Tiran

Kruje Ovası’nın güneyinde, İşm Nehri’nin kıyısında bulunan Tiran, Arnavutluk’un başkenti ve 900 binlik nüfusuyla en büyük şehri. Adı, Yunanca “mutlak güç sahibi yönetici” anlamına gelen, 15. YY’da küçük bir köy olarak kurulan, 1912’ye kadar Osmanlı toprağı olan kent, günümüzde ülkenin endüstri, ticaret, kültür ve yönetim merkezi konumunda.

Osmanlı mimarisini yaşatan cami ve çeşmeleri, bağımsızlık kahramanı olan İskender Bey Anıtı, 35 metre yüksekliğindeki Saat Kulesi gibi tarihi yapılarıyla dikkat çeken Tiran’ın şehir merkeziyse geniş bir alana kurulu İskender Bey Meydanı.

Mağazası butiği, artı olarak da alışverişten yorulduğunuzda soluklanıp tekrar enerji alabileceğiniz kafe ve lokantası bol olan Myslym Shyri Caddesi ile kentin güneyinde 230 hektarlık dev bir alanda bulunan, içinde yapay gölüyle Büyük Park’ı mutlaka gezmenizi tavsiye edeceğimiz Tiran, haşlanmış kemikli kuzu etinin özel sosuyla fırınlanmasıyla yapılan “elbasan tava”, fırında pırasa, geleneksel boğma rakı, el yapımı, ince hamurlu Arnavut böreği ve ülkemizde de çok sevilen  Arnavut ciğeri gibi yerel lezzetleriyle de sizleri mest edecek.

tiran gezilecek yerler rehberi

Tiran Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 13 Yer!

Londra, Paris, Amsterdam, Madrid gibi Avrupa şehirlerinden sıkılan, yine hem yakın hem de biraz daha farklı bir yer görmeyi isteyen herkesin bucket-list’inde olmalı Arnavutluk‘un mütevazi başkenti. Tiran Gezilecek Yerler yazısında sizlere kentte görmeye değer yerlerden bahsedeceğim ama gelin önce biraz şehir hakkında detaylı bilgi vererek başlayalım.