Viyana’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Viyana’da nerede alışveriş yapılır araştırması yapanlar kentin özellikle alışveriş konusunda ünlü olmadığını düşünebilirler. Ancak Avusturya’nın bu en zengin kentlerinden birinin rakibi Avrupa başkentlerine kıyasla pek bir eksiği de yok.

Viyana’nın büyüleyici güzellikte kilise, katedral, opera binası ve tüm diğer yapılarından gözlerinizi alabilir, biraz da alışveriş için etrafınıza bakınabilirseniz hem kendinize hem de sevdiklerinize hediye edebileceğiniz onlarca seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz.

Örneğin, Viyana’dan ne alınır? yazısında da bahsettiğim gibi başta kek, kurabiye, wafer (Avusturya işi gofret) olmak üzere ülkeye özgü şekerlemeler, Avusturya’nın ünü dünyaya yayılmış müzisyenlerinin ve sanatçılarının anısına hazırlanmış süs eşyaları, buraya özgü kar küreleri ve elbette Türkiye’de satışı olmayan hazır giyim, ayakkabı, çanta ve aksesuar markalarının ürünleri şehirden alabileceklerinizin başında geliyor.

Pazar hariç her gün 10:00’da açılan mağazalar akşam 19:00 civarı kapanıyor. Şehir merkezinde, turistik yerlerde Pazar günleri de mağazalar açık olur ancak şehrin daha dış semtlerine doğru gidildikçe Avrupa’nın klasiği olarak Pazar günleri açık mağaza bulmak zor. Ama o bölgelerde de bir turistin fazla işi olmaz zaten.

Lafı daha fazla uzatmadan Viyana’da nerede alışveriş yapılır? sorumuzun cevaplarına geçelim…

1. Graben Caddesi

Graben Caddesi Viyana'da alışveriş

Viyana’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere ilk önerim elbette kentin en ünlü alışveriş caddesi Graben. Viyana gezilecek yerler listesinin önemli duraklarından biri olan cadde yüzyıllardır kentte alışveriş ve ticaretin merkezi olmuş.

Araç trafiğine kapalı olan Graben Caddesi’nde Avusturyalı küçük tasarımcı butiklerinden zincir mağazalara kadar pek çok markanın kıyafet, aksesuar, ayakkabı, çanta ve kişisel bakım ürünlerini bulabilirsiniz. Turistik bir yer olmasından dolayı bol bol da hediyelik eşya seçeneği mevcut.

2. Mariahilferstrasse Caddesi

Mariahilferstrasse Caddesi Viyana'da nerede alışveriş yapılır?

Viyana’nın bir başka kalabalık, hareketli ve turistik alışveriş caddesi Mariahilferstrasse.

Burası Vero Moda, Diesel, H&M gibi zincir mağazaların daha lokal butiklerle kaynaştığı, yer yer hediyelik eşya satan küçük dükkanların serpiştirildiği gezmesi keyifli, alışveriş yapması kolay ve dahası yeme içme ihtiyacını da karşılayan bir cadde.

3. Kohlmarkt Caddesi

Kohlmarkt Viyana alışveriş caddesi

Viyana’da nerede kalınır? yazısında I. Bölge olarak bahsedilen Innerestadt’da bulunan Kohlmarkt şehrin lüks tüketim merkezi diyebilirim. Chopard, Cartier, Moncler, Zegna gibi markaları yan yana dizilmiş görmek, bütçeniz müsaitse alışveriş yapmak, değilse vitrinlerinden son moda ürünleri keşfetmek yapabileceğiniz en güzel Viyana aktivitelerinden biri.

Üstelik turistik bir bölge de olduğundan yorulduğunuzda güzel bir cafede mola verip Viyana kahvesi eşliğinde kentin tarihi yapılarını ve heyecanla dolaşan turistleri seyretmek de ayrıca keyifli ve dinlendirici.

4. Kärntnerstrasse Caddesi

Karntnerstrasse Viyana'da nerede alışveriş yapılır?

St. Stephan Katedrali’nden Opera Binasına uzanan Kärtnerstrasse de Viyana’nın bir başka lüks tüketim bölgesi.

Ufak tefek hediyelikler satan küçük dükkanlardan, daha pahalı el sanatları ürünlerine, aksesuar mağazalarından kaliteli restoran ve cafelere kadar geniş bir yelpazesi olan cadde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

5. Naschmarkt Pazarı

Viyana'da nerede alışveriş yapılır?

Viyana’da nerede alışveriş yapılır yazısında kentin ünlü “gece pazarı” Naschmarkt olmazsa olmaz.

Yüzyıllar önce Viyana çevresinde üretim yapan çiftçilerin ürünlerini getirerek satışını yaptığı pazar yeri bugün renove edilmiş, düzenli ve son derece keyifli bir yere dönüşmüş durumda.

Pazarda yer alan restoranlarda isterseniz oturup uzun uzun yemek yiyebilir, isterseniz tezgahlardan Türk ve Avrupa mutfağının en lezzetli atıştırmalıklarını (fabrika değil, ev yapımı) satın alıp ayakta hızlıca atıştırabilir, isterseniz de daha dayanıklı gıda ürünlerini alarak evinize getirebilir veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Her türlü verimli ve karlı bir alışveriş yapmış olursunuz, orası kesin.

Yalnız unutmayın, Naschmarkt bir gece pazarı olduğu için tezgahlar akşam saatlerinde (bazıları biraz daha erken, öğleden sonra gibi) açılıyor. (Adres: Kettenbrückengasse 1060, Viyana)

6. Brunnenmarkt Pazarı

Brunnenmarkt Viyana sokak pazarı
Kaynak: wien.info

Ottakring Bölgesi’nde yer alan ve şehrin yerlilerinin daha çok tercih ettiği Brunnenmarkt Pazarı Avusturya’ya özgü gurme ürünleri, el işi ürünler, hediyelikler ve biraz da kıyafet satılan bir pazar. Fazla turistik sayılmaz, haliyle fiyatlar da şehrin turistik bölgelerine kıyasla bir tık daha uygun.

Haftanın her günü açık olmasına rağmen tüm tezgahların hepsinin birden açıldığı tek gün Cumartesi. Buraya gitmek istiyorsanız aklınızda olsun. (Adres: Brunnengasse 1160, Viyana)

7. Karmelitermarkt Pazarı

Karmelitermarkt Viyana alışveriş caddesi
Kaynak: Wikipedia

Bütçeniz çok yüksek değil ama yine de sayıca çok olan sevdiklerinize ufak tefek bir sürü hediyelik eşya almak istiyorsanız rotanızı Karmelitermarkt’a çevirmelisiniz. Burada Viyana’ya özgü ürünler de var ayrıca.

Pazar hariç her gün açık olan Karmelitermarkt Viyana’nın cıvıl cıvıl, uygun fiyatlı ve ürün gamı da geniş pazar seçeneklerinden biri. (Adres: Krummbaumgasse, Leopoldgasse 45, 1020 Viyana)

8. Ringstrassen Galerien AVM

Ringstrassen Galerien AVM Viyana alışveriş merkezi

Viyana’da nerede alışveriş yapılır yazısında pazar pazar dolaşırken şehir merkezinin dışına çıkmıştık biraz, şimdi merkeze geri dönelim isterseniz.

19. YY’dan kalma tarihi bir binada hizmet veren Ringstrassen Galerien Viyana’nın en şık alışveriş merkezi diyebilirim. Zaten burası sadece alışveriş değil, güzel bir mimari, şık bir ortam ve kaliteli bir vitrin seyri için de gidilen bir yer. Biraz turistik biraz da yerel.

Yapı çok büyük olmadığı için içerisinde 60 civarı mağaza var ancak hepsi de Avusturya ve dünyanın en lüks markaları. Pazar günleri de kapalı bu arada. (Adres: Kartner Ring 5-7, Operahouse 1010, Viyana)

9. Wien Mitte the Mall AVM

Wien Mitte the Mall Viyana'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: wienmitte-themall.at

Viyana’nın merkezinde yer alan bir başka alışveriş merkezi de Wien Mitte the Mall. Ringstrassen Galerien ne kadar küçükse burası da o kadar büyük bir AVM.

Yerli ve turistlerden oluşan bir müşteri profili bulunan alışveriş merkezinde orta ve orta üstü segmente hitap eden mağazalar bulunuyor. Ürün gamı ise kıyafet, ayakkabı, çanta, aksesuar, kişisel bakım, ev tekstili ve dekorasyonu ve elektrik elektronik ürünlerden oluşuyor. (Adres: Landstraber Haupstrabe 1b, 1030, Viyana)

10. Designer Outlet Parndorf AVM

Designer Outlet Parndorf Viyana'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: kurier.at

Viyana’da alışveriş için sizlere önereceğim son AVM “lüks markaları, tasarımcı ürünlerini seviyorum, iyi kötü bir bütçem de var ama yetmiyor” diyenlere…

Şehrin 45 kilometre güneydoğusunda yer alan Designer Outlet Pandorf Burberry, Gucci, Michael Kors gibi pek çok lüks markanın yanı sıra, Nike, Adidas gibi markaların da mağazalarını görebileceğiniz bir yer. Tüm bu markaların seri sonu ürünleri %30-70 arası indirimlerle satılıyor.

Buraya ulaşım için elbette araba kiralayabilirsiniz, ki AVM’nin park yeri de müsait. Ancak Viyana Devlet Opera Binası’nın önünden Cuma ve Cumartesi günleri karşılıklı kalkan shuttle servislerini de kullanmak mümkün. Yolculuk 40 dk kadar sürüyor ve ücreti de 19 Euro (3-6 yaş arası çocuklar indirimli, 3 yaştan küçük çocuklar için ücretsiz). (Adres: Designer-Outlet-Strabe 1, 7111, Parndorf)

Bonus: Hundertwasser Village

Hundertwasser Village Viyana'da nerede alışveriş yapılır?

Landstrasse’de yer alan Hundertwasser Village adlı dükkanı nereye koyacağımı bilemediğimden sizlere bonus olarak bahsetmek istedim.

Burası 19. YY’da postane ve posta atlarının ahırı olarak yapılmış, bir dönem benzin istasyonu ve son olarak da lastik fabrikası olarak kullanılmış tarihi bir bina. Yapı 1970’lerde tamamen restore edilmiş ve bir çeşit galeri-alışveriş merkezi karışımı bir yere dönüştürülmüş.

Ziyaretçi kitlesi arasında çok miktarda gezip görme amaçlı gelen turist de var. Ancak içerisindeki galerilerden sanat eserleri alan, hediyelik eşya dükkanlarından ufak tefek ama orijinal, ilginç hediyelikler alan, gurme mağazalarından Avusturya’ya özgü yiyecek alanlar da Hunderwasser Village’ın hitap ettiği kitleyi oluşturuyor.

Özetle; niyetiniz alışveriş de olsa, tepesinde bir orman bulunan bu ilginç tarihi yapıyı ziyaret etmek de olsa Hunderwasser Village’ı görmelisiniz. Ama aklınızda olsun, oraya gidince bir tane bile olsa bir şey almadan dönmezsiniz.

Viyana’da nereden alışveriş yapılır yazısında sizlere kentteki farklı beklentilere cevap veren seçeneklerden bahsetmeye çalıştım.

Viyana’ya dair daha fazlasını; Viyana’da ne yapılır? ve Viyana’da ne yenir? başlıklı yazılarımızda da bulabilirsiniz.

“Viyana’da Nerede Alışveriş Yapılır?” üzerine 2 yorum

  1. Arkadaşlar elyd diye bir mağaza var. Spor giyim üzerine çok uygun fiyatlara her şey var. Özellikle tek kalan ürünler çokça ucuz oluyor.

    Yanıtla

Yorum yapın