Budapeşte gezilecek yerler

Köprüler ve heykeller şehri Budapeşte gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın zengin şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tarihi şehirde ziyaret edilebilecek yapıların fazla olması tatile başlamadan önce gezilecek yerler listesi yapılmasını zorunluluk haline getiriyor. Sizin için aşağıda sıraladığımız yerleri gezi listenize ekleyerek Budapeşte’nin güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Budapeşte'de konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Budapeşte'de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Gozsdu Court Aparthotel, 4★ Eurostars Budapest Center, 5★ Corinthia Hotel Budapest

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi

Yıllarca Osmanlı hakimiyetinde kalan Budapeşte Ruslar tarafından yapılan metro hattı ve otobüs seferleri sayesinde rahatlık ile gezilebiliyor. Sizin için listelediğimiz ve toplu ulaşımı kullanarak ulaşabileceğiniz tarihi yapılar, birbirlerine yürüyüş mesafesi uzaklığında bulunuyor.

1. Parlamento Binası

Parlamento Binası

Neo-Gotik mimari tarzı ile 1884’te yapımına başlanıp, 1902’de tamamlanan Parlamento Binası (Országház) görkemi ile ziyaretçilerini büyülüyor. 18 bin metrekarelik alanı, heykellerin süslediği odaları ve 20 kilometre uzunluğundaki merdivenleri ile dikkat çeken yapı, ışıklandırma sayesinde akşam saatlerinde büyüleyici bir görünüme kavuşuyor. Mecliste oturum olmadığı zamanlarda ziyarete açılan binaya metro kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz.

2. Aziz Stefan Bazilikası

Aziz Stefan Bazilikası

1851 yılında Miklós Ybl’ın planlarına bağlı kalınarak József Kauser tarafından inşa edilen yapı 1905 yılından beri Katolik kilisesi olarak hizmet veriyor. Macaristan’ın ilk kralının adı ile anılan bazilikada (Szent István-bazilika) ülkenin en kutsal hazinesi yer alıyor. Neo-klasik mimarinin başarılı örneklerinden biri olan yapının kubbesinden tüm Budapeşte görülebiliyor. Yıl içerisinde birçok konserin yapıldığı kutsal mekânın çevresinde restoranlar ve hediyelik eşya dükkânları bulunuyor.

3. Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı

Budapeşte gezilecek yerler listemizde yer verdiğimiz Kahramanlar Meydanı, Macar tarihinde önemli sayılan kişilerin heykelleri başta olmak üzere birçok heykele ve bir anıt mezara ev sahipliği yapıyor. Macarların yurt edinmelerinin 1000. yılı anısına 1896-1929 yılları arasında inşa edilen ve yerel adı Hősök tere olan meydanın etrafında termal tesisler ve hayvanat bahçesi bulunuyor. Meydanı gezdikten sonra dilerseniz arka tarafındaki kalenin bahçesinde dinlenebilirsiniz.

4. Vajdahunyad Kalesi

Vajdahunyad Kalesi

Macarların yurt edinmelerinin 1000. yılı anısına yapılan bir diğer yapı olan Vajdahunyad Kalesi, (Vajdahunyad vára) Kahramanlar Meydanı’nın hemen arkasında yer alıyor. Roma, Gotik, Rönesans ve Barok mimari stillerinin izlerini taşıyan kalenin bahçesinde yaz aylarında konserler ve müzik festivalleri düzenleniyor. Günümüzde tarım müzesi olarak kullanılan binanın bahçesi 7/24, müze bölümü pazartesi hariç her gün ziyaret edilebiliyor.

5. Zincirli Köprü

Zincirli Köprü

İngiliz mimar William Tierney Clark’ın tasarımı kullanılarak Baron György Sina’nın finansal desteği ile İskoç mühendis Adam Clark’ın önderliğinde inşa edilen yapı kentin ilk taş köprüsü unvanını taşıyor. Tuna nehri üzerinde bulunan ve şehrin iki önemli bölgesini birbirine bağlayan Zincirli Köprü (Széchenyi lánchíd) akşam devreye giren ışıklandırma sayesinde ziyaretçilerini büyülüyor.

6. Buda Kalesi (Budin Kalesi)

Buda Kalesi

Dilimizde Kızılhisar ismiyle de anılan Buda Kalesi (Budavári Palota) 1987 yılında beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 1265 yılında inşa edilen ve sonrasında birçok defa onarım gören kale Osmanlı kültüründen izler taşıyor. Şehre hakim bir tepede olduğu için büyülü bir manzaraya sahip olan yapının bir bölümü günümüzde tarih müzesi olarak kullanılıyor. Kale içerisindeki eski saray kalıntısı ve Osmanlı döneminde camiye dönüştürülen kilise tatilciler tarafından yoğun ilgi görüyor.

7. Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi (Mátyás-templom) Buda Semti’ndeki Kale Bölgesi’nin kalbinde yer alıyor. İlk olarak Macar Kralı I. Stefan tarafından 1015 yılında yaptırılan ve bugünkü haline 15. yüzyılda yapılan inşaat çalışmalarından sonra kavuşan yapı, Barok mimarisinin şehirdeki önemli örneklerinden sayılıyor. Mimarisi ve tarihi ile Budapeşte tarihinde önemli bir yere sahip olan kilisede düzenlenen müzik organizasyonları ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

8. Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Fisherman's Bastion

Matthias Kilisesi’nin ön tarafında bulunan Balıkçı Tabyası (Halászbástya) eşsiz manzarası ile şehri kuş bakışı görmek isteyen turistlerin Budapeşte gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor. Mimar Frigyes Schulek tasarımı ile 1895-1902 yılları arasında inşa edilen yapının 7 kulesinden Tuna Nehri, Margaret Adası, Peşte ve Gellért Hill görülebiliyor. Şehri gezmeye gelen tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği tabya günün her saati gezilebiliyor.

9. Gellért Hill

Gellért Hill

Gellért Hill (Gellért-hegy) sesli rehberlik hizmeti sayesinde tarihi hakkında kolayca bilgi edinilebilen mağara kilisesi, tarihi anıtı, hisarı ve manzarası ile ziyaretçilerine muhteşem bir deneyim yaşatıyor. Otobüs ile ulaşabileceğiniz doğal seyir yeri geniş gezinti yolları sayesinde rahatlıkla gezilebiliyor. Türkçe ismi Gürz İlyas Bayırı olan tepenin üzerindeki yapıların tarihi Ortaçağ’ın başlangıcına kadar uzanıyor.

10. Széchenyi Termal Hamamı

Széchenyi Termal Hamamı

Avrupa’nın en büyük termal tesisleri arasında sayılan Széchenyi Termal Hamamı (Széchenyi-gyógyfürdő) dışarıda bulunan havuzu ile tatilcilerin hoş vakit geçirmelerini sağlarken, termal suyunun içeriği ile eklem rahatsızlığı olan bireylere tedavi amaçlı hizmet veriyor. Mimar Győző Czigler tarafından tasarlanan, 1913 yılında inşa edilen yapı sularının sakinleştirici ve tedavi edici etkisinin yanı sıra mimarisiyle de tatilcileri kendisine çekiyor.

11. Opera Binası

Budapeşte Opera Binası

19. yüzyılda Macaristan’ın önde gelen mimarlarından biri olan Miklós Ybl tarafından tasarlanan, 1875 yılında inşa edilen Opera Binası (Magyar Állami Operaház) 1884 yılından beri sanatseverlere hizmet veriyor. Andrassy Caddesi’nde bulunan bina mimarisinin güzelliği, yıl içerisinde sergilenen performansların etkileyiciliği ve salonun her yerinden rahatlıkla görülebilen sahnesi sayesinde şehrin ziyaret edilmesi gereken noktalarından biri haline geliyor.

12. Gül Baba Türbesi

Gül Baba Türbesi

Budapeşte gezilecek yerler tavsiyelerimizin arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın daveti ile Budin seferine katılan ve şehirde 10 yıl yaşayan Gül Baba’nın türbesi yer alıyor. 1543-1548 yılları arasında Budin Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafından yaptırılan yapı Orta Avrupa’daki önemli Osmanlı eserleri arasında sayılıyor. Macarca ismi Rózsadomb olan Gültepe’de bulunan türbe sessiz ve sakin ortamı ile ziyaretçilerine huzur veriyor.

13. Dohany Sokağı Sinagogu

Dohany Sokağı Sinagogu

1854-1859 yılları arasında mimar Ludwig Förster’in tasarımı ile inşa edilen sinagog (Dohány utcai zsinagóga/nagy zsinagóga) Avrupa’nın en büyük, dünyanın 2. büyük sinagogu unvanını taşıyor. İç tasarımının bir kısmı Frigyes Feszl tarafından gerçekleştirilen dini yapı Budapeşte’deki birçok ibadet yerinde olduğu gibi çeşitli konserlere, sergilere ve gastronomi etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Dohany Sokağı Sinagogu’nun yanında bulunan müze Yahudi kültüründen örnekleri ve Yahudi soykırımı ile ilgili belgeleri barındırıyor.

14. Büyük Kapalı Pazar

Büyük Kapalı Pazar

Büyük Kapalı Pazar (Nagyvásárcsarnok) hem alışveriş yapmak, hem de keyifli zaman geçirmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Tasarımı ve inşası mimar Samu Pecz tarafından 1897 yılında gerçekleştirilen pazar yeri içerisinde satılan yiyecekler ve mimarisi ile ziyaretçilerini memnun ediyor. Gastronomiye meraklı tatilcilerin Macaristan’da yetiştirilen ve avlanan gıda maddelerini bulabileceği pazarda dünya mutfaklarına yönelik etkinlikler düzenleniyor.

15. Margaret Adası

Margaret Adası

Tarihi yapıları ve parkları ile ünlü Margaret Adası (Margit-sziget) şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta bulunuyor. İki ayrı köprü ile şehre bağlanan ada adını Macar kralı IV. Béla’nın kızından alıyor. Birçok kiliseye ve manastıra ev sahipliği yapan Margaret Adası kuzey kısmındaki konaklama yerleri ile tatilcileri şehrin kalabalığından uzak tutuyor. Geniş parklarında koşu ve yürüyüş yapabileceğiniz adada gezilecek yerler arasında tarihi su kulesi, Centennial Kulesi ve açık hava tiyatrosu bulunuyor.

Yukarıda adı geçen yerler Budapeşte’de gezip görmeniz gereken en önemli gezi noktaları. Bunlar dışında fırsatı olan şehirdeki şu noktaları da görebilir: Andrássy út Caddesi, Vaci Utca Caddesi, Tuna kıyısındaki ayakkabılar (Shoes on the Danube Promenade), Royal Palace, Memento Müze/Park, Macaristan Ulusal Müzesi (Hungarian National Museum), Terör Evi Müzesi (House of Terror Museum), Castle Hill (Varhegy), Budapeşte Tarih Müzesi (Budapest History Museum), Aquincum (Aquincum Museum), Estargon Kalesi (Esztergomi vár).

Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Budapeşte gezilecek yerler ve konaklama imkânları ile ziyaretçilerine kusursuz bir tatil deneyimi yaşatıyor. Şehide bulunan 2.396 tesis tatilcilere üst düzey hizmet vermek için hizmet kalitelerini devamlı olarak yukarıda tutuyor.

Gozsdu Court Aparthotel Budapeşte'de nerede kalınır
3 yıldızlı olmasına rağmen 5 yıldızlı bir oteli aratmayan özelliklere sahip olan Gozsdu Court Aparthotel, Budapeşte’nin en çok tercih edilen tesislerinden.

2 yıldızlı Hotel Chesscom, 3 yıldızlı Gozsdu Court Aparthotel ve Central Hotel 21, 4 yıldızlı Ibis Styles Budapest City ve Eurostars Budapest Center, 5 yıldızlı Corinthia Hotel Budapest, Budapeşte’de konaklama yapabileceğiniz otellerden bazıları. Budapeşte’de konaklama hakkında detaylı bilgileri otel tavsiyelimizi Budapeşte’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın