Budapeşte'de ne yenir rehberi

Budapeşte’de Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Budapeşte’de ne yenir? Macaristan‘ın başkenti ve ülkemize 2 saatlik uçuş mesafesindeki Budapeşte birkaç günlük tatiller ve hafta sonu kaçamakları için hem kolay hem de onlarca eğlenceli seçeneğe sahip bir destinasyon.

Yüzyıllar boyunca Osmanlı ile Avusturya–Macaristan İmpatratorluğu arasındaki ticaret, fetihler, savaşlar gibi her türlü etkileşim de başta Budapeşte olmak üzere tüm ülkeye Türk kültüründen de çeşitli yemeklerin, adetlerin ve alışkanlıkların ihraç edilmesine sebep olmuş ancak bunlar Macaristan’a adapte edilerek yepyeni bir forma bürünmüş. Dolayısıyla Budapeşte hem bizden, hem de farklı.

Hem tanıdık lezzetler ve gelenekler görebileceğiniz hem de “farklı” olanı deneyimleyebileceğiniz bir şehir. Budapeşte’de Ne Yenir yazısında size kentin geleneksel yemeklerinden bahsedeceğim.

Mutfak alışkanlıkları hem Osmanlı’dan hem de Kuzey Avrupa’dan etkilenen ancak sonunda kendi özgün kültürünü yaratan Budapeşte’de yemekler etli, yağlı ve bol proteinli diyebilirim.

Soğuk bir iklim olmasından da bunda önemli bir etkisi var. Özellikle farklı etlerin karıştırıldığı yemekler şehrin özgün lezzetlerinden. Burada bulabileceğiniz yemeklere geçmeden önce söylemek isterim ki Budapeşte Mutfağı poğaça, lahana sarması, sulu tencere yemekleri sebebiyle hem çok tanıdık gelecek hem de sonradan eklenen malzemeler ve pişirme yöntemleri sayesinde farklı ve sıra dışı bulacaksınız.

Her koşulda Budapeşte Mutfağı’nın benzersiz bir gastronomi cenneti olduğunu söyleyebilirim.

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Budapeşte’de Ne Yenir?

Budapeşte'de ne yenir rehberi

Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulabileceğiniz en ünlü yöresel lezzetlerden bazıları:

 • Lángos
 • Kürtőskalács
 • Pogácsa
 • Gulyas (Goulash)
 • Chicken Paprikash
 • Halaszle (Fisherman’s Soup)
 • Fözelek
 • Töltött Káposzta
 • Gyümölcsleves
 • Turos Csusza
 • Dobos Torta
 • Somloi Galuska

Lángos

Budapeşte'de ne yenir Langos

Doyurucu ve aşırı lezzetli bir atıştırmalık alıp Budapeşte’nin en güzel yerlerini gezmeye devam etmek için size Lángos denemenizi öneririm.

Bir rivayete göre Macaristan’a Türkler tarafından getirilmiş olan ancak başka bir rivayete göre de antik Roma döneminden beri olduğu söylenen ekmek kızartması Lángos üzerinde farklı soslarla satılıyor. Ki bu soslar arasında sarımsaklı, domatesli, peynirli olanlar da mevcut.

Krumplis Lángos ise bu leziz yiyeceğin patatesli versiyonu ve lezzetli olduğu kadar doyurucu da.

Lángos Papa’yı size şehirdeki en iyi Lángos’u yapan yer olarak önerebilirim. Adres: Andrássy út 38, 1061 Budapeşte. Açık: Her gün 12:00–22:00

Kürtőskalács

Budapeşte'de ne yenir Kurtoskalacs

Türkçesi “baca keki” anlamına gelen Kürtőskalács Budapeşte’de bulabileceğiniz tatlı atıştırmalıklardan. Orijinali bir çubuğa takılmış hamurun kömür ateşinde pişirilmesi ve dışındaki şekerin önce karamelize olup sonra çıtır çıtır sertleşmesiyle elde ediliyor.

Zaten Kürtőskalács’e kahverengi rengini de karamelize olmuş şeker veriyor. Ardından tarçın, badem, fındık, fıstık veya çeşitli meyvelerle süslenen ve tadı zenginleştirilen Kürtőskalács benzersiz bir lezzet haline geliyor.

Kürtőskalács için özel bir cafe, restoran veya yiyecek standı önermiyorum ancak kaliteli ve lezzetli bir Kürtőskalács yemek istiyorsanız dondurulmuş olanların hızla servis edildiği yerlerden uzak durun, sokakta gözünüzün önünde taze taze pişirip sunan her yere güvenin.

Pogácsa

Budapeşte'de ne yenir Pogacsa

Budapeşte’de ne yenir diye düşünürken tanıdık bir lezzetle buluşturayım sizi. Adını telaffuz ettiğinizde de anlayacaksınız zaten.

Poğaça, evet bildiğiniz poğaça. Muhtemelen Macaristan’a Osmanlı döneminde geldi ve burada kendine geniş bir yer edindi. Dışı çıtır içi yumuşak, peynirli, etli, sebzeli onlarca çeşidi bulunan Pogácsa hem tanıdık bir lezzet olduğu için güvenilir bir yiyecek, hem de “acaba bunu Budapeşte’de nasıl yapıyorlar?” diyenler için de bir merak objesi.

Tabii ki en taze ve lezzetli Pogácsa aynen bizde de olduğu gibi ev yapımı olanları. Buna en yakın lezzeti ise Daubner Cukrászda’da bulabilirsiniz. Adres: Szépvölgyi út 50, 1025 Budapeşte. Açık: Pazartesi hariç her gün 09:00–19:00

Gulyas (Goulash)

Yöresel Macar Budapeşte yemekleri Goulash

Macar Mutfağı’nın en ünlü ve hatta lezzetini komşu ülkelere de ihraç ettiği yemeği Gulyas (Goulash veya Gulaş). Biftek, patates, havuç, biber gibi sebzeler ve baharatlardan yapılan Gulyas aslında odun ateşinde pişirildiğinde en lezzetli halini alıyor.

Biraz çorba kıvamındaki yemeğin bugün noodle içeren, domuz etli veya onlarca başka varyasyonu da mevcut. Ülkenin milli yemeği Gulyas’ı hemen her restoranda bulabilirsiniz ancak yediğinize pişman olmayacağınız bir lezzet için size önerim Budapest Bisztró. Adres: Vécsey utca 3, Budapest, Hungary, Açık: Her gün 07:30–00:00

Chicken Paprikash

Yöresel Macar Budapeşte yemekleri Chicken Paprikash

Tavuk, soğan, tereyağı, domates, sarmısak, un ve bol kırmızı biber… Malzemeleri Chicken Paprikash yemeğinin ne kadar lezzetli olabileceğini tarif etmeye yetiyor sanırım. Macaristan’ın bir başka milli yemeği Chicken Paprikash kremalı, doyurucu ve en geleneksel yemek seçeneklerinden.

Hemen her restoranda bulabilirsiniz ancak ev yapımı kalitesinde bir Chicken Paprikash yemek için Pest-Buda’yı bir denemenizi tavsiye ederim. Adres: Fortuna utca 3, 1014 Budapeşte. Açık: Her gün 07:30–00:00

Halaszle (Fisherman’s Soup)

Budapeşte'de ne yenir Halaszle

Türkçe’ye “balıkçı çorbası” diye çevirebileceğim Halaszle tatlı su balığı ve kırmızı biberden oluşan bir çorba. Sağlıklı, doyurucu ve leziz bir seçenek olan Halaszle’ın birden çok varyasyonu da mevcut.

Noodle içeren Baja Halazsle ve dört farklı balık içeren Szeged en popüler olanlarından. Yine en lezzetlisi geleneksel pişirme metodu odun ateşinde pişirilen Halaszle da soğuk günlerde tercih edebileceğiniz, Budapeşte’de ne yenir sorusunun lezzetli bir cevabı.

Duna Garden ise bu çorbayı tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri. Adres: Vizisport utca 12-18, Budapeşte. Açık: 10:00–21:00

Fözelek

Yöresel Macar Budapeşte yemekleri Fozelek

Kıvamından dolayı kimilerine çorba kimilerine ise sulu yemek gibi gelebilecek olan Fözelek de bir başka geleneksel Macar sebze yemeği.

Et içermemesinden dolayı (elbette dana etli, domuz veya tavuk etli varyasyonları da var ancak orijinali et içermeyen bir yemek) yurt dışında et yemek istemeyenler veya vejeteryanlar için de ideal bir seçim.

Főzelékfaló Ételbár ise uygun fiyatlı bir Fözelek yemek için Budapeşte’deki en iyi yerlerden biri. Adres: Baryok Bela ut 43-47, 1114 Budapeşte Açık: Her gün 10:00–21:30

Töltött Káposzta

Budapeşte'de ne yenir Toltott Kaposzta

Budapeşte’de Ne Yenir yazısında bir başka tanıdık lezzet daha. Etli veya etsiz seçeneklerini bulabileceğiniz lahana sarması Töltött Káposzta burada daha çok etli tercih ediliyor.

Özellikle Paskalya ve Noel gibi bayram dönemlerinde yenilen yemeği şehirdeki pek çok restoranda bulabilirsiniz ancak iyi bir Töltött Káposzta için Csarnok Vendéglő’yü denemenizi tavsiye ederim. Adres: Hold utca 11, Budapeşte. Açık: Her gün 10:00–22:00

Gyümölcsleves

Yöresel Macar Budapeşte yemekleri Gyumolcsleves

Soğuk meyve çorbası” da diyebileceğim Gyümölcsleves, adından tahmin yürütmek isterseniz, sanki yemekten sonra yenen bir tatlıymış gibi gelebilir size ancak bu Budapeşte’de daha çok yemeklerden önce iştah açıcı olarak tüketiliyor. Hatta soğuk servis edilmesinden dolayı hafif  bir yaz yemeği olarak da düşünebilirsiniz.

Çok çeşitli varyasyonları var ancak vişne ile yapılan hafif ekşimsi Meggyleves benim size önerebileceğim en lezzetli Gyümölcsleves çeşidi.

Turos Csusza

Budapeşte'de ne yenir Turos Csusza

Peynirli makarna diyebileceğim Turos Csusza ilk anda pek de çekici gelmeyebilir size ancak bir kez yediğinizde ne kadar lezzetli ve doyurucu olduğunu göreceksiniz.

Önceden ısıtılmış bir tencerede özel bir makarna türü olan Csusza, peynir ve yerine göre domuz veya dana etinin birlikte pişirildiği, farklı baharatlarla lezzetlendirildiği Turos Csusza’nın bir de tatlı versiyonu var.

Yemekten eti çıkarın, onun yerine pudra şekeri ve fındık, fıstık koyun. İşte böylece son derece lezzetli bir tatlı olan Turos Testza elde ettiniz.

Neyse tatlı başka bir konuydu. Lezzetli bir Turos Csusza için size önerim ise Újpesti Kakukk Vendéglő. Adres: Nádor utca 31, Budapeşte. Açık: Her gün 11:30–23:00

Dobos Torta

Yöresel Macar Budapeşte yemekleri Dobos Torta

5, 6 veya 7 ince kek katının arasına çikolata veya krema sürüldüğünü, kekin en üstünün karamel ve fındık, fıstık, badem gibi atıştırmalıklarla süslendiğini hayal edin.

Dobos Torta tam olarak bu. Macaristan’da düğünler ve her türlü kutlamaların da popüler pastası olan Dobos Torta’nın ilk defa Jozsef Dobos isimli aşçı tarafından Kral Franz Josef I ve Kraliçe Elisabeth’e sunulduğu biliniyor ve adını da aşçısından almış.

Bu aşırı lezzetli pastayı Budapeşte’nin hemen her yerinde bulabilirsiniz ancak bir de Zila Coffee House and Restaurant’da tadın. Bayılacaksınız. Adres: Ülloi ut 452, Budapeşte. Açık: Her gün 10:00–20:00

Somloi Galuska

Budapeşte'de ne yenir Somloi galuska

Kek, çikolata, badem, rom ve kremadan oluşan Samloi Galuska da geleneksel bir Macar tatlısı. Şehirde bu saydığım malzemelere ek kullanılan başka malzemelerle çeşitlendirilmiş versiyonları da var ancak tatlının orijinalini Gundel Restaurant’da yiyebilirsiniz ve hatta yemelisiniz. Adres: Allatkerti ut 2, Budapeşte. Açık: Her gün 12:00–00:00

Budapeşte’de gezilecek en popüler yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları Budapeşte gezilecek yerler, şehirde konaklama ve otel tavsiyeleri ile ilgili bilgileri Budapeşte’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top