Budva’da Ne Yapılır? Yapılacak 10 Şey

“Budva’da ne yapılır?” “Karadağ‘ın Bodrum’u” diyebileceğim Budva turistleri eğlendirmeden geri göndermiyor. Kent size ilk bakışta “deniz, güneş ve kum” gibi gelse de, üstelik bu ifade kısmen doğru olsa da, şehir bundan ibaret değil.

“Budva’da ne yapılır?” diye düşünenlere yardımcı olmak için yazdığım bu yazıyı okuyunca veya gittiğinizde göreceksiniz ki Budva bundan çok daha fazlasına sahip. Tarih, doğal güzellikler, zengin bir Akdeniz mutfağı…. Daha ne olsun.

İsterseniz sakin bir tatil sevin, isterseniz macera ve hareket, ister yüksek bir bütçeniz olsun, ister kısıtlı bütçeyle gezin, öyle veya böyle Budva’da kendinize göre bir eğlence bulacaksınız.

Bense Budva’da Yapılacak Şeyler yazısında sizlere sadece bu alternatiflerin neler olduğunu söyleyebilirim, ki Adriyatik’in bu turizm cennetine gitmeden önce bir göz atın ve kendinize göre bir plan yapın.

1. Stari Grad’da yürüyün.

Stari Grad Budva'da yapılacak şeyler

Türkçe’ye Eski Budva olarak çevrilen Stari Grad kentin tarihi merkezi ve “Budva’da ne yapılır?” diye düşünenlerin de ilk durağı.

Surlarla çevrilmiş bu tarihi şehir merkezi dar, ama gerçekten daracık sokakları, bu sokaklarda yer alan hediyelik eşya dükkanları, meydanları, tarihi yapıları, cafeleri ve restoranlarıyla bir akşamüstü veya gecenizi keyifle geçirebileceğiniz bir bölge.

Azize Maria Kilisesi, Aziz Sava Kilisesi, Holy Trinity Kilisesi, Citadel ve Aziz Ivan Kilisesi Stari Grad’da sizi etkileyecek yapılardan.

Hazır Star Grad’a gitmişken, biraz daha yürüyüp (tarihi kentin dışındaki yoldan) Dans Eden Kız Heykeli’ni bulun, önünde de bir fotoğraf çektirin.

Eğer konaklama konusunda da henüz karar vermediyseniz, Budva’da Nerede Kalınır? yazısını, kentte nereleri gezmek, görmek istediğiniz henüz belli değilse Budva Gezilecek Yerler yazılarını okuyabilirsiniz.

2. Budva plajlarında yüzün.

Budva'da ne yapılır? Deniz keyfi

“Karadağ’ın Bodrum’u” demiştim değil mi? O zaman buraya kadar gitmişken denize girmeden dönmek olmaz. Tabii bu söylediklerim Budva’yı Haziran – Eylül aylarında ziyaret edenler için geçerli.

Ancak Budva’ya Nisan sonu, Mayıs başı gibi gidecek olanlar da üzülmesin. O tarihlerde Venedik’in maskeli festivalini aratmayan Budva Karnavalı var. Siz de ona katılırsınız.

Konumuza dönecek olursak, Budva Plajları yazısında da belirttiğim gibi kent son derece uzun bir sahil şeridine ve bazısı çakıl, bazısı kum onlarca plaja sahip.

Siz sadece ne tür plajları seviyorsunuz ona bakın. Ve Budva’da ne yapılır? araştırmasından sonra da valizinize mayolarınızı koymayı unutmayın.

3. Hawaii’ye giden bir tekneye atlayın.

Sveti Nikola Budva'da yapılacak şeyler

Pasifik Okyanusu’ndaki Hawaii Adası’ndan bahsetmiyorum elbette ancak “Budva’nın Hawaii’si” Sveti Nikola Adası da sizleri heyecanlandırmaya yetecek kadar güzel. Kente 1 kilometre mesafede yer alan adaya gün boyunca düzenli olarak tekne seferleri düzenleniyor.

Gidiş dönüş ücreti 3 – 4 Euro olan Sveti Nikola Adası’na gitmişken denize girmeyi de ihmal etmeyin derdim ama, zaten kendinizi tutamayacaksınız. Ki adadaki tek aktivite de bu aslında.

4. Sveti Stefan Adası’nı görün.

Sveti Stefan Budva'da ne yapılır?

Üzerinde şimdilerde Aman Resorts tarafından lüks bir otel işletilen Sveti Stefan Adası Budva’nın simgesi. Dolayısıyla Budva’da ne yapılır? yazısında bu simge adadan bahsetmezsem olmaz.

Aslında otel müşterileri dışında adaya giriş yasak. Ancak isterseniz ücreti 4 Euro olan teknelerle denizden, isterseniz de Budva merkezinden kalkan belediye otobüsleriyle Sveti Stefan Adası’na kadar gidip bu masalsı yeri görmelisiniz.

5. Yamaç paraşütü yapın.

Budva yapılacak şeyler, Yamaç Paraşütü

Bir tarafı yemyeşil dağlar, diğer tarafı masmavi Adriyatik Denizi olan Budva gökyüzünden seyretmek için de ideal bir yer.

Dolayısıyla yamaç paraşütü yaptıysanız veya cesaretiniz olup da denemek isterseniz kentin hemen yanı başında yükselen Brajici Tepeleri bu atlayış için ideal.

Size tavsiyem, bir tandem atlayışı (tecrübeli bir pilotla atlayış) satın alın, kendinizi Budva semalarında süzülmeye bırakın, binlerce yıldır Adriyatik’in gözdesi olan Budva sahillerini bir de gökyüzünden seyredin.

6. Turistlerden uzaklaşın.

Budva'da ne yapılır? sakin gezin

Budva son derece turistik bir yer ve muhtemelen de bunu bilerek gidiyorsunuz. Ancak bu kalabalıktan biraz uzaklaşıp, daha az turistik veya tamamen yerel deneyimler yaşama şansınız da var.

İşte bu az bilinen aktiviteler ise Krapina’da zip-line deneyimi, Podmaine veya Rustovo Manastırları’nda kentin ruhani yönünü keşfetme diyebilirim.

7. Aquapark’ta çocuklar gibi eğlenin, ya da çocuklarınızı eğlendirin.

Budva'da ne yapılır? Aquapark

Budva’ya çocuklarınıza gidiyorsanız sizlere çocuk da eğlendirecek aktiviteler lazım, ki Aquapark bunun için ideal.

Ancak Toplis Tepesi’nde yer alan Aquapark Budva sadece çocuklar için değil, dalga havuzları, su oyunları, su kaydırakları ve çeşitli su sporlarıyla ruhu çocuk olan her yaştan gezgini eğlendirebiliyor.

8. Günübirlik tekne turuna çıkın.

Budva'da ne yapmalı? tekne turu

Uzun bir sahil şeridine sahip olan bir kentin olmazsa olmaz aktivitesi elbette tekne turudur. Kentten günübirlik kalkan teknelerle denize açılıp biraz dinlenip, biraz yüzmenin keyfi başka hiçbir şeyde yok. Dolayısıyla Budva tatilinizin bir gününü de böyle bir tekne turuna ayırabilirsiniz.

Tekne turları genelde 25 Euro civarında ve Stari Grad yanındaki marinada veya Slovenska Plajı‘nda çeşitli firmaların düzenlediği bu turları bulabilirsiniz.

Ancak yüzme dışında, biraz kültürel bir aktivite de yapmış olmak isterseniz Budva’da ne yapılır? yazısında sizlere biraz daha farklı, rotası daha geniş bir tekne turu önerim var:

Budva’dan Boka Körfezi Turu: Tekne turu yaklaşık 8 – 10 saat sürüyor ve bu turu yapmış olanların 5 üzerinden 4,9 puan verdiği pakete; tekne turu, hoş geldiniz içkisi, taze meyveler, ziyaret edilen yapılara giriş ücretleri ve İngilizce rehberlik hizmeti dahil.

Tur kapsamında tekne tüm Boka Körfezi’ni dolaşıyor, Kotor’a uğruyor, Our Lady of Rock ve Mamula Kampı’na uğruyor. Ayrıca 3 kez de yüzme molası veriliyor. Daha keyifli nasıl olabilir?

9. Budva’nın gece hayatını deneyimleyin.

Budva'da ne yapılır? gece hayatı

Turistik bir sahil kasabasında gece hayatının olmaması biraz tuhaf olurdu herhalde. Haliyle Budva da bu açıdan zengin bir şehir.

Gün batımıyla birlikte Stari Grad içinde ve çevresindeki barlar son derece canlı ve eğlenceli bir hale bürünüyor. Gece 01.00’den sonra hala eğlenmeye devam etmek istiyorsanız şehrin biraz dışındaki dev Top Hill Club‘a gidebilirsiniz. 5000 kişilik bu club sabaha kadar eğlenmek isteyenlerin adresi.

10. Günübirlik gezilerle Karadağ’ı keşfedin.

Budva'da ne yapmalı? Kotor gezisi
Kotor

Budva’da ne yapılır? yazısında “turist kalabalığından uzaklaşın” demiştim ancak bu kalabalığı sevenler, çok da uzaklaşmak istemeyenler için de çeşitli günübirlik gezi rotaları mevcut. Karadağ neyse ki bu açıdan son derece zengin.

Bu rotaların en yakını kente yarım saat mesafedeki sahil kasabası Petrovac.

Ancak rotalar bununla bitmiyor. Eğer Budva seyahatini bir Balkan turu kapsamında yapmıyorsanız, örneğin bir haftalığına sadece Budva’ya gidecek olursanız, yine yarım saat mesafedeki tarihi şehir Kotor, Lovcen Ulusal Parkı ve Durmitor Dağı rota alternatifleriniz arasında.

Kotor’a ulaşım çok kolay, Budva Otobüs Garı’na gidip, sıradaki Kotor otobüsüne bilet alın yeter. Ya diğer destinasyonlar? Bunlar için en iyisi paket turlara katılmak diyebilirim. Zaten tek başınıza gitmek istediğinizde yapacağınız masraf düşünülünce paket turlar ayrıca çok ekonomik de olacaktır.

Budva’dan Durmitor, Tara ve Ostrog Manastırları Turu: Budva’dan günübirlik uzaklaşıp Karadağ’ın diğer güzelliklerini keşfetmenin hem en kolay, hem de uygun fiyatlı hem de en organize hali olan tur yol da dahil tüm gün sürüyor. Daha önceden turu yapmış olanların 5 üzerinden 4,8 puan verdiği pakete ulaşım ve rehberlik hizmetleri dahil.

Tur kapsamında Karadağ’ın ikinci büyük şehri Niksic, Dormitor Dağı, Durdevica Tara Köprüsü, Dormitor Ulusal Parkı ve Siyah Göl, Zabljak Kasabası ve Ostrog Manastırı ziyaret ediliyor.

Budva’dan Günübirlik Lovcen Ulusal Parkı Turu: Karadağ’ın dağ, deniz ve nehir şeklindeki doğal güzelliklerini seyrederek tarihinin derinliklerine yapacağınız bu tur tüm gün sürüyor. Turu daha önceden almış olanlar ise 5 üzerinden 5 puan vermiş.

Tur süresince hem çeşitli tarihi yapıları ziyaret edecek, hem de doğanın en güzel halini yerinde görüp isterseniz fotoğraf molası verebileceksiniz. Pakete ulaşım, İngilizce rehberlik, Montenegro Rölyef‘e giriş ücreti ve Crnojevica Nehri‘nde tekne turu da dahil.

Özetle Budva’da Ne Yapılır?

Budva'da ne yapmalı?

Deniz, güneş, kum destinasyonu gibi dursa da Budva söylediğim gibi her zevke hitap eden aktivitelere sahip. Aslında ideali 1 haftanızı Budva’da geçirmek, bol bol denize girip, ara sıra da yakın yerlere yarım günlük geziler düzenlemek ve çeşitli aktivitelere katılmak. Ama zamanı daha az olanlar da dikkatli bir planlamayla kentin tadını çıkarabilir.

Budva’da ne yapılır? yazısının sonunda sizlere verebileceğim özet ise; Stari Grad’ı mutlaka gezin, denize girmeyi unutmayın ve bunu mümkünse Hawaii’de yani Sveti Nikola Adası‘nda yapın, bir de Sveti Stefan Adası‘nı görün. Zamanınız kalırsa Petrovac ve Kotor‘a gitmeyi ve cesaret ederseniz de yamaç paraşütü yapmayı ihmal etmeyin.

Budva’da ne yapılır? yazısında verdiğim bilgilerle kentteki seyahatinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ve eklemek istedikleriniz olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Yorum yapın