Sevilla gezilecek yerler

İspanya‘nın turizm, sanat ve kültür merkezi olan tarihi şehri Sevilla gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın en önemli turistik şehirleri arasında bulunuyor. Tarihi sokakları, görkemli yapıları ile turistlerin ilgisini çeken yeni ile eskinin harmanlandığı şehre gerçekleştireceğiniz gezinizi, hazırladığımız liste sayesinde daha kolay hale getirebilirsiniz.

Sevilla Gezilecek Yerler

Endülüs özerk bölgesinin en büyük şehri olarak bilinen Sevilla, tarihi dokusunun ve gezilip görülecek dünyaca ünlü yerlerinin yanısıra farklı yemek kültürü, Flamenko ve Sevillanas adı verilen danslarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Milyonlarca kişi tarafından her yıl ziyaret edilen ve turistlerde hayranlık uyandıran gizemli şehrin en etkileyici noktalarından oluşan listemizden yararlanarak gezi planınızı oluşturabilirsiniz.

  • Otel rezervasyonunuzu en iyi fiyat garantisi ve ücretsiz iptal gibi imkanlar sunan Booking.com'dan yaptırabilirsiniz. Otelleri incelemek için tıklayın.

Bu arada Sevilla’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Sevilla’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Sevilla Katedrali 

Sevilla gezilecek yerler Sevilla Katedrali

1507 yılında Roma Katolik katedrali olarak inşa edilen Sevilla Katedrali (Seville Cathedral), dünyanın en büyük gotik mimariye sahip kilisesi olması bakımından dünyanın önemli dini yapıları arasında yer alıyor. 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren büyüleyici katedral, gotik üslubunu en iyi yansıtan tarihi yapılardan birisi olduğu için turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

2. Real Alcazar

Sevilla gezilecek yerler Real Alcazar

Moro kökenli Müslüman krallar için inşa edilen kraliyet sarayı Real Alcazar (Alcazar of Seville); oymalı ve rengarenk seramik süslemeleri ile Endülüs mimari stilinden izler taşıyor. 1987 yılında Sevilla Katedrali ile birlikte UNESCO Dünya Kültür ve Miras Listesi’ne alınan Real Alcazar, yalnızca etkileyici mimari detayları değil yemyeşil ve geniş bahçesiyle de ön plana çıkıyor.

3. Parque de María Luisa

Parque de María Luisa Sevilla gezilecek yerler

Şehrin Guadalquivir nehri kıyısında yer alan Parque de María Luisa (Maria Luisa Park), yürüyüş yollarını gölgelendiren yüzlerce egzotik ağacı, peri masallarını andıran tarihi binaları, farklı tasarımlara sahip rengarenk bankları, Mağribi havuzları ve çeşmeleri ile Sevilla gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda bulunuyor. Sakin ve huzurlu bir gün geçirmek için ideal olan yemyeşil park, Sevilla’nın en önemli yeşil alanlarının başında geliyor.

4. Plaza de Espana

Sevilla gezilecek yerler Plaza de Espana

1928 yılında İber-American Expo’su için yapılan Plaza de Espana meydanı, Maria Luisa Parkı’nda yer alıyor. Rönesans ve Müdeccen mimari stilini bir arada görebileceğiniz İspanya Meydanı, şehrin  turistik çekiciliğe sahip en önemli noktaları arasında bulunuyor.

5. Museo Bellas Artes de Sevilla

Sevilla Museo Bellas Artes de Sevilla

1594 yılında inşa edilen Museo Bellas Artes de Sevilla‘da (Museum of Fine Arts of Seville) Ortaçağ ile 20. yüzyılın ilk dönemlerine ait çok sayıda görsel sanat eserlerinden oluşan koleksiyonlar yer alıyor. Murilla, Zurbaran, Francisco Herrera the Younger ve Valdes Leal gibi Sevilla’nın ünlü resim ve heykel sanatçılarının değerli eserlerini müzede görebilirsiniz.

6. Santa Cruz

Sevilla Santa Cruz

Eski dönemlerde Yahudi azınlığın yaşadığı Santa Cruz, şehrin en önemli turistik bölgeleri arasında bulunuyor. Sevilla’nın en büyük kilisesi olan Sevilla Katedrali’nn yer aldığı bölge, farklı mimarisi ve daracık sokakları ile merak uyandırıyor.

7. Torre del Oro

Sevilla'da gezilecek yerler Torre del Oro

1220 yılında şehrin güvenliği için inşa edilen, askeri gözetleme kulesi ve cezaevi olarak kullanılan Torre del Oro (Altın Kule), 12 köşeli mimarisi ile ön plana çıkıyor. Günümüzde denizcilik müzesi olarak kullanılan tarihi yapı, üç farklı boyuta ve mimari üsluba sahip olan kulelerin oluşturduğu gizemli ambiyans sayesinde ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

8. Giralda

Sevilla gezilecek yerler Giralda

Gotik ve Barok üslubununu yansıtan mimari özellikleri ile dikkat çeken Giralda, şehrin en önemli sembollerinden biri sayılıyor. 1987 yılında UNESCO‘nun Dünya Mirasları listesine eklenen tarihi Giralda çan kulesi, Sevilla Katedrali ile birlikte görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

9. Casa de Pilatos

Sevilla Casa de Pilatos

Medinacelli Dükü‘nün esas olarak yaşadığı yer olarak bilinen Casa de Pilatos, Rönesans ve Müdeccen mimari tarzını yansıtan özellikleri ile şehrin en dikkat çekici yapıları arasında yer alıyor.  Değerli taşlar ve çiniler ile süslenmiş tarihi saray, hem bahçeleri hem de mimari yapısı ile turistlerin büyük beğenisini topluyor.

10. Sevilla Boğa Güreşi Alanı

Sevilla gezilecek yerler Boğa Güreşi Alanı

Dan Avidan tarafından dizayn edilen Sevilla Boğa Güreşi Alanı (Plaza de toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla), boğa güreşi festivallerine ev sahipliği yapıyor. Şehrin en popüler ve en turistik noktalarından biri olan alanın ana girişini vurgulayan ve Barok mimarisinden esintiler taşıyan kuleleri ve duvarları da en az festivaller kadar ilgi çekiyor.

11. Museo del Baile Flamenco

Sevilla Museo del Baile Flamenco

Flamenko ile tanışmak ve performanslarını izlemek isteyenler için önemli bir yer olan Museo del Baile Flamenco, farklı atmosferi ile ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Özellikle dansa ilgi duyanlar ve Sevilla kültürü ile iç içe olmak isteyenler flamenko müzesine uğrayabilir.

12. Palace of the Countess of Lebrija

Sevilla Palace of the Countess of Lebrija

16. yüzyıldan kalma tarihi Palace of the Countess of Lebrija, şehir merkezinde yer alıyor. Roma mozaikleri, zemin döşemeleri, sütunları, seramik kaplı duvarları, heykelleri ve dekorasyonu ile dikkatleri üzerine çeken sarayda büyük sanat koleksiyonları muhafaza ediliyor.

13. Arkeoloji Müzesi

Sevilla Arkeoloji Müzesi

1929 yılındaki Iber-Amerikan Expo’su için Anibal Gonzales tarafından tasarlanan Arkeoloji Müzesi (Archaeological Museum), tarihi mimarisi ile öne çıkıyor. Değerli sergilere ve koleksiyonlara ev sahipliği yapan müze, sanat ve tarih meraklıları için gezilip görülmesi gereken müzeler arasında bulunuyor.

14. Monasterio de Santa Paula

Sevilla Monasterio de Santa Paula

1473 yılında Dona Ana de Santillan tarafından kurulan Monasterio de Santa Paula, Sevilla’nın kültür, sanat ve tarihi zenginlikleri hakkında bilgi veriyor. Dilerseniz manastırı ziyaret edebilir ve manastırda yer alan kalıcı sanat koleksiyonlarını inceleyebilirsiniz.

15. Calle Sierpes

Sevilla gezilecek yerler Calle Sierpes

Şehrin en yoğun ve hareketli caddesi olan Calle Sierpes, şehir merkezinde yer alıyor. Alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağaza ve dükkanı bünyesinde bulunduran ana cadde, Sevilla’nın önemli ticaret ve turistik noktaları arasında bulunuyor.

Sevillia’da gezilecek diğer yerler

Sevilla gezilecek yerler listenize ilk etapta eklemeniz gereken yerler bunlar. Eğer seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa listenize şu yerleri de ilave edebilirsiniz:

Ayuntamiento, Biblioteca Colombina, Hospital de los Venerables, Isla Mágica, Santa Semana, The Basilica of the Macarena, Triana ve Universidad de Seville.

Sevilla’da nerede kalınır?

Sevilla’da konaklama yapacaksanız otelinizi internetin en güvenilir otel rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden ayarlayabilirsiniz. Seçim yapacağınız otel ve rezervasyon tipine göre ödemenizi otelde yapabileceğiniz gibi eğer seyahat planlarınızda herhangi bir değişiklik olursa da konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar rezerve ettiğiniz otelinizi ücret ödemeden iptal edebilirsiniz. Sevilla’da yer alan otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın. Sevilla’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Sevilla’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

hotel-becquer-sevilla
4 yıldızlı Hotel Bécquer, Sevilla’da kalabileceğiniz güzel otellerden bir tanesi.

Sevilla gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım. Umarım sizin için faydalı olmuştur. Şimdiden iyi tatiller!

Şu yazılar da işinize yarayabilir;

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın