Belgrad’da Ne Yapılır? Yapılacak 11 Şey

Belgrad’da ne yapılır araştırması yapanlar burada mı? Sırbistan‘ın başkenti ve 1,5 milyona yaklaşan nüfusuyla en büyük kenti Belgrad; fetihler, savaşlar ve iç çatışmalarla dolu zengin tarihi, Avrupa’ya uyum sağlamaya çalışan modern yüzü ve kültürel hayatıyla yanı başımızda yer alan benzersiz bir turistik destinasyon. Vizesiz seyahat de bir başka avantajı tabii.

Ben de Belgrad’da yapılacak şeyler listesi oluşturarak, 1,5 yıl önce doya doya gezdiğim bu şehri ve burada yapılabilecek eğlenceli ve kültürel aktiviteleri hap gibi bir yazıda toparlamak istedim. Yola çıkmadan önce bir doz almanız yeterli.

1. Kalemegdan’ı gezin.

Kalemegdan Belgrad yapılacak şeyler listesi

Belgrad’da ne yapılır yazısında sizlere aktivite olarak ilk önerim şehrin en önemli parkı Kalemegdan ve içerisindeki Belgrad Kalesi’ni gezmeniz.

Yemyeşil çimlerle kaplı park Danube (Tuna) ve Sava Nehirleri’nin kesiştiği yerde, şehre hakim bir tepede yer alıyor.

Parka ve kaleye giriş ücretsiz. Burası birkaç saat keyifle çimlerde uzanıp etrafı seyredebileceğiniz, kalenin girişindeki tezgahlardan hediyelik eşyalar alabileceğiniz ve ardından kaleyi gezebileceğiniz, kısacası; doğa, tarih ve alışverişi aynı anda bulabileceğiniz bir yer. Kentin de simgesi aynı zamanda.

Ben Kalemegdan ve birkaç görmeye değer, turistik noktadan bahsediyorum bu yazıda. Ancak turistik noktaların tamamının listesini ve hepsi hakkında kısa kısa bilgileri Belgrad Gezilecek Yerler listesinde bulabilirsiniz.

2. Knez Mihailova Caddesi’nde yürüyün.

Belgrad'da ne yapılır? Knez Mihailova

Cumhuriyet Meydanı’ndan Kalemegdan’a uzanan, araç trafiğine kapalı Knez Mihailova Caddesi de Belgrad’ın simgelerinden biri.

Geniş bulvar sağlı sollu zincir mağazalar, restoran ve cafelerle dolu. Tahmin edebileceğiniz üzere burası bol bol vitrinlere bakıp, alışveriş yapıp, bir kahve eşliğinde gelip geçeni ve sokak sanatçılarını seyredebileceğiniz yerlerden biri.

Cadde için İstiklal Caddesi benzetmesini yapabilirim ama biraz daha geniş, bulvarımsı hali demek daha doğru olur.

3. Skadarlija’da eğlenin.

Belgrad'da ne yapılır? Skadarlija

Belgrad’da yapılacak şeyler listenize keyifli bir akşam yemeği ve sonrasında biraz eğlence için gideceğiniz adresi “Skadarlija” olarak yazmanızı öneririm. “Gece hayatı” demiyorum aslında. Onun adresi başka.

Daracık Arnavut kaldırımlı sokakları, araç trafiğine kapalı yapısı, bu sokaklardaki restoran, cafe ve pubları ile Skadarlija Bölgesi “sakin bir akşam eğlencesi” için ideal adres. Yine bir benzetme yapmam gerekirse, İstanbul’un Asmalımescit’i ile Paris’in Montmartre’si karışımı bir yer.

Özetle; Skadarlija’ya akşam yemeği öncesi gidiyorsunuz, sokaklarında dolaşıp bol bol Instagramlık fotoğraf çekiyorsunuz, sonra bir restoranda lezzetli bir akşam yemeği yerken tatlı tatlı çalan müziği dinliyorsunuz.

Sonrasında isterseniz otelinize dönüp ertesi gün için dinlenin, isterseniz de daha hareketli bir gece hayatı için Belgrad’da yapılacak şeyler listesinin devamında bahsedeceğim Splavovi’ye geçin. Orası size kalmış.

Skadarlija konaklama açısından da son derece ideal bir bölge. Ama Belgrad’daki tek bölge değil. O yüzden eğer henüz otel rezervasyonu yapmadıysanız Belgrad’da Nerede Kalınır? yazısını okuyabilir, orada beğendiğiniz bir bölgede otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

4. Ada Ciganlija’da yüzün, güneşlenin.

Ada Ciganlija Belgrad'da ne yapılır?

Şehrin merkezinde olsa da doğal hali korunmuş bir yarımada Ada Ciganlija. Sava Nehri’nde yer alan bölge şehrin yerlilerinin biraz güneşlenmek ve yüzmek için tercih ettiği, bir çeşit sayfiye yeri aslında.

Havanın sıcak olduğu herhangi bir günde Ada Ciganlija yürüyüş yapanlar, gölde kano yapanlar ve tenis, basketbol ve değişik sporları yapanlarla dolu. Ancak adaya insanları çeken asıl atraksiyon çakıl taşlı plajı ve bu plaj çevresinde şekillenen, cafeler ve restoranlarla dolu sosyal hayatı.

Kısacası; eğer şehri yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, Belgrad’da ne yapılır listenize Ada Ciganlija’yı eklemeyi ve valizinize mayolarınızı koymayı unutmayın.

5. Tuna (Danube) Nehri’nde tekne turu yapın.

Danube Nehri Belgrad yapılacak şeyler listesi

Belgrad sadece bir değil, birbiri ile kesişen iki nehir üzerine kurulu bir kent. Haliyle böyle bir coğrafyada tekne turu yapıp, şehri su üzerinden seyretmekten daha doğalı ve daha güzeli olamazdı.

Daha çok Danube (Tuna) Nehri üzerinde gerçekleştirilen 1 – 2 saatlik tekne turları ile hem Kalemegdan ve Belgrad Kalesi’nin de yer aldığı eski Belgrad’ı, hem de -görece- yeni Zemun Bölgesini seyredebilir, eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Dilerseniz tekne turuna Getyourguide üzerinden de kaydolabilirsiniz.

Belgrad Tekne Turu: Danube Nehri’nde yaklaşık 2 saat süren tekne turu boyunca kentin en ihtişamlı yapılarını nehirden seyretmek, fotoğraflamak ve tadını çıkarmak kenti ziyaret ettiğinizde mutlaka yapmanızı önereceğim aktivitelerin başında geliyor.

Bu turu yapmış olan kullanıcıların puanı 4,5. Planlarınız değişirse son 24 saate kadar iptal etme hakkı da var.

6. Ulusal Tiyatro’da bir temsil seyredin.

Belgrad'da yapılması gerekenler Belgrad Ulusal Tiyatro

Belgrad’da ne yapılır yazısında kültürel bir aktivite de önermek istediğim için Ulusal Tiyatro’dan bahsetmek istiyorum.

1869 yılında Cumhuriyet Meydanı’nda açılan Ulusal Tiyatro, Belgrad kültürel hayatının önemli bir parçası. Milano’daki La Scala Operası’nın bir benzeri olarak yapılan bina isterseniz son derece uygun fiyatlarla opera, bale gibi temsilleri seyredebileceğiniz, isterseniz de gündüz yapının içini, sahneyi ve sahne arkasını gezebileceğiniz bir yer.

Burada sergilenen temsillerin fiyatı 10 USD seviyesinden başlıyor ve ilgileniyorsanız yaklaşan programların resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

7. Zeleni Venac Pazarı’nda alışveriş yapın.

Zeleni Venac Belgrad'da yapılacak şeyler

Alışveriş yapmayı seviyorsanız, ki şehir diğer Avrupa kentlerine kıyasla çok daha uygun fiyatlı olduğu için bence sevseniz iyi olur, Belgrad’da yapılacak şeyler listenize Zeleni Venac Pazarı’nı eklemelisiniz.

Aslında Belgrad’da birkaç tane sokak pazarı var ancak 1847 yılından beri kurulan Zeleni Venac hem merkezi lokasyonu, hem diğerlerine göre daha uygun fiyatlı ürünler bulma imkanı hem de ürün çeşitliliği açısından en zengini.

Knez Mihailova Caddesi’nden 5 dakikalık yürüyüşle ulaşabileceğiniz pazar her gün 06:00 – 19:00 saatleri arasında açık. Yiyecek içecek, hazır giyim ürünleri, aksesuar, küçük elektrikli aletler ve dekorasyon objelerini bulabileceğiniz Zeleni Velac aynı zamanda nefis fotoğraflar da çekebileceğiniz bir mekan.

8. Splavovi’de gece hayatının tadını çıkarın.

Belgrad'da ne yapılır? Splavovi gece hayatı

Gece hayatını sevip Belgrad’da ne yapılır diye araştıranlar için cevap: Splavovi.

Sava ve Danube Nehri kıyılarında demirlemiş teknelerin bar ve gece kulübüne dönüştürülmesiyle (her birine Splav deniliyor) oluşturulan bölge sabaha kadar müzik dinlemenin ve dans etmenin Belgrad’daki adresi. Ki burada haftanın her gecesi hareket ve eğlence var.

Buradaki “Splav”ların herhangi birinde canlı veya DJ müziği dinleyip dans edebilir ve gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz ancak en çok alternatif yeni Belgrad Bölgesi’nde Brankov Köprüsü’nün kuzeyinde, eski Belgrad’da ise Old Sava Köprüsü’nün güneyinde yer alıyor. Kendinize mekan seçerken bu detayı da atlamayın.

9. Betonski Brod’da bir akşam yemeği yiyin.

Belgrad'da ne yapılır? Betonski Brod

Hiç sıra dışı bir yerde yemek yediniz mi? Cevabınız hayırsa Naziler’den kalma, restorana çevrilmiş Betonski Brod Gemisi sizin için yeni ve farklı bir deneyim olabilir, bu yüzden de Belgrad’da ne yapılır planlarınıza dahil edebilirsiniz.

Gemi II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından inşa edilmiş ve sonunda Belgrad’da ortaya çıkmış. Yaz aylarında restoran ve kültür merkezi olarak hizmet veren Betonski Brod hem nefis manzarası, hem ilginç hikayesi hem de lezzetli seçeneklerden oluşan menüsü ile keyifli bir akşam yaşamak için ideal bir seçenek.

10. Belgrad’ın müzelerinden birini gezin.

Belgrad'da ne yapmalı? müze turu

Seyahat ederken, yepyeni bir şehri gezerken sadece eğlenmek değil, kültürel olarak da kendini geliştirmek veya farklı şeyler öğrenmek isteyenlerdenseniz Belgrad zengin müze alternatifleriyle sizi tatmin edecektir.

Belgrad’da ne yapılır yazısında ben farklı ilgi alanlarına hitap eden en önemli müzelerden kısaca bahsedeyim. Siz artık en çok neyi seviyorsanız onunla ilgili müzeye gidip gerisini kendiniz keşfedin. Ki zaten müze gezmenin tadı da burada.

Sırbistan Ulusal Müzesi (Narodni Muzej): Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan müze antik çağlardan 20. YY’a kadar uzanan periyottaki sanat eserleri ve objelerle Sırbistan tarihine ışık tutan bir koleksiyona sahip.

Uygulamalı Sanatlar Müzesi: Metal, tekstil, ahşap veya diğer malzemelerle üretilmiş fonksiyonel ürünlerin sanatsal bir bakış açısıyla ele alındığı ve sergilendiği müze.

Nikola Tesla Müzesi: Bugün elektrik sayesinde kullandığımız hemen her şeyi borçlu olduğumuz ünlü Sırp bilim adamı Nikola Tesla’nın buluşlarına ve özel hayatına dair detayların sergilendiği müze belki de şehrin en önemli müzesi.

Çağdaş Sanatlar Müzesi (Muzej Savremene Umetnosti): Yirminci ve yirmibirinci yüzyıl Yugoslav sanatına odaklanan müze Branko Köprüsü yakınında yer alıyor ve Marina Abramovic, Petar Dobrovic gibi bu alandaki en provokatif sanatçıların eserlerini sergiliyor.

Sahne Sanatları Müzesi: Afişler, fotoğraflar ve Yugoslav Tiyatrosu üzerine diğer pek çok dokümanın sergilendiği Sahne Sanatları Müzesi de Belgrad’daki sıra dışı müzelerden biri.

Belgrad Askeri Müzesi: Kalemegdan’da, Belgrad Kalesi’nde yer alan Askeri Müze farklı çağlarda, farklı savaşlarda kullanılmış silahların sergilendiği, koleksiyonundaki en önemli eserlerin Sırbistan’ın Osmanlı Yönetimi’nde olduğu dönemde kalma Türk zırhlıları ve kılıç koleksiyonu olduğu bir müze.

Belgrad’da ne yapılır yazısında sizlere şehirdeki en önemli müzelerden bahsettim ancak yazıyı fazla uzatmamak adına burada kesmek istiyorum.

Bu konuya gerçekten ilgi duyanlar Sırp ressamların eserlerinin sergilendiği Belgrad Şehir Müzesi, Sırp kültürüne odaklanan Etnografya Müzesi, Afrika sanatlarına dair sergilerin yer aldığı Afrika Sanatları Müzesi, Havacılık Müzesi, Demiryolu Müzesi ve Yugoslavya Müzesi’ni de programlarına alabilirler.

11. Cevapi (Cevapcici) tadın.

Belgrad'da yapılacak şeyler yöresel yemekler

Belgrad’da ne yapılır yazısında elbette kentin yerel lezzetlerinden de bahsedeceğim. Ancak merak etmeyin, bu lezzetler bizim mutfağımıza çok çok yakın. Ülkenin milli yemeği bizim kebabımızın muadili olan Cevapi veya başka bir deyişle Cevapcici.

Kıymadan yapılan kebap yanında çiğ soğan ile servis ediliyor. Yalnız Sırbistan da bu yemek inek veya domuz eti ile yapıldığından gittiğiniz restoranda önce bunu sorup öğrenmenizi öneririm. Tabi Müslüman restoranında yemiyorsanız kullanılacak tüm etlerin helal kesim olmayabileceğini de unutmayın.

Bunun dışında tadabileceğiniz diğer yerel lezzetler ise kajmak (kaymak) ve pljeskavica (cevapcicinin köfte hali).

Yöresel yemekler hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflara Belgrad’da ne yenir? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Özetle Belgrad’da Ne Yapılır?

Belgrad'da yapılacak şeyler

Yanı başımızda hem bize çok benzeyen hem de bizden çok farklı Belgrad aslında 1,5 – 2 günde gezilebilecek bir şehir. O yüzden Belgrad’da ne yapılır yazısında bahsettiğim aktivitelerin neredeyse tamamını bir hafta sonunda gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla “kısıtlı zaman” bu şehirde bir problem olmaz.

Ancak kısıtlı bir bütçeniz varsa, Belgrad’ı gördüm diyebilmek için en azından Kalemegdan, Knez Mihailova Caddesi ve Skadarlija’yı gezmeli, Zeleni Venac Pazarı’nda ufak tefek alışveriş yapmalı ve mümkünse bir de tekne turu yapmalısınız.

Belgrad’da da yapılacak şeyler yazısında burada görebileceğiniz yerler yanında, yapabileceğiniz eğlenceli, dinlendirici veya kültürel aktivitelere yer vermek istedim. Belki sizin de eklemek istedikleriniz vardır, yorumlara yazarsanız okumaktan mutlu oluruz.

“Belgrad’da Ne Yapılır? Yapılacak 11 Şey” üzerine 2 yorum

Yorum yapın