Budapeşte’de Ne Yenir? En Popüler 16 Lezzet

“Budapeşte’de ne yenir?” Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, etkileyici tarihi ve mimari dokusuyla Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinden biri. Sahip olduğu köklü geçmiş, bu şehrin gastronomi kültürüne de yansımış.

Özellikle akşam yemeklerine önemli bir değer atfedilen Budapeşte’de her damak zevkine uygun lezzet seçeneklerine rastlamak mümkün.

Göçebe Macar kabilelerince şekillendirilen ve 9. yüzyılda yerleşik hayata geçilmesiyle lezzet çeşitliliğini artıran Macar mutfağının en ünlü örnekleri, Budapeşte’de sizi bekliyor. Dilerseniz “Budapeşte’de ne yenir?” sorusunu birlikte yanıtlayalım ve şehrin en popüler lezzetlerini daha yakından tanıyalım.

Önemli Not: Bu içerik, Budapeşte’nin ünlü lezzetlerini tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır, tavsiye niteliği taşımaz. Aşağıda başlıklar halinde sıralanan yemekler domuz eti ya da yağı içerebilir, domuz eti içermeyen yemeklerde ise helal kesim yöntemiyle elde edilmemiş sığır eti kullanılmış olabilir.

Eğer siz de bizim gibi bu konuda hassas davranıyorsanız ziyaret ettiğiniz restoranlarda sipariş öncesinde bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Budapeşte’de Ne Yenir?

İşte en temel malzemeleri av etleri, paprika olarak adlandırılan kırmızı biber ve çeşitli sebzeler olan Budapeşte mutfağının en ünlü yemekleri, tatlıları ve çorbaları…

1. Gulyas (Goulash)

Budapeşte'de yeme içme Goulash

“Budapeşte’de ne yenir?” sorusunun sayısız farklı cevabı olsa da birçok kişinin aklına ilk olarak Gulyas geliyor.

Macar mutfağının en geleneksel lezzeti olan Gulyas, diğer ismiyle gulaş, sığır eti kullanılarak yapılan bir çeşit sulu et yemeği. Gulyas yapımında biftek, taze sebze ve baharatlar odun ateşinde ağır ağır pişiriliyor ve tüm malzemelerin aromaları iyice birbirine geçiyor.

Aslında Gulyas’ın kesin ve tek bir tarifi yok. Geleneksel tarif çorba kıvamını andırsa da sığır yerine domuz eti kullanılarak yapılan ve susuz şekilde servis edilen Gulyas seçenekleri de mevcut.

Bu nedenle bir restoranda Gulyas siparişi vermeden önce yemeğin hangi malzemelerle ve nasıl yapıldığını sormak isteyebilirsiniz. Budapeşte’nin neredeyse her restoranında Gulyas yemeniz mümkün.

Ancak bir öneri isterseniz Drum Cafe Budapest’i ziyaret edebilirsiniz. (Adres: Budapest, Dob u. 2, 1072 Macaristan, Kapanış saati: 00:00)

2. Lángos

Budapeşte'de ne yenir? Langos

Budapeşte’de ne yenir? yazımızdaki sıradaki lezzet aslında bize oldukça tanıdık.

Macar mutfağının sokak lezzetleri kategorisinde değerlendirebileceğimiz Lángos, bir çeşit ekmek kızartması. Günümüzde doğrudan yağda kızartılsa da ismini geçmişte tuğla fırınlarında pişirilmesi nedeniyle alev anlamına gelen “láng” sözcüğünden alıyor.

Kızartılan ekmek hamuru altın rengini aldıktan sonra sarımsak, rendelenmiş peynir, ekşi krema ya da çeşitli soslarla tatlandırılıyor. Elbette bu lezzeti sade tüketmek de mümkün.

Lángos Macarların genellikle fuar, plaj, panayır, festival ve lunapark gibi açık alanlarda atıştırmalık niyetine tükettikleri bir lezzet. Ancak menüsüne Lángos’u dahil eden birçok restoran da var.

Örneğin, Retro Langos Budapest oldukça popüler bir seçenek. (Adres: Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 25, 1065 Macaristan, Kapanış saati: 22:00)

3. Chicken Paprikash

Budapeşte'de ne yenir? Chicken Paprikash

Macar mutfağının Gulyas’tan sonra belki de en çok bilinen ikinci lezzeti olan Chicken Paprikash, kırmızı biberle hazırlanan bir sosla pişirilen tavuk fileto anlamına geliyor.

Farklı servis alternatifleri mevcut, ancak genellikle erişte ya da makarna gibi tamamlayıcı bir lezzetle birlikte sunuluyor. Ayrıca, isteğe bağlı olarak üzerine ekşi krema da ekleniyor.

Kırmızı biber dendiğinde aklınıza çok acı bir tat gelmesin. Ayrıca acı eklenmesi talep edilmediği sürece, Chicken Paprikash damak yakan bir acılığa sahip değil. Ancak biber tadından hoşlanmayanlar için çok uygun bir alternatif olmayabilir.

Eğer Chicken Paprikash’ı denemek istiyorsanız Paprika Vendéglő’yu ziyaret edebilirsiniz. (Adres: Budapest, Dózsa György út 72, 1071 Macaristan, Kapanış saati: 22:00)

4. Töltött Káposzta

Budapeşte'de ne yenir? Toltott kaposzta

Macarların genellikle Noel ya da Paskalya gibi özel günlerde tüketmeyi tercih ettiği Töltött Káposzta, aslında bize oldukça tanıdık bir lezzet.

Lahana sarması olarak da adlandırabileceğimiz bu yemek, etli ya da etsiz şekilde hazırlanabiliyor. Töltött Káposzta’yı meze olarak tüketmek de mümkün, doğrudan bir ana öğün şeklinde de.

Dolayısıyla “Budapeşte’de ne yenir? Damak tadımıza uygun bir şeyler olsun.” diyenler için güzel bir alternatif.

Rákóczi Restaurant, menüsünde Töltött Káposzta bulunan popüler restoranlarından. (Adres: Budapest, Rákóczi tér 9, 1084 Macaristan, Kapanış saati: 22:00)

5. Dobos Torta

Budapeşte'de ne yemeli? Dobos Torta

Macar mutfağının ünlü tatlılarından biri olan Dobos Torta, incecik kek katmanlarının arasının çikolata ya da kremayla süslenmesi sonucunda hazırlanıyor. Böylece ortaya yaş pasta kadar yumuşak olmayan ancak mozaik pasta kadar da sert bir kıvam barındırmayan bir lezzet çıkıyor.

Dobos Torta’nın en üst katmanı çeşitli soslarla ve atıştırmalıklarla süslendiği için farklı damak zevklerine uygun alternatifler bulmak mümkün.

Siz de keyifli bir tatlı molası vererek Dobos Torta’yı denemek istiyorsanız tatiliniz sırasında rotanızı Café Gerbeaud’a çevirebilirsiniz. (Adres: Budapest, Vörösmarty tér 7-8, 1051 Macaristan, Kapanış saati: 20:00)

6. Kürtőskalács

Budapeşte yemekleri Kurtoskalacs

Macaristan’ın sevilen sokak lezzetlerinden devam edelim ve bir çeşit çörek olan Kürtőskalács’a geçelim.

Kelime anlamı baca keki olan bu tatlı, dışı şekerle kaplanmış hamur parçalarının çubuklara takılarak odun ateşinde pişirilmesi sonucunda hazırlanıyor. Ateşte karamelize olan şekerlerin üstü servis öncesinde taze meyvelerle, kuru yemişlerle ve soslarla süsleniyor.

Kürtőskalács’ı Budapeşte sokaklarında yer alan yemek stantlarından ünlü restoranlara kadar birçok yerde bulmak mümkün. Ancak bu lezzetin tadına varmak için taze servis edilen Kürtőskalács’ları tercih etmenizde yarar var.

Molnár’s Kürtőskalács’ı ziyaret edebilir, damak zevkinize en uygun seçenekleri bulabilirsiniz. (Adres: Budapest, Váci u 31, 1052 Macaristan, Kapanış saati: 20:00)

7. Halaszle

Budapeşte'de yeme içme Halaszle

Balık yemekleri Macar mutfağının olmazsa olmazları arasında. Halaszle de bir çeşit acılı balık çorbası.

Fileto haline getirilmiş tatlı su balıklarının bol baharatla ve kırmızı biberle pişirilerek çorba haline getirilmesi sonucunda hazırlanıyor. Üstelik, Halaszle’nin birçok farklı versiyonu da var.

İçerisinde birden fazla balık çeşidi olan alternatiflerden noodle parçalarıyla pişirilen çeşitlerine kadar pek çok seçeneğe ulaşmak mümkün.

Siz de soğuk günlerde içinizi ısıtmak için Halaszle’ye bir şans verebilir, Belvárosi Lugas Restaurant’a uğrayarak bu lezzeti deneyebilirsiniz. (Adres: Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 15, 1065 Macaristan, Kapanış saati: 23:00)

8. Lecsó

Budapeşte yemekleri Lecso

Lecsó’yu bizdeki menemenin yumurtasız versiyonu olarak tanımlamak yanlış olmaz. Çünkü domates, biber ve soğanın sotelenerek baharatlar eşliğinde tatlandırılması sonucunda hazırlanıyor.

Ancak Lecsó’nun başrolü, Macar mutfağının diğer ünlü yemeklerinde de karşımıza çıkan paprika, yani kırmızı biber. Macar halkı bu lezzeti genellikle akşam yemeğinde doğrudan bir öğün şeklinde tüketmeyi tercih ediyor.

Menüsünde Lecsó seçeneği bulunan popüler restoranlardan biri de Korhely Faloda & Daloda. Akşam yemeğinde Lecsó’ya yer vermek isterseniz aşağıdaki adrese uğramanız yeterli. (Adres: Budapest, Liszt Ferenc tér 7, 1061 Macaristan, Kapanış saati: 23:00)

9. Pörkölt

Yöresel Macar Budapeşte yemekleri Porkolt

Pörkölt, Gulyas’a oldukça benzer bir lezzet. Aralarındaki tek fark, Gulyas’ın aksine Pörkölt’ün içinde patates olmaması. Bu lezzetin hazırlanışında da çeşitli sebzeler biftekle harmanlanarak odun ateşinde ağır ağır pişiriliyor.

Macar mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan paprika, Pörkölt yapımında da mutlaka kullanılıyor.

Gulyas’a alternatif bir lezzet denemek isterseniz Claro Bisztró’yu ziyaret etmeniz yeterli. (Adres: Budapest, Ráday u. 35, 1092 Macaristan, Kapanış saati: 01:00)

10. Palaçinka

Palacinka Budapeşte'de ne yenir?

Orta Avrupa mutfak kültürünün genelinde karşınıza çıkabilen Palaçinka, Macarların çoğunlukla kahvaltılık ya da tatlı olarak tükettiği bir krep türü. “Budapeşte’de ne yenir?” diyenler için tavsiye edebileceğimiz bir diğer tanıdık lezzet.

Tatlı versiyonunda krep hamuru orman meyveleri, şurup, bal ve reçel gibi malzemelerle tatlandırılıyor. Bu lezzeti tuzlu tüketmek isteyenler ise genellikle süzme peynir ve domuz pastırması gibi malzemeleri krebin arasına sarıyor.

Budapeşte seyahatinizde tatlı molası vererek Palaçinka yemek isterseniz Frici Papa’ya uğrayabilirsiniz. (Adres: Budapest, Király u. 55, 1077 Macaristan, Kapanış saati: 22:00)

11. Rantott Sajt

Rantott Sajt Yöresel Macar Budapeşte yemekleri

Rantott Sajt, esasen birçok ülke mutfağının atıştırmalık kategorisinde yer alan kaşar panenin Macar gastronomisinde yorumlanmış versiyonu.

Panelenerek kızartılan kaşar peynirleri ortadan ikiye kesildiğinde, içlerinden enfes bir erimiş peynir akıyor. Ayrıca, Rantott Sajt’ın içine farklı soslar ve malzemeler de eklenebiliyor.

Új-Házi Vendéglő, Budapeşte’de Rantott Sajt servis eden restoranlar arasında. (Adres: Budapest, Szent István krt. 29, 1055 Macaristan, Kapanış saati: 20:00)

12. Gyümölcsleves

Gyumolcsleves Budapeşte'de ne yenir?

Macar mutfağının geleneksel başlangıç yemeklerinden biri olan Gyümölcsleves’i bir tür soğuk meyve çorbası olarak tanımlayabiliriz.

Yaz aylarında hafif bir öğün tüketmek isteyenler için de oldukça uygun bir alternatif olan bu lezzet; vişne, ekşi krema ve az miktarda şeker kullanılarak hazırlanıyor.

Özellikle yaz aylarında Budapeşte’ye yolunuz düşerse Kispiac Bisztró’ya uğrayarak Gyümölcsleves’i tadabilirsiniz. (Adres: Budapest, Hold u. 13, 1054 Macaristan, Kapanış saati: 22:00)

13. Fözelek

Budapeşte'de ne yenir? Fozelek

Çeşitli sebzelerin güveçte pişirilerek pelte kıvamlı bir sulu yemek haline getirilmesi sonucunda hazırlanan fözelek, et tüketmek istemeyenler için de uygun bir seçenek.

Ancak av etleriyle hazırlanan versiyonları da mevcut. Bu nedenle Fözelek siparişi vermeden önce garsona yemeğin içeriğini sorabilirsiniz.

Budapeşte’nin birçok restoranının menüsünde Fözelek’e rastlamanız mümkün, ancak bizim önerimiz Café Kör. (Adres: Budapest, Sas u 17, 1051 Macaristan, Kapanış saati: 22:00)

14. Kolbasz

Budapeşte'de ne yenir? kolbasz

Başlarken uyaralım: Kolbasz domuz eti tüketmeyen kişiler için uygun bir lezzet değil, çünkü domuz eti kullanılarak hazırlanan bir Macar sosisi.

Etin kırmızı biber, sarımsak ve karabiber gibi baharatlarla harmanlanarak tütsülenmesi sonucunda hazırlanıyor, ancak bazı aşçılar bu karışıma karanfil ya da limon kabuğu gibi karakteristik aromalar da ilave edebiliyor.

Dobrumba, Kolbasz servis eden restoranlar arasında. (Adres: Budapest, Dob u. 5, 1074 Macaristan, Kapanış saati: 23:00)

15. Rakott Krumpli

Rakott Krumpli Budapeşte'de ne yenir?

İçerisindeki malzeme çeşitliliği nedeniyle Rakott Krumpli’yi Macar mutfağının en doyurucu yemeklerinden biri olarak nitelemek yanlış olmaz. Haşlanmış yumurta, Kolbasz, haşlanmış patates ve ekşi krema kullanılarak hazırlanıyor.

Kolbasz içermesi nedeniyle, domuz eti tüketmeyen kişilerin tercih ettiği bir lezzet değil. Yapımı sırasında tüm malzemeler üst üste dizildikten sonra fırına veriliyor.

Eğer Rakott Krumpli’yi denemek isterseniz Mákos Guba Bistro adlı restoranı ziyaret edebilirsiniz. (Adres: Budapest, Krisztina krt. 65-67, 1016 Macaristan, Kapanış saati: 22:00)

16. Turos Csusza

Turos csusza Budapeşte'de ne yemeli?

Makarnadan vazgeçemeyenler için uygun bir seçenek olan Turos Csusza, Csusza adlı bir makarna türünün süzme peynirle soslanarak pişirilmesi sonucunda hazırlanıyor.

Pratik ve doyurucu bir lezzet arayanlar için ideal. Bazı restoranlarda domuz ya da sığır eti ilavesi de yapılabiliyor. Ayrıca, Turos Csusza’nın pudra şekeri ve çiğ kuru yemişler kullanılarak hazırlanan tatlı bir versiyonu da mevcut.

Pozsonyi Restaurant’ta bu seçenekleri bulabilirsiniz. (Adres: Budapest, Radnóti Miklós u. 38, 1137 Macaristan, Kapanış saati: 00:00)

Kısacası, Budapeşte’yi ziyaret ettiğinizde deneyebileceğiniz birçok ünlü lezzet var. Seyahatinizi planlarken size yardımcı olması için Budapeşte Gezilecek Yerler listemize de göz atabilir, ayrıca “Budapeşte’de Nerede Kalınır?” sorusunun yanıtlarını inceleyerek size en uygun konaklama seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Budapeşte’de ne yenir? içeriği boyunca Macaristan’ın başkentinde yer alan en ünlü yemekler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de “Budapeşte’de ne yenir?” rehberine şunları da eklemelisiniz dediğiniz konular varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

“Budapeşte’de Ne Yenir? En Popüler 16 Lezzet” üzerine 3 yorum

  1. 14 numarada verdiğiniz adres orta doğu restorantı , söylediğiniz sosis bulunmuyor. Düzeltme yapmalısınız.

    Yanıtla

Yorum yapın