyana gezilecek yerler listesinde kültürel yönüyle ön plana çıkan şehrin müzelerle ünlü bölgesi var sırada. Museumsquartier alanında müzeseverlerin büyük bir ilgiyle gezip dolaşacaklarını umduğum 12 adet müze bulunuyor.

Müzeleri ön planda olsa da aslında kentin bu kültürel açıdan zengin bölgesinde tiyatro, sinema, sergi ve festival gibi etkinliklere de yer veriliyor. 60.000 metrekarelik yapısı ile dünyadaki en iyi kültür komplekslerinden biri olarak değerlendirilen Museumsquartier barok tarzında inşa edilmiş.

Peki, içinde hangi müzeler var? Sanat müzeleri Leopold ile Kunsthalle Wien, mimarlık müzesi Architekturzentrum Wien, modern dans merkezi Tanzquartier Wien, çocuk müzesi Zoom, modern sanatlar müzesi MUMOK bu bölgenin en dinamik müzeleri arasında yer alıyor ve çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Aynı zamanda Halle E + G noktası da festival, konser ve sahne sanatı etkinlikleri için sıklıkla tercih ediliyor.

Yapının önündeki halka açık avluda ise oturmak için tasarlanan şık ve yaratıcı stilde mobilyalar var. Her sene mobilyaların renginin değişmesi ise yeniliği simgeliyor çünkü Museumsquartier halka modern, yaratıcı ve yenilikçi olmayı aşılayan bir anlayışın temsilcisi.

10. Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum)

Kunsthistorisches Museum Viyana'da gezilecek yerler

Avusturya-Macaristan İmparatoru 1. Franz Joseph tarafından 1891’de açılışı gerçekleştirilen Sanat Tarihi Müzesi, sadece ülkenin değil, dünyanın önde gelen müzeleri arasında bulunuyor.

Geniş bir yelpazede çok sayıda değerli koleksiyonun sergilendiği müzede eserler genel olarak 1450-1650 yılları arasındaki döneme ait. Neredeyse 1000 yıllık koleksiyonları da bulabilir, hatta Osmanlı İmparatorluğu’ndan hediye edilen bazı eserleri de müzede görebilirsiniz.

Antik Yunan-Roma, Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu, Madeni Paralar Koleksiyonu, Avrupa sanat tarihine dair birçok önemli eser ile heykel ve dekoratif sanat koleksiyonları da müzede sergileniyor. Resim galerisinde ise dünyaca ünlü ressamların eserlerini incelerken vaktin nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz. Müzede ayrıca bir de kütüphane var.

Sanat tutkunları için üst düzey bir etkileyiciliği yakalayan Sanat Tarihi Müzesi mimarisiyle de son derece göz kamaştırıcı. Galerilerin mimari tasarımı, görkemli sütun ve tavanlar, heykeller, kabartmalar, süslemeler, müzenin sanatla dolu ambiyansını büyüleyici biçimde tamamlıyor.

Ayrıca mola verip kahve keyfi yapabileceğiniz müze kafesine de uğramanızı tavsiye ederim.

11. Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum)

Naturhistorisches Museum Viyana'da görülmesi gereken yerler

Viyana’daki en ilgi çekici müzelerden biri de Doğa Tarihi Müzesi. 30 milyon objenin bulunduğu sergi bir bakıp çıkamayacağınız kadar çok şey sunuyor.

1800’lü yıllarda yapılan müze 8700 metrelik bir alanda bulunuyor. Göktaşı koleksiyonları, mineral koleksiyonu, fosiller, dinozor kemiklerinin replikaları, insan evrimine dair bal mumu heykel sunumları ve doğada ender görülen binbir çeşit hayvan müzede sergilenenler arasında.

Doğa Tarihi Müzesi’nde özellikle Mars’tan geldiği belirtilen göktaşları ve dinozorlar ile ilgili bölüm ziyaretçiler üzerinde büyük bir etki yaratıyor. Aynı zamanda doğada belki de hiç göremeyeceğiniz çok çeşitli doldurulmuş hayvan figürlerin camlar arkasındaki görüntüleri o kadar gerçekçi ki sanki hepsi canlı gibi geliyor.

Çocuklar için de keyifli, ilgi çekici ve bilgilendirici bir deneyim sunan Doğa Tarihi Müzesi’ni Viyana gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

12. Karl Kilisesi (Kariskirche)

Karl Kilisesi Viyana tatili

Cüzzamlı hastalara şifa dağıtan Aziz Karl Borromeo’ya ithafen yaptırılmış olan bu kilise 1739 senesinde tamamlanmış. Kilise, dış mimarisi ve önündeki havuzuyla bakmaya doyamayacağınız kadar güzel görünümüyle yükseliyor.

Yapının mimari detayları incelendiğinde barok stil öne çıksa da aynı zamanda Roma ve Yunan mimarilerinden estetik izleri bulmak mümkün.

Kilisenin dışı ne kadar hayranlık uyandırıcıysa içi de bir o kadar gezilesi ve etkileyici bir tasarıma sahip. Göz alıcı fresklerden süslü sütunlara kadar her şey ince bir sanat eserinin ayrıntılarını oluşturuyor.

Karl Kilisesi’ne klasik konserlerin verildiği bir günde de gitmeyi tercih edebilirsiniz. Mozart, Vivaldi, Beethoven gibi dünyaca ünlü ustaların müziklerini harika bir akustik eşliğinde ve çok etkileyici bir ambiyansta dinlemek en güzel Viyana hatıralarınızdan biri olabilir. Bence mutlaka gidip görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Sıradışı Bir Deneyime Hazır Olun

Kilisede güzel konser organizasyonları yapılıyor. En popüler olanlardan bir tanesi: Karlskirche’de Vivaldi’nin Dört Mevsimi.

13. Albertina Müzesi

Albertina Müzesi Viyana gezilecek yerler

Viyana gezilecek yerler rehberinde kentin en ünlü müzelerinden biri daha var: Albertina Müzesi. Sanat müzesi olan Albertina dünyadaki en değerli ve geniş grafik eser koleksiyonu ile ünlü.

Albertina Müzesi’ndeki 65.000’i aşkın çizim sanatseverlere doyasıya bir keşfetme imkanı sunuyor. Farklı tekniklerle yapılmış bir milyondan fazla baskı eseri ise müzenin bir bakış atıp çıkılamayacak kadar özel olduğunun göstergelerinden biri. Eserlerde kullanılan tekniklerden bazıları ise gravür, taş baskı ve ağaç baskı.

17. yüzyılda saray olarak inşa edilen yapı günümüzde müze olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Klasik Avusturya mimarisinin detay ve unsurlarını taşıyan müzenin 3 bölümü var.

Rembrandt, Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi sanatçıların çok değerli eserleri ilk bölümde sergileniyor. 2. bölümde mimari koleksiyonlar yer alırken müzenin 3. kısmı ise fotoğraflara ayrılmış.

Viyana’ya gelen turistlerin en beğendikleri yerlerden biri olarak değerlendirilen Albertina Müzesi kentin en çekici noktaları arasında. Mutlaka görmenizi öneririm.

14. Graben Caddesi ve Veba Sütunu

Graben Caddesi Viyana gezilecek yerler

Viyana eğlence bakımından çok hareketli bir şehir olmasa da genel olarak tarihi dokusu, mimarisi, sanat ve kültürel yönleriyle gezginlere çok çekici seçenekler sunuyor. Graben Caddesi ise Viyana’nın en cıvıl cıvıl ve enerjik caddelerinden; eğer biraz hareketlenmek istiyorsanız buraya doğru rotanızı çevirebilirsiniz.

Graben Caddesi kafe ve butiklerle dolu. Aynı zamanda Viyana’dan hatıra niyetine hediyelik eşya alabileceğiniz çok sayıda dükkan da var burada. Lüks mağazalar ve ünlü markalar açısından da çok sayıda alternatif ile karşılaşabilirsiniz.

Lüks, kalabalık ve popüler bir cadde olan Graben’deki Veba Sütunu ise turistlerin de yoğun ilgisini çeken önemli bir sanat eseri. Veba salgınında çok sayıda insanın hayatını kaybettiği 17. yüzyıla dayanıyor geçmişi.

İmparator 1. Leopold Viyana halkını sarsan son veba salgınının sona ermesi halinde bu anıtı yaptıracağını vadetmiş. Avusturya’daki heykelcilik anlayışının şekillenmesinde de büyük payı olan Veba Sütunu kentin en acı dönemlerinden birini simgelemesi nedeniyle de anlam kazanıyor.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın!

Viyana’nın tam merkezinde, alışveriş caddelerine yakın, hareketli bir bölgede konaklamak isteseniz 5 yıldızlı DO&CO Hotel Vienna oteline göz atabilirsiniz.

15. Naschmarkt

Naschmarkt Viyana'da görülmesi gereken yerler

Viyana’nın en meşhur açık hava pazarı olan Naschmarkt ortalama 120 adet stant ve restoranlarıyla gezginler için renkli merkezler arasına girmeyi başarıyor. Pazarda sadece Viyana değil, Vietnam, Hint, Yunan ve İtalyan mutfağına kadar birçok farklı kültüre ait yemekleri tadabilirsiniz.

Pazarda aynı zamanda sebze, meyve, peynir ve şarküteri gibi ürün çeşitlerinin sayısı da oldukça fazla. Sabahtan akşama kadar çok kalabalık olan pazar, kurulduğu dönemi takiben insanların buluşma noktalarından biri haline gelmiş.

Sağlı sollu çok sayıda kafe ile donatılmış olan Naschmarkt Pazarı’nda Viyana’ya ait kültürel yapıyı gözlemleme fırsatı da yakalayabilir, aynı anda sunulan lezzetlerin keyfine varabilirsiniz. Bu orijinal Viyana pazarına da bir uğrayın derim.

16. Tiergarten Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

Schonbrunn Zoo Viyana gezilecek yerler

Viyana gezilecek yerler listesinde ön sıralara koyduğum Schönbrunn Sarayı’nın en etkileyici yönlerinden birinin bahçesindeki hayvanat bahçesi olduğunu belirtmiştim. Tiergarten Schönbrunn Hayvanat Bahçesi’ne ayrıca değinmek ve hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi vermek istiyorum.

Dünyanın en eski hayvanat bahçesi olduğu söylenen Schönbrunn, sarayın büyüleyici bahçesinde konumlanmış ve 700’den fazla hayvan türünün yaşam alanı.

Nadir rastlanan birçok hayvanı burada görebiliyorsunuz. Aynı zamanda pandaları seviyorsanız Avrupa’da Berlin dışında onları görme şansını yakalayabileceğiniz tek yer burası.

Omurgasızlar, pandalar, zürafalar, balıklar, koalalar, su aygırları, deniz anaları gibi çok sayıda hayvan türünü sadece görmekle de kalmanız gerekmez. Beslenme saatlerinde hayvanların cinsleri, yaşam koşulları ve çeşitli özellikleri hakkında bilgiler de sunuluyor.

17. İspanyol Binicilik Okulu

İspanyol Binicilik Okulu Viyana gezilecek yerler
Kaynak: pinterest

Viyana Kraliyet Ailesi’nden kalma bir kurum olan İspanyol Binicilik Okulu, Lipizza atlarının gösterileriyle hala son derece aktif. Birçok ülkeden çok sayıda gezgin her yıl bu gösterileri izlemek için Viyana’ya akın ediyor.

Viyana için sembol kurumlardan biri olan bu okulun İspanya ile alakasını merak edebilirsiniz. Gösterilerdeki atlar köken olarak Endülüs İspanyası’na ait. Habsburg Hanedanı 16. yüzyılda İspanya’nın yönetimini ele geçirdiğinde atlar da Viyana’ya getirilmiş.

At ve binicilerin hareketleri adeta bir baleyi çağrıştırdığı için sıklıkla buradaki gösteriler “beyaz atların balesi” olarak da anılıyor. Viyana tarihinin en geleneksel şölenlerinden birini kaçırmayın!

18. Avusturya Ulusal Kütüphanesi

Austrian National Library Viyana gezilecek yerler

Hofburg İmparatorluk Sarayı’nda bulunan ve şatafatıyla göz kamaştıran Avusturya Ulusal Kütüphanesi 1368 senesinde kurulmuş.

Kütüphanede 12 milyondan fazla eserin olması buranın bilgi kaynağı olarak ne kadar derin bir yer olduğunu göstermesi açısından çok etkileyici. Ayrıca Avusturya barok döneminin en üst düzey örneklerinden biri olan kütüphane, mimari detayları ve özellikle ihtişamlı salonu ile ziyaretçilere eşsiz güzellikte bir davet sunuyor.

Basma eserler, yazmalar, müzik, tiyatro, harita, portre, resim gibi çok çeşitli bölümleri bulunan Avusturya Ulusal Kütüphanesi’ni Viyana gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

19. Avusturya Parlamento Binası

Avusturya Parlamento Binası Viyana rehberi

Danimarkalı mimar Theophilvon Hansen tarafından tasarlanan Avusturya Parlamento Binası 19. yüzyıldan kalan en görkemli Avusturya yapıları arasında bulunuyor. Ring Caddesi’ndeki bina Yunan tarzı mimarinin de en tipik örneklerinden biri. Binanın girişinde de Yunan filozoflarının heykelleri var.

Viyana’daki demokrasi sembollerinden olan Avusturya Parlamento Binası’nın mimari stiline de bu hava fazlasıyla hakim. Binada ve heykellerde Yunan tarzının bu kadar vurgulanması Yunanistan’ın demokrasinin beşiği olmasıyla da ilgili.

Şu anda aktif olarak meclis oturumlarına ve önemli bazı siyasi organizasyonlara ev sahipliği yapan parlamento binasının içini de günün belirli saatlerinde rehber eşliğinde gezmeniz mümkün. İç bölümde özellikle ana salonun ambiyansı ziyaretçilerde iz bırakmaya fazlasıyla yetiyor.

Vaktiniz varsa Viyana’nın en anlamlı ve popüler simgelerinden olan bu binayı da gezmenizi öneririm. Özellikle Hofburg Sarayı’na yakın olduğu için ikisini aynı gün dolaşabilirsiniz.

20. Sigmund Freud Müzesi

Sigmund Freud Viyana'da gezilmesi gereken yerler

Viyana ile özdeşleşmiş önemli şahsiyetlerden olan Sigmund Freud’a ithaf edilen müzeye de mutlaka uğrayın.

Sigmund Freud’un hayat hikayesini sunan müze 1971 senesinde kurulmuş. Her sene 100.000’in üzerinde ziyaretçi çeken müze Sigmund Freud’un 47 yıl boyunca yaşadığı ev olması açısından oldukça etkileyici. Psikanalizin kurucusu olan Freud ve kızının yaptığı çalışmalar Berggasse 19’daki bu evle anılıyor.

Freud 1938 senesindeki Nazi baskınına karşı burayı sadece ev olarak değil, terapi yapmak için de kullanmış. Müzenin içi ev havasında ve girişte size sesli bir rehber veriliyor. Ne yazık ki evde yaşadığı dönemlerdeki eşyaların tümü burda değil, bir kısmı Londra’ya götürülmek zorunda kalınmış.

Aynı zamanda Freud çoğu belgeyi ölmeden önce yakmış. Müzede göreceğiniz bilgilerin çoğu onun dostları, yakınları ve mektuplaştıkları kişilerce aktarılmış.

Tarihe yön veren kişiliklerden biri olan Sigmund Freud için tasarlanan bu müzenin ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

21. St. Peter Kilisesi (Peterskirche)

Peterskirche Viyana'da nereler gezilir?

Orta Çağ’a uzanan geçmişi ve Roma barok stilindeki mimarisi ile Viyana’nın en ilgi çekici yapılarından biri St. Peter Kilisesi.

Katolik olan St. Peter Kilisesi görüntüsüyle de göze çarpan bir yapıda dizayn edilmiş. İç mekan dekorunun yanı sıra dış cephesi de barok stilin en çarpıcı örneklerinden birini yansıtıyor. Yine de iç kısmının daha etkileyici bir ambiyansa sahip olduğunu belirtebilirim.

Göz alıcı freskler, resimlerle süslenmiş pencereler, ihtişamlı kubbesi, siyah melek kanatlarıyla sarılmış üzerinde kral tacı bulunan arma, heykeller, resimler, duvarlardaki tasvir ve betimlemeler… St. Peter Kilisesi her yönüyle çok detaylı süslemelere ve keşfedilecek birçok unsura sahip.

22. Kärntner Caddesi

Karntner Caddesi Viyana turu

Viyana’dan alışveriş yapmadan dönülmez diyen gezginler için şehrin en ünlü alışveriş caddelerinden birine geldi sıra: Kartner Caddesi.

Viyana gezilecek yerler arasında şehrin kalbinde yer alan ve ruhunu en iyi yansıtan noktalardan biri olan Kärntner Caddesi de bulunuyor. Bu caddenin en büyük özelliklerinden biri çok canlı olması ancak aynı anda tarihi bir dokuya da sahip.

Graben gibi Kärntner Caddesi de trafiğe kapalı; ziyaretçilere her bir yanını rahatlıkla dolaşma imkanı sunuyor. Cadde üzerinde gezerken bir şeyler yiyip içebileceğiniz birçok kafe de var. Sokak sanatçılarından yükselen keyifli sesler eşliğinde Viyana’nın bu popüler caddesini turlayabilir, güzel vakit geçirebilirsiniz.

23. Burggarten ve Mozart Heykeli

Burggarten Mozart Viyana gezilecek yerler

Viyana’da biraz dinlenip ilginç heykelleri görmek ve doğayla baş başa kalmak istiyorsanız Burggarten Parkı sizin için ideal bir yer.

Güneşli günlerde çok daha fazla ziyaret edilen Burggarten, şehrin merkezine de oldukça yakın. İlk kurulduğu dönemlerde sadece Hofburg Hanedanı’na yakın kişilerin ziyaretine açık olan park 1919 senesinde Cumhuriyet’e geçişin ardından halkın da gidip görebildiği bir yer olmuş.

Yemyeşil çimleriyle çok dinlendirici bir etki yaratan park 38.000 metrekarelik bir alana sahip. Özellikle de parktaki kelebek evini gitmişken görmemek olmaz. İngiliz bahçelerini andıran stiliyle ziyaretçilerine estetik bir ortam sunan Burggarten’da Mozart Heykeli de çok meşhur.

Parkta dünyanın en yetenekli müzisyenlerinden biri olan Mozart’a ithafen inşa edilen bir heykel de bulunuyor. Efsaneleşmiş sanatçının heykeli 1953 senesinde yapılmış. Ayrıca parkın etrafında çok sayıda tarihi bina da yer alıyor. Viyana’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Burggarten’i de gezi listenize dahil edebilirsiniz.

24. Donauturm (The Danibe Tower)

Donauturm Viyana'da gezip görülecek yerler

Viyana’nın ve Avusturya’nın en yüksek noktasına çıkmaya hazır mısınız? Cevabınız evetse Viyana’da gezilecek yerler listenize Donauturm’u da eklemeyi unutmayın.

Donauturm 252 metrelik bir kule ve bu anlamda dünyada 68. sırada. Avusturya’nın ise en yüksek yapısı unvanına sahip. Tuna Nehri’nin kıyısında bulunan kule Donaustadt semtinde yer alıyor.

Teknik açıdan da tam bir başyapıt olan Tuna Kulesi, 1960’lı yıllarda açılmış ve Viyana’nın simgelerinden biri. Tabii ki bu kadar yüksek ve güzel bir yerde konumlanan kulenin manzarasının da ne kadar harika olduğunu tahmin etmek zor değil.

150 metrelik görüntüleme platformuna çıkararak Viyana’dan eşsiz kareleri izlemeye dalabilirsiniz. Buraya çıkabilmeniz için bir de asansör bulunuyor. Tuna Kulesi sunduğu güzellikler ile sizi keşfe çağırırken bol bol fotoğraf çekerek yukarıdaki anları ölümsüzleştirebilirsiniz.

25. Leopold Müzesi

Leopold Museum Viyana'da nereler gezilmeli?

Museumsquartier’den bahsederken kompleksin en popüler müzelerinden biri olan Leopold Müzesi’ne de kısaca değinmiştim. Avusturya Modern Sanatı temasıyla ziyaretçilerini karşılayan Leopold Müzesi geniş koleksiyonları ile çok sayıda değerli eser ve bilgi sunuyor.

2001 yılında faaliyetlerine başlayan müzede, büyük bir kısmı 20. yüzyılın ilk döneminden kalma çok sayıda eser var. Özellikle Avusturyalı ressam Egon Schiele’nin eserlerinin birçoğu burada sergileniyor.

5 katlı geniş binada gezip dolaşabileceğiniz çok sayıda sergi bulunuyor; birbirinden değerli yapıtlar arasında dolaşırken zamanı unutmanız mümkün.

26. Haus der Musik

House of Music Viyana gezilecek yerler

Müzik ve sanatta Viyana’nın, öncü şehirlerden biri olduğunu biliyorsunuz. Özellikle müzikte standart yaklaşımlardan ziyade yenilikçi bir anlayışı benimseyen Viyana, buna uygun olarak çalışmalarını sürdüren çok sayıda kuruma da sahip.

Haus der Musik Avusturya’nın ilk müzik ve ses müzesi olmasıyla büyük bir önem taşıyor. 2000 senesinde halka açılan Haus der Musik müzesinde görebileceğiniz müzikal enstrümanların eski çağlardan günümüze kadarki tarihi sürecini çok etkileyici bulacağınız kanısındayım.

Multimedya sunumları aracılığıyla anlatılan bu süreç ileri teknoloji yöntemlerin işin içine girmesiyle müzik tutkunları üzerinde çok daha derin bir etki bırakıyor.

Özgün ve sıra dışı olmaktan korkmayan Haus der Musik Avusturya ruhunu en iyi yansıtan yerler arasında; bu nedenle turistler için de güçlü bir cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.

27. Ankeruhr Saati

Ankeruhr Saati Viyana'da gezip görülmesi gereken yerler

Viyana’nın her bir köşesi sanat ile dolu. Merkezdeki Hoher Markt caddesinde kalabalık insan gruplarının neden bir sigorta binasına baktığını ilk başta anlayamayabilirsiniz ama binanın üzerinde herkesin ilgisini çeken bir saat var: Ankeruhr Saati!

Art Nouveau stilinde tasarlanan tarihi saat, güzelliği ile de dikkat çekici. Anker Sigorta Şirketi binaları arasında bulunan saat 1911-1914’lü yıllarda Franz Von Matsch tarafından yapılmış. Avusturya’nın en çalkantılı, modernizm ile geleneklerin çarpıştığı bir döneminden kalma.

Saatin üzerinde zamanı gösteren 12 tarihi kişilik tasvir edilmiş. Eğer saat başına denk gelirseniz sizi güzel bir sürpriz de bekliyor. Her saat başında zaman hangi ünlü kişiliği gösteriyorsa ona özel bir müzik eşliğinde tasvir edilen kişiler geçit töreni yapıyor.

Saatin bir sigorta şirketinin binasında olması ise zamanın geçtiğini, her şeyin geçici olduğunu ve hayat sigortası yaptırmanın önemini bilinçaltından vurguluyor.

28. Mariahilfer Caddesi

Mariahilferstrasse Viyana'da nereler gezilmeli?

Viyana görülmesi gereken yerler arasına bir başka popüler alışveriş caddesini de koymak istedim: Mariahilfer Caddesi.

Alışveriş tutkunuysanız kendinizi bu caddede kaybedebilirsiniz; hangi yöne baksanız içeri girip dolaşmak ve alışveriş yapmak istediğiniz bir yerle karşılaşıyorsunuz.

Ünlü Avusturya markalarından tasarım ürünleri satan dükkanlara, Viyana porselenlerinden taş bebek ve Mozart resimli çikolatalara kadar çok sayıda seçenek var. Caddenin birçok yerinde hediyelik eşya dükkanları bulunuyor.

Viyana’nın diğer popüler alışveriş caddeleri olan Graben ve Kartner ağırlıklı olarak uluslararası lüks mağazalarla dolu. Şehir merkezinden biraz uzakta olan Mariahilfer Caddesi ise tüm fiyat aralıklarında seçeneklerin sunulduğu, genç-yaşlı herkesin sevebileceği, daha geniş kapsamlı olması ile ünlenmiş bir yer.

29. Kelebekler Evi (Imperial Butterfly House)

Kelebek Bahçesi Viyana tatili

Opera Binası’na çok yakın, biraz tropikal ve biraz da fantastik bir yeri görmek istersiniz sanıyorum. Çeşit çeşit kelebeklerin uçuştuğu Kelebekler Evi, Viyana gezilecek yerler arasında en eşsiz deneyimlerden birini sunuyor.

Art Nouveau tarzının güzelliğini yansıtan bir palmiye evinde her yerde uçuşan kelebekleri, büyüleyici bir Amazon ormanı ambiyansında görebilirsiniz.

Egzotik bitkiler, şelaler, rengarenk çiçekler de kelebeklere eşlik ediyor. Hofburg Kraliyet Sarayı’nın bir bölümünde bulunan Kelebekler Evi, renkli ve eğlenceli keşifleri seven gezginler için çok ideal bir seçenek. Ayrıca çocuklar için de hem eğitici hem keyifli bir ortam. Girişte kelebekler hakkında bilgilerin sunulduğu bir de pano yer alıyor.

Doğanın en zarif ve güzel canlılarından olan kelebeklerin ortalıkta süzüldüğü bu yeri merak ediyorsanız Kelebekler Evi’ne de uğrayabilirsiniz.

30. Mozart Evi (Mozarthaus Vienna)

Mozarthaus Viyana'da nereler gezilir?

Klasik müziğin üstatlarından olan dünyaca ünlü besteci Mozart Viyana’nın şüphesiz ki en popüler sembollerinden biri. Viyana’ya müzikte kendini çok daha fazla geliştirmek için gelen Mozart’ın yaklaşık 2,5-3 yıl boyunca kaldığı ev ise şu anda müze olarak kullanılıyor.

Mozart’ın 1784-1787 yıllarında ikamet ettiği ev bestecinin sanatçılığı ve yaratıcılığı adına birçok çalışma yaptığı yer olarak da önem kazanmış. Müze 3 katlı bir apartman, içerisinde ise ünlü sanatçıya ait çok fazla eşya yok. Odalar fotoğraflarla dolu, multimedya sunumları ile özellikle sanatçının Viyana’daki yaşamı hakkında bilgiler aktarılıyor.

Müzede Wolfgang Amadeus Mozart’ın yaşam tarzı ve operaları hakkındaki detaylara da ulaşabilirsiniz.

31. Viyana Şehri Parkı (Stadtpark)

Stadtpark Viyana'da gezilmesi gereken yerler

İngiliz bahçeleri ile büyük benzerliği dikkat çekici olan Viyana Şehir Parkı 1862 yılından bu yana turistlerin en çok geldiği yerlerden biri. Heumarkt ile Parkring arasında bulunuyor.

Viyana gezinizde şehrin doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak, doğada biraz dinlenmek ve belki bolca yürümek için Viyana Şehir Parkı harika bir yer.

Dinlenme alanlarında keyfinizce vakit geçirebilir, parktaki gölün güzelliğini seyredebilirsiniz. Stadtpark olarak da isimlendirilen Viyana Şehir Parkı’nda aynı zamanda ünlü bestecilerin heykelleri de bulunuyor. Viyana sokaklarını sindire sindire dolaşırken bir mola vermek isterseniz rotanızı Stadtpark’a çevirmenizi öneriyorum.

32. Votiv Kilisesi (Votivkirche)

Votiv Kilisesi Viyana'da gezilecek yerler

Uzun kulesi ile hemen fark edilen Votiv Kilisesi Viyana’nın en çekici gotik yapıları arasında yer alıyor.

Kilisenin hikayesinin ise imparator Franz Joseph’in bir suikast girişiminden kurtulmasına dayandığı söylenir. Bunun üzerine imparatorun kardeşi Arşidük Ferdinand Tanrı’ya teşekkür etme niyetiyle bu kiliseyi yaptırmış.

Halkı derinden etkileyen bu suikast girişimi sonrasında kilisenin inşası için çok sayıda bağış gelmiş. Mimar Heinrch Ferste ise kilisenin tasarımını yapan kişi. Yapı tam anlamıyla gerçek bir gotik eser olarak değerlendirilirken ender örneklerden biri olarak gösteriliyor.

33. Kohlmarkt Caddesi

Kohlmarkt Viyana gezisi

Kohlmarkt Caddesi Viyana’nın merkezindeki en prestijli, ışıltılı ve lüks alışveriş noktalarından biri. Alışveriş yapmak için gidebileceğiniz gibi hoş ve ilgi çekici yerlerini dolaşmak için de bu caddeye uğrayabilirsiniz.

Uluslararası lüks markaları sıklıkla görebileceğiniz Kohlmarkt Caddesi’nde aynı zamanda kuyumcular da dikkat çekiyor. Akşam saatlerinde ışıklandırmalar eşliğinde ortaya çıkan sureti ise bence görülmeye değer.

34. Time Travel Vienna

Time Travel Vienna
Kaynak: klook

Viyana’ya gitmişken kent hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek, görmek, aynı zamanda da eğlenmek istiyorsanız işte en iyi seçeneklerden biri: Time Travel Vienna!

Viyana, çok yönlü ve tarih boyunca birçok olaya sahne olmuş bir kent. Time Travel Vienna ise adeta şehrin tarihini, öne çıkan özellik ve şahsiyetlerini gözlerinizin önünde canlandırıyor. 1300 metrekarelik bir alanda kurulan Time Travel Vienna’ya gittiğinizde yapacağınız yolculuğun tüm aşamaları birbirinden çarpıcı anlarla dolu.

Büyüleyici ses ve efektlerle birlikte zevkli olduğu kadar bilgilendirici bir Viyana keşfine çıkabilirsiniz. Multimedya gösterileri, animatronik bal mumu heykelleri, 5D Cinema ve daha birçok ögenin yer aldığı Time Travel Vienna’dan hafızanıza kazınacak etkileyicilikteki anılarla ayrılacaksınız.

Senede 1,4 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği Time Travel Vienna’da, 20 dakikada bir sesli rehber eşliğinde ortalama 50 dakikalık turlar başlıyor. Kısacası sizi Viyana’da sihirli bir yolculuk bekliyor!

35. Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Müzesi Viyana gezilecek yerler

Viyana gezilecek yerler listesinin son sırasında ise şehir merkezindeki ünlü eğlence parkı Prater’de bulunan bal mumu müzesi var.

Viyana’daki Madame Tussauds Müzesi farklı kategorilere ayrılmış bal mumu heykelleri ile ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşatıyor. Film, müzik, sanat, kültür, Hollywood, spor, politika, İkinci Dünya Savaşı, tarih, popüler kültür gibi çeşitli kategorilerden birçok ünlü figür müzede sergileniyor.

İnteraktif olarak müzeyi gezebilmeniz ise ziyaretinizi daha eğlenceli kılacak temel faktörler arasında. Bu müzede istediğiniz bal mumu heykeliyle fotoğraflar çekilebilir ve onlara dokunabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama yok.

Peki, müzede hangi ünlü isimlerin heykelleri var?

Kate Winslet, Benedict Cumberbatch, Johnny Depp, Morgan Freeman, Lady Gaga, Elvis Presley, Sigmund Freud, Audrey Hepburn, Sisi, Beyonce, Katy Perry, Barack Obama, Maria Theresia, Gustav Klimt, Pavarotti ve Beethoven gibi isimler en çok ilgi çeken heykeller arasında yer alıyor.

Dünya yıldızlarıyla eğlenceli bir randevu için Madame Tussauds Müzesi’ne uğrayabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Viyana gezilecek yerler harita konumları
Viyana gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Viyana şehrinde anlattığım popüler 35 yerle birlikte alışveriş ve konaklama için de bazı önemli noktaların konumlarını, hazırladığım haritada kolaylıkla bulabilirsiniz.

Akıllı telefon ve tabletlerinizden linke tıklayarak haritayı görüntüleyebilirsiniz, haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Viyana gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Viyana’da Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Viyana gezisi otel tavsiyeleri
3 yıldızlı Star Inn Wien Schönbrunn Viyana’da konaklama yapabileceğiniz ekonomik tesislerden…

Viyana seyahatinizin en verimli şekilde geçmesi için konaklama alternatifleriniz arasından da size en uygun olanı seçebilmeniz oldukça önemli.

Viyana’nın en güzel yerlerine yakın olması ulaşım ve vakit açısından sizi rahatlatacaktır. Tabii bunun dışında hem ekonomik hem de iyi hizmet sunan bir otelde kalmak da gezginler için büyük bir avantaj.

Viyana’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda konaklama ile ilgili çok daha fazla detay aktardık. Burada da özetle Viyana şehrinin en ideal konaklama bölgelerini aşağıda listeledim:

 1. Innere Stadt (Merkez bölge-District 1)
 2. Leopold Stadt (Prater Eğlence Parkı’na çok yakın mesafede-District 2)
 3. Landstraße (Havalimanı treninin geçtiği, tarihi merkezin doğusunda bulunan bölge-District 3)
 4. Wieden (Merkezin güneyinde farklı kültürleri barındıran District 4)
 5. Margareten
 6. Mariahilf
 7. Neubau (Müzeler bölgesi-District 7)
 8. Josefstadt
 9. Alsergrund

Viyana toplamda 23 bölgeye ayrılıyor; sunduğum ilk 9 bölge ise merkez ve çevresindeki yerleri gösteriyor. Parantez içinde bilgi verdiğim bölgeler ise turistik açıdan en popüler konaklama yerleri.

Otel tavsiyesine gelecek olursak; ben son seyahatimde merkeze birkaç metro durağı uzaklıkta yer alan, 3 yıldızlı ve çok ekonomik Star Inn Wien Schönbrunn adlı otelde konaklamıştım. Bütçe dostu bir yer arıyorsanız siz de göz atabilirsiniz.

4 yıldızlı bir yer arayanlar Austria Trend Hotel Europa adlı otele, biraz daha lüks ve kaliteli bir yer arayanlar ise 5 yıldızlı Hotel Sacher Wien adlı tesise göz atabilirler.

Viyana’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Viyana gezi rehberi ulaşım araçları

Viyana çok büyük bir şehir değil; ulaşım kolay ve hızlı şekilde sağlanabiliyor. Viyana’da gezilecek yerler listesinde de gördüğünüz gibi şehrin birçok popüler noktası bulunuyor. Bunların çoğuna tramvay ve metro ile gitmeniz mümkün.

Şehir içi ulaşım için yararlanabileceğiniz araçlar arasında metro, tren, tramvay, otobüs, taksi, bisiklet ve Hop On Hop Off otobüsler var.

Viyana’da özellikle kentin merkezini yürüyerek keşfetmeniz de mümkün. Viyana’yı tam anlamıyla gezebildim demek için yürümenin en iyi alternatif olduğu da bir gerçek. Şehir merkezini yürüyerek dolaşmanız ise 20-30 dakika sürüyor.

Peki, Viyana macerasına başlamak için havalimanına geldiğinizde buradan şehir merkezine nasıl gideceksiniz? Viyana havaalanı ulaşım rehberi başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgi verdiğimiz için kısaca değinelim.

Viyana Uluslararası Havalimanı’nda ekonomik S-Bahn, hızlı giden RailJet ve Cat’e kadar farklı tren seçenekleri bulunuyor. Genellikle trenler bu noktada en popüler ulaşım araçları olarak çoğu beklentiye yanıt veriyor. Ayrıca otobüs, taksi ve özel transfer araçlarını da tercih edebilirsiniz.

Viyana’da Ne Yemeli?

Viyana gezi rehberi yeme içme

Viyana çok yönlü ve dünyanın en yaşanmaya değer şehirlerinden biri. Sanatı, müziği, kültürü, tarihi derken mutfağını da es geçmek istemiyorum.

Viyana mutfağında et yemekleri, tatlılar ve salatalar ön planda olsa da daha birçok çeşit bulunuyor. Kentin sokaklarında, güzel dekore edilmiş kafe ve restoranlarında yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Viyana’da ne yenir? yazımızda özellikle şehrin yöresel yemekleri hakkında geniş bilgi verdik. İşte Viyana’nın en popüler yemekleri:

 1. Wiener Schnitzel (Viyana Şinitzeli)
 2. Tafelspitz
 3. Apfelstrudel
 4. Sachertorte
 5. Kaiserschmarrn
 6. Austrian Goulash (Gulaş)
 7. Erdapfelsalat (Patates salatası)
 8. Viyana Sosisi (Wiener Würstel)
 9. Cordon Bleu
 10. Bucheln
 11. Spargel
 12. Semmelknödel
 13. Manner Waffel
 14. Powidltascherl

Not: Eğer siz de bizim gibi yurt dışında dini sebeplerden ötürü yeme içme konusuna ayrıca özen gösteriyorsanız listede adı geçen yemeklerin içerisinde domuz etinin yanı sıra helal kesim olmayan etlerin de bulunduğunu unutmayın.

Viyana’da Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Viyana gezi notları alışveriş yerleri

Viyana seyahatinden size orayı hatırlatacak birçok eşyayla dönebilir, sevdiklerinize hediyeler alabilir, aynı zamanda istek ve ihtiyaçlarınıza göre çok sayıda alışveriş seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Viyana görülmesi gereken yerler listesinde de alışveriş yapmayı düşünenler için çok sayıda cadde ve merkezden bahsetmiştim. Viyana bu konuda gezginlerin beklentilerine fazlasıyla yanıt veriyor.

Birçok yönüyle olduğu gibi alışverişte de renkli ve zengin bir kültüre sahip olan Viyana’daki popüler alışveriş yerlerinin listesi şöyle:

 • Graben Caddesi
 • Mariahilfer Caddesi
 • Naschmarket
 • Landstraber Caddesi
 • Kohlmarkt Caddesi
 • Ringstrassen Galerien (AVM)
 • Lugner City (AVM)
 • Brunnemarkt Pazarı

Viyana’da Akşam Gezilecek Yerler

Viyana gezi rehberi akşam gezisi

Viyana’nın sokakları, meydanları, yapıları ve mekanları sizi akşam keyfine davet ediyor. Şehirde gündüzleri yapabileceğiniz çok şey, gezebileceğiniz birçok yer var. Peki, Viyana akşamlarında neler yapabilirsiniz?

İlk olarak şehrin akşam saatlerinde çok güzel bir görüntüye büründüğünü söylemeliyim. Işıklandırmalar birçok görkemli yapıya sahip olan Viyana’ya apayrı bir silüet kazandırıyor.

Akşam saatlerinde de gidip görmenizi tavsiye ettiğim bazı yerler ise şunlar:

 • Prater Eğlence Parkı ve Dönme Dolap
 • Graben Caddesi
 • The Danibe Tower
 • Kärntner Caddesi
 • Naschmarkt (Bazı restoran, kafe ve barlar geç saatlere kadar açık)

Unutulmaz Bir Deneyim İsteyenlere

Her şehrin kendine özgü yapılması gereken aktiviteleri var. Viyana içinse bu aktivite opera gösterisi izlemek. Golden Hall’de Mozart Konserine katılarak güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Yağmurlu/Soğuk Havada Viyana’da Gezilecek Yerler

Viyana gezi notları kapalı yerler

Yağmurlu ve soğuk günlerde ne yapacağınızı kara kara düşüneceğiniz son şehirlerden biri Viyana olsa gerek. Müze, sanat ve kültür şehrinde her koşul altında yapacak birçok şey, gezecek çok sayıda yer bulabilirsiniz.

Viyana’da hava soğuk ya da yağmurluysa hiç telaşlanmayın, gayet dolu dolu bir gün planlayabilirsiniz. Hem kapalı hem de ilgiyle gezeceğinizi umduğum yerler arasında şunlar bulunuyor:

 • Hofburg Sarayı
 • Aziz Stefan Katedrali
 • Opera Binası
 • Museumsquartier
 • Sanat Tarihi Müzesi
 • Belvedere Sarayı
 • Doğa Tarihi Müzesi
 • Albertina Müzesi
 • Karl Kilisesi
 • Avusturya Ulusal Kütüphanesi
 • Leopold Müzesi
 • Time Travel Vienna
 • Madame Tussauds Müzesi
 • Haus der Musik

Özet Olarak Viyana’da Nereler Gezilir?

Viyana gezilecek yerler listesi

Viyana gezilecek yerler yazısının sonuna geldik. Tüm rehber boyunca Viyana seyahati planlayan gezginlerin işine yarayabilecek bilgiler aktarmaya ve gezip görmekten zevk alacaklarını umduğum 35 popüler yeri tanıtmaya çalıştım.

Viyana aslında çok kısa sürede gezilip bitirilebilecek bir şehir değil ancak aşağıdaki gibi bir liste çıkardığınızda birkaç gün içinde bile en popüler yerlerini gezebilir, vaktinizi çok iyi değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz:

 • Aziz Stefan Katedrali
 • Hofburg Sarayı
 • Belvedere Sarayı
 • Prater & Dönme Dolap
 • Hundertwasser Evi
 • Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri
 • Opera Binası
 • Viyana Belediye Binası
 • Sanat Tarihi Müzesi
 • Museumsquartier

Son olarak Viyana geziniz esnasında ihtiyacınız olabilecek birçok bilgiyi bulacağınız Viyana gezi rehberi ve Viyana’da ne yapılır? konulu yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Peki, sizin Viyana gezilecek yerler listesi ile ilgili eklemek istedikleriniz ya da favori yerleriniz var mı? Konu hakkındaki görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Viyana’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Viyana gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Viyana’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Viyana’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Viyana’da Hofburg Sarayı, Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri, Prater & Dönme Dolap, Museumsquartier, Aziz Stefan Katedrali, Opera Binası, Belvedere Sarayı mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Viyana’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Viyana’da müzeler hariç Hofburg Sarayı, Aziz Stefan Katedrali, Viyana Belediye Binası, Şehir Parkı, Karntner Caddesi, St. Peter Kilisesi, Burggarten, Ankeruhr Saati, Graben Caddesi, Naschmarkt, Avusturya Parlamento Binası, Mariahilfer Caddesi, Kohlmarkt Caddesi ve Votiv Kilisesi ücretsiz gezebileceğiniz yerlerdendir.

Viyana’daki en ünlü müzeler hangileri?

Şehirdeki en ünlü müzeler arasında Sanat Tarihi Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Albertina Müzesi, Leopold Müzesi, Sigmund Freud Müzesi, Haus der Musik, Mozart Evi ve Madame Tussauds Müzesi bulunur.

Viyana’da kaç gün kalmalı?

Viyana’nın en popüler yerlerini gezmek için 3-4 günlük süre genellikle yeterlidir.

Viyana’ya ne zaman gitmeli?

Viyana’da kışlar sert ve çok soğuk geçer. Genellikle turizm açısından en yoğun dönem temmuz ve ağustos aylarıdır. Bahar ayları, özellikle de marttan sonraki dönem Viyana seyahati için idealdir.

Viyana Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından Viyana merkezine en rahat şekilde tren ile gidilir. Diğer alternatifler ise otobüs, taksi ve özel transfer araçlarıdır.

Viyana’da nerede kalmalı?

Viyana’da merkez Innere Stadt, Leopoldstadt, Landstraße, Wieden ve Neubau konaklamak için en iyi alternatiflerdir.

“Viyana Gezilecek Yerler – En Güzel 35 Yer” üzerine 5 yorum

 1. Viyana da gezilecek yerler duragina Tuna nehri uzerindeki adayi da ekleyebilirsiniz. Metro ile gidilebiliyorsunuz ve Prater’den birkac durak sonra inebilirsiniz. Ozellikle cocuklu aileler buradaki su konseptli parki mutlaka gorsunler. Cocugunuzun bu parklarda Viyana’li cocuklarla zaman gecirmesini mutlaka saglayiniz.

  Cevapla

Yorum yapın