Saraybosna

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, 3 büyük imparatorluğun egemenliğinde geçirdiği yılların bıraktığı tarih mirası sayesinde Balkanlar’ın en önemli kültür turizmi destinasyonu haline gelmiş.

60 güne kadar vize istenmemesi nedeniyle ülkemiz vatandaşlarının en çok tercih ettiği tatil yerlerinden birisi olan kente hava yolu şirketlerinin doğrudan uçuşlarından yararlanarak 2 saatte ulaşmak mümkün.

Karasal iklimin etkisiyle kışları aşırı soğuk, yazlarıysa aşırı sıcak geçen Saraybosna’da tatil için en uygun dönem bahar ayları. Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça konuşulan kentte Başçarşı ve Bakırcılar Çarşısı otantik ürünler satın alabileceğiniz ve pazarlık yapmaktan asla çekinmemeniz gereken dükkânları barındırıyor.

Umut Tüneli, Latin Köprüsü, Saraybosna Müzesi ve Svrzo’nun Evi şehrin tarihini ve kültürünü anlamak için en doğru yerler. Gece stres atmak isteyenlerse Zelenih Beretki Caddesi’ndeki mekânları tercih ediyor. Ayrıca Saraybosna’da, çoğu yaz aylarında olmakla birlikte, Kış Festivali; Başçarşı Geceleri; Caz Festivali gibi pek çok organizasyon düzenleniyor.

Türk mutfağına yakın yemek çeşitleri sayesinde kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz Saraybosna’daki Başçarşı çevresinde her zevke ve bütçeye uygun otel rahatlıkla bulunabiliyor. Ayrıca bu bölgede konaklamak hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçları ile gezilecek yerlere kolayca ulaşım imkânı sağlıyor.

Saraybosna gezilecek yerler listesi

Saraybosna Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)

Balkanların gezmesi en keyifli şehirlerinden biri olan Saraybosna çok kültürlü yapısı, sıcak kanlı insanları ve yemyeşil doğası ile turistleri karşılıyor. Birçok gezginin aklında güzel anılar bırakan şehre gitmeden önce ise bir Saraybosna gezilecek yerler listesi hazırlamak oldukça faydalı.

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna’yı doya doya gezdim diyebilmeniz adına popüler yerlerden derlemiş olduğum liste, çoğu gezgin gibi umarım size de iyi bir rehber olabilir.

Saraybosna'da nerede kalınır?

Saraybosna’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Bosna Hersek‘in en büyük şehri olan başkent Saraybosna son yılların en popüler Balkan şehirlerinden bir tanesi. Osmanlı’dan sosyalist döneme, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan günümüze birçok dönemin etkisinde kalan bu güzel şehir vizesiz seyahat edilebilecek en güzel yerlerin de başında geliyor. Seyahat planınızı yaptığınızda ise akıllara takılabilecek ilk soru doğal olarak Saraybosna’da nerede kalınır? oluyor.

Saraybosna'da ne yenir?

Saraybosna’da Ne Yenir? En Popüler 14 Lezzet

“Saraybosna’da ne yenir?” Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, vadi üzerinde kurulmuş doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla dikkat çeken güzel bir şehir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Kuzey’in Şam’ı” olarak kabul edilen şehir pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve farklı dinlerden insanların hoşgörü içinde bir arada yaşamasını sağlamıştır.

Saraybosna'da ne yapılır?

Saraybosna’da Ne Yapılır? Yapılacak 18 Şey

Saraybosna’da ne yapılır? Bugün mütevazi bir şehir gibi görünse de, Saraybosna‘nın tarih sahnesindeki yeri dikkat çekicidir. Pek çok otorite tarafından “Avrupa’nın Kudüs’ü” olarak tanımlanan şehirde, üç ilahi dine mensup insanlar yüzlerce yıldır acısıyla tatlısıyla bitlikte yaşamışlardır.

Saraybosna gezi rehberi blog

Saraybosna Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Adı dilimizde “Saray Ovası” anlamına gelen Saraybosna, konuklarını tarihi ve kültürü ile büyülüyor. 20. yüzyılın tamamına yakınını savaşlarla geçirmiş olmasına rağmen kent, bu iki alandaki birikimlerini büyük oranda korumayı başarmış.