Malaga’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Endülüs’ün kendine özgü atmosferini deneyimlemek isteyen gezginlerin favorisi konumundaki “Malaga’da nerede kalınır?” sorusuna cevap bulmak kentin coğrafi şeklinden dolayı bir hayli kolaylaşıyor.

Yalnız İspanya‘nın popüler tatil cenneti Costa del Sol’un bir parçası olan kentteki konaklama bölgeleri, birbirinden küçük farklılıklarla ayrılıyor. Bu küçük farklılıkların neler olduğunu, sizler için hazırladığım rehberi okuyarak öğrenebilir ve enfes bir konaklama deneyimi yaşama olasılığınızı artırabilirsiniz.

Acelesi olanlara…

Malaga’da konaklama için en ideal bölgelerin başında gezilecek yerleri sınırları içerisinde bulunduran Centro bölgesi geliyor.

Otel tavsiyesi isteyenlere de merkezde, temiz ve ekonomik Atarazanas Malaga Boutique Hotel, gezilecek yerlere yakın Barcelo Malaga ve La Malagueta Plajı’nda, deniz tatili arayanlara Gran Hotel Miramar adlı otelleri tavsiye edebilirim.

Malaga’da Nerede Kalınır?

Malaga'da konaklama yapılacak bölgeler tren istasyonu
Malaga’da nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Malaga’da konaklama yapabileceğiniz 4 bölge bulunuyor. Bu bölgeler:

  1. İlk defa kente seyahat edecekler için ideal Centro,
  2. Bohem yaşam tarzını benimseyenlerin favorisi SOHO,
  3. Doyasıya deniz keyfi yapabileceğiniz Playa la Malagueta & Sahil,
  4. Merkeze bir adım uzaklıktaki Maria Zambrano Tren İstasyonu Çevresi.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Centro (Calle Larios ve Çevresi)

Malaga'da konaklama şehir merkezi Calle Larios ve Çevresi

Centro, Malaga‘nın tarihi kısmını oluşturuyor. Bölgenin dar ve yaya dostu sokakları, kentin geçmişine ışık tutan binalar ve eğlenebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz, yerel mutfağa özgü lezzetleri tadabileceğiniz sayısız mekânlarla dolu.

Roma ve Fenike dönemlerinden kalma kalıntılar, Arap mimarisinden izler taşıyan binalar, Barok kiliseler, çeşitli mimari akımların etkisiyle inşa edilmiş saraylar; kent merkezinde sizleri beliyor.

Malaga’nın tarihi merkezinde, gezilecek yerler söz konusu olduğunda ilk akla gelen görkemli katedral oluyor. Dini yapıya ek olarak Alcazaba ve Gibralfaro kaleleri ile Roma Tiyatrosu da gezginlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Tarihi yapılar dışında Centro’da konaklarken Picasso Müzesi, Pompidou Merkezi ve Carmen Thyssen Müzesi gibi kültürel tesislere vakit ayırabilirsiniz.

Şahsi fikrimi soracak olursanız, “Malaga’da nerede kalınır?” sorusunun cevabını Centro sınırları içerisinde arayan gezginlerin kesinlikle Calle Larios ve çevresine odaklanmaları gerekiyor. Çünkü cadde, kentin tarihi bölgesinin kalbi sayılıyor.

Konumu nedeniyle buradaki otellerde konakladığınızda hem gezi listenizdeki mekânlara hem de cazip alışveriş fırsatları barındıran mağazalara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Resmi adı Calle Marqués de Larios olan cadde, ülkenin en güzel yaya yollarından biri konumunda. Cadde ayrıca alışveriş konusunda ülkenin en prestijli ve pahalı yerlerinden bir tanesi.

Bu özelliklerine rağmen geçmişi 19. yüzyıla kadar uzanan Calle Larios, gerek Chicago mimarisinden esinlenilerek inşa edilen yapıları gerekse de her zevke uygun alışveriş fırsatları ile gezginlerin ve yerel halkın gözdesi olmayı sürdürüyor.

Centro ve dolayısı ile Calle Larios ve çevresi, her bütçeye hitap eden butik tarzı konaklama tesislerine ev sahipliği yapıyor.

Alışveriş mekânlarının, otellerin ve tarihi yapıların bolluğunu bir yana koyacak olursanız, kentin tarihi kalbinde gece hayatı da oldukça hareketli. Sözün kısası, eğer Malaga’da ilk kez tatil yapacaksanız kesinlikle kentin bu kesiminde konaklamanızı tavsiye ederim.

Centro Bölgesindeki En Popüler Oteller

Exe Málaga Museos (★★★) “Malaga’da nerede kalınır?” sorusunun cevabını tarihi kent merkezi sınırları içerisinde arıyorsanız, ilk olarak 3 yıldızlı Exe Málaga Museos’u inceleyebilirsiniz. Tesis ile katedral ve birçok müze arasındaki mesafe oldukça kısa.

Atarazanas Málaga Boutique Hotel (★★★) Tarihi bir binada konuklarına modern olanaklar sunan 3 yıldızlı otel bir diğer güzel seçenek. Havalimanı ile arasında 15 dakikalık mesafe bulunması, otelin gezginler tarafından sıkça tercih edilmesini sağlıyor.

AC Hotel Malaga Palacio (★★) 4 yıldızlı popüler tesis, katedral ile Paseo del Parque arasındaki kısımda yer alıyor. Liman manzaralı tesis, konumu sayesinde kentin kültürel birikimine ilgi duyan gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Hotel Palacete de Alamos (★★★★) 4 yıldızlı Hotel Palacete de Alamos gerek konumu gerekse de hizmet kalitesi ile Booking.com kullanıcılarından yüksek bir değerlendirme puanı almayı başarmış. Tesis ile havalimanı arasında 8 kilometrelik mesafe bulunuyor.

Vincci Selección Posada del Patio (★★★★) Tarihi objelerle görsel zenginliği artırılmış, lüks olanaklara sahip konaklama tesislerinden hoşlanıyorsanız, 5 yıldızlı Vincci Selección Posada del Patio’nun beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacağını düşünüyorum. Tesisten hem Picasso Müzesi’ne hem de tren istasyonuna ulaşım son derece kolay.

2. SOHO

Malaga'da nerede kalınır soho otelleri

Centro ve bünyesindeki Calle Larios’un ardından “Malaga’da nerede kalınır?” sorusuna yanıt bulmanızı kolaylaştırmak için sizlere önereceğim sıradaki bölge, kentin bohem ruhunu yansıtan SOHO.

Kültürel açıdan zengin içeriğe sahip bölge; Alameda, Muelle de Heredia, Plaza de la Marina ve Guadalmedina Nehri arasında yer alıyor.

SOHO, yakın zamana kadar yıkılmak üzere olan binalarla dolu, gündelik hayatta pek adı geçmeyen bir bölgeymiş. Ancak kentin bu kesimine yönelik kentsel dönüşüm planlarının birer birer hayata geçirilmesinin ardından Alameda’nın güneyinde kalan yerleşim bölgesi; çevresine enerji yayan, farklı tarzda eğlence mekânlarına ev sahipliği yapan, kültürel ve ticari bakımdan birçok seçeneğin bulunduğu bir yer halini almış.

Tarihi kent merkezine yakın oluşu, SOHO’yu ideal bir konaklama bölgesi haline getiriyor. Şehir içi toplu taşıma ağının önemli bağlantı noktalarından biri olması da gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Sosyal açıdan zengin bölge, Alameda yönünde sefer yapan birçok otobüs hattının başlangıç noktası olma özelliğine sahip. SOHO’da konaklarken toplu taşıma imkânlarından yararlanıp rahatça sahil kesimine ulaşabilirsiniz. Hatta Muelle de Heredia Otobüs Terminali ve cercanias (kısa mesafe trenleri) istasyonu aracılığıyla diğer Endülüs kentlerine günübirlik seyahatler gerçekleştirebilirsiniz.

Soho Bölgesindeki En Popüler Oteller

Soho Boutique Malaga () 3 yıldızlı Soho Boutique Malaga, havalimanına yakın oluşu nedeniyle tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek. Üstelik “Malaga’da nerede kalınır?” sorusuna çevresi restoranlar, alışveriş mekânları ve barla çevrili bir cevap arayan gezginler için de fazlasıyla ideal.

Mariposa Hotel Malaga (★★) Kentin en popüler alışveriş caddesi Calle Larios’a 400 metre mesafede konaklamak isterseniz, rezervasyonunuzu 4 yıldızlı Mariposa Hotel Malaga’da yaptırabilirsiniz. Aydınlık ve konforlu odaları bünyesinde barındıran otel güzel bir seçenek.

Soho Bahía Málaga (★★) 4 yıldızlı Bahía Málaga, Picasso Müzesi’ne ve kaleye yakın konaklama seçenekleri arayan gezginleri kendisine çekiyor. 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde çok sayıda bar ve restoranın bulunması da tesise yönelik ilginin yüksek olmasını sağlıyor.

3. Playa la Malagueta & Sahil

Malaga otelleri Playa la Malagueta

Seyahat amacınız kentin tarihi birikimini tanımaktan ziyade eğlenmek ve deniz keyfi yapmaksa, “Malaga’da nerede kalınır?” sorusuna kendiniz için en ideal cevapları Playa la Malagueta ve sahil kesiminde bulabilirsiniz.

Üstelik eskiden sanayi ve balıkçılık bölgesi anılan yerleşimde konaklarken kenti kültürel açıdan farklı kılan Malagueña ruhunu tüm ayrıntıları ile keşfedebilirsiniz.

Eski fabrikaların ve sanayi üretiminin simgesi konumundaki bazı bacaların halen daha ayakta olduğu bölgenin, şüphesiz en özel noktası La Malagueta Plajı.

Kentin doğusunda kalan sahil şeridinin bir parçası olan ve 1 kilometreyi biraz aşan uzunluğa sahip plaj, sadece Malaga’da değil tüm ülkede deniz keyfi yapılabilecek en güzel yerler arasında sayılıyor.

Üstelik çevresinde hem sosyalleşebileceğiniz hem de “pescaíto frito” gibi kente özgü lezzetlerin tadına bakabileceğiniz çok sayıda chiringuitos (plaj barı) ve restoran bulunuyor.

La Malagueta Plajı çevresinde zaman geçirebileceğiniz mekânlar, sadece tapas barları ile sınırlı değil. La Farola deniz feneri başta olmak üzere İspanyol kültürünü ve bölgenin coğrafyasına dair en özel ayrıntıları bünyesinde barındıran cazibe noktaları, tatilinize renk katmak için sizleri bekliyor.

Boğa güreşleri hakkında bilgi dağarcığınızı artırmak için arenaya gidebilir, bölgeye özgü bitki çeşitleri başta olmak üzere birçok türü görmek için botanik bahçesinin yolunu tutabilirsiniz.

Playa la Malagueta ve sahil kesimi, daha çok genç yaştaki gezginlerin rağbet ettikleri bir konaklama bölgesi olarak tanınıyor. İşin açıkçası gece hayatı açısından hareketli ve konaklama tesislerindeki oda fiyatlarının uygun seviyelerde olması, bölgenin bu şekilde anılmasını kolaylaştırıyor.

Lakin gerek konuklarına sunduğu enfes deniz manzarası gerekse de barındırdığı kültürel birikimle bu bölge, her yaştan gezgine keyifli tatil imkânı sağlıyor.

Playa la Malagueta Bölgesindeki En Popüler Oteller

Soho Boutique Las Vegas (★★★) La Malagueta Plajı manzarası eşliğinde keyifli bir konaklama deneyimi yaşamayı arzuluyorsanız, “Malaga’da nerede kalınır?” araştırmanızda 3 yıldızlı Soho Boutique Las Vegas’a öncelik verebilirsiniz.

Hotel MS Maestranza Málaga (★★) Boğa güreşlerinin yapıldığı arenaya, plaja ve göz alıcı botanik bahçelerine yakın konumda tatilinizi geçirmek size cazip geliyorsa 4 yıldızlı Hotel MS Maestranza Málaga sizin için en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Tesis, bünyesinde panoramik şehir manzaralı bir sağlık havuzu barındırıyor.

Gran Hotel Miramar (★★★★) Lüks olanakları ile konuklarını memnun eden 5 yıldızlı otelin değerlendirme puanının yüksek olmasında deniz kıyısında olmasının ve üst düzey hizmet kalitesinin payı büyük.

4. Maria Zambrano Tren İstasyonu Çevresi

Maria Zambrano Tren İstasyonu Çevresi

Tatiliniz sırasında diğer Endülüs kentlerine, hatta Barselona ve Madrid’e yönelik seyahat planlarınız varsa, “Malaga’da nerede kalınır?” sorusunun cevabını bulmaya yönelik araştırmanızda öncelikli olarak Maria Zambrano Tren İstasyonu çevresindeki otellere göz atabilirsiniz.

İstasyonun çevresinde hizmet veren otellerin büyük kısmı, iş amacıyla kente gelenlerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Ancak Malaga’nın tarihi merkezinin sadece 1 kilometre batısında yer alan istasyonun İspanya’nın en önemli demir yolu merkezlerinden biri olması, yeterli süreye sahip gezginlere daha kapsamlı tatil programları yapabilme özgürlüğü veriyor.

Centro’daki gezilip görülmeye değer simge yapılara yakınlığı ise bu bölgede konaklamanın beraberinde getirdiği bir diğer avantaj olarak öne çıkıyor.

Maria Zambrano İstasyonu’ndan gerçekleştirilen seferlerden yararlanarak hem uzun mesafeli hem de bölgesel tren yolculukları gerçekleştirebilirsiniz.

İstasyon, 2007 yılına kadar sadece kısa mesafeli ve havalimanına yönelik seferler için kullanılıyormuş. Ancak bahsettiğim yıl içerisinde Endülüs kentini İspanya’nın başkentine ve turistik açıdan ülkedeki en önemli destinasyon olan Barselona’ya bağlayan yüksek hızlı tren seferlerinin başlaması ile birlikte gar çevresindeki oteller gezginler tarafından da tercih edilir olmuş. Bu seferler sayesinde Madrid’e 2,5 saatte ulaşılabiliyor. Barselona’ya gitmek ise ortalama 5,5 saat sürüyor.

Tren İstasyonu Bölgesindeki En Popüler Oteller

Casual Málaga del Mar (★★★) 3 yıldızlı Casual Málaga del Mar kent merkezinden yalnızca 1 kilometre uzaklıkta faaliyet gösteriyor. Otel, merkezi konumu sayesinde “Malaga’da nerede kalınır?” sorusuna kentin gezilecek yerler bakımından zengin merkezine yakın yanıtlar arayan gezginlerin favorilerinden biri haline geliyor.

Ilunion Málaga (★★★★) Sıcak renklerde dekore edilmiş konaklama birimleri ile dikkat çeken 4 yıldızlı Ilunion Málaga’nın Maria Zambrano Tren İstasyonu ile arasında 5 dakikalık yürüme mesafesi buluyor.

Barceló Malaga (★★) 4 yıldızlı Barceló Malaga’dan tarihi kent merkezine gitmek, yürüyerek sadece 10 dakika sürüyor. Modern tarzda döşenmiş odaların bulunduğu tesisten, yüksek hızlı tren istasyonuna doğrudan erişim imkânı mevcut.

Malaga’da Şehir İçi Ulaşım

Malaga'da şehir içi ulaşım araçları

Kapladığı yüzölçümü bakımından küçük bir şehir olan Malaga’da, şehir içi ulaşım imkânları gezginleri memnun ediyor. Hatta rezervasyonunuzu kentin tarihi merkezindeki ya da yakınındaki bölgelerde faaliyet gösteren otellerden birinde yaptırdıysanız, birçok cazibe noktasına yürüyerek dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz.

Malaga, aynı zamanda şehir içi ulaşımda çevre dostu özelliğinden dolayı bisikleti tercih edenler için de oldukça ideal bir şehir. Zaten şehir merkezine ulaştığınızda çevreye biraz göz gezdirerek yerel halkın bu seçeneğe ağırlık verdiğini kolayca anlayabilirsiniz.

Malaga’nın kalbindeki birçok yolun motorlu taşıtlara kapalı olması, bisikletçilere güvenlik açısından ekstra avantaj sağlıyor. Bisikletle kent içerisinde sakince gezinmek yerine hem manzaralı hem de zorluk seviyesi yüksek rotalarda pedal çevirmeyi tercih ederseniz, kuzeydeki rotaları denemenizi öneririm.

Montes de Málaga ya da yerel halkın koyduğu isimle Reina’da, 15 kilometre içerisinde deniz seviyesinden 900 metre yükseğe çıkılıyor. Malaga’dan sahil beldesi Torre del Mar’a gidilen yolun Moclinejo ile Almáchar arasında kalan bölümündeki 9 kilometrelik “Duvar” ise daha da zor parkurlar arayan bisikletçiler için ideal.

Yürümek ve bisiklete binmek zevkli ulaşım seçenekleri. Ancak zaman gerektiren aktiviteler oldukları da yadsınamayacak bir gerçek. Özellikle de merkezdeki yaya bölgesi dışında kalan yerlerde konaklamak durumundaysanız…

Eğer değerli vaktinizin çoğunu iki nokta arasında ulaşıma harcamak istemezseniz, otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz. Alternatif olarak 2 hatta sefer yapan metroyu da kullanabilirsiniz.

Metronun bir numaralı hattı, batıdan kent merkezine ulaşım sağlıyor. Merkezin güneyinde kalan mahallere ulaşım ise iki numaralı hat aracılığıyla sağlanıyor.

Malaga Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Malaga'da nerede kalınır oteller

Malaga’da otel fiyatları diğer Endülüs şehirlerine göre bir kademe daha yüksek. Ancak çeşitlilik sayesinde kentin tarihi merkezi Centro sınırları içerisinde bile her bütçeye uygun otel seçeneği rahatlıkla bulunabiliyor. Tabii, bütçeniz ortalamanın üzerinde ise kentin kalbindeki yaya bölgesine odaklanmanızı öneririm.

Kentte, iki yıldızlı otellerde çift kişilik oda fiyatları 60 – 80 Euro arasında değişiyor. 4 yıldız seviyesindeki tesislerde ise fiyatlar konuma bağlı olarak 80 Euro civarından başlayıp 250 Euro’ya kadar yükseliyor.

Sahil kesimindeki 5 yıldızlı otellerde lüks olanaklardan yararlanmanın ve deniz manzaralı bir odada konaklamanın bedeli ise sezon içerisinde 150 – 300 Euro dolaylarında seyrediyor.

Malaga’da konaklama için daha uygun fiyatları bulmak konusunda en mantıklı yol, rezervasyon sitelerindeki kampanyaları takip etmekten geçiyor.

Bu amaç doğrultuda ben Booking.com’u tercih etmiştim. Sektörde güvenilirliği ile tanınması ve kullanıcılarına en iyi fiyat garantisini vermesi, siteyi tercih etmemdeki en önemli nedenlerdi.

Detaylı arama sonuçları sunması ise zaman kazanmamı sağlamıştı. Booking.com’da yer alan tüm Malaga otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Malaga’da Nerede Kalınır?

Malaga'da nerede kalınır

Özetlemek gerekirse Endülüs’ün en önemli tatil destinasyonlarından biri olan Malaga’da turistik açıdan 4 konaklama bölgesi göze çarpıyor. “Bu bölgeler arasında en iyisi hangisi?” diye soracak olursanız, sizlere gönül rahatlıyla “Centro” cevabını verebilirim.

Ülkenin en prestijli alışveriş caddelerinden biri olan Calle Larios’u bünyesinde barındıran tarihi kent merkezi, gezilecek yerler ve yapılabilecek aktiviteler açısından rakipsiz sayılıyor.

Eğer tatiliniz boyunca kültürel profili yüksek, gece hayatı açısından hareketli bir bölgede konaklamayı arzuluyorsanız, kent merkezine komşu SOHO‘daki otel seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Alternatif olarak merkeze biraz daha uzak bir noktada konaklamaya razı olup denizin ve güneşin tadını çıkarmak için Playa la Malagueta ve sahil kesimindeki otelleri değerlendirmeye öncelik verebilirsiniz.

Deyim yerindeyse merkeze bir adım uzaklıktaki Maria Zambrano Tren İstasyonu çevresinde konakladığınızda ise hem kentin güzelliklerini keşfetme hem de İspanya’nın diğer karakteristik şehirlerini ziyaret etme imkânı bulabilirsiniz.

Malaga’da otel tavsiyesine gelecek olursak; eğer konaklamadaki tercihiniz, ekonomik ve temiz bir otelden yana ise merkezdeki 3 yıldızlı Atarazanas Málaga, 4 yıldızlı AC Hotel Malaga Palacio,  SOHO’daki 4 yıldızlı Mariposa Hotel Malaga, tren istasyonu yakınındaki 4 yıldızlı Barceló Malaga tesislerine göz atabilirsiniz.

Eğer tercihiniz daha kaliteli ve lüks bir yerden yana ise merkezdeki 5 yıldızlı Vincci Selección Posada del Patio ile deniz kenarındaki Gran Hotel Miramar‘a göz atabilirsiniz.

Malaga’da nerede kalınır rehberi boyunca İspanya’nın bu turistik şehrinde konaklama konusunda çok detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım. Bunlar dışında şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkındaki önemli bilgilere Malaga gezilecek yerler yazısından ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın