Viyana Alışveriş Rehberi | Caddeler, Sokak Pazarları…

Sadece müzik, sadece lezzetli yiyecekler ve sadece saraylardan ibaret değil Viyana. Şehre yapacağınız turistik bir ziyaretin ayrılmaz bir diğer parçası da alışveriş.

Hepimiz gittiğimiz yerlerden sevdiklerimize hediye almak ya da yıllarca bize orayı hatırlatacak hatıra eşyaları almak isteriz. Ama az ama çok. Viyana bu açıdan turistleri hiç de hayal kırıklığına uğratmıyor.

Viyana Alışveriş Rehberi yazısında ister keyif için, isterseniz de ihtiyaç duyduğunuz için alışveriş yapmanız gerektiğinde ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri bir arada sunmak istiyorum. Böylece siz kendinizi şehrin saraylarına, tarihi yapılarına, büyüleyici müziği ve galerilerine adayabilir, alışverişi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Viyana’da Alışveriş Hakkında Bilgiler

Viyana'da alışveriş genel bilgiler

Viyana’da alışveriş yapmak için nerelere gidebileceğiniz ve şehirde neler bulabileceğiniz önemli ancak öncesinde kısaca kentin alışveriş kültüründen de bahsetmem gerekir.

Para Birimi: Avusturya’nın başkenti Viyana’da geçerli para birimi Avrupa Birliği’ne ait olan Euro’dur.

Döviz Bozdurma: Viyana’ya yapacağınız seyahatte yanınıza Euro almadığınızı farz edersek bozdurabileceğiniz döviz cinsi USD olacaktır. Şehirdeki döviz büroları, banka şubeleri ve bazı büyük otellerin resepsiyonlarında döviz bozdurabilirsiniz ancak öncesinde güncel kurları kontrol etmenizde fayda var.

Döviz büroları sıklıkla belirli bir yüzde komisyon uygulamakla birlikte bazıları komisyon almıyor ancak onlarda da kur düşük fiyattan alınıyor. Dolayısıyla özellikle komisyon almayan bir yerde döviz bozdurmadan önce kuru kontrol etmenizi öneririm.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Kredi kartı kullanımı yaygın olmakla birlikte Viyanalılar’ın bizler kadar sık kredi kartı kullandığını söylemek zor. Bu da haliyle kredi kartı geçerli olan mağaza, otel ve restoranlar olduğu kadar geçerli olmayanların da varlığını mümkün kılıyor.

Mastercard ve Visa ile çok büyük problemler yaşamazsınız, sıklıkla geçerli ancak yine de bir yerden alışveriş yapmadan önce kredi kartı geçerli olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Başkent ve ülkenin en büyük şehri olmasında dolayı geniş bir ATM ağı Viyana’nın her yerine yayılmış durumda. Dolayısıyla yanınızda nakit para taşımaktan çok daha güvenli bir yol ihtiyaç duyduğunuzda ATM’lerden para çekmek.

Gitmeden önce bankanızın yurt dışında hesabınızdan veya kredi kartınızdan Euro çekme ile ilgili mevzuatını da araştırıp öğrenirseniz gereksiz maliyetlerden kaçınmış olursunuz.

Viyana'da alışveriş rehberi blog

KDV Muafiyeti (Tax Free Alışveriş): Viyana’da Global Blue, başka bir deyişle Tax Free kapsamındaki mağazalarda yaptığınız alışverişlerin %20’sin KDV iadesi olarak alabilirsiniz. Bunun için, herhangi bir mağazadan toplamda 75 Euro’yu geçen bir alışveriş yapmış olmanız ve mağazada size verilen formu doldurarak faturanızla birlikte Global Blue ofislerine başvurmanız yeterli.

Global Blue ofisleri ise hem Viyana Havaalanı’nda hem de şehir merkezinde mevcut. KDV iadesini isterseniz kredi kartınıza yükletebilir isterseniz de nakit olarak alabilirsiniz. İlgili Global Blue Ofisi adresleri ise;

 • Adres: Interchange Airport Vienna PIER OST, Non-Schengen Bölgesi (Açık: Her gün 05:00–00:00)
 • Adres: Viyana Havalimanı, Transit Bölgesi (Açık: 06:00–21:00)
 • Adres: Interchange Austria, Viyana Havalimanı, Terminal 3, Gidiş, Non-Schengen Bölgesi (Açık: 06:00–23:00)
 • Adres: Global Blue Austria, Strabe 19, 5th Floor, Customer Service, 1010 Viyana (Açık: Hafta içi 10:00–20:00 arası, Cumartesi günleri 09:30–18:00 arası, Pazar günleri kapalı.)
 • Adres: Siwacht GmbH, Downtown Refund Office, Gerngross, Mariahilfer Strabe 38-48, 1st Floor, 1070 Viyana (Açık: Pazartesi – Çarşamba 09:30 – 19:30 arası, Perşembe ve Cuma günleri 09:30–20:00, Cumartesi 09:30–18:00, Pazar günleri kapalı.)
 • Adres: Domisol GmbH, Downtown Refund Office, Johannesgasse 22, 1010 Viyana (Açık: Pazartesi – Cuma 10:30–20:00, Cumartesi 10:30–18:00 ve Pazar günleri kapalı.)

Mağaza Açılış Saatleri: Viyana’da mağazalar çoğunlukla Pazar günleri kapalıdır. Turistik bölgelerde elbette istisnalar var, özellikle hediyelik eşya satan yerler, ancak kentin büyük kısmında Pazar günleri açık mağaza beklememenizi tavsiye ederim.

Açılış saatleri ise 10:00 civarı olup, mağazalar 18:00–19:00 civarında kapanır. Cumartesi günleri ise, yine mağazadan mağazaya değişmekle birlikte, daha erken saatte kapatma da sık görülen bir durumdur.

Pazarlık: Viyana’da AVM’lerde, çok katlı mağazalarda veya butiklerde, kısacası fiyat etiketi, barkod sistemi olan hiçbir yerde pazarlık edilmiyor. Pazarlık edebileceğiniz yegane yerler pazarlar diyebilirim.

Viyana’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Viyana’ya kadar gitmişken şehirden alışveriş yapmak çok keyifli, hatta bazen de ihtiyaç ama kentin büyüleyici kilise ve katedrallerini, saraylarını, müze ve galerilerini gezerken kısıtlı zamanınıza bir de nereye gideceğinizi düşünmek, gittiğiniz yerlerde ne bulacağınızı bilememek de bir dert.

O yüzden Viyana Alışveriş Rehberi yazısının bu kısmında kısaca şehirdeki AVM’ler, alışveriş caddeleri ve pazarlardan söz etmek istiyorum. Siz sadece arayışınıza göre içinden size en çok uyanı tercih edebilirsiniz.

Viyana Alışveriş Caddeleri

Viyana alışveriş rehberi cadde ve sokaklar

Lüks mağazalardan antikacılara, galerilerden gastronomi mağazalarına kadar sokak mağazaları Viyana’da çok yaygın bir kültür.

Çoğu cadde ise trafiğe kapatılarak alışveriş severlere hem keyifli bir deneyim hem de kolaylık sunulmuş. Ben Viyana Alışveriş Rehberi yazısında kentteki en önemli 4 alışveriş caddesinden kısaca bahsedeyim size.

Graben Caddesi: Stock-im-Eisen Platz’dan başlayıp Kohlmmarkt ve Tuchlauben kesişiminde biten Graben Caddesi Viyana’daki en ünlü cadde diyebilirim. 13. YY’dan bu yana şehirde alışverişin merkezi olan cadde 1974 yılında da araç trafiğine tamamen kapatılmış.

Küçük tasarımcı butiklerinden lüks markaların dev mağazalarına kadar giyim, ayakkabı, aksesuar, kişisel bakım alanında onlarca mağazanın yer aldığı cadde hem alışveriş hem de keyifli yürümek için ideal.

Mariahilferstrasses: 6. Bölgede yer alan Mariahilferstrasses’in özelliği ise şehirdeki en kalabalık, canlı ve hareketli alışveriş caddesi olması.

Viyana Alışveriş Rehberi yazısının devamında bahsedeceğim Naschmarket’e de ev sahipliği yapan cadde bir süre öncesine kadar sadece şehrin yerlileri tarafından ziyaret ediliyor olsa da yakın zamanda gittikçe artan sayıda turist de keşfetti burayı.

Mariahilferstrasses’de kentteki Herzmansky ve Gerngross gibi çok katlı büyük mağazalar yanında, küçük dükkanlar, Benetton, Vero Moda, Diesel, S Oliver gibi zincir mağazalar,  kitapçılar ve hediyelik eşya mağazaları da yer alıyor.

Viyana alışveriş rehberi Kohlmarkt

Kohlmarkt: Viyana’nın merkezinde yer alan araç trafiğine kapalı Kohlmarkt mücevher ve hazır giyim odaklı bir alışveriş caddesi. Biraz Tiffany, Chopard, Cartier, Moncler, Gucci, Burberry, Ermenegildo Zegna görmek istiyorsanız keyifle gezebileceğiniz bir adres diyebilirim.

Landstraber: Viyana’nın 3. Bölgesi’ndeki Landstraber şehirdeki en uzun ikinci alışveriş caddesi. Orta ve orta üstü segmente hitap eden markalar, restoran ve cafelerin yer aldığı cadde hem alışveriş hem de caddede yürüyerek vitrin keyfi yapmak için bir başka seçenek.

Viyana’daki AVM’ler

Viyana'da alışveriş avm

Viyana’da, şehir merkezinde, alışveriş merkezleri yer almakla birlikte bu tarz alışverişin aslında daha çok şehrin dışında olduğunu söylemem lazım.

Bizdeki gibi her mahallede 3 AVM mevcut değil. Ancak tek çatı altında onlarca markayı, bunun yanında restoran, cafe, sinema gibi aktiviteleri de bulmayı tercih edenler için yine de birkaç seçenek mevcut.

Ringstrassen Galerien: 19.YY’dan kalma restore edilmiş bir yapıda yer alan Ringstrassen Galerien Viyana’nın tam merkezinde yer alıyor ve hem Avusturya hem de uluslararası 60 kadar mağazaya sahip. Lüks markaları bulabileceğiniz AVM’ye alışveriş yapmasanız bile atmosferini ve tarihi yapıyı görmek için gidebilirsiniz.

 • Adres: Kartner Ring 5-7, Operahouse 1010, Viyana
 • Açık: Pazartesi Cuma 10:0 –19:00, Cumartesi 10:00–18:00

Lugner City: Şehrin batısında yer alan Lugner City 100’den fazla mağaza, birkaç restoran, fitness salonu ve eğlence kompleksine sahip. Daha orta segment bir alışveriş için uygun olan Lugner City’yi fazla yorulmadan alışveriş yapmak isteyenlere öneririm.

 • Adres: Gablenzgasse 5-13, Westbahnhof 1150, Viyana
 • Açık: Pazartesi Cuma 09:00–21:00, Cumartesi 09:00–18:00

Viyana Sokak Pazarları

Viyana alışveriş rehberi sokak pazarları

Sokak pazarları alışveriş yapmayı sevmeyenler için bile çok eğlenceli ve keyifli olabiliyor. Bir şehrin ruhunu, günlük hayatını ve rengini alabileceğiniz pazarları, ya da en azından bir tanesini ziyaret ettiğiniz şehirlerde mutlaka görmenizi öneririm. Ayrıca uygun fiyatlı alışveriş için de sokak pazarları en doğru yerlerden.

Brunnemarkt: Thalistrasse ve Ottakringer Strasse arasında 200’e yakın tezgahtan oluşan Brunnemarkt yiyecek içecekten el sanatları ürünlerine kadar zengin bir ürün yelpazesi görebileceğiniz ve Cumartesi günleri kurulan bir pazar. Ancak Pazar diğer günlerde de, 40-50 kadar tezgahla açılıyor aslında.

Ottakring Bölgesi’nde olmasından dolayı çok turistik sayılmaz, daha çok Viyanalılar veya şehirde yaşayan Türkler’e hitap ediyor ancak özellikle Türk yemeklerine ve yiyeceklerine özlem duyuyorsanız neden olmasın?

 • Adres: Brunnengasse, Viyana
 • Açık: Her gün 06:00–18:00, Cumartesi günleri daha çok seçenek
Viyana alışveriş rehberi Naschmarkt

Naschmarkt: Viyana’nın en ünlü ve en turistik pazarı Naschmarkt’ın tarihi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Bir zamanlar Viyana çevresinde yaşayan çiftçilerin ve dışarıdan gıda ürünleri getiren tüccarların satış yaptığı, Viyana halkının kaliteli gıda ürünleri için her hafta akın ettiği pazar bugün de taze ve lezzetli gıda ürünlerinin satıldığı, hem Viyana yerlilerinin hem de turistlerin akın akın ziyaret ettiği bir adres.

Burada isterseniz etrafı gezip hızlıca lezzetli bir sandviç veya atıştırmalık yiyebilir, isterseniz de sevdiklerinize ve kendinize hediyelik Viyana lezzetlerinden alabilirsiniz.

 • Adres: Kettenbrückengasse 1060, Viyana
 • Açık: Cumartesi 06:30–18:00

Karmelitermarkt: Yine gıda ürünleri odaklı ancak küçük hediyelikler, şehre özgü ürünler de bulabileceğiniz Karmelitermarkt Viyana’daki etnik çeşitliliği de hissedebileceğiniz yerlerden.

 • Adres:Krummbaumgasse, Leopoldgasse 45, Haidgasse, 1020 Viyana
 • Açık: Hafta içi 06:00–19:30, Cumartesi 06:00–17:00

Viyana’dan Ne Alınır?

Viyana'da satılan hediyelik ürünler kar küresi

Viyana alışveriş rehberinde bahsetmediğim tek bir konu kaldı o da buradan hediyelik olarak veya kendinize hatıra amacıyla neler alabileceğiniz, ki bu konuda daha detaylı bilgi için Viyana’dan Ne Alınır? yazımı da okuyabilirsiniz.

Viyana’nın çok kültürlü yapısı sağolsun bir gastronomi cenneti olduğunu söyleyebilirim. Kentin mutfağı komşu ülkelerden ve diğer yakın coğrafyalardan etkilenmekle kalmamış bunu son derece özgün bir şekilde kendine uyarlamış.

Dolayısıyla Sachertorte, Manner Schnitten, Mozartkugel gibi kurabiye ve kekler, Viyana şarapları buradan alabileceğiniz gıda ürünleri arasında. Ancak alışveriş listesi bunlarla sınırlı değil. Viyana’da icat edilip dünyaya yayılan kar küreleri, Augarten porselenleri ve Beethoven, Klimpt, Schubert gibi adı Viyana ile birlikte anılan sanatçılara vurgu yapan objeler ile geleneksel Avusturya kıyafetleri de kente özgü seçeneklerden.

Eğlenceli bir Viyana gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu içeriklerimizde bulabilirsiniz:

“Viyana Alışveriş Rehberi | Caddeler, Sokak Pazarları…” üzerine bir yorum

Yorum yapın