Budva Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Budva Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” diye araştırma mı yapıyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz.

Adriyatik Denizi kıyısında yer alan BudvaKaradağ’ın turistik açıdan en önemli iki şehrinden biri. Dolayısıyla her yıl sayısı milyonları bulan turist kente akın ediyor.

Budva Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısını da buraya ülkemizden giden turistlerin ulaşım seçeneklerini bir araya toparlayıp değerlendirmek, Budva’ya ulaşımı nasıl sağlayacağı konusunda tereddüt yaşayanlara yardımcı olmak amacıyla yazmak istedim.

Bahar aylarında tarih turizmi, yaz aylarında ise hem tarih hem de deniz turizmi ile yoğun bir ziyaretçi trafiği olan Budva şehrine özel bir havaalanı yok aslında.

Ancak Karadağ o kadar küçük bir ülke ki, başkent Podgorica’nın Podgorica Havaalanı, Tivat şehrindeki Tivat Havaalanı kentin ulaşım ihtiyacını karşılıyor. Her iki havaalanından da Budva’ya kolayca ulaşım sağlanabiliyor.

Podgorica Havaalanı Budva Şehir Merkezi Ulaşım

Podgorica Havaalanı Ulaşım

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da bulunan Podgorica Havaalanı Budva şehrine de 70 kilometre mesafede. Haliyle özellikle kültür turizmi veya iş için Karadağ’a giden turistlerin sıklıkla tercih ettiği bir havaalanı.

Ülkemizden THY ve AtlasJet firmalarının uçuş düzenlediği Podgorica Havaalanı Budva Şehir Merkezi ulaşım seçenekleri ise…

Toplu taşıma yok, baştan söyleyeyim. Podgorica Havaalanı’ndan ne Podgorica şehir merkezine ne de Budva veya diğer şehirlere herhangi bir shuttle bus veya toplu taşıma alternatifi mevcut değil.

Aklınızda olsun, Avrupa’nın göbeğinde olsa da Karadağ Avrupa’yı bir 15 yıl geriden takip ediyor. Diğer seçenekler ve maliyetlerine gelecek olursak:

1. Taksi

Podgorica Havaalanı Taksi

Podgorica Havaalanı Budva şehir merkezi ulaşım amacıyla herhangi bir özel transfer veya otel tarafından karşılanma hizmeti almıyorsanız, araba da kiralamayacaksanız taksiler tek alternatifiniz.

Ve Karadağ’da taksi hizmetleri, her ne kadar standardize edilmiş gibi görünse de, biraz karışık. Turist olduğunuz için, özellikle de yoğun sezonda yüksek fiyat verilmesi büyük ihtimal. O yüzden biraz fiyatlara hakim olmalısınız.

Podgorica Havaalanı Budva şehir merkezi ulaşım fiyatı taksiyi seçmeniz halinde 55 Euro’yu geçmemeli. Havaalanının lisanslı taksilerini geliş katının çıkışında bulabilirsiniz. Ancak fiyatı önceden mutlaka konuşun. Yolculuk süresi ise bu yolla 1 saat ile 1 saat 15 dakika arasında.

2. Taksi & Otobüs

Podgorica Havaalanı'ndan Budva'ya Ulaşım

Taksi ücretleri size pahalı geliyorsa maliyeti düşürmek amacıyla önce havaalanından taksiyle Podgorica Otobüs Terminali’ne gidebilir oradan da Budva’ya giden otobüslere binebilirsiniz. Bu yolun diğerinden tek farkı taksiden otobüse aktarma yapacağınız için daha uzun sürmesi.

Aslında özellikle bahar ve yaz aylarında Podgorica Otobüs Terminali’nden Budva’ya saat başı otobüsler kalkıyor. Üstelik bu hizmeti sunan birden fazla firma olduğu için yoğun sezonda bile yer bulamama ihtimali yok. Başınıza gelebilecek en kötü şey ilk kalkan otobüse değil de bir sonrakine yer bulmak olur. O da belki…

Podgorica Havaalanı Budva şehir merkezi ulaşım için önce taksi sonra otobüs yolunu tercih ederseniz size maliyeti ise toplamda 18 – 20 Euro arasında olacaktır. Bunun 12 Euro’su taksiyle havaalanından otobüs terminaline ulaşım, 6 – 8 Euro’su ise Budva otobüs bileti.

3. Özel Transferler ve Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Budva otel servisi

Taksilerden biraz daha pahalı olmakla birlikte çok daha güvenli bir yol hotel pickup seçeneği. 

Booking.com üzerinden rezervasyon yaptıysanız otelin “özellikler” kısmında dikkatinizi çekmiştir, genelde otelin böyle bir hizmeti olup olmadığı belirtilir. Sistem üzerinden otele mesaj atıp havaalanı karşılama hizmetinin ücretini sorun.

Eğer 70 Euro civarı bir rakam teklif ediyorlarsa kabul etmenizde sakınca yok. Neticede havaalanında taksicilerle pazarlık etmek, yanınıza yaklaşarak “taksi” teklif edenler, hatta ısrar edenlerden kaçınmaya çalışmak düşünülünce aradaki farka değer bir rakam. Tabii elbette bütçeniz müsaitse.

Bu hizmeti almanız halinde valizlerinizi alıp havaalanının “karşılama” salonuna geçtiğinizde üzerinde adınız (veya otel adı) yazan bir kartla şoförünüz sizi karşılar, doğrudan araca götürerek otelinize ulaştırır. Ki bu yolla da seyahat 1 saat civarı sürecektir.

Tivat Havaalanı Budva Şehir Merkezi Ulaşım

Tivat Havaalanı Ulaşım Araçları

Budva’nın 20 kilometre kuzeyinde yer alan Tivat Havaalanı ise özellikle deniz turizmi için ülkeyi ziyaret eden turistlerin tercihi. Tivat Havaalanı Budva Şehir Merkezi Ulaşım seçenekleri mesafenin kısalığından dolayı hem çok uygun maliyetli hem de zamandan tasarruf ettiriyor.

Ülkemizden ise Tivat Havaalanı’na THY ve AtlasJet uçuşları ile gitmek mümkün. Buradan Budva şehir merkezine ulaşım seçenekleri ise:

1. Otobüs

Tivat Havaalanı otobüsü

Tivat Havaalanı Budva şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ucuzu ancak en çok zaman alanı otobüs.

Öncelikle belirteyim havaalanı içerisinde otobüs durağı yok. 300 metre mesafedeki ana yoldan geçen otobüs durağına yürümelisiniz. Buradan her yarım saatte bir kalkan şehirlerarası otobüslere binerek 1 saate yakın bir sürede Budva’ya ulaşabilirsiniz.

3 Euro olan otobüs için bilet alınmıyor direkt şoföre veya muavine ödeme yapıyorsunuz. Bagajlar için de ekstra 1 Euro ödüyorsunuz. Bu otobüsler geceleri hizmet vermiyor.

2. Havaalanı Ekspres Otobüsleri / Shuttle Bus

Tivat Havaalanı Budva şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında ekspres otobüsler var ama bizdeki Havaş, Havataş gibi bir düzen beklemeyin.

Bu otobüsler havaalanına 15 dakika yürüme mesafesinde yer alan otobüs durağından kalkıyor ve başka yerde durmadan, yaklaşık 40 dakikada Budva’ya ulaşıyor. Aslında son derece konforlu otobüsler ve valizler için de alan mevcut.

Ancak havaalanı ekspres otobüsleri gün içinde 3 veya 4 tane kalkıyor. Kısacası hemen kalkan birine denk gelmezseniz biraz beklemeniz gerekir. Ücreti ise 4 Euro.

3. Taksi

Tivat Havaalanı Taksi Fiyatları

Biraz daha pahalı ancak konforlu bir yöntem taksi. Tivat Havaalanı Budva şehir merkezi ulaşım için taksileri kullanacaksanız en az 20 – 25 Euro bütçe ayırmanız lazım.

Budva’da gideceğiniz yere göre 30 Euro’ya kadar çıkabilir bu rakam ancak daha fazlasını talep eden olursa bilin ki fazla fiyat çekiyorlar.

Maalesef gece inen uçaklar için tek alternatif olan taksilere binmek. Tivat Havaalanı’nda biraz sıkıntılı zira bir kısıtlama veya havaalanı taksisi lisansı gibi bir resmiyet olmadığı için korsan olan olmayan onlarca farklı taksi var burada. Dolayısıyla dikkatli olmanız lazım, özellikle fiyat konusunda.

4. Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Budva havaalanı özel transfer

“Toplu taşıma zor, taksicilerle de uğraşamam” diyorsanız, hatta 2 – 4 kişilik bir grup olup masrafı da bölüşebilecekseniz Tivat Havaalanı Budva şehir merkezi ulaşım konusunda size tavsiyem otellerin havaalanı karşılama hizmetini kullanmanız. Tabii oteliniz bu hizmeti sunuyorsa…

Bunun için rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız “özellikler” kısmına bir bakın ve sistemden otele mesaj atarak hotel pickup hizmetinin ücretini sorun. Ya da diğer iletişim yolları ile otele ulaşıp bu konuyu netleştirin. Fiyat da size çok yüksek gelmezse hiç taksi veya diğer yollarla uğraşmadan rezervasyon yapın.

Burada “mantıklı ücret nedir” diyecek olursanız. Taksiden biraz pahalı olabilir, bu normal. Çünkü bu yöntemde size özel bir şoför uçağınızı bekleyecek, sizi karşılayacak ve havaalanında ısrarcı taksicilerle muhatap olmanıza gerek kalmadan araca götürüp otelinize ulaştıracak.

Ancak böyle diye de 50 – 60 Euro ödemenin gereği yok. 40 Euro civarı rakamlar kabul edilebilir bence. Tabii bütçenize de bağlı.

Özetle Budva Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Budva merkeze ulaşım seçenekleri

Budva Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri gördüğünüz gibi toplu taşımadan biraz uzak, daha çok taksi gibi bireysel transferlere yoğunlaşmış durumda.

Maliyet, bütçe sizin için önemliyse, yanınızda 1 veya en fazla 2 valiz taşıyorsanız Podgorica Havaalanı için taksi & otobüs, Tivat Havaalanı için otobüs hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Ancak aktarmalarda uğraşması zor valizleriniz varsa, masrafları 3 – 4 kişi bölüşebilecekseniz, yanınızda çocuklar varsa veya uçağınız Karadağ’a gece iniyorsa (Balkanlar’da genellikle geceleri şehirler arası toplu taşıma yok) mutlaka taksiye veya otelinizin havaalanı karşılama servisine yönelmelisiniz. Buradaki seçimi de havaalanı karşılama servisinin konforuna taksiden daha fazla ne kadar ödeyebileceğinize göre yaparsınız.

Budva Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kente en yakın iki havaalanından Budva şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Eğer önümüzdeki günlerde Budva’ya gidecekseniz Budva’da Nerede Kalınır? ve Budva Gezilecek Yerler başlıklı yazılarımız da size faydalı olacaktır:

“Budva Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine 5 yorum

  1. Merhaba Karadağda Türk Şirketi Olarak Podgorica Havalimanında Transfer hizmet, vermekte Olan Türsab Üyesi Turizm Şirketiyiz.
    iyi tatiller ve Esenlikler
    Via mne

    Yanıtla

Yorum yapın