Saraybosna'da alışveriş

Saraybosna Alışveriş Rehberi & Saraybosna’dan Ne Alınır?

Saraybosna’dan ne alınır? Saraybosna, geleneksel el sanatlarının özenle sürdürüldüğü yerlerden birisi. Alışılageldik hediyeliklere, bilindik markaların ürünlerine kolaylıkla ve nispeten ucuz fiyatlara ulaşabileceğiniz gibi, el işi bakır eşyalardan, gümüş takılara, Bosna lezzetlerinden, savaş hatıralarına kadar gönlünüze ve kesenize göre pek çok şey bulacak ve oldukça ucuza satın alabileceksiniz. Uzatmadan Saraybosna alışveriş rehberi yazımızda detaylara geçelim…

Saraybosna Alışveriş Rehberi

Para Birimi: Bosna Hersek’in resmi para biriminin durumu biraz karışık. Pek çok yerde Bosna Hersek Markı, ya da Bosna Hersek Dönüştürülebilir Markı şeklinde ve BAM kısaltmasıyla göreceksiniz.

Kendileri Konvertible Mark diyorlar, paralarının üzerinde de KM şeklinde kısaltması var. Aslında aynı şeyden bahsediyoruz. Ancak, size de oluyor mu bilmem, ben çok aşina olmadığım bir para kullanıyorsam, biraz bocalıyorum. O nedenle burada uzunca belirtmek istedim.

Bozuk para olarak 5, 10, 20 ve 50 Feninga (kuruş gibi düşünün ) ile 1,2 ve 5 KM piyasada bulunuyor. Kağıt banknot olarak ise 10 (turuncu), 20 (gri), 50 (eflatun), 100 (kahverengi) ve 200 (yeşil) KM bulunuyor, İki farklı tasarımı (biri Sırp Cumhuriyeti için) bulunan para için piyasa da her ikisi de kullanılıyor, içiniz rahat olsun. 1 KM güncel olarak (Eylül 2019), yaklaşık 0,50€ , 0,55$ ya da 3,20 TL.

Bosna Hersek para birimi saraybosna alışveriş

Döviz Bozdurma: Bazı yerler Euro kabul ediyor ama bu işlemi yaparken kuru hesaplamada bazen güncel değerlere üzerinden yapmıyorlar, elbette biraz da yuvarlama oluyor. Bu nedenle, Havalimanı ya da Başçarşı’da bulunan döviz bürolarından ya da postanelerden para bozdurmanızı özellikle öneriyorum.

Euro ya da Dolar en çok işlem gören para birimleri. Bir diğer önerim ise, Saraybosna, pek çok Avrupa ülkesine göre oldukça ucuzdur, tek seferde çokça döviz bozdurmayın. Zira, elinizde kalan KM’lerle yeniden döviz almak isterseniz, kur farkı nedeniyle de kayıp yaşarsınız.

Saraybosna alışveriş yapılacak cadde ve sokaklar

Kredi Kartı Kullanımı: Ülkemizde olduğu kadar yaygın değil. Özellikle Başçarşı’da bulunan küçük lokantalar, butikler ve otantik mağazalarda nakit kullanmanız gerekecek.

Otel, araç kiralama gibi giderlerinizi kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Kredi kartının aksine, bolca ATM göreceksiniz. Buralardan nakit çekebilirsiniz, komisyon oranı değişiyor.

Tax Free: Bosna Hersek’de PDV olarak tanımlanan bir Katma Değer Vergisi bulunuyor ve bir malın %17‘sini teşkil ediyor. Turistlerin, aldıkları 100 KM‘yi geçen her mal için, 3 ay geriye dönük olarak alınabiliyor. Petrol ürünleri, tütün ve alkol bu kapsama girmiyor.

Mağazadan alıp dolduracağınız formu doldurup gümrükte, malları göstererek damgalatmanız gerekmekte. Sonrasında bu formaları posta yoluyla aldığınız mağazaya göndermeniz gerekiyor. Bosna Hersek’ten başka bir ülkeye geçiyorsanız ve aldıklarınız 430€‘dan fazla ise geçiş sırasında vergi talep edilebilir. Alışveriş yaptığınız yerlerden fikir almanız da faydalı olabilir.

Saraybosna’dan ne alınır?

Bakır

Saraybosna alışveriş bakır eşyalar

Saraybosna’da, bakır işlemeciliği yaygın olarak devam etmektedir. Çünkü halen bakır sahan, tepsi, tencere ve cezveler evlerde ve restoranlarda, turistik amaç gütmeksizin kullanılıyor.

Kahveler halen bakır cezvelerde yapılıyor, bakır zarflara yerleştirilmiş kulpsuz fincanlarda ikram ediliyor, börekler dövme bakır tepsilerde pişiyor.

Siz de evinize ya da eşe dosta, cezve, tepsi ve fincan zarfından oluşan bir takım, yemek servisinde kullanılacak bakır sahanlar alabilirsiniz. Yok, ben öyle işlere girmem diyenlere, yine bakırdan yapılmış, bilezik ve küpeleri önerebilirim.

Takılar 4-5 KM’den, kahve takımları ise 30-35 KM’den başlıyor. En doğru adres ise Başçarşı. Pazarlığa açık olabiliyorlar, şansınızı deneyin 🙂

Gümüş

saraybosna'dan ne alınır gümüş

Son yıllarda ülkemizde ustası azalan Telkari’yi Saraybosna’da görünce eski bir dosta kavuşmuş gibi hissettim kendimi. Telkari işçiliği Saraybosna’da hala devam eden bir zanaat.

Her gümüşçü-kuyumcu mağazasında karşınıza çıkacak bir şey değil ama Başçarşı içindekiler de telkari küpe, kolye ya da minik obje bulup alabilirsiniz. Gazi Hüsrev Begova Bedesteni’nde (vitrinlerinde Zlatarna yazar) bulabilirsiniz.

İnci & Mercan

Saraybosna’da inci ve mercan işçiliği görmek sizi şaşırtmasın. Bosna Hersek’in Adriyatik Denizi’ne kısa bir kıyısı var. Ayrıca eski Yugoslavya’dan kalma alışkanlıkla halen Ohrid’den inci getiriliyor.

Meraklısı için Gazi Hüsrev Begova Bedesteni’nde hala bu işe devam eden birkaç dükkan mevcut. Fiyatlar 200 KM (yani 100€) civarı. Ucuz diyemeyeceğim, ancak bölgenin incisinin ve işçiliğinin meşhur olması sebebiyle fiyatları yüksek tutuyorlar.

Kahve

saraybosna'dan ne alınır kahve

Dibekte dövülmüş, iri taneli kahvesi damak tadımıza çok uygun. Cezvede, hiç şeker ilave etmeden pişirilen kahvenin 100 gramı 3KM’den satılıyor.

Lokum

saraybosna'dan ne alınır lokum

Kahvenin olmazsa olmaz arkadaşı, yoldaşı olan lokumu Osmanlı döneminde bizden öğrenmiş olabilirler ama şimdilerde kendi yorumlarını katmışlar.

Bizdeki lokumları ortadan kestiğinizde içi berrak olur. Oysa Saraybosna’dan aldığınız lokumların içleri ise opak, sanırım nişasta oranları farklı. Ama yumuşacık, kolay bayatlamayan, yani 1 hafta 10 gün içerisinde tadı değişmeyen lokumlar yapıyorlar.

Üstelik bildiklerimiz dışında, erikli, incirli gibi değişik çeşitleri de var. Başçarşı içerisindeki Rahat Lokum benim alışveriş yaptığım adres. Lokumların kilogram fiyatı ise 10 KM.

Kuru Et

saraybosna'dan ne alınır kuru et

Herhangi bir baharata bulanmadan, yalnızca tuzlanıp, meşe odununda tütsülenen bu yiyecek, bir bakıma çemensiz pastırma gibi. Elbette, çemen ve sarımsak olmadığı için tadı çok farklı. Sadece zihninizde bir fikir oluşması için benzettim.

Kuru et, eğer vakumlanırsa yanınızda getirmesi oldukça kolay bir yiyecek, gümrüklerde de sorun çıkmıyor. Tavsiye edeceğim iki alım noktası, Mula Mustafe Baseskije 4a adresinde bulunan eski hal binası (Gradska Trznica) ya da Saraybosna pazarları.

Vegeta

Saraybosna'dan ne alınır baharat Vegeta

Balkanlara özgü bir baharat çeşnisi olan Vegeta, et yemeklerini lezzette bir üst sıraya çıkartabiliyor. Eğer tadını sevdiyseniz, Başçarşı’daki baharatçılardan ya da marketlerden alabilirsiniz.

Ajvar

saraybosna'dan ne alınır Ajvar

Közlenmiş biber ve patlıcanla yapılan Ajvar, kahvaltılar da ve cevapcicinin yanında tüketiliyor. Vakumlanmış kavanozlarda da satılan bu ürünü marketlerden alabilirsiniz.

Bal

Saraybosna ve civarında halen yaygın olarak arıcılık yapılıyor. Ülke genelinde, yiyecek üretiminde taklit ve tağşiş olmadığından hala kaliteli, sağlıklı ve  çok lezzetli ballar üretilmekte. Üstelik geleneksel yöntemlerle üretim yapılıyor.

İster çam, ister çiçek balı alabilirsiniz. Meraklısı için monoflora denilen özel üretim çeşitleri de mevcut. Fiyatlar 14-15 KM’den başlıyor.

Saraybosna’da Nereden Alışveriş Yapılır?

Saraybosna alışveriş yapılacak yerler bakırcılar çarşısı
Saraybosna Başçarşı

Saraybosna’da alışveriş yapabileceğiniz mekânlar cadde, pazar ve alışveriş merkezi şeklinde sınıflandırılabilinir. Elbette burada devreye Saraybosna’dan ne alacağınız sorusu geliyor.

Eğer yukarıda saydıklarımı ya da ufak tefek hediyelik eşyalar alacaksanız, doğru adres Ferhadija Caddesi ve Başçarşı. Ayrıca benim burada saymadığım pek çok alışıldık hediyelik eşya (magnet, yüksük, t-shirt vs) da bulunup alınabilinir.

Ayrıca yine Ferhadija Caddesi ve ara sokaklarında el yapımı ayakkabı, çanta satan butikler ve çeşitli tasarım mağazaları da mevcuttur.

saraybosna sokak pazarları Gradska Trznica
Gradska Trznica

Eğer pazarları gezmek isterseniz, Saraybosna şehrinde kurulan, değişik özelliklerde sokak pazarlar bulunuyor. Eğer yiyecek içecek almak ya da en azından Saraybosna’da ne yeniyor ne içiliyor diye bakmak isterseniz, Mula Mustafe Baseskije üzerinde bulunan Gradska Trznica ve Pijaca Markale en doğru adresler. Bu iki adresten, kuru et, peynir alıp vakumlatabilirsiniz.

Vegeta, bal, ajvar bulabileceğiniz gibi, tanıdık tanımadık meyve çeşitlerinin de tadına bakabilirsiniz. Hemen hemen tüm Balkan ülkelerinde de olduğu gibi Saraybosna’da da pazarlar sabah erkenden açılır, öğleden sonraya kadar ellerindekini satıp bitirmiş olurlar, aklınızda bulunsun.

Saraybosna alışveriş merkezleri

Tüm bu saydığım yerlere baktıktan sonra, arayıp bulamadığınız bir giysi ya da eşyanın olup olmadığına bakmak, teknoloji alışverişi yapmak isterseniz, ya da sadece Saraybosnalılar nasıl alışveriş merkezlerine gidiyor derseniz işte birkaç adres :

BBI Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Saraybosna şehir merkezinde yer alan bu alışveriş merkezi, aynı zamanda da şirketlerin ofislerinin bulunduğu bir yapı olması sebebiyle oldukça yoğundur. İçerisinde mağazaların yanında restoran ve kafeler de bulunmaktadır.

Teknoloji alışverişi yapmayı düşünenler buraya uğrayabilirler. Ferhadiye Caddesi’ne yürüme mesafesindedir.

Adres: Trg djece Sarajeva 1, Sarajevo

Grand Centar

Ilidza’da bulunan bu alışveriş merkezi butiklerden restoranlara, beyaz eşya ve teknoloji mağazalarına kadar değişik seçenekler sunuyor.

Adres: Butmirska Cesta 14

İmportanne Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Çok uluslu şirketlerin bulunduğu merkez olan İmportanne, mimarisi ile de dikkat çekiyor.

Adres: Zmaja od Bosne 7-7A, Sarajevo

Otoka Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Bu alışveriş merkezi alışkın olduklarınızın dışında çünkü burada eski ürünler, örneğin kitaplar antikalar ve kişiye özel tasarım ürünler (mesela parfüm) satılıyor. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenler burayı not edebilir.

AdresGradačačka 1, Sarajevo

Saraybosna alışveriş rehberi yazısında, Saraybosna alışveriş konusunda genel bilgiler, Saraybosna’da alışveriş yapabileceğiniz yerler, Saraybosna alışveriş merkezleri ve Saraybosna’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz yöresel hediyelikler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Saraybosna seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Kültür yakın olduğu için aynı hediyeler Eminönün’ de de mevcut. Bavulu doldurmaya değmez bence. Bulduğunuz marketlere girip ne varsa bavulu doldurmanızı öneririm. Örneğin 1 L absoult şişe içki 24 km yani 48 tl civarı, bol bol alın 🙂 Bira su fiyatına satılıyor neredeyse 1-3 TL arasında değişiyor. Freeshop a göre içki sigara ve çikolata daha uygun.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top