Prag Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 29 Nokta)

Çek Cumhuriyeti’nin başkentine gitmeyi planlıyor ve Prag gezilecek yerler listesi mi oluşturmak istiyorsunuz? Orta Avrupa’nın en romantik şehri olarak görülen Prag‘da renkli barok binalardan Katolik azizlerin heykellerine, gotik kiliselerden tarihi bina ve meydanlara kadar gezip dolaşabileceğiniz birçok yer var.

Özellikle son yıllarda Budapeşte ve Viyana ile Türk gezginlerin de favori destinasyonları arasında yer alan Prag, 2-3 günlük kısa süreli geziler için oldukça keyifli bir yer. Üstelik şehir genelinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerlerin birbirine kısa yürüyüş mesafelerinde yer alıyor olması şehri bana göre daha da cazip kılıyor.

Tabi yürümek istemeyenler için tramvayın yanı sıra her turistik şehirde olduğu gibi hop on op hop off otobüsler de burada da mevcut.

“Prag seyahatine çıkıp unutulmaz anlar yaşamak ve “Bu şehri doyasıya gezdim!” duygusuyla dönmek isteyenler için hazırladığım bu gezi listesinden çok sayıda gezgin gibi sizin de yararlanacağınızı umuyorum.

Yazı boyunca Prag’ın en turistik ve cazibeli yerlerinden ulaşım seçeneklerine, alışveriş noktalarından yöresel lezzetlerine kadar birçok faydalı bilgiyi bulacaksınız.

Prag’a Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Prag’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Prag’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım Art Nouveau Palace Hotel güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Merkezdeki tesis 5 yıldızlı olmasına ve sahip olduğu imkanlarına karşın oldukça uygun fiyat teklifleri sunabiliyor.

Bu otel dışında yine şehrin tam merkezinde ama daha ekonomik bir yer isterseniz de 3 yıldızlı Motel One Prague güzel bir seçenek.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Prag’da yapılacak birçok güzel aktivite olsa da özellikle Prag Kalesi turu ile Orta Çağ akşam yemeği adlı turlara katılmanızı önerebilirim.

Prag Gezilecek Yerler Listesi

Prag gezilecek yerler listesinde şehrin turistik açıdan cazip en güzel 29 yerinden bahsedeceğim. Bu yerlerin harita konumlarını yazı devamındaki Prag gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Listedeki yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz. Uzatmadan Prag gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Eski Şehir Meydanı

Eski Şehir Prag'da gezilecek yerler

Prag gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Eski Şehir Meydanı’nı koyabilirsiniz. Burası Prag’ı keşfetmeye başlamak için ideal bir nokta; çok sayıda yeri yürüyerek görebilecek olmanız ise büyük bir kolaylık.

Eski zamanlarda pazar olarak kullanılan Eski Şehir Meydanı günümüzde Prag şehrinin en merkezi yeri, yani adeta kalbi. Barlar, kafeler, restoranlar, mağazalar, oteller… Ne ararsanız var, bir de üstüne turistik yerlere de çok yakın. Zaten çoğu gezginin de Prag şehrindeki ilk durağı Eski Şehir Meydanı oluyor.

Prag şehrinin sembollerinden biri olan Eski Şehir Meydanı’nın canlılığı ve turistlerin ilgisini çekecek birçok güzelliği oldukça etkileyici. Meydanda Prag Astronomik Saati, Tyn Kilisesi, Aziz Nicholas Kilisesi, Eski Kent Binası Kulesi, Eski Belediye Sarayı, Jan Hus Heykeli gibi tarihi açıdan önem taşıyan yer ve anıtlar bulunuyor.

Bu tarihi Prag meydanının turistik bir gezide mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Şehir Merkezinde Konaklayın

Eğer Prag tarihi merkezin tam kalbinde konaklamak isterseniz Eski Şehir Meydanı’nın hemen köşesinde hizmet veren 4 yıldızlı Hotel Rott bölgedeki en popüler tesislerden bir tanesi.

2. Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı

Astronomik Saat Kulesi Prag gezisi

Prag gezilecek yerler listesi oluştururken geçmişi Orta Çağ’a uzanan ve Prag’ın simgelerinden olan bir yapıyı da görmek istersiniz sanırım: Astronomik Saat.

Eski Şehir Meydanı’nda yer alan Eski Belediye Sarayı’ndaki bu saat 1402 senesinde yapılmış ve günümüzde dünyanın en eski 3 saati arasında! %75’i inşa edildiği yüzyıldan kalma olan 350 parçadan oluşuyor.

Prag’a gittiğinizde Astronomik Saat’i görmenizi mutlaka öneririm. Orta Çağ’dan günümüze kalan eşsiz yapılardan biri olan bu saat, aslında sadece bir saat de değil. Saate baktığınızda üzerinde farklı özelliklerin, figürlerin ve detayların da yer aldığını görüyorsunuz. Öyle ki bu makine; büyücüler, astrologlar ve matematikçiler tarafından da sıklıkla kullanılan bir araçmış.

Prag şehrinde otoriteyi yansıtan ve tarihi açıdan ilgi çekiciliği yüksek olan Eski Belediye Sarayı’ndan da bahsetmek istiyorum. Belediye Sarayı, 14. yüzyılda yapılmış ve tarihi açıdan çok sayıda etkileyici olaya tanıklık etmiş. Bu nedenle şehrin ve Çek Cumhuriyeti’nin tarihinde önemli bir yere sahip.

Saraydaki belediye odaları, Gotik Şapel, Gotik-Romano mahzenleri halkın ziyaretine açık. Aynı zamanda Belediye Sarayı şu anda birçok insanın evlenmek için seçtiği yerlerden.

Bence Eski Belediye Sarayı’nın en çok kulesini seveceksiniz; burası harika bir panoramik Prag manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Manzara tutkunlarındansanız 70 metrelik kuleye tırmanmayı es geçmemenizi öneririm.

Uzun Kuyruklara Dikkat!

Astronomik Saat Prag’ın en turistik noktalarından. Sezonda özellikle bölge çok kalabalık olabiliyor. Dilerseniz kule giriş biletinizi online olarak da satın alabilirsiniz.

3. Prag Kalesi

Prag Kalesi Prag gezilecek yerler

Prag’da görülmesi gereken yerler arasında dünyadaki en büyük antik kale olduğu iddia edilen Prag Kalesi de yer alıyor. 130 metre genişliğine karşılık 570 metre uzunluğunda olan tarihi Prag Kalesi’nin inşa edilmeye başlanması ise 9. yüzyıla dayanıyor.

Prag Kalesi’nin ihtişamlı katedralleri, surları, kiliseleri, kraliyet sarayları ve her yönüyle ilgiyi üzerinde toplayan kuleleri, yapıyı UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne sokmuş. Prag Kalesi’ni görmenizi tavsiye etmemin bir diğer nedeni ise hem harika manzara açıları sunması hem etrafında da turistik açıdan birçok güzel yapının ve yerin bulunması.

Prag Kalesi, Vltava Nehri’ni gören bir tepenin üzerinde; yani oldukça etkileyici bir manzarası olduğunu tahmin edebilirsiniz. Çan Kulesi’nin tepesine çıkarsanız kalenin en yüksek noktasından yalnızca Prag’ın manzarasını değil, bloklar halinde tepenin üzerinde yayılan kalenin farklı bölümlerini de seyretme olanağı bulursunuz.

Eğer kaleyi ziyaret ederseniz hazır oraya gitmişken çevresindeki birçok ilgi çekici yeri de dolaşabilme fırsatını değerlendirin derim. Lobkowickz Sarayı, Altın Yol, Çek Sanat Müzesi, renkli küçük dükkanlar, Daliborka Kulesi bu yerlerden yalnızca birkaçı.

Kale Ziyaretinin Kolay Yolu

Prag Kalesi özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Bu nedenle benim tavsiyem kale planınızı önceden yapmanızdan yana. Düzenlenen Prag Kalesi turlarına katılarak bölgede yer alan önemli yerleri girişlerde sıra beklemeden rehber eşliğinde keşfedebilirsiniz. Üstelik “Ücretsiz İptal” şansınız var.

Detaylı Rehber: Prag Kalesi: 7 Soruda Dünyanın En Eski Kale Kompleksi

4. Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali Prag gezilecek yerler

Prag gezilecek yerler listesinde gidip görülmeye değer bulduğum bir diğer tarihi yapı da Aziz Vitus Katedrali. Çok sayıda gotik mimariye sahip yapısıyla ünlü Prag’da Aziz Vitus Katedrali en popüler turistik yerlerden biri olarak dikkat çeker.

1340’larda yapılmaya başlanan ve tam 600 yıl sonra ancak tamamlanan Aziz Vitus Katedrali tarihteki en etkileyici gotik yapılardan biri. Hayranlık uyandıran birçok detayı ile tarihi katedral görenlerin ilgisini hemen üzerine çekiyor.

Ayrıca katedralin mimarisinde, özellikle de dış süslemelerinde barok bir stilin de varlığı oldukça çarpıcı görüntüler oluşturuyor. Katedralin dış bölümüne karanlık bir hava hakim, bu ambiyansın yaratılması içinse korkutucu hayvan figürleri ve canavarlar kullanılmış.

Kilisenin içine girdiğinizde bu bölümün hiç de dışı gibi kasvetli olmadığını göreceksiniz. Parıldayan şamdanlar, aydınlık bir ortam ve birbirinden güzel süslemeler, katedralin dış kısmı ile ilginç bir tezatlık yaratmış.

5. Charles Köprüsü (Karl Köprüsü, Charles Bridge)

Prag'da görülmesi gereken yerler blog

Orta Çağ mimarisini yansıtan yapı ve eserlerin, birçok turistin ilgisini fazlasıyla çektiği bir gerçek. Prag’ın öne çıkan ve sembol yapılarından biri haline gelen Charles Köprüsü de bunlardan biri. Prag’da gezilecek yerler listesinde bence ön sıralarda olmayı hak ediyor.

Peki, Charles Köprüsü nerede? Orta Çağ döneminden kalma bu tarihi taş kemer köprü, Vltava Nehri’nin üzerinden tüm güzelliğiyle geçiyor. 1357 yılında inşa edilmeye başlanan Charles Köprüsü, Kral 4. Charles’ın verdiği emirle yaptırılmış. Köprünün inşasının tamamlanmasının ise hemen hemen 15. yüzyılı bulduğu belirtiliyor.

Köprü, eski zamanlarda o bölgedeki tek geçiş noktası olduğu halde, günümüzde trafiğe kapalı ve yayalar üzerinde rahatlıkla dolaşabiliyor. Nehrin manzarasını izleyip Prag’ın sembollerinden biri olan 516 metre uzunluğundaki Charles Köprüsü’nde huzurlu bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

Vltava Nehri’ni sevdiniz mi?

Charles Köprüsü’nden geçerken Prag’ı ikiye bölen Vltava Nehri’ni sevdiyseniz size göre çok popüler bir tur tavsiyem var. 3 Saatlik Yemekli Tekne Turu programına katılarak keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

6. Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı)

Wenceslas Meydanı Prag gezilecek yerler

Prag’da görülmeden dönülmemesi gereken yerler arasında Wenceslas Meydanı da bulunuyor. Vaclav Meydanı olarak da bilinen Wenceslas, Prag’ın en kalabalık ve canlı meydanlarından biri. Etkinlik, kutlama ve gösterilere sıklıkla sahne olan Wenceslas Meydanı, akşamları da ışıl ışıl görünümüyle farklı bir güzelliğe kavuşuyor.

Prag’ın ana meydanları arasında yer alan Wenceslas, sınırları içinde eğlence ve alışverişe dair de birçok yer barındırıyor. Meydan ve çevresinde eğlence mekanlarından lüks mağazalara, restoranlardan kafelere kadar çok sayıda seçeneğiniz var.

İsmini Aziz Vaclav’dan alan Vaclav Meydanı’nda onun bir de heykeli var. Meydanda görüp inceleyebileceğiniz başka heykeller de mevcut ancak en gösterişlisinin Aziz Vaclav heykeli olduğunu söyleyebilirim. Bence meydanın en güzel yanlarından biri de açık alanlarda oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz birçok masanın olması.

Meydana gelmişken size gidebileceğiniz iki yeri daha önermek istiyorum. Bunlardan ilki Prag’ın keyfini doğa ortamında da çıkarabilme şansı bulabileceğiniz Fransisken Bahçeleri ve diğeri ise özellikle mimarisiyle çok dikkat çeken Ulusal Müze.

Şehir Merkezinde Konaklayın

Wenceslas ve çevresi Prag’da konaklama için en güzel bölgelerden bir tanesi. Bu nedenle ben son Prag seyahatimde bu bölgede yer alan 5 yıldızlı ama ekonomik fırsatlar sunan Art Nouveau Palace Hotel adlı tesiste kaldım. Dilerseniz siz de tesise göz atabilirsiniz.

7. Josefov – Eski Yahudi Mahallesi

Josefov Prag'da nereler gezilir

Prag gezilecek yerler rehberinde sıra Vltava Nehri ile Eski Şehir Meydanı arasında kalan küçük bir bölgeye geldi: Josefov – Eski Yahudi Mahallesi

Josefov, Prag’ın tarihinde önemli anılara sahip bir mahalle. Prag’ın kurucu Yahudi gettosunun anılarıyla dolu olan eski Yahudi Mahallesi, Josefov ismini ise imparator 2. Josef’ten almış. 2. Josef, zamanında yapmış olduğu reformlarla Yahudilerin yaşamlarını oldukça kolaylaştıran bir imparator olarak tanınıyor.

Prag’ın en ilginç ve önemli mahallerinden olan Josefov, ayrıca Franz Kafka ve cüce Golem’le de anılır. Dünyaca ünlü yazar Franz Kafka, Prag’ın Josefov Mahallesi’nde yaşamış. Cüce Golem efsanesi de bu mahallede doğmuş. Hatta Golem efsanesi, Josefov ve Prag’da turistik açıdan büyük ilgi topladığı için onunla ilgili birçok hediyelik eşyaya rastlamanız da mümkün.

Josefov, adeta Prag’ın çok eski zamanlarının atmosferini taşıyan, büyüleyen bir enerjiye sahip. Arnavut kaldırımları, akşam olduğunda hafifçe aydınlatılan sokaklar, Prag mimarisini çok güzel yansıtan ve şehre özgün detaylarla dikkat çeken evler…

Eğer Prag gezi listenize Josefov’u eklerseniz -ki mutlaka gitmenizi tavsiye ederim- Pinkas Sinagogu’na, Yahudi Mezarlığı’na ve eski-yeni sinagoga da gidebilirsiniz.

Not: Eğer şehrin bu tarihi bölgesi özellikle ilginizi çekiyorsa kendi başınıza gezmek yerine profesyonel rehber eşliğinde de bölgeyi keşfedebilirsiniz. Bunun için Yahudi Bölgesinde Yürüyüş Turu adlı programa göz atabilirsiniz.

8. Dans Eden Ev

Dans Eden Ev Prag gezilecek yerler

Prag gezilecek yerler listesine sıra dışı ve geleneksel mimari anlayışın dışında yer alan, şehrin en popüler yapılarından birini de ekledim: Dans Eden Ev.

Turistlerin yoğun şekilde dikkatini çeken ve sürekli fotoğraflanan binalardan biri olan Dans Eden Ev, 1992-1996 yılları arasında yaptırılmış. Binanın bu isimle adlandırılmasının hikayesi ise 1930’lu yıllarda Hollywood’da çok popüler olan ünlü dans çifti, Ginger Rogers ve Fred Astair’e benzetilmesine dayanıyor.

Bina, nehir kıyısında ve şehrin merkezinde inşa edilmiş. Yapıya baktığınızda solda yer alan bölümün bir kadına, sağ taraftakinin ise adam figürüne benzediğini görebilirsiniz. Soldaki kısım camdan bir kule ve eğimli sütunlarla destekleniyor.

Binanın ikinci bölümü ise dalgalı bir şekle sahip. Dans Eden Ev’i bu derece ilgi çekici kılan en büyük özellik ise binanın hareket ediyor gibi görünmesi!

Dans Eden Ev’in en üst katında Prag’ı çok güzel gören bir Fransız restoranı bulunuyor. Ayrıca zemin katta yer alan kafelerde de keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Merkezde bulunması nedeniyle dünyanın en ilginç mimarilerinden birine sahip olan bu popüler Prag binasına ulaşım da oldukça kolay. Bence Dans Eden Ev’i görme fırsatını kaçırmayın.

9. Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi (Petrin Tower)

Petrin Tepesi Prag'da gezilecek yerler

Prag’ı 300 metre yüksekten görebileceğiniz Petrin Tepesi şehrin en güzel turistik noktaları arasında. Hem tepe hem de burada yer alan gözlem kulesi, Prag’ın en çarpıcı manzaralarından birini gözlerinizin önüne seriyor.

Eskiden üzüm bağları ile ünlü olan Petrin Tepesi, aynı zamanda Pagan ritüellerinin gerçekleştirildiği bir yer. Her yıl 1 Mayıs’ta bu tepede kutlamalar yapılıyor. Ayrıca Petrin Tepesi’nde Eyfel Kulesi’ne benzer bir yapı görürseniz şaşırmayın.

1891 senesinde inşa edilen gözlem kulesinin tasarımı esnasında Eyfel Kulesi’nden esinlenildiği söylenir. Onun yüksekliğine ulaşmasa da 60 metrelik gözlem kulesi Petrin Tower, Prag’ın dünyaca ünlü simgeleri arasında.

Gözlem kulesine çıkarak eşsiz bir Prag manzarasıyla karşılaşacağınız için 299 basamaklık spiral şeklinde uzanan merdivenlerinin gözünüzde o kadar da büyüyeceğini pek sanmıyorum. Bu arada kulenin en dikkat çekici yönlerinden biri de çelik çerçeveli olması.

10. Belediye Sarayı (Municipal House)

Prag görülecek yerler Belediye Sarayı

Prag’da gezilecek yerler arasında öne çıkan yapılardan biri de Belediye Sarayı! Prag’ın Eski Kent Meydanı’nda bulunan Belediye Sarayı, Art Nouveau stili mimarisiyle göz kamaştırıcı bir görünüme sahip.

Binanın çarpıcı ve etkileyici süslemelerinin çoğu, dönemin ünlü Çek sanatçıları tarafından yapılmış. 1905-1911 seneleri arasında inşa edilen yapıda Smetana Hall isminde bir de konser salonu bulunuyor. Ayrıca belirtmek isterim ki Smetana Hall ve Belediye Sarayı sadece konserler ya da görkemli mimari özellikleri ile ünlü değil.

Çekya’nın siyasi tarihinde önemli bir yeri olan Smetana Hall, aynı zamanda 1918’de bağımsız Çekoslovakya devletinin ilan edildiği yer. Kentin merkezinde bulunan, mimari ve sanatsal açıdan olduğu kadar ülke tarihinde de etkileyici bir yer edinen Belediye Sarayı’nı Prag gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

11. Ulusal Müze

Ulusal Müze Prag gezilecek yerler

Neo-Rönesans stili mimarisi ile Wenceslas Meydanı’nda hemen dikkat çeken Ulusal Müze, Prag’da görülmesi gereken yerler arasında ön sırada geliyor. Prag’da birbirinden etkileyici birçok müze var ancak bence Ulusal Müze aradan sıyrılmayı başarıyor.

Ulusal Müze’de neler göreceğinizi merak ediyorsanız bahsetmeye başlayayım. Müzede antropolojiden dekorasyona, tarihten jeolojiye, müzikten sanat ve biyolojiye kadar çok sayıda temaya sahip geniş bir koleksiyon sizi karşılıyor. Bence müzede sergilenen en etkileyici eserler, Çek yazar, sanatçı ve bilim adamlarının heykelleri.

1891 senesinde Josef Schulz tarafından inşa edilen Ulusal Müze, sadece sergilenen eser ve koleksiyonlarla meşhur değil. Özellikle müzeye giriş yaparken karşınıza çıkan merdivenler, ihtişamlı mimarisiyle bir şatoya davet ediliyormuşsunuz hissi yaratıyor.

12. Mala Strana Bölgesi

Mala Strana Prag'da görülmesi gereken yerler

Prag’ın tarihi merkez bölgelerinden biri olduğu için Mala Strana Bölgesi’ni de listeye eklemek istedim.

Biraz tarihi geçmişinden ve dokusundan bahsetmek gerekirse Mala Strana Bölgesi’nin 1257 senesinde kurulduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Orta Çağ’da etnik Almanların çok yoğun olarak yaşadığı bir yermiş Mala Strana.

Lesser Town olarak da bilinen bu semt, Charles Köprüsü’nün ucunda konumlanmış. Prag’da birçok yerde olduğu gibi Mala Strana’da da barok mimarinin izleri hemen fark ediliyor. Peki, bu semtte gezip görebileceğiniz hangi yapılar var? Wallenstein Sarayı ve Aziz Nicolas Kilisesi bölgenin popüler turistik ikilisi.

Mala Strana’da aynı zamanda meydanlar, saraylar, kiliseler, bahçeler, parklar, dükkanlar, restoranlar yer alıyor. Semtin hemen üzerinde ise Prag Kalesi sizi selamlayacak. Ayrıca bölge Petrin Tepesi ve Vojan Parkı’na da oldukça yakın mesafede. Turistlerin çok ilgi gösterdiği Mala Strana Bölgesi’ni sizin de seveceğinizi umuyorum.

Merkezi Ama Sakin Konaklama Semti

Mala Strana benim ilk Prag seyahatimde konaklama için tercih ettiğim bir yer. Eski Şehir merkezine yürüyerek ulaşabileceğiniz bölgede birçok tesis var. Benim de tercih ettiğim Appia Hotel Residences adlı tesis oldukça yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip.

13. Aziz Niklaus Kilisesi

Aziz Niklaus Kilisesi Prag gezi notları

Prag’da gezilecek yerler rehberinde az önce Mala Strana’yı anlatırken bahsettiğim Aziz Niklaus Kilisesi var sırada. Bu arada kilisenin bazen Eski Şehir Meydanı’nda bulunan St. Nicolas Kilisesi ile karıştırılabildiğini de belirteyim.

Aziz Niklaus Kilisesi iç ve dış mimarisi ile tam bir sanat eseri! 1704-1755 yılları arasında Kilian Dientzenhofer tarafından inşa edilmiş ve barok mimari stilinin hayranlık uyandıran örneklerinden biri olarak çok cazibeli bir turist merkezi durumunda.

Kilise, 13. yüzyıldan kalan gotik bir kilisenin kalıntıları üzerine yapılmış; süslemelerden büyüklüğüne kadar birçok yönüyle ilgiyi üzerinde topluyor. Kilisenin tavanında göz alıcı güzellikte bir avize asılı. Aynı zamanda St. Nicholas ve St. Benedict ile ilgili kesitler de tavanda resmedilmiş.

Kilise, mucizeler yarattığına inanılan St. Nicholas’ın adını almış ve onun heykelini de barındırıyor. Gösterişli kubbe ise kilisenin en çok dikkat çeken bölümlerinden biri.

Aziz Niklaus Kilisesi’ne Prag Kalesi’ni ve Mala Strana’yı görmeye geldiğiniz gün mutlaka gidin derim. Zaten Mala Strana’da büyüklüğü, harika barok mimari tarzı ve anıtsal iç kısmı ile tarihi kilise, anında göze çarpıp sizi adeta kendine çağırıyor. Bu arada halk tarafından düğün pastasına benzetilmesine de şaşırmazsınız sanırım.

14. John Lennon Duvarı

Letna Parkı Prag gezilecek yerler

Prag’ın özgün, renkli ve nostaljik duvarını sizin de görmek isteyeceğinizi düşünüyorum. Mala Strana’da bulunan John Lennon Duvarı, isminden de anlaşıldığı gibi ünlü Beatles grubunun üyesi John Lennon anısına birçok grafiti, şarkı sözleri, resimler ve şiirler ile donatılmış bir alan.

1980’de silahla vurularak öldürülen ve efsaneleşmiş şarkıcılar arasında gösterilen John Lennon, özellikle gençleri ve üniversite öğrencilerini o dönemde yoğun olarak etkisi altına almış.

Barışı, sevgiyi, özgürlüğü simgeleyen John Lennon Duvarı’nda onun bir de orijinal portresi varmış ama sürekli yeni grafitiler, çizimler ve yazılar eklendiği için günümüzde artık görünmüyor.

Duvarda yalnızca Beatles sözleri ve John Lennon ile ilgili şeyler yok. Bu duvar aynı zamanda gençlerin kendilerini ifade etmek için de yazıp çizdikleri bir alan haline gelmiş. Çoğu kez duvarın önünde gitarla Beatles şarkıları çalan kişileri görmeniz mümkün. Belki siz de bu duvarı görmeye giderseniz onlara katılabilirsiniz.

15. Tyn Kilisesi (Church of Our Lady before Tyn)

Tyn Kilisesi Prag gezilecek yerler

Gotik tarzdaki yapılar birçok kişiyi olduğu gibi beni de etkisi altına alıyor. Prag’da bu tarzda çok sayıda bina görmek mümkün. En tarihi ve etkileyici olanlardan biri de, Tyn Kilisesi.

Tyn Kilisesi aynı zamanda Tyn’den önceki Meryem Ana Kilisesi olarak da isimlendirilir. Tamamen gotik olarak tasarlanmış yapıda ilk göze çarpan unsur ise şatafatlı ikiz kuleleri. 80 metrelik uzunlukları ve mimari detayları ile ikiz kuleler kiliseye çok güzel bir görünüm kazandırmış.

Kilisenin inşasının tamamlanması 16. yüzyılı bulmuş; biraz uzun sürmüş çünkü yapımına 14. yüzyılda başlanmış. O dönemde kilisenin inşa edilme nedeni şehre gelen yabancıların ibadet etmeleri olarak gösteriliyor.

Yaklaşık 550-600 yıllık Çocuklu Madonna heykeli, Meryem Ana ve St. John heykellerinin yanı sıra kilisenin içinde başka heykeller, çeşitli türbe ve resimler de görmeniz mümkün.

Genel olarak dönemin mimari izlerini yansıtan iç mekan dekoru da dış cephesi gibi çoğu turist tarafından çok etkileyici bulunuyor. Ayrıca Old Town Meydanı’nda yer alan Tyn Kilisesi’ni bir de akşam saatlerindeki ışıklandırmalarıyla görmenizi tavsiye ederim.

16. Ulusal Tiyatro

Prag seyahati Ulusal Tiyatro

Ulusal Tiyatro’ya, özellikle Vltava Nehri’nin karşı tarafından baktığınızda romantik bir yapı görüyorsunuz. Birçok yönüyle romantik bir şehir olan Prag, Ulusal Tiyatro binası ve burada gerçekleşen etkinlikler ile de sanatsal yüzünü gösteriyor.

Ulusal Tiyatro Vltava Nehri’nin kenarında inşa edilmiş; yapımı 1868 senesine kadar uzanıyor. Özellikle vurgulamak istediğim unsurlardan biri ise tiyatro binasının hem Prag hem de Çekya için siyasi açıdan da büyük önem taşıdığı.

O dönemlerde bağımsızlığını kazanmaya çalışan Çeklerin bu yoldaki önemli mihenk taşlarından biri de kendi dillerinde gösteriler sergilemekti. Ulusal Tiyatro bu amacın gerçekleştirilebileceği, halkın paralarıyla yapılan bir bina olarak tarihe geçmiştir. Aynı zamanda tiyatro binası, bağımsızlık uğruna kenetlenen halkın ve milli iradenin gücünü de temsil ediyor.

Opera, bale, drama ve tiyatro gösterileri, her hafta Ulusal Tiyatro binasında sahneleniyor. Gösteriler Çekçe olsa da İngilizce üst yazı birçoğunda yer aldığı için Prag’a gitmişken bu her açıdan etkileyici binada sanatın da keyfini çıkarabilirsiniz.

Etkileyici demişken özellikle binanın kırmızı kadife ve altın renk ağırlıklı iç dekorasyonunu görmenizi öneririm. Binaya girmek ve gezmek için illa bir gösteriyi izlemenize gerek yok.

17. Franz Kafka Müzesi

Franz Kafka Müzesi Prag gezilecek yerler

Yabancı bir şehre gidildiğinde orada yaşamış ya da bir şekilde orayla özdeşleşen ünlü kişilikler herhalde birçoğumuzun ilgisini çekiyordur. Prag gezginleri için de dünyaca ünlü yazar Franz Kafka tam da bu isimlerden biri.

Nihayetinde Prag tam bir müzeler şehri! Prag gezilecek yerler listesine şehrin en popüler müzelerinden birini daha koymak istiyor ve mutlaka burayı görmenizi tavsiye ediyorum. İşte Prag’ın simgelerinden biri: Franz Kafka Müzesi.

Prag’ın hemen her yerinde ondan bir ize rastlamanız son derece mümkün ama tamamen ona ithaf edilmiş bir yer görmek isterseniz Franz Kafka Müzesi’ne bir uğrayın derim. Franz Kafka Müzesi, Vltava Nehri’ndeki Karl ve Manes köprüleri arasında yer alıyor.

Peki, müzede neler mi var? Franz Kafka tarafından kaleme alınan çok sayıda ilk basım kitap, yazarın orijinal mektupları, çizimleri, günlükleri…

İçeride dolaşırken dünya edebiyatının en başarılı yazarlarından biri olan Franz Kafka’nın ruhunu hissedebilir, etkileyici anlara şahit olabilirsiniz.

18. Barut Kapısı (Powder Tower)

Barut Kapısı Prag'da nereler gezilmeli

Prag’ın şehir kapılarından biri olan Barut Kapısı, Eski Şehir Meydanı’ndadır. Gotik mimari ile tasarlanan bu kapı, görkemli ve hayranlık uyandıran bir görünüm sergiler. Ayrıca tasarımında Charles Köprüsü’nden izler görmeniz mümkün; kapı bu köprüden esinlenilerek yapılmış.

1475 senesinde inşasına başlanan Barut Kapısı, ismini ise burada barut saklandığı için almış. Adını 17. yüzyılda alan Barut Kapısı, önceki zamanlarda ise bazı resmi merasimler ve taç giydirme törenleri için kullanılan bir yermiş.

18. yüzyılda gerçekleşen Yedi Yıl Savaşları’nda ise yapı büyük oranda hasar görmüş. Sonraki dönemlerde kapının üst kısmındaki heykeller değiştirilerek yenilenmiş.

Onca yüzyıla rağmen Barut Kapısı, bugün de Eski Şehir Meydanı’ndaki şatafatlı görüntüsüyle görenleri etkisi altına almaya devam ediyor.

19. Klementinum

Klementinum Prag'da nereler gezilir?

Prag’ın merkezindeki Klementinum’u Avrupa’nın en büyük ve güzel kütüphanelerinden biri olarak Prag gezilecek yerler listesine dahil edebilirsiniz.

Kitap kokusuyla özellikle kütüphane seven gezginleri mest eden Klementinum, aynı zamanda tasarımıyla da hayranlık uyandırmaktan geri kalmıyor. Kütüphanede 20 binden fazla kitap var. Bence sadece bir kütüphane olarak düşünmeyin, mimarisi ve genel havası ile turistik açıdan da son derece etkileyici bir yer burası.

Ayrıca Klementinum’da bir de kule var. Binadaki Astronomi Odası’ndan Prag’ı en güzel açılardan seyretmeniz mümkün.

20. Strahov Manastırı

Strahov Manastırı Prag

Strahov Manastırı 1143 senesinden itibaren bazı Premonstratenlerin buraya yerleşmesinden sonra tanınmaya başlanmış. Komünistler tarafından manastır kapatıldığında din adamlarının da çoğunun hapse atıldığı söylenir. Premonstratenlerin tekrar manastıra dönmeleri ise komünist rejimin çökmesinden sonraki dönemde gerçekleşmiş.

Prag’da çok sayıda turistin olağanüstü güzel olarak betimlediği kütüphanelerden bahsetmeye başlamışken devam edelim. Strahov Kütüphanesi dünyada ender görülen, eşi benzeri kolay bulunmayan bir kütüphane ve Strahov Manastırı’nın içinde yer alıyor.

Strahov Kütüphanesi Barok tavan freskleri ile donatılmış. 130 binden fazla eserin bulunduğu kütüphanede iki adet büyük barok salon var. Neredeyse 800 yaşında olan kütüphane Çekya’nın da en büyük manastır kütüphanesi durumunda.

El yazması eserler ve 1500 yılından önce basılmış birçok kitap kütüphaneyi daha da ilginç kılıyor. En eski eser ise 9. yüzyıldan kalma Strahov İncili.

Manastırın görmeye tek değer yeri kütüphanesi değil. Strahov Resim Galerisi, Our Lady of Ascension Kilisesi, St. Roch Kilisesi keyif ve ilgiyle dolaşabileceğiniz manastır bölümleri arasında. Ayrıca manastırın bulunduğu yerde doğa, tüm huzur ve güzelliği ile sizi sarıyor.

21. Prag Hayvanat Bahçesi

Prag'da gezip görülecek yerler Hayvanat Bahçesi

Yılın her döneminde açık olan Prag Hayvanat Bahçesi tam da hayvanseverlere ve çocuklu ailelere göre bir yer.

Prag Hayvanat Bahçesi’ne gittiğinizde Çin timsahlarından kızıl pandalara, iguanalardan Sibirya kaplanlarına, beyaz gergedanlardan dev kaplumbağalara kadar çok çeşitli hayvanları görmeniz mümkün.

Hayvanat bahçesinin duyarlı, özenli yaklaşımı ise hayvanseverleri mutlu ediyor çünkü hayvanlar kafeslerde değil. Hepsi için ayrı bir doğal ortam yaratılmış.

Ziyaretçiler ve hayvanlar arasında çitler, camlar ya da hendekler var. Doğal bir ortamda sevimli ve çok çeşitli hayvanlarla iç içe olmak hem sizin hem de varsa çocuklarınız için keyifli bir Prag hatırası olacak.

22. Vysehrad

Vysehrad Prag gezi rehberi

Prag Kalesi için organizasyon yaparsanız aynı gün içinde kolaylıkla uğrayabileceğiniz bir başka turistik nokta, Vysehrad Kalesi.

Vltava Nehri’ne bakan Vysehrad Kalesi masallardan çıkmış bir yapı gibi görünüyor. Prag Kalesi’yle benzer yönleri de var. İkisi de kompleks yapıda inşa edilmiş ve aynı bölgede yer alıyor. Vysehrad’a giderseniz Prag Kalesi’nde olduğu gibi etraftaki birçok farklı turistik merkezi görüp gezme şansını değerlendirebilirsiniz.

Kalenin tarihteki en önemli dönemlerinden birini, özellikle Çek Kralı 2. Vratislav’ın burada kaldığı 1061-1092 yılları arasındaki zamanlar oluşturuyor. Kalenin çevresindeki Vysehrad Mezarlığı ise turistlerin ilgi odağında.

Vysehrad aynı zamanda yürüyüş yapmak, panoramik Prag ve nehir manzarası izlemek isteyenler için de cazip bir yer. Gezi rotanıza Vysehrad’ı da eklemenizi öneriyorum.

23. Mucha Müzesi

Mucha Müzesi Prag gezilecek yerler

Prag’da dünyaca ünlü ve Art Nouveau tarzındaki eserleriyle tanınan Çek sanatçı Alphonse Mucha için yapılan bir müze var: Mucha Müzesi.

1998 senesinde halka açılan Mucha Müzesi Prag’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ayrıca dünyada Alphonse Mucha’ya adanmış tek müze olma unvanını da koruyor. Peki, 500 metrekarelik bir alana inşa edilen Mucha Müzesi’nde sanatçıyla ilgili neler bulacaksınız?

Müzede Mucha’nın yaşamından kesitleri ve biyografik bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca içinde ona adanmış poster, resim, çizim ve tabloların yer aldığı küçük bir galeri de var. Müzedeki galeri 1860-1939 yılları arasında yaşamış olan Çek ressam ve grafik sanatçısı Mucha’yı birçok yönüyle gözlerinizin önüne seriyor.

Ferah ve modern bir havası olan Mucha Müzesi’nde üzerinde Mucha motifleri bulunan çeşitli hediyelik eşyaların, posterlerin satıldığı bir de dükkan yer alıyor. Kendiniz ya da sevdikleriniz için güzel bir Prag hatırası ile dönebilirsiniz.

24. Letna Parkı

Letna Park Prag'da görülmesi gereken yerler

Prag’da şehri tepeden görebileceğiniz en güzel noktalardan biri, Letna Parkı. Letna Parkı’ndan Vltava Nehri ve köprüleri seyredebilir, bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz.

Prag’da gezilecek yerler listesine Letna Parkı’nı koymak için tek neden muhteşem manzarası değil. Burası doğal güzellikleriyle dinlenmek, yürüyüş yapmak ve keyifli vakit geçirmek için de çok ideal bir yer. Sadece turistlerin değil, Praglıların da özellikle güzel havalarda sıkça geldikleri Letna Parkı, ayrıca bira festivalleri ile de ünlü.

Letna Parkı’nın sembollerinden biri de dev metronom. 75 metre yüksekliğinde olan metronom, Prag şehir manzarasını ve Vltava Nehri’ni görüyor. Parktaki en ilgi çekici noktalardan biri olan ve aynı zamanda işleyen metronom, 1991 yılında yapılmış. Eskiden metronom yerine Joseph Stalin’in heykeli duruyormuş.

Letna Parkı’nın öne çıkan en büyük özelliklerinden biri de Beer Garden olarak isimlendirilmesi. Ünlü Çek biralarını tam da yerinde, açık havada ve muhteşem bir manzara eşliğinde yudumlayabilirsiniz.

25. Museum of Senses

Museum of Senses Prag görülecek yerler
Kaynak: image.wmsm.co

Duyularınızı uyandırmaya, hatta belki şimdiye kadar pek fark etmediklerinizi de hissetmeye hazır mısınız? Prag gezilecek yerler listesine fantastik, eğlenceli ve heyecanlı anları seven gezginler için çok ilgi çekici bir müzeyi de koymak istedim.

Museum of Senses içinde sihirli aynaların, optik numaraların, bilimle ilgili sergilerin ve hologramların bulunduğu bir müze. Ziyaretçileri en fazla heyecanlandıran yanı, onların hemen hemen tüm duyularına hitap etmesi ve aynı anda birçoğunu hissetmelerini sağlaması.

Malum ne kadar çok duyguyu aynı anda yaşarsak o kadar fazla heyecan ve coşku hissinin içine giriyoruz. Müze tam da buna yönelik olarak çok özel bir şekilde tasarlanmış.

Bence hayranlık uyandırıcı bir müze ve son derece eğlenceli vakit geçirmeyi vadediyor. Sizin de ilginizi çektiyse Prag’da bu müzeyi dolaşmadan dönmeyin derim.

26. DOX Centre

DOX Gallery Prag'da nereler gezilir

Eski bir fabrikanın nasıl çağdaş mimarinin en güzel örneklerinden biri haline dönüştüğünü görmek için DOX Centre iyi bir adres. Mimarisi ile dünyanın en iyi 1000 yapısı arasına giren ve çok sayıda ödül alan DOX Centre 1998 senesinde açılmış.

Holesovice semtinde bulunan DOX Centre çağdaş sanat teması üzerine odaklanan ve bu yönde yoğun faaliyetlerini sürdüren bağımsız bir kuruluş. Günümüz dünyasının gerçeklerine eleştirel bir yaklaşım sergiliyor.

Müzik, edebiyat, sanat, sahne sanatları ve diğer çeşitli alanlarla farklı bakış açılarını ortaya koymak, önemli sosyal olayları gündeme getirmek DOX Centre’nin amaçladıkları arasında. Birçok sergi ve projeyi burada görebilirsiniz.

Sanat merkezinde bir de açık teraslı bir kafe ve kitapçı da var. Konuyla ilgiliyseniz DOX Centre, Prag’da gezip görebileceğiniz en anlamlı yerlerden biri.

27. Sea World

Sea World Prag tatili

Denizin altında bir yolculuğa çıkmak ister misiniz? Çekya’daki en büyük akvaryum olan Sea World, ziyaretçileri birbirinden çeşitli deniz canlılarının bulunduğu büyüleyici bir ortamın içine çekiyor.

Sea World 2002 senesinde sadece küçük akvaryumların bulunduğu bir yerken günümüzde hem Çekya’nın hem de dünyanın en büyük akvaryumlarından biri haline gelmiş.

Sürekli artan oranda bir ilgi ile karşılaşan Sea World yöneticileri zaman içinde deniz canlılarının türünü ve rezervuarların sayısını da artırmış. Şu anda akvaryumdaki, tam 100.000 litrelik deniz suyu hacmine sahip en büyük rezervuarın içinde köpek balıkları yaşıyor.

Köpek balıkları, deniz kaplumbağaları ve 200 binden fazla sayıda deniz canlısı Sea World’de sizi karşılayacak. Ortamın atmosferi ise çok etkileyici; sanki okyanusun derinliklerinde dolaşıyormuşsunuz hissi oldukça gerçekçi biçimde verilmiş.

Özel ışıklandırmaların ve tasarımların arasında çeşit çeşit deniz canlılarıyla dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz.

Tabii ki çocuklar için de çok eğlenceli ve aynı zamanda eğitici bir akvaryum burası. Prag’da görülmeden dönülmemesi gereken yerler listenize almanızı tavsiye ederim.

28. Madame Tussauds

Madame Tussauds Prag gezilecek yerler

Dünyanın birçok şehrinde bulunan Madame Tussauds şöhretli insanların eğlenceli hallerini Prag’a da taşımış. Şu an Prag’daki en popüler yerler arasında bulunan Madame Tussauds, bir mumya müzesi.

Madame Tussauds’da mumyaların gerçekçiliği çok etkileyici. Müzik, spor, sinema, kültür ve sanat dünyasının en ünlü isimleri sanki gerçekten karşınızda gibi. Tom Cruise’dan Lady Gaga’ya, Bruce Willis’den Julia Roberts’a kadar dünyaca ünlü 40’tan fazla mumya figürü ile çok keyifli bir deneyime kucak açabilirsiniz.

Bence şöhretler dünyasının ikonlarına bu kadar yakın olma fırsatını kaçırmayın. Üstelik bol bol fotoğraf da çekebilirsiniz.

29. Aynalar Labirenti (Mirror Maze)

Prag gezilecek yerler Mirror Maze

Prag gezilecek yerler listesinde size son olarak Aynalar Labirenti’ni tanıtmak istiyorum. Prag’da eğlenceli ve farklı deneyimler yaşamanın birçok yolu var. Onlardan biri da Aynalar Labirenti.

Tamamen aynalardan oluşan bir mekan düşünün; aynı zamanda da bir o kadar karmaşık. Yani tam bir labirent ve yalnızca tek bir çıkış noktası var!

Petrin Tepesi’nde kurulan Aynalar Labirenti’nde insanları yamuk, küçük, büyük ve farklı şekillere sokup eğlenceli görüntüler sunan birçok ayna bulunuyor. Aynalarda elinizin izi çıkmasın diye girişte eldiven de veriliyor. Ayrıca fotoğraf çekebiliyorsunuz.

Labirenti dolaşmak kısa sürse de eğlenceli anlar yaşamak için tercih edebileceğiniz yerler arasına Aynalar Labirenti de eklenebilir.

Prag Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Prag gezilecek yerler harita konumları
Prag gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Prag gezilecek yerler yazısında bahsettiğim 29 popüler yeri ve bazı önemli alışveriş merkezlerini Google Maps haritasında işaretledim. Prag seyahatiniz esnasında ihtiyacınız olduğunda bu bölgelerin konumlarına harita üzerinden bakmanız size kolaylık sunacaktır.

Akıllı telefon ya da tablet üzerinden aşağıdaki linke tıklayarak hazırladığım haritayı görüntüleyebilirsiniz, tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Prag gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Prag seyahati boyunca konaklama
Son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 5 yıldızlı Art Nouveau Palace Hotel, Prag’da konaklama için güzel bir seçenek.

Prag seyahatinizde en az gezilecek yerler kadar önem arz eden bir diğer konu da şüphesiz ki nerede konaklayacağınız. Prag her yönüyle etkileyici; tarihi, kültürel, sanatsal ve doğal güzellikler bakımından çok zengin bir Orta Avrupa şehri.

Dolayısıyla kısıtlı olan seyahat vaktinizi en iyi şekilde değerlendirip mümkün olduğunca çok yer gezmeyi amaçlıyorsanız gezi listenizdeki yerlere en yakın bölgelerde konaklamanızda büyük fayda var.

Prag’da Nerede Kalınır? yazımızda da konaklama ile ilgili daha detaylı bilgileri bulmanız mümkün. Ben burada özet şeklinde Prag’da kalabileceğiniz 3 temel bölgeden bahsetmek istiyorum:

 • Orijinal ismi Stare Mesto olan Eski Şehir Meydanı ve çevresi, Prag’ın merkez yerlerinden biri. Nehrin sağ tarafında kalan yer, çok sayıda turistik bölgeye kolaylıkla ulaşım imkanı sunuyor.
 • Sakin, huzurlu ve aynı zamanda tarihi ve turistik açıdan etkileyici yerlere yakın olan Mala Strana.
 • Orijinal adı Nove Mesto olan, merkez tren istasyonuna ve alışveriş noktalarına yakınlığıyla ünlü, şehir merkezinin güneyinde kalan Yeni Şehir.

Kalacağınız bölgeyi seçtikten sonra hangi otelde konaklayacağınıza da karar vermeniz gerekiyor. Benim bu açıdan önerebileceğim yerlerden biri merkezde bulunan, hem ekonomik hem de puanı yüksek olan Motel One Prague. Eski Şehir Meydanı’na yalnızca 1 km uzaklıkta olması ise Prag gezginleri için büyük bir avantaj.

Yine aynı bölgede bulunan biraz daha kaliteli ama nispeten ekonomik bir tesis olan Grandior Hotel Prague da şehrin en popüler otellerinden bir tanesi.

Ben son Prag seyahatimde çok uygun fiyat bulduğum 5 yıldızlı Art Nouveau Palace Hotel adlı otelde konaklamıştım. Tesis Wenceslas Meydanı’na çok yakın bir konumda yer alıyor.

Prag’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Prag gezi rehberi ulaşım araçları

Prag’da birçok yeri görmek, aynı zamanda mümkün olduğunca ekonomik bir şekilde yolculuk etmek için çeşitli taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz.

Öncelikle Prag’daki şehir içi ulaşım hakkında olumlu bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Prag yüz ölçümü çok büyük olan bir şehir değil; yürüyerek bile birçok tarihi ve turistik noktaya ulaşmanız mümkün. Bu durum da gezginler için büyük bir kolaylık sağlıyor.

Peki, toplu taşıma araçlarına binmek isterseniz hangi seçenekleriniz var? Prag’da tramvay, otobüs ve metro alternatifleri ile hemen her yere ulaşım sağlayabilme imkanınız var.

Sarı, yeşil ve kırmızı renklerle tanımlanan 3 farklı metro hattı mevcut. 05.00-00.00 saatleri arasında metroya binip hızlı ve güvenli şekilde istediğiniz yere ulaşmanız mümkün.

Metro gibi hızlı ama aynı zamanda turistik noktaları da görme imkanı tanıyan bir diğer ulaşım alternatifi, tramvay. Dünyanın en kapsamlı tramvay ağlarından biri Prag’da yer alıyor ve sık sık sefer düzenleniyor.

Belediye otobüslerini ise şehir merkezinde pek göremiyorsunuz çünkü sokakların dar olması nedeniyle bu bölgeye otobüsler girmiyor. Otobüsler çoğunlukla metro-tramvay istasyonları ve bazı banliyöler arasında yolcu taşıyor.

Son olarak Prag havaalanı ulaşımı ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Prag’daki Vaclav Havel Havalimanı’na vardığınızda şehir merkezine gitmek için ekspres otobüsler, belediye otobüsleri, shuttle ve taksiler kullanılıyor.

Eğer havaalanından sizi karşılayan özel şoför eşliğinde otelinize rahatça ulaşmak isterseniz de Havaalanı özel ulaşım paketlerini inceleyebilirsiniz.

Prag havalimanı ulaşımı ile ilgili yazımızda da her bir araç alternatifi hakkında saatlerden ücret ve sürelere kadar ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Prag’da Ne Yemeli?

Prag gezi rehberi yeme içme

Prag’da Ne Yenir? yazımızda şehirde tadıp Prag mutfak kültürünü tanıyabileceğiniz en popüler yöresel yemekler hakkında detaylı bilgi sunduk. Bu bölümde ise kısaca da olsa Prag’ın geleneksel lezzetlerine değinmek istedim.

Açıkçası ben seyahatlerimde domuz eti ve helal kesim et ürünleri içeren yemekler gibi konulara önem gösteriyorum. Bu konu hakkında sizin de hassasiyetiniz varsa gezi öncesinde yemekler hakkında ekstra araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Peki, Prag’da hangi yöresel yemekleri denemeniz gerekiyor? Sizin için 16 popüler lezzeti aşağıda maddeledim:

 • Trdelnik (Baca Pastası)
 • Chlebicky
 • Svickova (Kızarmış Sığır Eti)
 • Pecena Kachna (Kızarmış Ördek)
 • Smazeny Syr (Kızarmış Peynir)
 • Rizek
 • Palacinky
 • Medovnik
 • Ovocne Knedliky
 • Kulajda (Kremalı Patates Çorbası)
 • Pinena Patrika
 • Grilovane Klobasy (Izgara Sosis)
 • Vepro Knedlo Zelo
 • Langose
 • Koleno (Domuz Dizi)
 • Gulas (Goulash)

Unutulmayacak Bir Deneyim İsteyenlere

Prag şehir içi turları içerisindeki en popüler olanlardan bir tanesi olan Orta Çağ Akşam Yemekli Turu adlı programa katılabilirsiniz.

Prag’da Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Prag'da gezilmesi gereken yerler alışveriş

Prag, alışveriş yapmayı, gittiği yerlere özgü eşya ve hediyelerle dönmeyi sevenlere de zengin bir seçenekler yelpazesi sunuyor.

Prag’ın geleneksel el sanatlarına dair eşyalar almak isterseniz özellikle kuklalarına bakmanızı öneririm. Aynı zamanda kristaller ve ahşap oyuncaklar da turistler tarafından yoğun ilgi görür. Uluslararası markaların mağazaları, çeşitli AVM ve pazarlar da alışveriş için gidebileceğiniz yerler arasında.

Old Town (Eski Şehir) Meydanı, Celetna Caddesi, Na Prikope Caddesi, Wenceslas Meydanı, Lucerna Pasajı ve Koruna Pasajı, Prag’daki en popüler alışveriş noktaları arasında öne çıkıyor.

AVM olarak ise Centrum Chodov, Myslbek Shopping Gallery, Arcady Pankrac, Slovansky Dum, Palladium, Prag’ın ünlü AVM’leri arasında yer alıyor. Özellikle son 20 yılda AVM kültürü bizdeki gibi Prag’da da oldukça yaygınlaştığı için belirttiklerim dışında da birçok seçeneğinizin bulunduğunu söyleyebilirim.

Sokak pazarlarına meraklıysanız Kolbenova Flea Market, Havel Pazarı ve Prag Pazarı gitmek için tercih edebileceğiniz yerler olabilir.

Alışveriş konusunda detaylı bilgi almak isterseniz Prag’dan ne alınır? ve Prag’da alışveriş yapılacak yerler başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Prag’da Akşam Gezilecek Yerler

Prag gezi notları akşam gezisi

Prag’a gidiyorsanız sadece gündüzleri değil akşam saatlerinde de şehrin birçok güzel yerini dolaşabilir, vaktinizi oldukça keyifli hissedeceğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Prag’ın özellikle merkezde yer alan popüler meydanları ve caddeleri, güzel bir akşam yemeği yemenize, doyasıya yürüyüş yapıp keyifli bir şehir turu atmanıza vesile olabilir.

Prag’da akşam gezmek için size önerebileceğim başlıca yerler şunlar:

 1. Wenceslas Meydanı
 2. Eski Şehir Meydanı
 3. Gece hayatını sevenler için çok sayıda barın bulunduğu Zizkov.

Yağmurlu/Soğuk Havada Prag’da Gezilecek Yerler

Prag'da gezilmesi gereken yerler yağmurlu havada
Ulusal Müze

Havanın soğuk ya da yağmurlu olması Prag’da gezmenize pek de engel değil çünkü gidebileceğiniz çok sayıda müze ve kapalı alan var.

Prag gibi romantik bir şehir, özellikle yağmur yağdığında ayrı bir güzelliğe kavuşuyor ve ziyaretçilerine etkileyici fotoğraf kareleri sunuyor. Aynı zamanda yağmurlu ve soğuk günlerde gidip uzun süreli vakit geçirmeniz için önerebileceğim bazı ünlü yerleri aşağıda bulabilirsiniz:

 • Ulusal Müze
 • Aziz Vitus Katedrali
 • Belediye Sarayı
 • Franz Kafka Müzesi
 • Klementinum
 • Museum of Senses
 • Madame Tussauds
 • Sea World
 • Ulusal Tiyatro

Özet Olarak Prag’da Nereler Gezilir?

Prag'da görülmesi gereken yerler

Prag gezilecek yerler yazısı boyunca şehrin cazibesi yüksek ve popüler turistik ve tarihi yerleri hakkında faydası olabilecek ayrıntılı bilgiler verdim.

Prag, turistik bir gezi yapmak için ideal şehirlerden biri. İyi organize edilmiş bir turla tatilinizi çok doyumlu bir biçimde noktalayabilir, Prag’dan ömür boyu unutamayacağınız anılarla dönebilirsiniz.

Prag’a gitmeden önce beğenilerinize ve koşullarınıza uygun güzel bir liste yapmanızın çok yararlı olacağı kanısındayım. Aşağıda listeden karışık olarak seçtiğim Prag’daki bazı popüler yerleri sunuyorum:

 • Eski Şehir Meydanı
 • Wenceslas Meydanı
 • Mala Strana Bölgesi
 • Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi
 • Prag Kalesi
 • Ulusal Müze
 • Charles Köprüsü
 • Prag Hayvanat Bahçesi
 • Museum of Senses
 • Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı

Son olarak Prag’da sanattan tarihe, mimari güzelliklerden huzur veren yemyeşil doğa ortamlarına ve harika şehir manzaralarına doyacağınıza vurgu yapmak istiyorum. Aynı zamanda seyahatiniz için size rehber olabilecek Prag Gezi Rehberi ve Prag’da Ne Yapılır? başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Peki, Prag hakkında sizin eklemek istedikleriniz var mı? Prag gezilecek yerler listesine başka nereleri eklemeli? Favori yerleriniz ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Prag’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Prag'da gezilmesi gereken yerler blog

Prag’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Prag’da özellikle Eski Şehir Meydanı, Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Prag Kalesi, Aziz Vitus Katedrali, Charles Köprüsü, Wenceslas Meydanı ve Josefov şehirde görülmesi gereken yerler arasındadır.

Prag’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Prag’da Charles Köprüsü, Wenceslas Meydanı, John Lennon Duvarı, Tyn Kilisesi, Letna Parkı, Prag Kalesi’nin büyük bir kısmı ücretsiz gezebileceğiniz yerler arasında bulunur.

Prag’daki en ünlü müzeler hangileri?

Prag’ın en ünlü müzeleri listesinde Ulusal Müze, Franz Kafka Müzesi, Mucha Müzesi, Museum of Senses ve Madame Tussauds bulunuyor.

Prag’da kaç gün kalmalı?

Prag’da iyi bir gezi organizasyonu ile 2-3 gün kalmanız birçok yeri gezmeniz için yeterli bir süredir.

Prag’a ne zaman gitmeli?

Prag’a çok yoğun olmayan ama güzel bir havada gitmek isterseniz ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Özellikle mayıs sonu ve eylül başı iyi bir tercih olabilir. Turistlerin en yoğun olarak Prag’a gittikleri aylar ise temmuz ve ağustostur.

Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanına vardıktan sonra şehrin merkezine ekspres otobüsler, taksi, özel transfer araçları, shuttle ve belediye otobüsleri ile gidebilirsiniz.

Prag’da nerede kalmalı?

Prag’da turistik ve tarihi yerlere yakınlık bakımından kalınabilecek 3 ideal bölge var: Eski Şehir Meydanı, Mala Strana ve Yeni Şehir.

“Prag Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 29 Nokta)” üzerine 31 yorum

 1. Çok güzel bir anlatımla Prag seyahati yapmayı düşünenler için harika bir seyahat rotası önerisi yapmışsınız.Kendi adıma çok faydalı oldu, teşekkürler. 🙏

  Yanıtla
 2. Sayenizde 1 günde bütün listeyi gezdik çok teşekkürler, nacizane önerim ücretli girişleri de yazarsanız çok daha şık olacak bence

  Yanıtla
 3. Sami hocam merhaba,

  Prag ile ilgili paylaştığınız bilgiler ışığında güzel bir Prag gezisi yaptık. Çok teşekkür ederiz.
  Acaba yazı ve yorumlarınızı kaynak göstererek paylaşabilirmiyiz.

  Selam ve saygılarımla

  Yanıtla
  • Hüseyin Bey merhabalar,

   İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Hem harcanan emekten dolayı hem de Google’ın algoritmasından dolayı yazılarımızın kaynak gösterilse dahi kullanımına izin veremiyoruz.

   Selamlar…

   Yanıtla
 4. İş seyahati için gelmiştim gezmek için iki günüm vardı ve hiç araştırma yapma fırsatım olmamıştı. Çok teşekkür ederim haritada işaretlemiş olmanız harika. Belirlediğim yerleri sizin işaretlemenize göre kolaylıkla yapıyorum 😇

  Yanıtla
 5. Bizde bir kaç hafta sonra prag a gitmeyi düşünüyoruz acaba orda güvenle yemek yiyebileceğimiz tavsiye ettiğiniz türk lokantaları var mı?

  Yanıtla
 6. Sami bey merhaba,
  C.tesi günü Prag a gezi yapmayı planlıyoruz ailecek. Bir günlük bir program. Sizin tavsiyeniz galiba birkaç günlük. Tek günlük sıkıştırılmış bir program için tavsiyeniz nasıl olur?
  Ayrıca, insan kemiklerden yapılan bir kiliseden bahsetti arkadaşım. Tavsiye eder misiniz?

  Yanıtla
  • Alaattin Bey selamlar,

   Prag gezilecek yerler listesinde adı geçen yerleri hakkıyla gezebilmek için en azından 2-3 tam güne ihtiyacınız var.

   Eğer çok tempolu bir günlük bir program isterseniz;

   – Güne erken Prag Kalesi turu ile başlayıp 2 saatte hızlı gezin. Burada Aziz Vitus Katedrali’ni de göreceksiniz.
   – Sonrasında yürüyerek Mala Strana bölgesinden Charles Köprüsü’nden geçin, Prag Eski Şehir Meydanı’na doğru ilerleyin.
   – Bu bölgelerdeki ara sokakları keşfedin. Eski Şehir Meydanı’na dilerseniz eski Yahudi Yerleşim Bölgesi olan Josefov’dan da geçip gidebilirsiniz.
   – Sokaklar arasında dolaşırken Barut Kapısı ile nispeten biraz daha uzaktaki Dans Eden Evi de görebilirsiniz aynı gün içerisinde.

   Bahsettiğiniz kemik kilise Kutna Hora’daki Sedlec’in iskelet kilisesi, burası için ayrı bir gün planlamalı.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir, şimdiden keyifli bir gezi geçirmenizi dilerim. Saygılar..

   Yanıtla
 7. Harika bir yazı. Eylül ayında Prag’da olacağım için okudum gitmeden bir kez daha okuyacağım. Elinize sağlık

  Yanıtla
  • Veli Bey selamlar, ilginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. Aklınıza takılan her türlü soruda yazabilirsiniz, şimdiden iyi eğlenceler dilerim…

   Yanıtla
 8. Şimdiye kadar okuduğum yüzden fazla gezi yazısı arasında en iyilerinden biri diyebilirim. Kaliteli resimler, sayfa düzeni ve de içerdiği birbirinden yararlı bilgiler açısından süper bir yazı olmuş elinize sağlık.

  Yanıtla
 9. Selamün aleyküm Sami Altınay
  Allah sizden razı olsun biz paylaştığınız bilgilerden faydalandık fazlasına gerek yok
  Vesselam

  Yanıtla
 10. Yanlız çek insanları çok kaba ve nezaketsiz , berbatlar , servis çok kötü , hiç Güler yüzlü değiller

  Yanıtla
  • Kesinlikle katılıyorum. Hatta bunu yazarken şu an prag’tayım. Tavsiyem kesinlikle siz de garsonlara ve çalışanlara karşı güleryüzlü olmayın ciddi olun ve yapması gereken işi yaptırın yollayın. Böylece siniriniz bozulmaz. Çünkü gülümsemenize karşılık almayınca moraliniz bozulmaz

   Yanıtla
   • Gerçekten çok kabalar soğuklar ve anlayışsızlar. Hele bir de eşiniz, kızınız, kız kardeşiniz başı kapalı ise aptalca bakma huyları var yadırgayacak şekilde. Şehir güzel ama içindekiler boş.

    Yanıtla
 11. Sayın Sami Altınay Bey, Prag ile ilgili yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Ben eşimle 10-14 mayıs tarihlerinde Prag’a geleceğim. Bana ilgili tarihlerde 3 gecelik 2 kişilik uygun otel rezerve edebilirmisiniz? Geldiğimde cumartesi ve pazar günleri için Prag’da gezi grubunuz varsa bizi de ekleyebilir misiniz? Acil yanıt bekliyorum. selamlar

  Yanıtla
  • Ahmet Bey merhabalar,

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Maalesef otel rezervasyonu ya da tur rehberliği gibi konularda hizmet vermiyorum. Lakin Prag’da nerede kalınır? başlıklı yazımda konaklama konusunda tüm önemli bilgilerden bahsetmeye çalıştım. Bu yazımda tavsiye ettiğim otellerden bir tanesi de benim son Prag seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım 4 yıldızlı Appia Hotel Residences adlı tesis. Dilerseniz bu otele göz atabilirsiniz.

   Saygılarımla…

   Yanıtla
 12. Gerçekten çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Prag’a gitmeyi şimdi daha çok ister oldum.

  Yanıtla
 13. Bir daha pıag mı Allah yazdıysa bozsun. Gittiğimizin sabahı soyulduk. Arabamızon camı kırılmak suretiyle bagajda ne var ne yok çalmışlar. Polis bizim aynı mağduriyetten gelen6. Kişi olduğumuzu söyledi.prag tamamen hırsız yuvası başka bir şey değil turizm şirketlerinin cazip gösterdiği bu şehir avusturya Almanya İtalya ve Zürih i gezdikten sonra bende nefret uyandırdı. Gitmek isteyenlere uyarım olsun

  Yanıtla
  • Zerrin Hanım merhabalar,

   Öncelikle yaşadığınız talihsiz olaydan ötürü gerçekten çok üzüldüm, geçmiş olsun. Maalesef İstanbul’da da olduğu gibi dünyanın bir çok yerinde bu tip olaylar çok sık olabiliyor. Tabi bazı şehirlerde daha fazla oluyor. Barselona sokaklarında el çabukluğu ile para değiştirmeye çalışanı da gördüm Amsterdam’da 3 kişinin gözü önünde bunu yapıp halı çıkan taksiciyi de gördüm. İtalya’da aileden cüzdan çaldıran da oldu. Prag’da döviz büroları deseniz ayrı olay zaten. Kısacası dünyanın pek çok şehrinde bu gibi olaylar oluyor maalesef. Umarım bu olay içinizdeki seyahat aşkını olumsuz etkilemez. Sevgilerimle…

   Yanıtla
   • Sami Bey Merhaba,

    Döviz bozdurma ile ilgili bir tavsiyeniz var mı? Prag’da turizm açısından bir problem olduğu yazıyor özellikle çok düşük kurdan bozma eğilimindeki exchange büroları…

    Yanıtla
 14. Merhabalar.Yazınızı cok beyendım.Samı bey benım bır sorum olucaktı.Pragdan budapesteye hızlı trenle gıtme ımkanımız varmı?Yada bıletlerı ordan temın ede bılırmıyım.Yardımcı olursanız sevınırım

  Yanıtla
 15. Prag çok merak ettiğim yerlerden biri, yılbaşında nasıl oluyordur acaba 🙂 Hazır vize varken gitmek lazım

  Yanıtla
 16. karls koprusune bitisik karls universitesinide eklemek isterim dünyaca bilinen bilim adamlarinin ders verdigi veya okudugu bu tarihi universiteyi mutlaka ziyaret edin derim.

  Yanıtla

Yorum yapın