Budapeşte Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 28 Nokta)

Orta Avrupa’da Budapeşte‘ye doğru bir yolculuğa çıkacaksanız bu etkileyici şehri gezerken onun sürekli başka bir yönünü keşfedeceğinize şüpheniz olmasın. Bu nedenle seyahatinizden önce Budapeşte gezilecek yerler listesi oluşturmak size daha planlı ve doyumlu bir şehir turunu garanti edebilir.

Avrupa’daki en romantik, ışıl ışıl ve enerjik şehirlerinden biri olan Budapeşte, ziyaretçilerini hem nostaljik hem modern havasıyla kendine hayran bırakıyor. Budapeşte gezginleri için hazırladığım gezi rehberinde bu güzel şehrin en popüler yerleri hakkında detaylı ve faydalı bilgilere ulaşmanız mümkün.

Gezilecek yerler dışında konaklamadan ulaşıma, yeme içmeden alışverişe kısacası verimli bir seyahat boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgilere yazı boyunca ulaşabilirsiniz.

Umarım birçok gezgin gibi bu içerik size de yarar sağlar ve Macaristan’ın başkenti Budapeşte’yi doya doya gezdiğinizi hissederek dönersiniz.

Budapeşte’ye Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Budapeşte’de hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Budapeşte’de nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım Callas House güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Andrassy Bulvarı üzerinde yer alan tesisten şehirde gezip görülecek çoğu önemli yere yürüyerek ulaşmak mümkün.

Eğer yine şehrin merkezinde alternatif bir tesis önerisi isterseniz Casati Budapest Hotel Superior adlı otele göz atabilirsiniz.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Keyifli bir Budapeşte tatili için hop on hop off otobüs turlarına ve Tuna Nehri’nde düzenlenen yemekli tekne turlarına göz atmayı unutmayın!

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi

Budapeşte gezilecek yerler yazısı boyunca birçok etkileyici anıyla döneceğiniz, şehirdeki en popüler 28 yer hakkında bilgi vereceğim. Bu noktaların harita konumlarını yazı devamındaki Budapeşte gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz.

1. Buda Kalesi (Budin Kalesi)

Budapeşte rehberi Buda Kalesi

Budapeşte denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri, şehrin sembolik ve tarihi yapılarından olan Buda Kalesi. UNESCO Dünya Mirası listesine de giren Buda Kalesi, geçmişi 13. yüzyıla dayanan, barok mimarisinin güzelliği ve devasa büyüklüğüyle göz kamaştıran bir yapı.

Geçmişte Macar krallarının sarayı olan ve şehrin korunması için inşa edilen Buda Kalesi kompleksinde bugün müzeler, kütüphane, galeri, kilise, restoran, kafe gibi gezip dolaşabileceğiniz ve vaktinizi değerlendirebileceğiniz birçok yer bulunuyor.

Bu arada şehrin Buda yakasındaki en güzel seyir noktalarından birine kurulmuş olması da kalenin barındırdığı etkileyici unsurlara bir yenisini daha eklemiş. Teras katından görünen harika Budapeşte manzarasına ise bakmaya doyum olmuyor. Budapeşte’de görülmesi gereken yerler arasına Buda Kalesi’ni mutlaka eklemenizi tavsiye ederim.

Gezmek için rehber lazım mı?

Buda Kalesi başta olmak üzere şehirdeki tüm önemli yerleri rehber eşliğinde gezmek isterseniz Budapeşte: 3 Saatlik Şehir Turu‘na katılabilirsiniz.

2. Parlamento Binası

Budapeşte Parlamento Binası Budapeşte gezilecek yerler

Tuna Nehri’ne bakan, yapımında 40 kilo altının kullanıldığı devasa büyüklükteki Parlamento Binası, Budapeşte’ye ihtişamlı bir görünüm kazandıran yapılar arasında öne çıkıyor.

Parlamento Binası, sadece Budapeşte’nin değil, Macaristan’ın ve dünyanın da sayılı binalarından biri ve dünyanın en büyük 3. parlamentosu olma özelliğini taşıyor.

Neogotik stili ile ilgiyi üzerinde toplayan binanın tarihi de öyle yüzyıllar öncesine dayanmıyor. 1904 yılında kullanıma açılan binanın ne kadar büyük olduğunu gözünüzde daha iyi canlandırabilmeniz için parlamentoda tam 691 tane oda, 27 adet giriş ve 10 kadar da avlu olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca Budapeşte’de Parlamento Binası ile Aziz İstvan Bazilikası, 96 metrelik yükseklikleri ile şehrin merkezindeki en yüksek iki yapı. Aynı boyda inşa edilmelerinin bir anlamı da var: Siyaset ve manevi duygular arasında denge kurulması gerektiğine vurgu yapılmak istenmiş.

Macarların gurur duyduğu yapılardan biri olan Parlamento Binası, Macar demokrasisini de sembolize ediyor. Yani sadece mimari açıdan değil, ulusal kimlik bakımından da ülke tarihinde çok önemli bir yere sahip. Meclisin toplanmadığı günlerde ziyaretçiler çeşitli turlara katılıp bu görkemli yapının içini de gezebiliyor.

Dış ve iç süslemeleri ile en şatafatlı binalardan biri olarak inşa edilen Parlamento Binası, bence Budapeşte gezilecek yerler listesinde ön sıralarda bulunmayı hak ediyor.

3. Aziz Stefan Bazilikası (St. Stephen’s Basilica)

Aziz Stefan Bazilikası Budapeşte'de gezilecek yerler

Budapeşte’de gezilecek yerler listesine şehrin en sembolik yapılarından biri olan Aziz Stefan Bazilikası’nı da ekledim. Tarihinden göz kamaştırıcı mimarisine ve içinde düzenlenen etkinliklere kadar Aziz Stefan Bazilikası, gezginlere tam bir turistik şölen sunuyor.

Macaristan’ın ilk kralı Stephen anısına inşa edilen Aziz Stefan Bazilikası, yapım aşamasında yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle yaklaşık 50 yılda tamamlanabilmiş. 1906 yılında açılan kilisenin dikkat çekici özelliklerinden biri de 3 farklı mimarın bazilikanın yapımında çalışmış olması.

Aziz Stefan Bazilikası neoklasik tarzda yapılmaya başlanmışsa da sonradan yapının mimarisi Neo-Rönesans stiline döndürülmüş. Dış ve iç dekorasyonun zenginliği hemen göze çarpıyor. Kiliseden içeriye girdiğinizde içerideki ulvi havadan ve ihtişamdan etkilenmemeniz pek de mümkün değil.

Tavanlara altın yaldızlarla işlenmiş freskler, devasa pencerelerden içeriye süzülen doğal ışık, rengarenk mermer sütun ve çok sayıda sanat eseri kiliseye büyüleyici bir görünüm veriyor.

Budapeşte’nin Pest bölgesinde, yani tam da şehrin merkezinde yer alan kilise, zeminden tavana kadar her yerde dikkatle keşfedebileceğiniz çok sayıda detaya sahip. Kubbesi ise 364 tane merdiveni çıkmaya değecek kadar güzel bir şehir manzarasını seyretmeye davet ediyor. Yine de gözünüz korkmasın, asansör de var.

Kiliseye bağış yapabilirsiniz ancak normalde girişi ücretsiz. Kubbeye çıkmak içinse bilet almanız gerekiyor. Ayrıca pazartesi günleri kilisenin çok etkileyici akustik ortamında konserler veriliyor.

4. Zincir Köprü (Chain Bridge)

Budapeşte gezi notları blog rehber

Budapeşte’de görülmesi gereken yerler listesi oldukça kabarık ancak özellikle muhteşem üçlünün son üyesinden bahsetmek istiyorum: Zincir Köprü; Parlamento Binası ve Aziz Stefan Bazilikası ile birlikte kentin 3 önemli simgesi arasında gösteriliyor.

Szechenyi tarafından 1842-1849 seneleri arasında inşa ettirilen Chain Bridge, adını ilginç bir görüntü sunan asma zincirlerinden almış. Bu tarihi ve etkileyici yapı, Budapeşte’yi Pest ve Buda bölgeleri olmak üzere ikiye ayıran Tuna Nehri’nin üzerinde uzanıyor.

Zincir Köprü orijinal ismi olsa da Macar halkı ona Aslanlı Köprü de diyor çünkü köprünün ayaklarında ve girişlerinde aslan heykelleri var.

Köprü İkinci Dünya Savaşı’nda çok büyük hasar görerek yıkıldıktan sonra orijinal tasarımına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmiş. Köprünün şehrin tarihinde önemli bir yer edinmesinin nedenlerinden biri de Buda ve Peşte’yi birbirine bağlaması; böylece halk birinden ötekine gitmek için büyük zorluklar çekmekten kurtulmuş.

Budapeşte’ye gittiğinizde bu köprüden sık sık geçmek durumunda kalırsanız hem yapının güzelliklerini hem de Tuna Nehri ve şehrin manzarasını izleme şansına kavuşabilirsiniz. Akşamları ışıklandırmalarla ayrı bir güzellik saçan köprü, iki yandan yaya yürüyüşüne açık.

Bir de adı üstünde, efsane; yani doğru mudur bilinmez ama köprünün mimarının her şeyin kusursuz olduğuna inancı öyle büyükmüş ki köprü bittikten sonra bir hata bulunursa intihar edeceğini söylemiş. Sonuç olarak küçük bir çocuk dışında kimse köprüde bir kusur bulamamış. Çocuk ise aslanların dillerinin olmadığını fark etmiş.

Bunun üzerine mimar William Clark’ın Tuna Nehri’ne atlayıp intihara kalkıştığı ama ölmediği söylenir. Hüzünlü bir hikayeyle de özdeştirilen Zincir Köprü’yü görmeden dönmeyin derim.

Köprü Manzaralı Konaklama İsteyenlere…

Zincir Köprü’nün bulunduğu alan şehir merkezinde konaklayabileceğiniz en güzel yerlerden. Siz de konaklama için bu civarları tercih ederseniz köprünün hemen yanında yer alan 4 yıldızlı Prestige Hotel Budapest adlı otele göz atabilirsiniz.

5. Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Fishermans Bastion Budapeşte'de nereler gezilmeli

Budapeşte gezilecek yerler listesindeki önemli turistik merkezlerden biri olan Balıkçı Tabyası’na baktığınızda ilk olarak bir kale gördüğünüzü düşünebilirsiniz. Taş kuleleri ve mimarisi kaleye benzese de burası bir kale değil ve tarihi boyunca da bu amaçla kullanılmamış.

Balıkçı Tabyası’nı Budapeşte’nin en çekici yerlerinden biri yapan özelliğin ne olduğunu sorarsanız herhalde şehrin en etkileyici manzarasını burada yakalayabileyeceğinizi söyleyebilirim: Tuna Nehri, Zincir Köprü, Margaret Adası, Parlamento Binası, Aziz Stefan Bazilikası… Budapeşte neredeyse her noktaya hakim olan panoramik manzarasıyla gözlerinizin önüne seriliyor. Işıklar şehrini buradan akşam saatlerinde de izlemeniz mümkün!

1902 yılında yaptırılan Balıkçı Tabyası’nın ismi de size ilginç gelmiş olabilir. Orta Çağ dönemlerinde bu bölgenin yakınlarında bir balık pazarı varmış. İsminin oradan geldiği söyleniyor.

Biraz mimarisinden bahsedecek olursam yeni Romanesk ve neogotik stilin en ilgi çekici örneklerinden biri olarak gösterilen Balıkçı Tabyası’nda 7 adet kule var. Macaristan’ın kurulmasında rol oynayan 7 kavmi sembolize ediyor bu kuleler.

Sık sık tarihin çarpıcı anılarıyla karşılaşacağınız Buda bölgesinde yer alan Balıkçı Tabyası, milyonlarca turistin uğrak noktası. Çevresinde de çok sayıda gezip görebileceğiniz turistik alan ve yapı bulunuyor.

Budapeşte’yi harika bir seyir noktasından görmek ve UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne giren Balıkçı Pazarı’nı dolaşmak için burayı da listenize ekleyebilirsiniz. Bu arada bölgede kafeler, restoranlar ve yürüyüş alanları da var.

6. Kahramanlar Meydanı (Heroes Square)

Kahramanlar Meydanı Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’nin cıvıl cıvıl enerjik yüzünü yansıtan Peşte bölgesinde bulunan Kahramanlar Meydanı, birçok turistik bölgeye son derece yakın. Andrássy Bulvarı’nın Tuna Nehri’ne kıyısı olan yoldan yürüyerek keyifli bir gezinti sonunda meydana ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca birçok toplu taşıma aracı da meydanda duruyor.

Kahramanlar Meydanı heykel ve anıtlarla donatılmış. 1894 senesinde Albert Schickedanz tarafından yapımına başlanan, 36 metre yüksekliğindeki Milenyum Anıtı en çarpıcı olanı. Anıtın inşası 1929 yılında sona ermiş.

En tepesinde baş melek Cebrail’in heykelinin bulunduğu bu anıtın alt sütun bölümünde ise “Bilgi-Zafer”, “Barış-Savaş”, “Çalışma-Refah” gibi değerleri sembolize eden heykeller yer alıyor.

Anıtın alt kısmındaki kaidede ise Macaristan’ı kuran 7 kabile liderinin at üstündeki heykelleri, ziyaretçilerinin yoğun ilgisini üzerinde topluyor. Ayrıca Macaristan tarihinde önemli bir yere sahip diğer devlet adamlarının da heykellerini görmeniz mümkün.

Meydana gelmişken şehrin turistik parklarından olan Varosliget’e ve Güzel Sanatlar Müzesi’ne de uğramanızı tavsiye ederim. Ayrıca ilginizi çekerse Beers on Wheels adı verilen popüler bir etkinliği de gerçekleştirebilir, meydanda bisiklet sürerken bira keyfi yapabilirsiniz.

7. Andrássy út Caddesi

Andrassy ut Caddesi Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’nin renkli, gösterişli ve en popüler caddesi olan Andrássy út Caddesi, Macarlar kadar turistler için de çok çekici bir yer. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunan Andrássy út Caddesi, mimari açıdan etkileyici yapılarla, alışveriş yapabileceğiniz mağazalarla, keyifli vakit geçirebileceğiniz restoran ve kafelerle dolu.

Kentin merkezinde konumlanan caddenin bu kadar ünlü olup dünyadaki en güzel yerler listesine girmesinin özellikle buradaki eşsiz mimari yapılarla yakından ilgisi var. Opera binaları, sergi salonları, büyükelçilik binası, nostaljik tarihi yapılar caddeyi cazibeli bir görünüme bürüyor. Varosliget ile Erzsebet Meydanı arasında uzanan Andrássy út Caddesi sadece mimari güzellikleriyle meşhur değil; burada yapabileceğiniz birçok şey var.

Bulvarda çok sayıda büyük markanın mağazalarını bulabilirsiniz. Özellikle lüks butik ve mağazaların yoğunlaştığı bir yer. Ayrıca caddedeki Zoltan Kodaly Memorial Museum, Ferenc Hopp Doğu Asya Sanat Müzesi, Terör Evi gibi müzeler de ilginizi çekebilir.

Peşte bölgesindeki bulvar, merkezi konumu nedeniyle Budapeşte’nin gezip görmek isteyebileceğiniz birçok yerine de oldukça yakın. Budapeşte’ye giderseniz bence Andrássy Caddesi’ni görmeden dönmeyin.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın

Andrássy út şehirde konaklama için en güzel yerlerden. Hem alışveriş olanaklarına hem de şehirde gezip görülecek birçok yere yakın. Ben kendi seyahatimde Opera Binası’nın hemen yanında yer alan 4 yıldızlı Callas House adlı otelde konakladım ve memnun kaldım. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

8. Büyük Kapalı Pazar (Great Market Hall)

Büyük Kapalı Pazar Budapeşte'de nereler gezilmeli

Şehrin Peşte kısmında yer alan Büyük Kapalı Pazar, özellikle Budapeşte’nin yerel halkının yaşam tarzını yansıtması bakımından önemli. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yaşayan insanların bazı kültürel özellikleri, alışveriş alışkanlıkları, yöresel lezzetleri ve geleneksel yapıdaki eşya ve kıyafetleri hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

19. yüzyılda yapılmış olan Büyük Kapalı Pazar mimarisi ve genel tasarımı ile de Budapeşte’nin ilgi çeken yerleri arasında bulunuyor. Kapalı pazar olarak inşa edilen yerin çatısı çarpıcı renklerle tasarlanmış, uzaktayken bile hemen fark ediliyor.

Pazarın en üst katında Budapeşte’nin yöresel yemeklerini satan yerleri bulabilir, kentin mutfağına dair farklı seçenekleri tadabilirsiniz. Giriş bölümünde ise daha çok klasik bir pazar yerinde görebileceğiniz sebze, meyve ve balık tezgahları var.

Turistlerin de uğrak noktalarından biri olan Büyük Kapalı Pazar’ı isterseniz sadece dolaşıp gezebilir ya da buradan alışveriş yapıp Budapeşte mutfağından bazı lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

9. Gellért Hill & Özgürlük Heykeli

Gellert Hill Budapeşte'de nereler gezilir

Budapeşte’de gezilecek yerler arasında özellikle tepeden şehir manzarası seyretmek isteyenler için birçok alternatif bulunuyor. Budapeşte’ye yükseklerden bakmak ve gözünüzün önünde uzanan eşsiz manzarayı doyasıya izlemek söz konusu olduğunda şüphesiz ki şehrin Buda kesimi öne çıkıyor.

Düzlük ve merkezi Peşte bölgesine göre tepelerle dolu olan Buda’da Gellért Hill gidebileceğiniz en etkileyici yerlerden biri. Oraya çıkarken geçeceğiniz yeşilliklerle çevrili olan yol ise doğayla iç içe olmanın keyfini sunuyor.

Deniz seviyesinden 235 metre yükseğe çıkarken sanki bir dağa tırmanıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yolculuğun sonunda tüm bu çabanıza değecek bir Budapeşte görüntüsü karşınıza çıkıyor. Gerçi bence sadece manzara değil, yolun kendisi de biraz yorucu olmasına karşın güzel ve keyifli.

Tepeye geldiğinizde Tuna Nehri’ni ve Budapeşte’yi tüm güzellikleriyle görebilir, aynı zamanda bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Burada atıştırmalık yiyebileceğiniz büfeler ve bazı küçük hediyelik dükkanlar da bulunuyor.

En güzel Budapeşte seyir noktalarından olan Gellért Hill ile özdeştirilen, popüler bir anıta da değinmek istiyorum: Özgürlük Heykeli. 1947 senesinde Kisfaludi Strobl tarafından yapılan heykel, 14 metre yüksekliğinde ve Sovyet kuvvetlerinin Budapeşte’yi Nazi işgalinden kurtarmasını sembolize ediyor. Özgürlüğün simgesi olan ve zafer işareti yapan kadın heykelinin Macar halkı için manevi değeri yüksek.

Gellért Tepesi’nin ismini ise Hıristiyanlığın yayılmasına karşı çıkanlar tarafından bu tepeden varile koyulup aşağıya atılan din adamı Saint Gellért’ten aldığı söyleniyor. Kısacası tarihle ve doğal güzelliklerle dolu Gellért Tepesi.

Ulaşım Konusuna Dikkat

Gallert Tepesi ile Buda Kalesi’nin konumları sıkça karıştırılıyor. Gallert Tepesi’ne ulaşım biraz daha zor. Bu nedenle eğer bu tepeye de çıkmayı düşünüyorsanız şehir içi ulaşımda da işinize yarayabilecek hop on hop off, üstü açık turistik otobüslere binmenizi tavsiye ederim.

10. Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi Budapeşte'de görülmesi gereken yerler

Budapeşte gezilecek yerler listesinde ilk sıraya koyduğum Buda Kalesi’nde kiliselerin de bulunduğundan bahsetmiştim. Bu kiliselerden biri olan Matthias Kilisesi’ne değinerek yapı hakkında size biraz bilgi vermek istiyorum.

Macar Kralı Aziz Stephan’ın isteğiyle 1015’te yaptırılan Matthias Kilisesi, dini ve tarihi bir öneme sahip. Kilisede defalarca Macar krallarının taç giyme törenleri gerçekleşmiş. Matthias Kilisesi’nde Kral Bela’nın lahdi başta olmak üzere çok sayıda lahit bulunuyor.

Ayrıca taç giyme törenlerinde kralların giydiği özel kıyafetlerin replikaları da kilisede en çok dikkat çeken objeler arasında yer alıyor. Bu arada kıyafetlerin orijinallerini de görme şansınız var. Bunlar Parlamento Binası’nda sergileniyor.

Buda Kalesi’nin merkez bölgesi olan Trinity Meydanı’nda bulunan Matthias Kilisesi, neogotik stili mimarisi ile tam bir sanat eseri. Dış cephesi ve iç dekoru estetik açıdan çok etkileyici. Balıkçı Tabyası gibi onun biraz üstünde bulunan Matthias Kilisesi de harika bir Budapeşte ve Tuna Nehri manzarası ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kilise aynı zamanda kültür ve bazı sanat etkinlikleri için de kullanılıyor. Kilisenin etkileyici ambiyansında konserler veriliyor.

11. Vaci Utca Caddesi

Vaci Utca Caddesi Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’deki seçkin alışveriş ve eğlence merkezlerinden olan Vaci Utca Caddesi, şehrin Andrássy Caddesi ile birlikte çok canlı noktalarından biri.

Cadde boyunca görkemli bina ve tarihi konaklardan gözünüzü alamıyorsunuz. Alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler, barlar ve otellerle dolu olan cadde Peşte bölgesinin dinamikliği ile ziyaretçilerini karşılıyor.

Vaci Utca Caddesi’ne renk katan özelliklerden biri de trafiğe kapalı olması. Cadde boyunca istediğiniz gibi rahatça yürüyüş yapıp dolaşabilirsiniz. Zaten genel olarak Budapeşte yürüyüş yapmak için çok ideal bir şehir.

Alışverişinizin ardından soluklanmak için caddenin sevimli kafelerine oturmak seçenekleriniz arasında. Ara sokaklarda ise daha çok yöresel yemeklerin sunulduğu lokantalar var. Bar ve hizmet kalitesi yüksek restoran alternatiflerini de değerlendirebilir, güzel bir yemek yiyip içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Biraz Nişantaşı’nı andıran bir cadde burası. Ayrıca Budapeşte hatırası olarak saklamak için cadde üzerindeki çok sayıda hediyelik eşya dükkanına da bir göz atın derim.

Hareketin Merkezinde Kalmak İsteyenlere…

Şehrin en hareketli noktalarından biri olan bu cadde, konaklama için de oldukça ideal. Cadde üzerinde yer alan 4 yıldızlı Mercure Budapest City Center, şehirde konaklama yapılabilecek en güzel tesislerden.

12. Terör Evi Müzesi (House of Terror Museum)

House of Terror Museum Budapeşte'de görülmesi gereken yerler

Tarihe özel bir ilgi duyan gezginler için Budapeşte gezilecek yerler listesine alınabilecek bir müze tavsiye ediyorum: Terör Evi Müzesi.

Macar tarihinde de acı izler bırakan faşist ve komünist rejimlerin kurbanlarının anıldığı bir yer, Terör Evi Müzesi. Öldürülenler, işkence görenler, sorgulananlar ve türlü kötü muamele gören kişilerle ilgili gerçekleri gözler önüne seriyor.

Andrássy Bulvarı’na gideceğiniz zaman caddede bulunan Terör Evi Müzesi’ne de uğrayabilir, anıt görevi gören müzede geçmişin korku dolu dönemlerine ve Macar insanlarının verdiği mücadeleye şahit olabilirsiniz. Müze zaten çok etkileyici ancak binanın iç ve dış dekorasyonu da o dönemin kasvetli ve hüzünlü ruhunu adeta yaşatıyor.

13. Széchenyi Termal Hamamı

Szechenyi Termal Hamamı Budapeşte'de gezilmesi gereken yerler

Budapeşte’de görülmesi gereken yerler hakkında bilgi verirken hamamlarına değinmemek mümkün değil, zira şehir “Hamamlar Kenti“ olarak da isimlendiriliyor.

Budapeşte’deki hamam kültürünün nereden geldiğini merak edenler için şehrin uzun yıllar boyunca Osmanlı hakimiyetinde kaldığını hatırlatabilirim. Genel olarak Budapeşte’de Türk kültürüne yabancı olmayan birçok şeyle karşılaşmanız oldukça mümkün.

Széchenyi Termal Hamamı’na gelirsek burası şifalı kaplıca ve zengin kaynak sularının bulunduğu, şehrin, hatta Avrupa’nın en büyük termal kaplıcası. Kompleksin içinde 15 tane kapalı havuz ve 3 adet de açık havuz bulunuyor.

Bir kaplıcadan muhtemelen hiç beklemeyeceğiniz bir görünüm ile ziyaretçilerini fazlasıyla şaşırtma potansiyeline sahip. Ön cepheyi süsleyen 3 devasa kubbeli cumba, binaya saray havası vermiş. Giriş, çatı ve havuz alanlarındaki heykeller, süslemeler, vazolar, çeşmeler Széchenyi’deki göz kamaştırıcı detaylar arasında.

Macarlar burada sık sık parti de düzenliyor. Budapeşte’nin en büyüleyici ortamlarından birinde yaz-kış şifalı sıcak su keyfi yapmayı deneyimleyebilirsiniz.

Biletinizi Önceden Satın Alın

Széchenyi giriş biletinizi dilerseniz önceden de satın alarak kendinize daha programlı bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

14. Gül Baba Türbesi

Gül Baba Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’de Osmanlı tarihinin de izlerini görebileceğiniz Gül Baba Türbesi, şair bir Bektaşi dervişi adına yaptırılmış. 15-16. yüzyıllarda yaşamış olan Gül Baba’yı Kanuni Sultan Süleyman’ın Buda’ya davet ettiği söylenir.

Bektaşi hoşgörüsünü Buda halkına aşılayan Gül Baba, zamanla oradaki insanlar tarafından çok sevilmiş. Budin Savaşı esnasında ölen Gül Baba şu anki türbenin bulunduğu yüksek bir tepeye gömülmüş. Orijinali Mehmet Paşa tarafından yaptırılan türbe daha sonraki dönemlerde Türk-Macar iş birliği ile restore edilmiş.

Buda halkı için önemli bir şahsiyet olan Gül Baba’nın türbesi Türkler ve Macarlar tarafından büyük ilgi görüyor.

15. Margaret Adası

Margaret Adası Budapeşte'de gezip görülmesi gereken yerler

Tuna Nehri’nin ortasında tüm güzelliği ile duran Margaret Adası, yemyeşil ortamıyla Budapeşte’nin en güzel yerlerinden biri. Burası tam da Peşte ile Buda’nın ortasında konumlanmış. Kıyılarla adayı iki ayrı köprü bağlıyor.

Adanın isim hikayesi, Macar kralı 4. Bela’nın kızı üzerine kurulu. Kral kızı Margaret’ı savaşın tehlikelerinden korumak için bu adaya hapsediyor ve çevredeki her şeyi onun için düzenliyor.

Yürüyüş parkurları, tarihi yapılar, restoranlar, kafeler, barlar, havuzlar, su parkları ile Margaret Adası turistler tarafından da yoğun bir şekilde ziyaret ediliyor. Ayrıca konserler ve festivaller için de çok ideal bir ada. 4 tekerlekli, 4 kişilik bisiklet kiralayarak ada turu yapmak ise Margaret Adası’nda çok moda.

16. Vajdahunyad Kalesi

Vajdahunyad Kalesi Budapeşte'de gezip görülecek yerler

Budapeşte gezilecek yerler listesinde sıra gizemli havası kadar romantik Orta Çağ stili ile de dikkat çeken bir yapıya geldi: Vajdahunyad Kalesi.

Her ne kadar çok eski dönemlere ait gibi dursa da Macaristan’ın 1000. yıl dönümü anısına yaptırılmış. Yani tarih olarak yapımı 1896 senesine dayanıyor.

Aslında orijinal hali karton ve ahşaptan inşa edilmiş ama sonrasında mimar Ignac Alpar’ın çalışmalarıyla gerçek bir yapı haline gelerek şimdiki görkemli görünümüne kavuşmuş. Macaristan’daki farklı mimari stillerden izler taşıyan kalede bir de Tarım Müzesi yer alıyor. Hemen ön tarafında ise harika güzellikte bir gölet var.

Budapeşte’nin biraz gizli saklı ama çok güzel yerlerinden biri bu kale. Budapeşte’ye yolunuz düştüğünde Vajdahunyad Kalesi’ni de es geçmeyin derim, bence gittiğinize fazlasıyla değecek.

17. Dohany Sokağı Sinagogu

Dohany Sokağı Sinagogu Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’de görülmesi gereken yerler listesine aldığım Dohany Sokağı Sinagogu, Budapeşte Yahudi cemaati için büyük bir öneme sahip. Sinagog, Peşte bölgesinde yaşayan Yahudilerin ilk ibadethanesi olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda Neolog Yahudiliğin de merkezi durumunda.

Dohany Sokağı Sinagogu’nu dünyadaki popüler yapılar arasına sokan özelliklerden biri 3000 kişilik kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük sinagogu olması. Mimarisinde Kuzey Afrika-Endülüs İslam kültürü motifleri öne çıksa da gotik ve Bizans stillerinin yansımalarını taşıyan sinagogun iç dekorasyonuna şatafatlı detaylar hakim.

Sinagoga giderseniz bu alandaki Yahudi Müzesi, Kahramanların Tapınağı, Holokost Anıtı gibi turistik açıdan ilgi çekici yerleri de görebilirsiniz.

18. Opera Binası (Hungarian State Opera House)

Opera Binası Budapeşte'de nereler gezilir

Budapeşte’de başta opera olmak üzere birçok gösterinin sergilendiği Opera Binası, şehrin Peşte tarafındaki Andrássy Bulvarı’nda bulunuyor.

Andrássy Caddesi’ne mimarisi ile olduğu kadar sanatsal açıdan da zenginlik katan Opera Binası ilk anda Neo-Rönesans stiliyle dikkat çekiyor. Ayrıca imkanınız olursa Opera Binası’nın muhteşem akustiği eşliğinde bir gösteriyi izlemenizi tavsiye ederim. Dünya çapında bir akustiğe sahip olması nedeniyle farklı ve etkileyici bir deneyim yaşayabilirsiniz.

1884 yılında kapılarına açan bina Miklosybl tarafından inşa edilmiş; aslında orijinal ismi, Macaristan Kraliyet Operası Binası. Budapeşte’nin tarihi miraslarından olan Opera Binası’nı da gezi listenize alabilirsiniz.

19. Szimpla Kert (Ruin Bars)

Szimpla Kert Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte gezilecek yerler listesinde sırada, özellikle öğrencilerin ve gençlerin çok sevebileceğini düşündüğüm özel bir bar var: Szimpla Kert.

Bu bar öyle bildiğiniz barlardan değil; Budapeşte’nin Ruin Bar kültürünün öncüsü olan bir mekan. Ruin Barlar şehrin harabe yapılarının ilginç bir tarzda ve rengarenk objelerle dekore edilmesinden oluşuyor. Budapeşte gece hayatına bu tarzdaki barlar damga vurmuş durumda.

Szimpla Kert ise Ruin Barların en popüleri ve eskisi. Harabe görünümlü bir kapıdan içeriye girdiğinizde rengarenk, karmakarışık ve çok farklı bir dünyaya adım atıyorsunuz. Tavana ve duvarlara asılmış birbiriyle uyumsuz eşyalar sayesinde nereye bakacağınızı şaşırabilirsiniz. Bardaki araba ise bu ilginç dekorasyon stilinin öne çıkan simgesi.

Szimpla Kert sanki uyumsuzluğun uyumu gibi enteresan bir çekiciliğe sahip. Yemek, içki, konserler, çeşitli etkinlikler, sergiler var. Hatta açık hava sineması bile bulunuyor.

Budapeşte seyahatine çıkmışken meşhur Ruin Bars kültürünü en iyi yerde görmek için Szimpla Kert doğru adres.

20. Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Kıyısındaki Ayakkabilar Budapeşte'de gezilmesi gereken yerler

Budapeşte’de insanlık dramına dikkat çeken açık bir müze: Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar. Tuna Nehri boyunca dizilen 1940’lı yıllara özgü bir stilde tasarlanmış 60 tane demir ayakkabı. 2005 senesinde yapılan ve Macaristan’daki Yahudilerin infazını simgeleyen bu ayakkabılar, geçmişteki büyük acıları ziyaretçilere derin biçimde hissettiriyor.

2. Dünya Savaşı’nda devrilen Macar hükümeti liderinin yerine gelen Ferenc Szala, Hitler’in ideolojisini takip ederek ülkedeki Yahudilere büyük bir zulüm uyguluyor. Tuna Nehri’nin kıyısındaki demir ayakkabılar da Yahudilerin nehre atılıp infaz edilmeden önce çıkartmaya zorlandıkları ayakkabılarının temsili.

İnanılmaz etkileyiciliğe sahip bu tasarım Türk yönetmen Can Togay’a ait. Görmek isterseniz Parlamento Binası’nın hemen önünde yer alıyor.

21. Memento Müze/Park

Memento Park Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte gezilecek yerler arasında yok etmek yerine saklayarak etki yaratma anlayışını yansıtan bir açık müze de var. Macaristan’daki komünist dönemin simgeleri olan anıtlar Memento Müze/Park’ta sergileniyor.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Macaristan’da hüküm sürmeye başlayan komünist rejimi onurlandırmak amacıyla şu an parkta teşhir edilen devasa boyuttaki heykel ve anıtlar dikilmiş. 1989 yılında rejimin yıkılmasıyla sökülen eserler komünizm döneminde yaşanan acıları hatırlatmaları nedeniyle yok edilmemiş.

Türkçede Hafıza Parkı olarak da adlandırılan Memento Parkı’nda komünist liderlerin anıt ve heykelleri bir ders niteliğinde duruyor. Macaristan’ın kurtuluşunu sembolize eden Memento Müzesi 1993 senesinden bu yana Macar halkına ve dünyanın dört bir yanından şehre gelen ziyaretçilere açık.

Stalin’in dev botları müzedeki en ilgi çekici heykeller arasında. Müzede toplam 42 tane heykel bulunuyor ve aynı zamanda o dönemdeki yaşamı yansıtan sergileri görme fırsatınız da var. Macaristan tarihine damga vuran korku dolu bir dönemin izlerine ve kurtuluşun sevincine aynı anda tanık olmak için Memento Müzesi’ne de gidebilirsiniz.

22. Macaristan Ulusal Müzesi

Macaristan Ulusal Müzesi Budapeşte'de görülmesi gereken yerler

Müzesever gezginler için Budapeşte çok zengin bir şehir. Şehrin daha çok tarihi yapılarının bulunduğu bölgede, Buda Kale sınırları içinde konumlanan Macaristan Ulusal Müzesi de turistlerin akınına uğruyor.

Ziyaretçilerin ilgi odağında Beethoven’ın kullandığı piyano var. Ancak Budapeşte’nin en büyük müzesinde daha birçok önemli eseri de görme şansını yakalayabilirsiniz. Ağırlıklı olarak Macaristan tarihine yönelik bir tema ile tasarlanan müzede ülke hakkında çok çeşitli bilgiler sunuluyor.

23. Gallert Baths

Gallert Baths Budapeşte gezilecek yerler

Hamamları ve zengin yer altı sularıyla ünlü olan Budapeşte’de birbirinden güzel termal havuz kompleksleri var. En popüleri olan Széchenyi Termal Havuzu’ndan bahsetmiştim. Belki biraz daha sakin bir yer tercih ederim diyorsanız da Gallert Baths’ı öneriyorum.

1918 yılından beri işletilen Gallert Baths, Art Nouveau tarzı mimarisiyle sizi içeri adımınızı atar atmaz etkisi altına alacağa benziyor. Komplekste farklı su sıcaklığına ve büyüklüğüne sahip 10 adet havuz var. Açık dalga havuzu da bulunuyor.

Hamam kompleksinin rahatlatıcı ve etkileyici atmosferinde dolaşırken birçok hizmetten de yararlanabilirsiniz. Gelmişken bir hamam, sauna ve masaj keyfi yapabilir, Gellért Tepesi’ne bakan terasta güneş banyosunun tadını çıkarabilirsiniz.

24. Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Museum of fine arts Budapest Budapeşte'de gezilecek yerler

Kentin sanat açısından çok donanımlı ve ilgi çekici merkezlerini merak ediyorsanız Budapeşte’de görülmesi gereken yerler listenize Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi’ni de alabilirsiniz.

Kahramanlar Meydanı’na yürüme mesafesinde olan müze çok önemli sanat koleksiyonları ile ziyaretçilerine kapısını açıyor. Macaristan’ın en önemli koleksiyonunu da müzede görme şansı elde ediyorsunuz.

Klasik Antik Çağ koleksiyonundan Mısır sanat koleksiyonuna, eski heykellerden ustalar koleksiyonuna kadar çok değerli sanat eserleri bu müzede sergileniyor. Avrupa sanatından örneklerle de sıkça karşılaşıyorsunuz. Ayrıca sanat müzesindeki baskı ve çizim koleksiyonu ile 1800 yılı sonrasına ait olan eserler de oldukça etkileyici.

Müzede eserlerini görebileceğiniz bazı sanatçılar arasında Raphael, Rembrandt, Titian, Rubens, El Greco, Monet, Velazquez de var. Sanatla iç içe vakit geçirebileceğiniz anlarda müzenin etkileyici dekorasyonu da sizi farklı bir moda sokabilir.

Yüksek tavanlı salonlar, büyük tablolar, 19. yüzyıldan kalma neoklasik mimarisi ile müze görkemli bir görünüme sahip. Yapı mimar Albert Schickedanz ve Fülop Herzog tarafından tasarlanmış.

25. Hayvanat Bahçesi & Botanik Parkı

Hayvanat Bahçesi Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte gezilecek yerler arasında çocuklarla da keyifle dolaşabileceğiniz, hayvanlarla ve doğayla baş başa kalacağınız hayvanat bahçesi ve botanik parkı da var.

Budapeşte’nin en popüler hayvanat bahçesi alışılmışın dışında bir özelliğe sahip ki bu unsur gezginler için kolaylık sağlıyor. Genellikle şehrin biraz dışında kurulanların aksine bu hayvanat bahçesi Budapeşte merkezde yer almasıyla ulaşım açısından oldukça rahat bir konumda.

19. yüzyıla uzanan geçmişiyle dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden biri burası. Vombat ve Komodo ejderi gibi çok ender rastlayabileceğiniz hayvan türlerini bile görmeniz mümkün. Toplamda 1000 civarında hayvan türünü ağırlayan hayvanat bahçesi, 18 hektarlık çok büyük bir alana yayılmış.

Alanda aynı zamanda bir de botanik bahçesi bulunuyor. Varosliget Parkı’ndaki hayvanat bahçesine giderseniz göz kamaştırıcı egzotik bitkileri de keşfedebilirsiniz.

26. Şehir Parkı Varosliget

Varosliget Parkı Budapeşte gezi notları

Budapeşte’nin kalbinde ziyaretçilere birçok keyifli etkinlik imkanı sağlayan, çok sayıda turistik noktaya yakın ve doğanın huzurunu sunan bir yer arıyorsanız Şehir Parkı Varosliget tam da size göre.

Peki, Varosliget Parkı’nda neler var? Sadece kış aylarında açık olan bir buz pisti, yeşillikler içinde yürüyüş parkurları, hayvanat bahçesi, Vajdahunyad Kalesi, restoranlar, Széchenyi Termal Hamamı… Özetle Varosliget’e geldiğinizde Budapeşte’de gezilecek yerler listesindeki birçok yeri de görme olanağınız bulunuyor.

Parkın Kahramanlar Meydanı’na çok yakın olması da başka bir avantajlı yönü. Meydan, park ve çevresinde doya doya gezeceğiniz bir gün yaşayabilirsiniz.

27. New York Cafe

New York Cafe Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’nin dünya standartlarındaki en güzel mekanlarından biri New York Cafe. Buranın sadece bir kafe olmadığını görür görmez fark ediyorsunuz. Kafeden daha çok bir saray ve müze havasında. Zaten burası New York Sarayı’nın girişi. Çok gösterişli ve lüks bir mekan.

Budapeşte’nin sürprizli yönlerinden biri olan New York Cafe günümüzde otel olarak kullanılan sarayın bir parçası. Saray 19. yüzyıl sonlarında mimar Alajos Hauszmann tarafından yapılmış.

Dünyadaki en ihtişamlı kafe & restoranlar listesinde üst sıraları zorlayan New York Cafe’nin iç dekorasyonu ışıltılı avizeler, romantik şamdanlar, spiral kolonlarla donatılmış. Mekanın her bir köşesi İtalyan barok tarzının hakimiyeti altında. Ayrıca çok ilgi çekici heykeller de kafenin süslemeleri arasına katılmış.

Saray mimarisi ile göz kamaştıran böyle bir kafeyi görmek isterseniz New York Cafe’yi de gezi listenize ekleyin derim.

28. Vörösmarty Meydanı

Vorosmarty Meydanı Budapeşte görülecek yerler

Budapeşte gezilecek yerler listesinin son sırasında Vörösmarty Meydanı var. Burası sürekli canlı ve kalabalık olan Peşte bölgesinde bulunuyor. Aynı zamanda Vaci Utca Caddesi bu meydandan başlıyor.

Kentin hızlı yaşayan çok kalabalık meydanlarından biri burası. İsmini ise Macar şair Mihaly Vörösmarty’den almış. Şairin meydanda heykeli de var. Meydanın orta yerinde ise 1908 yılında inşa edilmiş olan Vörösmarty Anıtı yükseliyor.

Budapaşte’nin merkezi olan meydandan birçok yere kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Lüks mağazaların yanı sıra antika dükkanları da dikkat çekici. Şehrin merkezi olması nedeniyle birçok aktivite seçeneği var.

Budapeşte Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Budapeşte gezilecek yerler harita konumları
Budapeşte gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Budapeşte gezilecek yerler listesinde bulunan noktaları, konumlarını görebilmeniz için Google Maps üzerinden haritada gösterdim. Şehri dolaşırken Budapeşte’nin popüler 28 yerini ve bazı önemli alışveriş merkezlerini, aşağıdaki linke tıklayarak akıllı telefon ya da tabletleriniz üzerinden kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Budapeşte gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Budapeşte seyahati otel tavsiyeleri
Son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4 yıldızlı Callas House, Budapeşte’de konaklama için güzel bir seçenek.

Budapeşte turistik açıdan çok cazibeli bir şehir; her yanda tarihine dair etkileyici anılarla, müzelerle ve yapılarla karşılaşmanız mümkün. Yürüyerek dolaşmaya çok uygun bir kent olması da gezginler için güzel bir fırsat sunuyor.

Kentin büyüklüğü çoğu kez toplu taşıma araçlarını kullanmanızı gerektirse de aynı zamanda birçok turistik bölgeye yürüyerek gidebilir, şehri dolaşarak keşfetmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Buda – Pest olarak temelde iki bölgeye ayrılan Budapeşte hem cıvıl cıvıl hareketli hem de sakin, manzaralarıyla seyrine doyum olmayan ve tarihi yapılarla dolu bir yer. Böyle güzel bir şehre gidiyorsanız sadece iyi organize edilmiş bir gezilecek yerler listesi yapmakla yetinmeyin.

Bu listedeki yerlere yakın otellerde kalarak seyahat vaktinizi ve aynı zamanda bütçenizi çok daha verimli şekilde değerlendirebilmeniz mümkün.

Budapeşte’de Nerede Kalınır? yazımızda şehirdeki kalınabilecek yerler ve oteller hakkında daha detaylı bilgi verdik. Ben de burada kısaca kentte konaklamak için tercih edebileceğiniz popüler yerlere değinmek istiyorum:

 • Popüler alışveriş merkezi Andrássy Caddesi’nin çevresi – Terezvaros
 • Tarihi yerler açısından zengin, en eski yerleşim bölgesi Kale Çevresi
 • Lipotvaros ve Belvarosu’un da sınırları içinde kaldığı merkez denilen bölge
 • Gece hayatı ile ünlenen Erzsebetvaros bölgesi
 • Kentin en kalabalık yerlerinden biri olan Jozsefvaros bölgesi

Konaklamak için hangi otelde kalmayı seçeceğiniz de tabii ki önemli. Hem uygun fiyatlı hem temiz ve kaliteli hizmet sunan bir otel bulmak için alternatiflerinizi değerlendirebilirsiniz.

Benim önerilerim arasında merkezi konumundan yararlanabileceğiniz, ekonomik ve hizmet kalitesi yüksek olan 4 yıldızlı Callas House bulunuyor.

Bunun dışında yine şehir merkezinde biraz daha ekonomik bir yer arayanlar için 3 yıldızlı Casati Budapest Hotel Superior güzel bir seçenek iken konaklama bütçesi konusunda sıkıntısı olmayanlar ve 5 yıldızlı lüks bir yer arayanlar için Kempinski Hotel Corvinus güzel bir seçenek.

Budapeşte’de Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Budapeşte tatili boyunca ulaşım

Budapeşte’nin çok büyük bir şehir olması gözünüzü ulaşım açısından korkutmasın. Şehrin ulaşım ağı fazlasıyla gelişmiş durumda. Birçok ulaşım aracını kullanarak Budapeşte gezilecek yerler listenizdeki noktalara kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Budapeşte’nin büyük bir kısmı için kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları arasında troleybüs, metro, tramvay ve otobüs bulunuyor. Kentin taşıma sistemi büyük oranda bu araçlarla işliyor.

4 hattan oluşan metro kentteki en hızlı ulaşım alternatifi. Ayrıca metronun otobüs ve tren noktalarıyla bağlantılı olması da ulaşımı rahatlatan etkenler arasında yer alıyor. Şehirde çok yoğun olan saatlerde metro seferleri 2-5 dakikada bir yapıldığı için fazla beklemek zorunda kalmadan gitmek istediğiniz yere doğru yola çıkabilirsiniz.

Zaman kaybetmemek ve metronun hızından yararlanmak için bu taşıma aracını seyahatiniz esnasında sıkça kullanmanız mümkün.

Metrodan sonra Budapeşte’deki en popüler ulaşım aracı ise otobüsler. Şehrin kırsal kesimlerine ve banliyölerine ulaşım da otobüslerle sağlanabiliyor. Ayrıca gece saatlerinde de otobüs seferlerinden faydalanabilirsiniz.

Ulaşım dışında şehirde güzel bir tur atma ve Budapeşte’nin güzelliklerini seyretme amacıyla da kullanabileceğiniz tramvaylar bir başka ulaşım alternatifi. Tabii ki metroya göre daha yavaş ancak belki de bunu hiç umursamayacaksınız. Bol bol fotoğraf çekebilecek kareler yakalayabilir ve şehri seyretmeye dalabilirsiniz.

Özellikle Varosliget ve Andrássy Caddesi’nden geçen troleybüsler de şehrin en güzel yönlerini seyretmek için iyi bir seçim olabilir.

Son olarak her turistik şehirde olduğu gibi hop on hop off otobüs turları da şehirde keyifle gezmenin en kolay yollarından biri. Dilerseniz otobüslerden hiç inmeden şehri baştan başa dolaşabilirsiniz. Dilerseniz de dilediğiniz duraklarda inip bölgeyi keşfedip sonra arkadan gelen otobüslere tekrar binebilirsiniz.

Önceden de belirttiğim gibi Budapeşte yürümek için çok ideal bir kent. Köprüler, enfes manzaralar, şehrin tarihi ve en kalabalık noktaları yürüyerek daha iyi keşfedilebilir. Yayaların rahatlıkla yürüyüş yapabilecekleri, trafikten etkilenmeyecekleri birçok alan var.

Son olarak Budapeşte Havaalanı’ndan (Franz Liszt) şehir merkezine nasıl ulaşabileceğiniz hakkında da bilgi vereyim. Kent merkezine yaklaşık 16 km uzaklıkta konumlanan havaalanından gün boyunca otobüs, tren ve metro seferleri düzenleniyor.

Eğer havaalanından sizi karşılayan özel şoför eşliğinde otelinize rahatça ulaşmak isterseniz de Havaalanı özel ulaşım paketlerini inceleyebilirsiniz. Bu noktada 2 seçeneğiniz var:

1. Ekonomik ama paylaşımlı havaalanı ulaşımı
2. Sadece size özel transfer paketleri

Her iki seçeneğin de mantığı aynı. Özel araçlar ile sizi alıp merkezdeki otelinize bırakıyorlar. İlk seçenekte yolcuları sıra ile yakın konumlardaki otellere bırakıyorlar. Doğal olarak özel transferden biraz daha uzun sürüyor ama ulaşım ekonomik. 2. seçenekte ise sadece sizi özel araçla alıp ulaştırıyorlar, seçim sizin.

Havaalanı ulaşımı konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz Budapeşte Havaalanı Ulaşım Rehberi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kısacası Budapeşte’ye gittiğinizde ulaşımla ilgili pek bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Gelişmiş bir ulaşım ağı sistemi ile ekonomik ve hızlı bir şekilde kenti gezebilirsiniz.

Budapeşte’de Ne Yemeli?

Budapeşte gezi rehberi yeme içme

Budapeşte’ye gitmişken yöresel lezzetlerin tadına bakmadan dönmeyin derim. Macar mutfağı zengin yemek seçenekleriyle oldukça ünlü. Tabii bunda şehrin Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmak üzere tarihi boyunca farklı medeniyetlerin etkisi altına girmesinin rolü büyük.

Budapeşte mutfağında daha çok soslu et yemekleri, tatlılar, çorbalar ve çeşitli sebzeler öne çıkıyor. Şehirde ayrıca her damak tadına uygun alternatifler bulmanız mümkün ama gitmişken geleneksel yemekleri denemek isteyenler için aşağıda bir liste yaptım.

Budapeşte’de Ne Yenir? yazımızda yemekler hakkında fotoğraflarla birlikte ayrıntılı bilgi verdiğimiz için burada sadece isimleri bulunuyor:

 • Langos
 • Gulyas
 • Dobos Torta
 • Chicken Paprikash
 • Kürtoskalacs
 • Töltött Kaposzta
 • Lecso
 • Halaszle
 • Pörkölt
 • Rantoot Sajt
 • Palaçinka
 • Fözelek
 • Gyümölcsleves
 • Turos Csusza
 • Rakott Krumpli
 • Kolbasz

Yalnız adı geçen yöresel lezzetlerin içerisinde domuz eti başta olmak üzere helal olmayan bileşenler olabilir. Konu hakkında bizim gibi hassassanız sipariş öncesinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

Budapeşte’de Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Budapeşte gezisi boyunca alışveriş

Budapeşte gezilecek yerler listesinde kentin en sevilen, ünü dünyanın birçok yerine de yayılan bazı caddelerden bahsetmiştim. Özellikle Andrássy ve Vaci Utca caddeleri alışveriş yapmayı seven gezginlerin görmeden dönmeyi pek de istemeyecekleri yerler arasında.

Budapeşte’de alışveriş denildiğinde kentin Pest bölgesi öne çıkıyor. Buda’da ise daha çok yöresel, kültürel eşyaların satıldığı hediyelik dükkanları bulmanız mümkün.

Budapeşte’nin merkezi AVM açısından çok fazla seçenek sunmuyor; AVM’ler daha çok şehrin dışında konumlanmış. Merkeze yakın ve çevresindeki bazı AVM’ler arasında ise Corvin Plaza, WestEnd City Center ve Arena Plaza var.

Sokak ve kapalı pazarlar arasında şehrin en ünlü mekanı ise Great Market Hall. Aynı zamanda Ecseri Market de biraz şehrin dışında kalsa da turistik açıdan çekici bir pazar olduğu için yoğun ilgi görüyor.

Budapeşte’de alışverişe çıkmak için bazı popüler seçenekleri mini liste haline getirdim:

 • Andrássy Caddesi
 • Vaci Utca Caddesi
 • Arena Plaza, Corvin Plaza ve WestEnd City Center
 • Great Market Hall
 • Ecseri Market

Şehirde alışveriş konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz Budapeşte’den ne alınır? ve Budapeşte’de nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Budapeşte’de Akşam Gezilecek Yerler

Budapeşte hakkında bilgiler

Budapeşte’de gündüzleri yapabileceğiniz birçok şey var ancak şehrin akşamlarından da büyük keyif alabilirsiniz. Işıklar şehri Budapeşte’de hava karardığı andan itibaren kendinizi büyüleyici bir atmosferin içinde bulacaksınız.

Gündüz gözüyle gördüğünüz, mimarisiyle göz kamaştıran yapılar, köprüler ve caddeler bu kez harika ışıklandırma detaylarıyla karşınıza çıkıyor. Şehir akşamları bambaşka bir görünüme kavuşsa da özellikle Pest bölgesinde hareketliliğin devam ettiğini söyleyebilirim. Budapeşte akşam ve gece saatlerinde de yaşayan, dinamik bir şehir.

İşte akşamları gezebileceğiniz bazı popüler yerlerin listesi:

 • Yürüyüş yapmak, kafe veya restoranlarda güzel bir akşam yemeği yemek için Andrássy ve Vaci Utca Caddeleri
 • Tuna Nehri’nin etkileyici akşam görünümü eşliğinde yemekli tekne turu
 • Budapeşte kültürünün popüler eğlence mekanlarını görmek için Ruin Barlar
 • Merkezdeki Vörösmarty Meydanı

Tekne Turu Programınızı Önceden Yapın

Eğer Budapeşte’de keyifli ve unutulmaz bir akşam programı yapmak isterseniz Tuna Nehri’nde düzenlenen tekne turu programlarına katılabilirsiniz.

Bu noktada tercih yapabileceğiniz birçok alternatif bulunsa Hoş geldin içeceği ile 1 saatlik tekne turu en popüler tur olarak karşımıza çıkıyor.

Yağmurlu/Soğuk Havada Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Budapeşte görülecek yerler
Budapeşte Opera Binası

Budapeşte’ye soğuk, karlı ya da yağmurlu bir günde gelirseniz gününüzü boşa harcayacağınızı düşünmeyin. Şehirde böyle havalarda da gidip dolaşabileceğiniz pek çok müze ve kapalı alan bulunuyor. Bunlar arasında ise özellikle önerebileceklerim şunlar:

 • Matthias Kilisesi
 • Aziz Stefan Bazilikası
 • Terör Evi Müzesi
 • Opera Binası
 • Macaristan Ulusal Müzesi
 • Szimpla Kert
 • Dohany Sokağı Sinagogu
 • Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi
 • New York Cafe
 • Parlamento Binası

Ayrıca Budapeşte yağmurlu ya da karlı günlerdeki romantik kareleriyle de çok etkileyici. Fotoğraf çekmeyi sevenler için iyi bir fırsat olabilir.

Özet Olarak Budapeşte’de Nereler Gezilir?

Budapeşte seyahati hakkında bilgiler

Budapeşte gezilecek yerler hakkında yazı boyunca yararlanacağınızı düşündüğüm bilgiler aktardım. Gördüğünüz üzere Budapeşte gezip dolaşabileceğiniz yerler açısından çok fazla alternatif bulabileceğiniz cazip bir şehir.

Yıl boyunca çok sayıda turist ağırlayan Budapeşte için sizin de aşağıdaki gibi bir karma liste oluşturmanızda büyük fayda var:

 • Parlamento Binası
 • Buda Kalesi
 • Macaristan Ulusal Müzesi
 • Aziz Stefan Bazilikası
 • Kahramanlar Meydanı
 • Széchenyi Termal Hamamı
 • Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar
 • Memento Müze/Park
 • Zincir Köprü
 • Balıkçı Tabyası

Son olarak Budapeşte yolcusuysanız Budapeşte gezi rehberi ve Budapeşte’de ne yapılır? yazılarımızdan da seyahatiniz için faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Peki, sizin Budapeşte gezilecek yerler listesindeki favorileriniz hangileri? Ayrıca eklemek istediklerinizi de yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Budapeşte’de Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Budapeşte gezi rehberi sss

Budapeşte’de gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Budapeşte’de görülmesi gereken en güzel ve popüler yerler arasında Buda Kalesi, Parlamento Binası, Aziz Stefan Bazilikası, Zincir Köprü ve Balıkçı Tabyası gibi turistik merkezler bulunuyor.

Budapeşte’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Budapeşte’de Gellért Hill, Vaci Utca Caddesi, Gül Baba Türbesi, Margaret Adası, Vajdahunyad Kalesi’nin avlusu, Aziz Stefan Bazilikası, Zincir Köprü, Buda Kalesi’nin bazı bölümleri, Balıkçı Tabyası’nın kuleler dışındaki kısımları ve Kahramanlar Meydanı ücretsiz gezebileceğiniz yerler arasında.

Budapeşte’deki en ünlü müzeler hangileri?

Şehirdeki ünlü müzelerden en popüler olanları Macaristan Ulusal Müzesi, Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi ve Terör Evi Müzesi’dir.

Budapeşte’de kaç gün kalmalı?

Budapeşte’de minimum 2 veya 3 gün kalmak şehirdeki çok sayıda yeri görmek için genellikle yeterlidir.

Budapeşte’ye ne zaman gitmeli?

Budapeşte kış aylarında çok soğuk olabilir. Şehre gitmek için en uygun dönem nisan ve eylül arasındaki ayları kapsar.

Budapeşte Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından Budapeşte şehir merkezindeki otellere ulaşmak için özel havaalanı otobüsleri, havaalanı treni, taksi, shuttle ve özel transfer araçları kullanılabilir.

Budapeşte’de nerede kalmalı?

Budapeşte’de kalabileceğiniz en ideal bölgeler arasında Terezvaros, kale çevresi, Erzsebetvaros, Jozsefvaros, Lipotvaros ve Belvarosu da kapsayan merkez bulunur.

“Budapeşte Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 28 Nokta)” üzerine 35 yorum

 1. Haritayı google maps da cep telefonumda açtığımda numaralar artık çıkmıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim? Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Hayri Bey merhabalar, güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Haritayı kontrol ettiğimde bende numaralar gözüküyor. Cep telefonu ile haritayı açtığınızda “açıklamalar” bölümü var buraya tıklayıp yandaki “gezilecek yerler” sekmesini kapatmış olabilir misiniz acaba, bir kontrol eder misiniz?

   Yanıtla
 2. Haikasınız gerçekten, emeğinizi ne kadar takdir etsek azdır. Yapacağım geziyi çok kolaylatıracağını düşünüyorum. Çok teşekkürler…

  Yanıtla
 3. Tatil planı öncesi bütün iş yoğunluğum sonrasında eyvah yine gideceğim yeri detaylı araştırmaya, planımı yapmaya vaktim olmadı diye düşünürken aklıma gezipgördüm geliyor ve umarım gideceğim yer blog da vardı diye düşünürken sayfaya girip arkama yaslanıyorum :))) gerçekten elinize emeğinize sağlık… Kaç tane şehir gezdim sayenizde…

  Yanıtla
 4. Merhaba güzel anlatımınız icin çok teşekkür ederiz insallah sayenizde guzel bir tatil geçireceğiz . Biz kasım ayinin ortasında gidiyoruz çok kalın elbiseye gerek olurmu?

  Yanıtla
 5. Emeğinize sağlık, çok başarılı bir gezi rehberi olmuş. Ağırlıklı olarak sizin rehberi takip ederek budapeste’de üç gün geçirdim.

  Yanıtla
  • Erdal Bey selamlar, ilginiz ve güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Budapeşte Orta Avrupa’nın en keyifli şehirlerinden, biz çok sevmiştik. Umarız siz de keyifli vakit geçirmişsinizdir. Tekrar görüşmek üzere, saygılar…

   Yanıtla
 6. merhaba,

  2 yetişkin ve 1 çocuk olarak gittiğimizde uçak masrafları hariç; Otel-günlük yeme-içme ve günlük gezerken yaparken yapılan giriş ücretleri vs dahil 3 günde ne kadar bir bütçe gerekebilir. normal düzeyde bir harcama düşündüğümüzde..

  Yanıtla
 7. Merhabalar !
  Yaptığımız 3.Avrupa seyahati (İtalya , Lizbon , Budapeşte )
  Sizin sayenizde gayet başarılı ,rehbersiz hepsinde rahatça gezebildik.
  Şu an Budapeşteyiz ve dönüyoruz.
  Elinize ,yüreğinize ,emeğinize sağlık 🙏

  Yanıtla
 8. Bilgileriniz çok verimli. 2 sorum var
  1) Toplu ulaşım için günlük 3 günlük bilet var mı, fiyatı ne kadar, Havaalanından satın alınabiliyor mu ?
  2) Havaalanından şehir merkezine kalkan otobüs numarası ve de METRO hattı hangileri.
  BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

  Selamlar
  Yüksel Dalgıç

  Yanıtla
  • 100e havaalanında şehir merkezine geliyor. 3 günlük bilette 5500 forinti. Havaalanından tam çıkmadan bir bilgi ofisi var bilette satıyor yada dışarda otomatlar var ordanda alabilirsiniz. Biz de şu an budapeştedeyiz dün görünce yazayım dedim.

   Yanıtla
 9. Merhaba, belkide ilk kez kendi elimle bir blogdan mail alabilmek için üye olma butonu aradım ama bulamadım. Eklemek güzel olabilir. Içerik dolu dolu, özellikle harita eklemeniz çok yararlı oldu. Elinize sağlık..

  Yanıtla
  • Tuğçe Hanım merhabalar,

   İlginiz ve güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Yapıcı eleştirinizi de değerlendireceğiz. Sevgiler…

   Yanıtla
 10. esin hanım ne gibi kabalıklarını gördünüz.?bayramda gideceğiz. paramızla fırça yemeyelim? neye dikkat edelim? bir kaç örnek fikir verir? balkan ,slav bulgar, romen buralarda batı kibarlığı göremek pekmümkün değil (biz Türkler de dahill) ama yine de dikkat edelim .teşekkürler

  Yanıtla
 11. sami bey tavsiyenize uyarak ailece (karı koca ) bayramı budapested geçireceğiz. booking com da yüzlerce otel var. zorlandık. öneriniz üzerine Callas House booking üzerinde yer ayırttık. umarım memnun kalırız (7 gece)

  Yanıtla
  • Mehmet Bey selamlar,

   İlginiz için çok teşekkürler. Biz eşimle Callas House‘da keyifli vakit geçirdik. Otelin konumu özellikle çok güzeldi. Umarım siz de memnun kalırsınız. Budapeşte’de keyifli vakit geçirmenizi dilerim, sevgiler.

   Yanıtla
 12. görülecek yerler listesinde “gül baba türbesi” ve “türk akıncıları mezar taşları” yok. ayrıca 60 lı yaşlarda olanları baş ucu çocuk kitabı “pal sokağı çocukları için pal sokağında heykeller var. onu da yazarsanız liste mükemmel olacak. estergona kalkan tuna gemilerine değinilmemiş.

  Yanıtla
 13. Ben Budapeştede doğduğuma ve yaşadığıma rağmen görmediğim şeyler;

  Aziz Stefan Bazilikası (Katolik)
  Büyük Market
  Széchenyi Termal Hamamı
  Dohany Sokağı Sinagogu (yahudı)
  Memento Park (Açık Hava Müzesi) (kommünist)
  New York Cafe
  Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar (yahudı)

  Herhalde Yahudi bir kişi fikir vermiş. (Budapeşte’de aşağı yukarı dört yüz bin yahudı yaşıyor.)

  Bana göre önemsizler. Öbür yandan Magyar Nemzeti Galéria (macar resimler), Szépművészeti Múzeum (yabanci resimler), Nemzeti Múzeum (macar milli müzesi), Hadtörténeti múzeum (Asker müzesi), vs. ilginç olabilir.

  Yanıtla
  • Sinagog, Memento Park ve ayakkabılar konusunda yorum yapamam ama Budapeşte yerlisi olarak Aziz Stefan Bazilikası, Büyük Market ve Széchenyi Termal Hamamı’nı görmemeniz, hatta duymamanız gerçekten çok ilginç. En kısa sürede gezip görmenizi tavsiye ederim. Sevgiler.

   Yanıtla
  • Kalvenci olduğum yüzúnden ne bir katolik kilisede, ne bir sinagogda işim yok. Aziz Stefan Bazilikası yenı bir bina sayılır, orda ilginç bir şey hiç yok. Mátyás kilise de katolik, ama o çok güzel, ve eski, tarihsel bir bina. Memento parktaki çirkin kommünist heykelleri ise eskıde gördüm, ve onları yine görmek istemem. Bana göre Gellért-dağı üstündeki heykel de oraya aıt.
   Budapeştede fazla çok dükkan, mağaze, hamam, kahveci vs. bulunur. Şehrin uzun mahallelerinde bulunan yerlere alış veriş için gitmem gerek yok.
   Tabıı Opera binası güzel, ama oraya müzik dinlemek için gittim.
   Bana göre hem Balıkçı Tabyası hem Vajdahunyad Kalesi kiç.
   Vaci Utca Caddesi ıse bana g0re alış veriş yapmak için fazla çok pahali.

   Budapeşteye gelırken ıtalyanlar tabii Aquıncum kalıntılarını gezerler. Öbür yandan türkler belki orta çağdaki eski türk hamam binaları, Gül baba türbesini, eski türk asker mezarlığı seyredebilirler.
   Yahudılar ise Dohany Sokağı Sinagogu, Tuna Kıyısındaki Ayakkabıları seyredebilirler.

   Yanıtla
  • Kale tepesinin üstü kireçtaşı, aşagıda ise marn bulunduğu yüzünden iki kat arasında ise eski mağaralar ve tüneller bulunuyorlar. Panoptıkum da var. Maalesef bu küflü yer kuklalara zarar verir.
   Tabii Budapeştede daha büyük mağralar da bulunurlar, mesela Pálvölgyi damlataş mağarası.

   Yanıtla
 14. Yazınız sayesinde Budapeşteyi rehbersiz bir şekilde çok güzel gezdik. Yiyecek ve restoran önerileri de dahil çok güzel bir üç gün geçirdik. Bunun için çok teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
 15. Harika bir yazı olmuş sizin önerinizle her yeri gezdik ancak gidilecek bir yer değil bu insanlara bir kuruş dahi kazandırmamak gerekir. 10 farklı ülke gezdim ben böyle kaba insanlar görmedim bir iki de değil her yerde resmen fırça yemeğe gelmişiz.

  Yanıtla
 16. Merhaba,
  yazınız yalın ve akıcı 🙂 bizimle paylaştığınız için teşekkürler
  Vaktiniz varsa link olarak bu yerlerin hikayesini, efsanesini, destanlarını da eklerseniz daha geniş çaplı kitleye hitap etmiş olacağınızı düşünüyorum, keyifli seyahatler 🙂

  Yanıtla
 17. Merhabalar. Yazılarınızı severek takip ediyorum. Budapeşte’de , Türk-İslam sentezi olan birçok yer de bulunmakta. Örneğin; Gülbaba, Abdurrahman Abdi Paşa’nın mezarı (Budin Kalesinde),Osmanlıya ait hamamlar, Türk caddesi, Atatürk caddesi, Gülbaba caddesi .

  Yanıtla
  • İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. Keyifli bir seyahat geçirmenize ayrıca mutlu oldum. Sevgiler…

   Yanıtla
 18. Şu an Budapeşte de Vaci utca 44nolu evde kalıyorum yazınız rehbersiz gelmek isteyene rehberlik yapacak kadar güzel yazı

  Yanıtla

Yorum yapın