Saraybosna’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Saraybosna’da nerede alışveriş yapılır sorusu fazlasıyla keyifli, uygun fiyatlı ve çeşitli cevaplara sahip. Saraybosna, geleneksel el sanatlarının özenle sürdürüldüğü yerlerden birisi.

Alışılageldik hediyeliklere, bilindik markaların ürünlerine kolaylıkla ve nispeten ucuz fiyatlara ulaşabileceğiniz gibi, el işi bakır eşyalardan, gümüş takılara, Bosna lezzetlerinden, savaş hatıralarına kadar gönlünüze ve kesenize göre pek çok şey bulabilir ve oldukça ucuza satın alabilirsiniz.

Üstelik buradan satın alabileceğiniz gıda ürünlerinin organik ve çok lezzetli olduğunu göz önüne alırsanız, sadece ajvar, bal, lokum almak için bile Saraybosna’ya gidilebilir.

Tabii laf ürünlerden açılmışken Sarabosna’dan ne alabilirsiniz, önce biraz bundan bahsedelim isterseniz.

Balkan kültüründe bakırın çok kullanılmasından ötürü bakırdan yapılmış cezve, tava ve çeşitli mutfak gereçleri burada çok revaçta. Gümüş ise Bosna Hersek’in bir başka geleneksel el işçiliği örneği. Başta telkari olmak üzere gümüş kullanımının her türlü örneği (takılar, küçük süs eşyaları) Saraybosna’dan alınabilecek şık hediyeliklerin başında geliyor.

Adriyatik’e kıyısı olması sebebiyle inci işçiliği de Bosna Hersek’te yaygın. Fiyatlar doğal olarak çok ucuz değil ancak başka bir yerden inci bir kolye, küpe almayı denerseniz çok daha pahalıya gelebilir. Dolayısıyla Saraybosna’dan ne alınır sorusunun cevabı olarak inci ve inciden yapılmış takılar da verilebilir.

Gıda ürünlerinin başında ise kahve ve lokum yer alıyor. Osmanlı’dan ithal ettikleri lokumu kendi kültürleri ve damak tatlarına göre yeniden yorumlayan Bosna Herseklilerin bu çabasının da hakkını vermeli aslında. Uzun süre taze kalan ve lezzetini koruyan lokumlar Saraybosna’dan dönerken sevdiklerinize alabileceğiniz en güzel hediyelerden. Hem de bir baksınlar bakalım bizdeki lokumlara kıyasla nasıl?

Bosna Hersek’e özgü bir başka yiyecek ise baharat kullanılmadan, sadece tuzlanıp meşe odununda tütsülenen kuru et. Vakumlanarak paket edildiğinde taşımaya da çok uygun. Hem yerel hem de lezzetli bir hediye veya döndüğünüzde kendinizin de tadabileceği bir ürün.

Bir başka özgün gıda ürünü ise tüm Balkanlar’da kullanılan bir baharat çeşnisi; vegeta. Köz biber ve patlıcanla yapılan ajvar ve bal ise, ülkenin yerel arıcılık ürünü bal ise Saraybosna’dan hem kendinize hem de sevdiklerinize alabileceğiniz lezzetli seçeneklerden.

Kısaca bahsedelim demiştim ancak Saraybosna’dan ne alınır sorusunun cevabı biraz uzun oldu. Şimdi de isterseniz, bu ürünleri ve daha fazlası için Sarabosna’da nerede alışveriş yapılır konusuna geçelim.

1. Başçarşı

Başçarşı Saraybosna'da alışveriş

Saraybosna gezilecek yerler listemizin de ilk sırasında yer alan Başçarşı alışveriş için de bir merkez diyebilirim. Özellikle turistik alışverişlerde tercih edilen ve yukarıda saydığım ürünlerin hemen hepsini bulabileceğiniz bölge.

Tabii mağazalar da turistlere yönelik olduğundan fiyatlar biraz kabarık olabilir. Ancak ara sokaklarda daha uygun fiyatlı yerler mevcut.

Küçük bir bölge olduğu için de fazla yormuyor, hatta bir yandan kentteki tarihi ve turistik yapıları ziyaret ederken bir yandan alışveriş de yapabilirsiniz.

Özellikle Bakırcılar Çarşısı’ndan kendinize ve sevdiklerinize birbirinden güzel el yapımı yöresel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

2. Ferhadija Caddesi

Ferhadija Caddesi Saraybosna'da nerede alışveriş yapılır?

Ferhadija Caddesi için Başçarşı’ya çok yakın da diyebilirim, Başçarşı içinde de. Malum, bu tarz sınırlar bazen çok keskin olmayabiliyor.

Başçarşı’dan Vjecna Vatra’ya (Sonsuz Ateş) uzanan taş döşeli yaya caddesi turistik alışverişle modern hayatın gerektirdiği alışverişin biraz birbirine karıştığı bir yer. Cadde boyunca sıralanan mağazalar arasında hediyelik eşya satanlar da mevcut, giyim, ayakkabı ve ev tekstili de.

Bu arada dilerseniz Saraybosna’da konaklama yapacağınız otelinizi bu bölgelere yakın bir yerden seçebilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi ve otel tavsiyelerimizi Saraybosna’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

3. Gazi Hüsrev Bey Çarşısı

Gazi Hüsrev Begs Bezistan Saraybosna'da alışveriş yapılacak yerler

Saraybosna’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere tanıdık gelebilecek ancak yine de son derece keyifli bir yerden bahsetmek istiyorum.

Bizdeki Kapalıçarşı’nın minik bir kopyası olan Gazi Hüsrev Bey Çarşısı Başçarşı’da yer alıyor. Kuyumcu, bakırcı, hediyelik eşyacı ve çeşitli tekstil ürünleri satan mağazaların Ortadoğu konseptinde yan yana sıralandığı yer keyifle gezerken, ufak tefek ya da büyük alışveriş de yapabileceğiniz yerlerden.

4. SCC (Sarajevo City Center) AVM

City Center AVM Saraybosna alışveriş merkezi

Bosna Hersek’teki en büyük AVM olan SCC 80’dan fazla mağazaya ev sahipliği yapıyor. Burada yer alan mağazalar, klasik bir modern alışveriş merkezinden bekleneceği üzere giyimden aksesuara, kişisel bakımdan ev dekorasyonuna kadar geniş bir yelpazeye sahip.

SCC’de mağazası olan markalar ise Nike, Bershka, Samsonite ve Zara gibi zincir mağazalar.

Adres: Vrbanja 1, Sarajevo

5. BBI Alışveriş Merkezi

BBI Center Saraybosna'da nerede alışveriş yapılır?

Saraybosna şehir merkezinde yer alan bu alışveriş merkezi, aynı zamanda da şirketlerin ofislerinin bulunduğu bir yapı olması sebebiyle oldukça yoğun bir yer. Haliyle içerisinde mağazaların yanında restoran ve kafeler de mevcut. AVM’de 100’ün üzerinde mağaza var ve kişisel bakım, moda, elektronik ve hatta süpermarket de buranın ürün gamı içerisinde.

Teknoloji alışverişi yapmayı düşünüyorsanız BBI Alışveriş Merkezi gidebileceğiniz en ideal yerlerden. AVM Ferhadiye Caddesi’ne yürüme mesafesinde yer alıyor.

Adres: Trg djece Sarajeva 1, Sarajevo

6. Alta Shopping Center AVM

Alta Shopping Center Saraybosna'da nerede alışveriş yapılır?

Saraybosna’nın Avusturya-Macar Bölgesi’nde yer alan Alta AVM içerisindeki 70 mağaza ile nispeten daha küçük ancak yine de tatmin edici bir yer.

Giyim, ayakkabı-çanta, kozmetik veya dekorasyon ürünlerini fazla zaman kaybetmeden alabilecek bir yer arıyorsanız Alta Shopping Center AVM ideal diyebilirim.

Adres: Franca Lehara, 2, Saraybosna

7. Importanne AVM

Saraybosna avm Importanne
Kaynak: importanne.ba

Saraybosna’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere bir AVM’den daha bahsedeceğim.

Eğer kentin turistik bölgelerinden biraz çıkıp modern Saraybosna’ya uzanırsanız şehrin kültürel ve ticari anlamdaki merkezinde yer alan Importanne AVM’yi göreceksiniz. Sıradışı mimarisi sayesinde görmemeniz imkansız zaten.

Bosna Hersek’te ofis, ev ve alışveriş merkezini bir araya getiren konseptin ilk örneği olan AVM moda, aksesuar, kişisel bakım, dekorasyon ve teknoloji ürünlerini ve bu ürünlere dair pek çok zincir mağazayı bulabileceğiniz bir yer.

Adres: Zmaja od Bosne, 7, Saraybosna

8. Pijaca Markale Pazarı

Pijaca Markale Saraybosna'da nerede alışveriş yapılır?

Mula Mustafa Baseskije Caddesi’nde kurulan Pijaca Markale Pazarı Saraybosna’nın en iyi pazarlarından biri.

Daha çok taze sebze, meyve ile kuru et, peynir, ajvar ve bal gibi ülkeye özgü gastronomi ürünlerini bulabileceğiniz Pazar yeri Saraybosna’nın uğradığı saldırılardan da nasibini almış, haliyle tarihi açıdan da önemli bir yer.

9. Gradska Trznica Pazarı

Gradska Trznica Saraybosna'da nerede alışveriş yapılır?

Yine Mula Mustafa Baseskije Caddesi’nde ancak neo-klasik stilde tarihi bir yapıda kurulan Gradska Teznica Pazarı da Saraybosna’da görülmesi gereken yerlerden.

İsterseniz bal, ajvar, kahve, kuru et gibi yöresel lezzetleri satın almak için, isterseniz de yerel halk ve turistlerin oluşturduğu kalabalığın yarattığı ilginç kaosu seyretmek için gidin, her şekilde keyif alacağınız bir deneyim olacaktır.

Bonus: Kutcha Concept Store

Kutcha Concept Store Saraybosna'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: sarajevo.travel

Mimar Adna Ahmedić’in kurduğu Kutcha Concept Store Saraybosna’da en ilginç, sıradışı ürünleri bulabileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Mağazada Adna Ahmedić’in daha önceden yönettiği Drvoredaktura markasının ürünlerinin yanında yetenekli Bosna Hersek’li sanatçıların tasarımları da satılıyor. Ürün gamı dekorasyon ağırlıklı ve burada satılan her parça son derece orijinal.

Fiyat açısından ise bir hediyelik eşya mağazaları seviyesinde ucuz diyemem ancak bu mağazanın benzerlerinin herhangi bir başka Avrupa başkentinde olduğunu düşünün…. O açıdan son derece uygun fiyatlı bir yer.

Bu tarz orijinal, sıradışı ürünlere ilgisi olanlara tavsiye ederim. Kaldı ki alışveriş yapmasanız da gözünüz gönlünüz açılır.

Adres: Skenderija 15, Saraybosna

Bonus 2: Magaza

Magaza Saraybosna'da alışveriş
Kaynak: sarajevo.travel

Sevdiklerinize ufak tefek ve sevimli hediyelik eşyalar almak istiyorsunuz, ancak her yerde bulunabilen klasik magnetler, biblolar da ilginizi çekmiyor, daha orijinal ürünler arıyorsunuz….

Başçarşı’ya çok yakında bir konumda (hatta Barçarşı’da da diyebiliriz) yer alan Magaza bunun için ideal bir adres.

Müzik ve kitap mağazası olarak açılan ancak ürün gamını şık defter ve kalemler, kırtasiye ve buna benzer ürünlerle zenginleştiren mağaza orijinal fikir ve ürünleriyle bir ziyareti hak ediyor. Bu yüzden Saraybosna’da nerede alışveriş yapılır? yazısını noktalamadan buraya da yer vermek istedim.

Adres: Ćurčiluk veliki 20, Saraybosna

Saraybosna’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere hem kentteki önemli alışveriş noktalarından, hem de biraz alışveriş kültüründen bahsetmeye çalıştım.

Bunlar dışında, Saraybosna seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Saraybosna gezi rehberi, Saraybosna’da ne yapılır?, Saraybosna’da ne yenir? ve Saraybosna havaalanı ulaşım rehberi başlıklı sayfalarımızda bulabilirsiniz.

“Saraybosna’da Nerede Alışveriş Yapılır?” üzerine 2 yorum

  1. Kültür yakın olduğu için aynı hediyeler Eminönün’ de de mevcut. Bavulu doldurmaya değmez bence. Bulduğunuz marketlere girip ne varsa bavulu doldurmanızı öneririm. Örneğin 1 L absoult şişe içki 24 km yani 48 tl civarı, bol bol alın 🙂 Bira su fiyatına satılıyor neredeyse 1-3 TL arasında değişiyor. Freeshop a göre içki sigara ve çikolata daha uygun.

    Yanıtla
    • Ah ah şuan 24km 360 tl yapıyor 😅 sigara 6,2km 90tl den fazla çok yanlış zamanda buradayız sanırım. Hergün ortalama 200km gidiyor min. X15 ile hesap yapınca su bile 15 tl üstelik komik olan musluk suyu içiyor olması 😅

      Yanıtla

Yorum yapın