prag'da nerede kalınır

Orta Avrupa‘nın en güzel şehirlerinden biri olan Prag sahip olduğu muhteşem atmosferi ile mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehir. Ülkemizden düzenlenen Orta Avrupa turları ile bu güzel şehri görebileceğiniz gibi benim daha çok sevip tercih ettiğim yol olan kendi gezinizi kendiniz organize ederek de bu olağanüstü şehri gezebilirsiniz. Özellikle şehre ilk gez gideceğinizi düşünürsek akıllara ilk gelen soru doğal olarak “Prag’da nerede kalınır?” olacaktır. Bu yüzden Prag’da konaklama yapılması gereken en önemli noktaları, turistik noktaların konumlarını ve konaklama yapabileceğiniz tüm otel tavsiyelerimi Prag’da nerede kalınır? yazım boyunca anlatmaya çalışacağım.

Yazı biraz uzun gelebilir ama Prag’daki bölgeler ve en iyi fiyat performans oranına sahip oteller hakkında çok faydalı bilgiler paylaşacağım, bu yüzden detaylıca okumanızda fayda var.

Prag’da nerede kalınır?

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti olan Prag, köprüleri, katedralleri, birbirinden güzel mimari tarza sahip yapıları ile Orta Avrupa‘da gezilip görülmesi gereken büyülü bir şehir. Onlarca gezilecek yere sahip olmasına karşın Prag çok büyük bir şehir değil. Şehirde yer alan turistik yerlerin büyük çoğunluğu birbirine yakın mesafede sayılır. Otel seçiminizi düzgün yaparsanız hemen hemen çoğu gezi noktasına yürüyerek gidebilir yalnızca uzakta kalan yerler için toplu taşıma ya da taksiyi tercih edebilirsiniz. Gelelim Prag’da nerede kalınır? sorunun cevabına.

Prag toplam 10 bölgeye ayrılıyor olsa da bizi ilgilendiren şehrin en turistik noktaları. Zaten bu yerlerin büyük çoğunluğu hemen hemen aynı bölge sınırları içerisinde yer alıyor. Bana göre Prag’da konaklama yapılacak 3 tane güzel bölge var. Bunlar: Mala Strana adındaki nehrin sol kıyısı, nehrin hemen sağ kenarında yer alan şehrin Eski Şehir (Stare Mesto) bölgesi ve bu bölgenin alt kısmında kalan Yeni Şehir (Nove Mesto) olarak adlandırılan bölüm.

Mala Strana: Bu bölge Vltava Nehri‘nin hemen sol tarafında yer alıyor. İngilizce’de Lesser Town olarak geçiyor. Son Prag gezimde konaklama için seçtiğim bölge olan Mala Strana tarihi binaları ve sakinliği ile dikkat çekiyor. Karl Köprüsü‘ne hemen 5 dakikalık yürüme noktasındaki alanda birçok güzel otel yer alıyor. Zaten şehrin seçkin otellerinden bazıları bu bölgede yer alıyor. Seçkin deyince hemen aklınız fiyatlara gitmesin, bu bölgede uygun fiyatlı tesis bulmanız mümkün. Bizim kaldığımız alanda yer alan konsolosluk binaları bölgenin daha da güvenli olmasında etkendi. Bu bölgeden Eski Şehir Meydanı‘na 15-20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşmanız mümkün. Dilerseniz bölgede yer alan tramvayı da tercih edebilirsiniz. Kısacası Mala Strana, konaklama yapılabilecek çok güzel bir yer.

Eski Şehir (Stare Mesto): Prag’da nerede kalınır, şehrin en önemli ve tarihi noktası neresi diye sorarsanız size Eski Şehir (Stare Mesto) adı verilen bölgeyi önerebilirim. Burası Prag’ın en turistik ve önemli yeri. Şehirde gezip görmeniz gereken birçok yer bu bölgede yer alıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer alan bölgenin her sokağı birbirinden güzel. Eğer bu bölgede konaklama yapmayı tercih ederseniz otelden adımınızı attığınız anda Prag’ın hareketli yaşamının hemen içine giriyorsunuz. Bölgede birçok kafe, restoran, hediyelikçi var. Bölgenin güzel yanı konumunun eşsiz olması. Kötü yanı ise bazı yerlerin çok gürültülü olabiliyor olması. Bölgedeki otel fiyatları biraz yüksek olsa da sahip olduğu konum her şeye değer. Kısacası bana göre şehrin en güzel bir diğer noktası burası.

Prag'da nerede kalınır
Prag Eski Şehir Meydanı ve meydanın önemli yapılarından Tyn Kilisesi.

Yeni Şehir (Nove Mesto): Bölgenin adı her ne kadar “Yeni Şehir” olsa da burası 800 yıllık bir tarihe sahip. Şehrin en önemli meydanlarından Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı) burada bulunuyor. Eski Şehir Merkezi’ne yürüme mesafesinde olan yerde birçok otel, kafe, restoran ve gece kulübü bulunuyor. Her yere yürüyerek gitmeye çalışmak yorucu olabilir ama bölgede metro ve tramvay hattı var. Buradaki otellerin fiyatları diğer yerlere nispeten daha uygun olsa da dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Bazı ara sokaklar uygunsuz kişiler tarafından kullanıyor olabilir bu nedenle konum seçiminde dikkatli olmak gerekiyor.

Hradcany: Bu bölgeyi tavsiye etmesem de bilgi vermek istedim. Prag Kalesi‘nin çevresinde yer alan bu bölge çok güzel bir manzaraya sahip olsa da konaklama için pek uygun bir yer değil. Ulaşım biraz zor. Prag Kalesi şehrin en önemli gezi noktalarından birisi olsa da konaklama için bana göre tercih edilmemesi gerekiyor.

Kısacası Prag genel olarak pek büyük bir yer değil. Şehrin en turistik yerleri birbirine yakın konumda. Ben Prag gezim sırasında Mala Strana bölgesinde kaldım ve çok da memnun oldum. Eski Şehir Meydanı ve Yeni Şehir de konaklama için uygun yerler. Hesaplı ve güzel bir otel bulursanız bu 3 bölgede de konaklama yapabilirsiniz.

Prag Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Prag, Avrupa’nın diğer ünlü ve turistik yerlerine nazaran konaklama konusunda gezginlere çok hesaplı alternatifler sunuyor. Otel fiyatları eskiden çok daha uygun olsa da yavaş yavaş Viyana gibi şehirlerin otel fiyatlarına yaklaşıyor. Yine de güzel bir araştırma ile Paris, Venedik gibi şehirlerde 2-3 yıldızlı otellere ödeyeceğiniz paraya burada 4-5 yıldızlı çok güzel tesislerde konaklayabilirsiniz. Şehirde yer alan en hesaplı otellerin gecelik fiyatları 80 Euro civarında, biraz daha düzgün ve güzel bir konaklama deneyimi sunan yerler 80-150 Euro arası gibi. Prag’daki en lüks otellerin gecelik çift kişilik oda fiyatları ise 150-200 Euro fiyat aralığından başlayarak yükseliyor.

Prag otel rezervasyonunuzu şehirdeki otellerin internet siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi çeşitli otel rezervasyon sitelerini kullanarak da yapabilirsiniz. Bunlardan en ünlü ve güvenilir olanı Booking.com. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. Booking.com’da otel rezervasyonu nasıl yapılır? Rezervasyon nasıl iptal edilir? Resimli anlatım için tıklayın.

Prag için kişisel otel tavsiyesi: 4★ Appia Hotel Residence

Prag'da nerede kalınır
Appia Hotel Residence, Prag’da konaklama yapabileceğiniz çok güzel bir tesis.

Prag’da nerede kalınır yazımızda ilk otel tavsiyem benim Prag gezimde de konaklayıp çok memnun ayrıldığım 4 yıldızlı Appia Hotel Residence adlı tesis. Yaklaşık 1200 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 9,4 gibi çok yüksek bir ziyaretçi puanına sahip olan tesis. Karl Köprüsü‘ne 5 dk uzaklıkla, Mala Strana adlı bölgede yer alıyor. Otelin çevresinde birçok konsolosluk binası var bu yüzden bulunduğu konum oldukça güvenli. Prag’ın en önemli ve turistik bölgesi olan Eski Şehir Meydanı otelden yürüyerek 15-20 dk sürüyor. Hiçbir toplu taşıma kullanmadan şehirde rahatça gezebilirsiniz.

Bahçeli, geniş odalı, ufak ama kaliteli bir tesis olan Appia Residence, Prag’daki en iyi fiyat performans oranına sahip tesislerden bir tanesi. Ücretsiz wi-fi hizmetinin olduğu tesiste ben çift kişilik odada gecelik 79 Euro‘ya kalmıştım. Yoğun sezonda otelin fiyatı biraz yükselip çift kişilik oda gecelik 125 Euro’lara kadar yükselebiliyor. Kısacası ben Appia Hotel Residence tesisinde konaklamaktan memnun aldım, bir sonraki Prag seyahatimde ilk göz atacağım tesislerden olacak. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

prag'da nerede kalınır
Nehrin sağ tarafında eski ve yeni kent merkezleri yer alıyor, sol tarafta ise Mala Strana ile Prag Kalesi bölgeleri yer alıyor. Kırmızı noktalar şehrin en popüler yerlerini gösteriyor. Haritayı büyütüp detaylı incelemek için tıklayın.

Prag’da konaklama yapabileceğiniz diğer otel tavsiyelerim

Prag’da nerede kalınır rehberini hazırlarken sanki ben de ilk kez Prag’a gidecekmiş gibi şehirde yer alan tüm otelleri belirli kriterlere göre tekrar inceledim. Sadece Eski Kent Meydanı çevresinde yer alan otellere bağlı kalmadan tüm otelleri konum, fiyat, ziyaretçi değerlendirmesi gibi kriterlere göre analiz ettim ve her fiyat ve kalite aralığından alttaki otelleri seçtim ve bu otelleri de alternatif olması açısından Prag’da nerede kalınır rehberine eklemeye karar verdim. Otellerin ortak özelliği Prag’daki en çok tercih edilen tesislerden olmaları.

3★ B&B Hotel Prague City

prag B&B Hotel Prague City

3 yıldızlı B&B Hotel Prague City yaklaşık 6000 ziyaretçi değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,4 gibi yüksek bir puana sahip ekonomik bir otel. Prag’ın merkezi sayılan Eski Şehir Merkezi‘ne 2 km uzaklıkta yer alan tesis metro ve tramvay duraklarına da yakın. Ama dilerseniz yürüyerek şehri de keşfedebilirsiniz. Haritada konum olarak merkezin biraz kıyısında gibi gözükse de bu tesis Prag’ın en iyi fiyat performans oranına sahip tesislerinden. Prag’da nerede kalınır yazısını hazırlarken çift kişilik oda fiyatı 59 Euro‘ydu. Fiyatlar diğer dönemlerde 39-79 Euro arasında gözüküyor. Eğer Prag’da ekonomik bir tesis arıyorsanız bu otele mutlaka göz atın derim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Motel One Prague

prag otel tavsiyesi Motel One Prague

Eski Kent Meydanı‘na 1 km uzaklıktaki 3 yıldızlı Motel One Prague 4000’den fazla yorum sonucunda 10 üzerinden 9,2 gibi çok yüksek bir ziyaretçi puana sahip. Prag’daki en iyi fiyat performans oranlarından olan tesisten yürüyerek 20 dakikada Karl Köprüsü‘ne ulaşabilirsiniz. Yazıyı hazırladığım dönemde çift kişilik oda ücreti gecelik 60 Euro‘ydu. Mayıs ayı içinse fiyatlar 85 Euro civarındaydı. Gezi öncesinde fiyatları kontrol edebilirsiniz. Şehrin merkezinde kaliteli ama ekonomik bir otel arıyorum diyorsanız bu tesise mutlaka göz atın. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel UNIC Prague

prag'da nerede kalınır Hotel UNIC Prague

Yaklaşık 3000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 9,3 gibi olağanüstü bir puanına sahip olan Hotel UNIC Prague, Prag’da konaklama yapabileceğiniz 4 yıldızlı güzel bir tesis. Eski Kent Meydanı ve Karl Köprüsü gibi ikonik yapılara yürüyerek 10 dk uzaklıkta yer alan otel Prag’da nerede kalınır diyenler için gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim bir tesis. Yakınında şehrin ünlü alışveriş merkezlerinden biri bulunan otelde ücretsiz wi-fi hizmeti de var. Yazıyı hazırladığım dönemde çift kişilik oda ücreti dönemine göre gecelik 80-120 Euro arasındaydı. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Residence Leon D’Oro

prag Residence Leon D'Oro

Prag’ın kalbinde, Wenceslas Meydanı ile Eski Kent Meydanı arasında çok güzel bir konumda yer alan 4 yıldızlı Residence Leon D’Oro, yaklaşık 5000 değerlendirme sonucunda 8,1 gibi yüksek bir puana sahip. Hemen yakınında yer alan metro istasyonu şehir içi ulaşımda işinize yarayabilir. Prag’da nerede kalınır yazısını hazırlarken otelin çift kişilik oda ücreti gecelik 45-85 Euro arasındaydı. Bu rakam  sezonda 120 Euro’lara kadar çıkabilir. Konumundan dolayı benim en çok dikkatimi çeken tesis burası oldu. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Grand Majestic Plaza

prag'da nerede kalınır Grand Majestic Plaza

4 yıldızlı Grand Majestic Plaza 5000 yorum sonrasında 10 üzerinden 8,8 gibi güzel bir puana sahip. Barut Kapısı ve Belediye Binası gibi turistik noktalara yakın konumda yer alan tesisin hemen yakınında avm yer alıyor. Prag’daki en iyi fiyat fayda oranına sahip olan tesiste oda ücretleri makul seviyede. Yazıyı hazırladığım dönemde otelin çift kişilik konaklama ücreti gecelik 55-130 Euro civarındaydı. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Radisson Blu Alcron Hotel

prag Radisson Blu Alcron Hotel

Prag’ın kalbinde, Wenceslas Meydanı‘nın hemen yanında yer alan 5 yıldızlı Radisson Blu Alcron Hotel şehirde güzel bir otel kalmak isteyenler için güzel bir seçenek. Yaklaşık 4.000 değerlendirme sonucunda ziyaretçilerden 10 üzerinden 9,3 gibi güzel bir puana sahip. Otelin içerisinde 2 adet prestijli restoran yer alıyor, üstelik bu restoranlar Michelin yıldızlı. Prag’da nerede kalınır, kaliteli bir otel olsun diyorsanız Orta Avrupa’nın en iyi otellerinden biri seçilen bu tesise göz atabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Grandior Hotel Prague

prag'da nerede kalınır Grandior Hotel Prague

5 yıldızlı Grandior Hotel Prague yaklaşık 10.000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,8 gibi çok yüksek bir puana sahip. Karl Köprüsü‘ne 2 km, Eski Kent Meyanı‘na ise 1,2 km uzaklıktaki tesisin hemen dibinde metro, tramvay ve otobüs durakları yer alıyor. Prag’daki en iyi fiyat performans otellerinden biri olan bu tesiste yazıyı hazırladığım dönemde gecelik 60 Euro‘ya bile oda vardı. Normal dönemlerde bu fiyat 120-220 Euro arasında olabiliyor. Bence fiyatlara mutlaka göz atın. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Prag’da nerede kalınır araştırmam boyunca en dikkat çeken konu ve tesisler bunlar. Yazı boyunca adı geçen Prag otel tavsiyelerim dışında şehirde konaklama yapılabilecek birçok güzel tesis bulunabilir. Eğer siz de Prag otellerinin hepsine göz atmak isterseniz tıklayın. Prag gezinizde ihtiyacınız olabilecek diğer bilgileri Prag Gezi Rehberi, şehirde gezip görebileceğiniz tüm yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları ise Prag Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

7 Yorum

  1. Sami Bey selamlar , Prag’tan Budapeşte ye geçiş alternatifleri ile ilgili bilginiz varsa paylaşabilir misiniz ?

    • Burcu Hanım merhabalar, maalesef Budapeşte’ye henüz gitme şansım olmadı. Ama raileurope.com gibi sitelerden Avrupa içi tren seferleri ve tarifeleri hakkında bilgiler alabilirsiniz. Saygılar.

  2. Merhabalar , Mayıs ayında Prag’a gideceğim. Konaklama için Charles Bridge Residence’ta kalmaya karar verdik. Netleştiremediğimiz bir şey var . Bu otel nehrin sol kenarında kalıyor . Gitmek istediğimiz bir çok yer de nehrin sağ tarafında kalıyor. Özellikle geceleri nehrin sağ tarafından sol tarafına geçerken zorluk yaşar mıyız ? Lokasyon olarak mantıklı bir seçim mi yapmışız . Tüm bunları cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler 🙂

    • Gamze Hanım merhabalar. Ben de Prag gezimde nehrin sol tarafında kalmıştım. Mayıs başı olmasına rağmen hava akşamları soğuk oluyordu. Yanınıza hırka benzeri bir şey alırsanız gün sonunda otelinize dönerken sıkıntı yaşamazsınız. Ben kendi gezimde otel dönüşlerinde güvenlik konusunda da bir sıkıntı yaşamadım. Eğer seçim yaptığınız otel fiyat/performans olarak yüksek değere sahipse otel seçiminizde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Şimdiden keyifli seyahatler 🙂

  3. Merhaba, ben de eşim ve 2.5 yaşındaki oğlumla Prag’a gideceğim. Çocukla konaklamak için Appia Hotel Residences uygun mu? Bir de havaalanından ulaşım kolay oldu? Şehir içi ulaşım esnasında toplu taşıma kullanmanıza gerek kaldı mı? Teşekkur ederim şimdiden

    • Ece Hanım merhabalar. Appia Residence güzel bir tesis fakat yolu biraz taşlıktı değişmediyse. Eğer çocukların yaşı ufak ve bebek arabası kullanmayı düşünüyorsanız otel yolunun bazı noktaları taşlıktı. Onun dışında otelin ortak kullanım alanları da oda içi de çocukla konaklama için ideal. Otelden merkeze yürüyerek 15 dakikada ulaşmak mümkün. Eğer merkeze gidiş gelişte yürümek zor olursa Eski Şehir Meydanı’na daha yakın bir otel tercih edebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın