Viyana'da ne yenir blog

Viyana’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Viyana’da ne yenir? Aslında klasik müzik, barok yapılar, sanat galerileri ve operalarıyla turist çeken Viyana Mutfağı maalesef biraz göz ardı ediliyor. Oysa en az İtalyan veya Fransız mutfakları kadar önemli bir yemek kültürleri mevcut. Üstelik Viyana Mutfağı komşu ve yakın şehirlerden etkilenmesi, ayrıca da aldığı göç sayesinde son derece multicultural.

Örneğin şehrin kültürel hayatında önemli bir yer tutan kahve. Osmanlı askerlerinin Avrupa’ya tanıştırdığı kahve çekirdekleri Viyana’ya kadar gelmiş ve burada tutulmuş tabii bu da İtalyan kahvelerinin de yolunu açmış.

Rivayete göre Schnitzel de -doğruluğu kesin olmamakla birlikte- Milan’dan ithal edildiği düşünülen bir lezzet. Sosislerinin Alman Mutfağı’ndan etkilendiği de bir başka gerçek. Dolayısıyla Viyana mutfağı çok kültürlü, çok zengin ve çok fazla seçeneğe sahip.

Viyana’da Ne Yenir yazısında uluslar arası alanda tanınan yemeklerden de bahsedeceğim ancak asıl amacım kente özgü yemekler hakkında kısaca bilgi vermek. Bu şekilde hem alıştığı lezzetlerden vazgeçemeyenler hem de şehrin yerel yemeklerini denemek isteyenlerin işine yarayabilecek bir yazı olacaktır.

Viyana’da yiyecek yemek ve tatlı alternatifleri çok. Ancak her bir yemekten bahsetmeden önce ortak özelliklerini de kısaca anlatayım. Kentin mutfak kültürü et ağırlıklı.

Elbette et sevmeyenler için bolca vejeteryan seçenekler de mevcut, dolayısıyla aç kalmazsınız ancak yerel yemekleri denemek istiyorsanız son derece lezzetli et yemekleri bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Tatlılar ise hafif ve daha sağlıklı diyebilirim. Gelelim kentte bulabileceğiniz farklı seçeneklere…

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Viyana’da Ne Yenir?

Avusturya Viyana yöresel yemekler

Avusturya’nın güzel ve popüler başkenti Viyana’da bulabileceğiniz en ünlü yöresel lezzetlerden bazıları:

 • Viyana Sosisi ve Bosna
 • Laberkase
 • Dürüm
 • Schinitzel
 • Tafelspitz
 • Goulash
 • Geröstete Knödel Mit Ei
 • Cordon Bleu
 • Ördek Eti (Gansl)
 • Apfelstrudel
 • Sachertorte
 • Kaiserschmarrn
 • Gugelhupf
 • Zwetschgenknödeln

Viyana Sosisi ve Bosna

Avusturya Viyana yöresel yemekler Viyana sosisi

Viyana’nın hemen her köşesindeki standlarda, cafe ve barlarda görebileceğiniz ve adına “wirstels” denilen sosisler basit, ucuz ve doyurucu atıştırmalıkların başında geliyor.

Sadece yerli halk değil turistler arasında da yaygın olan Viyana sosisi sade olabileceği gibi yanında peynir ya da hardal ve diğer soslarla da alabilir, seviyorsanız bira ile tüketebilirsiniz.

Bosna ise Viyana sosisi ile yapılan, soğan ve köri gibi malzemeler de içeren bir çeşit sandviç ve doyurucu olduğu kadar lezzetli de. Hatta gece hayatını sevenler için sabaha karşı yatmadan önce tüketilecek yiyeceklerin de başında geliyor.

Bosna ve Viyana sosisi için özellikle bir yer önermiyorum, şehrin her yanına yayılmış standlarda son derece lezzetli örneklerini bulabilirsiniz. (Sosislerde domuz eti kullanılıyor olabilir, sorup tüketmenizi tavsiye ederiz.)

Laberkase

Viyana'da ne yenir Laberkase

Baştan belirteyim eğer domuz eti yemiyorsanız Laberkase size göre değil. Ve yiyenler için anlatmaya devam edeyim. Sosis kıvamında bir çeşit et olan Laberkase dana ile domuz etinden yapılıyor.

İçeriğinde ise tercihe göre peynir, soğan ve acı biber gibi çeşitli baharatlar da yer alıyor. Omletle veya sade olarak yiyebileceğiniz gibi turşu ile birlikte sandviç de yaptırabilirsiniz.

İyi bir Laberkase için önerim ise Laberkas-Pepi. (Adres: Opergnasse 12, 1010 Viyana. Açık: Pazar hariç her gün 10:00–22:00)

Dürüm

Viyana'da ne yenir Dürüm

Viyana son derece yüksek bir Türk popülasyonuna sahip. Dolayısıyla yemek kültürümüz de şehri domine ediyor. Hemen her köşe başında kebapçılar, dönerciler hem kentin yerlilerine hem de Türk yemeklerinden şaşmak istemeyen turistlere hızlı, kolay ve tanıdık lezzetler sunuyorlar ki bunların başında da döner dürüm geliyor.

Dolayısıyla dürüm de Viyana sokaklarında gezerken hızlıca atıştırabileceğiniz yiyecekler arasında, hatta belki de en sık göreceklerinizden.

Schinitzel

Avusturya Viyana yöresel yemekler Schinitzel

Avusturya Mutfağı’nın en önemli spesiyali Viyana Schnitzel’i elbette Viyana’da Ne Yenir yazısında yer alacak. Domuz eti yemeyenlerin de endişelenmesine gerek yok çünkü Wiener Schnitzel olarak isimlendirilen yemek dana eti ile yapılıyor ve eğer bir restoran bu yemekte domuz eti kullanmak isterse yemeği “Wiener Schnitezel wom Schwein” olarak sunuyorlar. Dolayısıyla güvenle de yiyebilirsiniz.

İnce bir dilim bifteğin fırınlanmasıyla elde edilen Schnitzel genellikle bir dilim limon bazen de patates püresi ile servis ediliyor ve Viyana’da yiyebileceğiniz, hatta mutlaka yemenizi önerdiğim, geleneksel ve lezzetli bir seçenek.

Schnitzel için özellikle bir restoran önermiyorum Viyana’da hemen her yerde son derece lezzetli örneklerini tadabilirsiniz.

Tafelspitz

Viyana'da ne yenir Tafelspitz

Haşlanmış bifteğin sebze ve baharatla servis edildiği Tafelspitz de bir başka geleneksel Avusturya lezzeti. Yemeğin Avusturya usulü yenilmesi ise önce birlikte servis edildiği et suyunu bitirmek ardından da eti yemek şeklinde.

Bazı restoranlarda elma, ıspanak veya dereotu sosu ile sunulan Tafelspitz de bulabilirsiniz ki son derece farklı tatlar.

Goulash

Viyana'da ne yenir Goulash

Dana eti, patates, baharat ve sebzelerle hazırlanan Goulash aslında Orta Avrupa’da son derece yaygın bir yemek, ki orijini de Macaristan.

Baharatlı, biraz ağır ancak doyurucu ve lezzetli olan Goulash Viyana’da da denemek isteyebileceğiniz seçeneklerden. Domates soslu veya noodle eklenmiş çeşitlerini de şehrin pek çok restoranında görmeniz mümkün.

Aslında basit bir yemek ve Viyana’da ne yenir diye düşünenlere doyurucu ve lezzetli bir alternatif olarak öneririm.

Lezzetli bir Goulash yemek için size tavsiyem Goulaschmuseum. (Adres: Schulerstrabe 20, 1010 Viyana. Açık: Pazartesi hariç her gün 11:30–23:00)

Geröstete Knödel Mit Ei

Viyana'da ne yenir Gerostete Knodel Mit Ei

Zaman zaman akşam yemeğinde kahvaltı yapan bir kültürün içinde büyüyen bizlere Geröstete Knödel Mit Ei hiç de yabancı sayılmaz.

Yumurtalı küçük böreklerin, patates püresi, maydanoz ve soğanla servis edildiği yemek yanında salata ile tüketildiğinde lezzetli, doyurucu ve de ucuz bir akşam yemeği oluyor. Ayrıca et yemek istemeyenler için de harika bir fırsat.

Ben Gasthaus Josefstadt’da yediğim Geröstete Knödel Mit Ei’ti çok beğenmiştim, sizlere de tavsiye ederim. (Adres: Florianigasse 43, 1080, Viyana. Açık: Pazar hariç her gün 09:00–22:00)

Cordon Bleu

Avusturya Viyana yöresel yemekler Cordon Bleu

Devasa büyüklükte bir Schnitezel’in peynirle pişirildiğini düşünün, işte lezzetli bir Cordon Bleu. Sağlıklı sayılmaz, çok ağır bir yemek ancak çok doyurucu olduğu kesin. Ve Schnitzel’in aksine daha sulu ve yumuşak.

Porsiyonlar büyük olduğu için iki kişi paylaşabilirsiniz de. Gasthaus Josefstadt isimli restoran lezzetli bir Cordon Bleu için de iyi bir seçenek.

Ördek Eti (Gansl)

Avusturya Viyana yöresel yemekler Gansl Ördek eti

Aslında sadece Kasım sonu veya belki Aralık başı gibi kısıtlı bir zaman diliminde bulabileceğiniz Gansl’ı Viyana’da ne yenir listesine almamın sebebi kente özgü lezzetlerden olması. Yemek, ördeğin kendi yağıyla pişirildiği için biraz ağır da.

Lahana, patates ve ekmek ile birlikte servis ediliyor ve sıradışı bir lezzet olduğu için ilgili tarihlerde Viyana’da olursanız mutlaka denemelisiniz. Gansl’ın püf noktası ise pişirilmesinde saklı.

Genellikle kupkuru bir et olmaya müsait olduğu için daha yumuşak ve sulu sevenlere Zum Alten Beisl’de denemelerini öneriyorum. (Adres: Roenhifgasse 4, 1100 Viyana. Açık: Pazar ve Pazartesi hariç her gün 10:00–22:00)

Apfelstrudel

Avusturya Viyana yöresel yemekler Apfelstrudel

Geleneksel bir Viyana akşam yemeği genellikle Wiener Shcnitzel’in ardından elmalı tart ile sonlanıyor. Elma, kuru üzüm, şeker ve tarçının hafif ve çok lezzetli kombinasyonu Apfelstrudel Avusturya’nın en ünlü tatlılarından.

Dondurmayla birlikte servis edildiğinde ise zevkten bayılmanız neredeyse garanti. Sıcak servis edilenlerini denemenizi şiddetle öneririm.

Aslında tüm cafelerde bulunuyor ve hepsi de çok güzel ancak benim en beğendiğim Cafe Hawelka’da idi. (Adres: Dorotheergasse 6, 1010 Viyana. Açık: Her gün 08:00–01:00)

Sachertorte

Viyana'da ne yenir Sachertorte

Kayısı reçeli ve dondurma ile süslenmiş çikolatalı kek Sachertorte de bir başka Viyana spesiyali. Hatta 5 Aralık günü ülkede Ulusal Sachertorte Günü olarak biliniyor, ne kadar önemli bir tatlı olduğunu siz düşünün artık.

Özellikle bir cafe önermiyorum Viyana’daki herhangi bir yerde çay veya kahve eşliğinde keyifle tadabilirsiniz.

Kaiserschmarrn

Viyana'da ne yenir Kaiserschmarrn

Ünlü Avusturya İmparatoru Franz Joseph’in bu tatlıya olan düşkünlüğünden dolayı İmparator Tatlısı olarak adlandırılan Kaiserschmarrn aslında bir çeşit pankek. Yalnız içinde elma, kuru üzüm, fındık veya fıstık gibi yiyecekler de ekleniyor.

Piştikten sonra dilimlenerek pudra şekerine batırılan Kaiserschmarrn Viyana’da ne yenir diye düşünenlere mutlaka denemelerini önerdiğim bir lezzet.

Fırsatınız olursa 1500 Foodmakers’daki Kaiserschmarrn’a bayılacaksınız. (Adres: Lerchenfelder Strabe 1-3, 25hours Hotel beim Museum Quartier, 1070, Viyana. Açık: Her gün 07:00–00:00)

Gugelhupf

Viyana'da ne yenir Gugelhupf

Meyve sosu içeren keklere göre biraz daha kuru olsa da kuru üzümlü ve bademli Gugelhupf son derece lezzetli bir kek. Ayrıca çok da hafif bir seçenek.

Cafe Sacher’de yemenizi öneririm. (Adres: Philharmonikerstrasse 4, A-1010. Açık: Her gün 08:00–00:00)

Zwetschgenknödeln

Avusturya Viyana yöresel yemekler Zwetschgenknodeln

Adını telaffuz etmeyi başarabilirseniz eğer, Viyana’da ne yenir diye düşünenler için bir başka hafif ama çok lezzetli tatlım önerim de Zwetschgenknödeln.

Erik marmelatı içeren küçük börekler olan bu tatlıyı Cafe Prückel’de yerseniz beğenmemeniz mümkün değil. (Adres: Stubenring 24, 1010. Açık: Her gün 08:30–22:00)

Viyana gezilecek yerler yazısında şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları okuyabilirsiniz. Konaklama konusunda genel bilgiler ve otel tavsiyeleri ise Viyana’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top