Sevilla

İber Yarımadası’nın güneyinde, İspanya’nın Endülüs Özerk Bölgesi’nde bulunan Sevilla, 2 milyona varan nüfusuyla ülkenin en kalabalık dördünce şehri.

Guadalquivir Nehri ve bu nehrin bir kolu olan Canal de Alfonso XIII kıyısında konumlanan şehir bölgenin endüstri ve turizm merkezi. Ortaçağ’daki İslam uygarlığının en güzel mimari yapılarını yine o dönemin Hristiyan mimarisiyle harmanlanmış şekliyle günümüze kadar başarıyla korumuş olan Sevilla, İlkçağ’da İberliler tarafından kurulup devamında Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar, Vizigotlar, Emeviler ve günümüze kadar İspanyol hakimiyetini yaşamış.

Nehrin doğusundaki “Eski Şehir” bölgesi balkonlu ve avlulu eski evleri ve dar sokaklarıyla dikkat çekerken, nehrin batısında kalan Remodios ile Triana bölgelerinde yaşayan yerel Roman halkın Flamenko gösterileri yabancı turistlerin görmeden geçmemesi gereken aktivitelerin başında geliyor.

UNESCO korumasındaki Kraliyet Sarayı (Real Alcazar) ile dünyanın en büyük Gotik mimarili katedrali olan Sevilla Katedrali’nin en çok ziyaret edilen yapılar olduğu şehrin simgesiyse yine UNESCO korumasındaki 63 metrelik Giralda Çan Kulesi. Çeşit ve lezzet zengini Endülüs mutfağının temsilcilerinden olan Sevilla’da sebzeli kremalı soğuk çorba “gazpacho” yerel halkın en çok tükettiği yemeklerden.

Scroll to Top