Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Prag‘ın tüm sivil hava taşımacılığı ihtiyacını, kent merkezinin 20 kilometre kadar dışındaki Václav Havel Havalimanı karşılıyor. Prag havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusuna çeşitli seçeneklerle cevap bulacağımız bu havaalanına dünyanın çeşitli noktalarındaki 150 farklı destinasyondan 60 hava yolu şirketi düzenli direkt uçuşlar gerçekleştirerek yılda ortalama 13 milyon yolcu taşıyor.

Büyük çoğunluğu turistik amaçla kente gelen bu kitlenin ihtiyacı doğrultusunda Prag Havaalanı şehir merkezi arası ulaşım için çeşitli firmalar farklı tipte hizmetler sunuyor.

Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Prag Havaalanı Ulaşım

Prag Havaalanı içerisinde 3 terminal binası bulunuyor. 1 numaralı terminal binası İngiltere, Türkiye gibi Schengen Bölgesi dışından ve diğer kıtalardan gerçekleştirilen uçuşların varış noktası konumundayken Terminal 2 Schengen üyesi ülkelerden gelen uçakları ağırlıyor.

Şehir merkezine ulaşım sağlayan firmaların çoğu bu iki terminal binasına odaklıyken bir kısmı charter seferler ve özel jetler için kullanılan Terminal 3’ü de hizmet kapsamına almış.

Airport Express (Havaalanı Ekspresi)

Prag Havaalanı Ulaşım Airport Express

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda sizlere önerebileceğim ilk seçenek, Çek Cumhuriyeti Demiryolları gözetiminde faaliyet gösteren, havaalanı ile merkez tren garı arasında ulaşım sağlayan Airport Express Otobüsleri.

Son durağı şehir merkezindeki ana tren istasyonu Hlavní Nádraží (Praha Hl.n.) olan havaalanı ekspresi yolculuğunu 33 dakikada tamamlıyor.

Böyle araya express, tren garı gibi sözler girince Airport Express’i tren zannetmeyin. Bu seçenek bir otobüs.

Otobüsün son durağı olan Merkez tren garı içerisinde ayrıca metronun C hattını kullanabileceğiniz bir durak yer alıyor. Otobüs son durağına gelmeden önceyse demir yolu ve metro istasyonları bulunan Dejvická ile Masarykovo Nádraží’ye uğruyor.

İlk seferine 06.30’da çıkan otobüsler 22.00’a kadar 15 dakika ila yarım saat arasında değişen aralıklarla havalimanından kent merkezine doğru hareket ediyor.

Prag Václav Havel Havalimanı’ndan ayrılmadan önce 1 ve 2 numaralı terminal binalarına uğrayan Airport Express’te şehir içi hatlardan farklı tarife uygulanıyor.

Aktarma özelliği bulunmayan biletler aracılığıyla sadece bir yolculuk yapılabiliyor. Yetişkinler için havaalanı ekspresi kişi başı bilet fiyatları 60 CZK olarak belirlenmiş.

6 yaşın altındaki çocukların ücretsiz yararlanabildiği hizmet, 6-15 yaş arası bireylere %50 indirimli sunuluyor. Ayrıca Prague Card sahipleri de hiçbir ücret ödemeden otobüslerde yolculuk yapabiliyor. İhtiyacınız olan biletleri, bindiğiniz otobüsün sürücüsünden temin edebilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Prag şehir merkezinden havaalanına toplu taşıma ile ulaşım

Prag Václav Havel Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım konusunda DPP’nin sunduğu tek seçenek ekspres otobüslerden ibaret değil.

Dilerseniz günün 24 saati boyunca şehir içi otobüsleriyle de farklı metro istasyonlarına ulaşıp merkezdeki çeşitli noktalara rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Belediye otobüslerinin en büyük avantajları, havalimanının 3 terminal binasına da uğramaları ve şehir içi tarife uygulamasına dâhil olmaları. Hatta Prague Card aldıysanız, tüm belediye otobüslerine ücretsiz binebilirsiniz.

90 dakika geçerli biletlerin 32 CZK olduğu belediye otobüslerinin çeşitli yaş grupları ve kullanım süreleri için farklı bilet fiyatlarını şu bağlantıyı kullanarak görebilirsiniz

05.00-00.00 saatleri arasında metronun A hattına aktarma yapan 119 numaralı otobüs her 5 ila 20 dakikada bir Nádraží Veleslavin’e doğru yola çıkıyor.

Sefer sıklığı gün içerisinde 7,5 dakika ile yarım saat arasında değişen 100 hat numaralı otobüs ise metronun B hattından yararlanmak isteyen yolcuları Zličin’e ulaştırıyor.

Ayrıca B hattına aktarma yapmak için son durağı Na Knížecí / Anděl olan 191 sefer numaralı belediye otobüsünü de kullanabilirsiniz. 119, seferini 17 dakikada tamamlarken; 100 hat numaralı aracın yolculuğu 16 dakika sürüyor. 191 ise son durağına 51 dakikada ulaşıyor.

00.15’ten itibaren 05.00’a kadar gece seferleri 910 numaralı araç vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. Sefer sıklığı her 30 dakikada bir olan otobüs I. P. Pavlova’ya 45, Na Beránku’ya 73 dakika içerisinde ulaşıyor.

Gece seferleri de dâhil olmak üzere tüm otobüslerin güzergâhları üzerindeki duraklar hakkında detaylı bilgi edinmek için DPP’nin havalimanı transferlerine ilişkin şu bağlantısını verdiğim sayfayı inceleyebilirsiniz.

Otobüs biletlerini ise Terminal 1 ve 2’deki bilet otomatlarından ve Visitor Center’lardan satın alabilirsiniz.

NOT: Eğer ekonomik olmasından dolayı belediye otobüslerini tercih edecekseniz mutlaka yukarıda bahsetmiş olduğum durakların harita konumları ile otelin konumunu kıyaslayın. Eğer tercih etmek mantıklı ise otobüsleri seçin yoksa ucuz olsun diye seçerseniz hem zaman hem de para kaybı yaşarsınız.

Shuttle

Prag havaalanı otel servisi ile ulaşım

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacına konforun ön planda olduğu çözümler getiren firmalar da mevcut. Bunlar içerisinde en popüleri, daima en düşük fiyat garantisi sunmayı amaçlayan Prague Airport Transfers.

Firma kent merkezine gitmek isteyenlere hem paylaşımlı hem de özel servis hizmeti veriyor. Bu sayede tatil bütçesi düşük gezginler de servislerin sağladığı rahatlık ve çabukluk avantajlarından yararlanabiliyor.

Firmanın 200 araçlık filosunda İngilizce bilen deneyimli şoförler görev yapıyor. Her araca misafirlerin ihtiyaç duyabilecekleri düşünülerek kente dair haritalar ve rehberler bırakılıyor. Ayrıca bilet alan her konuk tatilleri sırasında isterlerse 4 saatlik Prag turuna ücretsiz katılabiliyor.

Özellikle zaman açısından kısıtlaması olmayanlar için daha cazip olan paylaşımlı servisler aracığıyla firma, kent merkezinin yanı sıra direkt otele de ulaşım sağlıyor.

Kent merkezindeki Národní 40 adresindeki durağa giden araçlar her 30 dakikada bir kalkıyor ve ücretleri kişi başı 140 CZK olarak belirlenmiş. Otobüsler yolculuklarını aşağı yukarı 1 saatte tamamlıyor.

Konuklarına havalimanı transferi dışında farklı tur seçenekleri de sunan firmadan şoförlü araç kiralamanın bedeli 25 Euro’dan (625 CZK) başlıyor. Araçlar konuklarını diledikleri adrese 30 dakika civarı bir sürede ulaştırabiliyor.

Prague Airport Transfers tarafından sunulan tüm hizmetler için rezervasyon web sitesi üzerinden kredi kartıyla birkaç dakika içerisinde rahatlıkla yapılabiliyor. Özel araç seçeneğini tercih eden konukları, firma görevlisi gelen yolcu çıkışında karşılıyor.

Taksi

Prag Havaalanı Ulaşım Taksi

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bir diğeri ise taksiler. Üstelik kent içerisinde faaliyet gösterenlerin aksine Václav Havel’de hizmet veren FixTaxi ve AAA Taxi, konuklarına sabit fiyat avantajı ve güvenli ulaşım olanağı sunuyor.

Rezervasyon işlemi web sitelerinin yanı sıra havalimanında bulunan stantlar aracılığıyla yapılabiliyor. AAA Taxi’den dilerseniz mobil uygulamayı kullanarak da araç çağırabilirsiniz.

Her iki firmada da taksimetre açılış ücreti 40 CZK olarak belirlenmiş. Bu ücrete her bir kilometrede 28 CZK eklenirken, ilk 8 dakikası ücretsiz olmakla birlikte bekleme yapılan dakika başına 6 CZK alınıyor.

Havalimanının terminalleri dışında kurulan stantlar aracılığıyla taksi istendiğinde, yolculara %20 indirim hakkı tanıyan bir kupon veriliyor. Bu kupon sayesinde açılış ücreti 25, kilometre başına artış 19,90, bekleme ise 4 CZK’ye düşüyor.

NOT: Her havaalanı taksisinde yaşanabilecek genel problemleri yukarıda adını verdiğim firmalarda da yaşayabilirsiniz. Dilerseniz yolculuk öncesi firmaların güncel müşteri yorumlarını internetten okuyabilirsiniz.

Fiyat konusunda stres yaşamak istemezseniz yazı devamında bahsedeceğim özel transfer ya da otel servisi gibi seçenekleri de tercih edebilirsiniz.

Özel Transferler

Prag havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?

Prag Havaalanı’nda kendi araçlarıyla kapıdan kapıya servis hizmeti veren şahıslar ve şirketler de bulunuyor. Mercedes Benz, Audi gibi üst düzey modelli araçlar ile sağlanan bu hizmette konuklar, direkt isim kartları ile gelen yolcu terminalinin önünde karşılanıyor. Rezervasyon işlemi kimisinde internet üzerinden gerçekleştirilirken, bir kısmında ödeme şoföre yapılabiliyor.

Özel araçlar ile kent merkezine ulaşım hizmeti sunan firmaların en popülerleri Transfer Service, Prague Airport Shuttle, Transfer Prague, 24-ATP ve T&A Transfers.

Firmaların tümü 4 kişiye kadar olan gruplara binek, daha fazla kişiden oluşanlara ise minibüs tahsis ediyor.

Transfer Service fiyatları 25 Euro’dan başlarken, 24-ATP başlangıç fiyatı olarak 4 kişiye kadar 500 CZK, 4-8 kişi arasına 750 CZK fiyat belirlemiş.

Prague Airport Shuttle ve Transfer Prague ise kent merkezine ulaşım için 4 kişiye kadar olan gruplardan 24 Euro talep ediyor. Filosundaki araç çeşitliliği ve hizmet kalitesinin yüksekliği ile dikkat çeken T&A Transfers’in kiralama ücretleri ise 35 ila 75 Euro arasında değişiyor.

Firma bazında değişiklik göstermekle birlikte kiralama ücretlerine bedava şehir turu, ikram, bagaj yardımcısı, kablosuz internet bağlantısı gibi hizmetler dâhil olabiliyor. Ayrıca sabit fiyatlarla Çek Cumhuriyeti’ndeki ve komşu ülkelerdeki popüler şehirlere de ulaşım olanağı sağlanıyor.

Bir başka özel transfer seçeneği ise daha yola çıkmadan Getyourguide üzerinden rezervasyon yaptırıp Prag’a indiğinizde özel olarak karşılanacağınız paketler. Güvenilir olduğu ve işlem yapmak da çok hızlı ve kolay olduğu için ben zaman zaman bu yolu da tercih ediyorum. Ki bu açıdan popüler bir öneri ise:

Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Özel Transfer: Yine 4 kişiye kadar gruplar için son derece avantajlı olan bu paketin bir öncekinden farkı aracın sizi Prag şehir merkezinde bir noktaya bırakıyor olması. Ki oteliniz yakınsa fiyatı 4 kişilik 26,95 Euro olan bu paketi tavsiye ederim.

Son olarak özel transferler başlığında otellerin karşılama hizmetinden de bahsetmek isterim. Ben bu hizmetten yararlanmak istediğimde otel rezervasyonumu Booking.com üzerinden gerçekleştiriyorum.

Çünkü Prag otellerine yönelik sitede hazırlanan detaylı sayfalarda konaklama tesisinin sunduğu hizmetler arasında transfer olanağının verilip verilmediği gayet anlaşır bir şekilde belirtiliyor.

Özetle Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Václav Havel Havalimanı Ulaşım

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda en ekonomik seçenekler otobüsler. Eğer bütçeniz çok çok kısıtlı değilse hızla merkezdeki tren garına ulaşıp oradan otelinize geçebileceğiniz Airport Express Otobüsleri, bütçeniz çok kısıtlı ise veya oteliniz otobüs duraklarından birine yakınsa Belediye Otobüsleri en ideal seçenek.

Bunun dışında konforlu ve hızlı bir ulaşım tercih ediyorsanız da size önerim yazının başında bahsettiğim havaalanından otelinize özel transfer seçenekleri.

Bu yazıda Prag havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusuna çeşitli alternatiflerle cevap vermeye çalıştım. Kent hakkında daha fazla bilgi edinmek için;

“Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri” üzerine bir yorum

 1. Merhabalar.Size çok önemli bir sorum olacaktı.Eğer biliyorsanız Prag havalimanından Polskibus otobüse nasıl ulaşım sağlanır anlatabilir misiniz?Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 2. Merhaba. Havaalanına indikten sonra Çek korunasını nereden temin edebilirim. Otobüslerde ve bilet alımında euro kullanılıyor mu?

  Cevapla
  • Merhabalar, havaalanında inince en azından merkeze gitmeye yetecek kadar (max 50 Euro vb) döviz bozdurup kalan tutarı merkezde ayarlayabilirsiniz. Yalnız Prag’da döviz bozdurmak biraz sıkıntılı. Çok komisyon alıyorlar. Bu yüzden mutlaka bozduracağınız dövizin tam tutarını size net şekilde belirtmelerini isteyin. Belki havaalanında olmaz ama turistik yerlerde klasik turist kazıklama yöntemlerinden biri bu.

   Cevapla

Yorum yapın