Viyana Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Viyana havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusu cevapları açısından oldukça zengin bir araştırma aslında. Bu zenginliğin oluşmasında Avusturya‘nın başkenti olan Viyana‘nın ulusal demir yolu ağının merkezinde olmasının etkisi bir hayli fazla.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hemen muhteşem mimarisi ve kültürel birikimi ile konuklarını büyüleyen kentte yararlanabileceğiniz havaalanı transfer hizmetlerinin detaylarına geçelim.

Viyana Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Viyana havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?

Viyana’nın 16 kilometre kadar doğusunda yer alan Viyana Uluslararası Havalimanı’ndan kentin merkezi noktalarına ulaşım konusunda ağırlık demir yolu araçlarına verilmiş.

Ekonomik S-Bahn’dan hızlı CAT ve RailJet’e kadar her türlü beklentiyi karşılayan trenler dışında zamanınız genişse otobüs veya konfora önem veriyorsanız taksi veya özel transfer gibi seçenekleri de tercih edebilirsiniz.

S-Bahn

Viyana Havaalanı Ulaşım Trenler S Bahn

S-Bahn’ın S7 ekspres treni, havalimanından Viyana kent merkezine gitmek isteyenler için en ucuz ve pratik ulaşım seçeneği konumunda.

05:18-00:18 saatleri arasında yolcu taşıyan trenler, terminal binasının altındaki istasyonlarından yarım saate bir Floridsdorf’a doğru hareket ediyor. Aksi yönde ise 04.36’da başlayan seferler, 23.36’da sona eriyor. Demir yolu araçlarının çalışma saatleri ile ilgi detaylı bilgi, ÖBB resmi sitesinde yolcularla paylaşılıyor.

Trenlerin, seferlerini noktaladıkları Floridsdorf’a ulaşmaları 37 dakikayı buluyor. Eğer metro ağından yararlanmak isterseniz, yolculuğunuzun 25. dakikasında Wien-Mitte Tren Garı’nda inebilirsiniz. Bu garın alt katlarında, metronun hem U3 hem de U4 hatlarına geçiş yapabileceğiniz duraklar bulunuyor.

Viyana Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacınızı S7 hat numaralı ekspres tren aracılığıyla gidermek isterseniz, ihtiyacınız olan biletleri wienerlinien.at adresinden, istasyondaki otomatlardan veya terminal binasında faaliyet gösteren turizm bilgilendirme ofisinden satın alabilirsiniz.

Havalimanı Viyana’nın dışında olduğu için yolcuların hem 1,70 Euro’luk banliyö biletini hem de kent merkezi içerisinde geçerli 2,40 Euro’luk bileti satın almaları gerekiyor.

Tabii Vienna Card ya da Wiener Linien‘in günlük biletlerinden birine sahipseniz, ekspres tren yolculuğunuzu sadece 1,70 Euro’ya gerçekleştirebilirsiniz.

Viyana Havaalanı peronlarında S-Bahn ve diğer trenler aynı peronlardan kalkıyor. Dolayısıyla hangi perona gideceğiniz konusunda karışıklık yaşayabilirsiniz. Bu yüzden aldığınız biletteki tren adını, saatini, sefer numarasını kontrol edip, bu bilgileri istasyona inmeden göreceğiniz ekranlarda bularak doğru perona gitmenizi tavsiye ederim.

RailJet

Railjet Viyana Uluslararası Havalimanı'na nasıl gidilir?

Avusturya Ulusal Demir Yolları’nın (ÖBB) Viyana Havalimanı’ndan kent merkezine gitmek isteyenlere 2015 yılından beri sunduğu bir diğer seçenek ise yüksek hızlı tren seferleri.

Wels, Linz ve St. Pölten’e direkt ulaşım sağlayan trenler ile Wien Meidling ile merkez tren garına gidebilmek de mümkün. Wien Meidling konuklarına U6 metro hattına geçiş yapma fırsatı verirken yerel dildeki adı Hauptbahnhof olan merkez tren garının U1 hattıyla bağlantısı bulunuyor.

Yolculuk Hauptbahnhof’a 15, Wien Meidling’e ise 26 dakika içerisinde tamamlanıyor. Bu nedenle RailJet trenleri, zamandan tasarruf etmek isteyen gezginler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Havalimanından garlara doğru trenler 06:33-23:03 saatleri arasında 30 dakikada bir hareket ediyor. Wien Meidling’den aksi yöne seferler 07.00’da başlayıp, 22.00’da sonlanıyor. Merkez tren garından ise aksi yöne 07:12-22:12 saatleri arasında yolculuk yapılabiliyor.

RailJet trenleri için ÖBB, S7 hattı ile aynı bilet tarifesini uyguluyor. Yolculuk için ihtiyaç duyacağınız biletleri kurumun resmi web sitesi olan oebb.at/en üzerinden veya mobil uygulaması aracılığıyla kolaylıkla satın alabilirsiniz. Online satış kanalları dışında ayrıca bilet edinmek için istasyonlardaki otomatları da kullanabilirsiniz.

Viyana Havaalanı şehir merkezi ulaşım yazısının önceki bölümünde yaptığım uyarıyı burada da tekrarlamak istiyorum. Treninize bineceğiniz peronun hangisi olduğunu bulmak için biletinizdeki bilgileri istasyondaki ekranda aramalı ve ekranda gördüğünüz perona gitmelisiniz.

City Airport Train (CAT)

Viyana Havaalanı Ulaşım havaalanı treni

City Airport Train ya da kısa adıyla CAT, Viyana Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacınız için sizlere önerebileceğim bir başka çabukluk avantajına sahip demir yolu aracı.

Konuklarını St. Stephen’s Katedrali’ne yürüme mesafesindeki Mitte İstasyonu’na 15 dakikada ulaştıran trenler, 06.09-23.39 saatleri arasında havalimanından 30 dakikada bir hareket ediyor. Mitte’den ise CAT yine aynı sefer sıklığı ile 05.36’dan 23.06’ya kadar yolcu taşıyor.

14 yaşın altındaki çocuklar ile tekerlekli sandalye kullanan bireylerin ücretsiz seyahat edebildikleri CAT için tek yön bilet fiyatları 12, gidiş-dönüş 21 Euro olarak belirlenmiş.

Eğer Vienna Card sahibiyseniz tren biletinizi indirimli fiyattan satın alabilirsiniz. Bilet temin etmek için havalimanındaki turizm ofisini ya da bilet otomatlarını kullanabileceğiniz gibi cityairporttrain.com/en bağlantısı üzerinden de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

CAT için başta çabukluk avantajı var dedim; ancak trenlerin yolcularına sundukları tek ayrıcalık bununla sınırlı değil. Eğer Star Alliance üyesi bir hava yolu şirketinden biletiniz varsa ve uçuş saatine kadar şehirde vakit geçirmek isterseniz, check-in yaptırdıktan sonra bagajınızı Wien Mitte İstasyonu’ndaki ofise bırakabilirsiniz.

Ayrıca şehirde 4 saat ve üzerinde bir zaman geçirecekseniz, CATch the city programı kapsamındaki 39 Euro’luk üç gezinti fırsatından yararlanabilirsiniz. Bahsetmiş olduğum hizmetler hakkında detaylı bilgiyi şu bağlantıda bulabilirsiniz:

Otobüs

Viyana şehir merkezi havaalanı arası ulaşım otobüs

Viyana Havaalanı şehir merkezi ulaşımı konusunda kara yolunu tercih ederseniz, Postbus gözetiminde faaliyetlerini sürdüren Airport Lines otobüslerinden yararlanabilirsiniz.

Otobüsler, sefer sıklığı ve çalışma saati farklı 3 hatta yolcu taşıyor. Bu hatlarda toplam 10 durak bulunuyor.

Kent merkezine direkt ulaşım sağlayan Morzinplatz / Schwedenplatz hattında araçlar 24 saat boyunca (geceleri daha seyrek) yolcu taşıyor. Otobüslerin, son durak konumundaki Schwedenplatz’a ulaşmaları aşağı yukarı 22 dakika sürüyor.

Bu otobüslerle Viyana gezilecek yerler listenize dâhil etmenizi şiddetle tavsiye edeceğim St. Stephen’s Katedrali’e birkaç dakika uzaklıktaki meydandan metronun U1 ve U4 hatları başta olmak üzere şehir içerisinde faaliyet gösteren tüm toplu taşıma araçlarına aktarma yapılabiliyor.

Eğer otel seçiminizi kentin doğu bölgelerindeki tesislerden yana kullandıysanız, Kaisermühlen VIC/Kagran hattında çalışan otobüslere binerek ulaşım ihtiyacınıza çözüm bulabilirsiniz.
Airport Lines biletlerini, havalimanındaki Postbus ofisinden temin edebilirsiniz. Tüm hatlar için tek yön bileti 8, gidiş-dönüş ise 13 Euro’ya satışa sunuluyor.

Eğer Vienna Card sahibiyseniz tek yön biletlerine 7 Euro ödeyerek sahip olabilirsiniz. 6 yaş ve altındaki bireylere ücretsiz seyahat hakkı tanınırken 6-14 yaş arası çocuklar için sadece 4 Euro talep ediliyor.

Biletleri ister viennaairportlines.at adresinden online olarak isterseniz de bindiğiniz aracın şoföründen nakit ödeme yaparak satın alabilirsiniz. Ayrıca aynı işlem için havalimanındaki duraklarda bulunan bilet otomatlarını da kullanabilirsiniz.

Taksi

Viyana Havaalanı Taksisi

Viyana Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacınızı konforlu bir şekilde gidermek isterseniz, gelen yolcu bölümündeki rezervasyon ofislerinden bir taksi tutabilirsiniz.

Kentte taksiler için önceden belirlenmiş bir taban ya da tavan fiyat uygulaması bulunmuyor. Ancak havalimanında şubeleri bulunan taksi firmaları, fiyatlarını 25 ila 30 Euro arasında sabitlemiş durumda.

Üstelik Airport Service Wien, Vienna Transfers, Vienna Airport Cab gibi firmalar talep olması durumunda standart taşıma hizmeti yerine daha kapsamlı transfer seçenekleri de sunabiliyor.

Özel Transferler

Viyana Havaalanı Ulaşım

Taksiden de konforlu seçenek arayışındaysanız özel havaalanı transfer servisleri tam sizin için. Bu transfer paketleri bazılarına pahalı gibi görünebilir.

Ancak bir şehre ilk defa gittiğinizde yer yön bulmakla çok zaman kaybetmek istemiyorsanız, panik olmak yerine “biri beni adımla karşılasın, otelime kadar bıraksın” diyorsanız, ya da masrafları bölüşebilecek 3-4 kişilik bir grupsanız özel transferler son derece makul olabiliyor.

Bu konuda popüler bir tavsiye de bırakayım:

Viyana Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Özel Grup Transferi: 4 kişiye kadar olan gruplar için gayet uygun fiyatlı olan bu servis paketine karşılama hizmeti ve konforlu araçlarla hızlı bir şekilde otelinize ulaşım dahil. Grup fiyatı 41,69 Euro olan özel araç transferinde şehir merkezindeki otelinize ulaşım yaklaşık 1 saat sürüyor.

Bir başka özel transfer ise otellerin konuklarını karşılama hizmeti. Rezervasyon yaptırılan otele vakit kaybetmeden, direkt ulaşım sağladığı için gezginler arasında popüler olan bu seçenekten yararlanmak istediğimde ben, konaklama tesisi araştırmamı Booking.com üzerinden yapıyorum.

Çünkü sitede Viyana otellerine yönelik hazırlanan detaylı sayfalar aracılığıyla hangi tesiste bu hizmetin verilip verilmediği kolayca anlaşılabiliyor.

Tesis konusunda kararımı verip, rezervasyonumu yaptırdıktan sonraysa Booking.com’daki “Rezervasyonlarım” sekmesinden “otele öze talep ilet” vb alandan havaalanı servisi fiyatı alıp uygunsa kaydımı yaptırıyorum.

Özetle Viyana Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Viyana Havalimanı Transferi

Viyana ulaşım konusunda en başarılı şehirlerden biri. Beklentilerinize ve bütçenize göre çeşit çeşit ulaşım seçeneği mevcut.

Eğer bütçeniz çok düşük değilse veya çocuklarla seyahat etmek, çok valiz taşımak gibi zorunluluklarınız varsa sizi havaalanında isminizle karşılayıp otelinizin kapısına ulaştıracak, yazının başında örnekler verdiğim özel transfer hizmetleri en ideal çözümlerden.

İster bütçe, ister başka sebeplerden dolayı toplu taşıma tercih ediyorsanız da ben ilk olarak S-Bahn Trenlerini öneririm. Bu seçeneğin fiyatı diğer trenlere göre çok daha uygun.

“Diğer trenler daha hızlı” diye hiç düşünmeyin. Aslında öyle ama, trenlerin sefer saatlerine göre tam zamanında istasyonda olmayacaksanız, gidip biletini aldığınız trenin gelmesini bekleyecekseniz diğer trenleri beklerken de zaman harcama ihtimaliniz yüksek. Yani süre olarak aynı kapıya çıkar.

Viyana havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir araştırmanıza bir nebze yardımcı olabildiysem ne mutlu. Önümüzdeki günlerde bu kente gidecekseniz aşağıdaki yazılarımızı okumanız da çok faydalı olacaktır.

Viyana Gezilecek Yerler Listesi
Viyana’da Nerede Kalınır?

“Viyana Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine 2 yorum

  1. Bilet fiyatlari artmis. Klasik kart denilen 4.5 euro. Bunlar havalimanina gidiliyor. Yerli vatandasi isen 1.4 euro Filan. Qbb almistim.

    Yanıtla
  2. Merhaba. Railjet trenleri 48 saatlik gibi seçenekleri olan toplu taşıma biletleri ile kullanılabiliyor mu?

    Yanıtla

Yorum yapın