prag gezilecek yerler

Prag gezilecek yerler konusunda Orta Avrupa’nın en zengin kentlerinin başında geliyor. İçerisinde birçok tarihi yapının yer aldığı ve en güzel Ortaçağ kentlerinden biri olarak gösterilen Prag’da gezilecek onlarca yer var. Vltava Nehri’nin ortasından geçtiği bu şehir; köprüleri, kanalları, mistik havası, mimari eserleri ve Ortaçağ eserleri ile gezginlere birçok gezi alternatifi sunuyor.

Prag'da nerede kalınır? başlıklı yazımda konaklama hakkında önemli bilgileri ve otel tavsiyelerimi okuyabilirsiniz. Prag otelleri için tıklayın.

Prag’ın çok büyük bir kent olmaması gezi boyunca rahat etmenizi sağlıyor. Şehirde yer alan önemli noktalar genellikle birbirine yakın konumda yer alıyor. Eğer gezi planınızı Eski Şehir Meydanı, Mala Strana ve Prag Kalesi olarak 3 bölüme ayırırsanız gezi boyunca çok fazla sıkıntı çekmezseniz. Bu arada eğer Prag gezinizde otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız Prag’da konaklama hakkında genel bilgileri ve her kategoriden otel tavsiyelerimi Prag’da Nerede Kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler

Çek Cumhuriyeti‘nin en büyük şehri ve başkenti olan Prag, Avrupa’da gezip görmeniz gereken önemli şehirlerden. 2. Dünya Savaşı’ndan neredeyse hiç yara almadan kurtulan Prag için gezginler genellikle 2-3 günlük bir gezi süresi ayırıyor. Bu zaman dilimi şehrin en güzel ve önemli yerlerini görmek için bana göre yeterli. Eğer Prag’da daha uzun süre kalmayı düşünüyorsanız şehrin önemli müzelerinin birçoğunu ziyaret edebilir ya da günübirlik turlara katılarak yakın konumdaki Kutna Hora ve Karvlovy Vary‘i gezebilirsiniz.

Gelelim merkezde yer alan önemli yerlere. Sayfa boyunca bana göre Prag’da ilk etapta görmeniz gereken en önemli 15 yer yer alıyor. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için başlıklara ya da fotoğraflara tıklayabilirsiniz. Uzatmadan Prag gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Eski Şehir Meydanı

Prag gezilecek yerler, Eski Şehir Meydanı

Eski Şehir Meydanı, Prag’ın en önemli ve turistik şehir meydanı. Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Kinsky Sarayı ve Jan Hus Anıtı bu meydan ve çevresinde yer alan en önemli yapılardan bazıları. Çevresinde birçok hediyelik eşya satan dükkan ve restoranın da olduğu meydan gece gündüz şehrin en hareketli noktalarından. Devamını oku.

2. Astronomik Saat

Prag gezilecek yerler, Astronomik Saat Kulesi

Prag Eski Şehir Meydanı‘nın en önemli yapılarından olan Astronomik Saat ve saatin üzerinde yer aldığı Eski Şehir Meydanı, şehrin en önemli gezi noktalarından. Özellikle Astronomik Saat’te her saat başı gerçekleşen ufak gösteri turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Saatin üzerinde yer alan kuleye çıkarak muhteşem Prag manzarasını seyredebilirsiniz. Devamını oku.

3. Karl Köprüsü

Prag gezilecek yerler, Karl Köprüsü

1357 yılında inşa edilen Karl KöprüsüPrag Kalesi ve Mala Strana ile Stare Mesto bölgelerini birbirine bağlayan güzel bir yapı. 516 metre uzunluktaki köprü üzerinde 30’ya yakın heykel bulunuyor. Şehrin simge yapılarından olan köprü üzerinde performans sergileyen sokak sanatçıları köprüye ayrı bir hava katıyor. Devamını oku.

4. Prag Kalesi

Prag gezilecek yerler, Prag Kalesi

Booking.com

Prag Kalesi, şehrin gerek tarihi gerekse turistik olarak en güzel yapılarından. Kale içerisinde yer alan, Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Aziz George Bazilikası, Aziz George Manastırı, Prag Kalesi Resim Galerisi ve Kraliyet Bahçeleri görülmesi gereken en önemli yerler arasında yer alıyor. Prag Kalesi’ni kendiniz gezebileceğiniz gibi şehir içinden hareket eden kısa ve uzun rehberli turlara katılarak da bölgeyi gezebilirsiniz. Devamını oku.

5. Aziz Vitus Katedrali

Prag gezilecek yerler, Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi

Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi’nde yer alan en önemli yapı. 1344 yılında inşa edilen katedral yapıldığı günden günümüze kadar Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme yeri ve ebedi istiratgahı olmuş. Gotik üsluba sahip şehrin bu güzel katedrali içinde yer alan vitraylar da oldukça etkileyici. Devamını oku.

6. Yahudi Mahallesi (Josefov)

Prag gezilecek yerler, Josefov

Eski Yahudi Mahallesi ya da kısaca Josefov, Prag’ın en eski ve önemli yerleşim alanlarından biri. Şehre ilk Yahudilerin ne zaman geldiği tam olarak bilinmese de 13. yüzyılda bu bölgede ilk Yahudi yerleşim alanlarının oluşturulduğu düşünülüyor. Bölgede birçok tarihi yapı yer alıyor. Bohemyalı Azize Agnes Manastırı, Eski Yeni Sinagog, Eski Yahudi Mezarlığı, Pinkas Sinagogu ve İspanyol Sinagogu burada görebileceğiniz en önemli yerlerden bazıları. Devamını oku.

7. Petrin Tepesi

Prag gezilecek yerler, Petrin Tepesi

Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte bulunan Petrin Tepesi, Prag’a hakim güzel noktalardan biri. Prag gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli yapıyı bu tepeden görebilirsiniz. 15. yüzyılda üzüm bağları ile ünlü olan tepe günümüzde birçok turistik yapıya ev sahipliği yapıyor. Petrin Gözlem Kulesi, Aynalar Labirenti, Stefanik Gözlemevi, Strahov Manastırı ve Kablolu Tren Yolu, bu noktada gezip görebileceğiniz en önemli yerlerden. Devamını oku.

8. Wenceslas Meydanı

Prag gezilecek yerler, Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı ya da bilinen diğer adı ile Vaclav Meydanı, Prag’ın en merkezi ve önemli meydanlarından biri. Kurulduğu dönemde at pazarı olarak kullanılan ve tarih boyunca birçok önemli olaya sahne olan bu meydan, günümüzde otel, restoran, kafe ve kulüplere ev sahipliği yapıyor. Devamını oku.

9. Aziz Niklaus Kilisesi

Prag gezilecek yerler, Aziz Niklaus Kilisesi

Şehirde yer alan iki Aziz Niklaus Kilisesi‘nden güzel ve önemli olanı Mala Strana bölgesine hakim bir noktada yer alıyor. (Diğer kilise Eski Şehir Meydanı’nda.) Barok tarzdaki süslemeleri ile dikkat çeken kilise 1704-1755 tarihleri arasında inşa edilmiş. 18. yüzyıldan kalma vaiz kürsüsü, yan şapellerde yer alan altar panoları ve freskler kilisenin en dikkat çeken bölümleri. Devamını oku.

10. Eski Yeni Sinagog

Prag gezilecek yerler, Eski Yeni Sinagog

13. yüzyıldan kalma, önemli bir sinagog olan Eski Yeni Sinagog, şehrin önemli yerleşim bölgelerinden olan Josefov‘da yer alıyor. Prag’daki en eski Gotik yapı olma özelliğine sahip olan sinagog tarih boyunca birçok olaya sahne olsa da Yahudiler için her zaman işler durumda olan dini bir yapıdır. Devamını oku.

11. Belediye Sarayı

Prag gezilecek yerler, Belediye Sarayı

1383–1485 yılları arasında inşa edilen Prag Belediye Sarayı, Art Nouveau alanının en iyi örneklerinden. Tarih boyunca askeri okul ve ilahiyat fakültesi olarak kullanılan yapıda günümüzde konser ve sergi salanları yer alıyor. Dilerseniz yapıyı gezip burada yer alan kafe ve restoranlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Devamını oku.

12. Ulusal Müze

Prag gezilecek yerler, Ulusal Müze

Şehrin en önemli müzelerinden olan Ulusal Müze, Wenceslas Meydanı‘nda yer alıyor. 1890 yılında tamamlanan müze binası Neo Rönesans mimari etkilerine sahip. Geçici sergilerin de olduğu Ulusal Müze’de mineraloji, arkeoloji, nümizmatik ve tabiat tarihi temalı koleksiyonlar görülebilir. Müze, yenileme çalışmaları sebebiyle bir süre ziyarete kapalı. Devamını oku.

13. Kampa Adası

Prag gezilecek yerler, Kampa Adası

Vltava Nehri’nin Şeytan Deresi kolunun oluşturduğu ada olan Kampa Adası, şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşıp kafa dinleyebileceğiniz güzel bir yer. Karl Köprüsü’ne giderken hemen alt kısımda kalan ada geçmişten günümüze birçok işletmeciliğe ev sahipliği yapsa da günümüzde sessiz ve sakin bir yer. Devamını oku.

14. Dans Eden Ev

Prag gezilecek yerler, Dans Eden Ev

Prag gezilecek yerler listemizdeki en sıra dışı yapılarından olan Dans Eden Ev aslında turistik bir yer değil. Sahip olduğu farklı mimari ile dünya çapında üne sahip olan bu bina içerisinde seçkin firmaların ofisleri ile bir de restoran yer alıyor. Bina içerisinde gezilecek bir şey olmamasına karşı Vltava Nehri kıyısında yer alan bu binayı görüp önünde fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın. Devamını oku.

15. Aziz Agnes Manastırı

Prag gezilecek yerler, Bohemyalı Azize Agnas Manastırı

1234 yılında inşa edilen Aziz Agnes Manastırı şehrin Yahudi Mahallesi olan Josefov‘da yer alan bir diğer önemli tarihi yapı. Bir dönem kapalı kaldıktan sonra 18. yüzyılda depo ve evsizler için barınak olan kullanılan manastırda günümüzde 13. – 16. yüzyıllardan kalma resim ve heykel koleksiyonları görülebilir. Devamını oku.

Prag’da gezilecek diğer yerler

Başta da bahsettiğim gibi yukarıda bahsettiğim tüm bu yerler bana göre Prag gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerler. Prag’da birkaç günlük bir zamanınız varsa ilk önce bu yerleri görmeye çalışın. Bunlar dışında şehirde gezip görülecek daha onlarca yer var. Sitede, gezilecek 29 yer hakkında bilgi ve fotoğraf bulabilirsiniz. Dilerseniz bu yerleri inceleyerek gezi sürenize ve kişisel zevklerinize göre güzel bir gezi planı hazırlayabilirsiniz. Prag gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın.

Prag’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Prag konaklama konusunda bütçe dostu bir şehir. Avrupa’da orta şeker tesislere ödeyeceğiniz rakamlara burada gayet lüks otellerde kalabilirsiniz. Konaklama için bana göre şehirdeki 3 bölgeden birini tercih edebilirsiniz. Bu bölgeler; Vltava Nehri‘nin sol kıyısında kalan nezih ve güvenli bölgelerden biri olan Mala Strana, şehrin en hareketli ve turistik noktası olan Eski Şehir (Stare Mesto) ve çoğu gezi noktasına biraz yürüme mesafesinde yer alan Yeni Şehir (Nove Mesto). Eğer konaklama için uygun fiyat ve kalitede otel bulursanız bu 3 bölgeden birini tercih edebilirsiniz. Benim kişisel tercihim ise Mala Strana ve Eski Şehir bölgeleri. Bu bölgelerde konaklarsanız çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Uzak yerlere ise tramvay ya da taksi ile de gitmeniz mümkün.

Otel tavsiyesine gelecek olursak. Biz Prag gezimizde 4 yıldızlı Appia Hotel Residence‘da kaldık. Mala Strana bölgesinde yer alan oteli seçmemizde 2 ana faktör vardı. Biri otelin konumu diğeri ise sahip olduğu yüksek değerlendirme puanı. Otel, Booking.com’da 800 ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 9,3 gibi muazzam bir puana sahip. Biz kaldığımız dönemlide gecelik çift kişilik oda için 79 Euro ödemiştik ama fiyat dönemsel olarak yükselip 100-150 Euro seviyelerinde olabiliyor, elinizi erken tutmaya çalışın. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Appia Hotel Residence
Appia Hotel Residence, Prag’da konaklama yapabileceğiniz güzel otellerden biri.

Bu otel dışında Prag’a tekrar gitsek nerede kalırız diye ek bir araştırma yaptım ve çeşitli kriterlere göre 24 adet otel belirledim. Otellerin çoğu merkezde, yüksek ziyaretçi puanına sahip ve her kalite ve fiyat aralığında yer alıyor. Bu otellerde içinden; Hotel Rott, Palac U Kocku, Hotel Kings Court, Prague Inn ve Unitas Hotel en dikkat çeken tesislerden bazıları. Prag’da konaklama konusunda detaylı bilgileri ve diğer otel tavsiyelerimi Prag’da Nerede Kalınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

7 Yorum

  1. Merhabalar.Yazınızı cok beyendım.Samı bey benım bır sorum olucaktı.Pragdan budapesteye hızlı trenle gıtme ımkanımız varmı?Yada bıletlerı ordan temın ede bılırmıyım.Yardımcı olursanız sevınırım

  2. karls koprusune bitisik karls universitesinide eklemek isterim dünyaca bilinen bilim adamlarinin ders verdigi veya okudugu bu tarihi universiteyi mutlaka ziyaret edin derim.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here