Viyana Şehir İçi Ulaşım Rehberi & Hop On Hop Off Turlar

Kültürel yönü ile pek çok gezginin favori tatil destinasyonu konumundaki Viyana şehir içi ulaşım açısından da oldukça gelişmiş bir şehir. Kent merkezinde birkaç dakika yürüyerek birçok yere kolayca ulaşabileceğiniz gibi daha uzak noktalara gitmek için kapsamlı metro, tramvay ve otobüs hatlarından yararlanabilirsiniz.

Viyana Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

İlk defa kente seyahat edecekseniz, gelişmiş ulaşım ağı sizlere biraz karışık gelebilir. Böyle bir durumda sıkıntı yaşamamak için Wiener Linien tarafından sunulan gezi planlama hizmetini kullanabilirsiniz.

1. Yürüme

Viyana şehir içi ulaşım yürüme

Eğer konaklama bölgesi tercihinizi gezilecek yerlerin yoğunlukta olduğu kent merkezinden yana kullandıysanız, kent yaşamının detaylarını anlamak için yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Küçük yüz ölçümü sayesinde kentin kalbini dolaşmak sadece 20 ila 30 dakika arasında bir süreye mal oluyor. Yalnız yollar Arnavut kaldırımı ile kaplı olduğundan ayakkabı seçimini rahat modellerden yana kullanmak gerekiyor.

Kenti yürüyerek keşfetmenize olanak verecek bir otel seçimi yapmak isterseniz, sizlere yardımcı olacak önerilerimizi “Viyana’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

2. Metro

Viyana şehir içi ulaşım metro

Viyana şehir içi ulaşım ağının merkezinde yer alan metro ya da yerel dildeki adıyla U-Bahn, toplamda 79,2 kilometre uzunluğa sahip 5 hatta faaliyet gösteriyor.

U1, U2, U3, U4 ve U6 adları verilmiş bu hatlar üzerinde 109 durak bulunuyor. 10 farklı noktadan hatlar arasında geçiş yapılabiliyor.

Hafta içi metro araçları ilk yolculuklarına 05.00’da başlayıp, gece yarısına kadar 2 ila 7 dakika arasında değişen aralıklarla yolcu taşıyorlar.

Cuma ve Cumartesi gecesi ile resmi tatillerde ise kesintisiz hizmet veriliyor. Ekstra seferlerde sıklık 15 dakikada bire çıkıyor. Duraklarda sefer saatleri konusunda bilgilendirme, elektronik panolar aracılığıyla yapılıyor.

3. Tren

Viyana şehir içi ulaşım tren

Metronun ağı kent merkezine gitmek isteyenler için ideal bir ulaşım seçeneğiyken, trenler daha uzak mesafelere konforlu bir şekilde yolculuk yapılabilmesine olanak veriyor.

S-Bahn adı verilen banliyö trenleri kentin dış mahallerine yolcu taşırken, birkaç istisna hariç her durağa uğruyor. Regional Express trenlerinin güzergahı, tüm metropol alanını kapsamakla birlikte araçlar iç kısımda kalan banliyölerdeki durakların sadece birkaçında mola veriyor.

Regionalbahn ise S-Bahn ile paralel hatları kullanmasına rağmen daha uzak mesafelere çalışıyor. Viyana’nın dış kesimlerine trenle gitmek isteyenlerin ekstra bilet satın almaları gerekiyor.

4. Tramvay

Viyana'da ulaşım tramvay

1865 yılından beri faaliyette olan Viyana tramvay ağı, 175 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en büyüklerinden. Tramvay ağının 29 hattı içerisinde kapsadıkları alan nedeniyle gezginler arasında en popüler olanları 1 ve 2 numaralar.

Konuklarına kentin mimari ve doğal güzelliklerini izleyerek yolculuk yapma imkânı tanıyan araçların büyük kısmı oldukça modern özeliklere sahipler.

Standart hatların dışında daha kapsamlı bir gezinti için dilerseniz, The Vienna Ring adlı gezginlere özel tramvay yolculuğuna da katılabilirsiniz. 10.00’dan 17.30’a kadar 30 dakikalık aralıklarla Schwedenplatz’dan hareket eden araçta yolculuk sırasında 8 farklı dilde rehberlik hizmeti veriliyor.

Turun bilet fiyatları yetişkinler için 9 Euro, 6-15 yaş arası bireyler için 4 Euro olarak belirlenmiş.

5. Otobüs

Viyana'da ulaşım otobüs

Otobüsler, U-Bahn ve tramvay ağlarından sonra Viyana şehir içi ulaşım sisteminde en sık tercih edilen araç konumundalar. Kentte 24’ü gece olmak üzere toplamda 127 otobüs hattı bulunuyor.

Kentin merkezindeki dar sokaklarda rahatça manevra yapabilen “City Buses” isimli araçlar kullanılırken, diğer kısımlarda standart tipteki taşıtlar hizmet veriyor.

Gün içerisinde metroyu ve tramvayı kullanmak daha mantıklıyken saat 00.30’dan sonra gece otobüsleri tek seçenek haline geliyor. Gece yarısından 05.00’a kadar 30 dakikalık aralıklarla sefer yapan gece otobüslerinin hareket saatleri ile ilgili tek değişiklik, metronun hizmette olduğu Cuma ve Cumartesi geceleri ile resmi tatillerde yapılıyor.

6. Taksi

Viyana'da ulaşım taksi

Konforlu ve hızlı bir ulaşım aracı size daha cazip gelirse taksileri de kullanabilirsiniz. Kent merkezindeki taksi durağı sayısı, otobüs ağındaki ile neredeyse aynı.

İster bu duraklardan birine gidip sıradaki araca binebilir veya telefonla bulunduğunuz adrese taksi isteyebilirsiniz. Durağa telefon edilip taksi çağırıldığında taşıma bedelinin üstüne ekstra bir meblağ ekleniyor.

Kentte faaliyet gösteren tüm araçlarda taksimetre bulunuyor. Gündüz taksimetre açılış ücreti 3,80 Euro, kilometre başına ücretse 20 Cent olarak belirlenmiş.

Gece ise açılış ücreti 4,30 Euro’ya çıkıyor. Gündüz tarifesi 06.00’dan 23.00’a kadar uygulanıyor. Eğer havalimanı ya da kent sınırının dışındaki yerlere gidecekseniz, şoförle pazarlık yapabilirsiniz. Çünkü bu tarz yolculuklar için sabit bir fiyat tarifesi belirlenmemiş.

7. Bisiklet

Viyana şehir içi ulaşım bisiklet

Kentin tarihi ve sosyal alanlarını gezmek için alternatif bir ulaşım şekli ararsanız, bisiklet kiralayabilir veya iki tekerlekli araçlar üzerinde gerçekleştirilen turlara katılabilirsiniz.

Tercihinizi kiralama seçeneğinden yana kullanırsanız, CityBike’ın tekliflerine göz atabilirsiniz. 1 Euro’luk başvuru ücretini ödedikten sonra istasyonlardan herhangi birine gidip, bisikletinizi seçebilirsiniz. Kiralama hizmetinin ilk saatinden herhangi bir ücret alınmıyor.

Pedal Power ise gezginlere kiralama hizmetinin yanı sıra tur seçenekleri de sunuyor. Süreleri 4 ila 9 saat arasında değişen turlar dışında firma talep olması durumunda günlük geziler düzenleyebiliyor.

Eğer bisiklet ile Viyana’nın banliyölerindeki saklı kalmış güzellikleri keşfetmek isterseniz, mesafenin bir kısmını toplu taşıma araçlarıyla aşabilirsiniz.

Yoğunluğun fazla olduğu saatlerde metroya bisiklet alınmıyor. Ancak otobüs, tramvay ve trenlerde böyle bir kısıtlama bulunmuyor. Yalnız toplu ulaşım araçlarına binerken bisikletiniz için indirimli bilet almanız gerekiyor.

8. Hop On Hop Off Otobüs

Viyana'da ulaşım hop on hop off

Viyana gezilecek yerler listenizdeki mekânlar arasında ulaşımı koordine etmek size sıkıcı geliyorsa veya tatiliniz boyunca kent içi ulaşım ihtiyacınızı daha uygun fiyatlarla gidermek istiyorsanız, çeşitli firmaların düzenledikleri hop on hop off otobüs turlarına katılabilirsiniz.

Bu turlar arasında en popülerleri Vienna Sightseeing ve Big Bus. Eğer Vienna Pass sahibiyseniz, Vienna Sightseeing’in 24 saatlik otobüs turuna ücret ödemeden katılabilirsiniz. Tercihiniz beyaz renkli Vienna City Card olursa Big Bus’ın 24 saatlik duraklamalı turuna katılım hakkına sahip olabilirsiniz.

Vienna Sightseeing turları, 6 farklı rotadaki 50 durağı içeriyor. 24 ve 48 saatlik seçenekler halinde gezginlere sunulan turların fiyatları yetişkinler için 25, çocuklar içinse 12 Euro’dan başlıyor.

Tur güzergâhındaki tarihi alanlarla ilgili bilgilendirme 16 farklı dilde yapılıyor. Ayrıca bilet sahipleri isterlerse ücret ödemeden rehberli yürüyüş turuna katılabiliyor. Ayrıca konuklara Tuna Nehri’nde bot turu veya atlı araba ile gezinti gibi seçenekler de sunuluyor.

Otobüslerin 20 ila 30 dakika arasında değişen sürelerle duraklara uğradığı Big Bus turlarında biletler klasik, premium ve deluxe paketler halinde gezginlerin tercihine sunuluyor.

Otobüsler, 09.30-16.30 saatleri arasında toplamda 20 durağı barındıran kırmızı ve mavi rotalarda ilerliyor. Araç içerisinde sesli bilgilendirme Türkçe de dâhil olmak üzere 13 farklı dilde yapılırken, isteyen yolcular yürüyüş turuna katılabiliyor.

Deluxe bilet ile gezginlere 24 saatlik Vienna City Card ile nehir ve gece gezintilerine katılma hakkı veriliyor. Premium paket içeriğinde ise Viyana’ya ek olarak Budapeşte otobüs ve nehir turları bulunuyor. Big Bus’ın Viyana duraklamalı tur bilet fiyatları yetişkinler için 25, çocuklar için 17 Euro’dan başlıyor.

Viyana Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Vienna City Card

Viyana şehir içi ulaşım bilet fiyatı

Şehir içi ulaşım araçlarında geçerli tek binişlik biletler, anlaşmalı noktalarda ve istasyonlardaki otomatlarda 2,20 Euro fiyatla satılıyor. Çocuklar, bisikletler ve evcil hayvanlar için geçerli indirimli biletin fiyatı ise 1 Euro.

Tek kullanımlık biletleri bindiğiniz otobüste veya tramvayda satın almak isterseniz, 10 Cent ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Standart biletlerin yanı sıra toplu taşıma araçlarını sık kullanan bireylere günlük, haftalık hatta aylık seçenekler de sunuluyor.

Eğer kentte 2 günden fazla süre geçirecekseniz sizlere Vienna City Card almanızı öneririm. Gezginlere kentin pek çok farklı noktasında cazip indirimler sunan kartın 24, 48 ve 72 saatlik geçerlilik süreleri bulunuyor.

Kırmızı renkli şehir indirim kartı tüm toplu taşıma ağında ücretsiz seyahat olanağı verirken, beyaz kartta böyle bir özellik bulunmuyor. Ancak o karta sahip olanlar Big Bus’ın duraklamalı turlarına katılarak ulaşım ihtiyaçlarına dolaylı yoldan çözüm bulmuş oluyor.

Her iki kartı da isterseniz online satış kanalı üzerinden ya da kente vardığınızda otel ve turizm ofislerinden satın alabilirsiniz. Kırmızı renkli olanın fiyatı 13,90, beyaz kartınki ise 28 Euro’dan başlıyor.

Eğlenceli bir Viyana gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu içeriklerimizde bulabilirsiniz:

Yorum yapın