Kotor Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 13 Nokta)

Kotor’da nereler gezilir? Kotor gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Eski bir Akdeniz limanı olarak bilinen Kotor, Adriyatik Denizi’nin en meşhur kıyıları arasından öne çıkıyor.

Gizli ve korunaklı dokusu ile her dönem denizcilere cazip gelmiş olan sahil kasabası, birbirinden güzel doğal ve tarihi unsurları sayesinde 1917 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Roma dönemi ile birlikte ismi ortaya çıkan Kotor şehri, fiyort benzeri yapısı, doğa harikası koyu ve Orta Çağ döneminden kalma tarihi eserleri ile gelen ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.

M.Ö 5. yüzyılda kurulduğu ifade edilen kent, özellikle dünyaca ünlü Old Town semti ile turistik cazibesini artırıyor. Şehrin tarihi ve turistik pek çok noktasını içerisinde barındıran  bölgede ilk olarak dar sokaklar, tarihi konsepte dizayn edilmiş kafeler ve yeşil panjurlu evler dikkati çekiyor.

3 ayrı kapıdan giriş yapılan Eski Şehir bölgesine geldiğinizde, pek çok tarihi anlara şahit olacağınızdan emin olabilirsiniz. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Kotor’da konaklama tesislerin büyük bölümü deniz kıyısında ya da kent merkezindeki tarihi bölgenin girişine yakın noktalarda bulunuyor. Old Town (Stari Grad), Dobrota ve Skaljari konaklama için en popüler bölgeler. Detaylı bilgileri Kotor’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Kotor’daki en popüler otellerden bazıları: 4★ Palazzo Drusko, 4★ Hotel Vardar, 5★ HUMA Kotor Bay.

Kotor Gezilecek Yerler Listesi

kotor gezilecek yerler haritasi
Kotor gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Karadağ’ın turistik şehri Kotor’da gezip görmeniz gereken en güzel yerler:

 1. Old Town (Eski Şehir)
 2. Kampana Kulesi
 3. Kotor Katedrali
 4. Sveti Luka Kilisesi
 5. Saat Kulesi
 6. St. Nikola Kilisesi
 7. Pima Sarayı
 8. Kayaların Leydisi
 9. Denizcilik Müzesi
 10. Kotor Körfezi
 11. John’s Castle
 12. Napolyon Tiyatrosu
 13. Perast

1. Kotor Old Town (Eski Şehir)

Kotor turu eski şehir

Kotor gezilecek yerler yazısındaki en etkileyici yer diyebilirim Old Town için. 5 kilometre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ve 10 metre genişliğindeki surlarla çevrilmiş olan bu eski Kotor şehrinin geçmişi de 7. yüzyıla kadar uzanıyor.

Old Town surları içerisinde kalan şehre o dönemden beri çeşitli yüzyıllarda kiliseler, katedraller, saraylar, kent zenginlerinin konakları, devlet daireleri yapılmış ve bugün bu yapıların bir kısmı turistik olarak ziyaret edilebiliyor, bir kısmı da cafe, restoran, otel, hediyelik eşya mağazası ve müze olarak turistlere hizmet veriyor.

Eğer zamanınız kısıtlıysa Old Town’u yarım saatte gezebilir, daracık sokaklarında yürüyerek etkileyici yapılarını dışarıdan seyredebilirsiniz. Ama zaman probleminiz yoksa buraya en az 1 gün ayırmalı, hatta mümkünse bir akşamı da Old Town surları içerisinde geçirmelisiniz.

Bugün artık bir mahalle büyüklüğünde olan bu eski şehrin meydanlarında akşamları farklı eğlenceler düzenleniyor. Bazı meydanlarda yetenekli müzisyenler sanatlarını icra ederken bazı meydanlarda da tarihi binalara yansıtılan görseller eşliğinde müzik dinletiliyor. Dolayısıyla oteliniz Old Town sınırları dışında olsa da bir akşamı burada geçirmenizi tavsiye ederim.

İsterseniz merdivenlere oturun, isterseniz etraftaki cafe ve restoranlarda bir şeyler içerek bu büyülü anların tadını çıkarın, o kısmı size kalmış.

Akdeniz’in en iyi korunmuş antik kenti olan Old Town üç giriş kapısına sahip. Ve hangi kapıdan girerseniz girin eninde sonunda kendinizi şehrin en önemli meydanı Tripuna’da bulabilirsiniz.

Aslında Kotor gezilecek yerler yazısında sayısı 60’ı geçen tarihi yapıların hepsinden tek tek bahsetmek de isteriz ancak lafı da çok uzatmamak için sizlere en güzel ve en ünlü olanlarından bahsedeceğim. Diğerlerini keşfetmek de size kalsın.

2. Kampana Kulesi

Kotor gezilecek yerler Kulesi Kotor

Nefes kesen görüntüsü ile turistleri etkilemeyi başaran Kampana Tower, Karadağ‘ın en önemli tarihi simgelerinden birisine vurgu yapıyor.

Bizans İmparatoru I. Justinian tarafından güçlendirilen kale, şehri olası yağmalamalardan korumak amacıyla inşa edilmiş. Tarihe tanıklık etmek için son derece ideal bir seçim olan kaleye çıkarak, eşsiz bir doğa manzarası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

3. Kotor Katedrali

Kotor gezilecek yerler Kotor Katedrali

Romaneks mimari tarzından inşa edilen Kotor Katedrali (Cathedral of Saint Tryphon), Old Town’un ara sokaklarında karşınıza çıkan muazzam bir yapıt.

Mimari yapıtın kulelerinden ilki 1809 yılında yapılmış olmasına rağmen bir diğer kulesi, depremde hasar görmesi sebebiyle 2009 yılında inşa edilmiş.

Njen tarafından kurulmuş ve dekoratif ögelerle zenginleştirilmiş olan katedral, renkli sütun bezemeleri ile bir hayli göz dolduruyor.

4. Sveti Luka Kilisesi

Sveti Luka Kotor gezilecek yerler

Kotor gezilecek yerler çemberinin en görkemli baş yapıtlarından olan Sveti Luka Klisesi (Church of Sveti Luka), Roma ve Bizans mimarisinin özelliklerini yansıtıyor.

Kotorska resim okulunun kurucusu Rafailoviç Daskal Dimitrij’in 17. yüzyılda tasarladığı yapıt, gelen ziyaretçileri simgesel duruşu ile etkiliyor. 17. yüzyılın ortalarına kadar Katolik okul olarak kullanılan kilisenin katında, Kotor vatandaşlarına ait mezar panoları bulunuyor.

Tam “Eski Şehir” meydanının göbeğinde bulunan mimari eseri gezerek, geçmiş tarihin izlerini daha yakından görebilme şansı elde edebilirsiniz.

5. Saat Kulesi

Kotor gezilecek yerler saat kulesi

Silah Meydanı üzerinde konuşlanmış olan Saat Kulesi, heybetli boyutuyla görenleri ilk bakışta kendine hayran bırakıyor.

17. yüzyılda inşa edilen kulenin bir diğer dikkati çeken yanı ise hemen alt kısımda bulunan utanç anıtı. Rivayetlere göre eskiden insanlar suç işledikleri zaman, bu utanç anıtına bağlanarak cezalandırılıyormuş.

6. St. Nikola Kilisesi

Kotor turu St Nikola

1909 yılında inşası tamamlanan St. Nikola Church, St. Luke Meydanı’nın en görkemli yapıtları arasında göze çarpıyor. Ortodoks kilisesinin yan kısımlarında, etkileyici simgelere ve çan kulelere yer veriliyor.

Transept yapıda dizayn edilen mimari eserin içerisine girildiğinde, ziyaretçileri egzotik bir tütsü kokusu karşılıyor. Ana cephesi taş kömürü ile çevrelenmiş olan kilisenin ziyaretçi sayısı ise her geçen artış göstermeye devam ediyor.

7. Pima Sarayı

Pima Palace Kotor gezilecek yerler

1667 depremi sonrasında inşa edilen Pima Palace, benzersiz dekoratif tasarımı ile Un Meydanı’na güzellik katıyor. Barok ve Rönesans mimari tarzın birleşimini yansıtan saray, demir işlemeli balkonu ve on iki konsol üzerinde yer alan pencereleri sayesinde antik döneme ait bir izlenim yaratıyor.

Dış duvarı orijinal olan yapıtın yan kısmında, turizm üzerine faaliyet gösteren bir okul bulunuyor.

8. Kayaların Leydisi

Kotor Karadağ Our Lady of the Rocks

Küçük ve şirin görüntüsü ile ilgi çeken Kayaların Leydisi (Our Lady of the Rocks), yapay olarak oluşturmuş bir ada. Efsaneye göre bir denizci bu adada bulduğu Madonna ikonasını, uzun yıllar saklıyor ve 1452 yıllarında da ikonayı bir kayanın üzerine bırakıyor.

Daha sonra kayalar, bu ikonayı taşıyarak yapay bir ada oluşturuyor. Adada, üstelik 1722 yıllarında kurulmuş, içerisinde 68 adet tablo barındıran bir kilise ve hediyelik eşya satan küçük bir dükkan da bulunuyor.

9. Denizcilik Müzesi

Kotor gezilecek yerler denizcilik müzesi

Devlet adamlarına ve zanaatkarlara ait çeşitli eşyalara ev sahipliği yapan Denizcilik Müzesi, şehrin tarihini geçmişini yansıtıyor.

Antika tablolardan 9. yüzyıla ait denizcilik aletlerine kadar pek çok farklı unsurun barındırıldığı müze, “Eski Şehir” sınırlarında yer alıyor. Müzeye uğradığınızda, Kotor gezinizi uzun yıllar hatırlatacak küçük mavi renk bir kayık maketi satın alabilirsiniz.

10. Kotor Körfezi

Kotor gezilecek yerler Kotor Körfezi

Mavinin ve yeşilin huzur verici etkisini aynı anda yaşatan Kotor Körfezi, Orenj dağlarından gelen nehrin yaptığı kanyon olarak da biliniyor.

Kotor gezilecek yerler çizelgesinin en gözde duraklarından birisini işaret eden kanyon, Adriyatik Denizi’nin altında akan nehir aracılığıyla doldurulduğu için  her daim soğuk akıyor.

Doğanın dingin atmosferini yaşamak için bu eşsiz körfeze gidebilirsiniz. Dilerseniz öncelikle “Eski Şehir” girişindeki turizm bürosundan yapılan turlar hakkında bilgi alarak körfezde düzenlenen tekne turlarına katılabilir ve hoşça vakitler geçirebilirsiniz.

11. John’s Castle (Kotor Fortress)

Kotor gezilecek yerler St Johns Castle Kotor Fortress

Kotor surlarının bir parçasını oluşturan John’s Castle (Kotor Fortress), “Giovanni” ismiyle de biliniyor. Eski Şehir’i kuş bakışı bir görüntü sunan kaleye, toplamda 1350 merdiven ile ulaşılıyor.

Yüksekliği 20 metreyi bulunan bu zorlu kalenin duvarlarında, Orta Çağ dönemine ait izlere rastlanılıyor. Kotor gezilecek yerler içerisinde değerlendirilen ve bu doğa harikası John’s Dağı tepesine çıkarak, kendinizi yeşili bol ve oksijenli bir atmosfer içerisine dahil edebilirsiniz.

Bu kaleye tırmanmak için size sabahın erken saatlerini veya öğleden sonranın geç saatlerini tavsiye ederim. Kalenin girişi Old Town içerisinde ve giriş ücretleri de kişi başı 8 Euro.

Aslında giriş kapısından değil de yandaki patikadan tırmanırsanız herhangi bir ücret ödemeden de kaleye çıkabilirsiniz ancak tepeye tırmanırken kaybolma ihtimali mevcut.

12. Napolyon Tiyatrosu

Kotor Karadağ Napolyon Tiyatrosu

10. yüzyıldan kalma olan Napolyon Tiyatrosu (Napoleon Theatre), tiyatro yapmaya başladıktan bir sonra belediye binası haline dönüştürülmüş.

1979 yılında yaşanan depremden dolayısıyla pek çok köşesi zarar gördüğü için Madekonyalı akademik heykeltraşlar ve üreticiler tarafında restore edilen tiyatro binası, günümüzde otel amaçlı kullanılıyor. Trg od oruzja semtinde bulunan mimari yapıtı, ister bireysel isterse de bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

13. Perast

Perast Kotor'da nereler gezilir

Şehir merkezine yaklaşık 14 km uzaklıkta yer alan küçük yerleşim bölgesi Perast, bünyesinde yer alan tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde her yıl pek çok turist tarafından keşfedilmeye devam ediyor.

Geniş ve ince kumlu sahil şeridiyle büyük beğeni toplayan bölgenin hemen hemen her köşesinde, Venedik barok mimari tarzın örnekleri sembolize ediliyor.

Taş binaların ve dar merdivenlerin çevrelediği bu sessiz tatil beldesini, Kotor gezilecek yerler arasına ekleyebilir ve doğa ile iç içe muhteşem bir gün geçirebilirsiniz.

İster şezlongunuzu uzanarak güneşin keyfini çıkarabilir, isterseniz de bir kano kiralayarak kendinizi pırıl pırıl ışıldayan masmavi denizin akışına bırakabilirsiniz.

Kotor’da Nerede Kalınır?

kotor'da nerede kalınır hotel drusko
4 yıldızlı Palazzo Drusko Deluxe Rooms, konaklama için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kotor’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi şehirde konaklama tesislerin büyük bölümü deniz kıyısında ya da kent merkezindeki tarihi bölgenin girişine yakın noktalarda bulunuyor.

Old Town (Stari Grad), Dobrota ve Skaljari şehirde konaklama için en uygun yerler.

Kotor’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Palazzo Drusko Deluxe Rooms adlı tesise göz atabilirsiniz.

Bu tesis dışında Kotor’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kotor gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Yorum yapın