Hallstatt Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 10 Yer!

Hallstatt’ta nereler gezilir? Hallstatt gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Avusturya‘nın batısında, Salzburg ile Graz şehirleri arasında Hallstatt adlı bir kasaba var. Ki eğer bu yazıyı okuyorsanız mutlaka adını duymuşsunuzdur.

İşte nüfusu 1000 bile olmayan bu kasaba yolunuz Avusturya’ya düşerse en azından bir gününüzü ayırıp mutlaka görmeniz gereken bir yer. Ve ben de Hallstatt Gezilecek Yerler yazısını yolunu buraya düşürebilmiş turistlere rehberlik edebilmek amacıyla büyük bir keyifle yazıyorum.

Sırtını Avusturya Alplerine vermiş, önünde en yetenekli ressamların bile çizemeyeceği güzellikle Hallstatter See Gölü uzanan, her bir binası, sokağı masallardan fırlamışçasına arzı endam eden Hallstatt tipik bir Ortaçağ kasabası olmakla kalmamış, Ortaçağ’ı adeta günümüze taşımış.

Düşünün, kasaba o kadar büyüleyici güzellikte ki Çin’de Hallstatt’ın birebir replikası olan bir yapay kasaba bile inşa edilmiş. Zaten giderseniz burada bol bol Çinli turist görecek ve “Hallstatt’ı nereden biliyorlar ki” diyeceksiniz. İşte sebebi bu.

Hallstatt Gezilecek Yerler yazısında 1997 yılından beri UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan kasaba ve çevresindeki görmeye değer yerlerden bahsedeceğim. Ancak yazı bundan ibaret değil.

Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

Hallstatt'ta gezilecek yerler ulaşım alternatifleri

Öncelikle belirteyim ne Viyana’dan ne de Salzburg’dan Hallstatt’a direkt bir toplu taşıma alternatifi yok. Direkt gitmek isterseniz tek seçeneğiniz araba kiralamak.

Öte yandan ister otobüs tercih edin ister tren, ulaşım gayet hızlı ve seferler o kadar sık ki, aktarma noktalarında pek de zaman kaybetmiyorsunuz. Hadi gelin Hallstatt gezilecek yerler listesine geçmeden önce buraya nasıl ulaşacağınıza bir bakalım.

Araba İle Hallstatt’a Ulaşım

Hallstatt gezilecek yerler

Hallstatt için öncelikle Viyana’dan Salzburg’a gelmelisiniz. A1 ve E60 otoyolunu kullanarak Salzburg’a vardıktan sonra 158 numaralı yoldan Bad Ischl Kasabası’na, oradan da 145 ve sonrasında 166 numaralı yollarla Hallstatt’a ulaşabilirsiniz.

Ya da daha kolayı; Google Haritalar’ın Avusturya haritasını indirin ve offline bile olsanız bu haritayı kullanarak Hallstatt’a gidin. Yol 300 kilometre civarında ve molalarla birlikte ortalama 4 saat sürüyor.

Otobüs ile Hallstatt’a Ulaşım

Viyana’dan otobüs veya trenle Salzburg’a ulaşmanız lazım öncelikle. Buradan 150 nolu otobüsle Bad Ischl’e, oradan da önce 542 nolu otobüsle Gosau’ya ve ardından da 543 nolu otobüsle Hallstatt’a gidebilirsiniz.

Tren ile Hallstatt’a Ulaşım

Hallstatt gezilecek yerler trenle ulaşım

Yine Salzburg’dan 150 noluu otobüs ile Bad Ischl’e, oradan trenle Hallstatt’ın karşı kıyısındaki tren istasyonuna (istasyonun adı Hallstatt zaten) ulaşıyorsunuz.

Tren istasyonundan da buraya gelen her treni karşılayan feribotlar kalkıyor. Feribotlarla karşı kıyıya, Hallstatt Kasabası’na ulaşıyorsunuz. Ki bu feribot yolculuğunun muhteşem manzaralara sahip olduğunu, hatta Hallstatt’ı en güzel bu şekilde seyredebileceğinizi de belirteyim.

Tabii bu kadar aktarma saydığım için gözünüz korkmasın. Tren seferleri de otobüs seferleri de o kadar sık ki bu bölgede, herhangi bir istasyonda uzun süre beklemeniz mümkün değil.

Önerilerime gelince;

Otobüs ve/veya tren yolculuğu Viyana’dan kişi başı yaklaşık 20-25 Euro, Salzburg’dan da 15 Euro civarı tutacaktır.

Araba kiralamanız halinde Viyana’dan Hallstatt’a bir günlük kiralama bedeli olarak 30 Euro civarı masrafınız, 40 Euro civarında da benzin masrafınız olacak.

Dolayısıyla eğer 3-4 kişilik bir grupsanız araba kiralama seçeneği hem konforlu hem de uygun maliyetli bir seçenek oluyor.

Hallstatt’ta Nerede Kalınır?

Hallstatt gezilecek yerler konaklama

Hallstatt Gezilecek Yerler yazısında bu masal diyarında bir veya birkaç gece geçirmek isteyenler için konaklama önerilerinde de bulunmak istiyorum.

Küçük bir kasaba olması sebebiyle burada yüzlerce otel seçeneği yok. Ancak yine de pansiyonundan butik oteline kadar, her zevke hitap eden bir veya birkaç alternatif mevcut. Tabii kasabanın dışında, ortalama 30-40 kilometrelik bir alandaki otellerle de ilgilenmiyorsanız.

Kasabanın tarihi merkezindeki oteller, şimdiden tahmin edebileceğiniz üzere, daha pahalı. Ancak ana yol üzerindeki seçenekleri daha uygun fiyatlı fırsatlar olarak önerebilirim.

Lakeview Apartment

Lakeview Apartment hallstatt tatili

Hallstatt tarihi kasaba içerisinde, balkonlarından hem tarihi kenti, hem gölü hem de Alpleri seyredebileceğiniz Lakeview Apartment sadece temiz ve konforlu bir otel değil aynı zamanda ahşap işçilikleri, sıcacık atmosferi ile son derece de romantik bir seçenek.

Gecelik ücretlerin iki kişi için 200 Euro’dan başladığı oteli biraz paraya kıyıp Hallstatt’ın tadını doya doya çıkarmak isteyenlere öneririm.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Ferienwohnung Aschauer

Ferienwohnung Aschauer Hallstatt gezilecek yerler

Hallstatt’ın tarihi merkezinin hemen dışında, Hallstatter See Gölü’ne yürüyerek 2-3 dakika, tarihi kasaba merkezine 10 dakika mesafede bulunan Ferienwohnung Aschauer aslında iki yatak odalı bir ev.

Yemyeşil bir bahçe içerisinde yer alan yarı ahşap villa aslında kasabanın tarihi dokusuna da uyum sağlayan, kendinizi bir masalda yaşıyormuş gibi hissetmenize sebep olan bir seçenek.

Gecelik ücretinin 150 Euro’dan başladığı otelin/evin Booking.com puanı ise 9,9.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Hallstatt Gezilecek Yerler Listesi

Avusturya Hallstatt görülecek yerler

Aslında küçücük bir kasaba olduğu ve görülecek yerler de birbirine çok yakın olduğu için Hallstatt yarım günde gezilip görülebilecek bir yer.

Sadece teleferikle çıkılan tuz madenleri turu yaklaşık 3 saatinizi alacağı için, eğer buraya da mutlaka uğrayacaksanız turunuzu minimum 6-7 saat olarak planlamalısınız.

Hallstatt Gezilecek Yerler yazısının son bölümünde bu kasabada yer almayan, ancak yakın çevrede bulunan bazı önemli yerlerden de bahsediyorum.

İşte bu noktaları veya bazılarını da görmek istiyorsanız 2 gününüzü bu tura ayırmalı, geceyi de Hallstatt’ta geçirmelisiniz. Ki buna pişman olmazsınız. Hadi uzatmadan kasabada ve çevresinde neleri görebileceğinize bir bakalım.

1. Hallstatter See Gölü

Hallstatter See Avusturya Hallstatt görülecek yerler

Avusturya’nın batısında Salzkammergut’ta (Göller Bölgesi) Obertraun, Bad Goisern ve Hallstatt kasabalarını birbirine bağlayan Hallstatter See Gölü tarihi ve görsel açıdan bakıldığında bu bölgede en güzel göl diyebilirim.

Derinliği 125 metreyi bulan göl bir Hallstatt turunda öyle ya da böyle tadını çıkarmanız gereken noktalardan biri. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İlk seçeneğiniz göl kenarında yürüyüş. Hallstatt bu gölün kıyısında 1 kilometreyi bulan bir yürüyüş yoluna sahip ve bu yol sağınızda nefis bir göl manzarası, solunuzda kasabanın rengarenk sevimli evleri ve dükkanlarıyla sıralanmış durumda.

Zaman zaman kasabanın içinden, çarşısından da geçen yolda yorulduğunuzda veya biraz manzaranın tadını çıkarmak istediğinizde göl kenarında oturabileceğiniz cafeler de bir başka ödül.

Hallstatt gezisi

Hallstatte See Gölünün tadını çıkarmanın bir başka yolu da tekne gezintisi. Eğer Hallstatt’a otobüs veya trenle geldiyseniz zaten karşı kıyıdan kasabaya gelmek için her türlü bu tekne turunu yapacaksınız.

Hallstatt Gezilecek Yerler yazısının başında belirttiğim gibi bu yolculuk kişi başı 2,50 Euro. Ve kasabanın en güzel halinin de gölden göründüğünü belirtmeliyim. Ancak biraz daha uzun bir tur isterseniz Navia veya diğer tur şirketleriyle Mayıs – Ekim ayların arasında günde 4 sefer düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

Bunlardan 50 dakika süren ve gölün bir kısmını kapsayan tur 9 Euro, tüm gölü gezebileceğiniz uzun tur ise 12 Euro.

Ben, eğer toplu taşıma ile Hallstatt’a geliyorsanız karşı kıyıdan kasabaya ulaşmak için yaptığınız yolculuğun sizi tatmin etmeye yeteceğini söyleyebilirim. Ancak bunu yapmadıysanız 50 dakikalık tur da yeterli. Bence tüm gölü kapsayan tur biraz gereksiz kalıyor. Kişisel fikrim.

2. Tuz Madeni, Rudolf Kulesi ve Manzara Platformu (Salzwelten, Rudolfsturm & Skywalk)

tuz madeni Hallstatt gezilecek görülecek yerler

Hallstatt gezilecek yerler yazısında bahsetmek istediğim ikinci nokta aslında en popüler turist aktivitesi. Neredeyse 7000 yaşındaki bu tuz madenleri dünyanın en eskilerinden de biri aynı zamanda.

Peki madencilik ne kadar zamandır yapılıyor derseniz? Tarihi belgeler Hallstatt’ta madencilik aktivitelerinin 15. YY’da olduğunu gösteriyor ki bu da yine en eski tuz madenciliklerinden biri.

Demir Çağı’nda –ki o zamanlar tuza beyaz altın da deniliyormuş- tuz en değerli madenlerden biriymiş, dolayısıyla MÖ 800-400 yılları arasına, bu zengin tuz madenlerinden dolayı “Hallstatt Çağı” da denilmiş.

Tuz Madeni ayrıca 1734 yılında burada bir ceset bulunmuş olmasından dolayı da ilgi çekici, ki cesede “man in salt – tuzdaki adam” diyorlar.

Kasabanın 1030 metre yukarısındaki dağda (Salzberg – Tuz Dağı) yer alan tuz madenlerine isterseniz 2-3 saat yürüyüşle ulaşabileceğiniz gibi teleferik ile 3 dakikada da çıkabiliyorsunuz. Ki bunun manzara açısından benzersiz bir seyahat olacağını söyleyebilirim.

Avusturya Hallstatt görülecek yerler

1 saatlik rehberli turda tuz madeninin tarihçesi, madencilerin hayatı ve eskiden madenciliğin nasıl yapıldığına dair sayısız görsel ve tarihi ekipman göreceksiniz.

Teleferikle dağa çıktığınızda yapacağınız tek aktivite de maden gezisi değil üstelik. Burada, kasabadan 350 metre yukarıya kurulmuş platformda (Skywalk) havada yürüyormuş hissi yaşayabilir, Hallstatt’ın nefes kesen manzarasını yukarıdan seyredebilirsiniz. Ki mutlaka bu deneyimi yaşamanızı öneririm.

Burada yer alan Rudof’s Tower bir zamanlar tuz madenini istilacılardan korumak için yapılmış tarihi bir yapı, şu anda da restoran ve gözlem noktası olarak kullanılıyor. Evet, doğru tahmin ettiniz, Rudolf’s Tower’dan da Hallstatt ve göl manzarası seyredebilirsiniz.

Hallstatt gezilecek yerler

Peki tüm bu atraksiyonun maliyeti nedir diye soracak olursanız:

Gidiş-dönüş teleferik yolculuğu ve tuz madeni turu kişi başı 34 Euro, “ben yürüyüş yaparak çıkacağım” derseniz sadece maden turu 24 Euro, “madenle ilgilenmiyorum, teleferik hoşuma gitti derseniz” gidiş dönüş 18 Euro, tek yön teleferik ise 10 Euro.

Yukarıda verdiğim fiyatlar yetişkin ücreti. 4-15 yaş arası çocuklar içinse bunların hepsi ücretsiz. Öğrenci veya 65 yaş üstü indirimi yok.

Ailece veya grup olarak gidenler için de çeşitli indirimler mevcut. Şu linkte * hem bilet fiyatlarını görüp hem de online satın alabilirsiniz.

  • salzwelten.at/en/hallstatt/prices-opening-times

3. Kalverienberg Kilisesi

Kalverienberg Kilisesi Hallstatt gezilecek yerler

Hallstatt tarihi kasaba merkezinin dışında, ancak yine kasaba içinde 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan Kalverienberg Kilisesi 1711 yılında çocuğu olmayan bir evli çift tarafından yaptırılarak kasabaya hibe edilmiş.

Çiftin mezarının da bulunduğu tarihi kilise küçük ancak Hallstatt’ın dokusuna son derece uyumlu bir yapı.

4. Kasaba Meydanı ve Çarşısı (Old Town & Market/ Marktplartz)

Avusturya Hallstatt görülecek yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler yazısındaki en güzel ve ücretsiz nokta kasabanın tarihi merkezi ile çevresi.

Aslında çok eskilerde, burası kasabanın ticari hayatının aktığı yermiş. Dağlardan çıkarılan tuzlar da, gölden tutulan balıklar da, çevre kasabalardan gelen diğer ürünler de bu merkezde toplanır ve dağıtımı yapılırmış.

1700’lü yıllarda çıkan bir yangınla tamamen yıkılan meydan ve çevresi aslına tamamen uygun, ancak taş binalarla yeniden yapılmış ve bugün Instagram’ı bile kıskandıran Hallstatt kasaba meydanı ve çarşısı ortaya çıkmış.

Marktplartz Hallstatt gezilecek yerler

Ortasında Kutsal Üçlü (baba, oğul ve kutsal ruh) heykeli bulunan küçük kasaba meydan, etrafındaki daracık tarihi sokaklar, burayı çevreleyen, pencerelerinden, balkonlarından çiçekler sarkan rengarenk evler, cafeler ve cıvıl cıvıl hediyelik eşya mağazalarıyla  sıkılmadan dolaşacağınız güzellikte bir yer.

5. Katolik Kilisesi (Parish of the Assumption Church)

Katolik Kilisesi Hallstatt gezilecek yerler

Hallstatt’ta Katoliklerin ibadethanesi olan ve dağın eteklerine inşa edilmiş Parish of the Assumption Kilisesi 15. YY’dan kalma bir yapı.

Bu kiliseyi özel, güzel ve görmeye değer kılan birkaç özelliği var ve Hallsatt Gezilecek Yerler yazısında kısaca hepsinden bahsedeyim.

Kasaba meydanından hafif yokuş yukarı bir yürüyüşle 5 – 10 dakikada ulaşabileceğiniz kilise ve kiliseye giden yok Hallstatt’ın nefes kesen manzaralarını sunuyor. Sizi temin ederim, instagramda veya başka platformlarda gördüğünüz Hallstatt fotoğraflarının büyük kısmı bu yol üzerinde veya kilisenin bahçesinden çekilmiş.

Katolik Kilisesi Hallstatt gezilecek yerler

Kilisede yer alan fresklerin tarihi de 1500’lü yıllara uzanıyor ve burayı güzel kılan sebeplerden biri de bu.

Son olarak da kilisenin bir hırsızlık olayına karışmış olması. 1980’li yıllarda küçük altarda yer alan Gotik tarzındaki 4 resim yerlerinden sökülerek çalınmış. Bu resimleri arama çalışmaları neredeyse hiç bitmemiş ve 2018 yılında resimler bulunarak tekrar yerlerine asılmış.

6. Mezarlık ve Kafatası Sergisi (Cemetery & Ossuary/Beinhaus)

Cemetery Hallstatt'ta gezilecek yerler

Parish of the Assumption Kilisesi’ne gitmişken arka bahçesine de mutlaka ama mutlaka bakın. Orada belki de yeryüzünün en güzel mezarlığını göreceksiniz.

Bir mezarlık düşünün ki insanlarda bıraktığı etki hüzün veya acı değil, benzersiz bir güzellik ve bu güzelliğe duyabileceğiniz hayranlık.

Size şöyle tarif edeyim; arka planında tepeleri karlı, etekleri yemyeşil dağlar ve bunların önünde metal, ahşap ve mermerden yapılmış, çeşitli formlarda ve hemen hepsi çiçeklerle, yeşilin her tonunda bitkilerle süslü mezarlar ve mezar taşları.

Ossuary Hallstatt gezilecek yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler listesinin bir başka popüler aktivitelerinden biri de mezarlığın devamındaki 12.YY’dan kalma Barok stilinde inşa edilmiş Aziz Michael Şapeli ile bu şapelin içerisindeki iskelet ve kafatası koleksiyonu.

Bu iskelet ve kafatası koleksiyonu dünyadaki en eskilerden biri. Ancak buranın önemi sadece en eski olmasından kaynaklanmıyor. Sadece Alplere özgü olan ve 12.YY’dan beri uygulandığı tahmin edilen geleneğe göre mezarlığa gömülen kişilerin kemikleri yaklaşık 10-15 yıl sonra buradan çıkarılıyor, temizleniyor, üzerleri aynı mezar taşları gibi çiçeklerle boyanıp/süslenip kişinin ismi ve ölüm tarihi yazılıyor. Ve bu iskeletler sergileniyor.

Aslında son derece sıradışı olan bu geleneğin sebebi de mezarlığın çok küçük bir alanda yer alması ve yenilere yer açılmasıymış. Kilise, mezarlık ve iskelet koleksiyonunu gezmek ücretsiz bu arada.

7. Evanjelik Kilisesi (Evangelical Church)

Evanjelik Kilisesi Hallstatt'ta gezilecek yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler listesindeki son kilise, kasaba meydanından birkaç adım mesafede yer alan Evanjelik Kilisesi. Ki aslında bu kiliseyi, daha doğrusu kilisenin dörtgen yapılı çan kulesini hemen hemen bütün Hallstatt fotoğraflarında –ister göl üzerinden veya göl kenarındaki yürüyüş yolundan, ister bir önceki maddede bahsettiğim Katolik Kilisesi’nin bahçesinden çekilmiş olsun- görüyorsunuz.

Yapıldığı 18.YY’dan itibaren kasabanın Protestan yerlilerinin ibadethanesi olan Evanjelik Kilisesi’nin iç dekorasyonu son derece sade, sanki bütün güzelliği dışarıdan görünen yüzüne verilmiş gibi.

Belki de bu yüzdendir, kilisenin şimdiye kadar fotoğrafı en çok çekilen Evanjelik Kilisesi olduğu da söyleniyor.

8. Arkeoloji Müzesi (World Heritage Museum / Welterbemuseum)

Arkeoloji Müzesi Hallstatt'ta gezilecek yerler

Demir Çağı’ndan itibaren bir yerleşim yeri olan Hallstatt tuz madenlerinin bulunmasıyla birlikte önemli bir ticari merkez konumuna gelmiş. Haliyle burada binlerce yıldır var olan yerleşim zengin bir arkeolojik eser oluşumuna zemin hazırlamış.

Kasaba meydanından yürüyerek 2-3 dakika mesafede yer alan Hallstatt Arkeoloji Müzesi de sadece Hallstatt değil, bu çevreden çıkarılan tüm arkeolojik kalıntı ve buluntuların sergilendiği, son derece zengin ve ilginç bir müze. 1888 yılında açılan müze demir çağından bugüne kasabanın tarihçesini ortaya koyuyor adeta.

9. Arkeolojik Kalıntılar

Juno Spor Merkezi’nin altına bir kazan dairesi kurmak isterken tamamen tesadüf eseri bulunan arkeolojik kalıntılar da Hallstatt’ın uzun geçmişine ışık tutan bir başka yer.

Mağazanın açık olduğu saatlerde ücretsiz olarak gezebileceğiniz arkeolojik kalıntılar arasında heykeller, çeşitli amaçlarla kullanılan dönemin günlük araç gereçleri ve dini objeler yer alıyor.

İşletmenin sahipleri ne kadar tarih bilincine sahip insanlarmış ki bu kalıntılardan kurtulmak yerine ücretsiz olarak halkın ziyaretine açmışlar.

Hallstatt Gezilecek Yerler Listesi Yakın Çevre

Avusturya Hallstatt görülecek yerler

Eğer arabayla Hallstatt’a gittiyseniz gezinizi bu kasaba ile sınırlı tutmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Alpler’in bu en güzel yerlerinden biri olan göller bölgesinde, Hallstatt’a çok yakın konumda o kadar güzel başka yerler var ki. Zaman ve ulaşım problemi olmayanlar için bu noktalar hakkında da kısaca bilgi vermek isterim.

1. Trekking Parkurları

Avusturya Hallstatt görülecek yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler listesinde spor ve doğa severlere mutlaka deneyimlemelerini tavsiye edebileceğim aktivite ise Alplerde kısa veya uzun bir trekking. Hepsi de çok iyi işaretlenmiş trekking rotalarından birkaçı;

1. Hallstatt kasabasının içinden başlayan ve 1200 metre rakımdaki tuz madenine uzanan, ödülü nefes kesici manzaralar olan Salt Brine Rotası,

2. Dachstein Dağları’na (yazının devamında bahsedeceğim) teleferikle çıktıktan sonra Heilbronner Cros Rotası,

3. Bad Goisern’de yer alan ve kayalık yamaçlardan geçen Ewige Wand Rotası.

2. Admont Abbey

Hallstatt seyahati Admont

Hallstatt’ın 80 kilometre doğusundaki Admont Kasabası‘nda yer alan bir Benedict Manastırı Admont Abbey aslında son derece popüler bir turist noktası.

İlk olarak 1704 yılında kurulan manastırda bir Neptün Çeşmesi, 70 metrelik ikiz çan kuleleriyle Abbey Kilisesi ve Barok stili büyüleyici bir kütüphane yer alıyor. Ki eğer yolunuz Admont’a düşerse bu kütüphaneyi mutlaka görmenizi öneririm.

El yazmaları da dahil 100 binden fazla esere ev sahipliği yapan kilisenin güzelliği muhteşem tavan freskleri, Cennet, Cehennem, Ölüm ve Mahşer’i ifade eden heykelleri ve İsa’nın havarilerinin dev heykellerinden geliyor.

3. Bad Aussee

Bad Aussee Hallstatt turu

Hallstatt’ın 20 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Bad Aussee Kasabası da Instagram inleten tarihi şehir merkezi ve dağ manzaraları, 13.YY’dan kalma Parish of St Paul Kilisesi, bölgenin en değerli sanat eserlerinden Bakire Meryem Heykeli ve 15. YY’dan kalma Gotik stilinde Spital Kilisesi ile bir ziyareti sonuna kadar hak ediyor.

4. Dachstein Mağaraları ve Gözlem Platformu (Dachstein Ice Caves & 5 Fingers Skywalk)

Hallstatt turu Dachstein

Hallstatt Gezilecek Yerler Listesi’nde bir UNESCO Kültür Mirasları korumasındaki yer daha var, Dachstein Dağları. Birden fazla teleferikle çıkılan, hepsi de 2000 ila 3000 metre arasındaki tepeler aynı zamanda bölgenin en güzel trekking rotalarında da başlangıç noktası.

Dachstein Dağları aynı zamanda mağaralardan oluşan labirentler zincirine de sahip. 1174 metre derinliğinde, yer yer buzdan heykellere, donmuş şelalelere, çok eski tarihlerde nehirler tarafından açılmış olan koridorlara sahip olan Dachstein Mağaraları arasında en popüleri de Dev Buzul Mağarası (Giant Ice Cave / Rieseneishöhle).

Tek bir mağara ziyaretinin (teleferikle gidiş, dönüş ulaşımın da dahil olduğu) ücretinin 30 Euro’dan başladığı turlarla ilgili daha detaylı bilgi ve çeşitli alternatiflerin fiyatını öğrenmek için şu linke * göz atabilirsiniz.

  • dachstein-salzkammergut.com/en/tickets-offers/tickets-summer/single-tariffs/

Bu arada bazı dönemlerde buz mağaralarında konserler de düzenlendiğini belirtmek istiyorum. Umarım seyahatiniz böyle bir güne denk gelir ve bu eşsiz deneyimi yaşama fırsatı bulursunuz.

Hallstatt turu 5 Fingers Skywalk

Dachstein Dağları’na çıktığınızda yapacağınız bir başka turistik aktivite ise çeşitli manzara platformlarından yıllarca aklınızdan çıkmayacak Alp Dağları ve gölleri manzaralarını seyretmek.

O yüzden en ünlüsü, deniz seviyesinden 2700 metre yukarıda olan 5 Finger Viewpoint olan seyir terasına da uğramanızı öneririm.

5. Altausseer See Gölü ve Tuz Madeni

Altausseer See lake Hallstatt'ta gezilecek yerler

Hallstatt’ın 25 kilometre kuzeydoğusunda, hatta Bad Aussee Kasabası’nın da hemen kuzeyinde yer alan Altausseer See Gölü de Alplerin unutulmaz manzaralarına sahip.

Kasabada bölgenin en büyük tuz madenlerinden olup, bugün içerisinde tuz madenciliğine dair dökümanlar, görseller ve ekipmanlar sergilenen bir müzeye de sahip olan Altaussee Madeni de yer alıyor.

Müzedeki en ilgi çekici sergilerden biri de savaş zamanında Nazilerden korunmak istenen sanat eserlerinin nasıl ve ne şekilde tuz madenlerinde saklandığını gösteren sergi.

Hallstatt Gezilecek Yerler Haritası

Hallstatt gezilecek yerler konum bilgileri
Hallstatt gezilecek yerler listesi boyunca tanıttığım tüm önemli gezi noktalarının konumlarını haritada görebilirsiniz. Google Haritalar’da açmak için tıklayın.

Hallstatt gezilecek yerler yazısı boyunca tanıttığım tüm gezi noktalarının konumlarını Hallstatt gezilecek yerler haritasında görebilirsiniz.

Hallstatt gezilecek yerler yazısında Avusturya’nın küçük ama dünyaca ünlü kasabası Hallstatt’ta gezip görülecek yerler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım.

Avusturya’nın diğer popüler şehirleri hakkında bilgiler isterseniz şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Eğer sizin de şu noktaları da Hallstatt gezilecek yerler listesine eklemelisin dediğiniz yer varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

Yorum yapın