Sevilla

İber Yarımadası’nın güneyinde, İspanya’nın Endülüs Özerk Bölgesi’nde bulunan Sevilla, 2 milyona varan nüfusuyla ülkenin en kalabalık dördünce şehri.

Guadalquivir Nehri ve bu nehrin bir kolu olan Canal de Alfonso XIII kıyısında konumlanan şehir bölgenin endüstri ve turizm merkezi. Ortaçağ’daki İslam uygarlığının en güzel mimari yapılarını yine o dönemin Hristiyan mimarisiyle harmanlanmış şekliyle günümüze kadar başarıyla korumuş olan Sevilla, İlkçağ’da İberliler tarafından kurulup devamında Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar, Vizigotlar, Emeviler ve günümüze kadar İspanyol hakimiyetini yaşamış.

Nehrin doğusundaki “Eski Şehir” bölgesi balkonlu ve avlulu eski evleri ve dar sokaklarıyla dikkat çekerken, nehrin batısında kalan Remodios ile Triana bölgelerinde yaşayan yerel Roman halkın Flamenko gösterileri yabancı turistlerin görmeden geçmemesi gereken aktivitelerin başında geliyor.

UNESCO korumasındaki Kraliyet Sarayı (Real Alcazar) ile dünyanın en büyük Gotik mimarili katedrali olan Sevilla Katedrali’nin en çok ziyaret edilen yapılar olduğu şehrin simgesiyse yine UNESCO korumasındaki 63 metrelik Giralda Çan Kulesi. Çeşit ve lezzet zengini Endülüs mutfağının temsilcilerinden olan Sevilla’da sebzeli kremalı soğuk çorba “gazpacho” yerel halkın en çok tükettiği yemeklerden.

Sevilla gezilecek yerler listesi

Sevilla Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 25 Nokta)

Sevilla’da nereler gezilir? Sevilla gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Endülüs turlarının vazgeçilmez durağı ‌‌Sevilla; zengin mimarisi ve kültürel birikimi ile konuklarına unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor. ‌

Kastilya kültürünün izlerini yoğun bir şekilde bünyesinde barındıran kent, yüzlerce yıl önce Kuzey Afrika’dan gelip ‌Endülüs’ü hâkimiyetleri altına alan hanedanlar sayesinde egzotik bir atmosfere kavuşmuş. Dolayısıyla Sevilla hem Katolik İspanya ruhunu, hem Müslüman Mağribilerin etkisini, bir de şehre damgasını vurmuş Çingenelerin izlerini nefis bir şekilde harmanlamış bir yer.

Sevilla'da nerede kalınır?

Sevilla’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Sevilla’da nerede kalınır?İspanya‘nın Barselona’dan sonra en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri olan Sevilla‘nın yoğun ilgi görmesinde tarihi sokaklarının, hareketli sosyal yaşamının, gurme lezzetlerinin, eğlenceli kültürel aktivitelerinin ve görkemli yapılarının payı yadsınamayacak kadar büyük boyutlarda.

Sevilla'da ne yapılır?

Sevilla’da Ne Yapılır? Yapılacak 13 Şey

Sevilla’da ne yapılır araştırmasına başlayan şanslılardan mısınız? O zaman bu yazı çok işinize yarayacak. Endülüs’ün başkenti büyüleyici bir mimari, zengin bir tarih ve insanın içini açan yemyeşil bahçelerle dolu bir şehir.