Sevilla gezilecek yerler rehberi

Sevilla Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

Sevilla’da nereler gezilir? Sevilla gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Endülüs turlarının vazgeçilmez durağı ‌‌Sevilla; zengin mimarisi ve kültürel birikimi ile konuklarına unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor. ‌

Kastilya kültürünün izlerini yoğun bir şekilde bünyesinde barındıran kent, yüzlerce yıl önce Kuzey Afrika’dan gelip ‌Endülüs’ü hâkimiyetleri altına alan hanedanlar sayesinde egzotik atmosfere kavuşmuş.

Kentte bu egzotik havayı bünyelerinde taşıyan en popüler yapıları detaylıca hazırladığım Sevilla gezilecek yerler yazımda anlatmaya çalışacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Centro, Alameda, Santa Cruz Mahallesi ve Arenal ile Alfalfa bölgeleri şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Sevilla’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Son gezimde ben 4 yıldızlı Ayre Hotel Sevilla adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Diğer popüler otellerden bazıları: 3★ H10 Corregidor Boutique Hotel, 4★ Catalonia Giralda, 5★ Hotel Palacio De Villapanés.

Yapılacak şeyler: Şehirdeki en popüler turlardan bazılarına gezi öncesinde kayıt olarak rahat edebilirsiniz: Sevilla Alcázar: Hızlı Giriş Biletleri ve Rehberli Tur ve Museo del Baile Flamenco’da 1 Saatlik Flamenko Şov adlı turlara mutlaka göz atın. Sevilla’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Sevilla’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Sevilla Gezilecek Yerler Listesi

Sevilla gezilecek yerler harita konumları
Sevilla gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Sevilla’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Sevilla Katedrali & ‌Giralda Çan Kulesi
 2. Real Alcázar
 3. Plaza de ‌Espana
 4. Santa ‌Cruz Mahallesi
 5. Torre del ‌Oro
 6. Parque de María ‌Luisa
 7. Triana Bölgesi
 8. Museo del ‌Baile ‌Flamenco
 9. Museo ‌Bellas ‌Artes de ‌Sevilla
 10. Calle ‌Sierpes
 11. Sevilla Boğa Güreşi Alanı
 12. Palace of ‌the ‌Countess of ‌Lebrija
 13. Hospital de ‌los ‌Venerables
 14. Isla Mágica
 15. Plaza ‌Nueva

1. ‌Sevilla Katedrali & ‌Giralda Çan Kulesi

Sevilla gezilecek yerler Sevilla Katedrali

‌‌Sevilla, dünyanın en büyük Gotik katedraline ev sahipliği yapıyor. ‌Kristof Kolomb’un mezarının bulunduğu dini yapının tarihi, 13. yüzyıla kadar uzanıyor.

1248’de ‌Kastilya Kralı ‌III. Fernando’nun önderliğindeki ordunun kenti ‌Muhavvidler’den alması sonrasında buradaki cami kısa sürede kiliseye çevrilmiş. Ancak 1356’daki depremin ardından dini yapı kullanılamayacak duruma gelince yerine ‌Sevilla Katedrali‘nin yapımına karar verilmiş.

İnşası 1507 yılında tamamlanan katedral, iç ve dış bölümlerindeki mimari ayrıntılarla günümüzde gezginlerin ‌Sevilla gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumda.

Görkemli ‌Giralda ise katedralin inşası için yıkılan caminin günümüze ulaşabilen tek bölümünü oluşturuyor. ‌Muhavvidler’in gücünü simgelemesi için oldukça geniş boyutlarda tasarlanan minare, 104 metre uzunluğa sahip.

Üzerinde taşıdığı dekoratif ayrıntılarla Fas’taki türdeşlerini anımsatan kulenin geniş rampasından en üst kısmına doğru çıkarsanız, etkileyici kent manzarasını seyretme olanağına kavuşabilirsiniz.

 Tur Tavsiyeleri:  Sevilla Katedrali şehrin en popüler yapısı bu yüzden sezonda katedral önünde uzun bilet kuyrukları olabiliyor, dilerseniz giriş biletinizi internetten de satın alabilirsiniz. Tıklayın: Sevilla Katedrali ve Giralda: Hızlı Giriş Bileti

Eğer bu ikonik yapıyı rehber eşliğinde gezmek isterseniz Sevilla Katedrali ve Giralda Kulesi 1-Saat Rehberli Tur paketini de inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Av. de la Constitución, ‌s/n, 41004 ‌Sevilla
 • Ziyaret Saatleri: 11.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €9
 • Web Sitesi: catedraldesevilla.es/cultural-visit

2. ‌Real Alcázar

Sevilla gezilecek yerler Real Alcazar

Dünyada halen daha kullanımda olan en eski kraliyet sarayı olma özelliğini taşıyan ‌Real Alcázar, 913 yılında ‌Sevilla’yı idaresi altında tutan ‌Cordobalı yöneticiler için inşa edilmiş.

Adı dilimizde “Kralın Evi” anlamına gelen yapı grubunda ilk genişletme, 11. yüzyılda ‌Abbasiler tarafından yapılmış. Bu dönemde kale genişletilerek ‌Al-Muwarak isimli saray inşa edilmiş. Yaklaşık 100 yıl sonra ‌Muhavvid hanedanı, yapı grubunun doğusuna ‌Patio del Crucero’yu yaptırmış. ‌

Müdeccen stili mimarisinin güzelliği ile herkesi büyüleyen yapı, kenti ele geçiren ‌III. Fernando’yu bile etkilemiş ve burada oturmaya karar vermiş.

Sonraki dönemlerde önce ‌III. Fernando’nun oğlu ‌X. ‌Alfonso döneminde ‌Muhavvidler’den kalma saray yerini Gotik bir yapıya bırakmış. I. ‌Pedro ise saray kompleksine kendi adını taşıyan binayı ekletmiş.

Büyülü atmosferi nedeniyle dizi ve film çekimleri için de kullanılan Alcázar Sarayı’na ‌Patio del Leon’dan giriş yapılıyor. Bahçelerinin güzelliği ile ününe ün katan sarayın ilgi çekici bölümlerinin başında ‌Maria del ‌Padilla Banyosu geliyor.

 Not:  Sevilla’daki en popüler yerlerin başında gelen bu saray dünyaca ünlü Game of Thrones dizine de set olmuş durumda. Dizide The Water Gardens of Dorne olarak bilinen yer bu güzel sarayın bahçesi.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer şehrin ünlü yapısına yakın bir yerde konaklamak isterseniz 5 yıldızlı EME Catedral Hotel‘e göz atabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Sevilla Alcázar: Hızlı Giriş Biletleri ve Rehberli Tur‘una internetten kayıt olarak kuyruklarda gereksiz bekleme yapmaktan kurtulabilirsiniz.

 • Adres: ‌Patio de ‌Banderas, ‌s/n, 41004 ‌Sevilla
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-19.00
 • Giriş Ücreti: €5,50
 • Web Sitesi: alcazarsevilla.org

3. Plaza de ‌Espana

Sevilla gezilecek yerler, Sevilla gezi notlar

‌Parque de María ‌Luisa içerisinde yer alan etkileyici Plaza de ‌‌Espana, Kral ‌XIII. ‌Alfonso’nun tahtta olduğu 1928 yılında ‌İber-Amerikan Ticaret Fuarı için kullanıma açılmış.

Hem Arap hem de İspanyol mimarisinin temel özelliklerini yansıtması amaçlanan parkın tasarımını Aníbal González yapmış. Bu kapsamda çevresindeki yapı grubunun bazı bölümleri ‌Moro, bir kısmıysa Rönesans stiline uygun şekilde inşa edilmiş. Günümüzde bu yapılar, çeşitli resmi kurumlar tarafından kullanılıyor.

İspanya Meydanı’nın tam ortasında ‌Vicente ‌Traver Çeşmesi bulunuyor. Çeşmenin hemen arkasındaki kanalın üzerindeki ‌Venedik tarzı 4 köprü ise eski İspanyol krallıklarını ‌sembolize ediyor.

Bu köprülerden geçip meydanı çevreleyen kompleksin duvarlarına ulaşırsanız, İspanyol kentlerinin haritaları ve en önemli tarihi olaylarını betimleyen çizimlerle bezenmiş çinileri inceleyebilirsiniz.

 Not:  Dilerseniz meydandaki ufak kanallarda sandal turu yapabilirsiniz. Ya da şehrin birçok köşesinde yer alan fayton turuna yine bu meydandan katılabilir. Faytonlar önce Maria Luisa Parkı’nı gezip sonrasında sizi Katedral’e götürüyor. Çok gerekli mi derseniz bence değil.

Bu arada şehirde flamenko gösterilerini en güzel ve belki en ucuza seyredebileceğiniz yerlerden birisi bu meydan. Genellikle yarı profesyonel sanatçılar meydanda güzel gösteriler yapıyor. Eğer gösteriden keyif alırsanız az da olsa para vermeye çalışın.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer Sevilla’nın bu güzel parkına yakın bir noktada konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Melia Sevilla sizin için güzel bir seçenek olabilir.

4. ‌Santa ‌Cruz Mahallesi

Sevilla gezilecek yerler Santa Cruz Mahallesi

Yerel kültür hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, dar sokaklarında oldukça cazip fırsatlar barındıran ‌Santa ‌Cruz Mahallesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Mahalle, ‌Kastilya Kralı ‌III. Fernando’nun İber Yarımadası’nın hâkimiyetini Araplar’dan almasının ardından Yahudiler’in yaşam alanı haline gelmiş.

Hatta o dönem Toledo’nun ardından İspanya topraklarındaki en büyük Yahudi topluluğu burada yaşıyormuş. Ancak yerleşim bölgesinin kaderi, 1492 yılında duyurulan ‌Elhamra Kararnamesi sonrasında topluluğun ülkeden sürülmesiyle birlikte bir anda kötüye gitmeye başlamış.

18. yüzyılda gerçekleştirilen yenileme projesi ile mahalle yeniden hayat bulmuş. Çalışmalar sırasında bölgedeki tek sinagog ‌Hıristiyan ibadethanesine dönüştürülerek ‌Iglesia de ‌Santa María de ‌las ‌Nieves adı verilmiş.

Mimari yapısı nedeniyle daima serin olan mahalledeki sokaklardan birisi, belki de darlığı nedeniyle balkonların birbirlerine değecek kadar yakın olmasından dolayı, “Öpücük Sokağı” ismiyle anılıyor. Sokağın sonunda, dönemin ilk Zührevi Hastalıklar Hastanesi’ne ev sahipliği yapan bina bulunuyor.

 Otel Tavsiyesi:  Şehrin tam merkezinde, 19. yüzyıl binasında yer alan 4 yıldızlı Petit Palace Marques Santa Ana bu bölgede konaklamak isteyenler için ideal bir otel.

5. ‌Torre del ‌Oro

Sevilla gezilecek yerler Torre del Oro

‌Sevilla gezilecek yerler listelerinize eklenmenizi tavsiye edeceğim bir diğer yapıysa, kentin simgelerinden biri olan ‌Torre del ‌Oro.

Adı dilimizde “Altın Kule” anlamına gelen yapı, 13. yüzyılda kente hükmeden ‌Muhavvidler tarafından ‌Guadalquivir Nehri’ndeki trafiği kontrol etmek ve ‌Sevilla Limanı’nı savunmak için inşa edilmiş.

Zaman içerisinde kule, farklı amaçlar için de kullanılmış. Liman bölgesini potansiyel tehlikelere karşı koruma görevinin ardından yapı sırasıyla gözlem kulesi, hapishane, şapel, barut deposu olarak hizmet vermiş. Hatta bir dönem anıt statüsündeki taş kulenin yıkılması ve satışı da gündeme gelmiş.

Altın Kule’nin içerisinde günümüzde Denizcilik Müzesi faaliyetlerini sürdürüyor. Kentin bu alandaki tarihi hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz kültürel tesiste; eski navigasyon aletleri ve modeller, belgeler, gravürler, haritalar sergileniyor.

Nehirde düzenlenen tekne turlarına katılırsanız, kuleyi farklı açılardan görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 • Adres: ‌Paseo de Cristóbal Colón, ‌s/n, 41001 ‌Sevilla
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.45
 • Giriş Ücreti: 3 ‌Euro

6. ‌Parque de María ‌Luisa

Sevilla gezilecek yerler Parque de Maria Luisa

340 bin metrekarelik alanıyla kentin en büyük yeşil alanı konumundaki ‌Parque de María ‌‌Luisa; ‌Sevilla’nın tarihi merkezinin güneyinde, ‌Guadalquivir Nehri’nin kıyısında yer alıyor.

Avrupa’daki şehir parklarının en güzelleri arasında sayılan yeşil alan, hem botanik bahçesi olarak faaliyet gösteriyor hem de yerel halk ve gezginler tarafından sıcak yaz günlerinde serinlemek amacıyla kullanılıyor.

1914 yılında kullanıma açılan parkın botanik bahçesi olarak değerlendirilen bölümleri, bir zamanlar San ‌Telmo Sarayı’nın bünyesindeymiş. 1893’te halkın ziyaretine izin verilen bahçelerdeki, ilk kapsamlı düzenleme çalışmaları, 1911’de ‌Jean-Claude ‌Nicolas gözetiminde gerçekleştirilmiş.

Arkeoloji ile Popüler Sanat ve Gelenekler müzelerine ev sahipliği yapan parkın yürüyüş parkurlarında dolaşırken çok sayıda anıt, çeşme, gölet görebilirsiniz.

Yeşil alanda ayrıca etkileyici görünüme sahip Art ‌Deco ve ‌Mudejar stili yapılar da bulunuyor. Eğer parkı yürüyerek dolaşmak istemezseniz, bisiklet kiralayabilir ya da at arabalarına binebilirsiniz.

 Not:  Yukarıda da bahsettiğim gibi dilerseniz Plaza de Espana Meydanı’ndan fayton turlarına katılarak da bu parkı kolayca gezebilirsiniz.

 • Adres: ‌Paseo de ‌las ‌Delicias, ‌s/n, 41013 ‌Sevilla
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-00.00

7. ‌Triana Bölgesi

Sevilla'da görülmesi gereken yerler Triana

‌Guadalquivir Nehri’nin sol tarafında yer alan ve ‌II. ‌Isabel Köprüsü ile kent merkezine bağlanan ‌Triana Bölgesi, hareketli atmosferi ve kültürel zenginliği ile gezginleri kendisine çekiyor.

Çingene mahallesi olarak tanınan yerleşim bölgesinin popüler hale gelmesinde Arnavut kaldırımlı sokaklarında sağlı sollu uzanan seramik dükkanlarının, kiliselerin, ‌tapas barların ve çoğu zaman sokaklara taşan kültürel etkinliklerin payı bir hayli fazla.

‌Triana’da vakit geçirirken öncelikle ‌Iglesia de ‌Santa Ana, Callejón de la Inquisición, ‌Mercado de ‌Triana ve ‌Ceramica ‌Santa Ana’yı ziyaret edebilirsiniz.

Bu arada mahallenin hemen her köşesinde boğa güreşlerini taklit eden performans sanatçılarının ve Flâmenko şarkıcıları ile dansçılarının gösterilerini izleyebilirsiniz. Eğlenmek ve karnınızı doyurmak içinse ‌Calle Betis’teki mekânları tercih edebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Zenit Sevilla, Triana bölgesinde kalmak isteyen gezginler için güzel bir otel.

8. ‌Museo del ‌Baile ‌Flamenco

Sevilla gezilecek yerler Museo del Baile Flamenco

18. yüzyılda inşa edilen, 4 katlı ‌Casa de Palacio’nun ev sahipliği yaptığı ‌Museo de ‌Baile ‌‌Flamenco, kapılarını ziyarete 2006 yılında açmış.

Ünlü dansçı ‌Cristina Hoyos’un çabaları sonucu faaliyet göstermeye başlayan kültürel tesiste adı kent ile özdeşleşmiş olan Flâmenko’yu tüm yönleri ile tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Müzede, egzotik dans türünün tarihinin, kültürünün ve tarzının anlatıldığı gösterimlerin büyük çoğunluğu interaktif olarak gerçekleştiriliyor. Diğer sergi odalarında ise dansın ruhunu anlatan tabloları ve fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Katedrale kısa yürüme mesafesindeki müzede sergi alanları dışında eğitim bölümleri ve gece düzenlenen etkinliklerde kullanılan salonlar da bulunuyor.

Sarayın 1. katında bulunan dersliklerde; ritim, şan, dans ve gitar eğitimleri veriliyor. Büyüleyici atmosferleri ile sizleri etkileyeceğini düşündüğüm dans gösterileri ise müze kapandıktan sonra her akşam 19.00 ve 20.45‘te 2 seans halinde düzenleniyor.

 Not:  Müzedeki gösteriler benim şu ana kadar katılıp en keyif aldığım etkinliklerin başında geliyor. Mutlaka seyretmeye çalışın. Yalnız turizm sezonunun yoğun olduğu dönemlerde akşam gösterilerinde yer kalmayabiliyor.

Bu yüzden biletinizi önceden almaya özen gösterin. Ben kendi seyahatimde biletimi müzeni resmi internet sitesinden satın alamadım çünkü yalnızca Paypal kabul ediyordu.

Bu gibi durumlarda biletinizi gün içerisinde müzeden alabileceğiniz gibi benim gibi Viator ya da Getyourguide gibi sitelerden de satın alabilirsiniz. Mailinize gelen onay formunu çıktı almayı unutmayın. Biletinizi Getyourguide’dan satın almak için tıklayın: Museo del Baile Flamenco’da 1 Saatlik Flamenko Şov

 Not 2:   Eğer aksi belirtilmemişse biletlerde numara olmuyor, erken giden önü kapıyor ama salon ufak olduğu için her noktadan keyifle gösteriyi izleyebilirsiniz.

 • Adres: ‌Calle Manuel ‌Rojas ‌Marcos, 3, 41004 ‌Sevilla
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: museoflamenco.com

9. ‌Museo ‌Bellas ‌Artes de ‌Sevilla

Sevilla gezilecek yerler Museo Bellas Artes de Sevilla

16. yüzyılda inşa edilmiş ihtişamlı bir bina içerisinde konuklarını ağırlayan ‌Museo ‌Bellas ‌Artes de ‌‌Sevilla, 1839 yılında kurulmuş.

Güzel Sanatlar Müzesi bünyesinde, ağırlıklı olarak Orta Çağ ile 20. yüzyıl arasındaki dönemde yaratılmış İspanyol eserlerine odaklanmış bir koleksiyon sergileniyor.

14 salona yayılmış bu zengin koleksiyonda, en yoğun ilgiyi ‌Sevilla resim sanatının altın çağı olarak adlandırılan 17. yüzyıldan kalma çalışmalar çekiyor.

Başkent Madrid’deki ‌Prado Müzesi’nin ardından alanında ülkedeki en geniş koleksiyona sahip olma özelliğini taşıyan kültürel tesiste Zurbarán, ‌Herrera, Lal ve ‌Murillo gibi isimlerin çalışmalarını inceleme olanağı bulabilirsiniz.

Tabi koleksiyon yerel sanatçıların bağışlarıyla büyümeye devam ettiğinden, bu önemli isimlerin yanı sıra yeni yeteneklerin de çalışmalarını görebilirsiniz.

 • Adres: ‌Pl. del ‌‌Museo, 9, 41001 ‌Sevilla
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00
 • Giriş Ücreti: €1.50
 • Web Sitesi: museosdeandalucia.es/web/museodebellasartesdesevilla

10. ‌Calle ‌Sierpes

Sevilla'da gezilecek yerler Calle Sierpes

Kentin en hareketli caddelerinden biri olan ‌Calle ‌Sierpes‘i, zengin alışveriş olanaklarından yararlanmak için ‌Sevilla gezilecek yerler listelerinize ekleyebilirsiniz.

San ‌Francisco ile ‌Campana meydanları arasında uzanan caddenin tarihi, kentin kuruluşuna kadar uzanıyor. Orta Çağ’ın ilk dönemlerinde surların dışında kalan ‌‌Sierpes, 11. yüzyılda gerçekleştirilen genişletme çalışmaları sonrasında şehir sınırlarına dâhil edilmiş.

16. yüzyılda ise Yeni Dünya ile yapılan ticaretin merkezi haline gelerek popülaritesini artırmış.

Paralelinde uzanan Tetuán ile birlikte ‌Sevilla’nın ana alışveriş bölgesini oluşturan ‌Sierpes Caddesi’nde günümüzde uluslararası zincir moda markalarına ait mağazalar, aile işletmeleri ve sayıları az da olsa yerel tasarımcılara ait butikler faaliyet gösteriyor.

Araç trafiğine kapalı olduğundan yayalara rahat hareket edebilecekleri güvenli bir ortam sunan caddenin çevresi ayrıca ‌yeme-içme ve konaklama olanakları açısından da zengin profile sahip.

11. ‌Sevilla Boğa Güreşi Alanı

Sevilla'da gezilecek yerler Arena

Yerel dildeki adı “Plaza de ‌Toros de la ‌Real ‌Maestranza” olan ‌Sevilla Boğa Güreşi Alanı, ‌Baratillo Tepesi’ne 1749-1765 yılları arasında inşa edilmiş. Alanın geçmişi aslında 13. yüzyıla dayanıyor.

Bu etkinliğe ilgi duyanlar, Dan ‌Avidan tarafından tasarlanan alana tarihi ve karakteristiği nedeniyle boğa güreşi dünyasının ‌Old Trafford’u veya ‌Camp Nou’su gözüyle bakıyor.

Gerçekten de 2 katlı yapı, mimari özellikleri ve etkinlik zamanı oluşan ateşli atmosferi ile bu yakıştırmaları fazlasıyla hak ediyor. Dış kısmı Barok tarzı kulelerle desteklenen alana, etkileyici görünüme sahip bir kapıdan giriş yapılıyor.

‌Sevilla’da boğa güreşi sezonu, Mart ya da Nisan ayında başlayıp Eylül ayında sonlanıyor. En önemli etkinliklerse ‌Feria de ‌Abril kapsamında gerçekleştiriliyor.

Her yıl, ‌Real ‌Maestranza yönetimi sezonun başlangıcını duyuran afişi hazırlaması için yerel ressamlardan birini görevlendiriliyor. Rehberli turlara katılarak, hem arena hem de boğa güreşleri hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Adres: ‌Paseo de Cristóbal Colón, 12, 41001 ‌Sevilla
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-21.00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: realmaestranza.com

12. ‌Palace of ‌the ‌Countess of ‌Lebrija

Sevilla gezilecek yerler Palace of the Countess of Lebrija

Günümüzde ‌müze-ev olarak kullanılan ‌Palace of ‌the ‌Countess of ‌‌Lebrija, ‌Paiba Ailesi için 15. yüzyılda inşa edilmiş. Yapının gösterişli dış yüzünü oluşturmaya yönelik çalışmalarsa 16. yüzyılda tamamlanmış.

Bu çalışmadan 200 yıl sonra yeniden modellenerek tekrardan inşa sürecine alınan saray, ‌Paiba Ailesi’nden sonra ‌Corbos Kontu ve ‌Miraflores Kontları gibi soylu isimlerin mülkiyeti altına girmiş. 1901’de ise ismini aldığı ‌Lebrija Kontesi ‌Regla Manjón ‌Mergelina tarafından satın alınmış.

Güzelliği ile göz kamaştıran ‌Rönesans-Müdeccen stili avlu ile çevrili 2.500 metrekarelik saray, kontesin arkeolojiye meraklı olması sayesinde kısa sürede sanat eserleri ile dolmuş.

1999’da ise varisleri tarafından saray, müze haline getirilerek halka açılmış. Yapının farklı tarzlarda dekore edilmiş odalarını, rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz. Bu sayede Roma döneminden kalma birçok eseri inceleme şansına kavuşabilirsiniz.

 • Adres: ‌Calle ‌Cuna, 8, 41004 ‌Sevilla
 • Ziyaret Saatleri: 10.30-19.30
 • Giriş Ücreti: €9 (Tüm Bina)
 • Web Sitesi: palaciodelebrija.com

13. ‌Hospital de ‌los ‌Venerables

Sevilla turu Hospital de los Venerables

Barok mimariye sahip ‌Hospital de ‌los ‌‌Venerables, 1675-1697 yılları arasında Mimar ‌Leonardo de Figueroa’nın tasarımına bağlı kalınarak yaşlı rahiplerin bakımı için inşa edilmiş.

Hastane, kraliyet ailesi başta olmak üzere birçok kaynaktan gelen bağışlarla asli görevini 1805 yılına kadar devam ettirmiş. Ancak bu tarihten sonra maddi yardımları kesilmiş ve 1840’ta burada ikamet edenler başka bir hastaneye taşınmış. Taşınma bittiğinde yapı tekstil fabrikasına dönüştürülmüş.

1987-1991 yılları arasında gerçekleştirilen kapsamlı restorasyon çalışmalarının ardından eski hastane binası, ‌Focus-Abengoa Vakfı tarafından idari merkez olarak kullanılmaya başlanmış.

Vakfın, 2007 yılında kurduğu Velázquez Sergi Merkezi‘nde günümüzde 17. yüzyıl tabloları sergileniyor. İlgi çekici koleksiyonu inceledikten sonra vaktiniz kalırsa yapı bünyesinde 1689’da inşa edilen şapeli de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 • Adres: Plaza ‌‌Venerables, 8, 41004 ‌Sevilla
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-14.00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: fundacionfocus.com

14. Isla Mágica

Sevilla gezilecek yerler Isla Magica

‌Sevilla’nın tarihi merkezine birkaç adım uzaklıktaki Isla Mágica, 1997 yılında açılmış.

1992 Dünya Ticaret Fuarı’nın gerçekleştirildiği alan üzerine kurulan eğlence parkı, bünyesinde 7’den 70’e her yaştan bireyin ilgisini çekebilecek tematik oyuncakları ve genişçe bir göleti barındırıyor.

Limitsiz Eğlence” sloganıyla hizmet veren parktaki oyuncaklar arasından en çok ilgiyi Jaguar isimli hız treni ile birlikte perili ev “Dimensión 4“, kütük tekne “Anaconda” ve minare şeklinde tasarlanmış “El Desafio” çekiyor.

‌Guadalquivir Nehri üzerindeki ‌Cartuja Adası’nda hizmet veren eğlence parkında, oyuncaklara binmenin yanı sıra şovları izleyerek de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Manzara izlemek isterseniz dönme dolaba binebilir, acıktığınızda rotanızı restoranına doğru çevirebilirsiniz.

 • Adres: Isla de la ‌‌Cartuja, Pabellón de España, ‌s/n, 41092 ‌Sevilla
 • Ziyaret Saatleri: 11.00-23.00
 • Giriş Ücreti: €28
 • Web Sitesi: islamagica.es/en/

15. Plaza ‌Nueva

Sevilla'da görülmesi gereken yerler Plaza Nueva

‌Barselona Caddesi üzerindeki Plaza ‌‌Nueva, ‌Sevilla gezilecek yerler listesinde sizlere anlatacağım son turistik mekân. Yemyeşil ortamıyla kent merkezine farklı bir hava katan meydan, ‌Sevilla’nın alışveriş bölgesi ‌Arenal ile nehir arasında yer alıyor.

1270-1840 yılları arasında meydanın bulunduğu alanda oldukça büyük boyutlara sahip bir manastır varmış. Ancak bu yapıdan geriye sadece 16. yüzyılda inşa edilen, Barok tarzı San ‌Onofre Şapeli kalmış.

Dinlenmek ve kent yaşamını gözlemlemek için zaman ayırabileceğiniz meydanın çevresinde, alışveriş tutkunlarının ilgisini çekebilecek mağazalar faaliyet gösteriyor.

150 yıllık ‌Hotel ‌Inglaterra ve ‌Ayunamiento yani belediye sarayına da ev sahipliği yapan alanın ortasında, ‌III. Fernando’yu betimleyen ihtişamlı bir heykel bulunuyor.

 Otel Tavsiyesi:  Sevilla Katedali’ne yalnızca 250 m uzaklıkta, Plaza Nueva Meydanı manzaralı Hotel Inglaterra, 4 yıldızlı, konaklama için tercih edilebilecek bir otel.

Sevilla’da Gezilecek Diğer Yerler

Sevilla gezilecek yerler Metropol parasol
Metropol Parasol, Sevilla

Sevilla seyahatinizde zaman kısıtlamanız yoksa, Sevilla gezilecek yerler listenize şu yerleri de ekleyebilirsiniz;

 • Casa de Pilatos
 • Metropol Parasol
 • Arkeoloji Müzesi
 • Monasterio de Santa Paula
 • Ayuntamiento
 • Biblioteca Colombina
 • Santa Semana
 • The Basilica of the Macarena
 • Triana ve Universidad de Seville

Sevilla’da Nerede Kalınır?

Sevilla'da nerede kalınır
Son seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım 4 yıldızlı Ayre Hotel Sevilla, şehirde konaklama için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Sevilla’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda detaylıca anlattığım gibi Sevilla’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bögeler: CentroAlamedaSanta Cruz Mahallesi ve Arenal ile Alfalfa bölgeleri.

Ben Sevilla seyahatimde Booking.com’da yaklaşık 6600 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek puana sahip, 4 yıldızlı Ayre Hotel Sevilla adlı otelde konakladım.

Benim bu oteli tercih etmemdeki en büyük etken otelin sahip olduğu konum oldu. Sevilla Santa Justa Tren İstasyonu hemen karşısında yer alan otel, bizim gibi tren ile Endülüs seyahati yapan gezginlere ulaşım konusunda büyük avantaj sağlıyor.

Biz Sevilla’ya Endülüs turumuz sırasında trenle gelip yine gezi sonrasında trenle Madrid’e devam etmiştik. Bu nedenle otelin konumu mümkün olduğunca gara yakın olmalıydı.

Tren istasyonunun hemen karşısında yer alan otelden dilerseniz merkezdeki gezilecek yerlere yürüyerek gidebileceğiniz gibi belediye otobüsleri ile ya da otel önündeki taksiler ile de gidebilirsiniz.

Otel şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerinden biri. Oteli incelerken standart odaların görüntüsü beni çok cezbetmedi bu nedenle ben gecelik 5-10 Euro fazla verip 26 m2 büyüklükteki Superior odada konaklamayı tercih ettim. Bunun için de kahvaltı dahil gecelik çift kişilik oda için 75 Euro gibi makul bir rakam ödedim.

Tekrar Sevilla’ya gidecek olsam bu otelin güncel fiyatlarına göz atarım. Eğer siz daha merkezi bir yerde konaklamak isterseniz de Centro ya da Katedral çevresindeki tesislere göz atabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Sevilla’da konaklama konusunda detaylı bilgileri ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Sevilla’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Sevilla gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Eğer sizin de konu hakkında önerileriniz ve tavsiyeleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

Şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

 1. Merhaba Sami bey, 22 Mart da Madrid den ayrılarak 6 gece konaklamalı Endülüs gezimde konaklamayı nasıl yapmamı önerirsiniz? Dönüş uçağım 28 Mart Malaga saat 19:25

  Görmeyi arzu ettiğim yerler; Cordoba, Sevilla, Granada ve Malaga.. Ulaşım tren ve otobüs ile olacak.

  Yanıtınız için teşekkürler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top