Cordoba Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 10 Nokta)

Cordoba gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? İster trenle ister karayoluyla gidin, şehre ilk girdiğinizde Anadolu’daki bir taşra kasabasını andırıyor Cordoba.

Düz ve fazla yeşil olmayan bir arazide kurulmuş Endülüs‘ün en çok Arap esintisi taşıyan şehri ilk bakışta insanda “Nereye geldim ben?” şaşkınlığı yaratıyor. Ancak La Mezquita ve etrafındaki sokaklardan oluşan eski Cordoba Bölgesi’ne ulaştığınızda kendinizi bambaşka bir dünyada buluyorsunuz.

Dar ama gerçekten çok dar sokaklar, iki katlı eski evler, yüzlerce cafe ve tapas bar ve Müslüman, Katolik, Yahudi kültürünün yarattığı kozmopolit sosyal hayatıyla Cordoba size “iyi ki gelmişim” dedirtecek.

Cordoba gezilecek yerler yazısında La Mezquita’dan başlayarak bu şehirdeki gezilecek yerlerden bahsedeceğim. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Juderia & Old Town, Şehir Merkezi ve Tren İstasyonu Çevresi & Vial Norte çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Cordoba’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Cordoba’daki en popüler otellerden bazıları: 3★ NH Córdoba Califa, 4★ NH Collection Amistad Córdoba, 5★ Eurostars Palace.

Yapılacak şeyler: Cordoba Camii Katedrali Rehberli Turu ile Yahudi Mahallesi ve Cami-Katedral Rehberli Turu şehirde katılabileceğiniz en popüler turların başında geliyor.

Cordoba Gezilecek Yerler Listesi

cordoba gezilecek yerler harita konumları
Cordoba gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Cordoba seyahatiniz boyunca mutlaka gezip görmeniz gereken en güzel yerler:

  1. La Mezquita
  2. Medina Azahara (Madinat Al Zahra)
  3. Aristokratik Saray ve Müze (Palacio de Viana)
  4. San Lorenzo Kilisesi (Iglesia de San Lorenzo)
  5. Roman Bridge (Puente Romano)
  6. Alcazar, Castle of the Christian Monarchs
  7. Juderia (Jewesh Quarter)
  8. Botanik Bahçesi (Jardin Botanico de Cordoba)
  9. San Miguel Kilisesi
  10. Calle de las Flores

1. La Mezquita

Cordoba gezilecek yerler La Mezquita
La Mezquita – Kurtuba Camii

La Mezquita, La Mezquita Cathedral, Katedral Cami veya Kurtuba Camii… Burayı tanımlamak için onlarca isim var. Bahçesi ayrı, içi ayrı güzel olan cami Cordoba kentinin de simgesi ve Cordoba gezilecek yerler listesinin en önemli durağı.

Burayı sıra dışı yapan ise içinde bir Katolik kilisesi bulunan tek cami olması. Aslında caminin tarihi Endülüs’te İslam döneminin de öncesine dayanıyor.

İlk önce Romalılar tarafından pagan tanrısı Janus’a adanmış bir tapınakken ülkedeki Vizigot idaresi sırasında bazilikaya dönüştürülüyor.

Endülüs’te Arap egemenliği başladığındaysa bazilika önce camiye dönüştürülüyor ve sonrasında yeniden inşa edilip büyütülerek yüzyıllar boyunca cami olarak faaliyet gösteriyor. Katolik egemenliği döneminde ise bu devasa cami, sunak ve mihraplar eklenerek kiliseye çevriliyor.

Sonuçta farklı devirlerde üzerinde değişiklikler ve eklemeler yapılmasından dolayı biraz Arap, biraz Gotik biraz da Rönesans etkileri taşıyan görkemli bir yapı ortaya çıkıyor.

2. Medina Azahara (Madinat Al Zahra)

Medina Azahara Cordoba
Medina Azahara

Sonradan halifeliğini ilan eden 3. Abdulrahman tarafından 936 yılında yapımına başlanan, saray, evler, cami ve bahçeler içeren bir şehir Medina Azahara ve bugünkü Cordoba kentinin hemen dışında.

Aslında içindeki tüm yapılarla birlikte tamamlanması 300 yıl kadar sürmüş. 3 kademeli bir yapıya sahip olan kompleksin en tepesinde kraliyet sarayı yer alıyor.

Diğer kademelerde ise evler, hamamlar, cami gibi yaşama alanları var. Ancak yıllarca süren bölgesel savaşlar ve iklim koşullarıyla deforme olan bölge bugün yine de oldukça iyi korunmuş kalıntılarıyla turizme açık.

Cordoba gezilecek yerler listesinin de önemli bir durağı olan Medina Azahara’ya giriş ücreti 1,5 Euro. Eğer Cordoba’da konaklama yapacaksanız buraya gece gitmenizi tavsiye ederim. Yüzlerce lamba ile aydınlatılan yapılar, bahçeler ve yolların gece görüntüsü nefes kesici.

3. Aristokratik Saray ve Müze (Palacio de Viana)

Cordoba gezilecek yerler Palacio de Viana
Viana Sarayı

Kurtuba Camii’nin de bulunduğu tarihi bölgenin kuzeyinde yer alan Viana Sarayı “Patio Müzesi” olarak da biliniyor. 1980’lerde Viana Markizi’ne ait olduğu için Viana Sarayı da denilen sarayda son derece güzel antika eserler de bulunuyor.

Tipik Endülüs tarzı evleri ifade eden patiolardan, yani evlerden bu sarayın bahçesinde 12 adet var ve hepsi birbirinden güzel ve farklı. Ben özellikle Patio de los Gatos, Patio de la Madama ve Patio del Pozo’yu gezmenizi tavsiye ederim.

Arap ve Roma etkilerinin görülebileceği evler ve bahçeler Endülüs’teki en güzel tarihi miraslardan biri ve benim Cordoba gezilecek yerler listesindeki favorim durağım.

Giriş ücreti ise eğer sadece patioları görmek isterseniz 5 Euro, sarayın tamamını gezmek isterseniz 8 Euro.

4. San Lorenzo Kilisesi (Iglesia de San Lorenzo)

Cordoba
San Lorenzo Kilisesi

Viana Sarayı’nın doğusunda yer alan San Lorenzo Kilisesi de Endülüs’teki diğer pek çok kilise gibi eskiden cami olup yapısal düzenlemelerle Katolik ibadet yerine çevrilenlerden. Aynı zamanda Cordoba gezilecek yerler listesindeki ikinci cami – kilise olan ibadethane.

Tarihi 13. Yüzyıla dayanan San Lorenzo Kilisesi Al Mugira Camii’nin minaresinin çan kulesine dönüştürülüp, sunaklarla mihrap eklenmesi ve bazı değişiklikler yapılmasıyla kilise halini almış.

Gotik mimarinin çok güzel bir örneği olmasına rağmen mihrabı Barok ögeler içeriyor. Ayrıca San Lorenzo Kilisesi’ne girişin ücretsiz olduğunu da belirtmeliyim.

5. Roman Bridge (Puente Romano)

Cordoba gezilecek yerler Roman Bridge
Roma Köprüsü

Gualdalquivir Nehri üzerinde ve Kurtuba Camii’ne çok yakın bir konumda yer alan Roman Bridge Cordoba gezilecek yerler listesinin bir başka tarihi durağı ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri.

Aslında ilk olarak 1. yüzyılda yapılan köprü zaman içerisinde tekrar tekrar yenilenmiş. 16 kemeri bulunan köprünün ortasındaki San Rafael heykeli, Calahorra Kulesi ve köprüden Kurtuba Camii’ni seyretmek muhteşem.

Zaten yayalar ve araçların yol olarak kullandığı bir köprü olduğu için giriş ücreti ödenmiyor.

6. Alcazar, Castle of the Christian Monarchs

Alcazar Castle of the Christian Cordoba
Alcazar

Cordoba Kalesi veya başka bir deyişle Alcazar aslında hem bir kale hem de saray. Yapımı 13. Yüzyıla kadar uzanan kompleks zaman içerisinde yenilemeler de geçirmiş ve Cordoba’daki diğer pek çok tarihi yer gibi Barok ve Gotik stillerinden etkiler taşıyor.

Burada görebileceğiniz yapılar ve eserler arasında en önemlileri ise; Mudejar patio, Barok tarzda yapılmış şapel, aromatik bitkiler ve çiçeklerle dolu bahçeler, çeşmeler ve sulama kanalları yer alıyor.

7. Juderia (Jewesh Quarter)

Cordoba'da gezilecek yerler
Juderia

Kurtuba Katedrali’nin de içinde bulunduğu, eski Cordoba’yı oluşturan mahalleler ve sokaklar olarak da bilinen Juderia içinde mutlaka birkaç saat geçirmeniz gereken bir yer.

UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Juderia, Cordoba gezilecek yerler listesinin en keyifli durağı. 2. Yüzyıldan başlayarak İspanya’dan kovuldukları döneme kadar Yahudiler Endülüs’te izlerini bırakmış.

Aslında tüm bu İslam ve Katolik dönemlerine ait eserler arasında kaybolmuş gibi görünse de şehirdeki Yahudi kültürüne ait detaylar her yerde etkisini gösteriyor.

Juderia sokaklarına görebileceğiniz tarihi eserler arasında ise Judios Caddesi’ndeki Sinagog, ünlü filozof ve astronom Naimonides’in heykeli, Casa Sefarad yer alıyor.

8. Botanik Bahçesi (Jardin Botanico de Cordoba)

Başlangıçta turizmden çok eğitim ve bilimsel amaçlarla açılmış olan botanik bahçeleri bugün Cordoba’yı ziyaret eden turistlerin de uğrak noktası olmuş.

Cordoba gezilecek yerler yazısındaki tarihi olmayan da tek yer. Kanarya Adaları’ndan getirilen 100’ün üzerinde farklı türde bitkiyi Endülüs’e özgü yüzlerce bitki ile birlikte görebileceğiniz Botanik Bahçeleri’nde mutlaka görmeniz gereken bir başka yer de Arboretum.

Giriş ücretinin 3 Euro olduğu botanik bahçeleri Alcazar’a yürüme mesafesinde.

9. San Miguel Kilisesi

Kral 3. Ferdinand tarafından yaptırılan San Miguel Kilisesi tarihi eserlerin olduğu şehir merkezinde yer alıyor. Endülüs’teki diğer kiliselerde olduğu gibi bir caminin dönüştürülmesiyle kilise haline getirilmiş ancak bugün kilisedeki İslam’a ait tek kalıntı at nalı şeklinde kemerli girişi.

10. Calle de las Flores

Cordoba gezilecek yerler Calle de las Flores
Calle de las Flores

Cordoba’ya gidip de görmeden dönmemeniz gereken küçük ama sevimli bir cadde Calle de las Flores. Küçük beyaz evleri ve beyaz duvarlarındaki pembe, mor, kırmızı renkte çiçek saksılarıyla son derece de fotografik.

Cordoba gezilecek yerler listesindeki bu insanın içini açan, yürümekten bıkmayacağınız caddeye ulaşım ise çok kolay; Kurtuba Camii’nin hemen kuzey doğusunda.

Cordoba’da Nerede Kalınır?

Cordoba gezilecek yerler konaklama tavsiyesi
4 yıldızlı NH Collection Amistad Córdoba, şehrin en gözde otellerinden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Cordoba’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Cordoba’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Juderia & Old Town, Şehir Merkezi ve Tren İstasyonu Çevresi & Vial Norte çevresi.

Cordoba şehir merkezinde, şehrin simgesi olan katedrale 200 metre mesafede yer alan 18. yüzyıldan kalma dönüştürülmüş bir malikanede hizmet veren 4 yıldızlı NH Collection Amistad Córdoba, şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel ve popüler tesislerden.

Booking.com’da yaklaşık 3000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,7 puan alan tesis, şehrin tam merkezinde, gezip görülmesi gereken tüm önemli yerlere yürüme mesafesinde konaklamak isteyenler için oldukça ideal. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Cordoba gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Cordoba seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz; Şu yazılar da işinize yarayabilir;

“Cordoba Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 10 Nokta)” üzerine bir yorum

  1. 6 gece endülüs türü planladık 10 aylık ve 9 yaş 2 çocukla haziran ayında 1 gece malaga 2 gece granada 2 gece sevilla ve 1 gece cordoba düşündük yoksa cordoba da kalmayıp sadece gün içinde gezip 2 gecemi malaga planlamali sizce

    Yanıtla
    • Programda şehir sıralamanız nasıl bilmiyorum ama Granada – Cordoba – Seville şeklinde bir sıralama varsa Cordoba’da konaklamaya çok da gerek yok. Sabah erkenden Granada’dan çıkıp Cordoba’ya ulaşabilir, tüm gün gezdikten sonra akşam da Seville’e (veya hangi şehre gidecekseniz) oraya dönebilirsiniz.

      Yanıtla

Yorum yapın