Saraybosna Uluslararası Havalimanı merkeze nasıl gidilir

Saraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Saraybosna Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? Balkanlar’ın en önemli kentlerinden Saraybosna ülkemize de yakınlığı sebebiyle bolca Türk turist alan destinasyonlardan biri. Tabii bunda kentin tarihi dokusu, kültürümüze yakınlığı, yakın geçmişte yaşadığı ve artık acılarını sardığı trajedi ve diğer Avrupa şehirlerine kıyasla daha uygun fiyatlı bir destinasyon olması gibi etmenlerin de rolü büyük.

Ülkemizden 2 saatlik uçuş mesafesinde yer alan Saraybosna hem uzun Balkan turlarının en önemli duraklarından, hem de kısa hafta sonu tatillerinin ideal adreslerinden. Eğer zaman da kısıtlıysa şehirde navigasyon önemli bir ihtiyaç diyebilirim.

Saraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısını ise kente ilk defa giden veya daha önce gitmiş olsa da navigasyona ihtiyaç duymamış, dolayısıyla bu konuya dikkat etmemiş gezginlere rehber olması amacıyla yazıyorum.

Saraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri

Saraybosna Uluslararası Havalimanı özel araçlar

Aslında Saraybosna ulaşımın her türü açısından kolay bir şehir. Ancak ne kadar kolay olursa olsun yanında çok valiz taşıyan, çocuklarla seyahat eden kişiler için bazen şartlar zorlayıcı olabiliyor.

Dolayısıyla Saraybosna havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ile yazıya devam etmeden önce bu tarz ihtiyacı olanlar için özel transfer paketlerinden de bir örnek vermek istiyorum. Ki bu tarz özel transferler grup halinde seyahat edenler için de, maliyeti bölüşecekleri için, gayet uygun fiyatlı olabiliyor.

Saraybosna Havaalanı’ndan Otelinize Özel Grup Transferi: 4 kişiye kadar olan gruplar için ücreti 20 Euro olan transfer paketine havaalanında karşılama ve şehir merkezindeki otelinizin kapısına kadar ulaşım dahil. Programınızın değişmesi halinde son 24 saate kadar ücretsiz iptal seçeneği de mevcut.

Dolayısıyla bu transfer hizmeti hem grup halinde seyahat edenler açısından maliyeti düşüreceği için, hem de yaşlılarla, çocuklarla seyahat edenler için konforlu olacağından son derece avantajlı. Hatta tek başınıza bile olsanız tercih edebilirsiniz. Rezervasyon için tıklayın.

Saraybosna Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Saraybosna Uluslararası Havalimanı

Saraybosna’nın batısındaki Butmir Kasabası’nda yer alan havalimanı bu sebeple Butmir Havaalanı olarak da biliniyor ve Türkiye’den THY ve Pegasus bu havalimanını kullanıyor.

Tek bir terminali olan Butmir veya resmi adıyla Medunarodni Havaalanı Saraybosna şehir merkezinden 10 kilometre mesafede yer aldığı için Saraybosna Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri diğer şehirlere göre biraz kısıtlı olsa da hem çok uygun maliyetli hem de hızlı diyebilirim. Seçeneklerin her birinden tek tek bahsetmemiz gerekirse de:

1. Havaalanı Ekspres Otobüsleri

Saraybosna Uluslararası Havalimanı Ekspres Otobüs

Bizdeki Havaş, Havataş benzeri olan havaalanı ekspres otobüsleri Saraybosna Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında konfor ve ekonomik olmayı birlikte arayanlar için ideal bir yol.

Centrotrans Eurolines firması tarafından işletilen otobüsler havaalanına inen her uçağı karşılayacak şekilde organize ediliyor, bu da en azından saatte bir otobüs kalkması demek.

Saraybosna Havaalanı’ndan Başçarşı’ya yolcu taşıyan otobüslerle bu seyahat yaklaşık 30 – 35 dakika sürüyor ücreti ise tek yönde 5 KM. Biletinizi gidiş dönüş alırsanız toplamda 8 KM ödemeniz gerekiyor.

Bu ücrete 23 kiloya kadar olan tek bir valiz de dahil. Ancak daha fazla valiziniz varsa valiz başına da 5 KM ekstra ödeme yapmalısınız.

2. Troleybüs ve Belediye Otobüsleri

Saraybosna Uluslararası Havalimanı otobüs troleybüs

Saraybosna Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri içinde konfordan biraz feragat edip en ucuz yolu arayanlar için önerim de havaalanına yaklaşık 1 kilometre (belki biraz daha az) mesafeden kalkan troleybüs ve belediye otobüsleri.

Bahsettiğim troleybüs ve otobüs durağı Dobrinja’da yer alıyor ve havaalanından buraya 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabiliyorsunuz.

Bu duraktan her 5 dakikada bir kalkan 103 numaralı troleybüs ile her 15 dakikada bir kalkan 31E numaralı otobüsler Başçarşı’ya gidiyor. Bu seyahatin süresi ise ortalama 30 dakika.

Her iki seçenek için de bilet fiyatı 1,60 KM ve biletleri duraklardaki kiosklardan alabilirsiniz. Eğer troleybüs veya otobüsün şoföründen bilet almak isterseniz ücret 1,80 KM. Her iki durumda da biletleri araç içindeki makineye okutmalısınız.

3. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel PickUp

Saraybosna Havaalanından otele nasıl gidilir

Eğer otobüs durağını arayıp bulmak, taksi kuyruğunda beklemek gibi işlerle uğraşmak istemezseniz Saraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında sizlere önereceğim bir diğer seçenek otellerin karşılama servisleri.

Eğer otel rezervasyonunuzu Booking.com ile yaparsanız rezervasyon sırasında veya sonrasında ilgili otelin “özellikler” kısmında bulabileceğiniz bilgi ile otelin havaalanı karşılama hizmetini hangi fiyata yaptığına bakabilirsiniz.

Saraybosna pahalı bir şehir olmadığı için çok yüksek rakamlarla karşılaşacağınızı düşünmüyorum ancak elbette toplu taşımaya ve taksiye kıyasla daha pahalı olacaktır.

Bu şekilde otelinizin ayarladığı aracın şoförü sizi çıkış kapısında karşılayacak, varsa valizleriniz için yardımcı olacak, doğruca araca götürüp otelinizin kapısına kadar ulaştıracaktır.

4. Taksi

Saraybosna şehir merkezi havaalanı arası taksi ile ulaşım

Saraybosna taksi ücretleri açısından da Avrupa’nın en ucuz kentlerinden biri, haliyle Saraybosna Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda taksileri de değerlendirebilirsiniz. Yalnız havaalanında yanınıza yaklaşıp uygun fiyatla transfer teklif eden korsan taksicilere bulaşmayın. Ne gibi sürprizlerle karşılaşacağınız belli olmaz.

Havalimanının lisanslı taksileri B Terminali’nin geliş katındaki çıkışta yer alıyor ve taksimetre açılarak gideceğiniz mesafeye göre ödeme yapıyorsunuz.

Taksimetre açılışı 1,90 KM olup sonrasında her kilometre için de 1,20 KM yazıyor. Yalnız taksilerde tüm valizler ücretli ve valiz başına 1,20 KM ekstra ödeme yapmalısınız.

Toplamda Saraybosna Havaalanı’ndan Başçarşı’ya olan seyahat 17 ila 22 KM arasında bir değer tutup yolculuğunuz da yaklaşık 20-25 dakika sürecektir.

5. Araç Kiralama

Saraybosna Havaalanı şehir merkezine araba kiralama ile ulaşım

Normalde havaalanı şehir merkezi ulaşımı hakkında bilgi verdiğim yazılarda araç kiralama hizmetini bir seçenek olarak önermem ancak Saraybosna için durum farklı.

Zira burada araç kiralayarak yakın kentlere kasabalara da gezi düzenleyebilirsiniz. Bu durumda Saraybosna Havaalanı şehir merkezi ulaşım açısından da kiralık araçlar mantıklı bir yol oluyor.

Avis, Budget, Thrifty, Europcar, Sixt gibi tüm zincir araç kiralama şirketlerinin ofisinin bulunduğu havaalanında yerel firmalar da mevcut. Bunun için önceden rezervasyon yapabileceğiniz gibi uçağınız indiğinde geliş katındaki araç kiralama ofislerine direkt de gidebilirsiniz.

Ücretler ise hem mevsime hem de o dönemde firmaların çeşitli promosyonları olup olmamasına göre çok değişken.

Özetle Saraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Saraybosna Uluslararası Havalimanından şehir merkezine özel karşılama

Saraybosna Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinin hepsinden kısaca bahsettim. Sizin de görebileceğiniz alternatifler arasında fiyat farkı olsa da Saraybosna’da tüm seçenekler diğer Avrupa şehirlerine göre çok daha uygun fiyatlı.

Dolayısıyla burada biraz kesenin ağzını açıp taksi veya otel karşılama hizmetleri ile konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ki eğer 2 – 4 kişi birlikte seyahat ediyorsanız yazının başında bahsettiğim özel transfer paketleri ile maliyetiniz daha da düşük olacak ve konfordan da taviz vermemiş olacaksınız.

Yine ekonomik olsun diyenler içinse havaalanı ekspres otobüsleri en ideal çözüm. Ben troleybüs ve belediye otobüslerini 10 dakikalık yürüme mesafesinden dolayı önermiyorum ancak bütçesi çok çok kısıtlı olanlar kullanabilir elbette.

Sizlere Saraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında ulaşım için çeşitli alternatiflerden, bunların maliyetlerinden ve diğer detaylarından bahsetmeye çalıştım.

Önümüzdeki günlerde Saraybosna’ya gidecekseniz ve özellikle bu ilk seyahatiniz olacaksa aşağıdaki yazılar da seyahatinizi keyifli ve verimli kılabilmenize yardımcı olacaktır:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top