Salzburg

Mozart’ın doğum yeri Salzburg, Avusturya’nın orta kesiminde yer alan ve kendisiyle aynı adla anılan eyaletin merkezi olan bir kültür şehri. Avusturya Alpleri’nin eteğindeki Zalzach Nehri’nin iki yakasına kurulmuş kente ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsiminde gidebilirsiniz.

Ülkemizden Salzburg’a ulaşmak için en hızlı yöntem olan uçak yolculuğu iki saatin biraz üzerinde sürüyor. Adını altında uzanan tuz yataklarından alan şehrin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinde her biri sanat eseri sayılabilecek barok tarzı tarihi yapıları etkili olmuş.

Salzburg Kalesi, Salzburg Katedrali, Mirabell Sarayı gibi gezilecek yerlere yapacağınız ziyaretlerle hem kent tarihi öğrenebilir, hem de bu yapıların muhteşem atmosferinde huzur dolu dakikalar geçirebilirsiniz. Hangar-7’de motorlu hava ve kara taşıtları hakkında bilgi edinip Gaisberg ve Untersberg’de doğa ile iç içe zaman geçirebilirsiniz. Salzburg’un kültürel etkinliklerle dolu gece hayatı opera ve klasik müzik etkinliklerinden oluşuyor.

Bu etkinliklerin yanı sıra Mozart Haftası, Kış Festivali, Sokak Yemekleri Festivali gibi farklı temalı organizasyonlar da şehre gelen gezginlere keyif dolu saatler yaşatıyor. Salzburg’un Altstadt ve Nuestadt bölgelerindeki oteller gezilecek yerlere ve kültürel etkinliklere yakın konaklama imkânı sunuyor.

Salzburg'da nerede kalınır?

Salzburg’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Avusturya ile Almanya arasındaki sınıra yakın konumdaki Salzburg; etrafı dağlarla çevrili, gerek mimarisi gerekse de kültürü ile konuklarını büyüleyen çarpıcı bir şehir. “Salzburg’da nerede kalınır?” sorusuna odaklanan rehberi hazırlarken kentin bu özelliklerini rahatça kavrayabileceğiniz bölgeleri anlatmaya öncelik verdim.