Üsküp gezilecek yerler

Üsküp gezilecek yerler listemiz diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi bir çok Osmanlı eserinden meydana geliyor. Balkanların en güzel şehirlerinden Makedonya‘nın başkenti Üsküp, 1392 yılında Osmanlı himayesine girmiş ve 500 yıldan fazla bir süre topraklarımız arasında yer almış bir şehir.

Vardar Nehri‘nin ikiye ayırdığı kentin bir tarafında Türk Çarşısı ve Osmanlı eserleri yer alırken nehrin diğer tarafında ise ilerleyen yıllarda yapılmış birçok önemli meydan, kilise ve müzeyi görebilirsiniz. Özellikle şehrin Türk Çarşısı bölümünde gezerken kendinizi adeta güzel bir Anadolu kasabasında geziyor gibi hissedebilirsiniz.

  • Otel rezervasyonunuzu en iyi fiyat garantisi ve ücretsiz iptal gibi imkanlar sunan Booking.com'dan yaptırabilirsiniz. Otelleri incelemek için tıklayın.

Üsküp Gezilecek Yerler

Üsküp genellikle 1-2 günlük kaçamaklar için güzel bir adres. Ufak bir şehir olan Üsküp’ü gezmek için daha fazla zaman ayırırsanız sıkılmaya başlayabilirsiniz. Şehirde yer alan tüm önemli yerleri görmek için birkaç gün yeterli. Çok uzatmadan Üsküp’te yer alan gezilecek yerlere geçelim.

1. Makedonya Meydanı

Üsküp gezilecek yerler, Makedonya Meydanı

Makedonya Meydanı (Плоштад Македонија), Üsküp’te yer alan en büyük ve ünlü meydan. Vardar Nehri kıyısındaki bu meydan 18.5000 m2’lik bir alana sahip. Şehrin merkezi sayılan bu meydan ve çevresinde birçok önemli yapı yer alıyor. Büyük İskender Heykeli ve Ristik Sarayı bu bölgedeki önemli yapılardan. Yakın zamanda yenilenen meydanın ortasında Büyük İskender Heykeli (Воин на коњ) tüm ihtişamı ile yer alıyor. 2011 yılında Makedonya Cumhuriyeti’nin 20. yılı için dikilen ve III. İskender (Makedonyalı İskender) olarak bilinen Büyük İskender’in tasvir edildiği heykel 14.5 metre uzunluğunda. Heykelin etrafında 2.5 metre boyutunda 8 bronz aslan heykeli daha vardır. Bu aslanlardan dördü çeşme olarak dizayn edilmiştir ve müzik parçaları da çalmaktadır. Makedonya Meydanı’nda yer alan bir diğer önemli yapı olan Ristik Sarayı (Ристиќева палата), 1926 yılında inşa edilmiş bir saraydır. Mimar Dragutin Maslak’ın inşa ettiği saray, ismini eczacı Ristik ve Ailesi’nden alır. Yapıldığı dönemde ailenin ikametgahı olarak kullanılan saray, 1963 yılında meydana gelen depremi büyük ölçüde hasarsız atlatmıştır. Günümüzde saray olarak değil de iş hanı olarak kullanılan yapı, şehrin kültürel ve mimari miraslarından biridir.

2. Taş Köprü

Üsküp gezilecek yerler, Taş Köprü

15. yüzyılda inşa edilen Taş Köprü (Камен мост) Üsküp gezilecek yerler listemizdeki simge yapılardan biridir. Mimarının Mimar Sinan olduğu düşünülen köprü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Fatih Köprüsü, Vardar Köprüsü, Dušan (Duşan) Köprüsü gibi isimleriyle de bilinmektedir. 12 kemerli köprü, 214 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindedir. Taş Köprü tarihi içerisinde birkaç kez yıkılma tehlikesi geçirmiştir. 1944 yılında Nazilerin köprüye yerleştirdiği patlayıcılar şehrin kurtuluşu ile etkisiz hale getirilmiştir. Büyük depremden sonra da yenileme çalışması ile korunmuştur. Üsküp’ün iki kıyısı arasında ulaşım sağlayan köprü günümüzde sadece yayalara açıktır.

3. Üsküp Kalesi

Üsküp gezilecek yerler, Üsküp Kalesi

Vardar’ın kuzeyinde bulunan Üsküp Kalesi (Скопско Кале) şehrin tarihi yapılarından. MS 6. yüzyılda inşa edilen yapı, bir depremle yıkılmasının ardından 10. – 11. yüzyıllarda tekrar inşa edilmiştir. 1963 yılındaki depremde hasar gören kale, bu haliyle kalmıştır. Evliya Çelebi’nin ünlü “Seyahatname”sinde bu kaleden bahsedilmektedir. Kaleden Üsküp ve güzelliklerini güzel bir yerden seyretmeniz mümkündür.

4. Mustafa Paşa Camii

Üsküp gezilecek yerler, Mustafa Paşa Camii

Üsküp’te bulunan eski Osmanlı camilerinden biri olan Mustafa Paşa Camii (Мустафа-пашина џамија) Yavuz Sultan Selim ve II. Beyazid’in veziri Mustafa Paşa tarafından yaptırılması nedeniyle bu ismi almıştır. 1492 yılında yapılan caminin minare kısmı 47 metre yüksekliğindedir. Görkemli yapı uzun dönem yenileme çalışması görmese de tüm heybetiyle ayakta kalmıştır. 1963 yılında meydana gelen depremde zarar gören camide Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından 5 yıllık bir yenileme çalışması yapılmıştır ve yapı tekrar ibadete açılmıştır. Caminin yanındaki türbede Mustafa Paşa ve kızı Ummi Hatun’un kabirleri görülebilir.

5. Davut Paşa Hamamı

Üsküp gezilecek yerler, Davut Paşa Hamamı

Sadrazam Davut Paşa tarafından yaptırılan Davut Paşa Hamamı (Даут-пашин амам), Taş Köprü’nün yanında bulunan çifte hamamdır. Şehirde İsa Bey Hamamı ile ayakta kalan iki hamamdan biridir. 15. yüzyılda yapılan bu hamam günümüzde Ulusal Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır. İki kubbeli hamam, içerisinde ayrı ayrı banyolar şeklinde inşa edilmiştir. Müze olarak kullanılan hamamda sergilenen koleksiyon 18. ve 19. yüzyıllardan kalma eserler içermektedir.

6. Kapan Han

Üsküp gezilecek yerler, Kapan Han

Üsküp’teki bir diğer önemli Osmanlı eseri olan Kapan Han (Капан ан), 15. yüzyılda yaptırılmış olup toplam 1086 metrekaredir. İki girişli han içerisinde 44 tane oda bulunur. Günümüzde han içerisinde bir restoran bulunmaktadır.

7. Sulu Han

Üsküp gezilecek yerler, Sulu Han

İshak Bey tarafından 15. yüzyılda inşa edilen Sulu Han (Сули ан), adını hanın yakınlarındaki su kaynağından aldığı düşünülmektedir. 1963 yılındaki depremde büyük oranda hasar gören yapı yenilenmiştir ve günümüzde Üsküp Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılmaktadır. Sulu Han’da eski resim ve haritaların görülebileceği küçük bir müze de ziyaret edilebilir.

8. Kurşunlu Han

Üsküp gezilecek yerler, Kurşunlu Han

Kurşunlu Han (Куршумли Ан), 1550 yılından kalma han Molla Muslidin Hoca tarafından yapılmıştır. Han, tarihi içerisinde bir dönem hapishane olarak kullanılmıştır. Hanın giriş kısmı depo ve hayvanların bağlandığı yer, üst kattaki odalar ise dinlenme amaçlı kullanılmıştır. 1904 yılından itibaren tekrar eski işlevine kavuşturulan yapının kurşun bölümleri I. Dünya Savaşı’nda sökülmüştür.

9. Çifte Hamam

Üsküp gezilecek yerler, Çifte Hamam

Çifte Hamam (Чифте Амам), 1531 yılında İsa Bey tarafından inşa edilmiştir. Üsküp’teki en büyük ikinci hamam olan Çifte Hamam, ismini kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı yapılan iki girişinden almaktadır. 1915 yılına kadar hamam olarak kullanılan yapı, 1963 yılında meydana gelen bir depremde zarar görmüştür. Bunun ardından yapılan yenileme çalışması ile bir sanat galerisine dönüştürülmüştür.

10. Murat Paşa Cami

Üsküp gezilecek yerler, Murat Paşa Camii

Üsküp gezilecek yerler listemizdeki en güzel camilerden biri olan Murat Paşa Camii (Султан-муратова џамија), 1463 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı komutanı Yiğit Paşa tarafından yıkılan Aziz George Manastırı yerine inşa edilen Murat Paşa Camii, mimarisi ile en özgün Osmanlı eserlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Görkemli iç kısmının yanı sıra ahşap çatısı da dikkat çekicidir.

11. İsa Bey Cami

Üsküp gezilecek yerler, İsa Bey Camii

Üsküp’ün bir diğer ünlü camisi olan İsa Bey Camii, 1475 yılında İsa Bey tarafından inşa edilmiştir. Avrupa’daki tek Selçuklu camisi olan İsa Bey Camii’nde 2 tane kubbe bulunmaktadır. 5 avlulu yapı İsa Bey’in ölümünden sonra anısına yapılmıştır.

12. Makedonya Takı

Üsküp gezilecek yerler, Makedonya Takı

Pella Meydanı’nda yer alan Makedonya Takı (Порта Македонија) son dönemlerde inşa edilmiş yapılardan biridir. Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yılı anısına açılan tak, 193 metrekarelik bir mermerden yapılmıştır. 21 metre yüksekliğindeki yapı, 4.4 milyon Euro’ya mal olmuştur. Tak üzerinde Büyük İskender tasvirleri bulunmaktadır. Tak içerisinde iç bölümler, asansör ve merdiven kısmı ile bir hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır.

13. Bey (Fuedal) Kulesi

Üsküp gezilecek yerler, Bey Kulesi

Bey Kulesi (Феудална кула), 17. yüzyıldan kalma 14 metre yüksekliğinde bir kuledir. Üsküp merkezdeki en eski yapı olan Bey Kulesi, 1.5 metre kalınlığında duvarlara sahiptir ve savunma amaçlı kullanılmıştır. Savunma amaçlı kullanıldığında Türk bir aristokrata ait olduğu düşünülmektedir.

14. Saat Kulesi

Üsküp gezilecek yerler, Saat Kulesi

16. yüzyıldan inşa edilen Saat Kulesi (Саат кула Скопје), Üsküp’ün simgelerinden biridir. Namaz vakitlerini takip etmek için saat kulesine ihtiyaç duyulan dönemlerde yapılan bu kule, Osmanlı İmparatorluğu’nda inşa edilen ilk saat kulesi olması nedeniyle oldukça önemlidir. Kulenin saat kısmı Macaristan’dan getirilmiştir. 1963 yılında yaşanan depremden sonra orijinal saat kaybolduğu için günümüzdeki saat İsviçre’den getirilmiştir.

15. Arkeoloji Müzesi

Üsküp gezilecek yerler, Arkeoloji Müzesi

Üsküp’ün en önemli müzelerinden olan Arkeoloji Müzesi, 2009 – 2014 yılları arasında inşa edilmiştir. Müze binası ayrıca Makedonya Cumhuriyeti Ulusal Arşivi olarak da kullanılmaktadır. Vardar kıyısında bulunan Arkeoloji Müzesi, Makedonya Meydanı’nın karşısındadır. Dış mimarisinde Yunan tarzı kullanılan bina anıtsal olarak da önemlidir.

16. İshak Bey Cami

Üsküp gezilecek yerler, İshak bey Camii

İshak Bey Camii, 1438 yılında İshak Bey tarafından inşa edilmiştir. Türk ordusunda bir komutan olan İshak Bey, Üsküp’ün fethini gerçekleştiren ordunun başında yer almıştır. Mavi tonlarında dekore edilen yapı, 1689 yılında meydana gelen yangında büyük ölçüde zarar görse de ardından yenileme çalışması ile tekrar kullanılır hale gelmiştir. Camide yer alan türbe kısmı genelde yapıya katkıda bulunanlara ayrılmıştır. Eski Çarşı’nın kuzeyinde yer alan İshak Bey Camii’nin minaresi 30 metre yüksekliğindedir.

17. Eski Tren İstasyonu

Üsküp gezilecek yerler, Eski Tren İstasyonu Şehir Müzesi

Eski Tren İstasyonu ve Üsküp Şehir Müzesi (Музеј на град Скопје) şehirdeki önemli yapılar arasında yer alır. Eski Tren İstasyonu 1938 yılında Velimir Gavrilovik tarafından Bizans etkileri ile modern bir tarzda inşa edilmiştir. 1963 yılında meydana gelen depremde zarar gören istasyon yenilendikten sonra 1970 yılından günümüze bir sergi salonu ve küçük bir şehir müzesi olarak kullanılmaktadır. Müzede görülebilecek en önemli eser 2000 yılında bulunan 6000 yaşındaki 15 santimetrelik Govrlevo heykelidir.

18. Makedonya Mücadele Müzesi

Üsküp gezilecek yerler, Makedonya Mücadele Müzesi

İnşasına 2008 yılında başlanan Makedonya Mücadele Müzesi (Музеј на Македонската Борба), bağımsızlığın ilanın 20. yılında 8 Eylül 2011 tarihinde açılmıştır. Arkeoloji Müzesi, Soykırım Müzesi ve Vardar Nehri arasında bulunan Makedonya Mücadele Müzesi’nde Osmanlı döneminden Yugoslavya’dan bağımsızlık dönemine kadar olan zamanla ilgili sergi görülebilir. Müze içerisinde 109 balmumu heykel ve 16 resim bulunmaktadır.

19. Makedonya Ulusal Müzesi

Üsküp gezilecek yerler, Makedonya Ulusal Müzesi

Makedonya’nın en eski müzelerinden olan Makedonya Ulusal Müzesi (Музеј на Македонијa)  üç ayrı müzenin birleştirilmesi ile meydana gelir. Arkeoloji, tarih ve etnoğrafya müzelerinin birleştirilmesi ile yapılan Makedonya Ulusal Müzesi 1924 yılında açılmıştır. Bir dönem Makedonya İnsanları Müzesi olarak bilinen bu müzede kalıcı sergilerin yanı sıra geçici sergiler de görülebilir.

20. Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Üsküp gezilecek yerler, Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Aziz Ohrid Kliment Katedrali (Соборна црква), II. Dünya Savaşı sonlarında Hz. Meryem Katedrali’nin yakılması ardından Aziz Dimitrija Solunski talebe cevap veremediği için yapılmaya başlanmıştır. Mimar Slavko Brezovski tarafından 1970 yılında inşasına başlanan yapı, Ortodoks mimarisi ile yapılmıştır. Katedralin en görkemli kısmı kubbesinde yer alan 70 metre karelik fresktir. Makedonya Ortodoks Kilisesi’nin en büyük Ortodoks tapınağı olan Aziz Ohrid Kliment Katedrali, Aziz Kliment’in doğumunun 1150. yıldönümünde açılmıştır. Katedralin önünde yer alan çeşme İslam Birliği’nin hediyesidir.

21. Aziz Saviour (St. Spas) Kilisesi

Üsküp gezilecek yerler, Aziz Saviour (Spas) Kilisesi

Bir Ortodoks kilisesi olan Aziz Saviour (Spas) Kilisesi (Црква Св. Спас), 16. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Bir kısmı yerin altında bulunan yapı içerisinde yapıldığı dönemden kalma eserleri görmek de mümkündür. Kiliselerin bu şekilde inşa edilmesinin nedeni Müslümanların kiliselerin camilerden yüksek olmasına izin vermemiş olmasıdır. Aziz Saviour’un en ilgi çekici kısımlarının başında 10 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğindeki meşe kapısı gelir. Kilisenin dışında 1903 yılında öldürülen ulusal kahraman Delcev’in mezarı bulunmaktadır.

22. Rahibe Teresa Evi

Üsküp gezilecek yerler, Rahibe Teresa Evi

Üsküp’te yer alan bir anı evi olan Rahibe Teresa Evi (Спомен-куќа на Мајка Тереза),  insanlık için yaptığı özverili çalışmalar ile tanınan ve 1910 – 1928 yılları arasında Üsküp’te yaşayan Rahibe Teresa adına yapılmıştır. Ev, Rahibe Teresa’nın vaftiz edildiği Hz. İsa Roma Katolik Kilisesi’ne yakın şekilde yapılmıştır. Makedonya Hükümeti ve Kültür Bakanlığı tarafından finanse edilen Rahibe Teresa Evi’nin inşasına 2008 yılında başlanmıştır. 2009 yılında Makedonya Cumhurbaşkanı Nikola Gruevski tarafından açılan Rahibe Teresa Evi 2 milyon Euro’ya mal olmuştur.  Anı evi içerisinde Rahibe Teresa ve Ailesi ile ilgili heykeller ve diğer eserler bulunmaktadır.

23. Yahya Paşa Cami

Üsküp gezilecek yerler, Yahya Paşa Camii

Üsküp’teki bir diğer Osmanlı camisi olan Yahya Paşa Camii, 1504 yılında Yahya Paşa tarafından inşa edilmiştir. Bu camiyi diğerlerinden farklı kılan piramit şeklindeki kubbesidir. Caminin avlusunda birçok kabir bulunmaktadır.

24. Aziz Dimitrija (St. Dimitrija) Solunski

Üsküp gezilecek yerler, Aziz Dimitrija Solunski

Aziz Dimitrija Solunski (Св. Димитриј Солунски), Osmanlı döneminde orijinal katedralin bulunduğu yere 1886 yılında yapılan bir kilisedir. II. Dünya Savaşı’nda Hz. Meryem Katedrali Bulgarlar tarafından yakılınca burası geçici katedral olarak kullanılmıştır.

Bonus: Türk Çarşısı

Üsküp gezilecek yerler, Türk Çarşısı

Üsküp’te yer alan Türk Çarşısı aslında Balkanlardaki Osmanlı toprakları ile ne kadar benzer özelliklere sahip olduğumuzu hissedebileceğiniz bir yer. Vardar Nehri’nin karşı kıyısında yer alan çarşıda gezerken kendinizi adeta Anadolu’nun güzel bir kentinde geziyor gibi hissediyorsunuz. Esasen burayı ayrı bir gezi noktası gibi göstermek yanlış olur. Şehirde yer alan birçok önemli cami, han ve medrese bu bölgede. Üsküp’te hiçbir yere gidemeyecek kadar zamanınız yoksa Türk Çarşısı’nın sokaklarını arşınlamak bile size yetecektir.

Üsküp’te nerede, hangi otelde kalmalı?

Üsküp konaklama konusunda çok gelişmiş bir kent olmasa da şehirde birkaç günlük bir Üsküp gezisi için tercih edebileceğiniz birçok otel bulunuyor. Otel fiyatları genel olarak Avrupa şehirlerine göre uygun seviyede. Eğer Üsküp’te konaklama yapacağınız oteli şehrin merkezi sayılan Makedonya Meydanı’na yakın bir yerde ayarlarsanız gezi boyunca toplu taşımaya çok fazla ihtiyaç duymadan her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

City Park, Üsküp'te konaklama yapabileceğiniz hem ekonomik hem de kaliteli tesislerden bir tanesi.
City Park, Üsküp’te konaklama yapabileceğiniz hem ekonomik hem de kaliteli tesislerden bir tanesi.

Erken rezervasyon ile otel konaklamanızı çok daha uygun hale getirebilirsiniz. Nette otel rezervasyonu yaptırabileceğiniz birçok site var, bizim tavsiyemiz ise Booking.com. Booking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. (Booking.com’da nasıl rezervasyon yapılır konusunda resimli rehberimizi için tıklayın.)

Üsküp’te yer alan tüm otellere göz atmak ve rezervasyon yapmak için tıklayın. Üsküp’le ilgili ihtiyacınız olacak tüm bilgileri ise Üsküp gezi rehberi, Üsküp’te yapılacak şeyler, Üsküp ulaşım rehberi ve Üsküp yemek rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın