Mostar’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Balkan Turları‘nın olmazsa olmaz duraklarından Mostar belki nüfus ve coğrafi açıdan küçük ancak turistlerin hafızalarında bıraktıkları açısından da dev bir şehir. Mostar’da nerede kalınır yazısında sizlere bu mütevazi şehirdeki konaklama seçeneklerinden ve şehrin özelliklerinden bahsedeceğim. Ama isterseniz bundan, neden Mostar’da konaklanmalı sorusunun cevabına bakalım.

Bosna Hersek‘in hüzünlü ve bir o kadar da güzel şehri Mostar denilince hayalinizde nasıl bir yer canlanıyor? Ben biraz tarif edeyim. Alçak dağlar arasında yemyeşil bir kent, hatta belki kasaba bile denilebilir

Ve bu şehrin tarihi bölgesinde, yemyeşil bir vadide akan Neretva Nehri. Bir de nehir üzerine kurulmuş irili ufaklı köprüler, hele de tarihi dünya çapında bilinen bir trajedi barındıran Mostar Köprüsü…

Aslında herhangi bir Balkan Turu veya Bosna Hersek seyahatinde Mostar kentine kısa süre ayrılıyor. Malum şehir küçük, Mostar gezilecek yerler listesindeki yerler de birbirine yakın olunca hızla dolaşılabiliyor. Ancak;

  • Eğer turunuz sırasında zamanınız bolsa,
  • Eğer hem romantik hem de tarihi bir şehre bir hafta sonu kaçamağı yapmak isterseniz,
  • Ve eğer gezdiğiniz yerleri üstünkörü değil, her datayını içinize çekerek gezmeyi sevenlerdenseniz,

Mostar’da birkaç gün geçirmenizi tavsiye ederim. Peki bu birkaç günde nerede, ne şartlarda kalabilirsiniz? İşte bu sorunun cevabı da yazının devamında…

Aslında modern kent Mostar’ı da içine aldığında kentte konaklama yapılabilecek alan genişliyor. Ancak iş için Mostar’a gitmek gibi özel sebepleriniz yoksa şehrin tarihi bölgesinde kalmak en ideali. Ki şehre iş için gittiğinizde bile bu bölgelerde kalabilirsiniz.

Şehir küçük olduğundan dolayı ulaşım sıkıntısı yok. Mostar’da konum açısından önemli olan otellerin manzaraları, nehri görüp görmemesi gibi detaylar.

Acelesi olanlara…

Mostar zaten çok ufak bir şehir. Bu nedenle Mostar merkezinde nerede kalırsanız kalın her yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Otel tavsiyesi isteyenlere de merkezde, ekonomik Hotel Mostar, gezilecek yerlerin hemen yanında Hotel Kriva Cuprija ve biraz daha modern ve kaliteli yer isteyenlere Hotel Mepas adlı otelleri tavsiye edebilirim.

Mostar’da Nerede Kalınır?

Mostar'da konaklama yapılacak yerler
Mostar’da nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Mostar’da nerede kalınır, en güzel bölgeler hangileri diye merak ediyorsanız Mostar’da konaklama için iki bölge önerisi verebilirim. Zaten bunlar da iç içe iki bölge.

İlki tam Mostar Köprüsü çevresinde yer alan bölge, ikincisi ise köprüden biraz uzaklaşmakla birlikte hala Neretva Irmağı kıyıları.

1. Mostar Köprüsü Çevresi

Mostar'da nerede kalınır otel tavsiyesi

Mostar Köprüsü‘nün çevresindeki daracık sokaklar cafeleri, restoranları ve hediyelik eşya mağazaları ile tam bir turistik curcuna.

Tabii bu curcunanın son derece keyifli olduğunu söylemek zorundayım. Dolayısıyla köprünün hemen etrafında yer alan otellerden birinde kalmak belki bir nebze pahalı ancak eğlence ve hareketin de merkezinde olacaksınız. Ki bir de kaldığınız oda nehir manzaraları ise romantizmine doyum olmaz. Bu civarda sizlere önerebileceğimiz keyifli oteller ise…

Mostar Köprüsü Çevresindeki En Popüler Oteller

Hotel-Restaurant Kriva Ćuprija (★★) Kriva Cuprija, Mostar’da nerede kalınır yazısındaki konumu en güzel olan otellerden biri. Mostar Köprüsü’ne birkaç adım mesafede yer alan otelin gecelik fiyatı, belki biraz da bu yüzden, benzerlerine kıyasla yüksek, 70 – 80 Euro seviyelerinde.

Tarihi taş bir binada yer alan butik otelin odaları son derece konforlu ve hatta belki romantik bir tatil için de ideal. Bazı odaların balkonundan güzel bir gün doğumu veya gün batımında Mostar şehrini seyretmek de mümkün. Ve elbette, son derece lezzetli yemeklerin sunulduğu restoranını da belirtmek isterim.

Pansion Villa Cardak (★★★) Mostar’da nerede kalınır yazısındaki bir başka romantik tatillere uygun otel seçeneği de Pansion Villa Cardak. Sadece 5 odalı olan bu butik otel de Mostar Köprüsü’ne çok yakın konumda.

Yakınlarda renove edilmiş olması sebebiyle çok da konforlu olan otelin bahçesi de ayrıca keyifli. Pansion Villa Cardak’ın iki kişi, gecelik ücretleri ise ortalama 60 – 70 Euro seviyesinde.

Hotel Almira (★★) Mostar Köprüsü civarındaki en uygun fiyatlı seçeneklerden biri olan Hotel Almira’nın iki kişilik gecelik ücreti 40 – 50 Euro bandında. Otel eski Osmanlı bir konaktan dönüştürülmüş.

Geniş, havadar ve konforlu odalarının bazılarında Mostar manzaraları teraslar da mevcut. Otelde ayrıca kahvaltı servisinin ve zengin bir menüden oluşan akşam yemeklerinin sunulduğu bir restoran da var.

Muslibegovic House (★★) Mostar’da nerede kalınır yazısındaki en ilginç otel ise Muslibegovic House. Buranın ilginçliği ise otelin aslında bir ulusal anıt (müze) olmasından geliyor. Kısacası, eğer Mostar ziyaretinizde Muslibegovic House’da kalırsanız aynı zamanda bir müzede konaklamış olacaksınız.

Eski Osmanlı tipi bir konak olan otel, tarihi kent merkezinde, Mostar Köprüsü’ne de yürüme mesafesinde olmasına rağmen ilk önerdiğim üç otele kıyasla köprüye biraz daha uzak. Aslında yürüyerek 6 – 7 dakika sadece.

Müze olarak da gezilebilen otelin dekorasyonunda sergilenen Osmanlı işi objeler ve duvar süsleri (hat, tezhip eserleri) de buraya değer katan kriterlerden biri. Odalar son derece lüks ve ayrıca konağın bahçesi de keyifle bir şeyler içip dinlenmek için ideal. Otelin iki kişi için gecelik ücretleri de 90 – 100 Euro seviyesinden başlıyor.

2. Nerevta Irmağı Kıyısı

Neretva Nehri civarında konaklam aMOSTAR

Hala Nerevta Irmağı kıyılarında kalıp Mostar Köprüsü’nden uzaklaştıkça daracık sokaklar genişlemeye, cafeler, restoranlar ve dükkanar biraz daha havadar olmaya başlıyor. Tabii böylece etraftaki Osmanlı ve batı mimarisinin güzel örnekleri daha da seçilir hale geliyor.

Aslında ırmak boyunca onlarca güzel otel var ancak yine de Mostar Köprüsü’nden fazla uzaklaşmamakta fayda var, en azından yürüyerek gidip gelmenin kolaylığı açısından.

Nerevta Irmağı Çevresindeki En Popüler Oteller

Hotel Pellegrino (★★) Nerevta kıyısından kuzeye çıkıldığında ulaşabileceğiniz Hotel Pellegrino devasa pencereleri, dekorasyonunda kullanılan aynalar ve şık avizeleri ile konforlu ve şık bir otel. İçerisinde bir de kokteyl bar da bulunan otelde sabahları sunulan açık büfe kahvaltı da son derece zengin.

Otelin bazı odalarında küçük birer mutfak da mevcut ve balkonlu odalar Mostar tarihi şehir manzaralı. Tabii tarihi şehrin gürültü ve karmaşasından da biraz uzak. Tesisi hem tarihi ve turistik yerlere yürüyerek ulaşabilmek hem de sessiz ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlere tavsiye ederim.

Hotel Hercegovina (★★) Tesis, Mostar Köprüsü’nden biraz uzakta. Ancak hem modern Mostar kentine daha yakın olması, hem uygun fiyatları hem de konforu sebebiyle tercih edebileceğiniz bir seçenek.

Gecelik fiyatları iki kişi için 45 Euro seviyesinden başlayan otelde Bosna mutfağından lezzetli yemeklerin sunulduğu bir restoran da mevcut.

Mostar Şehir İçi Ulaşım

Mostar'da nerede kalınır şehir içi ulaşım

Küçük bir şehir olması sebebiyle açıkçası Mostar’da toplu taşımaya ihtiyaç duymazsınız. Hatta şehrin sadece turistik yerlerinde bulunacaksanız, tarihi kent dışına çıkmayacaksanız hiç ihtiyacınız olmaz. Dolayısıyla bu konuyu düşünmeye pek de gerek yok.

Ancak “ben bir de şehir turu yapayım” veya “belki lazım olur” diyenler için Mostar’da nerede kalınır yazısında şehir içi ulaşım bilgisi de vermek isterim.

Otobüs şehir içi ulaşımda en kolay yöntem. Şehirler arası otobüs istasyonundan kalkan şehir içi otobüslerle Mostar’ın hemen her yerine ulaşabilirsiniz. Ücret ise mesafe fark etmeksizin 1 KM.

Bunun dışında taksiler de son derece efektif bir yöntem. Taksimetrenin yaygın olarak kullanıldığı şehirde açılış 3 KM, sonrasında her kilometre için 1 KM ödeniyor.

Mostar Otel Fiyatları ve Rezervasyon Seçenekleri

Mostar'da konaklama fiyatları rezervasyon

Mostar küçük bir şehir olmasına rağmen son derece turistik olduğu için konaklama seçenekleri fazlasıyla zengin. Gecelik konaklama ücretleri hostellarda 10 Euro seviyesinden başlıyor ancak tabii bu en düşük rakam.

3 veya 4 yıldızlı, fazla lüks olmasa da konforlu bir otel tercih ediyorsanız ve tarihi şehir merkezinde seçeneklere bakarsanız fiyatlar 30 – 35 Euro seviyesinden başlıyor.

Konaklama fiyatlarına Mostar’da genellikle şehir vergisi gibi eklemeler yapılmıyor ancak ben rezervasyon sırasında bu bilgiyi kontrol etmenizi öneririm. Booking.com’da yer alan tüm Mostar otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Mostar’da Nerede Kalınır? Ben Olsam Nerede Kalırdım?

Mostar'da konaklama yapılacak yerler Mostar otelleri

Mostar’da nerede kalınır yazısının başında bu güzel kentin genellikle hızlı geçildiğini, günü birlik gidilip dönüldüğünü söylemiştim. Ancak keyifli bir hafta sonu kaçamağı için Mostar’a gidecekseniz en az bir gece kalmakta fayda var.

Böyle bir durumda, yani eğer Mostar şehri uzun bir seyahatin bir parçası değilse, fiyat kriterini en başa koymamakta fayda var. Çünkü Mostar’ın en önemli yanı tarihi şehir merkezi, Mostar Köprüsü ve çevresinin güzelliği. O yüzden bütçeden biraz fedakarlık edip bu bölgelerde konaklamanızı tavsiye ederim.

Bu açıdan bakıldığında ben Pansion Villa Cardak‘ı bahçesi, odaları ve Nerevta Irmağı kenarındaki keyifli mekanlara yakınlığı sebebiyle tercih ederim. Oraya kadar gitmişken sıra dışı bir deneyim de olsun diye düşünürseniz eğer Muslibegovic House da güzel bir seçenek.

Mostar’da nerede kalınır içeriği boyunca Bosna Hersek’in dünyaca ünlü şehri Mostar’da konaklama konusunda elimden geldiğince detaylı bilgiler paylaştım. Eğer sizin de Mostar’da nerede kalınır yazımıza eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Yorum yapın