Belgrad'da ne yenir blog

Belgrad’da ne yenir? Sırp Mutfağı aslında doğu ve batının sofistike bir karışımı diyebilirim. Burası –aslında genel olarak Balkanlar- öyle bir bölge ki hangi yemeğin orijini hangi ülke, hangi tatlı ilk nereden çıkmış gibi kavramların net bir doğru cevabı yok. Ya da belki bu cevapları ancak gastronomi uzmanları veya tarihçiler verebilir. Ancak benim söyleyebileceğim; diğer eski Yugaslavya ülkelerinin yeme içme kültürlerinden, bunun yanında Türk ve Yunan mutfaklarından da çokça etkilenen Sırp Mutfağı ve Belgrad yemekleri günün sonunda bunları kendine özgü bir şekilde yorumlamayı başarabilmiş.

Belgrad’da Ne Yenir yazısında sizlere bu şehre yaptığınız seyahatte tadabileceğiniz lezzetlerden bahsedeceğim kısaca.

Belgrad yemeklerinin ortak özelliklerine de değinmem gerekirse; bolca et kullanılıyor diyebilirim. Bu etlerin başında da sığır ve domuz eti geliyor. Dolayısıyla Belgrad’da gittiğiniz bir restoranda mutlaka et yemeği sipariş etmek istiyor ancak domuz eti yemiyorsanız bunu garsonlara sorarak netleştirmenizde fayda var.

Belgrad yemeklerinin bir başka ortak özelliği ise kırmızı biber ve kırmızı biber içeren sosların bolca kullanılması diyebilirim ki bu durum Belgrad Mutfağı yemeklerinin damak tadımıza son derece yakın olmasını sağlıyor.

Ve ekmek! Eğer ekmek yemeden doymayanlardansanız Belgrad’da yaşadınız. En az bizim kadar çok ekmek tüketen, ve neredeyse her yemeğin yanında ekmek verilen bir şehirdesiniz. Evet, bol etli, bol kalorili Belgrad mutfağına biraz da yakından bakalım artık.

Belgrad’da ne yenir? yazı içeriği…

Belgrad’da Ne Yenir?

Belgrad'da ne yenir rehberi

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar ve özellikle fast food Belgrad yeme içme kültürünün önemli bir parçası. Hem bir başkent olmasından dolayı çalışan nüfusun fazlalığı ve bu nüfusun gün içinde hızlıca bir şeyler yiyerek işine devam etmesi, hem de turist popülasyonunun özellikle öğle yemeklerini hızlı bir şekilde yiyerek kenti gezmeye devam etmek istemesi bunda büyük etken.

Ancak Belgrad’da fast food diyebileceğimiz yiyeceklerin büyük çoğunluğu pizza, hamburger, sosisli sandviç gibi pek de yerel sayılmayacak yemekler diyebilirim. Yine de bunlar arasında en özgünlerinden birkaç cümleyle bahsetmek istiyorum. Ki aslında onları da bir yerlerden tanıyor gibi olacağınıza eminim.

Burek

Yöresel Sırp Belgrad yemekleri Burek

Tanıdık geldi mi? Kentin Osmanlı egemenliğinde olduğu dönemlerde mutfak kültürünün bir parçası olmuş Burek, bizim bildiğimiz börek aslında.

Peynirli, kıymalı, mantarlı gibi çeşitli varyasyonları da mevcut ve hem doyurucu, hem de lezzetli ve ucuz bir atıştırmalık seçeneği.

Pljeskavica

Belgrad'da ne yenir Pljeskavica

Belgrad’da Ne Yenir yazısının ana yemekler kısmında bahsedeceğim Cevapcici’nin hamburger şeklinde satılan versiyonu diyebilirim Pljeskavica için. Haliyle hızla yiyip şehri gezmeye devam etmek için ideal bir seçim.

Öte yandan domuz eti içerdiğini söylemek isterim ki bu konuda hassasiyeti olanlar diğer seçeneklere yönelebilirler. Nasıl bir yiyecek olduğuna gelecek olursak…

Sığır, domuz ve koyun eti karışımından yapılan ve ızgarada pişirilen köftenin ekmek arasında ve soğan, peynir, ajvar sosu gibi malzemelerle tatlandırılarak sunulduğu Pljeskavica bazı yerlerde Sırp Hamburgeri olarak da biliniyor. Hem ucuz hem de son derece yerel bir lezzet diyebilirim.

Ana Yemek ve Yan Yemekler

Sırp mutfağının et ağırlıklı olduğundan bahsetmiştim. Üstelik hem komşu ülkelerden hem de Osmanlı etkisinden dolayı Türk Mutfağı’ndan fazlaca etkilenmiş bir kültür.

Haliyle birazdan Belgrad’da Ne Yenir yazısında bahsedeceğim her yemek sizlere biraz tanıdık gelecektir. Hatta isimleri bile bu yemeklerin Türkçe isimlerine benziyor. Ancak Belgrad Mutfağı’nı “nasılsa Türk yemeklerinin aynısı” diyerek küçümsememenizi de öneririm çünkü Sırplar bizimle aynı kökenden gelen bu yemekleri kendi damak tatlarına, kendi kültürlerine uyarlayarak farklılaştırmışlar.

Dolayısıyla evet, temelde aynı olsalar da yemekler bizdekine göre daha farklı detaylara ve daha farklı aromalara sahip.

Cevapcici (Cevapi)

Yöresel Sırp Belgrad yemekleri Cevapcici

Balkan yemekleri arasında en ünlüsü olan Cevapcici Belgrad’da da kendine özgü bir şekilde sunuluyor. Bu ülkelerde çeşitli varyasyonları olsa da sonuç aslında aynı; “yanında bazı sebzeler ve bol ekmekler servis edilen kuşbaşı doğranmış ızgara et” diyebilirim.

Çeşitli Cevapcici varyasyonları arasında;

Leskovac Cevap; kaliteli sığır etinin belirli bir süre dinlendirilip terbiye edilmesiyle yapılıyor,

Banja Luka Cevap; soğan ve hafif ıslak ekmekle servis ediliyor,

Srajevo Cevap ise; somun ekmekle birlikte sunuluyor.

Söylediğim gibi aslında farkları detaylarında saklı ancak özünde hepsi de: Kebap!

Zaten adı da kebap kelimesinin Sırpça söylenişi gibi; Kebap – Cevap

Karadjordje’s Schnitzel

Belgrad yeme içme Karadjordjes Schnitzel

Adını Sırp Prensi Karadjordje’den alan schnitzel için krallar sofrasına layık bir yemek diyebilirim.

Sığır veya domuz eti ile yapılan bu yemek ekmekle kızartıldıktan sonra Kajmak sosu ilave edilerek sunuluyor.

Sarma

Belgrad'da ne yenir Sarma

Kıyma, pirinç ve sarmısaktan oluşan malzemenin yaprak arasına sarılmasıyla yapılan sarma hem Belgrad’a özgü yerel lezzetlerden hem de son derece tanıdık olduğumuz bir tat. Dolayısıyla damak tadı farklı lezzetlere açık olmayanlar için de Belgrad’da ne yenir sorusunun cevabı.

Aynı Türkiye’de olduğu gibi Belgrad’da da sarma asma yaprağı veya lahana ile yapılıyor ancak lahana sarmasının çok daha popüler olduğunu söylemeliyim.

Pavlaka sosu ile birlikte servis edilmesi de lezzetini bizdeki sarmalardan ayıran özelliklerinden.

Yalnız sarmayı zeytinyağlı sevenlere kötü bir haberim var, yemeğin o formu pek Belgrad’da bulabileceğiniz bir form değil. Tüm ülkenin ete ne kadar düşkün olduğunu Belgrad’da Ne Yenir yazısının başında belirtmiştim, o yüzden burada yiyeceğiniz sarmalar etli.

Musaka

Yöresel Sırp Belgrad yemekleri Musaka

Yine çok aşina olduğumuz Musakka yemeğinin biraz farklı bir metodla, daha doğrusu biraz farklı malzemelerle yapılan Belgrad versiyonu Musaka olarak adlandırılıyor.

Buradaki Musaka yemeğinin bizdeki ve Yunanistan versiyonlarından en önemli farklı patlıcan yerine patates kullanılması diyebilirim. Elbette kullanılan baharatlar da biraz farklı.

Dolayısıyla farklı bir aroması olan tanıdık bir lezzet isterseniz Belgrad’da Musaka denemelisiniz.

Ajvar

Belgrad'da ne yenir Ajvar sosu

Ekmeğe sürülen bir sos, bir yan yemek veya salata olarak da tüketilen Ajvar Sırp Mutfağı’nın en özgün yiyeceklerinden. Hatta her ne kadar tüm Balkan ülkelerinde yapılıyor olsa da çıkış noktası Sırbistan sanırım. Dolayısıyla Belgrad’da Ne Yenir yazısında bahsettiğim tüm yiyecekler arasında en yerel olanı diyebilirim.

Kırmızı biber, patlıcan, çeşitli baharatlar ve sarmısak ile yapılan bu sos –ya da salata- tercihe göre çok acı da olabiliyor.

Tatlılar

Dünyada artık sınırların kalmamasından dolayı tanıdık tanımadık tüm tatlıları bulabileceğiniz bir yer Belgrad. Ancak kentin mutfağına özgü tatlıların elbette bazı ortak özellikleri var.

Vanilya ve çikolata Sırp tatlılarında fazla kullanılmayan iki malzeme mesela. Buradaki tatlılarda sıklıkla kullanılan malzemeler ise badem, ceviz, fındık gibi yemişler ve bol meyve diyebilirim.

Dolayısıyla çikolata ve kakao düşkünü değilseniz eğer Belgrad’da Ne Yenir yazısında bahsedeceğim tatlılardan, hatta şehre gittiğinizde bunları tek tek denemekten fazlasıyla memnun kalacaksınız.

Kentte en lezzetli tatlıları ise “Poslaticarnice” denilen ve özellikle tatlı ve pasta satılan yerlerde tadabilirsiniz. Bir de “Pekare” denilen fırınlar da var ancak buralar tatlı ve tuzlu olmak üzere her türlü hamur işini yapıyor ve iyi bir tatlı yemek istiyorsanız Poslaticarniceler daha doğru bir adres olacaktır. Lafı uzatmadan en güzel Belgrad tatlılarından bahsetmeye başlayalım isterseniz.

Tufahija

Belgrad'da ne yenir Tufahija

Sırbistan ve çevresindeki ülkelerin neredeyse tamamında fazlasıyla popüler olan Tufahija tarihi çok eskilere dayanan elmalı ve cevizli bir tatlı.

Şekerli suda pişirilen elmaların ceviz, ardından da yumurta beyazı ve şeker karışımıyla doldurulmasından oluşuyor. Ardından da şurupla pişirilen bu elmalar lezzetli bir kahve ile birlikte yeniyor. Tanımdan da anlayacağınız üzere, elmalı turtaya çok yakın bir tadı var.

Palacinke

Yöresel Sırp Belgrad yemekleri Palacinke

Orta ve Doğu Avrupa’da popüler olan, krepe yakın incelikteki panckek’in Belgrad versiyonu olan Palacinke çok farklı malzemelerle tatlandırılarak onlarca çeşidi elde edilebilen bir tatlı.

Bazı cafeler bunu bal ve ceviz, badem gibi yemişlerle süslerken, bazıları erimiş çikolata ile, bazıları da krema ve meyvelerle tatlandırıyor. İyi bir Palacinke yemek içinse herhangi bir cafe yerine özel olarak bu tatlıyı ve çeşitli varyasyonlarını yapan Palacinkarnicelere (pankek cafesi) gitmenizi tavsiye ederim.

Baklava

Bu sefer, adı bile bizdekinin aynısı. Belgrad’da Ne Yenir yazısının en sonunda yine tanıdık bir lezzetten bahsedeceğim. Bence “baklava en iyi Antep’de yenir” gibi ön yargıları bir kenara bırakıp bir de bu lezzetli tatlının Belgrad versiyonunu denemelisiniz. Hatta ülkede şöyle bir söz de var: “Baklava Ortadoğu’dan çıkan ancak Sırplar tarafından mükemmelleştirilen bir tatlı”. Bir bakın bakalım, gerçekten de mükemmelleştirebilmişler mi?

Belgrad seyahatiniz öncesinde Belgrad gezilecek yerler ve Belgrad’da nerede kalınır? yazılarına da mutlaka göz atın.

Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın