Prag Havaalanı Ulaşım

Prag Havaalanı Vaclav Havel, Çek Cumhuriyeti’nin ana havaalanıdır. Şehir merkezinden yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanı içerisinde iki tane terminal vardır. Bu terminallere Kuzey 1 ve 2 (North 1 and 2) isimleri verilmektedir. Terminal 3 adı verilen başka bir kısım da vardır. Fakat bu kısım iş amacıyla özel olarak kullanılmaktadır. Terminallerdeki kapılar arası yürüme mesafesi ortalama 5 – 10 dakikadır. Bu nedenle son dakika varmamanız tavsiye edilir.

Diğer havayollarından farklı olarak bu Prag havaalanında görevliler el çantalarını da aramaktadır. Birçok kapının alt kısmında sigara içilebilecek bölümler vardır. Havaalanı içerisinde döviz bozdurmak mümkündür. Prag’a havayolu ile ulaşım için birçok seçenek vardır ve bilet fiyatları da genellikle uygundur. Her gün yaklaşık 250 uçuşa ev sahipliği yapan bu havaalanı yılda 10 milyon kadar yolcu taşımaktadır.

Terminal 1: Kuzey 1 terminali olarak bilinen bu kısım Avrupa Birliği dışındaki yerlerden, Amerika ve Birleşik Krallıktan yapılan uçuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkeler Schengen anlaşması dışında kalan yerlerdir.

Terminal 2: Kuzey 2 terminalidir. Avrupa Birliği kapsamında kalan yerlerden gelen uçuşlar bu terminalden yapılır. Fransa, Almanya, İsviçre ve İtalya gibi ülkeler bu noktaların başında gelir.

Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Transfer

Prag havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım son derece rahattır. İki nokta arasındaki ulaşım birçok farklı yolla sağlanabilmektedir.

Otobüs: Prag Vaclav Havel Havaalanı şehir merkezi arasında en ucuz ulaşım yolu otobüstür. Otobüs bileti terminallerde yer alan büfelerden veya otomatlardan alınabilir. Fakat yanınızda Çek Korunası bulundurmanız gerekmektedir. Bazı noktalarda kredi kartı da geçerlidir. Bileti otobüs şoföründen de alabilirsiniz. Fakat bu şekilde bilet daha pahalıya mal olur. Biletinizi kullanmadan önce geçerli hale getirmeniz gerekmektedir. Eğer bu işlemi yapmazsanız e yakalanırsanız 900 Koruna cezaya çarptırılırsınız. Şehir merkezine ulaşım trafiğe de bağlı olarak 30 – 50 dakika arasında sürmektedir. 119 ya da AE otobüslerine bindikten sonra metroya ulaşabilirsiniz ve metroda biletiniz hala geçerlidir. 100 numaralı otobüs ile metro 2’ye ulaşabilirsiniz. Gece otobüsü olan 510 ile merkeze yakın olan Jiraskovo namesti ya da I.P.Pavlova duraklarına ulaşabilirsiniz.

Airport Express (Havaalanı Ekspresi): Çek tren yolları tarafından işletilen bu otobüsler her 30 dakikada bir sefer yapmaktadır. 05:46 – 21:16 arasında hizmet veren bu otobüsler ile seyahat etmenin bedeli 60 Çek Korunası’dır. Bilet, şoförden temin edilebilir. Bu otobüs ile Dejvicka ve Masarykovo nadrazi tren ve metro istasyonlarına ulaşabilirsiniz. Son istasyon Prag’ın en büyük tren istasyonu olan Hlavni nadrazi’dir.

Prag havaalanı transfer
Prag’da havaalanı ile şehir merkezi arasında sefer yapan Airport Service adındaki otobüs.

Cedaz Bus (Cedaz Otobüsü): AAA taksi tarafından işletilen bir otobüs sistemidir. Bilet ücreti 130 Koruna’dır. 07:30 – 19:00 arasında her yarım saatte bir seferi vardır. Şehir merkezindeki V Celnici sokağına kadar gider.

Taksi: Havaalanı – şehir merkezi arasında ulaşım sağlamanın en konforlu yollarından biri taksidir. Şehir merkezindeki herhangi bir noktaya ulaşım yaklaşık 650 – 850 Krona mal olmaktadır. Varış kapısının yakınında anlaşmalı taksiler bulunabilir. Taksiye binmeden önce gideceğiniz yere göre fiyat alabilirsiniz.

Özel Araçlar: Prag Vaclav Havel Havaalanından ulaşım için kişiye özel seçeneklerden biri budur. Birçok şirket tarafından yürütülen bu sistem ile gideceğiniz yere özel servis yapılmaktadır. Bu hizmet genellikle 500 – 600 Çek Kronuna mal olur. Bu alanda çalışan şirketlerden bazıları şunlardır: Transfer Service, Prague Airport Shuttle, Transfer Prague, Cabin Prague, Cadillac Escalade.

Prag gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere Prag Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

  1. Merhabalar.Size çok önemli bir sorum olacaktı.Eğer biliyorsanız Prag havalimanından Polskibus otobüse nasıl ulaşım sağlanır anlatabilir misiniz?Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın