Macaristan

Macaristan; doğal güzellikleri, tarihi yapısı ve büyüleyici mimarisiyle Orta Avrupa’nın en popüler turizm ülkelerinden biri olarak tanınıyor. Başkent Budapeşte’de; tarihi Parlamento Binası, Buda Kalesi, müzeler ve bazilikalar gezilmesi gereken mekanlar arasında yer alıyor. Tuna Nehri’ne bakan Kale Tepe ve Gellert Tepesi üzerinde Kraliyet Sarayı, Matyas Kilisesi ve Balıkçı Tabyası gibi önemli noktalar bulunuyor.

Budapeşte’nin 46 km kuzeybatısındaki Estergon şehri 10. yüzyıldan kalma kiliseleriyle dikkat çekiyor. Klasik dönem mimarinin en ihtişamlı örneklerinden Estergon Bazilikası, turistlerin uğrak mekanlarından biri oluyor. Açık hava müzesi ve sanat galerileriyle ünlü Szentendre şehri ise başkente 25 km uzaklıkta bulunuyor. Tarih boyunca pek çok sanatçıyı barındıran şehir, bu yönüyle “Sanatçılar Kenti” olarak anılıyor.

Ülkenin güneyine gidildiğinde tarihi ve kültürel yapıların çok daha eski dönemlerden kaldığı görülüyor. 2. yüzyıldan itibaren çeşitli Hristiyan topluluklarına ev sahipliği yapmış olan Pecs ilindeki pek çok tarihi kalıntı bulunuyor. Bölgedeki tarihi mezarlıklar ve binalar 2000 UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş ve 2010 yılında Pecs, Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş.

Büyük savaşlara ev sahipliği yapan bir başka güney ili Szeged (Segedin) ise üniversiteleriyle tanınıyor. Her yaz düzenlenen açık hava tiyatrosu nedeniyle şehir yaz aylarında sanatseverlerin akınına uğruyor.

Budapeşte'de nerede kalınır?

Budapeşte’de Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte gecesi ve gündüzüyle ziyaretçilerine farklı atmosferler sunuyor. Gündüz güneşin doğuşuyla birlikte eşsiz bir tarih ve mimariye sahip yapıları çevrenizde görebiliyorsunuz. Güneşin batışı ve havanın kararmasıyla birlikte sokaklar cümbüşe hazır insanlarla doluyor.

Budapeşte gezilecek yerler rehberi

Budapeşte Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 28 Nokta)

Orta Avrupa’da Budapeşte‘ye doğru bir yolculuğa çıkacaksanız bu etkileyici şehri gezerken onun sürekli başka bir yönünü keşfedeceğinize şüpheniz olmasın. Bu nedenle seyahatinizden önce Budapeşte gezilecek yerler listesi oluşturmak size daha planlı ve doyumlu bir şehir turunu garanti edebilir.

Budapeşte'de nerede alışveriş yapılır?

Budapeşte’de Nerede Alışveriş Yapılır?

Budapeşte’de nerede alışveriş yapılır diye araştırıyorsanız doğru yerdesiniz. Macaristan’ın dinamik, eğlenceli, tarih ve kültüre doymuş başkenti Budapeşte alışveriş açısından son derece zengin bir ürün yelpazesine sahip ve  –diğer Avrupa başkentlerine kıyasla- görece uygun fiyatlı bir destinasyon.

Budapeşte nasıl gezilir?

Budapeşte Nasıl Gezilir? Ulaşım Seçenekleri

Doğal güzelliklerin tarihi yapılarla iç içe geçtiği bir kent olan Budapeşte nasıl gezilir? Kültürel anlamda da göz ardı edilemeyecek büyüklükte bir birikime sahip Macaristan’ın başkentinde gezilecek yerler fazla olunca ulaşım, ilk defa gidecek çoğu gezginin tatil planlarında üzerine kafa yorulması gereken öncelikli konulardan biri haline geliyor.

Budapeşte'den ne alınır?

Budapeşte’den Ne Alınır? En Güzel 11 Hediye

“Budapeşte’den ne alınır?” Hediyelik eşyalar yaptığımız harika tatilleri ve gördüğümüz nefes kesici yerleri bizlere hatırlatan, o ülkeye, o bölgeye özgü, kimi zaman ucuz kimi zaman pahalı ancak her daim özel ürünler. Macaristan’ın başkenti Budapeşte ise bu anlamda hiç de fakir sayılmayacak destinasyonlardan biri.

Budapeşte'de ne yapılır?

Budapeşte’de Ne Yapılır? Yapılacak 13 Şey

“Budapeşte’de ne yapılır?” Macaristan‘ın başkenti ve en büyük şehri Budapeşte Tuna Nehri’nin iki yakasındaki Buda ve Peşte isimli daha küçük şehirlerden oluşuyor. Aslında Buda tarafında bir de Obuda var ancak onu da Buda’nın bir parçası sayabiliriz.

Budapeşte Havaalanı Ulaşım Araçları

Budapeşte Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Budapeşte Havaalanı, kent merkezinin 16 kilometre kadar güneydoğusunda yer alıyor. Küçük olmasına rağmen kentin sivil hava taşımacılığı ihtiyacını tek başına karşılayan havalimanı, merkezi konumu ve seçeneklerin zenginliği sayesinde konuklarına ulaşım açısından zorluk yaşatmıyor. Dolayısıyla Budapeşte havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusunun cevapları da hayli kolay.

Budapeşte gezi rehberi blog

Budapeşte Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Macaristan‘ın başkenti Budapeşte, 2-3 günlük bir tatil döneminde sınırsız eğlence olanakları bulabilmenize, tarih ve kültürel birikiminizi eşsiz bilgilerle artırabilmenize, Orta Avrupa’nın doğal güzelliklerini yakından tanıyabilmenize olanak verecek potansiyele sahip bir kent.