Malaga Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)

Malaga’da nereler gezilir? Malaga gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? İber Yarımadası’nın doğusundaki Malaga, Endülüs Özerk Topluluğu içerisinde yer alan bir liman kenti. Ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğduğu şehir Endülüs etkisiyle kültürel, iklimi ve coğrafi konumu sayesinde doğal çeşitliliğe sahip olmuş.

Yılın 300 gününü güneşli geçiren Malaga gezilecek yerler olarak tatilcilere tertemiz plajları ve 2000 yıllık kültürel mirası sunuyor. Endülüs bölgesinin bu popüler şehri hakkında birçok bilgi ve fotoğraf paylaşacağım ama öncesinde bu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Centro, SOHO, Playa la Malagueta & Sahil ve Maria Zambrano Tren İstasyonu çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Malaga’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: 3★ Atarazanas Málaga Boutique Hotel, 4★ Barceló Malaga, 5★ Gran Hotel Miramar şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden.

Yapılacak şeyler: Malaga’dan: El Hamra Rehberli Turu ve Málaga: Caminito del Rey’e Yarım Günlük Gezi katılabileceğiniz en popüler turlardan bazıları…

Malaga Gezilecek Yerler Listesi

Malaga'da gezilecek görülecek yerler haritası
Malaga gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Malaga’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Castillo de Gibralfaro
 2. Alcazaba de Malaga
 3. Malaga Cathedral
 4. Teatro Romano
 5. Fundacion Picasso
 6. Picasso Müzesi
 7. Centre Pompidou Malaga
 8. Jardin Botanico
 9. Mercado Central Atarazanas
 10. Plaza de Toros
 11. Calle Marques de Larios
 12. Carmen Thyssen Museum
 13. Malaga Plajları
 14. Basilica Nuestra Senora de la Victoria
 15. Tivoli World

1. Castillo de Gibralfaro

Malaga'da gezilecek yerler Castillo de Gibralfaro

Castillo de Gibralfaro (Gibralfaro Kalesi), Malaga Dağları’nın uzantısı olan bir tepe üzerine 929 yılında Cordoba Halifesi 3. Abd-al-Rahman tarafından inşa ettirilmiş.

Adını yerine yapıldığı Fenike deniz fenerinden alan askeri yapı, günümüzdeki haline Granada Sultanı 1. Yusuf’un talimatlarıyla gerçekleştirilen yenileme çalışmalarının sonucunda gelmiş.

Deniz seviyesinden 130 metre yükseklikteki kaleyi haftanın 7 günü ziyaret edebilir, Malaga kentinin ve Akdeniz’in muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

2. Alcazaba de Malaga

Malaga gezilecek yerler Alcazaba de Malaga

Tarihe meraklı gezginlerin Malaga gezilecek yerler listelerinde Gibralfaro ile birlikte yer verdikleri 2. askeri yapı olan Alcazaba de Malaga (Alkazaba Kalesi), 11. yüzyılın başlarında Hammudi Hanedanı tarafından inşa ettirilmiş.

Adını “kale” kelimesinin Arapça karşılığından alan yapının girişinde, taşlarının bir kısmı inşa sürecinde kullanılan Roma tiyatrosunun kalıntısı yer alıyor.

Günümüzde arkeoloji müzesine ev sahipliği yapan kale, yüksek konumu sayesinde şehrin ve Akdeniz’in nefes kesen manzarasını gözler önüne seriyor.

3. Malaga Cathedral

Malaga gezilecek yerler Malaga Cathedral

Dış kısmı Barok, iç kısmı ise Rönesans stilli Malaga Cathedral (Malaga Katedrali) Diego de Siloe’nin çizimleri esas alınarak, Alkazaba ve Gibralfaro kelelerinin yıkılan bölümlerinin üzerine inşa edilmiş.

Yapımı 1528’de başlayıp, 1782’de biten katedral 2. kulesi bitirilmediği için yerel halk tarafından La Manquita (Tek Kollu Kadın) olarak adlandırılıyor.

Katedralin içerisinde 16. ila 19. yüzyıllar arasında yapılmış dini resimlerin, heykellerin ve el yazmalarının sergilendiği bir müze hizmet veriyor.

4. Teatro Romano

Malaga Teatro Romano

Milattan önce 1. yüzyılda inşa edilen Teatro Romano (Roman Theatre), Alkazaba Kalesi’nin girişinde yer alıyor. Kentin en eski tarihi yapısı olarak kayıtlara geçmiş tiyatro, kentin Roma egemenliğinde olduğu dönemden kalan tek yapı konumunda.

Parçaları kale yapımında kullanıldığı için yapısal özelliğinin bir kısmını kaybeden tiyatronun 2010 yılında açılan ziyaretçi merkezinden tarihi bilgiler öğrenebilir, çevreden çıkarılan el aletlerini ve seramik eşyaları inceleyebilirsiniz.

5. Fundacion Picasso

Malaga Fundacion Picasso

Pablo Ruiz Picasso Vakfı’nın genel merkezine de ev sahipliği yapan Fundacion Picasso (Picasso Doğum Yeri Müzesi), Merced Meydanı’nda bulunuyor.

Dünyaca ünlü ressamın doğduğu yıl olan 1881’den 1884’e kadar yaşadığı bina içerisinde hizmet veren müzede Picasso’nun yanı sıra Miró, Chagall ve Max Ernst gibi önemli isimlerin çizimlerinin yer aldığı kitaplar sergileniyor. Müzede ana serginin dışında yıl içerisinde çok sayıda kültürel aktivite düzenleniyor.

6. Picasso Müzesi

Malaga Picasso Müzesi

16. yüzyılın başlarında inşa edilen Buenavista Sarayı’nda ziyaretçilerini ağırlayan Picasso Müzesi (Museo Picasso Málaga), Endülüslü sanatkârların ön ayak olmasıyla 2003 yılında kurulmuş.

Üvey kızının ve torunun bağışladığı, Picasso’nun tüm yaratıcı dönemlerini yansıtan 204 parçalık koleksiyona sahip müzenin ayrıca kütüphane ve sanatçıya ait dokümanlarla fotoğrafların bulunduğu arşiv bölümleri yer alıyor.

7. Centre Pompidou Malaga

Centre Pompidou Malaga

Malaga gezilecek yerler listesinde sırada Pompidou Merkezi’nin Fransa dışında açtığı ilk kültürel tesis var, adı: Centre Pompidou Malaga.

Resmi açılışı 2015 yılında gerçekleştirilen kültür merkezinin koleksiyonunda Pablo Picasso, Frida Kahlo, Max Ernst, Chirico gibi isimlerin yarattığı 80 civarında tablo ile birlikte çok sayıda fotoğraf yer alıyor.

Adını 1969-1974 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapmış Fransız politikacı Georges Pompidou’dan alan tesiste, kalıcı serginin yanı sıra tematik ve monografik gösterimler de yapılıyor.

8. Jardin Botanico

Malaga görülecek yerler Jardin Botanico

Temelleri, Jorge Loring ve Amalia Heredia çiftinin 1855 yılında kentin kuzeyinde zeytin, badem ve narenciye ağaçlarıyla kaplı arazileri satın almasıyla atılan Jardin Botanico (Botanical Gardens), 1911 yılında Bilbao’dan gelen bir aileye geçmiş ve genişletilmiş.

1990 yılında belediye tarafından satın alınan bahçenin arazisi ikiye bölünmüş ve 1994 yılında kamuya açılmış. Günümüzde palmiye ağaçları, su bitkileri, Akdeniz florası bitkileri ile kaplı bahçe pek çok kuş türüne barınma imkânı sağlıyor.

9. Mercado Central Atarazanas

Malaga Mercado Central Atarazanas

Adı “tersane” kelimesinin Arapça karşılığından gelen Mercado Central Atarazanas (Market Hall) adlı pazar yerinin tarihi binası, 14. yüzyılın ortasında inşa edilmiş.

Zamanının en büyüğü olan tersane binası Katolikler’in eline geçmesinin ardından orijinal halinden uzaklaşmış. Pazar hariç her gün 08.00-14.00 saatleri arasında açık tutulan pazar yerindeki satıcılar balık, kırmızı et, peynir, meyve, sebze gibi ürünleri en taze halleriyle ve ekonomik fiyatlarla halka sunuyor.

10. Plaza de Toros

Malaga gezilecek yerler Plaza de Toros

1874 yılında inşa edilen Plaza de Toros (Plaza de toros de La Malagueta) arenasının tasarımını mimar Joaquín Rucoba yapmış.

Boğa güreşlerinin yapıldığı 14.000 seyirci kapasiteli arena 1976’da Tarihi Sanatsal Anıt, 1981’de ise Kültürel İlgi Alanı Resmi Yerleşimi ilan edilmiş. Nisan-eylül ayları arasında açık tutulan tesiste boğa güreşlerinin dışında bu kültürel aktiviteyle ilgili konferanslar ve dersler veriliyor.

11. Calle Marques de Larios

malaga gezilecek yerler listesi

Şehir kültürünü tanımak ve yerel halkla yakınlaşmak isteyen gezginlerin Malaga gezilecek yerler listelerine ekledikleri Calle Marques de Larios (Larios Caddesi), adını tekstil sektörünün öncülerinden olan Manuel Domingo Larios’dan almış.

Kentin gece hayatının merkezi konumundaki birkaç alandan birisi olan caddede çok sayıda restoran, kafe, mağaza ve bar yer alıyor.

12. Carmen Thyssen Museum

Malaga Carmen Thyssen Museum

Çoğunluğu Endülüs döneminden olmakla birlikte 19. yüzyıl İspanyol tablolarının ağırlıklı olarak sergilendiği sanat müzesi Carmen Thyssen Museum, Compañía Caddesi üzerinde bulunuyor.

19. yüzyıldan kalma yapı içerisindeki müzede sergilenen koleksiyon Baron Hans Heinrich Thyssen’in 3. eşi olan Carmen Thyssen’in 1980’lerden itibaren topladığı eserlerden oluşuyor. 2011 yılında ziyarete açılan kültürel tesis salıdan pazara 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

13. Malaga Plajları

Malaga gezilecek yerler Malaga Plajları

“Güneş Sahili” adıyla ünlenen Malaga’nın toplam 15 kilometre uzunluğundaki plajları tatilcilere silisyum karbonat esaslı kumlar üzerinde güneşlenme ve tertemiz sularıyla Akdeniz’in tadını çıkarma fırsatı veriyor.

El Candado, Las Acacias, Baños del Carmen, La Malagueta, San Andrés, Misericordia, Guadalhorce ve Guadalmar plajları altyapı güçlendirme ve temizlik çalışmalarının sonucunda Mavi Bayrak ödülünü almış.

14. Basilica Nuestra Senora de la Victoria

Malaga Basilica Nuestra Senora de la Victoria

Santuario Meydanı’nda yer alan Basilica Nuestra Senora de la Victoria, şapel olarak 1487 yılında inşa edilmiş. Günümüzde müze olarak da kullanılan dini yapı, 16. yüzyılın başlarında kilise haline getirilmesinin ardından 1700’de tekrar inşa edilmiş.

Unzurrunzaga’nın eserlerini bulunduğu mezarlık bölümünün en yoğun ilgiyi çektiği İspanyol Barok tarzı bazilikada Buenavista ailesine ait mezarlar bulunuyor.

15. Tivoli World

Malaga Tivoli World

Malaga gezilecek yerler listesinin son sırasını ailenizle keyifli saatler geçirebileceğiniz bir eğlence parkına ayırdım, adı: Tivoli World.

Arroyo dela Miel Köyü’nde yer alan tesis tropik bahçeleri, göz kamaştırıcı meydanları, çeşmeleri, oyuncakları ve yeme-içme alanlarıyla her yaştan ziyaretçiyi tatmin ediyor.

3.000 kişilik açık hava tiyatrosunda Flâmenko şovlarının ve konser performanslarının sergilendiği eğlence parkında korku tüneli, hız treni, twister, dönme dolap gibi klasiklerin yanı sıra adrenalin tutkunlarının hoşuna gidecek pek çok oyuncak bulunuyor.

Malaga’da Nerde Kalınır?

Malaga otel tavsiyesi
4 yıldızlı Salles Hotel Málaga Centro, şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz güzel tesislerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Malaga’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda detaylıca anlattığımız gibi Malaga’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgeler: Centro, SOHO, Playa la Malagueta & Sahil ve Maria Zambrano Tren İstasyonu çevresi.

Eğer Malaga seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız internetin en güvenilir rezervasyon sitelerinden Booking.com‘u tercih edebilirsiniz.

Booking.com ile yapacağınız rezervasyonlarda seçim yapacağınız tesise göre rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalana kadar hiçbir ücret ödemeden iptal edebilirsiniz. Malaga’da yer alan otelleri incelemek ve rezervasyon yapmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimizi Malaga’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Malaga gezilecek yerler yazısı boyunca Endülüs Özerk Bölgesi’nin turistik şehrinde gezip görülecek yerler konusunda çok detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Bunlar dışında şehirde konaklama yapılacak bölgeler ve otel tavsiyelerimiz hakkında bilgileri Malaga’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Eğer Malaga’ya Endülüs geziniz sırasında gidecekseniz sitemizdeki şu içeriklere de mutlaka göz atın:

Yorum yapın