Nürnberg

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nin ikinci büyük kenti olan Nürnberg aynı zamanda bölgenin endüstri merkezi. Ortaçağ mimarisini korumada çok başarılı olan şehir, Pegnitz Nehri üzerindeki köprüleriyle de fotoğrafçıların vazgeçilmezi.

Nürnberg manzarasına tepeden bakan Kaiserburg İmparator Şatosu’nun tam karşısında, şehrin simge ismi olan ünlü ressam Albrecht Dürer’in müze evi kentin gururu olmaya devam ederken, şehrin yetiştirdiği bir diğer ünlü, 1761’de kurşun kalem üretimine başlayan marangoz Kasper Faber’in Faber Şatosu da  -Faber Castell- en çok ziyaret edilen yerler arasında.

Kaiser Strasse ve Karolinen Strasse bölgelerinin alışveriş tutkunları için doğru adres olduğu Nürnberg, çocuklarıyla gezen turistler için de seçeneklere sahip. Bilim dünyasını, çeşitli sportif etkinliklerle, oyun alanlarıyla çocuklar için birleştiren Playmobil Eğlence Merkezi ve sizlerin de çocukluğunuzdaki oyuncaklarla hasret giderebileceğiniz Oyuncak Müzesi, keyifli alternatifler.

Et, patates, lahana ağırlıklı Bavyera mutfağının hakimiyetindeki kentin 15. YY’dan beri aynı lezzette yaptıkları Nürnberg sosisiyle, fındık, bal, kakule, ceviz ve tarçından yapılan kurabiyesi “Nürnbergen lebkuchen” isim yapmış yerel tatları.

almanya Nürnberg gezi rehberi

Nürnberg Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Almanya deyince aklınıza ilk gelen şehirlerden biri olmayacak bekli de Nürnberg. Ama ihtişamlı imparatorluk tarihine şahitlik ettiği kadar, kanla ve acıyla yazılmış yakın tarihe de sahne olan Nürnberg. Fuarları, bitpazarları, nefes kesen yapılarıyla sizi kendisine bağlayacak. Tüm bu ayrıntılar Nürnberg gezi rehberi yazısında…