Viyana'da opera, Viyana klasik müzik konseri

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri, Orkestralar, Konser Salonları ve Bilet Fiyatları

Viyana’da opera ve klasik müzik konserleri sanırım en zevkle yazdığım yazılar arasında ilk üçe girer. Bunun sebebi de sadece şehrin ve hatta tüm ülkenin müzik dünyasına katkıları değil, kendi seyahatimden önce yaptığım detaylı araştırmalar ve Viyana‘da gittiğim konserlerden aldığım keyif.

Avusturya denilince akla sadece görkemli saraylar, kiliseler, schnitzel veya apple strudel gelmemeli. Bir de ülkenin dünyaya armağan ettiği, ünlü ya da ünsüz ama hepsi son derece yetenekli, son derece değerli sayısız klasik müzik bestecileri var.

Sonuçta Beethoven, Mozart, Franz Schubert, Brahms, Mahler, Joseph Haydn, Johan Strauss I, II ve II gibi klasik müzik dünyasının en yeteneklilerinin doğduğu veya hayatının önemli bir bölümünü geçirdiği bir yer söz konusu olan.

viyana opera binası Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri

Daha da ötesi bu saydıklarım sadece en ünlüleri. Bir de adını kısıtlı bir opera ve klasik müzik çevresine duyurabilmiş ancak bu sanata gönül vermiş onlarca başka Avusturyalı besteci de mevcut.

Dolayısıyla Viyana’da klasik müzik konserleri bu kente yapacağınız bir ziyarette tadımlık da olsa mutlaka yapmanız gereken bir aktivite. Üstelik klasik müziğe ilginiz yoksa da önemli değil. Çünkü seçenekler o kadar çok ki, her zevke uygun bir konser mevcut.

Viyana’da Klasik Müzik Konserleri İçinden En Önemli İkisi

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri yazısının devamında hem kentteki orkestralar, hem göz zevkinize de hitap eden konser salonları, hem de repertuvarlar hakkında bilgi vereceğim. Ancak öncesinde kentin adeta simgesi haline gelmiş, dinleyicilerin gönlünde özel bir yeri olan iki konserden bahsetmek istiyorum.

Viyana Filarmoni Orkestrası Yeni Yıl Konseri

Viyana’da klasik müzik konserleri arasında en önemlisi diyebilirim. Her yıl 1 Ocak’da TRT1’de de yayınlanan, bazılarımızın klasik müzik dinlemese bile zevkle izlediği sıra dışı bir konser.

Dünyanın en iyi orkestra şeflerinin yönettiği, Viyana’nın en önemli orkestrası, kentin en görkemli konser salonunda, dünyanın en önemli müzisyenlerinin en ünlü bestelerinden oluşan bir repertuvar sunuyor. Haliyle bu konser eğer yılbaşında Viyana’da olacaksanız mutlaka katılmanız gereken bir sosyal olay aynı zamanda.

Aslında orkestra 31 Aralık yılbaşı akşamında da bir konser veriyor. Ancak bu konserleri izlemenin zorluğu bilet bulmaktan kaynaklanıyor.

Bilet fiyatları –tabii oturacağınız yere göre değişmekle birlikte- çok da pahalı değil, 35 ila 1090 Euro arasında değişiyor. Fakat talep o kadar yüksek ki biletleri çekilişle satın alabiliyorsunuz.

Her yıl o yılın sonundaki konser için Şubat ayında başvurular alınıyor. Şu linkten * başvurunuzu yapabilirsiniz. Çekilişi kazanmanız halinde de talep ettiğiniz yerden numaralı bilet satın alabiliyorsunuz.

  • wienerphilharmoniker.at/new-years-concert/ticket-information#465

Aslında bir de karaborsa biletler var ki, çok zengin değilseniz o konuya hiç girmeyin. Biletler 4000, 5000 Euro‘ya alıcı buluyor karaborsada.

Viyana Filarmoni Orkestrası Yaz Gecesi Konseri

Viyana’da Opera Filarmoni Orkestrası turları

Kentin bu en önemli orkestrasının yine bir fenomen haline gelen bir başka konseri de her yıl Haziran başında gerçekleştirilen Yaz Gecesi Konseri.

Repertuvarın yine en popüler, en sevilen, duyunca hemen tanıyacağınız Radetzky March, Türk Marşı ve popüler valslerden oluştuğu, dünyanın en önemli orkestra şeflerinin yönettiği Viyana Filarmoni Orkestrası yaz gecesi konseri Schonbrunn Sarayı‘nın devasa bahçelerinde gerçekleştiriliyor. Ve güzel haber; bu konsere katılım ücretsiz.

Atıştırmalıklarınızı, biranız, şarabınızı ya da artık ne içiyorsanız onu alıp, bir de çantanıza kilim atıp Schonbrunn Sarayı bahçelerine gidin ve ılık bir yaz akşamında çimlere uzanarak klasik müziğin keyfini çıkarın. Bunun için yapmanız gereken tek şey şu linkten * o yılki konserin tarihini öğrenmek ve o tarihte Viyana’da olmak.

  • sommernachtskonzert.at/index_en.html

Viyana’da Klasik Müzik Konserleri İçeriği

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri

Diyelim ki Viyana seyahatiniz Haziran başı ve Aralık sonunda değil. Seçenekleriniz yine de sonsuz. Hatta o kadar sonsuz ki hangisine gitsek derken başınız dönecek. Benim döndü ondan biliyorum.

Bu sebeple de karar vermenizi kolaylaştırmak adına Viyana’da Opera ve Klasik Müzik konserleri yazısını yazmak istedim. Yalnız orkestra, konser salonu gibi detaylara girmeden önce konser içeriği konusunda netleşmenizi öneririm. Burada 3 seçeneğiniz var:

Viyana’da Opera ve Bale; tahmin edebileceğiniz üzere Saraydan Kız Kaçırma, La Traviata, Othello gibi opera eserlerinden birini, artık seyahat tarihinizde hangisi sergileniyorsa izleyebilirsiniz. Bunun için önerim Staatsoper olarak bilinen Viyana Devlet Opera ve Balesi’nin performansları.

Viyana’da bale gösterisi

Turistik Klasik Müzik Konserleri; bu tarz konserleri aslında çok da klasik müzik dinlemeyen, popüler eserleri duyduğunda tanıyıp, keyif alan kişilere öneririm.

Viyana’da klasik müzik konserleri arasında bu tarz repertuvara sahip olan orkestralar (örneğin Orkestra 1756, Viyana Mozart Orkestrası gibi) genelde Mozart, Strauss gibi bestecilerin bilinen eserleri ve walzlerinden oluşan eğlenceli ve her zevke hitap eden bir konser gerçekleştiriyorlar.

Performanslar genelde 1,5-2 saat sürüyor ve bilet fiyatları da görece daha uygun. Yazının devamında bahsedeceğim.

Bir de bu tarz konserlere mutlaka internetten bilet almanız gerekmiyor. Viyana’da dolaşırken her köşe başında karşınıza bu performansların biletlerini satan kişiler çıkıyor, hatta onlarla pazarlık da edebiliyorsunuz. Ancak mutlaka internetten alacağım diyenler için Viyana’da Opera ve Klasik Müzik konserleri yazısının sonunda birkaç alternatif önereceğim.

Viyana’da Klasik Müzik Konserleri; Viyana Filarmoni Orkestrası, Viyana Oda Orkestrası veya Viyana Senfoni Orkestrası tarafından verilen bu konserlerin içeriği aslında biraz daha klasik müziğe düşkün dinleyicilere hitap ediyor.

Genelde Mahler, Rachmaninov, Debussy gibi bestecilerin eserlerinden oluşan repertuvarlar son derece seçkin olsa da pek popüler olmadığı için bu müziğe uzak kişilerin sıkılma ihtimali mevcut. Ancak asıl klasik müzik konserleri de bunlar diyebilirim.

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri

Bu tarz konserler Musikverein, Konzerthaus gibi şehrin en önemli, en büyük ve görsel olarak da etkileyici konser salonlarında yer alıyor. Bilet fiyatları ise geniş bir spekturumda, yani en önden olsun diye bir ısrarınız yoksa uygun fiyatlara bilet de bulabilirsiniz.

Sizlere bu iki tür konserin farkını bir de şöyle anlatayım. “Kız Sen İstanbul’un neresindensin“, “İntizar” ve bunun gibi Türk Sanat Müziği eserlerini çoğu kimse sever ve bir konserde sıkılmadan dinler.

Ancak örneğin “Makber” her ne kadar çok değerli bir eser olsa da, herkes keyif almayabilir. Bahsettiğim ikinci tür konser klasik müziğin bu yönü işte. Ancak ben yine de, çok titiz bir klasik müzik dinleyicisi olmasanız da bu tarz bir konsere gitmenizi öneririm.

Sebepleri ise;

  1. Konserlerin verildiği salonlar gerçekten görmeye değer güzellikte ve görkemde,
  2. Konserleri veren orkestralar da sadece Viyana’nın değil, dünyanın en iyi orkestralarından. Dolayısıyla bence değer.

Viyana’da Klasik Müzik Konser Salonları

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik konserleri arasından seçim yapmaya çalışırken bir kriteriniz de konser salonu olmalı. Bu yazıda ben hemen hepsinden bahsedeceğim.

Viyana Devlet Opera ve Balesi Binası (Staatsoper Wien)

Wiener Staatsoper Viyana'da klasik müzik konseri

Kentin en eski ve görkemli opera binalarından Devlet Opera ve Balesi konsere gitmeseniz bile, turla gezebileceğiniz bir yer. Ki bence II. Dünya Savaşı sırasında bir kısmı tamamen yıkılan, bir kısmı sağlam kalan, sonra aslında uygun olarak restore edilen yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Burada sadece Viyana Devlet Opera ve Balesi eserleri sergileniyor, nadiren Viyana Filarmoni Orkestrası veya Viyana Senfoni Orkestrası da konserler veriyor. Burada yer alan performanslara şu linkten * ulaşabilirsiniz.

  • wiener-staatsoper.at/en/season-tickets/events/
Wiener Staatsoper Viyana'da klasik müzik konseri

Musikverein Wien

Musikverein Viyana’nın en önemli konser salonu diyebilirim. İlk olarak 1870 yılında açılan yapı müzikseverler arasında da dünyanın en güzel konser binası olarak biliniyor.

Genellikle Viyana Senfoni Orkestrası’nın da evi olan binada Viyana Filarmoni Orkestrası ve diğer orkestralar da performans sergiliyor.

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri

Viyana Filarmoni Orkestrası’nın ünlü Yılbaşı Konserini verdiği Altın Salon (Golden Hall) mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Hiç sütunla desteklenmemesine rağmen 2000 kişi kapasiteli olan salon bu bakımdan da mimari bir şaheser.

Yapıda ayrıca daha küçük olan Brahms Salonu, oda orkestralarının konser verdiği Kammersaal Salonu, cam salon Glass Hall, Metal Hall, Stone Hall ve Wooden Hall da yer alıyor. Burada yer alan performanslara şu linkten * ulaşabilirsiniz.

  • musikverein.at/en/programme#!/%23data_year=2019&data_month=7&data_jwos=&data_ass=true&data_wcay=&data_jcay=&data_jc=true&data_nedcc=0&bbq_ev=&data_year=2019

Konzerthaus Wien

Kentteki üçüncü önemli konser salonu Konzerhaus ise çok daha geniş müzik türlerine ev sahipliği yapıyor. Burada sadece klasik müzik değil, pop, rock, jazz müzik performansları da sergileniyor. O açıdan biraz daha modern bir oluşum diyebilirim.

Konzerthaus’da yer alan performanslara şu linkten * ulaşabilirsiniz.

  • konzerthaus.at/calendar
Konzerthaus Viyana'da klasik müzik konseri

Buraya kadar bahsettiklerim Viyana’da klasik müzik konserleri için en ünlü salonlar ve bu salonlarda genellikle Viyana Filarmoni Orkestrası, Viyana Senfoni Orkestrası gibi ünlü orkestralar konser veriyor. Bunun dışında kentin hemen her köşesinde, çeşitli saraylarda ve kiliselerde konserler düzenleniyor.

St Charles Kilisesi (Karlskirche), St Peter Kilisesi, St Anne Kilisesi, Schonbrunn Sarayı‘nın Orangery Salonu, Kursalon Viyana, Hofburg Sarayı‘nın Figaro Salonu ve diğer bazı salonları da küçük ancak etkileyici mimarileri ile keyifle klasik müzik dinleyebileceğiniz yerlerden. Bu tarz yerler yazının başında bahsettiğim turistik klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapıyor.

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri

Kiliseler klasik müzik konseri dinlemek için eşsiz bir akustiğe sahip olsa da kış aylarında gidiyorsanız eğer, bir ısıtma sistemi olmadığı için üşümeniz yüksek ihtimal, ona göre giyinmenizi öneririm.  Ayrıca tüm bu kilise ve küçük konser salonlarında yerler genelde numaralı değil.

Sadece kategoriye göre önlerde, ortalarda veya arkalarda bilet alıyorsunuz ama o bölgede nereye oturacağınız erken gitmenize bağlı. Bu bilgiyi de hatırlamanızı öneririm.

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik konserleri yazısında kıyafet yönetmelikleri hakkında da bilgi vereyim. Viyana Devlet Opera ve Balesi Salonu ile Musikverein casual kıyafet zorunluluğu getiriyor.

Tabii ki takım elbise veya gece elbisesi giymeniz gerekmiyor ancak  temiz, ütülü bir üst ile hırpani olmayan bir pantolon veya etek yeterli. Diğer salonlarda ise herhangi bir kıyafet yönetmeliği yok, istediğiniz gibi giyinebilirsiniz.

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Orkestraları

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri bilet fiyatları

Aslında yazının başından beri çeşitli orkestralardan bahsettim. Ancak birkaç cümleyle de olsa bu orkestralar hakkında bilgi de vermek isterim.

Viyana Devlet Opera ve Balesi (Staatsoper) adından da anlaşılacağı üzere kentin resmi opera ve bale ekibi. Bu orkestrayı ve balerinlerini Viyana’da sadece kendi salonlarındaki opera, bale temsillerinde dinleyebilirsiniz. Bilet fiyatları 16 Euro ile 250 Euro arasında değişiyor, yalnız 16 Euro‘luk kategoride ayakta seyrediyorsunuz.

Bir de Viyana Devlet Opera ve Balesi binanın dışına kurduğu dev ekran ile tüm performanslarını canlı olarak sokaktaki izleyiciye de yayınlıyor, ücretsiz.

Üstelik 50-60 kişilik bir tribün de mevcut, oturup izlemek için. Ancak hem ekrandan izlemek televizyondan izlemekten pek de farklı olmadığı için, hem de soğuk havalarda 2-3 saat caddede oturmak konforsuz olduğu için ben tavsiye etmiyorum ancak bu zorluklara aldırmayanlar için güzel bir seçenek olabilir.

Viyana Senfoni Orkestrası (Wiener Symphoniker) ise yine devletin resmi orkestrası ve kentin en iyi ikinci orkestrası diyebilirim. 1900 yılında kurulan orkestra hem Viyana’da hem de turnelerle dünyanın çeşitli yerlerinde konserler veriyor.

Temsillerine şu linkten * ulaşabilirsiniz. Viyana Senfoni Orkestrası biletlerini kendi internet sitesi üzerinden satmıyor ancak bilet satılan sitelere yönlendiriyor, dolayısıyla bu site aracılığıyla bilet de alabilirsiniz. Bilet fiyatları konserin içeriğine ve oturacağınız kategoriye göre 19 Euro‘dan başlıyor.

  • wienersymphoniker.at/en/season/concerts
Viyana’da Opera Filarmoni Orkestrası biletleri

Viyana Filarmoni Orkestrası (Wiener Philharmoniker) ise ülkenin en iyi orkestrası olup, dünyada da ilk üçe girenlerden. Kuruluşu 1840’lı yıllara uzanan orkestra ülkenin en yetenekli müzisyenlerine sahip.

Hatta eskiden bu orkestrada çalabilmek için yetenek dışında, Avusturyalı olmak gibi kriterler de aranıyordu ancak sanıyorum bu kuralları esnettiler son yıllarda. Orkestra hem Viyana’da hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki en önemli salonlarda konserler veriyor.

Ünlü yılbaşı konserini de sergileyen Viyana Filarmoni Orkestrası’nın Schonbrunn Sarayı Bahçesi’ndeki ücretsiz yaz gecesi konseri ise müzikseverlere ilgilerinin karşılığında her yıl sundukları bir teşekkür olarak adlandırılıyor.

Viyana’da klasik müzik konserleri arasındaki en etkileyicilerden olan performanslarının tarih ve listesine şu linkten * ulaşabilirsiniz. Bu orkestra da kendi internet sitesinden bilet satmıyor ancak bu sitedeki temsillerden birini seçtiğinizde ilgili konser salonunun sitesine sizi yönlendiriyor ve o şekilde bilet alabiliyorsunuz.

Bilet fiyatları konserin içeriğine ve oturacağınız kategoriye göre 30 Euro‘dan başlıyor.

  • wienerphilharmoniker.at/concerts/additional-concerts
Filarmoni Orkestrası Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri

Burada kısaca senfoni ve filarmoni orkestralarının ne olduğundan da bahsedeyim. Aslında her ikisi de hem enstrümanların çeşidi ve sayısı, hem de repertuvar seçimi açısından aynı ya da benzer.

Ancak senfoni orkestrası diye “devlete ait veya devlet tarafından finanse edilene“, filarmoni orkestrası diye de “özel kişiler veya kurumlar tarafından finanse edilene” deniyor. Bizdeki Borusan Filarmoni Orkestrası gibi.

Viyana Oda Orkestrası (Wiener KammerOrchester) ise görece daha yeni bir orkestra. Yaklaşık 20 kişilik ekip oda orkestrası olarak performans sergiliyor.

Bu orkestra da kendi internet sitesinden bilet satmıyor ancak bu sitedeki temsillerden birini seçtiğinizde ilgili konser salonunun sitesine sizi yönlendiriyor ve o şekilde bilet alabiliyorsunuz.

Bilet fiyatları konserin içeriğine ve oturacağınız kategoriye göre 30 Euro’dan başlıyor.

Viyana’da Opera bilet fiyatları

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik konserleri seçeneklerinin sonsuz olduğunu daha önce de belirttim. Daha küçük orkestraların, zaman zaman dönem kostümleri ile gerçekleştirdiği, repertuvarların popüler valsler ve marşlardan oluştuğu konserler bu tür müziğe çok da ilgi duymayanların bile keyif alabileceği seçeneklerden.

Bu orkestraların bazıları ise; Viyana Filarmoni ve Senfoni Orkestralarının eski üyelerinden oluşan Viyana Mozart Orkestrası, Orkestra 1756, Classic Ensemble Vienna, Salonorchester Alt Wien, Schonbrunn Palace Orkestra, Vienna Concert Orkestrası

Bu küçük orkestralar aslında ilk bahsettiklerim kadar iddialı değiller ancak… Viyana’nın müziğe düşkünlüğü ve ülkenin bu alandaki yeteneğini düşünecek olursanız dinleyebileceğiniz en kötü orkestra bile sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri

Viyana’da Opera giriş ücreti

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik konserleri hakkında hakkında bilgi verdikten sonra, tüm bu bilgiler ışığında gidebileceğiniz konser alternatiflerinden de bahsedeyim.

Öncelikle; eğer kararınız Viyana Filarmoni, Senfoni veya Oda Orkestrası konserleri ise ya da opera ise yukarıda verdiğim linklerden bu orkestraların programına bakarak şehri ziyaret edeceğiniz tarihteki performanslara bilet alabilirsiniz.

Yalnız bu orkestralar Haziran-Ekim arasında yaz tatilinde veya turnede oluyorlar. O yüzden yaz ayları için Viyana’daki konserlerine bilet bulmanız zor ancak diğer aylar için yukarıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Kilise veya küçük salonlardaki, diğer orkestraların konserlerini tercih ediyorsanız, aşağıdaki seçenekleri gözden geçirmenizi size uygun bir tarihe bilet almanızı öneririm.

Daha önce de bahsettiğim gibi, bu konserlerin bazılarına Viyana’da gezerken de sokaktaki resmi satıcılarından bilet alabilir, hatta pazarlık da edebilirsiniz, ancak o durumda seçme şansınız kısıtlı oluyor, karşınıza ne çıkarsa ondan almanız gerekebiliyor.

karlkirche Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri

St Charles Kilisesi’nde (Karlskirche) Mozart Requem Konseri: Bilet fiyatları 32, 40 ve 48 Euro kategorilerinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

St Charles Kilisesi’nde (Karlskirche) Orchestra 1756’dan Vivaldi’nin Dört Mevsim Eseri: Bilet fiyatları 28, 32 ve 40 Euro kategorilerinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

St Anne Kilisesi’nde Yaylı Sazlar Dörtlüsü Konseri: Bilet fiyatı 29 Euro. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

St Peter Kilisesi, Classic Ensemble Orkestrası Konseri: Bilet fiyatları 29, 39 ve 49 Euro kategorilerinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Viyana’da Opera ve Klasik Müzik Konserleri konser biletleri

Kursalon Viyana’da Salonorchester Alt Wien waltz show eşliğinde Mozart ve Strauss eserleri: Bilet fiyatları 45, 59, 69 ve 99 Euro kategorilerinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Musikverein’de Viyana Mozart Orkestrası tarafından sergilenen Mozart ve Strauss eserleri: Bilet fiyatları 50, 70, 85, 105 Euro kategorilerinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Hofburg Sarayı Salonlarında Viyana Hofburg Orkestrası konseri: Bilet fiyatları 45, 65, 110 Euro kategorilerinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Musikverein Brahms Salonu’nda klasik müzik konseri: 29, 35, 39 ve 45 Euro. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Palais Auesrperg’de Viyana Oda Orkestrası Konseri: 45, 55 ve 65 Euro. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Viyana seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgilere Viyana gezi rehberi, Viyana’da nerede kalınır ve Viyana gezilecek yerler başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top