Salzburg Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)

Mozart’ın şehri Salzburg gezilecek yerler listesindeki zenginlikleri aracılığıyla konuklarına Orta Çağ atmosferini eksiksiz bir şekilde yansıtıyor.

Adını üzerinde yer aldığı tuz madenlerinden alan kentte saraylar başta olmak üzere birçok yapıda çeşitli dönemlerde ortaya çıkmış mimari üslupların en başarılı uygulamalarını görebilirsiniz. Hatta daha da ileri gidip klasik tarzdaki hanları ve tarihi caddeleri ziyaret edip kentin geçmişine ışık tutan detaylar yakalayabilirsiniz.

Tüm bunları en kısa yoldan deneyimlemek içinse hazırladığım listedeki mekânlara öncelik verebilirsiniz ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Altstadt (Eski Kent), Elisabeth-Vorstadt, Schallmoos ve Maxglan şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Salzburg’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Salzburg’da konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden bazıları: 3★ Altstadt Hotel Hofwirt Salzburg, 4★ H+ Hotel Salzburg, 5★ Radisson Blu Hotel Altstadt.

Yapılacak şeyler: Mirabell Sarayı’nda Konser ve Salzburg’dan: Yarım Günlük Hallstatt Turu, Salzburg’da katılabileceğiniz en popüler turların başında geliyor.

Salzburg Gezilecek Yerler Listesi

Salzburg haritası, gezilecek görülecek yerler
Salzburg gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Avusturya’nın en güzel ve popüler şehirlerinden Salzburg’da gezip görmeniz gereken en popüler yerler:

 1. Salzburg Kalesi (Hohensalzburg)
 2. Mirabell Sarayı ve Bahçeleri
 3. Mozarts Geburtshaus
 4. Salzburg Katedrali
 5. Hellbrunn Sarayı
 6. Getreidegasse Street
 7. St Peter’s Abbey
 8. Residenzplatz
 9. Mozartplatz
 10. Hangar 7
 11. Salzburg Müzesi
 12. Mozart Wohnhaus
 13. Eski Şehir
 14. Kapitelplatz
 15. Residenzgalerie

1. Salzburg Kalesi (Hohensalzburg)

Hohensalzburg Salzburg gezilecek yerler

Kentin en önemli simgesi konumundaki Salzburg Kalesi, 1077 yılında inşa edilmiş. Günümüzdeki görkemli haline ise 1495-1519 yılları arasında, şehri yöneten son feodal hükümdar olan Leonard von Keutschach’ın tahtta olduğu dönemde kavuşmuş.

Gezginler, tarihi yapıyı kentin enfes manzarasını kuşbakışı seyretmek ve bol bol fotoğraf çekmek için Salzburg gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına yazıyor. Kaleyi ziyaret ettiğinizde ayrıca farklı kategorilere odaklanmış müzeleri de gezme imkânına sahip olabilirsiniz.

Avrupa’nın en büyük ve en iyi korunan kalelerinden biri olan Barok tarzı tarihi yapının Altın Salon adlı bölümü, yıl boyunca Mozart’ın eserlerine odaklanan konser serisine ev sahipliği yapıyor.

Kale Müzesi’nde sergilenen model aracılığıyla Salzburg’un 1612 yılındaki halini görebilirsiniz. Bu bölümde ayrıca çeşitli müzik aletlerine, zırhlara ve çeşitli işkence cihazlarına yer veriliyor.

Eğer kaleye ziyaretinizi pazar günü saat 11.45’e denk gelecek şekilde ayarlarsanız, canlı müzik dinletisini kaçırmamış olursunuz.

Tur Tavsiyesi: Salzburg Kartı: Ücretsiz Kabul ve Serbest Rides satın alarak Salzburg’da ekonomik bir şekilde gezebilirsiniz.

 • Adres: Mönchsberg 34, 5020 Salzburg
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: €16,30
 • Web Sitesi: salzburg-burgen.at/en/hohensalzburg-castle/

2. Mirabell Sarayı ve Bahçeleri

Mirabell sarayı Salzburg gezilecek yerler

Kaleden ayrıldıktan sonra rotanızı göz alıcı Mirabell Sarayı ve Bahçeleri‘ne doğru çevirebilirsiniz. İhtişamlı saray ve çevresini saran kusursuz güzellikteki bahçeler, sevgili metresi Salome Alt için Prens-Başpiskopos Wolf Dietrich tarafından 1606 yılında inşa ettirilmiş.

Mermer Salon, sarayın en çok ilgi gören bölümü olarak öne çıkıyor. Melek Merdiveni aracılığıyla ulaşılabilen salonda bir zamanlar Leopold Mozart ve çocukları Wolfgang ile Nannerl soluk kesen performanslar sergilemiş.

Günümüzde ise burası Schloss Konzerte Mirabell konser serisi de dâhil olmak üzere çeşitli müzik organizasyonları ve düğünler için kullanılıyor.

Mirabell Bahçeleri ise ilk günkü göz alıcı görünümlerinden hiçbir şey kaybetmemiş şekilde konuklarını büyülemeye devam ediyor.

Başpiskopos Ernst von Thun’un isteği doğrultusunda 1690’da yeniden tasarlanan Barok tarzı bahçeler; Çit Tiyatrosu, Cüce Bahçesi gibi bölümleri bünyelerinde barındırıyor.

Bahçelerde gezintiye çıkma fırsatınız olursa dört farklı figür grubundan oluşan Büyük Çeşme’ye de zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Tur Tavsiyesi: Mirabell Sarayı’nda Konser adlı tura katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

 • Adres: Mirabellplatz 4, 5020 Salzburg
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-18.00

3. Mozarts Geburtshaus

Salzburg gezilecek yerler Mozarts Geburtshaus

Salzburg’a yönelik turistik seyahatler eninde sonunda Mozart’a bağlanıyor. Hatta şehirde sayısız mekânda ve mağazalarda satılan ürünlerin üzerinde dünyaca ünlü müzik insanının adını görmek, zamanla kanıksanmayan bir durum haline geliyor.

Ancak Salzburg’un en değerli evladına gerçekten ilgi duyan gezginler için Mozart Geburtshaus kentte ziyaret edilmesi gereken kültürel tesislerin başında geliyor.

Zira bu açık sarı badanalı ev, 27 Ocak 1756 tarihinde Mozart’ın doğduğu ve hayatının ilk 17 yılını geçirdiği yer olarak tanınıyor.

Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu evi ziyaret ettiğinizde sanatçının bir zamanlar kullandığı eşyaları yakından inceleme imkânına kavuşabilirsiniz.

Üç katlı yapıda sergilenen müzik aletleri, belgeler ve portreler sayesinde sadece Mozart’ın yaşamının ilk dönemleri hakkında bilgiler edinmekle kalmayıp büyüdüğü dönemin koşulları, arkadaşları ve iş yaptığı insanlarla ilişkileri ve opera tutkusu ile ilgili de fikir sahibi olabilirsiniz.

 • Adres: Getreidegasse 9, 5020 Salzburg
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-19.00
 • Giriş Ücreti: €11
 • Web Sitesi: mozarteum.at/en/museums/mozarts-birthplace/

4. Salzburg Katedrali

Salzburg gezilecek yerler Salzburg Katedrali

Salzburg, mimari açıdan hayranlık uyandıran detaylarla dolu sarayları kadar dini yapılarının güzelliğiyle de adından söz ettiriyor. Tabii bu konudan bahsedildiğinde deneyimli gezginlerin kentte akıllarına gelen ilk yer Salzburg Katedrali oluyor.

Katedral, ilk olarak 774 yılında inşa edilmiş. Asırlar boyunca çeşitli sebeplerden dolayı yeniden inşa edilmesi gereken dini yapı, 1628’de tamamlanan yapım süreci ile Barok tarzı görünüme kavuşmuş.

Katedralin turistik açıdan popüler olmasında bünyesinde barındırdığı değerli eserler kadar başta Mozart olmak üzere kentin birçok ünlü simasının vaftiz törenlerine ev sahipliği yapmasının da payı bulunuyor.

Her ne kadar iç kısmındaki mimari ayrıntılar ve eserlerle gezginlerin beğenisini kazansa da ikiz çan kuleleri ile kubbesi Salzburg Katedrali’ne karakteristik özellikler kazandıran en önemli bölümler olarak öne çıkıyor.

Tabii mimariden çok klasik müzik ile ilgileniyorsanız ziyaret tarihinizi katedraldeki etkinlik takvimine bakarak belirleyebilirsiniz. Hatta Noel veya festival zamanı burada olursanız tüm yıl boyunca kentte yaşanan en renkli manzaralara denk gelebilirsiniz.

 • Adres: Domplatz 1a, 5020 Salzburg
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-19.00
 • Web Sitesi: salzburger-dom.at/

5. Hellbrunn Sarayı

Salzburg gezilecek yerler Hellbrunn Sarayı

Kuzey Alpler’deki en ihtişamlı yapı olarak anılan Hellbrunn Sarayı, kent merkezinden 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Saray, Prens-Başpiskopos Markus Sittikus için yazlık konut olarak 1612-1615 yılları arasında inşa edilmiş.

Tasarımını Santino Solari’nin üstlendiği tarihi yapı, Geç dönem Rönesans tarzı mimarisi ile göz dolduruyor. Sahip olduğu mimari detaylar bir yana gezginlerin yapıyı Salzburg gezilecek yerler listelerine dâhil etmelerindeki ana nedeni bahçesinde bulunan çeşitli eserler oluşturuyor.

Prensin günlük işlerini sakin bir ortamda yapmak ve ara sıra davet vermek için kullandığı Hellbrunn Sarayı’nın bahçesini süsleyen minyatür göletler, fıskiyeler ve süs bahçeleri; oluşturdukları göz alıcı manzaralar sayesinde ziyaretçilerine kısa süreliğine de olsa dertlerini unutma imkânı veriyor.

Tabii bu arada bir şakaya kurban gitme ihtimalinin bulunması gezginlere ufak çaplı heyecanlar yaşatıyor. Sarayı ziyaret ettikten sonra vaktiniz kalırsa yakın mesafedeki Salzburg Hayvanat Bahçesi’ne de uğrayabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Eğer gezi boyunca bu sarayı gezmeyi planlıyorsanız Hellbrunn Sarayı Boat Ride adlı popüler tura katılmayı düşünebilirsiniz.

 • Adres: Fürstenweg 37, 5020 Salzburg
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Giriş Ücreti: €12,50
 • Web Sitesi: hellbrunn.at

6. Getreidegasse Street

Salzburg Getreidegasse Street

Seyahat ettiğiniz kentlerdeki alışveriş olanaklarını değerlendirmek sizin için vazgeçilmez bir tutkuysa Salzburg’da tatil yaparken vaktinizin bir kısmını Getreidegasse Street‘e ayırabilirsiniz.

Mozart’ın doğduğu evin de yer aldığı cadde, Eski Şehir’in en hareketli noktası olarak gösteriliyor. Farklı tasarımlara sahip lonca tabelaları ile süslü caddede çeşitli alışveriş fırsatlarına ek olarak geleneksel mimariden izler taşıyan çok sayıda bina ve sanat galerileri sizleri bekliyor.

Getreidegasse’de yürürken uluslararası moda markalarına ait mağazalar ile yerel motifler taşıyan ürünlere odaklanman dükkânları yan yana bulabilirsiniz.

Hatta daha da önemlisi burada yerel halkla kaynaşıp kültürel açından farklı deneyimler yaşayacağınız hanları ziyaret edebilirsiniz.

Daha sakin bir atmosferde Salzburg’un yemek kültürünü tanımak gibi bir niyetiniz olursa da cadde üzerindeki restoranları tercih edebilirsiniz.

7. St Peter’s Abbey

Salzburg'da gezilecek yerler St Peter's Abbey

Kentte yoğun ilgi gören bir diğer dini yapı olan St Peter’s Abbey, sonradan “aziz” mertebesine yükseltilen Rupert isimli bir Frank misyoner tarafından 7. yüzyılda kurulmuş.

Manastıra bağlı kardeşlik düzeninin halen daha devam etmesi, yapıya olan ilginin artmasında önemli bir etken konumunda. Kilise ve manastır bölümlerinin çıkan yangınlar nedeniyle çeşitli dönemlerde restore edilmiş olması ise dini yapı kompleksine mimari açıdan çeşitlilik katıyor.

Bu sayede manastırın çeşitli kısımlarında Romanesk, Rönesans, Gotik ve Rokoko gibi farklı üsluplar bir arada görülebiliyor.

Dünyanın Almanca konuşulan en eski manastırı olma özelliği taşıyan dini komplekse ulaştığınızda, ilk olarak Long Gallery adlı bölümü ziyaret edebilirsiniz.

Prens-Başpiskopos Guidobald von Thun tarafından inşa ettirilen galeri, halen daha değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Buradaki eserleri incelemeyi tamamladıktan sonra ise manastırın bir diğer ilgi çeken bölümü olan mezar alanına doğru ilerleyebilirsiniz.

 • Adres: Kapitelpl. 8, 5020 Salzburg
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-18.30
 • Giriş Ücreti: €2 (Mezar Alanı)
 • Web Sitesi: stift-stpeter.at

8. Residenzplatz

Salzburg gezi rehberi Residenzplatz

Prens-Başpiskopos Wolf Dietrich von Raitenau zamanında kentin çeşitli noktalarında 5 meydan inşa edilmiş. Ancak bunlardan hiçbiri 16. yüzyıl şaheseri olan ve tasarımını İtalyan mimar Vincenzo Scamozzi’nin üstlendiği Residenzplatz kadar etkileyici olmamış.

Etrafı birçok türdeşi gibi tarihi yapılarla çevrili olan meydan, canlı atmosferi sayesinde hem yerel halkı hem de gezginleri kendisine çekmeyi başarıyor.

Önemli spor karşılaşmalarını ve konserleri canlı izlemek isteyenlerin akın ettiği alan ayrıca eylül ayında St. Rupert Fuarı’na, Advent döneminde ise renkli bir pazara ev sahipliği yapıyor. Tabii yeni yıl öncesi verilen partileri de atlamamak gerekiyor.

Residenzbrunnen isimli mermer çeşme, meydanı turistik açıdan bir hayli ilgi çekici kılıyor. Günümüzde Avrupa’nın en gösterişli Barok anıtlarından biri olarak kabul edilen çeşmenin yapımı, bu tarz eserlere olan düşkünlüğü ile tanınan Başpiskopos Guidobald Thun’un emri doğrultusunda gerçekleştirilmiş.

Üzeri at, yunus ve dev figürleri ile süslü çeşme, İtalyan heykeltıraş Tommaso di Garone’ye atfediliyor.

9. Mozartplatz

Mozartplatz Salzburg'da görülecek yerler

Salzburg’un tarihi kent merkezinin kalbinde yer alan Mozartplatz da tarihi dokusu ile konuklarını kendisine hayran bırakıyor. Residenz ve Waag meydanlarının arasında kalan bölgeyi süsleyen alan, kent turları için ideal başlangıç noktası kabul ediliyor.

Üstelik sokak sanatçılarının performansları ile canlı bir kimliğe bürünen meydana bakan 5 numaralı binadaki turizm danışma ofisi, kapsamlı bir gezinti için gereken tüm bilgileri el etme konusunda gezginlere ciddi anlamda yol gösteriyor.

Mozart Meydanı’nın ortasında, klasik dönemin en önemli bestekârları arasında sayılan Salzburg’un dahi çocuğunu tasvir eden gösterişli bir anıt bulunuyor.

Bronzdan yapılma eser, Ludwig Schwanthale tarafından tasarlanmış ve 1842’de Johann B. Stiglmayer’in hünerli ellerinde şekillenmiş.

Anıtın açılışı ise aynı yıl içerisinde Mozart’ın oğullarının da katıldığı bir törenle gerçekleştirilmiş. Anıtı inceledikten sonra rotanızı 8 numaralı binaya çevirebilirsiniz.

Duvarında yer alan plaka sayesinde kolaylıkla fark edilebilen yapıda bir zamanlar Mozart’ın eşi Constanze Mozart-Nissen yaşamış.

10. Hangar 7

Hangar 7 Salzburg gezisi

Teknolojinin ve sanatın her türünün bir arada sergilendiği Hangar 7, Salzburg gezilecek yerler listenize alabileceğiniz belki de en sıra dışı mekân.

2003 yılında açılışı gerçekleştirilen müze, zaten çağdaş mimarisi ile kentin yeni simgelerinden biri haline gelmiş durumda. Nadir bulunan hava taşıtlarının sergilenmesi, kültürel tesisi havacılığa meraklı bireylerin gözünde farklı bir konuma taşıyor.

Üstelik Flying Bulls koleksiyonundaki tüm uçaklar, yaşları ne olursa olsun, halen daha havada etkileyici performanslar sergileyebiliyor.

Salzburg Havalimanı’nda faaliyet gösteren Hangar 7’de, sanatçılar ve ziyaretçiler kolaylıkla bir araya gelebiliyor. Bu sayede de kültürel tesis, sanatçıların ve onların çalışmalarına ilgi duyan bireylerin fikir alışverişinde bulunup ilham alabilecekleri bir mabede dönüşüyor.

Sergi alanına da yansıyan bu durum sayesinde farklı temalara sahip koleksiyonlar bir arada sergilenerek etkileyici bir hava oluşması sağlanıyor.

Sergi alanlarını dolaştıktan sonra acıktığınızı hissederseniz tesis dâhilinde hizmet veren İkarus Restaurant’a gidebilirsiniz. Restoranda her ay farklı bir şef görev yapıyor.

 • Adres: Wilhelm-Spazier-Straße 7a, 5020 Salzburg
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-22.00
 • Web Sitesi: hangar-7.com/

11. Salzburg Müzesi

Salzburg Müzesi Salzburg'da gezilecek yerler

Çarpıcı koleksiyonları aracılığıyla konuklarına kentin dünü ve bugünü hakkında detaylı bilgiler öğrenme ayrıcalığı sunan Salzburg Müzesi, 2005 yılından bu yana Barok tarzdaki Neue Residenz’da faaliyet gösteriyor.

1834’de Napolyon savaşlarının anısına askeri nitelikli küçük bir koleksiyonun sergilenmesi amacıyla kurulan kültürel tesis, şimdilerde estetik sunumları ve multimedya gösterimleri ile konuklarının bilgi dağarcıklarını genişletmelerine yardımcı oluyor.

Salzburg Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde 4 bölüme odaklanmanızı tavsiye ederim. Bu bölümlerin başında gelen “Mythos Salzburg” kentin kültürel, sanatsal ve tarihi gelişimine odaklanıyor.

İkinci kattaki Aynalı Salon’da yer alan “Arkeoloji ve Orta Çağ” isimli bölümde; Kelt yapımı gagalı sürahi, Gotik tarzı sunak ve Lueg Geçidi’nde bulunan kask gibi değerli parçaları inceleyebilirsiniz.

Panorama Geçidi’nde Roma döneminden günümüze ulaşan kalıntılar, Sanat Salonu’nda ise her yıl üç büyük koleksiyon sergileniyor.

 • Adres: Mozartpl. 1, 5020 Salzburg
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: €9
 • Web Sitesi: salzburgmuseum.at

12. Mozart Wohnhaus

Salzburg turu Mozart Wohnhaus

“Dans Ustası’nın Evi” adıyla da anılan Mozart Wohnhaus, dünyaca ünlü bestekâr hakkında değerli bilgiler öğrenebileceğiniz bir diğer mekân.

Mozart Ailesi, avlusunda verilen dans derslerinden dolayı bu isimle anılan binadaki 8 odalı dairede 1773-1787 yılları arasında oturmuş.

Wolfgang Amadeus Mozart, Viyana’ya taşındığı için 1781 yılında buradan ayrılan ilk isim olmuş. Kız kardeşi Nannerl ise evlenip 1784’te St. Gilgen’e gitmiş. Yapının son sakini ise torunu ile birlikte baba Mozart olmuş.

II. Dünya Savaşı sırasındaki hava saldırıları sonucunda yıkılan Mozart Evi, 1955 yılında Uluslararası Mozart Vakfı tarafından satın alınmış ve aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.

Bestekârın, Shepherd King ve Idomeneo adlı eserlerini ürettiği evin müze olarak açılışı ise 1996 yılında gerçekleştirilmiş. Binanın birinci katındaki müzede, Mozart’ın kullandığı müzik aletleri ile orijinal dokümanları ve portreleri görebilir, multimedya sunumlarını izleyebilirsiniz.

 • Adres: Makartplatz 8, 5020 Salzburg
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Giriş Ücreti: €11
 • Web Sitesi: mozarteum.at/en/museums/mozarts-residence/

13. Eski Şehir

Salzburg turu altstadt

Şimdiye kadar bahsetmiş olduğum cazibe noktalarının ve tarihi yapıların birçoğuna ev sahipliği yapan Eski Şehir‘e ayrı bir parantez açmadan rehberi noktalamak istemedim.

Çünkü Salzach Nehri’nin solunda kalan Salzburg Altstadt, konuklarına sadece kentin geçmişi ile ilgili bilgi vermekle kalmayıp kentin kültürel açıdan nasıl bu kadar zengin bir birikime sahip olduğu hakkında da ipuçları sunuyor.

Tarihi dokusu ile gezginleri kendisine hayran bırakan bölge, yeme-içme ve alışveriş olanakları açısından da ortaya tatmin edici çeşitlilik koyuyor.

Salzburg’un Eski Şehir bölgesi, St. Peter ve Nonnberg manastırları ya da Salzburg Katedrali gibi Batı Hristiyan kültürünün en eski mabetlerini bünyesinde barındırıyor.

Tabii konu tarih olunca Orta Çağ’ın en heybetli askeri yapılarından biri olan Hohensalzburg’u da atlamamak gerekiyor. Canınız geleneksel kostüm tasarımcılarının butiklerini, mücevher mağazalarını gezmek isterse Getreidegasse ve Linzer Gasse’yi ziyaret edebilirsiniz.

Hatta tatile çıkacağınız zamanı doğru ayarlarsanız Salzburg Festivali, Mozart Haftası ve Paskalya Festivali gibi görkemli kültürel etkinlikleri yerinde izleme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

 • Web Sitesi: salzburg-altstadt.at

14. Kapitelplatz

Kapitelplatz Salzburg gezisi

Kaleye, fünikülere ya da St. Peter Mezarlığı’na giden gezginlerin rotalarının üzerinde yer alan Kapitelplatz, bir zamanlar Katedral Manastırı’nın bulunduğu alana başpiskoposluğun dağılmasının ardından inşa edilmiş.

Kentin simge yapılarına giden yolların kesişim noktasında yer almasından dolayı meydan, günün her saati canlı atmosfere sahip. Gerçi alan çevresindeki yapılar da tarihi değerleri nedeniyle ziyaretçi çekme konusunda hiç sıkıntı yaşamıyor.

Kapitelplatz, doğudan katedral ve Başpiskoposluk Sarayı, batıdan St. Peter Manastırı’nın kanadı ile çevrelenmiş durumda. Satranç oynamak isteyen bireylere ayrılmış alanlar ve satış yapılan tezgâhlar sayesinde renklenen meydanın ortasını ise çarpıcı güzelliğe sahip bir çeşme süslüyor.

Eser, 1732 yılında Franz Anton Danreiter’in tasarımlarına sadık kalınarak inşa edilmiş. Çeşmeyi yakından inceledikten sonra dilerseniz meydanı süsleyen bir diğer sanat eserine, yani Stephan Balkenhol’ün imzasını taşıyan Sphaera‘ya odaklanabilirsiniz.

15. Residenzgalerie

Residenzgalerie Salzburg'da görülecek yerler

Salzburg gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim son mekân, DomQuartier turlarına katılarak ziyaret edebileceğiniz Residenzgalerie.

Müze, monarşinin sona ermesinden hemen sonra çeşitli işlevlerin yerine getirilmesi amacıyla 1923’te kurulmuş. Bu işlevlerden en önemlisi olarak Napolyon savaşları sırasında kaybolan prens-başpiskoposlara ait sanat koleksiyonunun yerini alabilecek değerdeki sanat eserlerinin toplanması öne çıkıyor.

Müze aracılığıyla ayrıca Salzburg Festivali’nin dışında kente turist çekebilecek ikinci bir cazibe merkezinin oluşturulması amaçlanmış.

Residenzgalerie, 16. ve 19. yüzyıllar arası Avrupa sanatına yoğunlaşan etkileyici bir koleksiyona sahip. Salzburg Residenz binasının doğu kanadında faaliyet gösteren müzenin koleksiyonu; Avusturya‘daki diğer müzeler, özel mülk sahipleri ve bağımsız sanat koleksiyoncuları tarafından destekleniyor.

 • Adres: Residenzpl. 1, 5020 Salzburg
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Giriş Ücreti: €13
 • Web Sitesi: residenzgalerie.at

Salzburg’da Nerede Kalınır?

Salzburg gezi rehberi otel tavsiyesi
5 yıldızlı Radisson Blu Hotel Altstadt, merkezde konaklama yapabileceğiniz en güzel tesislerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Salzburg’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Salzburg’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Altstadt (Eski Kent), Elisabeth-Vorstadt, Schallmoos ve Maxglan.

Salzburg genel olarak ufak bir şehir. Şehrin neresinde kalırsanız kalın gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu kısa yürüyüş mesafelerinde olacaktır.

Lakin ben yine de tam merkezde, Eski Şehir bölgesinde 5 yıldızlı, otantik ve kaliteli bir yerde konaklamak istiyorum derseniz Radisson Blu Hotel Altstadt bölgedeki en güzel ve popüler otellerin başında geliyor.

Booking.com’da 1000’in üzerinde yapılan ziyaretçi değerlendirmeleri sonucunda 10 üzerinden 8,6 puan alan tesis, geçmişi 1377 yılına kadar uzanan bir binada hizmet veriyor.

Salzburg’un Eski Kent bölgesinin tam merkezinde yer alan tesis, turistik cazibe merkezlerinin tamamına sadece birkaç adım uzaklıkta yer alıyor. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Salzburg gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Salzburg’da konaklama yapılacak bölgeler ve otel tavsiyelerimiz ile ilgili bilgileri Salzburg’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Yorum yapın