Alaçatı’da Nerede Kalınır? En İyi 3 Bölge & Oteller

Alaçatı’da nerede kalınır? İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı, Türkiye’de yaz tatili için en popüler ve en sevilen lokasyonlardan biri. Tarihi taş evleri, Arnavut kaldırımlı keyifli sokakları, ünlü plaj ve beachleri, şık mekanları ve daha birçok özelliğiyle tüm yıl boyunca sayısız gezgini ağırlıyor.

Sizin de planınızda Alaçatı tatili varsa ve mükemmel zaman geçirmek istiyorsanız planlara Alaçatı’da konaklamayla başlamanızı tavsiye ederim.

Kişisel Alaçatı deneyimlerimle hazırladığım bu rehberde Alaçatı’da konaklama için ideal bölgeler, en iyi Alaçatı otelleri, Alaçatı’da otel rezervasyonu, Alaçatı’da ulaşım gibi konuları kaleme aldım.

Umarım rehber boyunca aradığınız bilgileri bulabilir ve mükemmel bir tatil geçirirsiniz. İyi tatiller!

Acelesi olanlara…

Alaçatı’da konaklama için ideal 3 bölge var. Bunlar; Alaçatı Merkezi, Yeni Mecidiye Mahallesi ve Port Alaçatı.

Otel tavsiyesi isteyenlere de merkezde, nispeten ekonomik Rue d’Azur Alaçatı, yine merkezde biraz daha kaliteli Alakapı Otel Alaçatı ya da liman tarafında, lüks Biblos Resort Alaçatı adlı otelleri tavsiye edebilirim.

Alaçatı’da Nerede Kalınır?

Alaçatı'da konaklama yapılacak bölbeler

Alaçatı’da konaklama için tercih edebileceğiniz başlıca 3 bölge bulunuyor:

  1. Alaçatı’nın kalbinin attığı hareketlilik ve konum olarak ideal Alaçatı merkez,
  2. Alaçatı merkezde yer alan, Alaçatı’nın en turistik ve geleneksel bölgesi Yeni Mecidiye Mahallesi,
  3. Alaçatı’nın deniz kıyısında yer alan ve merkeze yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunan Port Alaçatı bölgesi.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Alaçatı Merkez

Alaçatı konaklama, merkez otelleri

“Alaçatı’da nerede kalınır?” diyenler için ilk tavsiyem Alaçatı’nın merkezi olarak sayılan bölge. Zaten Alaçatı gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli yer bu bölgede yer alıyor.

Gece gündüz hareket, ulaşım kolaylığı ve konaklamadan yeme içmeye bol olanak istiyorsanız Alaçatı’da konaklama için göz atmanız gereken ilk seçenek Alaçatı merkez otelleri.

Alaçatı merkez olarak adlandırılan bölge sahil tarafında Ilıca ve Celal Bayar mevkiine, iç bölgede ise Alaçatı’nın meşhur bölgesi Yeni Mecidiye Mahallesi’ne komşu. Bu nedenle hem Çeşme merkez tarafına, hem de Port Alaçatı, Delikli Koy gibi tam zıt tarafa ulaşım açısından en ideal bölge.

Bu kısım Alaçatı’nın kalbi olsa da turistik açıdan bir sonraki başlıkta ele alacağım Yeni Mecidiye Mahallesi kadar popüler değil ancak belirtmek gerekir ki asla bir büyük şehir havasında da değil. Alaçatı’nın o sevimli atmosferinin yanında konut yerleşiminin ve iş yerlerinin daha sık olduğu bir bölge olarak tanımlayabiliriz.

Tabii ki bölgede Alaçatı’ya has sokaklar, keyifli restoranlar, kafe ve bar gibi eğlence mekanları ve butik dükkanlar gibi alışveriş noktaları da yer alıyor.

Alaçatı merkezde konaklama konusuna gelecek olursak butik otellerden pansiyonlara, uygun fiyatlı seçeneklerden üst segment otellere birçok alternatif bulabilirsiniz.

Özellikle bu bölge yukarıda belirttiğim gibi asıl turistik nokta olmadığı için otel fiyatları biraz daha uygun denilebilir. Kısacası, Alaçatı’da uygun fiyatlı otel arıyorsanız bölgedeki otellere göz atmanızı tavsiye ederim.

Alaçatı Merkez’deki En Popüler Oteller

The Stay Alaçatı Warehouse: Alaçatı merkezde lüks otel arıyorsanız bu tesise göz atabilirsiniz. Alaçatı Çarşısı’na yaklaşık 1 km, Ilıca Plajı’na ise 2 km mesafede yer alan şık bir seçenek.

Kupina Alaçatı: Kupina Butik Otel, Alaçatı’da sessiz, sakin bir konaklama deneyimi isteyenler için ideal. Bahçeli bir taş evde hizmet veriyor. Hem Ilıca Plajı’na hem Yeni Mecidiye bölgesine orta uzaklıkta yer alıyor.

Leylak Boutique Hotel (★★★) Atatürk Bulvarı’nda Alaçatı merkez ve Yeni Mecidiye bölgesi arasında yer alan bu tesis Alaçatı’da merkezi butik otel için ideal bir alternatif.

Alakapı Otel Alaçatı (★★) Alaçatı’da lüks otel için merkezi bir seçenek olan tesis bahçe içerisinde yer alan bir taş evde hizmet veriyor. Bahçesinden odalara, havuzundan kahvaltısına keyifli bir seçenek.

2. Yeni Mecidiye Mahallesi

Yeni Mecidiye Mahallesi Alaçatı'da nerede kalınır

Alaçatı söz konusu oldu mu mutlaka duyup gördüğümüz popüler mekanlar, rengarenk ara sokaklar, pazarlar, fotoğrafları süsleyen taş evler ve daha nicesi işte burada: Yeni Mecidiye Mahallesi!

Alaçatı merkezde yer alan Yeni Mecidiye Mahallesi, Alaçatı’nın en turistik bölgesi ve Alaçatı’da nerede kalınır diyenler için başlıca önerilerimden biri.

Tarihi taş evleri, rengarenk çiçeklerle süslü sokakları, geleneksel meyhanelerden yeni nesil kahvecilere, eğlence mekanlarından alternatif barlara bu mahalle, Alaçatı’nın kendine has atmosferini en iyi yaşayacağınız bölge olacaktır.

Alaçatı’da gezilecek yerlerin birçoğu da aslında Yeni Mecidiye Mahallesi’nde yer alıyor. Alaçatı Değirmenleri, Alaçatı Çarşı, Alaçatı Semt Pazarı ve Alaçatı’nın en popüler restoranları, barları gibi genel mekanlar da burada yer alıyor.

Yeni Mecidiye Mahallesi otelleri de aynı bölge gibi Alaçatı’nın ruhunu en iyi yakalayacağınız konaklama seçenekleri. Bölgede genellikle Alaçatı’nın geleneksel taş evleri içinde hizmet veren butik oteller mevcut.

Eğer siz de Alaçatı’da butik otel tercih etmek isterseniz ve bütçe konusunda rahatsanız ilk olarak Yeni Mecidiye otellerine göz atabilirsiniz.

Bölgede yer alan oteller buranın popülerliği nedeniyle genele göre daha pahalı. Eğer konaklama için fazla bütçe ayırmak istemiyor ancak yine de Alaçatı’da güzel bir butik otelde konaklamak istiyorsanız Alaçatı merkezde butik otel seçeneklerine bakmanızı tavsiye ederim.

Yeni Mecidiye Mahallesi’ndeki En Popüler Oteller

Otel Bey Evi: Yeni Mecidiye Mahallesi’nin keyifli sokaklarında yer alan bir Rum evi içerisinde, mimarisinden dekorasyonuna geleneksel Alaçatı taş evlerinin tarzını yansıtan bir tesis. Açık & kapalı yüzme havuzu, bar gibi olanaklarıyla yaz – kış tercih edilebilecek bir seçenek.

Zen Alaçatı Hotel: Alaçatı’da konaklama için hareketli bir bölge ve renkli bir otel arıyorsanız bu tesise göz atmalısınız. Tesis, Kemalpaşa Caddesi’nde, Alaçatı’nın hareketli noktalarından birinde yer alıyor. Alaçatı Pazaryeri’ne 400 metre uzaklıkta, oldukça merkezi bir konumda.

Rue d’Azur Alaçatı: Alaçatı’nın en tarihi sokaklarında yer alan, görece uygun fiyatlı Alaçatı butik otelleri kategorisinde değerlendirebileceğimiz bir seçenek. Popüler mekanlara yalnızca birkaç adım mesafede bulunan sevimli bir taş evde hizmet veriyor.

5 Taş Boutique Hotel (★★) Alaçatı’nın en popüler mekanlarının yer aldığı bölgede bulunan bu tesis taş bir ev içerisinde, keyifli bir konaklama deneyimi sunuyor.

Köşe Konak Butik Hotel (★★★★) Alaçatı lüks otelleri arasında merkezi seçeneklerden biri olan bu tesis Yeni Mecidiye Mahallesi’nin kalbinde olmasına rağmen oldukça sessiz ve huzurlu bir konaklama deneyimi sunuyor.

3. Alaçatı Marina / Port Alaçatı Mevkii

Alaçatı'da konaklama Marina otelleri

Koylara ve denize yakın olmak için Alaçatı’da nerede kalınır merak ediyor ve Alaçatı’da denize yakın otel arıyorsanız göz atmanız gereken yer Port Alaçatı mevkii.

Port Alaçatı mevkii ya da Alaçatı Marina bölgesi olarak adlandırılan bu kısım Alaçatı’nın denize kıyısı olan tek yeri. Üstelik Alaçatı merkeze de uzak değil, merkeze yaklaşık 6 km mesafede yer alıyor.

Alaçatı’nın en popüler plajları bu bölgede yer alıyor. Çark Plajı, Spiaggia Grande Plajı, Zio Beach Club, Kafe Pi Beach Club, Piyade Koyu Plajı, Delikli Koy, Kleopatra Koyu ve Alaçatı 11 bölgede yer alan popüler plajlardan başlıcaları. İster ıssız ve sakin bir plaj, ister hareketli bir Alaçatı beach club seçeneği tercih edecek olun çevrede konaklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Port Alaçatı mevkiinde olanaklar yalnızca plajlardan oluşmuyor. Bölgede Alaçatı’nın en lüks restoranları, popüler eğlence mekanları, kafe ve barlar gibi kaliteli zaman geçirilecek pek çok seçenek bulunuyor. Özellikle deniz kenarı Alaçatı meyhaneleri ve Alaçatı’nın lüks mekanları bölgenin popülerliğini artırmış.

Bölgenin bir diğer özelliği de Alaçatı’da sörf. Alaçatı’ya sörf yapmak için gidecek ve Alaçatı’da sörf nerede yapılır, Alaçatı’da sörf otelleri gibi konuları merak ediyorsanız işinizi kolaylaştıracak ufak tüyoları burada bulabilirsiniz.

Alaçatı sörf okulları ve Alaçatı sörf plajları bu bölgede yer aldığı için çevre otellere göz atabilirsiniz. Sörf için olanak sağlayan direkt konsept sörf otelleri bulabileceğiniz gibi ideal konumda, sıradan otel seçenekleri de bulabilirsiniz.

Peki Port Alaçatı’da nerede kalınır? Öncelikle bölgenin merkezi tahmin edeceğiniz gibi Port Alaçatı Marina ve çevresi.

Alaçatı’nın popüler mekanlarına ev sahipliği yapan Hacı Memiş bölgesi de burada yer alıyor. Merkezden güneybatı yönüne doğru ilerlediğinizde yer alan Arabınkomu ve Tatlıcak mevkii tarafları ise kıyı boyunca plajların ve koyların yer aldığı kısımlar.

Daha fazla hareket isterseniz merkez yani marina çevresinde, daha fazla deniz ve huzur içinse kıyı şeridinde kalmanızı tavsiye ederim.

Son olarak butik ve ufak oteller yerine Alaçatı’da lüks otel arıyorsanız da bölge sizin için avantajlı olacaktır. Tatil köyü tadında daha büyük ve lüks otelleri burada bulabilirsiniz.

Alaçatı Marina’daki En Popüler Oteller

Vadi Alaçatı: Bu tesis hem Alaçatı’da koylara yakın otel arayanlar hem de sıradışı bir konaklama deneyimi isteyenler için ideal. Delikli Koy, Gilikli Halk Plajı, Alaçatı Piyade Beach gibi popüler plajlara oldukça yakın olan Vadi Alaçatı, ağaçtan yapılmış dairesel odalarda, orman içerisinde, tamamen ekolojik konaklama imkanı sunuyor.

Alaçatı Kapari Hotel: Alaçatı Yat Limanı’na 500 metre, Alaçatı Sörf Plajı’na ise 1 km mesafede yer alan tesis Alaçatı’da iyi otel arayanlar için fiyat performans olarak güzel bir seçenek.

Port Alaçatı Hotel (★★★) Alaçatı’da sörf yapmak isteyenler için güzel bir seçenek. Otelin Bubi adlı kendi sörf okulu, hem de farklı sörf okullarında indirimleri var. Tesis limanın içinde, denize sıfır konumda yer alıyor.

Biblos Resort Alaçatı (★★★★) Port Alaçatı’da lüks otel arayanlar için en ideal tercihlerden biri. Özel plajı var. Havuz & deniz manzaralı oda, teraslı oda ve havuzdan yüzerek erişimli oda gibi farklı oda tipleri var.

Kairaba Alaçatı Beach Resort (★★★★) Alaçatı’da denize sıfır otel isteyenlerin gönlünü fethedecek bir seçenek. Çark Plajı mevkiinde yer alan tesis lüks otel ve geleneksel Alaçatı otelleri karışımı bir atmosfer sunuyor.

Alaçatı’da Ulaşım

Alaçatı'da nerede kalınır, bölgede ulaşm

Alaçatı’da konaklama için en doğru oteli seçerken ulaşım konusunu da gözden geçirmenizde fayda var.

Alaçatı’da ulaşım oldukça rahat ve kolay. Ulaşım için dolmuş, taksi, minibüs, araç veya bisiklet kiralama seçenekleri bulunuyor.

Öncelikle Alaçatı’da araç kiralama tercih edecek olursanız Alaçatı plajlarına ulaşım veya Çeşme, Urla gibi çevrede yer alan turistik noktalara ulaşım konusunda oldukça rahat edersiniz ancak Alaçatı merkezde park sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Özellikle yüksek sezonda merkez ve Yeni Mecidiye Mahallesi civarında park ciddi problem olabiliyor. Bu nedenle Alaçatı’da otel seçiminizi yaparken otelin otoparkı olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Eğer araç kiralamayı tercih etmiyorsanız da hem çevre bölgelere, hem de plajlara ulaşım için dolmuş, minibüs ve taksilerden faydalanabilirsiniz.

Alaçatı’dan Çeşme’ye, Alaçatı’dan Ilıca’ya, Alaçatı’dan Delikli Koy’a ve Alaçatı’da plajlara ulaşım için belirli saatlerde merkezden kalkan dolmuşlar bulunuyor.

Alaçatı’da taksi sayısı da oldukça fazla, 7/24 dilediğiniz zaman rahatça araç bulabilirsiniz. Alaçatı özellikle Alaçatı merkez bölgesi çok büyük olmadığı için birçok yeri yaya olarak keşfedebileceğinizi de belirteyim.

Alaçatı’da ulaşım için ideal konaklama bölgesi tatilden beklentilerinize göre değişir. Eğer deniz, güneş, kum istiyorsanız ulaşım açısından en ideal konaklama bölgesi Port Alaçatı.

Eğlence, hareket ve Alaçatı gece hayatı düşünüldüğünde ise en ideal bölge Yeni Mecidiye Mahallesi. Alaçatı merkez de yine hem hareket, hem ulaşım araçlarına yakınlık arasından oldukça idea.

Alaçatı Otel Fiyatları & Rezervasyon

Alaçatı konaklama fiyatları

Alaçatı otel fiyatları ve Alaçatı’da otel rezervasyonu konularında da deneyimleri paylaşmak isterim.

Alaçatı’da otel rezervasyonu için öncelikli önerim Booking.com. Booking üzerinden Alaçatı otelleri araması yaparak farklı fiyat aralıkları ve tarzlarda binlerce otele ulaşabilirsiniz.

Üstelik dilerseniz otelde ödeme seçeneğiyle rezervasyon yaptırabilir ya da ücretsiz iptal imkanı olan birçok oteli tercih edebilirsiniz.

Alaçatı otel fiyatları konumuza gelecek olursak şunu söylemem gerekir ki uygun fiyatlı otel seçenekleri olsa da Alaçatı’da otel fiyatları birçok tatil beldesine göre daha yüksek. Mevsimsel olarak kimi sezonlar oteller daha uygun fiyatlı olsa da sezonun da uzun sürdüğünü söylemek gerekir.

Alaçatı’da uygun fiyata otel rezervasyonu yaptırmak isterseniz mutlaka erken rezervasyon fırsatlarını takip etmeli veya Nisan, Ekim gibi sezonun durgunlaştığı dönemleri tercih etmelisiniz.

Ortalama Alaçatı otel fiyatları ise 2 kişi gecelik 500 – 600 TL’den başlıyor. Lüks oteller söz konusu olduğunda fiyatların oldukça arttığını görebilirsiniz.

Otel fiyatları bölgeden bölgeye pek değişmiyor ancak Yeni Mecidiye Mahallesi butik otellerinin fiyat ortalaması genel olarak yüksek.

Port Alaçatı bölgesinde ise genelde lüks oteller yer aldığı için fiyatlar yine yüksek denilebilir. Alaçatı’da uygun fiyatlı oteller ise genelde Alaçatı merkezde yer alıyor diyebiliriz.

Özetle Alaçatı’da Nerede Kalınır?

Alaçatı'da nerede kalınır, otel tavsiyeleri

“Alaçatı’da nerede kalınır?” sorusuna Alaçatı konaklama bölgeleri, Alaçatı otelleri, Alaçatı’da ulaşım gibi detayları da sizlerle paylaşarak cevap verdiğim rehberi özetlemek gerekirse Alaçatı’da konaklama için başlıca 3 bölge bulunuyor: Alaçatı merkez, Yeni Mecidiye Mahallesi ve Port Alaçatı mevkii.

Alaçatı’nın en turistik bölgesinde konaklamak isterseniz Yeni Mecidiye Mahallesi’ni tercih etmelisiniz. Resimleri süsleyen rengarenk Alaçatı sokakları, popüler Alaçatı mekanları, butikler, oteller, çarşılar ve Alaçatı’ya dair popüler birçok şey bu bölgede yer alıyor.

Ancak bölge bu kadar popüler olduğu için konaklama fiyatları da yüksek denilebilir. Yeni Mecidiye Mahallesi’ne yakın olmak istiyor ama daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri arıyorsanız Alaçatı merkeze göz atmalısınız.

Eğer Alaçatı’da deniz kenarı otel arıyorsanız ise bakmanız gereken yer,  Alaçatı’nın deniz kenarı tek bölgesi olan Port Alaçatı otelleri.

Alaçatı’da otel tavsiyesi için özet geçecek olursam

  • Alaçatı’da uygun fiyatlı otel arayanlar F&G Butik Hotel
  • Alaçatı’da merkezi otel arayanlar Perla Rossa Alaçatı
  • Alaçatı’da şık ve lüks otel arayanlar Biblos Resort Alaçatı isimli tesislere göz atabilir.

Alaçatı’da nerede kalınır konusu kısaca bu şekilde. Eğer sizin de Alaçatı’da nerede kalınır? rehberinde yer almasını düşündüğünüz konular varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

Yorum yapın