Booking.com
Kotor gezilecek yerler

Eski bir Akdeniz limanı olarak bilinen Kotor, Adriyatik Denizi’nin en meşhur kıyıları arasından öne çıkıyor.  Gizli ve korunaklı dokusu ile her dönem denizcilere cazip gelmiş olan sahil kasabası, birbirinden güzel doğal ve tarihi unsurları sayesinde 1917 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Siz de Kotor gezilecek yerler turuna çıkarak, balkan coğrafyasının bu eşsiz doğa güzellikleri ile tanışabilirsiniz.

Kotor Gezilecek Yerler Listesi

Roma dönemi ile birlikte ismi ortaya çıkan Kotor şehri, fiyort benzeri yapısı, doğa harikası koyu ve Orta Çağ döneminden kalma tarihi eserleri ile gelen ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. M.Ö 5. yüzyılda kurulduğu ifade edilen kent, özellikle dünyaca ünlü Old Town semti ile turistik cazibesini artırıyor. Şehrin tarihi ve turistik pek çok noktasını içerisinde barındıran  bölgede ilk olarak dar sokaklar, tarihi konsepte dizayn edilmiş kafeler ve yeşil panjurlu evler dikkati çekiyor. 3 ayrı kapıdan giriş yapılan Eski Şehir bölgesine geldiğinizde, pek çok tarihi anlara şahit olacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu arada Kotor’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Kotor’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Kotor Katedrali

Kotor'da gezilecek yerler Kotor Katedrali

Romaneks mimari tarzından inşa edilen Kotor Katedrali (Cathedral of Saint Tryphon), Old Town‘un ara sokaklarında karşınıza çıkan muazzam bir yapıt. Mimari yapıtın kulelerinden ilki 1809 yılında yapılmış olmasına rağmen bir diğer kulesi, depremde hasar görmesi sebebiyle 2009 yılında inşa edilmiş. Njen tarafından kurulmuş ve dekoratif ögelerle zenginleştirilmiş olan katedral, renkli sütun bezemeleri ile bir hayli göz dolduruyor.

2. Sveti Luka Klisesi

Kotor Sveti Luka Klisesi

Kotor gezilecek yerler çemberinin en görkemli baş yapıtlarından olan Sveti Luka Klisesi (Church of Sveti Luka), Roma ve Bizans mimarisinin özelliklerini yansıtıyor. Kotorska resim okulunun kurucusu Rafailoviç Daskal Dimitrij‘in 17. yüzyılda tasarladığı yapıt, gelen ziyaretçileri simgesel duruşu ile etkiliyor. 17. yüzyılın ortalarına kadar Katolik okul olarak kullanılan kilisenin katında, Kotor vatandaşlarına ait mezar panoları bulunuyor. Tam “Eski Şehir” meydanının göbeğinde bulunan mimari eseri gezerek, geçmiş tarihin izlerini daha yakından görebilme şansı elde edebilirsiniz.

3. Kayaların Leydisi

Kotor Kayaların Leydisi

Küçük ve şirin görüntüsü ile ilgi çeken Kayaların Leydisi (Our Lady of the Rocks), yapay olarak oluşturmuş bir ada. Efsaneye göre bir denizci bu adada bulduğu Madonna ikonasını, uzun yıllar saklıyor ve 1452 yıllarında da ikonayı bir kayanın üzerine bırakıyor. Daha sonra kayalar, bu ikonayı taşıyarak yapay bir ada oluşturuyor. Adada, üstelik 1722 yıllarında kurulmuş, içerisinde 68 adet tablo barındıran bir kilise ve hediyelik eşya satan küçük bir dükkan da bulunuyor.

4. Denizcilik Müzesi

Kotor gezilecek yerler Denizcilik Müzesi

Devlet adamlarına ve zanaatkarlara ait çeşitli eşyalara ev sahipliği yapan Denizcilik Müzesi, şehrin tarihini geçmişini yansıtıyor. Antika tablolardan 9. yüzyıla ait denizcilik aletlerine kadar pek çok farklı unsurun barındırıldığı müze, “Eski Şehir” sınırlarında yer alıyor. Müzeye uğradığınızda, Kotor gezinizi uzun yıllar hatırlatacak küçük mavi renk bir kayık maketi satın alabilirsiniz.

5. Kotor Körfezi

Kotor gezilecek yerler Kotor Körfezi

Mavinin ve yeşilin huzur verici etkisini aynı anda yaşatan Kotor Körfezi, Orenj dağlarından gelen nehrin yaptığı kanyon olarak da biliniyor. Kotor gezilecek yerler çizelgesinin en gözde duraklarından birisini işaret eden kanyon, Adriyatik Denizi’nin altında akan nehir aracılığıyla doldurulduğu için  her daim soğuk akıyor. Doğanın dingin atmosferini yaşamak için bu eşsiz körfeze gidebilirsiniz. Dilerseniz öncelikle “Eski Şehir” girişindeki turizm bürosundan yapılan turlar hakkında bilgi alarak körfezde düzenlenen tekne turlarına katılabilir ve hoşça vakitler geçirebilirsiniz.

6. Saat Kulesi

Kotor gezilecek yerler Saat Kulesi

Silah Meydanı üzerinde konuşlanmış olan Saat Kulesi, heybetli boyutuyla görenleri ilk bakışta kendine hayran bırakıyor. 17. yüzyılda inşa edilen kulenin bir diğer dikkati çeken yanı ise hemen alt kısımda bulunan utanç anıtı. Rivayetlere göre eskiden insanlar suç işledikleri zaman, bu utanç anıtına bağlanarak cezalandırılıyormuş.

7. St. Nikola Church

Kotor St. Nikola Church

1909 yılında inşası tamamlanan St. Nikola Church, St. Luke Meydanı’nın en görkemli yapıtları arasında göze çarpıyor. Ortodoks kilisesinin yan kısımlarında, etkileyici simgelere ve çan kulelere yer veriliyor. Transept yapıda dizayn edilen mimari eserin içerisine girildiğinde, ziyaretçileri egzotik bir tütsü kokusu karşılıyor. Ana cephesi taş kömürü ile çevrelenmiş olan kilisenin ziyaretçi sayısı ise her geçen artış göstermeye devam ediyor.

8. Pima Palace

Kotor Pima Palace

1667 depremi sonrasında inşa edilen Pima Palace, benzersiz dekoratif tasarımı ile Un Meydanı’na güzellik katıyor. Barok ve Rönesans mimari tarzın birleşimini yansıtan saray, demir işlemeli balkonu ve on iki konsol üzerinde yer alan pencereleri sayesinde antik döneme ait bir izlenim yaratıyor. Dış duvarı orijinal olan yapıtın yan kısmında, turizm üzerine faaliyet gösteren bir okul bulunuyor.

9. John’s Castle (Kotor Fortress)

Kotor John's Castle

Kotor surlarının bir parçasını oluşturan John’s Castle (Kotor Fortress), “Giovanni” ismiyle de biliniyor. Eski Şehir’i kuş bakışı bir görüntü sunan kaleye, toplamda 1350 merdiven ile ulaşılıyor. Yüksekliği 20 metreyi bulunan bu zorlu kalenin duvarlarında, Orta Çağ dönemine ait izlere rastlanılıyor. Kotor gezilecek yerler içerisinde değerlendirilen ve bu doğa harikası John’s Dağı tepesine çıkarak, kendinizi yeşili bol ve oksijenli bir atmosfer içerisine dahil edebilirsiniz.

10. Napolyon Tiyatrosu

Kotor görülecek yerler Napolyon Tiyatrosu

19. yüzyıldan kalma olan Napolyon Tiyatrosu (Napoleon Theatre), tiyatro yapmaya başladıktan bir sonra belediye binası haline dönüştürülmüş. 1979 yılında yaşanan depremden dolayısıyla pek çok köşesi zarar gördüğü için Madekonyalı akademik heykeltraşlar ve üreticiler tarafında restore edilen tiyatro binası, günümüzde otel amaçlı kullanılıyor. Trg od oruzja semtinde bulunan mimari yapıtı, ister bireysel isterse de bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

11. Kampana Tower

Kotor Kampana Tower

Nefes kesen görüntüsü ile turistleri etkilemeyi başaran Kampana Tower, Karadağ‘ın en önemli tarihi simgelerinden birisine vurgu yapıyor. Bizans İmparatoru I. Justinian tarafından güçlendirilen kale, şehri olası yağmalamalardan korumak amacıyla inşa edilmiş. Tarihe tanıklık etmek için son derece ideal bir seçim olan kaleye çıkarak, eşsiz bir doğa manzarası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

12. Perast

Kotor gezilecek yerler Perast

Şehir merkezine yaklaşık 14 km uzaklıkta yer alan küçük yerleşim bölgesi Perast, bünyesinde yer alan tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde her yıl pek çok turist tarafından keşfedilmeye devam ediyor. Geniş ve ince kumlu sahil şeridiyle büyük beğeni toplayan bölgenin hemen hemen her köşesinde, Venedik barok mimari tarzın örnekleri sembolize ediliyor. Taş binaların ve dar merdivenlerin çevrelediği bu sessiz tatil beldesini, Kotor gezilecek yerler arasına ekleyebilir ve doğa ile iç içe muhteşem bir gün geçirebilirsiniz. İster şezlongunuzu uzanarak güneşin keyfini çıkarabilir, isterseniz de bir kano kiralayarak kendinizi pırıl pırıl ışıldayan masmavi denizin akışına bırakabilirsiniz.

Kotor’da nerede kalınır?

Kotor’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Palazzo Drusko Deluxe Rooms adlı tesise göz atabilirsiniz. Bu tesis dışında Kotor’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın. Kotor’da konaklama konusunda genel bilgileri ve diğer otel tavsiyelerimizi ise Kotor’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Kotor gezilecek yerler
4 yıldızlı Palazzo Drusko Deluxe Rooms, Kotor’da konaklama için güzel bir seçenek.

Kotor gezilecek yerler yazısı boyunca Karadağ’ın dünyaca ünlü turistik şehri Kotor’da gezip görmeniz gereken yerleri detaylıca anlatmaya çalıştım, umarım faydalı bir yazı olmuştur. Kotor’da şimdiden keyifli vakit geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın