Vizesiz Balkan Turu Bireysel Mi? Turla Mı?

Avrupa’nın göbeğinde ama Batı ve Kuzey Avrupa’dan çok farklı, bir yanıyla Türkiye ve Türk kültürüne çok benzeyen ancak bir yanıyla da bambaşka bir diyara gitmek ister misiniz? Cevabınız evetse, dünyada bunun Balkanlar’dan başka bir adresi yok.

Vizesiz Balkan Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı? yazısında sizlerle 2018 Ağustos ayında yaptığım Balkan Turu hakkındaki tüm detayları paylaşıp, varsa planladığınız tur için yardımcı olmaya çalışacağım.

Balkan Turu öncesi yaptığım tüm araştırmalar, seyahat sırasında deneyimlediklerim, hatalarım, iyi ki böyle yapmışız dediğim ne varsa hepsi bu yazıda.

Yazı daha çok bilgi ağırlıklı olacak ama öncesinde kısaca kendi seyahatimden de bahsedeyim. İki arkadaş, iş hayatının izin verdiği ölçüde bir bayram tatilini Balkanlar’da seyahat ederek geçirmek istedik. Araştırma kısmı her seyahatte olduğu gibi bendeydi.

Vizesiz Balkan Turu gezilecek yerler
Makedonya’nın başkenti Üsküp…

Aslında planımız ilk başta 9 gündü ancak sonrasında bir gün erken dönerek dinlenmek de istediğimiz için 8 güne indirdik. Tabii amaç bu sürede hem mümkün olduğunca çok yer görüp, hem de bir şekilde dinlenmekti.

Ki bu zor problemi nasıl çözdüğümüzü de yazının devamında Vizesiz Balkanlar Turu rotaları bölümünde anlatacağım. O zaman, hadi gelin kısaca Balkanlar hakkında bilgi vererek başlayalım…

Balkan Turu Hangi Ülkeleri Kapsıyor?

Balkanlar seyahati gezisi harita
Balkan Turu boyunca nereleri gezebilirsiniz?

Eski Türkçe’de “sıra dağlar” anlamına gelen Balkan Bölgesi kuzeyde Karpat Dağları ile güneyde Rodop Dağarı arasında kalan bölümü oluşturuyor ve Alpler’in Balkanlar’daki uzantısı Dinar Alpleri’ni de kapsıyor.

Bu açıdan bakıldığında Balkan Turu kapsamına Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova gibi Eski Yugaslav Devletleri’nin yanında Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’nin de bir kısmı giriyor diyebiliriz.

Ancak Balkan ülkeleri günümüzde bu coğrafi tanımın dışında değerlendiriliyor ve Slovenya da dahil olmak üzere sadece eski Yugaslav Devletleri bu kapsama giriyor.

Dolayısıyla herhangi bir Balkan Turu düşünüldüğünde en geniş haliyle Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ (Montenegro), Arnavutluk ve Kosova‘yı sayabiliriz.

Biz Türkler için Vizesiz Balkanlar Turu söz konusu olduğundaysa Slovenya ve Hırvatistan’ı da elememiz gerekiyor. Ancak Schengen vizeniz varsa elbette bu iki ülkeyi, ya da en azından Adriyatik plajları ve tarihi dokusundan dolayı Hırvatistan’ı Balkan Turu kapsamına alabilirsiniz.

Vizesiz Balkanlar Turu Öncesi Hazırlık

Bireysel Vizesiz Balkan Turu hazırlıkları
Vizesiz Bakan Turu öncesinde güzel bir hazırlık yaparsanız gezinizden daha fazla keyif alabilirsiniz. Welcome to Sarajevo filminden bir sahne

Aslında hemen her seyahatin hazırlık aşamaları 2 kategoriden oluşuyor. İlki orada geçireceğiniz zamanda yapmak istedikleriniz, bunların maliyeti ve planlaması. İkincisi ise gideceğiniz yerin tarihi ve kültürel ortamı hakkında bilgi edinmek.

Vizesiz Balkanlar Turu yapmayı planlıyorsanız bu yazıda gezilecek yerler, ulaşım, konaklama ile ilgili bilgileri bulacaksınız, ki bunun dışında da bilgi veren yazılara link veriyor olacağım.

Balkanlar’ın kültürel ortamı ve tarihi hakkında bilgi edinmek içinse kitap, film veya belgeseller en ideal araçlardan. Aslında 30 yaşından büyük hemen herkes çocukluğundan az veya çok Balkan Savaşı ile ilgili bazı şeyler hatırlayacaktır.

Ancak siz de benim gibi gideceğiniz yere dair ayrıntılı bilgi edinmeyi seviyorsanız çocukluk anıları ve Osmanlı Tarihi derslerinde anlatılanlarla yetinmemenizi tavsiye ederim.

Balkan Turları öncesi bilinmesi gerekneler
Bölgede özellikle yakın tarihte yaşananlarla ilgili mutlaka bilgi sahibi olun. (Saraybosna, Bosna Hersek)

Eğer Balkanlar’ın sadece yakın tarihi ile ilgileniyorsanız Dr. İrfan Kaya Ülger’in “Yugoslavya Neden Parçalandı” isimli kitabı hem yeterli bilgiyi sunuyor hem de kolaylıkla okunabilecek uzunlukta. Bölgenin Osmanlı Dönemi’ne de uzanan tarihini merak edenler içinse Tuğrul Kihtir’in “Balkanlar’ın Osmanlı Tarihi” kitabını öneririm.

Kitap okumak uzun iş diyenlere tavsiye edeceğim, BBC tarafından çekilen “Yugoslavya’nın Ölümü” isimli belgesel seyahat öncesi bölgenin tarihine dair merak ettiklerinizi fazlasıyla kapsıyor. Hatta ben sizlere 1,5-2 saatinizi ayırıp bu belgeseli mutlaka izlemenizi öneririm. Zaten ancak böyle ziyaret ettiğiniz yerde gördüğünüz harabelerin, soykırım müzelerinin anlamını çok daha iyi kavrayabilirsiniz.

“Ne belgesel, ne kitap, sürükleyici bir film olsun” diyenler ise Woody Harrelson’ın oynadığı 1997 yapımı Welcome to Sarajevo adlı filmi seyredebilirler.

Vizesiz Balkanlar Turu Rotaları

Vizesiz Balkan Turu yorumları
Budva, Karadağ

Bölgeyle ilgili kısa bilgiler ve gitmeden önce okunması, seyredilmesi gerekenlerden sonra seyahat planına başlayabilirsiniz.

Öncelikle Vizesiz Balkanlar Turu dediğimiz için Hırvatisyan ve Slovenya’yı ben aşağıda önereceğim programlara almadım. Ancak vizeniz varsa ve mutlaka görmek istiyorsanız siz bu ülkeleri de kapsayan, aşağıdakilere benzer bir program yapabilirsiniz.

Arkadaşımla yaptığımız programda, biz biraz da plaj, güneş ve yüzme keyfi de yapmak istediğimiz için Karadağ’ın deniz kenarı şehirlerinde fazlaca oyalandık.

Ve sonucunda 8 günde 4 ülke, 6 şehri kapsayan bir Vizesiz Balkanlar Turu yaptık. Ancak siz plaj ve yüzmeye zaman ayırmak istemiyorsanız veya en azından fazlaca zaman ayırmak istemiyorsanız bu süreye rahatlıkla bir ülke daha sığdırabilirsiniz. Hatta zorlarsanız ikinci bir ülke de olur ancak o zaman çok hızlı bir tur yapmanız gerekeceği için keyif alamayabilirsiniz.

Balkan Turu Rotamız

Bireysel Balkan Turu blog
Vizesiz Balkan Turu rehberi

Bizim turumuz Sırbistan’ın başkenti Belgrad‘dan başladı. Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva ve Tiran şeklinde devam ederek Arnavutluk’tan Türkiye’ye döndük. Programımız ise;

Cumartesi: THY’nin 1 saat 40 dakika süren TK1081 uçuşuyla Belgrad’a uçuş ve 08:20’de varış. Hızla otele geçip eşyaları bıraktıktan sonra şehri keşfetme. Gece Belgrad’da konaklama.

Pazar: Kahvaltının ardından şehir turuna devam ve 13:30 otobüsüyle Saraybosna’ya hareket. Saraybosna’ya gece 21:00’de varış ve bir akşam yemeği ardından otele yerleşme.

Pazartesi: Tüm gün Saraybosna turu.

Salı: Sabah erkenden, 07:10 treni ile Mostar’a geçiş. Yaklaşık 2 saat civarında süren yolculuktan sonra Mostar’a varış, kahvaltı ve Mostar’ı gezme. 13:30’da Kotor’a hareket ve yaklaşık 3,5 – 4 saatlik yolculuktan sona 17:30 civarı Kotor’a varış. Akşam yemeği ve Old Town’u gezme.

Çarşamba: Kahvaltının ardından Kotor’u, Old Town’ı gezme. 14:30 civarı Budva’ya hareket. Yaklaşık 40 dakikalık yolculukla Budva’ya varış, otele yerleşme, şehrin Old Town bölgesini gezme, denize girme ve akşam yemeği.

Perşembe: Öğleden önce şehrin tarihi yerlerini gezme, öğleden sonra deniz ve yüzme.

Cuma: Sabah Budva’da son bir deniz sefası ardından öğle saatlerinde Arnavutluk’un başkenti Tiran’a hareket ve 5 saatlik yolculuk sonrası varış. Akşam yemeği ardından dinlenme.

Cumartesi: Tüm gün Tiran’ı gezme, THY’nin yaklaşık 1 saat 30 dakika süren TK1078 uçuşu ile 20:55’de İstanbul’a hareket.

Yazıyla anlatım karmaşık geldiyse aşağıda tablo halinde de programımızı veriyorum.

Vizesiz Balkan Turu tur programı
Vizesiz Balkanlar gezisi tur programımız.

Farkettiyseniz bazı günler oldukça yoğun geçti, hatta biz bile “bu kadar şeyi aynı günde nasıl yapabildik” dedik kendimize.

Ancak Belgrad-Saraybosna, Budva-Tiran gibi mesafesi uzak olan yerler arasında seyahat etmiyorsanız, gezdiğimiz şehirlerin küçük olduğunu, yaz mevsiminde günlerin de uzun olduğunu düşünecek olursanız bir güne pek çok aktivite sığdırmak mümkün.

Ki ben, dinlenerek, bir cafede oturup sık sık kahve içip mola vererek gezerim. O haliyle bile zaman fazlasıyla yetti.

Alternatif Vizesiz Balkanlar Turu Rotaları

Balkanlar gezisi nasıl yapılır
Balkan Turu için alternatif rotalar

Biz kuzeyde Sırbistan’dan başlayarak Adriyatik Sahilleri’nden güneye doğru inmeyi tercih ettik. Ancak elbette bu turun tam tersini de yapabilirsiniz.

Yani Tiran’dan başlayıp yine sahilden kuzeye doğru çıkarak turu Belgrad’da sonlandırabilirsiniz ki transferler açısından bizim turumuzdan hiçbir farkı yok, sadece ters yönde seyahat edeceksiniz. Dolayısıyla ben diğer alternatiflerden bahsetmek istiyorum.

Alternatif 1 Balkan Turu – 5 Ülke: Bu alternatifte Bosna Hersek’i listeden çıkarmanız gerekiyor. Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Kosova, ya da tam tersi bir rotada bölgeyi dolaşabilirsiniz.

Eğer daha önceden Bosna Hersek’i gördüyseniz size bu şekilde seyahat etmenizi öneririm. Sebebi ise… Sırbistan ile Karadağ arasında, nefes kesici manzaralara sahip olan bir tren yolculuğu yapabilmek. Bu tren yolculuğu yaklaşık 20 Euro ve 9 – 9,5 saat kadar sürüyor.

Ancak pişman olmazsınız. Bilet içinse seyahatinizden bir gün önce Belgrad Tren Garı’ndan satın alma imkanı mevcut. Önceden plan yapmayı sevenler şu linkten tren saatlerine bakabilirler: seat61.com/belgrade-to-bar-railway.htm#Train_times

Alternatif 2 Balkan Turu – 6 Ülke, 8 Şehir: Bir diğer seçenek de hızlı ve yoğun bir tempo ile vizesiz Balkanlar turu kapsamına giren tüm ülkeleri gezmek. Aşağıda size örnek bir program verebilirim:

 1. Gün; Sırbistan / Belgrad konaklama
 2. Gün; Bosna Hersek / Saraybosna’da konaklama
 3. Gün; Bosna Hersek / Saraybosna’da konaklama
 4. Gün; Karadağ / Kotor’da konaklama
 5. Gün; Karadağ / Budva’da konaklama
 6. Gün; Makedonya / Ohrid’de konaklama (aynı gün içerisinde yarım günlük bir Arnavutluk / Tiran gezisi yeterli olacaktır).
 7. Gün; Makedonya / Üsküp’te konaklama
 8. Gün; Kosova / Priştine’yi gezdikten sonra Priştine’den İstanbul’a dönüş.

Bu program oldukça yoğun ancak yapılabilir. Çünkü Balkanlar’da Saraybosna ve Belgrad dışındaki diğer tüm şehirler aslında yarım günde gezilebilecek yerler. Fakat zamanınız varsa 9 veya 10 güne yaymak en ideali.

Böylece Balkanlar’da vizesiz gezebileceğiniz tüm ülkeleri görmüş, çok da yorulmamış olursunuz.

Balkan Turları hakkında yorumlar
Belgrad, Sırbistan

Alternatif 3 Balkan Turu – 5 Ülke, 7 Şehir: Aslında bu tur Budva’da bizim kadar oyalanmayıp, listeye bir ülke daha eklemek isteyenler için ideal. Ki bu da coğrafi açıdan en kolayı olduğu için Makedonya olacaktır. Aşağıdaki şekilde gezebilirsiniz:

 1. Gün; Sırbistan / Belgrad konaklama
 2. Gün; Bosna Hersek / Saraybosna’da konaklama
 3. Gün; Bosna Hersek / Saraybosna’da konaklama
 4. Gün; Karadağ / Kotor’da konaklama
 5. Gün; Karadağ / Budva’da konaklama
 6. Gün; Arnavutluk / Tiran’da konaklama
 7. Gün; Makedonya / Ohrid’de konaklama
 8. Gün; Makedonya / Üsküp’ü gezdikten sonra Üsküp’ten İstanbul’a dönüş

Ki bu durumda Alternatif 2’ye kıyasla nispeten daha rahat bir seyahat olacaktır.

Elbette Balkanlar bu şehirlerden ibaret değil. Başta Sırbistan ve Bosna Hersek’te olmak üzere bölgede görmeye değer daha küçük şehirler ve kasabalar da mevcut. Ancak sınırlı zamanı olanlar için en önemli şehirleri, başkentleri kapsayan tur programları bu şekilde olacaktır diyebilirim.

Vizesiz Balkanlar Turu Ulaşım

Vizesiz Balkan Turu boyunca ulaşım

Vizesiz Balkan Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı? yazısının bu bölümünde ulaşım konusunu üçe ayırmak istiyorum. Öncelikle Türkiye’den Balkanlar’a ulaşım:

Türkiye’den Balkanlar’a Ulaşım: Burada alternatifler çok fazla, ve üstelik genel olarak uçuş saatleri de çok uygun. Sabahın erken saatlerinde gidiş, akşam dönüş uçuşları olduğu için gün kaybetmeden gezme olanağı da mevcut.

Türk Hava Yolları Belgrad, Saraybosna, Podgorica (Karadağ’ın başkenti), Tiran, Üsküp ve Priştine’ye karşılıklı seferler düzenliyor. Şehrine göre değişmekle birlikte buralara günde 2 veya 3 sefer var.

Pegasus Airlines Belgrad, Priştine, Saraybosna, Üsküp ve Tiran’a karşılıklı seferler düzenliyor.

Atlas Jet Havayolları ise Saraybosna, Tiran, Podgorica ve Sırbistan’da Belgrad ile Tivat’a karşılıklı seferler düzenliyor.

Bilet fiyatları mevsime göre değişiyor ancak özel bir kampanya yakalamazsanız eğer 50 – 200 Euro aralığında diyebilirim.

Balkan Turu İçerisinde Şehirlerarası Ulaşım

Vizesiz Balkan Turu ulaşımlar nası
Balkan turu boyunca ulaşım

Otobüs yolculuğunu sevmiyorsanız bile sevmeye başlamanızı öneririm. Zira en ideal alternatif Balkan Turu içerisinde otobüs yolculuğu.

Biz seyahatimiz sırasında araç kiralama seçeneğini de değerlendirdik, ki masrafları da otobüs yolculuğuna göre daha yüksekti (günlük 40 Euro’dan başlıyor) ama zamanımızı istediğimiz gibi kullanma özgürlüğü açısından değer diye düşündük. Ancak onun da farklı dezavantajları vardı. Daha kolay akılda kalması açısından liste halinde anlatayım:

Balkanlar’da araç kiralamanın avantajları:

 • Geceleri seyahat ederek, gündüzleri kullanma özgürlüğü,
 • Otobüs saatlerine bağımlı kalmama.

Balkanlar’da araç kiralamanın dezavantajı:

 • Seyahatin sonunda eğer başlangıç noktasına geri dönmüyorsanız fiyat çok daha yüksek oluyor. O yüzden aracı kiraladığınız yere geri dönüp iade etmeniz gerekiyor. Bu da 8 – 9 günlük seyahatte fazladan yol yapmak anlamına geliyor.

Balkanlar’da otobüsle seyahat etmenin avantajları:

 • Birbirine yakın da olsa uzak da olsa hemen hemen tüm şehirler arasında otobüs seferleri mevcut. Fiyatlar 3,5 Euro’dan başlıyor (Kotor – Budva gibi yarım saatlik mesafede bulunan şehirler), 20 Euro’ya kadar çıkıyor (Belgrad – Saraybosna gibi 7 saatlik mesafede bulunan şehirler).
 • Otobüsle ulaşım çok kolay, seferler de sık olduğu için yer bulamama sorunu yok. Tek yapmanız gereken bulunduğunuz şehrin otogarına girip gitmek istediğiniz yöne bilet almak. Tedbirli davranmayı sevenlerdenseniz bileti bir gün önceden alabilirsiniz.

Balkanlar’da otobüsle seyahat etmenin dezavantajları:

 • Bazı durumlarda (örneğin bizim başımıza Belgrad – Saraybosna arasında geldi) otobüs yerine minibüs bulabiliyorsunuz.
 • Balkanlar’da genellikle gece seferi düzenlenmiyor. Bu da gündüzlerinizin bir kısmını yolda geçirmeniz anlamına geliyor ki sıkışık bir programda zaman kaybı olarak düşünülebilir. Üstelik bazı mesafelerin uzun sürdüğü de hesaba katılırsa (Belgrad – Saraybosna veya Budva – Tiran gibi) gezmekle geçireceğiniz zamanı yolda transferle geçirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Aslında durum böyle olmasa, yukarıda verdiğim rotalar çok daha kısa sürede bile yapılabilir.

Balkanlar’da Otobüsle Seyahat Etmek İçin Gerekli Bilgiler

Vizesiz Balkan Turu boyunca otobüs kullanımı

Yazının bu kısmında size bazı linkler vermek istiyorum. Söylediğim gibi otobüs biletlerini seyahat gününüzde veya bir gün öncesinde otogardan temin edebilirsiniz. Biz sezonun en yoğun zamanı Ağustos‘ta bile her yere istediğimiz saatler için bilet bulabildik.

Ancak tedbirli olup önceden bilet almak isterseniz veya en azından otobüs saatlerine bakmak ve ona göre program yapmak isterseniz aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz:

 • rome2rio.com
 • busticket4.me/EN
 • vollo.net
 • getbybus.com/en/

Bu sitelerin hepsinden ilgilendiğiniz rotalar için bilet bulabilir, ya da en azından sefer saatlerini öğrenebilirsiniz.

Vizesiz Balkan Turu şehir içi ulaşım araçları
Saraybosna, Bosna Hersek

Ben seyahatimiz sırasında sadece deneme için busticket4.me/EN sitesinden Budva – Tiran biletimizi satın aldım ve hiçbir problemle karşılaşmadım. Dolayısıyla bu siteyi denenmiş bir tavsiye olarak da belirtmek isterim.

Bir de Balkanlar’da otobüs seyahatlerinde genel olarak valizler için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor ki o da çoğu yerde 1 Euro. Budva – Tiran gibi görece uzun mesafe yolculuklarında 2 Euro olabilir. Bunun dışında, mesafesi 4 saat ve üstünde olan transferlerde otobüsler en az bir kez ihtiyaç molası veriyor.

Biz vizesiz Balkanlar turu sırasında tüm şehirlerarası transferleri otobüsle yaptık, Mostar – Kotor ve Saraybosna – Mostar hariç. Şimdi bu ikisi hakkında da biraz detaylı bilgi vereyim.

Saraybosna – Mostar Trenle Transfer

Vizesiz Balkan Turu Mostar'a ulaşım

Saraybosna – Mostar transferini trenle yaptık. Aşağıda sefer saatlerini görmeniz için link bırakıyorum ancak önceden bilet almanıza gerek yok.

Yılın en yoğun sezonunda gittiğimiz halde, biz sabah tren saatinden 15 – 20 dakika öncesinde tren garına gidip gişeden bilet almıştık. O yüzden bilet bulamama endişesi yaşamayın.  Bir de tren seyahatinde gördüğümüz manzaraların da büyüleyici olduğunu söylemek istiyorum.

Saraybosna – Mostar arasını elbette otobüsle de gidebilirsiniz ancak keyifli olması açısından ben trenle gitmenizi öneririm. Üstelik yolculuk 2 saat sürüyor.

Sefer saatleri için link: rome2rio.com/map/Sarajevo/Mostar

Mostar – Kotor Minibüs Transferi

Vizesiz Balkan Turu Kotor'a ulaşım

Mostar – Kotor transferi bizim için biraz sıkıntılıydı. O dönemde benim Schengen vizem yoktu ve Mostar’dan Kotor’a hızlı (4 – 4,5 saatte) giden otobüslerin tamamı Hırvatistan’dan geçiyordu. Dolayısıyla bu seçeneği zaten elemek zorunda kaldık.

Hırvatistan’a girmeden Kotor’a geçen otobüsler ise Podgorica’ya da uğradığı için yolculuk 8 – 9 saati buluyordu. Mostar’da gezip bir yandan da internetten farklı ulaşım alternatiflerini ararken Montenegro Hostel diye bir seyahat acentasının sitesine rastladık.

Bu şirket 8 – 10 kişilik minibüslerle, gün içinde belirli saatlerde Mostar – Kotor – Budva transferi yapıyor. Rezervasyonu online yapabiliyorsunuz ve ücreti kişi başı 30 Euro idi.

Biz sabah 10:00 gibi rezervasyon yaptık ve 13:30 minibüsüne yer bulabildik. Ancak minibüs full doluydu, sanki biraz şanslıydık.

Balkan Turları boyunca ülke geçişleri

Minibüs hiç Hırvatistan’a girmeden, doğrudan Karadağ’a geçiyor, dolayısıyla Schengen vizeniz olmadığı için endişelenmenize de gerek yok.

O yüzden bu seçeneği değerlendirmek isterseniz size önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim. Rezervasyon için tıklayın.

Balkan Turu İçerisinde Şehir İçi Ulaşım

Balkanlar'da vizesiz gezilecek yerler ulaşım araçları
Sırbistan, Belgrad’da şehir içi ulaşım

Vizesiz Balkan Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı? yazısının en kısa kısmı burası olabilir. Şehir içi ulaşım için Balkanlar’dan endişelenmenize gerek yok.

Şehirler genelde o kadar küçük ki herhangi bir taşıta ihtiyacınız olmuyor. Bunun istisnası Saraybosna ve Belgrad. Bu iki şehir nispeten büyük olduğu için bazı durumlarda toplu taşımaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Aslında sadece turistik yerleri görecekseniz, onlar da birbirine yakın olduğu için Belgrad ve Saraybosna’da da otobüs, taksi gibi araçlara ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ancak fazla yürümek istemeyenler, şehrin farklı yerlerine de gitmek isteyenler için;

Belgrad: Şehir içi otobüsler Belgrad’da ulaşım için en ideal araçlardan. Otobüs rotalarını şu linkte bulabilirsiniz: eway.rs/en/cities/beograd/routes

Saraybosna: Tramvaydan şaşmayın. Yalnız burada bir notum var. Tramvay biletini bindiğinizde sürücüden alıyorsunuz. Ancak hemen ardından bileti tramvayda yer alan bir makinede okutup valide etmeniz gerekiyor. Eğer bileti valide etmezseniz görevliler kontrol sırasında ceza kesebilir.

Saraybosna'da ulaşım Vizesiz Balkan Turu
Bosna Hersek, Saraybosna’da şehir içi ulaşım

Biz Saraybosna’da bir de tramvay keyfi yapalım, şehri hızlıca görelim dedik ve pişman olduk. Sürücü bileti makineye okutmamız gerektiğini söylemedi ve görevliler kontrol sırasında biletler okutulmadığı için ceza kesmek istediler.

İtiraz ettik, hatta olay çıkardık bile diyebilirim. Ama size tavsiye etmem. Bosna Hersek polisi ve güvenlik görevlileri pek anlayışlı değiller, turist olmanız, kuralları bilmemeniz onları pek ilgilendirmiyor.

Sonucunda iki kişi için 26 Euro tutan cezayı ödemedik biz, ancak tutuklanmamıza sadece ramak kalmıştı. Aklınızda bulunsun.

Vizesiz Balkanlar Turu Sırasında Konaklama

Balkanlar seyahati boyunca konaklama yapılacak yerler

Vizesiz Balkanlar Turu sırasında en önemli detaylardan biri de konaklama ve her zamanki gibi Booking.com bu konuda benim ilk tercihim. Sizlere turumuz sırasında kaldığımız otellerle ilgili kısa bilgiler vermeden önce Balkanlar’da konaklama hakkında genel bilgiler de vermek istiyorum.

Konaklama Maliyeti: Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte minimum konaklama maliyeti kişi başı gecelik 10 Euro’dan başlıyor. Tabii biraz konforlu bir otel tercih ederseniz 3 veya 4 yıldızlı otellere bakmanız lazım ki bu da kişi başı gecelik 25 – 30 Euro seviyesinden başlıyor.

Konaklama Alternatifleri: Balkanlar’da da diğer her yerde olduğu gibi hosteldan tutun 5 yıldızlı ultra lüks konaklamaya kadar her türlü seçenek mevcut. Genel bir bilgi olarak yapıların pek estetik olmadığını söyleyebilirim.

Vizesiz Balkan Turu Boyunca Konakladığımız Oteller

Belgrad: Rooms Museum Propido, Skadarlija Bölgesi’nde yer alan Rooms Museum Propido bugüne kadar kaldığım oteller arasında en zayıfı idi. Odalar küçük, mobilyalar eski ve banyo ortak kullanımlı.

İki kişi, bir gece için 16 Euro ödedik ancak bu tesisten yazıda bahsetmemin sebebi tavsiye etmem değil, hakkında genel bir bilgi vermem. Yazının başında pişmanlıklarım da bahsedeceğimi belirtmiştim, işte bu o.

Belgrad’da konaklama hakkında daha detaylı bilgiler ve daha fazla otel tavsiyesi için Belgrad’da nerede kalınır başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

Saraybosna: Old Corner Apartments No2, Balkan Turu sırasında memnun kaldığımız otellerden biri. Aslında daha doğrusu günlük kiralanan bir ev.

Evde bir yatak odası, küçük bir salon ve ihtiyaç duyabileceğimiz her araçla (hatta yağ, tuz, çay, şeker, kahve gibi temel gıdalarla) dolu bir mutfak mevcuttu. Mobilyalar hem yeni hem de zevkle dekore edilmişti.

Balkan Turları saraybosna konaklama
Old Corner Apartments No2, Saraybosna

Tesisle ilgilenen görevli de hem şehirde gezilecek yerlerle ilgili hem de şehrin tarihi hakkında kısaca bilgi verdi. Tesis şehrin en turistik yeri Başçarşı’ya da yürüyerek 10 dakika mesafede idi, ki aslında yürüyüş yolu da irili ufaklı görülmeye değer yapılarla doluydu.

İki kişi, iki gece için 63 Euro ödediğimiz, Booking.com puanı da 9,1 olan bu tesisi herkese tavsiye ederim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Saraybosna’da konaklama alternatifleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Saraybosna’da nerede kalınır? yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Kotor: 3★ Apartments Skaljari, Booking.com puanı 8,8 olan bu tesisin tek dezavantajı dekorasyonu aslında. Tipik bir kasaba evi diyebilirim.

Balkanlar seyahati kotor konaklama
3★ Apartments Skaljari, Kotor

Ancak estetik kaygıları bir tarafa bırakabilirseniz eğer özel banyosu ile, içerisinde yağ, tuz, şeker vs gibi temel gıdaların yer aldığı mutfağı ile, güler yüzlü ve çok yardımsever sahibi ile, otobüs garına birkaç dakika, Stari Grad’a (Old Town) 5 dakika yürüme mesafesinde olması ile, ve üstelik iki kişi gecelik 36 Euro ücreti ile Kotor’da tavsiye edebileceğim ideal konaklama seçeneklerinden. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kotor’daki konaklama alternatifleri ile ilgili daha detaylı bilgiler için Kotor’da nerede kalınır yazımı da okuyabilirsiniz.

Budva: Guesthouse Blue Coast, Booking.com puanı 8,4 olan bu otel Stari Grad’a (Old Town) yürüyerek 6 – 7 dakikalık mesafede idi. Odalar tertemiz ve yeterince genişti.

Vizesiz Balkan Turu budva konaklama
Guesthouse Blue Coast, Budva

Ortak kullanımlı bir mutfak olması da istediğiniz zaman kendinize basit bir sandviç veya kahve yapmanız ve terasta keyfini çıkarmanız için ideal.

Burada da otel sahibinin ilgisini, gezilecek yerler hakkında tavsiye ve verdiği ipuçlarını belirtmek istiyorum. İki kişi iki gece için 90 Euro ödediğimiz oteli Budva’ya gidecek olanlara öneririm. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Budva’daki konaklama alternatifleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Budva’da nerede kalınır? isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Tiran: 3★ Jolly City Center Hotel, Tiran’ın tam merkezinde, gezilecek her yere yürüme mesafesinde olan otelin tahmin edebileceğiniz gibi en çok konumunu beğendik. Ancak (belki de görece yeni bir otel olduğu için) odalar çok konforluydu, dekorasyonu sade fakat temiz ve güzeldi.

Balkan Turları tiran konaklama
3★ Jolly City Center Hotel, Tiran

İki kişi gecelik 34 Euro ödediğimiz otelin çalışanlarının güler yüzü de Balkanlar’da gördüğümüz en sıcak iletişimdi. Aslında otele yürüme mesafesinde sayısız restoran ve cafe mevcut ancak hızlıca bir şeyler yemek isteyenler için otelde ufak da bir restoran var. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Biz 8 Günde Vizesiz Balkanlar Turu sırasında Kosova ve Makedonya’ya gitmedik, ancak gitmek isteyenler için konaklama konusunda yardımcı olacak önemli linkleri aşağıya bırakıyorum:

Vizesiz Balkanlar Turu Sırasında Gezilecek Yerler

Vizesiz Balkan Turu rehberi
Saraybosna – Vizesiz Balkan Turu gezilecek yerler rehberi

Vizesiz Balkan Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı? yazısı şimdiden çok uzun olmaya başladı. O yüzden yazının bundan sonraki kısımlarını biraz daha özet halinde yazacağım. Ki zaten tüm bunlarla ilgili sitede detaylı yazılar da mevcut, o yazılara link de veririm. Ne dersiniz? O zaman sırasıyla başlayalım:

Belgrad Gezilecek Yerler

Vizesiz Balkan Turu Sırbistan Belgrad gezisi

Belgrad Balkan Turu sırasında gezilecek yerler açısından en zengin kent diyebilirim.

Zamanı kısıtlı olanlar için Cumhuriyet Meydanı ve çevresinde yer alan Kalemegdan, Knez Mihailova Caddesi ve bizdeki Asmalımescit’i andıran Skadarlija Bölgesi hızlı bir tur için yeterli.

Ancak biraz daha zamanınız varsa Aziz Sava Katedrali, Tesla Müzesi, Aziz Mark Kilisesi’ni de görmenizi öneririm. Ada Ciganlija ve Zemun Bölgesi’ni de görmek isterseniz 1 – 1,5 günden biraz daha fazlasına ihtiyacınız var.

Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Belgrad Gezilecek Yerler ve Belgrad Gezi Rehberi yazılarını okuyabilirsiniz.

Saraybosna Gezilecek Yerler

Vizesiz Balkan Turu saraybosna gezisi

Başçarşı Saraybosna‘da turistik gezilerin merkezi. Gazi Hüsrev Bey Camii ve Medresesi, Milli Kütüphane, Saraybosna Katedrali gibi önemli tarihi yapılar da burada. Bunun dışında Latin Köprüsü de Başçarşı’ya yürüyerek 5 dakikalık mesafede.

Zamanınızı verimli kullanırsanız bir güne sığdırabileceğiniz bir diğer gezilecek yer ise şehrin biraz dışında yer alan Umut Tüneli.

Saraybosna’da görülmeye değer yerler hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Saraybosna Gezilecek Yerler ve Saraybosna Gezi Rehberi yazılarını okuyabilirsiniz.

Mostar Gezilecek Yerler

Balkanlar gezisi mostar gezisi bosna hersek

Mostar Vizesiz Balkanlar Turu sırasında görüp görebileceğiniz en küçük şehir. Buradaki her şeyi görmek isteseniz bile turunuz en fazla 6 – 7 saat sürer. Ki bu süreyi kısaltabilirsiniz de.

Mostar Köprüsü elbette bu şehri ziyaretinizin en önemli sebebi. Bunun dışında Koski Mehmet Paşa Camii, Müslüm Bey Konağı, Karagöz Bey Camii, Eğri Köprü ve Bakırcılar Çarşısı da bir nefeste gezip hayran kalabileceğiniz yerlerden.

Daha detaylı bilgi içinse Mostar Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.

Kotor Gezilecek Yerler

Vizesiz Balkan Turu kotor karadağ gezisi

Her ne kadar gezginlere deniz ve plaj keyfi de sunsa da Kotor aslında tarihi yapılarıyla görülmeye değer bir kent. Stari Grad (Old Town) bu yapıların hepsini bir arada bulabileceğiniz, labirenti andıran sokakları ile büyüleyici bir yer. Ki vereceği keyif bambaşka olacağı için burayı gece ayrı, gündüz ayrı gezmenizi öneririm.

Daha fazla zamanınız varsa John’s Castle (Kotor Kalesi), Kayaların Leydisi isimli kayalık ada ve Perast Köyü’nü de görebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi içinse Kotor Gezilecek Yerler yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Budva Gezilecek Yerler

Balkan Turu vizesiz karadağ budva

Öncelikle Budva‘nın sıcacık plajlarında bir deniz girin. Gezilecek yerler konusuna gelecek olursak, Kotor’daki kadar zengin olmasa da Budva’nın Stari Grad’ı (Old Town)  tarihi eserler açısından tatmin edici.

Bunun dışında Sveti Stefan Adası ve Petrovac isimli sahil kasabası da biraz zamanı olan turistler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Budva’da görülmeye değer yerler hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Budva Gezilecek Yerler yazısı, Budva Plajları hakkında daha detaylı bilgi edinmek içinse Budva Plajları & Kotor Plajları yazısını da okumanızı öneririm.

Tiran Gezilecek Yerler

Vizesiz Balkan Turu tiran gezisi

Ve gezimizin son durağı Tiran. Aslında Tiran da bir başkent olmasına rağmen yarım günde gezilebilecek kadar küçük bir şehir. İskender Bey Meydanı, Opera Binası ve Saat Kulesi zaten yan yana. Biraz zamanınız varsa merkezden uzaklaşıp Blok Mahallesi ve Hayvanat Bahçesi’ni de görebilirsiniz.

Kosova ve Makedonya’ya 8 Günde Vizesiz Balkanlar Turu seyahatimizde gitmediğimizi söylemiştim. Ancak gitmek isteyenlere bu şehirlerdeki gezilecek yerlerle ilgili bilgi veren yazıların linkini de aşağıya bırakıyorum:

Balkan Turu Sırasında Ne Yenir?

Vizesiz Balkan Turu boyunca ne yenir
Cevapcici

Tahmin edeceğiniz üzere birbirine komşu oldukları için bu ülkelerin mutfaklarının çok fazla ortak noktası var. Hatta hepsinin Türk Mutfağı ile de benzerliği çok.

O yüzden genel bir bilgi vermem gerekirse Balkan Turu sırasında kırmızı et yemekten çekinmemenizi tavsiye ederim. Çünkü etler bizdekinden çok daha lezzetli. Müslüman kültüründen dolayı domuz etinden endişelenmenize de gerek yok. Sırbistan’da bile.

Bu mutfakların hepsinde ortak olansa; Cevapi (veya Cevapcici) adıyla bilinen, bizdeki et köftesi diyebilirim. Pljeskavica ise bu et köftesinin hamburger köftesi formunda sunulanı. Boreki ise tahmin edeceğiniz üzere börek. İçi de sebzeli, peynirli, kıymalı olabiliyor.

Kısaca bizden çok da farklı bir mutfak kültürü beklemeyin dedikten sonra, ille de daha detaylı bilgi istiyorum diyenler için aşağıya bu konuya özel yazılmış yazıların linklerini bırakıyorum:

Balkan Turu Sırasında Alışveriş

Balkan Turu vizesiz alışveriş tavsiyes

Alışveriş açısından da Balkanlar ülkemizle benzerlik gösteriyor. Bölgeye özgü yerel ürünler bizdeki gibi bakır eşyalar, ahşap ürünler diyebilirim. O yüzden Balkan Turu seyahatinizden bir hatıra kalsın istiyorsanız biraz daha spesifik ürünlere yönelmenizi tavsiye ederim.

Ben genelde gittiğim her ülkeden, sokak sanatçısı bile olsa oranın yerel ressamlarının resimlerinden alırım. Bir çeşit koleksiyon. Ki Belgrad’da bunun en özgün örneğini gördüm.

Bir sokak sanatçısı kedi ve köpekleri ünlü karakterlerin formunda resmediyor. Aldığım “İnci Küpeli Kedi” bunun en güzel örneklerinden. Benim aldığım resim 10 Euro idi. Ki Balkanlar’da yerel ressamların sokakta satılan eserlerinin fiyatları da aşağı yukarı bu civarda, 10 – 20 Euro arasında diyebilirim.

Vizesiz Balkan Turu boyunca alışveriş

Dolayısıyla Vizesiz Balkanlar Turu sırasında hediye veya hatıra ürünü almak isterseniz yerel ürünlerden ziyade spesifik ürünlere yönelmenizi tavsiye ederim. Zira alabileceğiniz her yerel ürünün Türkiye’de benzeri veya birebir aynısı mevcut. Yine de bunlar hakkında detaylı bilgi isterseniz Saraybosna alışveriş rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bunun dışında Balkanlar’da Karadağ’ın şarapları da kendi çapında ünlü. Böyle bir zevkiniz varsa Karadağ Şarapları’nı tadabilir, hediye veya hatıra olarak alabilirsiniz.

Vranac hemen hemen her markette veya şarap butiğinde bulabileceğiniz, ülkenin en ünlü şarabı. “Vranac” kelimesi ayrıca ülkeye özgü bir siyah üzüm cinsinin de adı. Dolayısıyla gerçekten, sonuna kadar yerel bir ürün. Biz bu şarabı hem Karadağ’da tattık, hem de bir şişe hatıra olarak aldık. İçimi orta sertlikte diyebilirim.

Vizesiz Balkanlar Turu Sırasında Döviz İhtiyacı

Balkanlar seyahati boyunca para bozdurma

Para birimi açıkça söyleyeyim Vizesiz Balkanlar Turu sırasında karşılaşabileceğiniz en önemli sorun. Çünkü bu ülkelerin her birinin para birimi farklı, ayrıca turunuz da her ülkede 1 veya maksimum 2 gün geçireceğiniz için hızlı bir tur.

Dolayısıyla her ülkede tam olarak ihtiyacınız olacak kadar parayı bozdurmanız gerekiyor. Öte yandan; bu miktarın ne olduğunu tam olarak bilmeniz mümkün değil.

Sınır kasabalarında iki farklı ülkenin para birimini kabul eden market veya restoranlar olsa da bu nadir karşılaşılan bir durum. Dolayısıyla, fazla para bozdurursanız ve ülkeyi terk etmeden bunu tekrar Euro veya Dolar’a çeviremezseniz cebinizde hiçbir işe yaramayan para kalacak. Az bozdurursanız da kredi kartı geçmeyen yerlerde (çok nadir de olsa öyle yerler var) sıkıntı yaşayacaksınız.

Ve maalesef bu konuda size bir tavsiyem yok. Sadece; mümkün olduğunca dikkatli hesap yapın ve paranızı ona göre bozdurun diyebiliyorum. Bir de; yanınızda Euro veya Dolar götürdüyseniz bunu 5’lik, 10’luk şeklinde bozukluklar halinde götürün ki sadece ihtiyacınız olduğu kadar bozdurma imkanınız olsun.

Aşağıda her ülkenin para birimini ve Nisan 2019 itibariyle kurunu da belirteyim.

 • Sırbistan: 1 Euro 118 Sırp Dinarı
 • Bosna Hersek: 1 Euro 1,95 Bosna Hersek Markı
 • Kotor: Para birimi Euro
 • Arnavutluk: 1 Euro 124 Arnavutluk Leki
 • Makedonya: 1 Euro 61,5 Makedonya Dinarı
 • Kosova: Para birimi Euro

Balkan Turu Maliyeti

Vizesiz Balkan Turu yapmak ne kadar

Vizesiz Balkanlar Turu, üstelik 8 – 10 gibi bir sürede ne kadara mal olur diyenler için kendi turumuzu referans alarak bilgi vermek istiyorum.

Konaklama: Bizim 8 günde (7 gece) konaklama için harcadığımız tutar iki kişi için toplam 240 Euro’idi (kişi başı 120 Euro). Kaldığımız oteller de 3 – 4 yıldızlılardan biraz daha uygun fiyatlıydı, otellerin merkezi konumda ya da merkeze yakın olmasına dikkat ettik sadece.

Lüks aramıyor ama konfora biraz daha önem veriyorsanız 7 gece için, yine iki kişilik 300 Euro civarı bir bütçe ayırabilirsiniz.

Yeme İçme: Yeme içme için harcadığımız tutar ise kişi başı 120 Euro’idi. Bunu da, bazı günlerde kaldığımız otelin mutfağında kendimiz sandviç hazırlayarak, ancak bazı günler de güzel bir restoranda keyifli bir yemek yiyerek dengeledik.

Eğer bu konuda çok tutumlu olursanız masrafı 90 – 100 Euro seviyesine çekebileceğiniz gibi, biraz daha keyifli öğünler isterseniz 160 – 170 Euro seviyelerine çıkabilirsiniz. Sizin tercihinize bağlı.

Transferler: Değişken masraflardan birisi de bu. Bizim için transfer maliyeti toplamda kişi başı 80 Euro tuttu. Yazının başlarında verdiğim tur programı görselinde transferlere ödediğimiz tutarları tek tek görebilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında ve kendi rotanızdaki güzergahları Vizesiz Balkan Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı? yazısının Ulaşım Bölümü’nde verdiğim linklerden kontrol ederek yaklaşık bir hesap çıkarabilirsiniz.

Vizesiz Balkan Turu otel havaalanı transferi

Bu durumda (çok değişken olduğu için uçak bileti hariç) bizim seyahatimiz konaklama, yeme içme, transferler ve diğer harcamalar 400 Euro’ya mal oldu.

Genelde turistik yerlere girmek için para vermedik (zaten çoğu paralı değildi) verdiklerimiz de ciddi bir miktar değildi. Ancak tatilde çok para hesabı yapmak istemiyorsanız yaklaşık 100 Euro civarında bir ekstra harcama, alış veriş bütçesi de ayırabilirsiniz.

Vizesiz Balkanlar Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı?

Balkan Turu yapacaklara tavsiyeler

Ben Vizesiz Balkanlar Turu öncesinde aslında çok niyetim olmamakla birlikte yine de tur paketlerini de araştırdım. Mevsime göre değişmekle birlikte 7 gece 8 gün süren turlar kış ve bahar aylarında 350 – 400 Euro civarında değişiyor.

Ancak bunlar genelde düşük sezonlar ve yaz aylarında fiyatlar artıyor, 450 – 500 Euro seviyelerine çıkıyor. Ancak bu fiyatlara uçakla ulaşımın da dahil olması önemli bir avantaj. Bir de şehirler arası ulaşımı organize etme sıkıntısına girmiyorsunuz.

Öte yandan, gittiğiniz her şehirde yapılan ekstra turlara katılmak için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Avantaj ve dezavantaj açısından bakacak olursak:

Balkan Turuna katılmak

Paket Turların Avantajı

 • Uçak bileti de ücrete dahil,
 • Şehirler arası transfer araştırmasına girmenize gerek kalmıyor,
 • Her şey sizin adınıza organize ediliyor, siz sadece keyifle geziyorsunuz.

Paket Turların Dezavantajı

 • Gittiğiniz her şehirde, panoramik şehir turu dışındaki tüm ziyaretler için ekstra ödeme yapmanız gerekiyor, hatta bazı şehirlerde bu panaromik turlara da ödeme yapmanız gerekebilir. Ki bu da baştaki maliyeti (artık turlara katılımınıza göre) arttırıyor.
 • Bir gruba bağımlı olma ve istediğiniz zaman istediğiniz şeyi yapamama.

Bu durumda paket turlar maliyet açısından bireysel tura kıyasla ya çok az bir miktarda daha ucuza geliyor ya da hemen hemen aynı fiyata. Dolayısıyla ben tavsiye etmiyorum.

Ancak… Balkanlar’a peket turla gidip, oradaki şehirlerde ekstra turlara katılmadan kendiniz gezmek isterseniz bu durumda maliyeti bireysel seyahate kıyasla daha düşük tutabilirsiniz ki bu şekli tavsiye ederim.

“Vizesiz Balkan Turu Bireysel Mi? Turla Mı?” üzerine 45 yorum

 1. Merhaba,gerçekten çok yararlı bir yazı olmuş,kaleminize sağlık..
  Biz 2 aile 4 kişi..18 Haziran 2022 de Üsküp te başlayıp ilk gün İşkodra da konaklama diğer 2 gün Budva da,4. gün Saraybosna,5 ve 6. gün Belgrad,7 ve 8.günler Ohri ve Üsküp konaklamalı ,8 gece 9 günlük bir programla 26 Haziran 2022 de Üsküp ten dönüş planlıyoruz. Bir araç kiralamayı planladık,araştırıyoruz ancak yaklaşık 6 ülkeyi kapsayan bir gezi için geçişlerde sıkıntı yaratmayacak bir araç yada bu konuda sağlıklı bir bilgi alabileceğimiz bir şirkete rastlayamadık,bu konuda paylaşacağınız bir bilgi varmıdır? Böyle bir porgram konusunda görüş ve önerilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
  Saygılarımla.
  Mehmet AYRANCI

  Yanıtla
  • Mehmet bey merhaba ;
   Gezinizi yaptınız mı bulabıldınız mı ıstedıgınız gıbı bır sırket , arac vs nasıl gectı tatılınız bızı de aydınlatabılır mısınız ?

   Yanıtla
 2. Merhaba, çok faydalı ve ayrıntılı bir yazı olmuş elinize sağlık. Ben saraybosna gidiş, kotor, üsküp dönüş olarak bir planlama yaptım. Fakat internette bir yazıda mostar-kotor geçişinde otobüsün hırvatistan üzerinden gittiği ve vize yoksa problem olacağı yazıyordu. Sizin de rotanızda mostar-kotor olduğundan bu konudaki deneyiminizi paylaşır mısınız?

  Yanıtla
  • Merhaba geziniz nasıl geçti acaba biz de böyle bir plan düşünüyoruz hatta şu an paket turlar bireysel tura göre daha pahalıya geliyor ancak 2 yaş çocukla zor olur mu bilemiyoruz tavsiye eder misiniz

   Yanıtla
 3. Merhaba,
  16-21 ağustos tarihlerinde bir rota oluşturmak istiyorum fakat ilk çıkışım olacağı için panik ve heyecanlıyım, nereden başlamalıyım alternatif yazılarınızı gördüm fakat zaman kısıtlı kalıyor deneyimli birisinin fikiri daha yararlı olur diye düşünüyorum. 2 doz aşımı da oldum yine de PCR vermek zorunda mıyım acaba? şimdideden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 4. Merhaba Işıl Hanım,

  Benim de Temmuz ortasında yaklaşık 14 günlük bir vizesiz Balkan turu planım var. Saraybosna (varış), Mostar, Belgrad, Kotor, Budva, Tiran, Ohrid ve Üsküp (kalkış) gibi bir rota planlıyorum. Şu anda sadece uçak biletim hazır. Tek başıma gezeceğim için güvenlik konusunda endişelerim var ve tek başına 2 hafta sürede neler yapılabilir bilemiyorum. Bu konuda sizin tecrübelerinize danışmak istedim.

  Teşekkür ederim, sevgiler.

  Yanıtla
  • Merhaba Betül Hanım,

   Yorumunuzu şimdi gördüm, kusura bakmayın.
   Balkanlar’da tek başına seyahat edebilirsiniz. Dünyanın neresine giderseniz gidin tek başına seyahat eden birinin her türlü alması gereken tedbirleri almanız yeterli. (Örneğin, tanımadığınız insanlarla fazla samimi olmamak, ev davetine vs gitmemek, alkol kullanıyorsanız ayarını kaçırmamak, bilinci kaybetmemek, otel seçimi yaparken çok ıssız yerde veya geceleri güvenli olmayan bölgelerdeki otelleri tercih etmemek gibi).

   Size keyifli gezmeler dilerim

   Yanıtla
  • Merhabalar Betül Hanım acaba Balkan turumuzun yaptınız mı? Ben de tek başıma gitmek istiyorum önümüzdeki aylarda fakat biraz endişeliyim tek başıma gideceğim için.

   Yanıtla
 5. Merhaba ben blogunuzu yeni gördüm balkan turu planım var yaza tabi pandemi şartlarının gidişatına göre şekillenecek sırbistan/bosna/karadağ/makedonya/kosovaya gitmeyi düşünüyorum dil ne ölçüde problem olur bunu merak ediyorum aşırı iyi olmadığım için tereddütlerim var bir de merak ettiğim bir diğer konu yanlış hatırlamıyorsam karadağ ve sırbistan arasında bir takım sıkıntılar vardı geçişlerde problemler çıkabiliyor mu siz yaşadınız mı?

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Biraz İngilizce bilmeniz gerekiyor tabii ki ama çok iyi olmasına gerek yok. Standart cümlelerle, basit kelimelerle idare edilir.
   Biz Karadağ’a Bosna Hersek’den geçtik. Sırbistan-Karadağ geçişi nasıldır bilmiyorum. Sizin bahsettiğiniz sıkıntılara benzer şeyler de duymadım açıkcası. Balkanlar’da sınır geçişleri genel olarak sorunsuzdu.

   İyi yolculuklar dilerim

   Yanıtla
  • Kosova ile Sırbistan arası geçişlerde sorun oluyor. Sırbistan’dan Kosova’ya geçebilirsiniz fakat Kosova’dan Sırbistan’a geçemezsiniz. Sırbistan, Kosova’yı ayrı bir devlet olarak tanımıyor.

   Yanıtla
 6. merhaba ben kendim mayıs ayı için uçakla istanbuldan üsküp -> arnavutlık -> karadağ -> bosna hersek -> sırbistan -> kosova -> üsküp’ten istanbula tekrar dönüş olmak üzere 2 haftalık bir tur planlıyorum ülkeler arası vizesiz olduğunu biliyorum fakat geçiş için her ülkeye kapıda geçiş ücret ödeniyor mu . Birde yanımdaki arkadaşın pasaportu yok çıkarması gerekir mi yoksa kıbrıs gibi kimlikte geçiebiliyor mu?

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Hayır, vize uygulanmadığı için geçişlerde herhangi bir ücret de ödenmiyor.
   Pasaport şart, Balkanlar’da kimlikle ülkeler arası geçiş yapılmıyor.

   İyi yolculuklar dilerim

   Yanıtla
 7. peki bu ulkeler arasindaki sinir gecisleri sirasinda durdurulma veya pasaport kontrolu yapilmiyor mu?
  Gecen sene polanyadan belarus otobusle gecis yapmistim.Otobusteki tek turk oldugum icin yaklasik 40 kisi benim yuzumden 3 saat beklemisti.O yuzden merak ettim.Ayni guzergahi ucakla yaptigimda ise 1 dakikada vizeden gecmistim.Ozellikle arac veya otobuslu gecisler cok zor.

  Yanıtla
  • Merhaba

   Evet sınır geçişlerinde pasaport kontrolü var. Biz Balkanlar’daki tüm sınır kontrollerinde (hepsi otobüs veya minibüsleydi) sorunsuz geçtik, birkaç dakikadan fazla sürmedi. Sizin yaşadığınz tecrübe olumsuz olmuş ancak her yerde aynı olayın tekrarlanacağını düşünmemelisiniz. Bu sınır kontrolleri biraz da sınır polisinin insiyatifinde.

   İyi yolculuklar

   Yanıtla
 8. Merhaba Işıl hnm, Sami bey,
  Giris saraybosna cikis belgrad olacak sekilde ucak bileti aldim. Bu sorun olur mu? Yani girdigim ulkeden cikis yapmiyor olmam?
  Sizin turunuz da bu sekilde goruluyor ama sormak isterim sorun oluyor mu?

  Yanıtla
  • Ahu Hanım merhabalar,

   Girdiğiniz ülkeden çıkış yapma konusunda bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Mesela ben kendi gezimde Üsküp giriş Saraybosna çıkış olarak planlama yapmıştım. Bu arada giriş çıkışın aynı ülkeden olması sadece Schengen ülkelerinde ileride daha rahat vize almayı vb kolaylaştırıyor. Ama onlarda da benim aynı yerden giriş çıkış yaptığım yer sayısı yok denecek kadar azdır.

   Sevgiler

   Yanıtla
 9. Merhaba,öncelikle faydalı bilgileriniz için teşekkürler.arkadaşlar Ağustos ayında Balkan turu yapmak istiyoruz,turların yorumlarını okudum bayağı ürktüm doğrusu,memnun kaldığınız ya da tavsiye edeceğiniz tur şirketi varsa lütfen yazarmısınız,şimdiden teşekkürler:)

  Yanıtla
 10. 12 gün kadar sürecek komple balkan ülkeleri gezim için 2-3 aydır araştırma yapıyorum. İlk defa yorum yazacağım. Tek kelime ile mükemmel bir kaynak olmuş. Emeğinize, elinize ve paylaşma aşkınıza sağlık.

  Yanıtla
 11. İki cümleyle: “Allah sizden razı olsun, sizin de işleriniz her zaman rast gitsin.” Bir cesaret saraybosna gidiş- üsküp dönüş ucuz uçak bileti aldım eşime de hallederiz ya diyip kendi kendime kalınca da tüm tırnaklarımı yiyerek işin içinden nasıl çıkcaz diye haftalardır hayatı kendime zehir ettim. Özellikle mostar-ohrid için az kalsın bi öğrenciyle whats app aracılığıyla 200euroya anlaşıyodum… şimdi sayenizde kotora falan o transfer ile geçip orayı da görüp sonra ohrid e yine transferle geçmeyi düşünüyoruz tabi işler rast giderse… beyinlerde uçuşan soru işaretlerini fazlasıyla giderip güvende hissettiren çalışmanız için çoooook çooooooooook teşekkür ederim.

  Yanıtla
 12. Ağustos bayram tatilinde gitmeyi düşünüyoruz ailemle ve 3 çocuğumuz var biz tur tercih ediyoruz sadece 11 Ağustos gittiğimizde çok sıcak olur mu

  Yanıtla
  • Merhaba Zeliha Hanım

   Ben de geçen yıl kurban bayramı tatilinde gitmiştim. Mevsim, sıcaklık bizim güney sahillerimizdeki gibi.

   İyi yolculuklar dilerim

   Yanıtla
  • Tabii Saraybsna, Belgrad gibi görece kuzeydeki şehirler birkaç derece daha serin. Az öncek cevabımda sahillerden bahsetmiştim.

   Yanıtla
 13. Merhaba, 1-9 haziran arası 9 günlük bir bireysel plan yaptım, eşimle gezeceğiz. Üsküp varış ve dönüş şeklinde. Sınır geçiş vergisi dahil 300Euro’ya 9 günlük dizel bir araç kiraladım. Ohrid(1),Budva(2),Mostar(1),Saraybosna(1),Belgrad(2),Üsküp(1) konaklama yapacağız. Genelde en uygun ve temiz görünen odaları rezerve ettim. Günlük ortalama 15Euro civarı konaklama. Günlük en fazla 300km yolculuk. Bu yazı son hazırladığım seyahat kitapçığına baya bir veri saladı teşekkürler. Bu tarihlerde benzer rotada seyahat yapacak kişilerle koordine olabiliriz. İyi tatiller

  Yanıtla
 14. onlarca araştırma yaptım Balkan turuna ait.iclerinde en iyisi buydu muazzam bir yazı olmuş,elinize sağlık

  Yanıtla
 15. Benim merak ettiğim bir konu var. Mesela bizim türkiye ye tursuz gelen turistler kaldıkları otellerde seyahat acenteleri aracılığıyla turlara katılıyırlar. Yani otellerde acentelerin broşurleri oluyor ve eğer isterlerse kendileri tur seçip ktılabiliyorlar yurt dışında da boyle imkanlrkar var mı acaba?

  Yanıtla

Yorum yapın