Belgrad'da nerede kalınır rehberi

Belgrad’da Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Sırbistan‘ın başkenti ve en büyük şehri Belgrad uzun yıllar boyunca uygun fiyatlı Avrupa şehri olarak turistleri kendine çekti. Ki Euro bazında bu durum hala geçerli diyebiliriz. Belgrad’da nerede kalınır yazısında aslında bu keyifli şehirdeki turistik konaklamalar için en ideal bölgeler ve bu bölgelerdeki otel alternatiflerinden bahsedeceğim.

Ancak Belgrad hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Belgrad gezilecek yerler ve Belgrad gezi rehberi yazılarını okuyabilirsiniz.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Osmanlı, Habsburg ve sosyalizm etkilerinin ilginç bir karışımına sahip, bu karşımı atmosferinde yaşatan sıra dışı bir Avrupa şehri.

Şehir büyük ve elbette konaklamak için pek çok bölgesini tercih edebilirsiniz ama ben Belgrad’da nerede kalınır yazısında bu şehre yapacağınız turistik bir gezide konaklamanız için en uygun olan 3 bölgeden bahsetmek istiyorum.

Otel Tavsiyesi: Belgrad’da nerede kalınır yazısı boyunca her bütçeye göre otel tavsiyeleri vereceğim ama hızlıca tavsiye isteyenler önerebileceklerim;

Belgrad’da Nerede Kalınır?

Belgrad'da nerede kalınır konum bilgileri
Belgrad’da nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Belgrad’da konaklama yapabileceğiniz 3 temel bölge var. Bunlar:

 • Knez Mihailova Caddesi ve sonundaki Kalemegdan isimli kale kompleksi ile ünlü Stari Grad ve Cumhuriyet Meydanı Bölgesi,
 • Şehrin modern ve bohem bölgesi Skadarlija,
 • Modern ve otantik Belgrad’ın karışımı bir ruhu olan Tesla Müzesi ve Çevresi.

1. Stari Grad (Eski Şehir) ve Cumhuriyet Meydanı

Belgrad konaklama Stari Grad Eski Şehir otelleri

Cumhuriyet Meydanı‘ndan başlayan ve Kalemegdan adlı kale kompleksinde son bulan Knez Mihailova Caddesi ile bu caddenin etrafında şekillenen sokaklar ve mahalleleri içeren bölge Belgrad’ın hem en eski hem de en modern bölgelerinden biri.

Belgrad’da nerede kalınır yazısında ilk sırada vermemin sebebi ise bu meydan, cadde ve kale kompleksinin şehirdeki en önemli turistik noktalar olması.

Aslında Knez Mihailova Caddesi ve buraya bağlanan sokaklar mağazaları, cafe ve restoranları ile Belgrad’ın İstiklal Caddesi desem sanırım nasıl bir yer olduğunu hemen herkes hayal edebilir. Aynı şekilde bu bölgede yer alan çevre cadde ve sokaklar da şehrin yakın tarihini yansıtan yapılarla dolu.

Merkezi bir konum olmasından dolayı konaklama fiyatları diğer bölgelere kıyasla yüksek. Ancak konumun merkezi olması, sadece turistik noktalara değil diğer Balkan şehirlerine giden otobüslerin kalktığı otogara ve tren istasyonuna da yakın olması sebebiyle Stari Grad ve Cumhuriyet Meydanı bütçeniz elverdiği ölçüde kalınabilecek ideal yerlerden.

Keyifli akşam yemekleri ve gece hayatı için tercih edebileceğiniz Skadarlijaise buraya yürüyerek 10-15 dakikalık mesafede. Ancak Knez Mihailova Caddesi de restoran ve cafe ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor, burada sadece barlar eksik diyebilirim.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Garni Hotel Opera: 9,3 konuk memnuniyet puanına sahip olan Garni Hotel Opera bölgedeki diğer otellere kıyasla daha uygun fiyatlı bir seçenek. İki kişilik odaların gecelik 60 Euro seviyesinde olan otelde kahvaltı servisinin yapıldı bir restoran da mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Hotel Majestic: Kalemegdan Kale Kompleksi’ne 500 metre mesafede yer alan Hotel Majestic tam donanımlı ve ferah bir şekilde dekore edilmiş odalarının yanında, konuklarına restoran ve cafe de sunuyor. Booking.con puanı 8,7 olan otelin gecelik ücretleri diğer Belgrad otellerine kıyasla biraz yüksek kalsa da Avrupa standartlarına göre hala ucuz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Eden Garden Suites: Belgrad’da nerede kalınır yazısında önermek istediğim bir diğer seçenek de 9,2 booking.com puanına sahip olan Eden Garden Suites. Merkezi konumunun yanında konforlu ve temiz odaları, kahvaltı servis edilen restoranı ile bir otelden bekleyebileceğiniz en temel ihtiyaçları fazlasıyla karşılıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Capital Hotel Garni: Knez Mihailova Caddesi’ne çok yakın konumda bulunan Capital Hotel Garni’de 9,2 gibi yüksek bir misafir memnuniyet puanına sahip. Ferah ve şık bir şekilde dekore edilmiş odaları, Belgrad’ın en önemli turistik yerlerine birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olması sebebiyle tercih edebilirsiniz. Fiyat seviyesi ise Eden Garden Suites ile aynı grupta. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Envoy Hotel: Belgrad’da nerede kalınır yazısında Stari Gard Bölgesinde sizlere önermek istediğim son otel tavsiye ettiğim tüm oteller arasında iki kişilik odaların gecelik 120 Euro civarında olmasıyla en yüksek fiyatlı seçenek. Öte yandan klasik etkilerin modern dekorasyonla uyumlu bir halde yer aldığı, bünyesinde bir restoran ve spa da bulunan otel bütçesi yüksek turistlerin tüm beklentilerine cevap verebiliyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. Skadarlija

Skadarlija otelleri Belgrad konaklama

Cumhuriyet Meydanı’ndan doğuya, tren istasyonuna doğru Francuska Caddesi’nden ilerlemeniz halinde sağınızda kalan dar sokaklara dalmanızı tavsiye ederim. Skadarlija olarak adlandırılan bu bölge cafeler, barlar, restoran ve pubları ile son derece eğlenceli bir gece hayatı vaat ediyor.

Yine bizden bir örnek vermem gerekirse, Asmalımescit‘in Belgrad şubesi diyebileceğim Skadarlija‘ya da bu yüzden Belgrad’da nerede kalınır yazısında yer vermek istedim.

İsterseniz şehrin Bohem yüzü Skadarlija’nın tam çevresindeki tarihi binalarda yer alan butik otellerde kalabilir, isterseniz de yakın olmak adına bu bölgenin çevresinde konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Her durumda buradaki otantik cafe, restoran ve pubların tadını çıkarabilirsiniz. Elbette, bu sokakların tam içinde kalmak müzik ve kalabalıktan dolayı gürültülü olabilir, bunu da göz ardı etmemenizi öneririm.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ B&B Bohemian Garni – Skadarlija: Belgrad’ın bohem sokağı Skadarlija’da yer alan B&B Bohemian Garni – Skadarlija Oteli iki kişilik oda, gecelik fiyatı 50 Euro seviyesiyle ve 1600 konuğun verdiği 9 booking.com puanı ile bu bölgedeki fiyat performans oranı en yüksek seçeneklerden. Keyifli bir bahçesi de bulunan otelde sabah kahvaltılarının servis edildiği bir restoran da mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Villa Skadarlija: Belgrad’da nerede kalınır yazısında sizlere önermek istediğim bir başka Skadarlija Bölgesi oteli de Villa Skadarlija. Booking.com puanı 9,1 olan otel bölgenin merkezinde yer alıyor, dolayısıyla restoran, bar, pub, gece hayatı gibi eğlencelerin hepsine birkaç adımda ulaşmak mümkün. Diğer Balkan şehirlerine transfer sağlayabileceğiniz otobüs garı –diğer bölgelere kıyasla- buraya daha uzak olsa da yürüyerek 20 dakikalık mesafede. Gecelik ücretlerin yaklaşık 65 – 70 Euro olduğu otel şık dekorasyonu, konfor ve temizliği ile de tercih edilebilir. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Garni Hotel Nevsky: 1200 konuk tarafından 9,1 puanla değerlendirilen Garni Hotel Nevsky Skadarlija Bölgesi’nde önermek istediğim son konaklama alternatifi. Gecelik ücretlerin 75 – 90 Euro seviyesinde olduğu otelde kahvaltı ve akşam yemekleri alabileceğiniz bir restoran, bar ve zevkle dekore edilmiş odalar mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Tesla Müzesi ve Çevresi

Belgrad'da nerede kalınır tesla müzesi

Belgrad’da nerede kalınır yazısında tavsiye etmek istediğim son bölge ise Tesla Müzesi ve civarında yer alan semtler. Bu kısım aslında tarihi, turistik Belgrad’ın modern Belgrad’a dönüşmeye başladığı yerler.

Yazı boyunca tüm bölgeleri İstanbul’da bir yere benzettim, isterseniz bu şekilde devam edelim ve buraların da Harbiye, Nişantaşı ile benzeştiğini belirtmiş olayım, ki böylece hayalinizde canlandırabilesiniz.

Tesla Müzesi ve çevresindeki yerlerde bulunan otellerde fiyatlar Stari Grad veya Skadarlija ile hemen hemen aynı seviyede ancak daha konforlu olduğunu söyleyebilirim. Başka bir deyişle, ödediğiniz ücret karşılığında daha fazlasını alabilirsiniz.

Üstelik, her ne kadar eğlencenin yoğunlaştığı bir bölge olmasa da burada herhangi bir turistin ihtiyacını karşılayacak kadar restoran ve cafe seçeneği de mevcut.

Önemli turistik noktalara uzaklığını ise, Cumhuriyet Meydanı’na yürüyerek 5 -10 dakika, Kalemegdan’a 20 dakika, Skadarlija’ya 15 dakika şeklinde tarif edebilirim.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 4★ Public House Hotel:  Belgrad’ın turistik açıdan merkezi olan Cumhuriyet Meydanı ve Knez Mihailova Caddesi’ne 5 – 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Public House Hotel aydınlık ve modern dekorasyonu, kahvaltı ve akşam yemekleri de servis edilen restoranı ile aslında hem turistik hem de iş seyahatinde olan gezginlere uygun bir seçenek. Booking.com puanı 9,6 olan otelin iki kişilik odalarının gecelik ücreti 75 – 90 Euro seviyesinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Apartment Slavia District: Aslında otelden ziyade mutfaklı bir daire olan Apartment Slavia District otellerin resmi soğukluğu yerine daha samimi ve butik bir konaklama tercih edenler için çok uygun. Cumhuriyet Meydanı’na yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde yer alan otel Aziz Sava Tapınağı, Tesla Müzesi gibi turistik noktaların yanı başında. İki kişilik dairenin gecelik ücretleri ise 30 Euro seviyesinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kişisel Belgrad Deneyimim: Rooms Museum Propido

Belgrad konaklama ucuz oteller

Belgrad’a nerede kalınır yazısında herkese tavsiye edebileceğim bir otelden bahsetmek isterdim bu kısımda ancak ilk defa bir tatilimde seçimim beni memnun etmedi. Yine de konakladığım Rooms Museum Propido oteli hakkında bilgi vererek düşüncelerimi paylaşmak istiyorum ki beklentilerine uyduğunu düşünen olursa tercih edebilir.

Skadarlija Bölgesi’ne yürüyerek 1 – 2 dakikalık mesafede yer alan otelin en önemli avantajı konumu ve fiyatı idi. Zaten tercih sebebimiz de bunlar oldu. Bir de tabii, Belgrad’da bir gece kalacak olmanın sağladığı motivasyonla çok büyük beklentilerle otel de aramadık, nasıl olsa yatıp kalkıp çıkacağız otelden diye düşündük.

Otelde yer alan mobilyalar eski idi ve temizliği de tatmin edici değildi. 4 odalı konaklama biriminde ortak kullanımlı bir mutfak da mevcuttu. Öte yandan, banyo da ortak kullanımlı idi ki açıkcası bu kısım tamamen bizim dikkatsizliğimize denk geldi.

Otelin yukarıda bahsettiğim en önemli avantajı ise iki kişi gecelik 20 Euro olan ücretiydi. Dolayısıyla bu oteli en önemli kriteri düşük fiyat olan, Belgrad’da çok kısa süreli kalacak, ortak banyo kullanımını sorun etmeyen gezginlere önerebilirim sadece. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Belgrad’da Şehir İçi Ulaşım

Belgrad'da nerede kalınır havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Metro sistemi bulunmayan bir Avrupa kenti olan Belgrad’da toplu taşıma seçenekleri otobüs, tramvay ve trolleybüsten oluşuyor. Fiyatların 89 – 119 RSD seviyesinde olduğu bu toplu taşıma araçları ile kentin hemen her yerine hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşmak mümkün.

Dikkat edilmesi gereken nokta, özellikle otobüsler için, bilet satın alınması ve otobüse bindiğinizde makinaya okutulması.

Biletler Belgrad caddelerinde sık sık karşılaşacağınız kiosklarda satılıyor ve otobüse bindiğinizde makinaya okutarak valide etmeniz gerekli. Aksi taktirde sık sık yapılan bilet kontrollerinde ceza ödemeniz yüksek ihtimal.

Toplu taşıma ve ulaşım açısından baktığınızda Belgrad iki bölgeden oluşuyor, Zone 1 ve Zone 2 şeklinde. Ancak bir turist olarak şehri gezerken pek Zone 1 dışına çıkmanıza da gerek kalmayacak.

Belgrad Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Belgrad'da nerede kalınır internetten otel rezervasyonu

Belgrad’da konaklama söz konusu olduğunda mutlaka göz önünde bulundurmanızı tavsiye edeceğim detay otellerin %5 oranında şehir vergisi alıyor olması ve genellikle bu tutar oda fiyatına dahil edilmiyor, ayrıca hesaba ekleniyor.

İki kişilik konaklamanın en ucuz 15-20 Euro seviyesinden başladığı şehirde temiz, konforlu ve nispeten de şık görünüşlü merkezi konumda bir otelin ücreti gecelik 50 Euro civarında olacaktır.

Ki tarihi bir yapıda, butik otel diyebileceğimiz daha şık seçenekler 60-80 Euro fiyat aralığında değişiyor, yine gecelik ve iki kişi olarak.

Belgrad’da nerede kalınır yazısında otel fiyatlarıyla ilgili söylemek istediğim son detay ise fiyatlara kahvaltının dahil olup olmadığı. Otelden otele değişen bu durum aslında pratikte büyük bir fark yaratmıyor.

Şehir çok pahalı olmadığı ve burada yeme içme özellikle uygun fiyatlı olduğu için kişi başı 5 Euro civarına dışarıda bir cafede doyurucu bir kahvaltı yapabilirsiniz. Booking.com’da yer alan Belgrad otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Belgrad’da Nerede Kalınır? Ben Olsam Nerede Kalırdım

Belgrad'da nerede kalınır blog

Belgrad’da nerede kalınır yazısında sadece turistik konaklamaya uygun bölgeler ve otel tavsiyeleri değil, konaklamayla ilgili olabilecek diğer detaylardan da bahsetmeye çalıştım. Bu şehre yakın bir tarihte seyahat planlıyorsanız artık bu bilgiler ışığında karar verme aşamasına gelmişsinizdir.

Bu aşamada bölge seçimi ilk yapılması gereken diyebilirim ki yazıdan da anlamış olabileceğiniz üzere; önemli turistik noktalara en fazla 5 dakikada ulaşmak, cafe, restoran ve mağazalardan da faydalanmak isterseniz Knez Mihailova Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı çevresi, gece hayatını veya bohem sokak kültürünü yaşamak isterseniz Skadarlija Bölgesi, bütçenize göre daha konforlu otellerde kalmayı, turistik yerlere 15 – 20 dakika kadar yürümeyi göze alırsanız da Tesla Müzesi çevresini tercih edebilirsiniz.

Kendi adıma söylemeliyim ki daha önce tecrübe ettiğim Rooms Museum Propido tekrar tercih etmeyeceğim bir otel olacaktır.

Yine fiyat odaklı seyahat edersem, turistik yerlerin merkezinde olmamakla birlikte 15 dakika civarı yürüme mesafesinde olduğu, konforu ve temizliği ve uygun fiyatından dolayı Apartment Slavia District ilk tercihim olur. Ki kalabalık otellerden ziyade gecelik kiralık ev konaklamalarını tercih de ediyorum.

Bütçemin daha yüksek olduğu durumda ise B&B Bohemian Garni-Skadarlija hem fiyat / performans dengesi hem de eğlence mekanlarına yakınlığı sebebiyle tercihim olur.

Son olarak, bütçeye takılmaksızın turistik mekanların hemen yanı başında olma amacıyla Belgrad’a gitme durumunda Eden Garden Suites veya Garni Hotel Opera alternatiflerinden birini seçmek de son derece mantıklı.

Belgrad’da ne yapılır? ve Belgrad gezilecek yerler başlıklı yazılarımızda şehirle ilgili detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top