Budapeşte Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Budapeşte Havaalanı, kent merkezinin 16 kilometre kadar güneydoğusunda yer alıyor. Küçük olmasına rağmen kentin sivil hava taşımacılığı ihtiyacını tek başına karşılayan havalimanı, merkezi konumu ve seçeneklerin zenginliği sayesinde konuklarına ulaşım açısından zorluk yaşatmıyor. Dolayısıyla Budapeşte havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusunun cevapları da hayli kolay.

Budapeşte Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Budapeşte havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?

Franz Liszt Uluslararası Havalimanı’ndan kent merkezine gün boyunca otobüs, metro ve tren gibi toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Havaalanında gezginlere sunulan özel transfer seçeneklerinin tamamıysa resmi izinle faaliyet gösteren firmalar tarafından sağlanıyor. Bu yöntem ile ücret ve hizmet kalitesi gibi konularda kente gelen ziyaretçilerin memnun kalmaları sağlanmaya çalışılıyor.

1. Havaalanı Otobüsü

Budapeşte Havaalanı Ulaşım Araçları Havaalanı Otobüsü

Budapeşte Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım konusunda en fazla tercih edilen seçenekler, 100E ve 200E numaralı otobüsler.

100E, 8 Temmuz 2017 tarihinde beri havalimanından Deáktér’e direkt ulaşım imkânı sağlıyor. Franz Liszt’ten otobüsler 05.00-00.30 saatleri arasında yolcu taşıyor. Ters yönde seferler 04.00’da başlayıp 23.30’da sonlanıyor.

Yolculuklarını aşağı yukarı 40 dakikada tamamlayan 100E otobüsleri, gelen yolcu katındaki BKK durağından hareket ediyor. Deáktér yönüne giden 100E, Kálvintér’de ve Astoria’daki metro istasyonunda duruyor.

Havaalanına yolcu taşıyan otobüslerden sadece sabah ilk iki seferi yapan araç istasyona uğruyor. Bu iki sefer dışında havaalanına sefer yapan araçlar yalnızca Kálvintér’den yolcu alıyor.

ÖNEMLİ NOT: 100E no’lu otobüsler bu yazının güncellendiği Şubat 2021 itibariyle geçici olarak hizmet dışı. Bu otobüsü kullanma niyetiniz var ise havaalanının web sitesinde hizmetin tekrar başlayıp başlamadığını kontrol ediniz.

200E ise 2 numaralı terminal binasından kent merkezine ulaşım olanağı veren Kőbánya-Kispest metro istasyonuna ve Ferigehy’deki tren garına yolcu taşıyor.

04.00-23.00 saatleri arasında sefer yapan 200E otobüsleri ile Kőbánya-Kispest’e vardığınızda metronun 3 numaralı hattını kullanarak rahatlıkla Deáktér’e gidebilirsiniz. Kent merkezindeki durağın aynı zamanda b metro hatlarıyla bağlantısı bulunuyor.

Metro istasyonuna ulaşmak yaklaşık 25 dakika, kent merkezine gitmekse 20 ila 30 dakika arasında sürüyor.

900 numaralı gece otobüsü, 200E’nin sefer saatleri dışında havalimanından kent merkezine gitmek isteyenlere hizmet veriyor. Ancak bu araç, tren ve metro istasyonlarına uğradıktan sonra Peşte’nin güneyindeki otobüs terminaline gidiyor. Buradan 950 ve 950A otobüslerine binerek de kentin iç kısımlarına seyahat edebilirsiniz.

Budapeşte Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden 100E ile yolculuk yapmanın bedeli kişi başı 900 HUF olarak belirlenmiş. Direkt kent merkezine giden otobüslerde günlük ve sezonluk biletler geçmiyor.

200E ve gece otobüsüne binmek için ihtiyacınız olan biletleri havalimanındaki BKK müşteri hizmetleri bürosundan, posta ofisinden, gazete bayisinden ya da duraktaki otomattan 350 HUF ödeyerek satın alabilirsiniz. Biletinizi bindiğiniz aracın şoföründen almak isterseniz, ödeyeceğiniz meblağ 450 HUF’a çıkıyor.

Eğer Budapest Card veya günlük seyahat biletlerinden herhangi birine sahipseniz, 200E’ye ve gece yolcu taşıyan 900’e indirimli fiyatlarla binebilirsiniz.

2. Havaalanı Treni

Budapeşte Havaalanı Ulaşım Araçları Tren Ulaşımı

Biraz daha zamanınız varsa Budapeşte Havaalanı şehir merkezi ulaşım için 100E yerine önce 200E ile Ferihegy’deki istasyona gelebilir, buradan banliyö trenlerine de binebilirsiniz.

Gezginler tarafından en çok tercih edilen ikinci seçenek konumundaki bu yöntemi kullanarak seyahat etmek, toplamda 35 ila 40 dakika arasında bir süre alıyor.

Gün boyunca 100’e yakın trenin sefer yaptığı bu hatta yolculuk, Budapeşte’nin ana tren istasyonlarından biri olan Nyugati’de son buluyor. Ferihegy İstasyonu’ndan sadece banliyö trenleri değil, aynı zamanda Keleti’ye giden şehirler arası araçlar da yolcu alıyor. Bu trenler, güneydeki yerleşimlere uğradıktan sonra Budapeşte Nyugati’ye ulaşıyor.

Havaalanının 2 numaralı terminal binasında tren bileti satan herhangi bir yer bulunmuyor. Ancak buradan günlük seyahat bileti veya Budapeşte Card satın alarak demir yolu araçlarında ücretsiz yolculuk yapabilirsiniz.

Eğer 365 HUF bedelle sunulan tek yön bileti benim işimi görür derseniz Ferihegy Tren İstasyonu’nda her gün 06.00-18.00 saatleri arasında faaliyet gösteren MÁV gişesinden ya da platformlardaki otomatlardan satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tren ve otobüs yolculuğu yaparak kent merkezinden havaalanına ulaşmak isterseniz Macaristan Ulusal Demir Yolları ile Budapeşte Ulaşım Merkezi’nin ortaklaşa sundukları uygulamadan yararlanmanızı öneririm.

Bu uygulama dahilinde Ferihegy’den Terminal 2’ye giden otobüsler için indirimli biletler 450 yerine 300 HUF fiyatla yolculara sunuluyor.

3. Taksi

Budapeşte havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? taksi ulaşımı

Budapeşte Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacınızı daha konforlu ve her şeyden önemlisi daha hızlı bir şekilde gidermek isterseniz tercihinizi taksilerden yana kullanabilirsiniz.

1913 yılından beri kentte faaliyet gösteren ve kuruluş yılı itibariyle Budapeşte’nin en eskisi olan Fötaxi, geniş filosu sayesinde tercihini bu yönde kullanan konuklarının beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Zaten “A” sınıfı araçlarının tamamı 5 yıldan az süredir trafikte olan Fötaxi, havalimanında taksi bulundurmak için izne sahip tek firma konumunda.

Kentte taksimetre açılış ücreti 700 HUF olarak belirlenmiş. Kilometre başına artış ise 300 HUF. Mesafeye bağlı olarak Budapeşte’ye yapılacak bir taksi yolculuğunun bedeli ortalama 8000 HUF tutuyor.

Eğer Fötaxi’nin her iki terminal binasının önünde bulunan duraklarından birisine gidip sıraya girerseniz araca binmeden önce size gideceğiniz nokta için ödeyeceğiniz miktar zaten söyleniyor. Bunun dışında firmanın web sitesini kullanarak da yolculuğun ne kadar tutacağını öğrenebilirsiniz. Ücreti ister nakit olarak isterseniz de kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Önceden de belirttiğim gibi Fötaxi havaalanında taksi bulundurma iznine sahip tek firma. Ancak terminalin önünde korsan çalışan ya da başka firmalara ait araçlar da yolcu almaya çalışıyor.

Hatta bazı yolcular telefonla taksi rezervasyonu yaptırmayı tercih edebiliyor. İlk başta tüm bu seçenekler daha avantajlı gözükse de hiçbiri resmi izne sahip firma kadar cazip indirimler sunamıyor.

4. Shuttle

Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı Minibud shuttle

Budapeşte Havaalanı ve kent merkezi arasında konforlu bir şekilde yolculuk yapmak isteyen gezginlere servis hizmetini ise miniBUD sunuyor.

Tıpkı Fötaxi gibi bu firma da servis hizmeti konusunda resmi izne sahip. Firmanın araçlarında paylaşımlı taşıma hizmeti, sadece aynı yöne aynı saatte gidecek yolcu varsa veriliyor.

Onun dışında kapıdan kapıya ve otele ulaşım kişiye özel veriliyor. Araçlar trafik uygunsa belirtilen adrese 30 dakikadan kısa sürede ulaşıyor.

MiniBUD araçları ile kent merkezine ulaşımın bedeli kişi başı 7 Euro’dan başlıyor. bu fiyat 4 kişilik grupta kişi başı ücreti. Kişi sayısı azaldıkça ücret de artarak en fazla 17,50 Euro’ya kadar çıkıyor.

Rezervasyon, havaalanına ulaşmadan 5 saat öncesine kadar web sitesi üzerinden yapılabiliyor. Ödeme ise kredi kartıyla ya da nakit olarak gerçekleştirilebiliyor.

Budapeşte Havaalanı’na indiğinizde çıkışa yakın miniBud’un ofisine gidip buradan gideceğiniz adresiniz ile kayıt yaptırıyorsunuz. Size üzerinde sefer numarası olan bir kağıt veriyorlar ve hemen yandaki bekleme alanında numaranızın yanmasını bekliyorsunuz. Eğer rezervasyonunuzu internetten yaptırmışsanız rezervasyon belgenizi ofistekilere gösterebilirsiniz.

Not: miniBUD’ların sefer süreleri değişkenlik gösterebiliyor. Genellikle seferler birbirine yakın adreslere göre birleştiriliyor. Yani sizin minibüsünüzde gideceğiniz adrese yakın başkaları da oluyor. Bu da ister istemez biraz dolaşmanıza neden oluyor.

Son Budapeşte seyahatimizde otelimize geçerken biraz dolaşmıştık ama otelden havaalanına giderken araçta bizden başkası yoktu.

5. Otel Servisi ve Özel Transferler

Budapeşte Havaalanı Ulaşım Araçları Otel Servisi

Havalanından otelinize giderken taksi, otobüs, tren bulma detaylarına uğraşmak istemiyorsanız veya fazla valiz, çocuklarla seyahat gibi hareketlerinizi kısıtlayan sebepleriniz varsa Budapeşte Havaalanı şehir merkezi ulaşım paketleri sizin için ideal bir çözüm olabilir.

Franz Liszt Havaalanı’ndan Otelinize Transfer: 3 kişiye kadar gruplar için ideal olan bu seçenekte İngilizce konuşan sürücünüz tarafından Geliş Kapısı’nda karşılanıyor, lüks araçlarla hızlıca otelinizin kapısına kadar ulaştırılıyorsunuz. Hızlı onay ve son 24 saate kadar ücretsiz iptal hakkı gibi kolaylıklar da var.

Servis seçeneği size toplu taşıma araçlarından ve taksilerden daha cazip geldiyse rezervasyon yaptırdığınız otelden de bu hizmeti alabilirsiniz.

Tatiliniz boyunca konaklamayı planladığınız otelin bünyesinde bu tarz bir hizmetin verilip verilmediğini rezervasyon yaptırmadan önce öğrenmek isterseniz siz de benim gibi araştırmanızı Booking.com üzerinden yapabilirsiniz. Çünkü sitede Budapeşte otelleri için hazırlanmış detaylı sayfaların hizmetlere ayrılan bölümlerinde, eğer veriliyorsa, havaalanı transferi ile ilgili bir ibare oluyor.

Bu ibareyi gördükten sonra oteli arayıp hizmet hakkında detayları öğrenebilirsiniz. Tabii tek tek sayfa incelemeye ayıracak vaktim yok derseniz “Budapeşte’de nerede kalınır?” başlıklı yazımda sıraladığım seçeneklere göz atabilirsiniz.

Özetle Budapeşte Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Budapeşte Havaalanı Ulaşım Rehberi

Budapeşte’ye ilk defa gidiyorsanız havaalanından şehir merkezine, otelinize nasıl gideceğiniz bir endişe kaynağı olabilir ancak yazıda verdiğim seçeneklerin çokluğuna bakarsanız her ihtiyaca uygun bir yöntem var.

Eğer bütçeniz müsaitse veya direkt otelinize hızlı bir ulaşıma ihtiyacınız varsa yazının başında örneklerini verdiğim otele direkt transfer seçenekleri işinizi görecektir, ki bunlar çok pahalı yöntemler de sayılmaz.

Zamanınız müsaitse, bütçenizi Budapeşte’de gezmeye ayırmak istiyorsanız toplu taşıma seçeneklerinden 100E veya otelinizin konumuna göre 200E otobüsleri hem ucuz hem de hızlı bir ulaşım alternatifi.

Budapeşte seyahatiniz sırasında ihtiyacınız olabilecek diğer bilgileri;

“Budapeşte Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine 2 yorum

  1. Teşekkür ederiz. Ben de 2016 yılı haziran ayında gezdim Budapesteyi. 200 E numaralı otobüsle Kispest metro istasyonuna gittim. Oradan da metroya ile Deak Ference yani merkeze gitti. Dönüşte de aynı güzergahı kullandım

    Yanıtla

Yorum yapın