Viyana’da Ne Yapılır? Yapılacak 12 Şey

“Viyana’da ne yapılır?” Büyüleyici güzellikte sarayları, katedral ve kiliseleri ile Avusturya‘nın başkenti Viyana tarih anlamında Avrupa’nın en zengin kentlerinden biri.

Yeme içme kültürü, sosyallik ve eğlence anlayışı, tarihi ve turistik yapıları birlikte düşünüldüğünde sıkılmanızın veya beğenmemenizin mümkün olmadığı bir şehir Viyana.

Sanat ve müzik alanında dünyaya sayısız yetenek kazandırmış kent her yıl milyonlarca turist için de bir çekim noktası.

Bir gezgin olarak herhangi bir şehri ziyaret ettiğinizde elbette gezilip görülecek yerlerle ilgili önceden bir fikriniz oluyor ancak ya adını duymadığınız yerler, şehirde yapılabilecek keyifli aktiviteler?

Bu yüzden, zamanınızı dolu dolu geçirmeniz için Viyana’da ne yapılır? yazısında kentteki en eğlenceli ve buraya özgü aktiviteleri listelemek istedim. Siz kişisel tercihlerinize göre istediğiniz seçimi yapın ve Viyana’nın tadını çıkarın.

1. Schonbrunn Sarayı’nı gezin.

Viyana'da yapılması gerekenler Schonbrunn Sarayı

Avrupa’daki pek çok şehir Barok, Rönesans, Art Nouveau stili onlarca saraya ve tarihi yapıya sahip. Ancak pek azı Viyana’dakiler kadar görkemli.

Şehirde yer alan onlarca tarihi yapı zaten muhtemelen sizi buraya çeken etkenlerin başında geliyor. Mutlaka görmeniz gerekenlerden biri ise Schönbrunn Sarayı ve Schönbrunn Bahçeleri.

1441 odalı Schöbrunn Sarayı Viyana turist atraksiyonlarının başına geliyor. Habsburg Hanedanı’nın ülkeyi uzun süre boyunca yönettiği 18. YY’dan kalma Barok stili saraydaki ünlü imparatorların ve imparatoriçelerin daireleri yanında Schöbrunn Bahçeleri de görmeye değer bir diğer nokta.

Ancak Viyana sarayları ve hatta tarihi yapıları Schönbrunn Sarayı ile bitmiyor. Bu konuya ilgisi olanlar tura Hofburg Sarayı, Belvedere Sarayı, St Stephen Katedrali, Viyana Devlet Opera ve Balesi Binası, Rathaus Sarayı (Belediye Binası) ile gezilerine devam edebilirler.

Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri gezisini başka aktivitelerle de birleştirerek keyifli bir tur yapmak isterseniz size bir tur önerisinde de bulunabilirim.

Schönbrunn Sarayı’nda Romantik Bir Gece: Tur, Akşam Yemeği ve Konser: Schönbrunn Sarayı’nı gezebileceğiniz, akşam yemeği ve sarayın Orangerie Salonu’nda bir konserle devam eden tur yaklaşık 5-6 saat sürüyor. Turistik bir geziyi romantik bir şekilde bitirmek için harika bir seçenek diyebilirim.

Sadece Schönbrunn Sarayı değil, kentin görmeye değer tüm yerleri hakkında bilgi içinse Viyana Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Ringroad’da yürüyün.

Viyana'da yapılacak şeyler ring road

Viyana’nın merkezi Innerstradt Bölgesi’ni bir halka gibi saran Ringroad 19. YY’da tarihi kentin surları yıkıldığında surların yerine yapılmış. Bugün bir de tramvay hattının geçtiği yol şehrin tarihi merkezinde büyüleyici bir yolculuk yapmanızı sağlıyor.

Elbette tramvayla da gezebilirsiniz ancak ben size yürüyerek, gördüğünüz her şeyin tadını çıkararak dolaşmanızı öneririm.

Hazır Innerstradt Bölgesi demişken konaklamaya da değinelim. Eğer henüz konaklama konusunda karar vermediyseniz öncesinde Viyana’da nerede kalınır? başlıklı yazımızı okumanızı, çeşitli bölgeler hakkında fikir edindikten sonra otel seçiminde bulunmanızı tavsiye ederim.

3. Viyana’nın az bilinen dini yapılarını keşfedin.

Viyana'da yapılacak şeyler kilise turu

Viyana’nın sarayları ve en önemli tarihi yapılarından bahsetmiştim ki onlar tek başına bile şehre milyonlarca turisti çekmeye yetiyor. Tarih ve mimariye biraz da meraklıysanız, Viyana’da ne yapılır? diye düşünürken kentin adı daha az duyulmuş ancak hala nefes kesici güzellikteki kiliselerini de listenize almalısınız.

Capuchin Kilisesi, St Peter Kilisesi ve St Jerome Kilisesi bunlardan birkaçı.

4. Viyana müzelerini gezin.

Viyana'da ne yapılır? müze turu

Müzik başta olmak üzere sanatın her dalının en güzel örneklerini görebileceğiniz Viyana müze sever gezginler için çok çeşitli bir seçenek yelpazesine sahip. Her turistin ilgi alanı farklı ancak Viyana’da ne yapılır? diye düşünürken ilgi alanınıza girecek en az bir müze olduğunu unutmayın.

Değerli taşlar, arkeolojik kalıntılar, fosiller, iskelet ve meteorlar gibi tarihe ışık tutan yerleri seviyorsanız Viyana Ulusal Tarih Müzesi, tarihe damgasını vurmuş Viyanalıların hayatını, eserlerini, çalışmalarını yaptıkları yerleri, ev ve odalarını merak ediyorsanız ünlü psikoanalist Sigmund Freud’un 1971 yılında müzeye dönüştürülen evi Sigmund Freud Müzesi‘ni veya besteci Mozart’ın kentteki evi ve 2006 yılından beri müze olarak ziyaretlere açık olan Figarohaus‘u, Barok, Rönesans, neoklasik eserlerle ilgileniyorsanız en güzel resim ve heykel örnekleri için Viyana Sanat Tarihi Müzesi ve Leopold Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

5. İspanyol Binicilik Okulu’nu ziyaret edin.

Viyana'da neler yapılmalı? İspanyol Binicilik Okulu Viyana

Habsburg Hanedanlığı’nın önemli miraslarından İspanyol Binicilik Okulu Viyana’da ne yapılır? diye araştırma yaparken listenizde sıra dışı ve eğlenceli bir aktivite olarak yer alsın.

Spanish Riding School’da Lipizzaner atlarının eğitimleri, süslemeleri hatta düzenli olarak ziyaretçilere sundukları gösteriler mutlaka görmeniz gereken keyifli bir aktivite.

1735 yılından beri Hofburg Sarayı bahçelerinde düzenlenen gösterimlerinin biletlerinin çok hızlı tükendiğini ve birkaç ay öncesinden bilet satın almanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Bunun için resmi web sitesi bağlantısında bulabilirsiniz.

6. Dünyanın en eski hayvanat bahçesini görün.

Viyana Hayvanat Bahçesi Viyana'da yapılacak şeyler

Schobrunn Sarayı arazisinde yer alan Tiergarten Hayvanat Bahçesi dünyanın en eski hayvanat bahçesi oluyor. 1752 yılında İmparator 1. Francis tarafından kurulan hayvanat bahçesinde dev pandalar, deniz aslanları da dahil olmak üzere 750 farklı tür mevcut.

Hayvanat bahçesinin yer aldığı yapılar ise Barok dönemden kalma büyüleyici güzellikte binalar. Normalde hayvanat bahçesi gezmeyi sever misiniz bilmem ancak hem onlarca farklı hayvan türünü görmek hem de dünyanın en eski hayvanat bahçesini ziyaret etmek Viyana’da yapabileceğiniz en ilginç aktivitelerden biri olurdu.

7. Geleceğin klasik müzik sanatçılarını keşfedin.

Viyana'da ne yapılır? University of Music and Performing Arts Vienna

University of Music and Performing Arts Vienna dünyanın en iyi müzisyen ve sahne sanatçılarını yetiştiren okullardan biri. Ve alanında en yetenekleri öğrencileri alıyor sadece. Okulun Viyana’da çeşitli sahnelerde sergilenen konser ve performans sanatları gösterimleri ise neredeyse kapalı gişe oynuyor.

Okulun resmi web sitesinde okulun gösterimleriyle ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Dolayısıyla Viyana’da ne yapılır? yazısının bence en keyifli kısmı geleceğin müzik ve sahne ustalarını henüz gençken Viyana’da görmeniz.

8. Dünyanın en iyi klasik müzik orkestralarını dinleyin.

Viyana'da ne yapılır? orkestra

Mozart, Beethoven, Schubert gibi ustaların doğduğu veya hayatlarının önemli bir kısmını geçirdikleri Viyana elbette klasik müzik dinlemek için en ideal yerlerden.

Viyana Devlet Opera ve Balesi ise ünü ülkeyi de aşmış klasik müziğin en kaliteli orkestralarından. Dolayısıyla bir opera veya klasik müzik dinletisine katılmadan Viyana’dan dönmek seyahatinizi biraz yarım bırakır.

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi ve çeşitli konser önerilerini ise Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri yazımızda bulabilirsiniz.

9. Prater Park’ın tadını çıkarın.

Viyana'da ne yapılır? Prater Park

Viyana seyahati sırasında Danube Kanalı kıyısında yer alan Prater Eğlence Parkı’nı ziyaret etmek sanırım bir dünyadan bambaşka bir dünyaya transfer olmak duygusu yaşatacak. Ancak bu duyguyu tatmalısınız.

Dönme dolap, çarpışan arabalar, atlıkarınca ve roller coaster gibi aktiviteler hem çocuklar hem de yetişkinler için adrenalin dolu dakikalar vaat ediyor.

Dönme dolaptan nefes kesici bir Viyana manzarası izlemenin yanı sıra ünlü besteci Prater Ziehrer Heykeli’ni görebilir, Prater Müzesi’nde parkın tarihçesine tanıklık edebilir, Planetarium ve Liliputbahn’da eğlenebilirsiniz.

10. Viyana’yı Donauturm’dan seyredin.

Viyana'da ne yapılır? Donauturm

Tipik bir Avrupa kenti olarak tarihi, kısa ve az katlı binalardan oluşan Viyana’nın silüetinin en aykırı parçası Donauturm 252 metre yüksekliği ve gözlem kulesi ile şehri tepeden seyretmek isteyenler için harika bir seçenek.

Gözlem kulesi dışında kulede iki restoran ve bungee jumping platformu da bulunuyor. İlgilenenler için…

11. Viyana lezzetlerini tadın. 

Viyana'da ne yapılır? yerel lezzetler

Çok kültürlü yapısı sağ olsun Viyana mutfağı farklı etnik kesimlerin mutfağının benzersiz bir kombinasyonu. Üstelik etkilendiği mutfakları kendi kültürüne de adapte ederek farklı ve sıra dışı lezzetler ortaya koymuş.

Turist olarak bir şehri gezerken yemek yeme alışkanlıklarınız nasıldır bilmem ancak en azından bir akşamınızı şık bir restoranda Viyana’nın spesyallerinden Goulash, Schnitzel, Sachertorte gibi lezzetli seçeneklerin keyfini çıkararak geçirebilirsiniz ve hatta geçirmelisiniz.

Biraz daha otantik ve uygun fiyatlı seçenekleri denemek isteyenler ise mutlaka Naschmarkt‘ın (Gece Pazarı) daracık sokaklarına dalmalı, oradaki restoranlarda veya yiyecek satan tezgahlardaki ürünleri tatmalı.

Tabi eğer bizim gibi yeme içme konusuna özen gösteriyorsanız yöresel yemeklerde kullanılan etlerin başta domuz eti olmak üzere helal kesim olmayan etleri de içerebildiğini unutmayın.

12. Viyana’dan yakın şehirlere günübirlik gezi yapın.

Hallstatt gezisi
Hallstatt

Viyana’da ne yapılır? diye düşünürken baktınız zamanınız biraz fazla, şöyle bir günü de farklı bir aktiviteye ayırabileceksiniz, o zaman sizlere önerim çevredeki diğer ülke ve şehirlere günübirlik bir gezi yapmanız.

Bunlar arasında en popülerleri ise HallstattSalzburgBudapeşte ve Bratislava.

Aslında bu şehirlere farklı bir tarihte gitmek isteseniz uçak bileti, konaklama derken yüzlerce Euro masrafınız olacak. Oysa Viyana’dayken 1 gününüzü ayırmanız halinde belki biraz hızlıca ama çok daha ucuza bu gezileri yapabilirsiniz.

İsterseniz otobüs veya trenle ulaşımınızı kendiniz organize edip, buralarda neleri göreceğinizi de planlayabilirsiniz. Bu tarz planlama ve organizasyonlarla uğraşmak istemiyorsanız da Viyana çıkışlı pek çok paket tur mevcut. Ben size sadece bir örnek vereyim, benzerlerini kendiniz de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Viyana’dan Günübirlik Salzburg Turu:  Viyana Devlet Operası (Staatsoper) önünden kalkan konforlu otobüslerle Mozart’ın memleketi, UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Salzburg’a gidiş ve dönüşünüzün sağlandığı bu tura Salzburg’daki en önemli tarihi ve turistik yerleri görebileceğiniz rehberli yürüyüş turları da dahil.

Özetle Viyana’da Ne Yapılır?

Viyana’da ne yapılır? diye düşünenler biraz fikir edinmiştir umarım. Ancak yine de bir özet yapmam ve bu kentin olmazsa olmazlarını sıralamam gerekirse;

Mümkünse Viyana’daki tüm sarayları, değilse en azından Schönbrunn Sarayı‘nı mutlaka görün, Ringroad ve çevresindeki tarihi sokaklarda yürüyüş yapıp kentin ruhunu koklayın, İspanyol Binicilik Okulu‘nun mümkünse bir performansını, değilse en azından sabah egzersizlerini izleyin ve mutlaka Naschmarkt‘a gidin, oradaki restoranlarda veya yiyecek satan tezgahlarda çeşitli lezzetlerin tadına bakın.

Bir de nasıl ki yurt dışından Türkiye’ye gelen bir yabancıya kültürümüze özgü Sema gösterisi, oryantal dansları gösterisi, rakı-balık gibi yerel aktivite ve şovları tavsiye ediyoruz ya… İşte bunun Viyana’daki karşılığı klasik müzik ve opera. Çok ilgi duymasanız da bence bir klasik müzik konserine gidin.

Viyana’da ne yapılır? yazısında sizlere kentteki en önemli, popüler ve eğlenceli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Bu konuda sizlerin de öneriniz olursa yoruma yazmanız yeterli.

Yorum yapın