Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Biletler alındı, oteller ayarlandı, planlar yapıldıysa gelin, Belgrad’ı keşfetmek için ilk adımı beraber atalım! Belgrad havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? diye merak ediyorsanız tüm detayları burada bulacaksınız.

Kısaca Belgrad Havaalanı olarak bilinen Belgrad Nikola Tesla Havaalanı (BEG) şehrin 18 km batısında, Surcin isimli bölgede yer alıyor.

İstanbul’dan Belgrad’a direkt uçuş yaklaşık 1 saat 50 dakika sürüyor. Türkiye’nin diğer şehirlerinden ise aktarmalı uçuşlar ile Belgrad’a ulaşabiliyorsunuz.

Buradan sonrasında ise sizi oldukça kolay ve rahat bir ulaşım macerası bekliyor çünkü Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için her bütçeye ve her koşula uygun seçenek var. Tüm ulaşım seçenekleri ve gezgin önerileri için okumaya devam!

Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım seçeneği çok, her birinin de tercih edilesi farklı özellikleri var.

Bu seçenekler arasında araç kiralama, otobüs, taksi, A1 mini bus isimli havaalanı otobüsü ve özel transfer hizmeti bulunuyor.

Oteliniz “airport pick up” hizmeti veriyorsa seyahatiniz öncesi otelinizle iletişime geçerek ulaşımınızı bu şekilde de halledebilirsiniz.

Tüm bu seçeneklere dair detayları, rehber boyunca sizin için derledim. Umarım işinize yarar bilgiler bulabilirsiniz.

1. Otel Servisi

Belgrad havaalanı otel servisi

Artık çoğu otelin, çok lüks bir otel olmasa bile airport pick up hizmeti olarak anılan havaalanı transfer hizmeti bulunuyor. Bu hizmet kimi otellerde ücretsiz, kimilerinde ise belirli bir ücret karşılığında alınabiliyor.

Belgrad’da havaalanı transfer hizmeti ne kadar peki diyecek olursanız fiyatlar 1300 Sırp Dinarı (RSD) yani 13 – 15 $ arası değişiyor. Yolculuk ise 20 – 25 dakika sürüyor.

Çok yükünüzün olması, zamanınızın kısıtlı olması veya çocuklarla uğraşıyor olmanız gibi durumlarda bu seçenek mantıklı olacaktır.

Kalacağınız otele rezervasyon yaptırmadan veya yaptırdıktan sonra otelle iletişime geçerek detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer özellikle Belgrad’da havaalanı transfer hizmeti olan oteller peşindeyseniz, bu otelleri Booking.com sayfası üzerinden bulabilir ya da Belgrad’da nerede kalınır? rehberine göz atabilirsiniz.

2. Havaalanı A1 Minibus

Belgrad havaalanı ulaşım araçları A1 otobüs

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en popüler seçenek A1 isimli minibus denilebilir. Hem ucuz hem konforlu hem de hızlı.

A1 minibus bilet fiyatları 300 RSD yani yaklaşık 3$. Yolculuk ise yaklaşık 30 – 35 dakika sürüyor. A1 minibuslar havaalanının ana kapısından çıktığınızda, hemen göreceğiniz duraktan kalkıyor.

İlk durak havaalanı son durak ise şehir merkezinde bulunan Slavija Meydanı (Trg Slavija). Otobüs yol boyunca iki durak üzerinde daha duruyor:

 1. New Belgrade (Yeni Belgrad) bölgesindeki Pariske Komune Caddesi. Fontana durağı olarak da anılıyor.
 2. Belgrad Tren İstasyonu.

Konaklayacağınız yerin hangi durağa daha yakın olduğunu önceden araştırırsanız işiniz kolaylaşacaktır.

Otobüs neredeyse haftanın her günü 7/24 çalışıyor. Sefer sıklığı da oldukça iyi. 20 – 30 dakikada bir sefer var. Otobüs biletlerini ise otobüse bindiğinizde alabiliyorsunuz.

3. Taksi

Belgrad havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? taksi bilgileri

Belgrad Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile gitmek hızlı ve konforlu bir seçenek olacaktır.

Şehirde havaalanından şehir merkezine ulaşım için uygulanan bir taksi ücret politikası var. Şehri 6 bölge olarak ele alarak her bölge için sabit bir taksi ücreti belirlenmiş. Yani dolandırıcılık mağduru olma gibi bir ihtimaliniz yok.

Havaalanında çıkış kapısının yanında bir taksi danışma masası (taxi information desk) bulunuyor. Taksi kullanacaksanız ilk önce buraya gidip nereye gitmek istediğinizi söylemeniz gerek.

İlgilenen kişi size üzerinde isminizin, gideceğiniz yerin ve taksi ücretinin olduğu bir fiş veriyor ve sizi sırada müsait olan ilk taksiye yönlendiriyor.

Kendi başınıza herhangi bir taksiye binerseniz dolandırılma ihtimaliniz olduğunu unutmayın çünkü her taksi firması, bu sabit ücret politikasına tabii değil.

Nikola Tesla Havaalanı’ndan 2. Bölgede yer alan şehir merkezine taksi ücreti 1800 Dinar. Kimi araçlar bagaj sayınıza göre ekstra 100 dinar isteyebilir.

4. Halk Otobüsü

Belgrad havaalanı şehir merkezi ulaşım otobüs

Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşımı için kriteriniz uygun fiyat ise halk otobüsüne bakabilirsiniz.

Tüm seçenekler arasında en uygun fiyatlı olan 72 numaralı otobüs, şehir merkezinde bulunan Zeleni Venac Meydanı’na kadar gidiyor.

Otobüs daha çok durakta durduğu için yolculuk diğer seçeneklere göre daha uzun, yaklaşık 60 dakika sürüyor.

Peki 72 numaralı otobüs nereden kalkıyor? Otobüsün durağına gitmek için bir üst kata, gidiş terminaline çıkmalısınız. Gidiş terminali kapısından çıktığınızda durağı göreceksiniz.

Bileti otobüse binmeden önce havaalanı çıkışında bulunan büfeden alırsanız 89 RSD, otobüs içerisinde alırsanız 150 RSD.

Pazartesi – Cuma günleri arası neredeyse her 30 dakikada bir sefer var. Hafta sonları ise oldukça seyrek.

Küçük bir not: Otobüs çok fazla durakta durduğu ve fazla insan bindiği için gerçekten kalabalık olabiliyor. İlk durakta oturmaya çalışın ki sonrasında sıkıntı yaşamayın.

5. Havaalanı Transfer Hizmeti

Belgrad havaalanı şehir merkezi ulaşım özel transfer

Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacınız için özel transfer hizmeti veren firmalarla da anlaşabilirsiniz.

Eğer bütçe probleminiz yoksa tüm alternatifler arasında en rahat ve hızlı seçenek olacaktır.

Araç tamamen size göre ayarlanacak ve havaalanı çıkışında sizi bekliyor olacak. Taksi sırası, taksi bulması, yol tarifi, başka kişilerin programları gibi konulardan tamamen bağımsız olacaksınız.

Üstelik, kalabalık gruplar ya da fazla yük için de uygun araç tipleri olan firmaları bulmak mümkün.

Belgrad havalimanı transfer ücreti için net bir rakam yok. Ücret firmaya, kaç kişi olduğunuza, araç tipine, nereye gideceğinize bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ancak tabii ki diğer ulaşım alternatiflerine göre daha yüksek bir ücret sizi bekliyor olacak. Bana sorarsanız, çok fazla yükünüz, özel durumunuz vs. yoksa bu alternatif yerine A1 minibus ve taksi de tercih edebilirsiniz.

İnternet üzerinden Belgrad’da havaalanı transfer hizmeti sunan firmalar hakkında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz ama güvenli ve garanti bir yer olsun derseniz benim tavsiyem getyourguide.com’a göz atmanız.

Kişisel seyahatlerimde de transfer ve tur paketleri için tercih ettiğim getyourguide.com, en popüler alternatifleri bulabileceğiniz güvenilir bir site.

Şu an Belgrad havalimanı merkez ulaşım için en popüler transfer paketi için buyurunuz:

Belgrad Havaalanı Özel Transfer: Fiyatlar 1-3 kişilik gruplar için 35$’dan başlıyor. Sizi havaalanının kapısından alıp otelinizin kapısına kadar götürüyorlar. Yolculuk ise sadece 20 dakika sürüyor. Transfer paketi hakkında daha detaylı bilgi için şuraya göz atabilirsiniz.

6. Araç Kiralama

Belgrad havaalanı araç kiralama

Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım için araç kiralama alternatifi de düşünülebilir. Araç kiralamanın artıları olduğu gibi eksileri de var. Öncelikle onlarla başlamak istiyorum.

Eksileriyle başlayacak olursam:

Belgrad gezilecek yerler listelerindeki önemli yerler birbirine çok yakın konumda yer alıyor. Şehirde her yere yürüyerek kolayca ulaşabildiğiniz gibi toplu taşıma alternatifleriyle de gidebiliyorsunuz.

Üstelik, şehirde park yeri ve dar sokaklar da sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle sadece havaalanı transferi için araç kiralamaya bütçe ayırmak gereksiz olabilir.

Artılarına geçecek olursam:

Eğer 3 – 4 kişilik bir grupsanız araç kiralama bütçesi diğer alternatiflerle aynı olacaktır çünkü Belgrad’da araç kiralama çok lüks bir seçenek değil.

Bir de özellikle vaktiniz varsa sadece şehrin bölgelerini gezmekle kalmaz, yakın çevredeki Novi Sad gibi gezilecek yerlere de kolayca ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim araç kiralamak isteyenler için detaylara. İsterseniz öncesinde, isterseniz havaalanında araç kiralayabilirsiniz. Öncesinde kiralarsanız daha uygun fiyatlı olacaktır.

Uçaktan indikten sonra Terminal 1 ve Terminal 2’nin giriş katında araç kiralama firmalarının ofislerini bulabilirsiniz.

Belgrad Havaalanı içerisinde bulunan firmalar arasında Avaco, Avis, BEO, Budget, Europcar, Sıxth gibi birçok kurumsal araç kiralama firması bulunuyor. Bu dünyaca bilinen firmalar haricinde de birçok yerel yine kurumsal olan firma var.

Tüm firmalar arasında fiyat kıyaslaması yapmak isterseniz tam listeye buradan ulaşabilirsiniz. Linkte firmaların iletişim bilgilerini ve çalışma saatlerini de bulabilirsiniz.

Önemli!

Her firmanın kendine ait kuralları olduğunu unutmayın. Yurt dışında araç kiralamak için gerekli belgeleri bu kurallara göre ayarlamanız beklenecektir.

Özetle Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım konumuzu özetleyecek olursam 6 alternatif var. Bunları fiyat – performans,  süre ve kolaylık açısından tercih edilebilirliğe göre sıraladım:

 1. Otel servisi
 2. A1 Havaalanı minibus
 3. Taksi
 4. 72 numaralı otobüs
 5. Havaalanı transfer paketi
 6. Araç kiralama

Tabii ki otel servisi veya havaalanı transfer paketleri eğer oteliniz bu hizmeti veriyorsa en konforlu alternatif olacaktır.

Eğer 1 – 2 kişi olarak seyahat ediyorsanız, tavsiyem A1 havaalanı minibus ama 3 – 4 kişiyseniz neredeyse aynı bütçeye taksi tutabilirsiniz.

72 numaralı otobüs Belgrad havaalanı ulaşım için bulabileceğiniz en uygun fiyatlı alternatif ancak çok konforlu veya zaman kazandıran bir alternatif değil.

Araç kiralama ise eğer Belgrad’ın çevresini gezmek, iş seyahati gibi durumlarınız yoksa gereksiz bir bütçe olacaktır.

Kısaca Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım hakkında “oldukça rahat ve bütçe dostu” diyebiliriz.

Sırbistan para birimi olan Sırp dinarı, Türk Lirası karşısında daha değersiz olduğu için seçeceğiniz her seçenek herhangi bir Avrupa şehrine göre çok daha uygun fiyatlı oluyor.

Belgrad havaalanı da şehir merkezine çok uzak olmadığı için her alternatifle kolay ve hızlı ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Belgrad havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir konusunda kafanız rahatladıysa Belgrad gezilecek yerler, Belgrad’da nerede kalınır? ve Belgrad’da ne yapılır? rehberlerine de bekleriz!

“Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri” üzerine bir yorum

 1. A1 MİNİBÜSLERİ 20 DK YA BİR VAR VE 300 DİNAR. Şehir içinde ulaşım ücretsiz zaten civarda ki taksiciler 1500 dindara veya 1200 dindara da götürebiliyor.

  Cevapla
  • Şehir içinde ulaşım ücretsiz değil. Lütfen insanları yanlış yönlendirip, ceza ödemelerine neden olmayın. Sırp para birimi dindar değil “dinar”dır.

   Cevapla
 2. Sürücünün sizi havaalanında beklemesi için havaalanından internet üzerinden taksi rezervasyonu yapmak en güvenli yoldur. DObro Belgrad’a geldi.

  Cevapla

Yorum yapın