Prag'da ne yenir rehberi

Prag’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Prag’da ne yenir? Prag zengin bir tarihe, büyüleyici bir mimariye ve lezzetli biralara sahip olmasının yanında keşfetmekten pişmanlık duymayacağınız bir mutfağa da sahip.

Elbette Çek Cumhuriyeti’nin başkentinin mutfağı yakınlarda yer alan Almanya, Avusturya, Macaristan gibi ülkelerin damak tatlarından fazlasıyla etkilenmiş ancak çoğunlukla bu etkilenme ülkenin kendi kültürü doğrultusunda yemeklerin farklılaştırılmasına da engel olamamış.

Ülkenin damak tadını, mutfağını deneyimlemeden Prag’ı gördüm demek ne kadar doğru bilemiyorum o yüzden Prag’da Ne Yenir yazısında sizlere bu şehirde tatmanız gereken yemek, atıştırmalık ve tatlı seçeneklerinden bahsedeceğim.

Hatta bazı yemekler için benim bu yemekleri en çok beğendiğim restoranlardan da öneriler vereceğim ancak bence, kendiniz istediğiniz her restoranda bu yemekleri tatmalı, kendi keşfinizi yapmalısınız. Zira bir Prag seyahati tarihi yapılar, köprüler ve birkaç müze ile sınırlı kalmamalı.

Prag’da Ne Yenir sorusuna “Prag’a özgü” bir cevap aradığınızı varsayıyorum. Çünkü kapitalizme geçtiğinden beri ülkede bütün uluslararası markalar, bütün uluslararası ürünler ve lezzetler gitgide yayılan bir popülariteye sahip.

Dolayısıyla tercihleriniz doğrultusunda ister Türk, ister İtalyan, ister Çin veya Japon… Her türlü yemeği bulabilirsiniz. Ancak bu soruya Prag’a özgü yemekler anlamında bir cevap arıyorsanız gitmeden önce biraz bilgi toplamakta fayda var.

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Prag’da Ne Yenir?

Prag'da ne yenir rehberi

Orta Avrupa’nın en güzel ve turistik şehirlerinden Çekya’nın başkenti Prag’da bulabileceğiniz en ünlü yöresel lezzetlerden bazıları:

 • Trdelnik
 • Smažený Sýr
 • Grilované Klobásy
 • Chkebíčky
 • Bramboraky
 • Kulajda
 • Gulas
 • Tatarak
 • Svickova Na Smetane
 • Nakladany Hermelin
 • Plačinky
 • Ovocne Knedlinky

Trdelnik

Çek Prag yöresel yemekler Trdelnik

Aslında Transilvanya kökenli ve tatlı bir atıştırmalık olan Trdelnik Prag’da da hemen her köşe başında karşınıza çıkacağı için Prag’da Ne Yenir yazısının ilk sırasında.

Bir çubuğa sarılmış hamurun kızartılmasıyla elde edilen Trdelnik pudra şekeri, tarçın veya benzeri tatlı ürünlerle süsleniyor. Fındık veya fıstıklı olanları da mevcut.

Trdelnik’in içi sade olabileceği gibi çikolatalı veya dondurmalı da olabilir. Sıcak servis edilenler ise çok daha lezzetli ve taze.

Smažený Sýr

Prag'da ne yenir Smazeny Syr

Smažený Sýr hem sokakta hem de cafelerde bulabileceğiniz bir atıştırmalık. Kızartılmış keçi peyniri olan bu yiyecek tartar sosu, patates gibi diğer kızartmalarla, salata ve ekmekle servis ediliyor ve bira ile birlikte tüketildiğinde çok lezzetli.

Açık halde servis edilenleri restoran ve cafelerde bulabileceğiniz gibi Prag’ın her yerinde atıştırmalık olarak burger formunda da satılıyor. Hatta gece hayatını seven biriyseniz bir eğlence dönüşü bizdeki paça çorbası veya kebap niyetine Smažený Sýr yiyebilirsiniz.

Grilované Klobásy

Çek Prag yöresel yemekler Grilovane Klobasy

Prag’ı gezerken hızlıca birşeyler atıştırıp yola devam etmek istiyorsanız, zamanınız kısıtlıysa seçeneklerinizden biri de Grilované Klobásy.

Izgara sosisin lezzetli soslarla tatlandırıldıktan sonra rulo halinde servis edildiği atıştırmalık Wenceslas Meydanı ve Old Town Meydanı çevresinde hemen her yerde.

Soslar da bu yemeği aldığınız yerler arasında farklılık gösterebilir ancak Çek mutfağı zengin bir sos kültürüne sahip olduğu için mümkün olduğunca yerel sosları denemenizi tavsiye ederim. (Sosis domuz eti içeriyor olabilir!)

Chkebíčky

Çek Prag yöresel yemekler Chkebicky

Kelime anlamı küçük ekmekler olan Chkebíčky yerliler ve turistler tarafından bir çeşit “açık sandviç” olarak nitelendirilse de, bence İtalyanlar’ın bruschetta’sı ile de özdeşleştirilebilir.

Daha çok parti ve davetlerde atıştırmalık olarak ikram edilen Chkebíčky, çeşitlerinin çok olması sebebiyle tercih edebileceğiniz, doyurucu, ucuz ve hızlı bir yiyecek. İçeriği ise peynir, patates, yumurta, salam, salatalık, turşu ile başlamak üzere aklınıza ne gelirse…

Prag’ın her yerinde Chkebíčky bulmanız mümkün olsa da ben size iki adres önermek istiyorum.

Jan Paukert: Chkebíčky’nin yaratıcı olarak bilinen bir yer. Adres: Rohanské nábř. 671/15, 186 00 Praha 8-Karlín, Prag. Açık: 08:00–18:00

Sisters Bistro ise taze ve lezzetli malzemeler kullanmaya özen gösteren, bu basit atıştırmalığı mümkün olduğunca sağlıklı ve lezzetli sunan bir diğer yer. Adres: Dlouhá 727/39, 110 00 Staré Město. Açık: 08:00–19:00

Bramboraky

Çek Prag yöresel yemekler Bramboraky

Yine orijinali Çek olmasa da Prag’da Ne Yenir diye düşünürken karşınıza sıkça çıkacak bir seçenek Bramboraky. Kızarmış patates pancake’i olan yiyeceği sokak satıcılarından alıp yola devam ederken yiyebileceğiniz gibi bir restoranda yan yemek olarak da sipariş edebilirsiniz.

Vejeteryan bir seçenek olmasından dolayı helal gıda arayanların da güvenle yiyebileceği bir atıştırmalık.

Kulajda

Prag'da ne yenir Kulajda

Dereotu, mantar, sirke ve yumurtayla süslenmiş kremalı patates çorbası Kulajda geleneksel Çek yemeklerinden biri. Soğuk havalarda sıcak tüketilen bu çorba hem ısıtıcı, hem doyurucu hem de besin değeri yüksek bir seçenek. Üstelik helal yemek arayanlar için de son derece güvenli.

Kendisini “günün çorbası” olarak Prag’daki her restoranda bulabilirsiniz ancak ben Cafe Imperial’i özellikle öneririm. (Adres: Na Poříčí 15, 110 00 Petrská čtvrť, Prag. Açık: 07:00–23:00)

Gulas

Çek Prag yöresel yemekler Gulas

Orijinali Macar olan ancak Çek Cumhuriyeti’nde de bolca tüketilen bir et yemeği Gulas aslında son derece meşhur. Prag’da bulabileceğiniz Gulas’ın Macar versiyonundan farkı ise daha az sebze, daha çok et içermesi diyebilirim.

Et olarak da genellikle dana eti kullanılıyor ancak bazı restoranlar Gulas’ı tavuk veya domuz etiyle de yaptığı için sipariş etmeden önce sormakta fayda var.

Mlejnice Restaurant lezzeti bir Gulas için önerebileceğim ilk adres. Adres: Kožná 488/14, 110 00 Staré Město, Prag. Açık: 11:00–23:00

Gulas’ın tamamen sebzelerden yapılan versiyonunu ise Lo Veg vejeteryan restoranında tadabilirsiniz. (Adres: Nerudova 221/36, 118 00, Prag. Açık: 11:30-23:00)

Tatarak

Çek Prag yöresel yemekler Tatarak

Et yemeklerini sevenler için Prag’da ne yenir sorusunun en lezzetli cevabı Tatarak. Aslında Fransızlar’ın tartare’sine de benziyor. Dana eti kıyması, yumurta, soğan, hardal, salatalık ve Worcestershire sosu ya da ketchup’la tatlandırılan yemek genellikle sarmısaklı ekmekle birlikte tüketiliyor.

Aslında malzemeleri okuyunca ağır bir yemekmiş gibi görünebilir ancak son derece hafif ve lezzetli bir seçenek.

Svickova Na Smetane

Prag'da ne yenir Svickova Na Smetane

Krema, kızılcık sosu ve dana etini aynı yemek içinde düşünebiliyor musunuz? Çekler sadece düşünmekle kalmamış, yapmışlar. Bazı Çekler’in söylediğine göre ülkenin mutfağında yer alan yemekler arasında Svickova Na Smetane gerçekten Çek olan ve komşu ülkelerin mutfağından etkilenmeyen tek yemekmiş.

Gerçekten ben de bu karışımın bir benzeri olduğunu sanmıyorum. Nasıl bir yemek olduğuna gelecek olursak; biftek farklı sebzelerle birlikte pişiriliyor ve üzerine kızılcık sosu, krema, bir parça limon eklenerek ekmekle servis ediliyor.

Bu sıra dışı yemeği tadabileceğiniz restoran önerim ise Cafe Louvre. (Adres: Národní 22, 110 00 Nové Město, Prag. Açık: 08:00–23:30)

Nakladany Hermelin

Prag'da ne yenir Nakladany Hermelin

Peynir turşusu diyeceğim ama tam olarak turşu da sayılmaz. İştah açıcı bir yan yemek olan Nakladany Hermelin peynirin yağ, sarmısak ve baharatlardan oluşan bir karışım içinde birkaç gün bekletilmesiyle elde ediliyor ve bu krem kıvamındaki yiyecek ekmek, soğan gibi yan yiyeceklerle birlikte servis yapılıyor.

Daha çok bira ile birlikte tüketilen Nakladany Hermelin’i restoranların yanı sıra herhangi bir bar veya pubda da tadabilirsiniz.

Plačinky

Prag'da ne yenir Placinky

Aslında krepe çok benzeyen Plačinky biraz daha farklı bir metodla yapılıyor. Tuzlu versiyonu olsa da üzerinde reçel, bal, çikolata, fındık, fıstık veya meyve ile süslenenleri aşırı lezzetli bir tatlı.

Atıştırmalık olarak rulo halinde alabileceğiniz gibi restoran ve cafelerde açık olarak da tercih edebilirsiniz.

Ovocne Knedlinky

Prag'da ne yenir Ovocne Knedlinky

Başlarda ev tatlıları ketagorisinde olan Ovocne Knedlinky son zamanlarda restoranların menüsünde de yer almaya başlamış. Bir çeşit tatlı börek olan Ovocne Knedlinky genellikle çilek, kayısı, erik gibi taze meyveler veya reçellerle dolduruluyor.

Çoğunlukla üzeri tereyağı ve peynirle süslense de çikolata, tarçın veya pudra şekeri süslemeli olanları da bolca bulabilirsiniz.

Prag gezilecek yerler yazısında şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları, Prag’da nerede kalınır? başlıklı yazıda ise konaklama ve otel tavsiyeleri hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 thought on “Prag’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler”

 1. Gerçekten çok güzel ve yararlı bir yazı olmuş, özellikle de et konusuna dikkat eden gezginleri de uyarıp detaylı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler. Maalesef bu konuda bilgi veren başka bir blog nerdeyse yok denecek kadar. Sitenizi favorilere ekledim, diğer şehirler için de yazılarınızı takip ederim 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top