Viyana’dan Ne Alınır? En Güzel 10 Hediye

“Viyana’dan ne alınır?” Barok mimarinin, klasik müziğin ve sanatın en önemli merkezlerinden Viyana Avrupa’nın ortasında çok kültürlü bir vaha adeta. Şehrin gastronomik zenginlikleri ise bir başka keşif objesi.

Katedralleri, kiliseleri, Yahudi Mahallesi, opera ve vals gösterimleri, müze ve galerileri ile gezginlere zengin bir keyif yelpazesi sunan şehir alışveriş severler veya ziyaret ettiği şehirden hatıra veya hediyelik eşya almayı sevenler için de ideal bir adres aslında.

Viyana’dan ne alınır yazısında aslında şehre özgü alışveriş nesnelerinden bahsedeceğim ancak bazıları için adres de vermek istiyorum. Bütçeniz yüksek de olsa düşük de, gastronomi ürünleriyle de ilgilenseniz dekoratif objelerle de, Viyana’da her zevke uygun bir seçenek bulabileceğinizden eminim.

Aslında Viyana’dan ne alınır diye düşünürken şehri turizm anlamında bu kadar ünlü yapan, dünyanın her yerinden milyonlarca turisti kendine çekmesini sağlayan nedir ona bakmak lazım.

Tarihi yapıları elbette bir değer ancak Viyana görkemli operaları ve klasik müzik bestecileri ile, zengin ve çok kültürlü mutfağı ile de tanınıyor. Dolayısıyla şehirden alabilecekleriniz de bu doğrultuda şekilleniyor.

Ben yazıda ilk önce gastronomi ürünlerinden bahsedeceğim ancak sonrasında yeme içme konusundan biraz ayrılıp hatıra olarak da saklanabilecek ürünleri de eklemek istiyorum.

Viyana’dan Ne Alınır?

Avusturya’nın başkenti Viyana’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

Kek ve Kurabiyeler

Viyana'dan ne alınır? Mozartkugeln

Viyanalıların kahve yanında tüketilenler başta olmak üzere zengin bir tatlı kültürü olduğunu biliyor muydunuz? Bu kültür haliyle kentte kurabiye, kek ve bilimum atıştırmalık tatlıların da çeşit çeşidini bulabilmenizi sağlıyor.

Viyanalıların fazlasıyla övündüğü kahve kültürleri ve eşlik eden atıştırmalıklar Viyana’dan ne alınır diye düşünenler için hem uygun fiyatlı, hem lezzetli hem de özgün hediye seçeneklerinden. Kendinize alıp evde tüketecek olmanız için de birebir.

Bunlar arasında en Viyanalı olanlar ise; Sacher Otel’nin sahibi Sacher Ailesi tarafından ilk defa 1832 yılında yapılan ve ünü şehri de aşan çikolatalı kek Sachertorte, bademli kağıt helvası Manner Schnitten, fıstık, fındık gibi malzemeler de kullanılan ve ünlü besteci Mozart’a adanan çikolata topları Mozartkugel ve Mini Praline’ler diyebilirim.

Hem kolay taşınabilmesi için uygun şekilde ambalajlanması hem de uzun süre muhafaza da edilebilmesi de Viyana’dan kek veya kurabiye tarzı özgün atıştırmalıklar almanız için bir başka sebep. Bu ürünlerin en iyilerini bulabileceğiniz birkaç adres ise; Sacher Hotel Pastanesi (Philharmoniker Str. 4, 1010 Viyana) ve Altmann & Kühne (Am Graben 30, Viyana)

Bu arada eğer Viyana gezinizde yeme içme konusu sizin için önemliyse Viyana’da ne yenir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Not: Bu arada adı geçen ürünlerde alkol bulunuyor olabilir. Konu hakkında hassassanız alışveriş esnasında bilgi almanızı tavsiye ederim.

Kayısı Reçeli

Viyana'dan ne alınır? Viyana kayısı reçeli

Kayısı veya kayısı marmelatı içeren pek çok tatlı göreceksiniz Viyana’da. Aslında bu da şehirde ve çevresinde bolca yetiştirilen meyvelerden ve Viyana’dan ne alınır diye düşünürken değerlendirebileceğiniz seçeneklerden.

Julius Meinl ise Viyana’da en kaliteli kayısı mamüllerini üreten markalardan. (Adres: Graben 19, Viyana)

Balkabağı Tohumu Yağı

Viyana'dan ne almalı? kabak çekirdeği yağı

Balkabağı Orta Avrupa’da bol tüketilen, yemeklerde, çorbalarda da kullanılan bir sebze. Mutfak kültürünün önemli bir parçası olan balkabağının tohum yağı da Viyana’ya özgü gastronomi ürünlerinden ve son derece lezzetli bir hediye seçeneği.

Özellikle sebze yemeklerinde ve salatalarda kullanmanızı öneririm. Balkabağı tohumu yağı için herhangi bir yer önermiyorum şehrin her yerindeki süpermarketlerde veya gastronomi mağazalarda envai çeşidini bulabilirsiniz.

Kar Küresi

Viyana'da satılan hediyelik ürünler kar küresi

Genellikle evlerde dekorasyon objesi olarak kullandığımız kar kürelerinin memleketinin Viyana olduğunu biliyor muydunuz?

Aslında 1900 yılında Perzy tarafından bir ameliyat aracı olarak icat edilen kar küreleri. Ve bu romantik objenin icadı ile ilgili daha geniş bilgi için Viyana’nın 17. Bölgesi’ndeki Snow Globe üretim atölyesi ve müzesine gidebileceğinizi söylemek isterim öncelikle.

Sonrasında da isterseniz müzenin hediyelik eşya mağazasından, isterseniz de şehrin hemen her yerindeki mağazalardan bu romantik dekorasyon ürünlerinin 300’ün üzerinde çeşidini (içinde Viyana Devlet Opera Binası olanı, St Stephen Katedrali olanı gibi) bulabilir ve gayet uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Hem sevdiklerinize güzel bir hediyelik olur hem de size her baktığınızda Viyana seyahatinizi hatırlatır.

Augarten Porselenleri

Viyana'dan satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar Augarten Porselenleri

Schonbrunn Sarayı veya Viyana’daki şık kafelerdeki porselenler dikkatinizi çekecektir. Avrupa’nın en büyük 2. Porselen üreticisi Augarten Viyana ile o kadar bütünleşmiş durumda.

1718 yılından beri kaliteli, özgün ve zarif porselenler üreten Augarten ürünleri Viyana’dan ne alınır yazısında bahsetmek istediğim bir başka hediye veya hatıra seçeneği.

Ancak bu ürünlerin fiyatlarının bir nebze daha yüksek olduğunu söylemem lazım. En küçük objeler bile 20 Euro fiyat seviyesinden başlıyor. Ancak değer mi derseniz, evet özgün bir ürün arıyorsanız değer.

Ve mümkünse Augarten Markası’nın kendi mağazasından satın almalısınız. (Seilergasse 3, 1010, Viyana)

Klimt

Viyana'dan ne alınır? Klimt temalı ürünler

Avusturya sanat ve kültürel hayatının gururu, sembolizmin önemli temsilcilerinden ressam Klimt’in Öpücük isimli eserini mutlaka görmüşsünüzdür.

Sanatçının sanatının doruklarında olduğu dönemde yaptığı bu eser ve ona ait renkler, desenler Viyana’da görebileceğiniz t-shirt, şemsiye, biblo, manget, tabak, kupa, fincan, flip flop terlikler gibi pek çok üründe de kendini gösteriyor.

Üstelik alacağınız ürünün niteliğine göre fiyatı çok ucuz da olabiliyor. İmalat yeri Viyana olabilir de olmayabilir de ancak bu sarılı siyahlı desenle kaplı objeler Viyana’dan ne alınır diye araştıran gezginler için gayet sembolik ve özgün seçeneklerden.

Aslında Viyana’da Klimt’e özel bir mağaza da var ancak bu ürünleri şehirdeki pek çok hediyelik eşya mağazasında bulabilirsiniz.

Beethoven

Viyana'dan ne alınır? Beethoven temalı ürünler

Beethoven, Schubert, Strauss, Mozart gibi üstadlar sağ olsun Viyana klasik müziğin başkentlerinden. Ve şehirdeki pek çok üründe bu ustaların yüzlerini, resimlerini veya onlara gönderme yapan mesajları görmeniz mümkün. Ancak bunlar arasında da Beethoven’in yeri farklı.

İsterseniz kendisinin 8 yıl yaşadığı, beşinci ve altıncı senfonilerini bestelediği evi The Beethoven Pasqualati House’a bir ziyaret yapabilir ve buradan ünlü besteciye adanmış herhangi bir obje satın alabilirsiniz. (Mölker Bastei 8, 1010 Viyana)

Geleneksel Viyana Giysileri Tracht, Dirndl ve Lederhosen

Viyana'da alışveriş Yöresel kıyafet

Viyana’dan ne alınır yazısına belki biraz daha pahalı ancak son derece özgün bir alışveriş objesi olarak geleneksel Avusturya giysilerini de almak istiyorum. Aslında “tracht” bu giysilerin genel adı ve eskiden kişinin sosyal ve medeni durumuna göre değişen çeşitleri de varmış.

Örneğin bekar biri ile evli birinin giydiği tracht’lar çok farklıymış. Kadınların giydiği, beli dar ve korsajlı, genellikle dantel bir üstle tamamlanan trachtlara Dirndl, erkeklerin giydiği diz boyu pantolonlara ise Lederhosen deniliyor.

Elbette günümüzde bu giysilerle sokağa çıkmak mümkün değil ancak Avusturya’da hala bazı festivallerde geleneksel giysiler giyilebiliyor. Siz de isterseniz bir kıyafet balosu veya sadece hatıra olması için bir Tracht alabilirsiniz.

Bunun için önerebileceğim yer ise Tostmann Trachten. (Schottengasse 3-3A, 1010, Viyana)

Geleneksel kıyafetler başta olmak üzere Viyana’dan ne alınır? yazısı boyunca tanıttığım tüm bu hediyelikleri satın alabileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Viyana’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Viyana Şarapları

Viyana'dan ne alınır? şarap

Şarap denildiğinde akla ilk Fransa, onunla birlikte de İtalya, İspanya, Şili gibi ülkeler geliyor. Haklı bir ünleri var kabul edelim ancak Viyana şaraplarını da göz ardı etmeyin.

Maalesef şehrin çevresindeki bağlarda yetiştirilen üzümlerden yapılan ve aslında son derece de kaliteli olan şaraplar hak ettiği üne henüz kavuşamamış.

Ancak siz sevdiklerinize -ve eğer şarap da seviyorlarsa- bir şişe Viyana şarabı alarak onları şaşırtabilirsiniz. Üstelik 10 Euro civarındaki fiyatlarıyla uygun fiyatlı hediye ve hatıra seçenekleri arasında yer alan bir ürün bu.

Viyana ve çevresinde 200’e yakın şarap üreticisi mevcut ancak ben size Cobenzl markasını özellikle tavsiye ederim ki hemen hemen tüm süpermarketlerde ve şarap mağazalarında bulabilirsiniz.

Manner Gofret

Viyana'dan ne almalı? Manner gofret

Viyana’dan ne alınır diyenler için son tavsiyem Manner marka gofretler. Gofretten hediyelik mi olur demeyin çünkü bu Manner, Viyana başta olmak üzere ülkenin en önemli gastronomi ürünlerinden. Şehrin en popüler noktalarında dükkanları bile var.

1898 yılından beri ünlü olan bu gofret için bizdeki 9 katların atası diyebiliriz. Bu gofretleri dilerseniz resmi satışının yapıldığı dükkanlardan ya da havaalanından vb alabilirsiniz.

Merkezdeki Manner dükkanı Viyana gezilecek yerler listemizdeki en önemli yapılardan Aziz Stefan Katedrali’nin hemen arkasında yer alıyor.

Özetle, Viyana’dan ne alınır yazısı boyunca Orta Avrupa’nın en turistik şehirlerinden Viyana’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler ürünler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Eğer sizin de Viyana’dan ne alınır yazısında yer alamsını düşündüğünüz şeyler varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Son olarak, Viyana’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Viyana’da nerede kalınır? başlıklı yazımızı mutlaka okuyun. Şehirde konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili bilgileri ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi bu yazımızda okuyabilirsiniz.

“Viyana’dan Ne Alınır? En Güzel 10 Hediye” üzerine 4 yorum

  1. Gezimiz için bilgi topluyorum dönüşte ah keşke şunu alsaydım dememek için yazınız çok bilgilendirici teşekkür ederim

    Yanıtla
  2. Viyana’ya yapacağım ziyaret öncesi bir çok gezi yazısı, forum, blog okudum youtube’da bir sürü vlog izledim fakat insanı bu kadar aydınlatan ve aklıma gelen soruyu hemen sonraki paragrafta giderdiğim, otel tavsiyesinden gezilecek yerlere, alınacak hediyeliklerden alternatif dükkan ve etkinlikler içeren ve bunu çok güzel bir dil ve üslupla okuyucusuna aktaran bir sayfaya denk denk gelmemiştim. Teşekkürler ve tebrikler. Sayfanızı her zaman takipte kalacağım. Başarılar diliyorum!

    Yanıtla

Yorum yapın