Belgrad’da Ne Yenir? En Popüler 15 Lezzet

“Belgrad’da ne yenir?” Belgrad hem tarihi ve turistik yapısı hem de zengin mutfağı ile gezmekten keyif alabileceğiniz bir şehir. Sırbistan’ın başkenti olan kent, ziyaretçilerini canlı sokakları ve leziz yemekleri ile en iyi şekilde ağırlar.

Estetik ve tarihi mimarisi ile görsel bir şölen yaşatan sokaklarda, aşina olduğunuz ancak ülkeye has özellikler kazanmış pek çok Türk lezzetini tadabilirsiniz. Ayrıca Belgrad’a vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Belgrad Mutfağı & Belgrad Yemekleri Hakkında

Belgrad yemek kültürü olarak Türk mutfağı ile oldukça benzerdir. Hatta bazı yemek isimleri Türkçe’den alınmıştır. Börek, çorba, sütlaç gibi Türkçe’den Sırpça’ya geçen pek çok yemek vardır. Dolayısıyla deneyeceğiniz lezzetleri seçmek veya sipariş vermek de Belgrad’da oldukça kolaydır.

Sırbistan’da et ve et içeren besinlerle çok sık karşılaşabilirsiniz. Bir diğer çok yaygın olan lezzet ise hamur işidir. Belgrad sadece Sırp mutfağının yöresel lezzetlerini değil, Balkanlar’a özgü bir çok lezzeti de tatmak için ideal bir konumda bulunur. Dolayısıyla “Belgrad’da ne yenir?” sorusuna cevap vermek oldukça kolaydır.

Sırp mutfağı birçok farklı milletin yemek kültüründen etkilenerek ortaya çıkmıştır. Bu duruma neden olan şey ise köklü tarihidir. Yıllar önce bölgede hüküm sürmüş olan devletlerin yemek kültürlerinden çok büyük ölçüde etkilenilmiştir.

Türk mutfağının etkisinin en çok hissedildiği yer ise Güney Sırbistan olarak bilinir. Tarihsel olayların da etkileri ile Sırbistan mutfağı çok çeşitli tatlar ile bezenmiştir. Ayrıca bu yemekler halkın yorumu ile ülkeye has karakteristik özellikler kazanmayı da başarmıştır.

En Popüler Belgrad Yemekleri

Belgrad'da ne yenir?

Osmanlı devleti uzun yıllar bu topraklarda kaldığından dolayı bazı yemek isimleri neredeyse birebir aynıdır.

 • Çorba – Čorba
 • Dolma, sarma
 • Börek – burek,
 • Güveç – guvec
 • Salata, pilav
 • Kebab – čevap
 • Köfte – ćufte
 • Tulumba, baklava
 • Sütlaç – sutlijaš
 • Lokum (rahatluk yada ratluk)

Belgrad yemek konusunda oldukça rahat edebileceğiniz bir şehirdir. Türkiye’de sevdiğiniz birçok yemeği Belgrad’da farklı tarifler ve dokunuşlar ile aynı şekilde yiyebilirsiniz. Ayrıca yemek çeşidinin çok fazla olması nedeniyle, her damak tadına hitap eden en az birkaç lezzet bulmak oldukça kolaydır.

Belgrad’da restoran ve kafe kültürü ile de bizimle benzerdir. Yöresel ev yemeklerinin sunulduğu birçok mekan kadar fast food dükkanları görmek de mümkündür. Şehirde gezerken ucuz ve hızlı bir şekilde karnınızı doyurmak isterseniz fast food dükkanları tercih edebilirsiniz. Bu dükkanlarda pizza, börek ve sandviç benzeri birçok hamur işini deneyebilirsiniz.

Belgrad halkı kafe ve restoranlarda uzun zamanlar o vakit geçirmeyi çok sever ve şehir merkezinde yüzlerce restoran ve kafe görebilirsiniz. Eğer siz de bu şekilde yemek yemekten hoşlanıyorsanız, müzikli bir mekanı tercih ederek nefis bir yemek yiyebilirsiniz. Belgrad ile ilgili hoşunuza gidebilecek diğer nokta da porsiyonların çok bol şekilde servis edilmesidir.

Önemli Not: Bu içerikte yer alanlar sizi bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyeceklerde domuz eti veya besinleri içeren çeşitler olabilir veya sığır-inek eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Dolayısıyla bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız, içerisinde et olmayan besinleri tercih edebilirsiniz. Sipariş vermeden önce bu konudaki hassasiyetinizi dile getirerek, istediğiniz tarzda bir et yemeği yeme imkanının olup olmadığınız sorabilirsiniz. Dilerseniz şehirde et yemekleri dışında tüketebileceğiniz birçok farklı lezzete de yönelebilirsiniz.

Cevapcici (Cevapi)

Cevapcici Cevapi Belgrad'da ne yenir?

Ćevapi veya ćevapčići gibi isimlerle bilinen bu yemek İnegöl köftesine benzeyen ve Belgrad’da çok ünlü olan bir kebap çeşidi aslında. İçerisinde dana, kuzu, domuz eti veya hepsinin karışımı olabilir. Kıyma ve değişik baharatlar ile lezzetlendirilir.

Genellikle bir porsiyon içerisinde 5 – 10 tane köfte olur. Somun ekmek ya da bir pide arasına konularak tüketilir. Çoğunlukla yanında ince kıyılmış soğan, kıyılmış kırmızı biber, süzme peynir, kaymak gibi lezzetini artıracak malzemeler ile birlikte servis edilir. Kebap ve köfte severlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzettir.

Eğer domuz eti yemek istemiyorsanız, sipariş vermeden önce bu konu hakkında bilgi almalı veya uyarı yapmanız gerekir. Cevapi denemekten pişman olmayacağınız bir lezzettir. Harika tadının yanı sıra ucuz ve bulunması da çok kolaydır. Fast food dükkanları, restoran ve kafelerde leziz bir Cevabi yiyebilirsiniz.

Pljeskavica (Plyeskavisa)

Pljeskavica Belgrad'da ne yemeli?

Plyeskavisa da Belgrad’da oldukça popüler ve ucuz olan bir et yemeğidir. Son zamanlarda Avrupa ülkelerinde de popüler hale gelmeye başlayan bu lezzet aynı zamanda ucuzdur. Büyük bir hamburger köftesi şeklinde olan yemek dana veya domuz eti içeren kıyma ile yapılır ve baharatlar ile lezzetlendirilir.

Restoranlarda çoğunlukla çeşitli soslar, ince kıyılmış soğan, kaymak, meze ve salata ile birlikte servis edilir. Köfte yanında gelen bu mezeler ücretsizdir. Bu fast food lezzetinin en ünlüsü adını Leskovac kasabasından alan Leskovačka pljeskavica çeşididir.

Meşhur olan diğer çeşitleri ise Šarska ve Hajdučka’dır. Šarska pljeskavica dana eti ve kaşar peyniri karışımı, Hajdučka pljeskavica ise domuz eti ile sığır eti karışımından yapılan bir tariftir.

Çoğunlukla fast food büfelerinde ve ayaküstü yenen restoranlarda bulabileceğiniz Pljeskavica çok ucuz ve lezzetlidir.

Burek

Burek Belgrad yemekleri

Burek, isminden de kolayca anlaşılabileceği gibi Türk mutfağındaki börek ile neredeyse tamamen aynı olan bir diğer popüler lezzet.

İsmini de Türkçe’den alan bu hamur işi oldukça yaygın bir şekilde tüketilir. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez bir unsuru olarak da bilinir.

Soğanlı, mantarlı, ıspanaklı, patatesli, pırasalı, peynirli, domuz etli veya kıymalı çeşitleri vardır. Şehrin neredeyse her noktasında börek çeşitlerini fırınlardan satın alabilirsiniz.

Karadjordje Schnitzel

Karadjordje Schnitzel Belgrad yemekleri

Adını Sırp Prensi Karadjordje’den alan Karadjordje Schnitzel, Belgrad’da ne yenir yazımızdaki en popüler yöresel lezzetlerden.

Domuz veya sığır eti kullanılan bu lezzet ekmekle kızartılır ve sonrasında Kajmak sosu da eklenerek servis edilir.

Sarma

Sarma Belgrad'da ne yenir?

İsmi bile birebir olan Sarma, Belgrad’da karşılaşabileceğiniz bir diğer yöresel lezzet. Adını Türkçe’den alan bu lezzet Belgrad’da da sıklıkla tüketilir.

Belgrad’da karşılaşacağınız sarmaların Türk mutfağındaki sarmalardan farkı ise bol miktarda pirinç ve kıyma içermesidir. Lahana veya asma yaprağı ile sarılır ve en çok sevileni lahana sarmasıdır. Kimi zaman pavlaka denilen bir çeşit yoğurt ile de tüketilir.

Gibanica (Su böreği)

Gibanica Belgrad yemekleri

Gibanica, Türk mutfağındaki su böreği ile oldukça benzer şekilde yapılır. Görünüş ve tat yönünden de neredeyse aynıdır.

İnce hamur katmanları arasında peynir doldurulur ve üzerine yumurta sürülür. Gibanica da sık tüketilen ve popüler olan hamur işleri arasındadır.

Duvec

Duvec Belgrad'da ne yenir?

Duvec kelimesinin okunuşu size tanıdık gelmiş olmalı.

Duvec yani güveç, kuşbaşı doğranmış kuzu budu, domates, biber, baharatlar, defne yaprağı ve fesleğen ile yapılır. Güveç sevenlerin afiyetler tüketebileceği bir lezzettir.

Ajvar

Ajvar Belgrad'da yeme içme

Ülkenin mutfağında uzun zamandır bulunmasından dolayı Sırp havyarı veya Sırp sebze salatası olarak da bilinen Ajvar; garnitür, salata veya ekmek üzerine sürülerek yenen popüler bir lezzet.

Sabit bir tadı olmayan ajvarın orijinal hali közlenmiş biberden yapılan hali olsa da içerisinde sarımsak, patlıcan ve biber de konabilir. Ajvar içerisine konan biberin miktarı ve türü de yine bu popüler yiyeceğin tadını belirleyen önemli faktörlerden. Biber miktarına göre mayhoş, tatlı veya acı bir lezzette olabilir.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Yugoslavya’da yaygın iken günümüzde Balkanlar’ın genelinde bilinen ve sevilen bir lezzet haline gelmiş olan Ajvar sos Türkiye’de de birçok markette de satıldığınız görmüş olmalısınız. Belgrad’da ise orijinal ve dolayısıyla en lezzetli hali ile yiyebilirsiniz.

Kajmak

Kajmak Belgrad'da ne yenir?

Belgrad’da kaymak çoğunlukla Pljeskavica, Cevapcici gibi kebap ve et yemekleri ile birlikte tüketiliyor.

Ayrıca tereyağı gibi ekmek üzerine sürülerek yenmesi de oldukça yaygındır. Tüketim alanı olarak bizden farklı olan tarafı ise et ürünlerinin yanında servis edilmesidir.

Cvarci

Cvarci Belgrad yemekleri

Cvarci domuz yağı ile yapılan cips olarak tanımlanabilir. (Cvarak bu yemeğin tekil ismi, Cvarci ise çoğul halidir.)

Yanında baharatlı veya çeşitli süt ürünleri ile birlikte tüketilir. Bu şekilde çok daha lezzetli olduğunu söylemek mümkündür.

Škembići

Skembici Belgrad'da ne yemeli?

Skembici yani işkembe çorbasının Belgrad, Sırbistan’da 13. yüzyıla kadar uzanan bir tarihi var. Bu özelliği nedeniyle bilinen en eski yemekler arasında yer alıyor.

Türk mutfağından farklı olarak sebze ve çeşitli baharatlar ile lezzetlendirilerek, güveç şeklinde hazırlanır ve haşlanmış patates ile servis edilir.

Palacinke

Palacinke Belgrad'da ne yenir?

Palacinke yani krep Belgrad’da oldukça sık tüketilir. Hatta sadece krep satışı yapan birçok mekan görmek bile mümkündür.

Hazırlanış şekline göre tatlı veya tuzlu olabilir. Tatlı versiyonunda ceviz, fındık, çikolata, bisküvi ve bal; tuzlu versiyonda ise peynir ve jambon türleri ile servis edilmesi oldukça yaygın ve popülerdir.

Uštipci

Ustipci Belgrad'da ne yenir?

Ustipci için popüler dilde donut topları ya da bizdeki versiyonu için kızarmış hamur demek mümkün. Reçel veya kaymak ile tatlı şekilde, peynir ile tuzlu olarak tüketebilirsiniz. Belgrad’da özellikle kahvaltılarda tercih edilen bir lezzettir.

Türk mutfağında da kahvaltıda hamur işi tüketmek çok yaygın olduğundan seveceğiniz bir tariftir.

Baklava

Baklava Belgrad'da ne yenir?

Baklava Osmanlı döneminde Sırp mutfağına girmiştir. Türk mutfağındaki kadar çok fazla çeşidi bulunmaz. Ancak yapılış şekli ve tadı bizdeki ile aynıdır.

Ayrıca farklı olan bir yönü de daha az tatlı bir lezzete sahip olması olabilir.

Tufahija

Tufahija Belgrad'da ne yenir?

Tufahija sadece Belgrad veya Sırbistan da değil çevresindeki ülkelerde de oldukça yaygın olan güzel bir lezzet. Tarihi çok eskilere giden, elmalı ve cevizli bir tatlı olan Tufahija’da elmalar şekerli suda pişirilir. Ardından ceviz, yumurta beyazı ve şeker karışımı ile içi doldurulur.

Bu işlemin ardından tekrar bir çeşit şurup ile pişirilir. Çoğunlukla kahve ile birlikte tüketilir. Tarifinden de tahmin edebileceğiniz gibi elmalı turtaya benzeyen bir yapısı ve tadı vardır.

Belgrad’la İlgili İhtiyacınız Olabilecek Tüm Bilgiler…

Belgrad yemekleri

Daha önce bulunmadığınız bir şehre gittiğinizde veya gideceğiniz de belli başlı konularda araştırma yapma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu konular genel olarak şehir içinde ulaşım, yemek kültürü, gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler şeklindedir.

Bu yazıda yemek kültürü ile ilgili yeterince bilgiye edindiğinize göre kalan konulara geçebilirsiniz. Ulaşım konusu seyahat öncesinde bilgi edinilmesi gereken bir konudur.

Özellikle yeni ve yabancı bir şehre adım attığınızda çoğunlukla ilk ihtiyaç duyacağınız bilgi havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşımın nasıl sağlanacağı konusundadır.

Belgrad havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri yazısında hem havaalanından hem de şehir merkezinde ulaşım ile ilgili çok detaylı bilgi ve tavsiyelerimize ulaşabilirsiniz.

Bir seyahatin en önemli bir diğer konusu ise gezilecek ve görülecek yerlerdir. Belgrad’da gezilecek yerler ve listesine göz atarak şehrin popüler ve görülmeye değer güzellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Tabii ki kalacak yer konusunda da fikir sahibi olmadan seyahate çıkmak mantıklı olmaz. Belgrad’da nerede kalınır? yazısında hem bölge hem de otel olarak sunulan önerileri inceleyebilirsiniz.

Şehirde yapabileceğiniz aktiviteler ile ilgili Belgrad’da neler yapılır? yazısına göz gezdirdikten sonra seyahatiniz için son adımı atmış sayılırsınız. Tarihi yapısı doğal güzellikleri mimarisi ve tabii ki enfes yemekleri ile Belgrad’ı dilediğiniz gibi keşfedebilirsiniz.

Özetle Belgrad’da ne yenir? içeriği boyunca Balkanların bu popüler şehrinde deneyimleyebileceğiniz en ünlü yöresel lezzetler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Eğer sizin de Belgrad’da ne yenir? yazısında yer almasını düşündüğünüz bilgiler varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

“Belgrad’da Ne Yenir? En Popüler 15 Lezzet” üzerine 2 yorum

 1. Lezzetli et Yemek için walter i tek geçerim. Havaalanı için kalkan otobus (72 no) son duragında durak kafe var.çay kahve ve her konuda genel bilgilendirmeye yardımcı olan türk sami abimizin .tam gider ayak denk geldik doya doya 6 cay içtik 🙂 zira hiçbir yerde türk çayı yok.

  Yanıtla
 2. Skembeci çorbasını içtim beklentimin çok ama cok altında tas kebabinin suyunu süzmusler ve iskembe ve bir kac karisik eti içine boşaltmışlar hic ilgilendin guzel degil asla tavsiye etmiyorum.sirf blog yazmak için oraya eklenmis kesinlie tavsiye etmiyorum

  Yanıtla

Yorum yapın