Sakarya

Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde, Karasu ilçesiyle Karadeniz’e kıyısı bulunan Sakarya, 1 milyona varan nüfusuyla ülkenin yirmi ikinci kalabalık kenti. M.Ö.12. YY’da Frig boyları tarafından kurulan şehirde en eski yapı 559’da Bizans İmparatoru Iustinianus tarafından yaptırılan, günümüzde Sakarya Nehri yatak değiştirdiği için kara üzerinde kalan 430 metrelik Beşköprü. Şehir merkezi olan Adapazarı’nda Orhan Gazi Cami ile Roma, Bizans, Osmanlı ve cumhuriyetin kuruluş dönemlerinden pek çok eser barındıran Sakarya Müzesi en çok ziyaretçi çeken yapılar arasında.

Gölü, doğası, yeşili, piknik alanları, otelleri, su sporları, hayvanat bahçesiyle Sapanca bölgesi ve çay bahçeleri, kafeleri, lokantaları, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ikinci en büyük longozu olan Acarlar Longozu’yla Karasu bölgesi, Sakarya’nın çok sayıda ziyaretçi ağırlayan turizm bölgelerinin en başında gelenler.

Hem Marmara hem de Karadeniz mutfağından lezzetler barındıran Sakarya, biberli kemik suyuna bandırılan kızarmış ekmeklerin etin üzerini kapamasıyla yapılan ünlü Adapazarı ıslama köftesiyle de Türkiye’nin her yerinden gelen misafirlerinin iştahını kabartıyor. Sakarya Gezi Rehberi kategorisindeki diğer yazılar…

Scroll to Top